DE V RIES KIJKEI1 is KO0PEfl tij CL0ECK Buitenland Voorloopig accoord in Italiaansch=Abessijnsch conflict bereikt. Aanpassen. HET MIJNC0NFL1CT OPGELOST. De loonsverlaging van de baan. ONDER 3000 K.G. WORST BEDOLVEN Zes personen naar het ziekenhuis. T Uw FILMS Fotogr. Atelier en Fofohandel Arpad Moldovan, N. Hier'-irp ONDERWIJS IN HET BEZUINIGINGSPLAN Een nieuwe vredesconferentie in Nederland? Nieuwe regeling van de pacht. Pachtovereenkomst zal voor onbepaalden tijd gelden. Het tegengaan van buitensporige pachtovereenkomsten. Zaterdag 25 Mei 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9729 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, tedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Engelsch - Fransche druk op Italië heeft succes. Roosevelt ontsnapt aan een nederlaag. Mussolini is gezwicht voor de EngelschFransche druk en heeft een door Eden en Laval voorgesteld compromis aanvaard, waardoor vooreerst het drei gende oorlogsgevaar is bezworen.. Engeland en Frankrijk hebben zich noch door de groote mond van den Duce noch door het belang bij de Italiaansche vriendschap, laten weerhouden om Mussolini bij zijn Afrikaansch avontuur voor de bee- nen te loopen. Zij hebben Baron Aloisi duidelijk te verstaan ge geven, dat het Italiaansch-Abessynisch geschil in elk geval aan bespreking in dezen Volkenbondsraad zou worden onderworpen, desnoods zonder tegen woordigheid van een Italiaanschen vertegenwoordi ger. Mussolini had n.1. gedreigd zijn ambassadeur te rug te zullen trekken als men te Genève de touw tjes te strak aanhaalde. Blijkbaar achtten Londen en Parijs echter de be langen bij een vreedzame regeling zoo groot, dat zij daarvoor zelfs de pas verworven Romijnsche vriend schap in de waagschaal stelden. Hun vastberaden houding werd gisterenavond laat beloond door een overeenkomst, waarin Italië afziet van daden van geweld en er mede accoord gaat dat de kwestie aan arbitrage wordt onderworpen. Ook stemt hij toe in de vaststelling van een termijn voor de verzoeningsprocedure. Mocht de arbitrage niet tot een bevredigende regeling leiden, dan zal de zaak nogmaals aan het oordeel van den Volkenbondsraad worden onderworpen. Voorloopig is daarmede het oorlogsgevaar in Afri ka bezworen en het stemt tot verheugenis dat op nieuw de buitengewoon belangrijke functie van den Volkenbond tot voorkomen van conflicten is geble ken. Het gold hier wel een bijzonder lastig geschil en dat men er na enkele dagen onderhandelen toch in is geslaagd een voorloopige basis tot verdere onder handelingen te vinden, stemt tot groote tevredenheid Engelsche en Fransche belangen Hoewel wij in het begin van het conflict reeds gewezen hadden op het groote belang dat Frankrijk en Engeland bij een onafhankelijk Abessynië heb ben, leek het toch een moment alsof aan Italië de .vrije hand zou worden gelaten. Men kon inderdaad bijna niet aan den indruk ont komen dat Londen en Parijs de verovering van Ethiopië zouden gedoogen om daardoor Italië tot yriend te houden. Gelukkig blijkt dit niet het geval en zijn zij aller minst van plan om een Italiaansche hegemonie over Abessynië te aanvaarden. Trouwens dat was bijna ondenkbaar. Men moet niet vergeten, dat het Fransche kolo niaal bezit met één slag naar het tweede plan zou zijn verdrongen, terwijl ook de Engelschen in hun plannen bedenkelijk zouden zijn gedwarsboomd. Immers de regeling van den waterstand in de Blauwen Nijl is van primair belang voor Egypte (lees Engeland) en daar het bouwen van een stuw bij het Tonameer in Abessynië nog steeds tot de vro me wenschen van Engeland behoort en het weinig aanlokkelijk moet zijn om voor de Egyptisch irriga tie van den Italiaanschen vriend moeten afhangen, is het begrijpelijk dat Engeland zich tegen een al te groote macht van Italië in deze hoek van Afrika verzet. Roosevelt ternauwernood aan een neder laag ontsnapt. President Roosevelt is heusch niet voor een kleintje vervaard als het er om gaat aan zijn volk de wel vaart weer te hergeven. Hij heeft geen moment geaarzeld om tot deprecia tie van den dollar over te gaan en nog minder om bank en industrie in de N.I.R.A. kluisters te slaan. Maar het inflationistische voorstel Patman, tot uitkeering van de bekende bonus is hem toch blijk baar te verstrekkend. Misschien begint ook hij er zoo langzamerhand van doordrongen te worden, dat de welvaart niet door muntgeknoei, doch slechts door intensieven arbeid kan worden verkregen. Hoe het zij, hij heeft zich met hand en tand ver zet tegen de ongedekte uitgifte van bankpapier en hoewel do situatie zoo nu en dan gevaarlijk scheen is de president toch als overwinnaar uit den strijd gekomen, doordat de Senaat zich niet aan de zijde der Volksvertegenwoordiging schaarde. Deze zege beteekent echter allerminst het einde van de pogingen tot dolzinnige experimenten. Roosevelt heeft zelf door zijn gewaagde experi- Wij „passen" Uw huis „aan" bij de tegenwoordige eischen. Meer comfort - meer gemak - min der kosten. Neem Centrale Verwarming Kosteloos advies en offerte. TTECHN. BUR. ALKMAAR. Tel. 2197-3897 „Honderden referenties". menten het hek van den dam gehaald en dat hij thans moet werken met een huis van Afgevaardigden dat bestaat uit menschen met de meest bespottelijke inzichten, heeft hij voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Patman en de zijnen zullen wel niet rusten en wij vreezen, dat Roosevelt ook in de toekomst nog wel eens van zijn Veto-recht gebruik zal moeten maken. Zoolang de Senaat hem echter nog blijft steunen, is hij veilig. Mocht deze hulp hem evenwel 'ontval- 1 en,dan zijn de meest dolle avonturen op monetair gebied te vreezen. Volledige overeenstemming tusschen par tijen bereikt. Omvangrijke taak van minister Verschuur. Het conflict in de mijnen, dat zoovele we ken reeds heeft gedreigd, is van de baan! Dat is het resultaat van het overleg; dat de laatste weken is gevoerd en gisteren zijn be sluit vond in de conferentie, waartoe de be langhebbende partijen, door den minister naar Den Haag waren ontboden. Bijkans vier uur achtereen is er gistel-middag in de kleine vergaderzaal van het departement van Waterstaat vergaderd, met de partijen te zamen en met de partijen afzonderlijk. De besprekingen stonden onder leiding van mi nister Van Lidth de Jeude en werden bijgewoond door den minister van Sociale Zaken, minister Slo temaker de Bruine, den rijksbemiddelaar in dit con flict, prof. Aalberse, en ir. Van Waterschoot van der Gracht, hoofdingenieur der mijnen. Na afloop der langdurige besprekingen werd een uitermate sober communiqué verstrekt, waarin werd medegedeeld, dat het resultaat der conferentie is ge weest, dat volledige overeenstemming tusschen par tijen is bereikt, en dat het loonconflict dus tot een bevredigende oplossing is gebracht. Geen korting op de loonen. Nader wordt nog gemeld, dat er geen korting op de loonen zal plaats hebben. Voorts zal oud-minister T. J. Verschuur namens de regeering zitting nemen in het Alg. Mijnwerkers fonds. In bovengenoemde conferentie is ook ter spra ke gekomen het door den ministerraad genomen be sluit tot instelling van een onderzoek naar den al- gemeenen toestand in het mijnbedrijf, van welk on derzoek mr. Verschuur de leiding op zich zal nemen. De mijndirecties hebben gistermiddag in de gehou den conferentie hun volle medewerking bij dit onder zoek toegezegd. ERNSTIG ONGELUK IN EEN FABRIEK TE OSS. Gistermiddag is in de expeditieafdeeling van de N.V. Hartog's fabrieken te Oss een houten rek, beladen met worsten, dat ver plaatst moest worden door het breken van eenige latten in elkaar gestort, waardoor een aantal personen werden bedolven. Door het groote gewicht van de worst, welke aan dit rek te drogen hing onge veer 3000 kilogram viel 't met een harden slag op den grond. Verscheidene arbeiders konden zich nog tijdig uit de voeten maken, maar de bedrijfsleider L., de bouwkundige P. en de opzichter B., alsook de arbeiders Van H.„ Z. W. en B. R., kwamen onder het rek terecht. Onmiddellijk schoot van alle zijden hulp toe, terwijl buiten de fabriek weldra de wildste geruchten om trent het ongeluk de ronde deden. Met man en macht heeft men het rek op zij getrok ken en zoodoende de slachtoffers bevrijd. Op inmid dels aangebrachte draagbaren en rustbedden wer den de zes mannen neergelegd. De doktoren Stolz en Frank constateerden, dat de heer L. een hersen schudding had bekomen, terwijl de bouwkundige P. klaagde over erge pijnen in den rug. Erger was er aan toe de opzichter B., die een dubbele beenbreuk en ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. De drie arbeiders hadden eveneens verschillende blessuren aan armen en beenen bekomen, doch min der ernstig. Per auto en brancard zijn de slachtoffers naar het St. Annaziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Hoewel men aanvankelijk vreesde, dat enkelen levensgevaarlijke wonden hadden opgeloopen, kon gisteravond gelukkig worden vastgesteld, dat de toe stand van geen hunner zorg baart. ,HET SIERHUIS" brengt U de meest aparte en smaakvolle wandversiering en tóch een lage prijs, als: etsen, platen, litho's, houtsneden, origine el e pastels en olieverfschilderijen. Grootste keuze in mooi lijstwerk voor uw foto's en portretten. J. KLERK, LAGEZIJDE 27. SCHAGEN. vakkundig ontwikkelen, afdrukken en vergro >ten. Ons speciaal werk is een waarborg voor de beate resultaten. Vlug en goedkoop. Verzending dagelijks. Alle merkartikelen, films, papieren, camera's enz., in voorraad. Minister Slotemaker de Bruine verzoekt den Onderwijsraad alsnog om zijn oor deel. Zooals men weet, bevat het groote bezuinigings- ontwerp van de Regeering ook een omvangrijke onderwijsparagraaf. Naar de „Msb." verneemt, heeft minister Mar- ohant, vermoedelijk in verband met de spoedige indiening van dit ontwerp, over de bezuinigingen op het onderwijs den Onderwijsraad niet gehoord. Minister Slotemaker de Bruine, thans ad interim met het beheer van het Onderwiisdepartement be last, heeft thans echer aan den Onderwijsraad een brief gezonden, waarin hij schrijft te mogen ver onderstellen, dat de leden van dien raad zich op de hoogte hebben gesteld van hetgeen omtrent het onderwijs in het bezuinigingsplan voorkomt. Hij verzoekt den leden van den raad en diens afdee- lingen hun meeningen en gedachten over de on derwijsparagraaf in het bezuinLgingsontwerp alsr nog aan hem kenbaar te willen maken en hun op merkingen zoo spoedig mogelijk aan hem te wil len toezenden. De reqeering weet officieus, noch offi cieel van het voornemen. Het was bii voorbaat wel waarschijnlijk, dat er bij onze regeoring nog niets bekend zou Zijn om trent de overigens tamelijk losweg aangegeven mo gelijkheid van een groote internationale vredescon ferentie in ons land, waarover elders in dit num mer een bericht De „N.R.Ct." heeft er eens naar geïnformeerd, waarbij is gebleken, dat onze regee ring inderdaad officieel noch officieus van zoo'n voornemen weet. OVERVAL OP ZILVER-TRANSPORT IN MEXICO. Mexico. Naar de „Noticia" bericht, hebben bandieten een zilvertransport overvallen nabij Etastlan in den staat Jolisco. Zij vermoordden de begeleiders en roofden zil- verbaren ter waarde van 300.000 peso. Samensmelting van de oude ontwerpen met tegemoetkoming aan de geopperde bezwaren. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nieuwe regeling van de pacht. Aan de memorie van toelichting wordt het vol gende ontleend: De beide ontwerpen van wet houdende nieuwe re geling van de pacht en regeling van de pachtcom- missies zijn op den 5 Februari 1932 door de Eerste Kamer der Staten-Generaal verworpen. Nagenoeg niemand zal van oordeel zijn, dat door deze beslissing een blijvend bevredigende toestand werd geschapen. Zelfs de tegenstanders der genoem de ontwerpen beschouwen en terecht de be staande regeling der pacht in het algemeen als ver ouderd en onvoldoende. De regering ->( dan ook verplicht te zijn, den afgebroken draad weder op te vatten -n de totstand koming van een regeling van de pacht te bevorderen, eenerzijds op dezelfde grondslagen als het verwor pen ontwerp is opgetrokken, anderzijds aan de ge opperde bedenkingen tracht tegemoet te komen, voor zoover dat mogelijk is zonder gewichtige beginselen op te offeren! Het hierbij aangeboden ontwerp bedoelt dus niet een in beginsel nieuw ontwerp "te zijn. Het is het oude ontwerp of juister een samensmelting van de beide oude ontwerpen, welke slechts een revisie, zij het dan ook een op een aantal punten niet onbe langrijke revisie, hebben ondergaan. De onderdeelen welke een wijziging hebben onder gaan zijn: 1. Het zoogenaamde continuatierecht. 2. De vergoeding voor door den pachter aange brachte verbeteringen. 3. Het tegengaan van buitensporige pachtovereen komsten. 4. De berechting van pachtzaken, in verband met de pachtcommissie. 5. De vorm van het ontwerp. Het continuatierecht. De regeering heeft zich afgevraagd of niet een rege ling kan worden tot stand gebracht in een vorm, welke eenerzijds aan de wenschen der pachters te gemoet komt en anderzijds in mindere mate aan leiding geeft tot .de bedenkingen, welke de tegen standers van het continuatierecht koesteren. Zij mcenen dezen vorm in de volgende regeling te hebben gevonden. De pachtovereenkomst geldt, be houdens na te noemen uitzonderingen (art. 5), voor onbepaalden tijd. Zij kan te allen tijde door een der partijen worden opgezegd met een opzeggingstermijn van anderhalf jaar. Heeft de verpachter opgezegd, dan kan de pachter een uitspraak van den rechtr uitlokken. De rechter zal de opzegging slechts onge daan maken, wanneer de beëindiging der overeen komst in strijd zou zijn mét de billijkheid. De pachter zijnerzijds mag er dus op rekenen, dat de pacht zal voortduren, indien hij zich behoorlijk gedraagt en de beëindiging der overeenkomst onbil lijk ware. Des pachters ..rechtspositie" is dus afdoen de gewaarborgd. Maar ook aan de rechten van den verpachter wordt niet te kort gedaan. Tegen de regeling, welke het continuatierecht in het vorige ontwerp had gevonden, konden van ver pachterszijde verschillende niet ongerechtvaardigde bezwaren worden ingebracht. De pachtovereenkomst kon met niet minder dan 10 jaren door den rechter worden verlengd; aangenomen mag worden, dat <ym verlenging met een groot aantal jaren veelvuldig zou zijn voorgekomen. Het kan niet worden ontkend, dat door deze re geling, in strijd met de billijkheid, de belangen van den verpachter ernstig konden worden geschaad,. De thans voorgestelde regeling vermijdt deze na- deelen. De verpachter kan de overeenkomst opzeg gen, al zal, bij verzet van den pachter, de zaak door den rechter moeten worden getoetst. En zoowel pach ter als verpachter kunnen bij den rechter tusschen- j lijds wijziging der pachtvoorwaarden en met name verlaging of verhooging van den pachtprijs vorderen Nimmer zal het kunnen voorkomen dat partijen ge durende een lange reeks van jaren gebonden zijn aan de bepalingen van een onveranderlijk pachtcontract. Willekeurige verbrekingen en veranderingen worden I tegengegaan; beëindiging en verandering met objec tieven grondslag wordt daarentegen bevorderd. I In het ontwerp is nog de restrictie opgenomen, dat, telkens, wanneer de pachtovereenkomst 10 jaar heeft geduurd, de verpachter gedurende een jaar kan op zeggen zonder dat de pachter daartegen in rechte kan opkomen. Het stelsel van pacht voor onbepaal den tijd toch is iets nieuws, zoodat eenige voor zichtigheid geboden is. Blijkt het stelsel te voldoen, dan vindt, de wetgever later mogelijkaanleiding deze restrictie te doen vervallen. De verpachter zal zorgvuldig behooren te zijn in de keuze van den pachter. Hij zal, indien hij den pachter niet goed kent, wellicht goed doen allereerst een proefovereenkomst voor den tijd van één jaar te sluiten. Slechts in bijzondere gevallen kan een pachtovereenkomst voor bepaalden tijd, ten hoogste voor één jaar, worden aangenmen. De vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen. Dt regeering erkent, dat tegen de redactie van de overeenkomstige bepaling in het oude ontwerp ern stige bedenkingen waren aan te voeren. De regee ring vertrouwt, dat de nieuwe redactie de moeilijk heden oplost. De bouw van het ontwerp maakt een nadere rege ling tot voorkoming van buitensporige pachtovereen komsten vrijwel onvermijdelijk. Voor zulk een rege ling is echter, ook los van deze overwegingen, zeer veel aan te voeren. Zelfs indien men inmenging van een derde, van een rechter, in de vaststelling van de voorwaarden van de pachtovereenkomst in het alge meen verwerpt, zal men zoodanige inmenging kwa lijk anders dan kunnen toejuichen, waar zij strekt om aan bepaalde excessen een einde te maken. Het ontwerp belast den in pachtzaken bevoegden rechter met de taak alle nieuwe pachtovereenkom sten te toetsen aan het criterium der al- of niet-buï- tensporigheid. De verpachter is, ten einde deze toetsing mogelijk te maken, verplicht de pachtovereenkomst (welke, in verband hiermede, schriftelijk moet worden aange gaan) bij den bevoegden rechter in te zenden. Indien de rechter de overeenkomst buitensporig acht en partijen niet in de noodig geoordeelde wijzigingen toestemmen, worden deze wijzigingen door den rech ter aangebracht of verklaart hij de overeenkomst nietig. Behalve buitensporig kan de bedongen pacht prijs ook zoodanig bepaald zijn, dat hij den pachter ondanks bijzondere bekwaamheid en aan den dag te leggen ijver geen redelijk bestaan kan verzekeren. Aangezien de opbrengst van het goed aller eerst aan den pachter, die den grond goed bewerkt, een bestaan behoort op te leveren, zal hem dat, zoo mogelijk, die nen te worden gewaarborgd. Velen zullen geneigd zijn, in de hier bedoelde gevallen, een pachtprijs, welke aan een kundigen en waakzamen pachter geen levensonderhoud oplevert, als „buitensporig" te be schouwen. Het ontwerp heft iederen twijfel op: de rechter zal den overeengekomen pachtprijs ook aan dit criterium moeten toetsen. Anderzijds beteekent een en ander niet, dat de rechter den plicht heeft voor elk contract een billijken pachtprijs vast te stel len. De rechter kan een pachtprijs aan den hoogen kant achten en toch meenen, dat noch van buiten sporigheid, noch van het ontnemen van bestaans mogelijkheid kan worden gesproken. Het ontwerp wil slechts tegen kennelijke excessen waken. De berechting van pachtzaken, in ver band met de pachtcommissies. De verworpen ontwerpen breidden de competentie van den kantonrechter uit tot alle zaken m.ct betrek king tot een pachtovereenkomst, terwijl zij daar naast pachtcommissies als deskundige adviseerende college in het leven te roepen. Het komt de regeering voor, dat, op het voetspoor van de crisispachtwet, de vereeniging van beide gedachten groote voordeden biedt. Bevoegde instantie blijft dan het kantonge recht., maar de behandeling der pachtzaken heeft plaats door de pachtkamer van het kantongerecht. De kantonrechter is voorzitter, terwijl naast hem twee niet tot de rechterlijke macht behoorende des kundigen zitting nemen. Deskundigheid op pachtge- bied en juridische ervaring gaan dan samen. Boven dien kunnen aan de pachtkamers zeer wel de buiten gerechtelijke bevoegdheden van de pachtcommissies worden toevertrouwd. Aan afzonderlijke commissies bestaat dan ook in het onderhavige ontwerp geen behoefte. Het ont werp kent geen hooger beroep van de vonnissen van de pachtkamer. De vorm van het ontwerp. In tegenstelling met het vorige ontwerp tot nieuwe regeling van d.e pacht heeft het onderhavige ont werp den vorm van een afzonderlijke wet. De ge kozen vorm biedt do mogelijkheid vrijwel het ge- heele materieele en formeele recht dat de pachtbe- trekking beheerscht, in één enkele wet saam te vat ten. Voorts leent een speciale pachtwet zich gemak kelijker tot wijziging, indien daaraan eerlang be hoefte mocht komen te bestaan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1