„Laten we de twijfelachtige kalveren lie- yer verloten." Met fonkelende ogen reed Jim op Harry toe. „Wat wou jij, mannetje? Ben jij soms van plan om nieuwe bepalingen in te voe ren? Dat zal je heus niet lukken hoor!" zei hij grimmig. „Jij bent nog veel te groen. „Dat weet ik nog zo net niet", zei Harry weer even koel als tevoren. „Dat zullen we eerst moeten nagaan." „Oho! Wou je het met me uitvechten me neertje? Dat zou je niet bevallen I say! Je zou toch het onderspit delven, geloof mij!" schreeuwde Jim. Hij dacht dat Harry daardoor bang zou worden. Maar dat had hij mis. „Goed, laten we het uitvechten"l zei Ilarry. Stom verbaasd keek Jim hem aan. Nie mand had het ooit gewaagd met hèm te vechten. Dat was iets geheel nieuws voor hem. „Het zal je berouwen, maar laten we vechten voor mijn part." zei hij na enkele minuten. „Jij mag zeggen hoe." „Nou, omdat we toch cowboys zijn, la ten we daarom de lasso nemen", stelde Harry voor. „All right", knikte Jim. „En wie den ander uit 't zadel licht, die wint. Win ik, dan worden de kalveren ver loot. Win jij, dan mag jij de kalveren uit zoeken, die je wilt hebben." Jim onderdrukte slechts met moeite de vreugde, die hij voelde toen hij dit voor stel hoorde. Want hij was toch overal be kend als de beste lassowerper! Ook de andere cowboys waren er vast van overtuigd dat Jim winnen zou. Dat vonden zij niet erg prettig, want ze gun den hem de nederlaag. En ook zij vonden dat de kalveren verloot moesten worden. Harry wist natuurlijk met welk een ge vaarlijk tegenstander hij te doen had. Maar hij had zich altijd erg in het lasso-werpen geoefend, en hij wist, dat hij niet voor Jim hoefde onder te doen. En verder was hij een voortreffelijk ruiter, en goed rijden komt er bij een lassowerper heel erg op aan. Eerst reden de beide ruiters in galop in een kleine kring. Ze zwaaiden met hun lasso's. Beiden wachtten zij tot de ander zich bloot gaf. Jim werd zo de eerste die wierp. Maar zijn lasso raakte alleen de plaats waar Harry even van te voren ge zeten had. Harry had zich, net zoals de Indianen doen, helemaal opzij laten val len, zodat hij eigenlijk naast het paard hing. Zo kwam het dat Jim's lasso alleen Harry's zadelknop raakte. Jim galoppeerde direct weg, om zodoende Harry's paard om ver te werpen, maar Harry zat alweer in zijn zadel en galoppeerde mee, waardoor de lasso van Jim slap hing. Hij Harry had nu Jim van achter kunnen vangen, maar hij was niet tevreden met zo'n goed kope overwinning. Hij wilde Jim van vo ren te pakken krijgen! Hij wachtte daarom tot Jim zijn lasso weer naar zich toetrok, toen hij deze van zijn zadelknop gestroopt had. Daarop re den de beide tegenstanders op elkaar in. Ditmaal was het Harry, die Jim te vlug af was. Zijn lasso omvatte Jims bovenlijf; vlug galoppeerde Harry nu in tegenge stelde richting weg, en zo werd Jim uit 't zadel gelicht. Deze nederlaag bewees wel, dat Jim niet onoverwinnelijk was. Hij kon nu niet meer doen en laten wat hij wilde. Hij verdween al gauw uit de streek, waar hij zijn mees ter gevonden had. slapers voor, namelijk in de equatoriale streken waar het in de zomer zó warm is, dat de planten verdorren, en dus daardoor veel dieren geen voedsel hebben. Wanneer het in de tropen erg droog is, sterven er veel insecten. Daardoor krijgt de insecten eter bij uitnemendheid, de borstel-egel op Madagascar, óók niet genoeg te eten. Daar om trekt hij zich in zijn huis terug en gaat slapen. Hij wordt pas wakker wanneer de herfstregen hem wekt. Om dezelfde reden slapen ook verschillende vleermuis-soor ten bijvoorbeeld vliegende honden 's zomers., evenals hun neven in de noorde lijke landen 's winters slapen. VOOR KNUTSELAARS. EEN SCHIJVENSCHIETER. We snijden een pijl Je ziet hem op de afbeelding uit hard hout Als je dat ge daan hebt, dan steek je aan het puntje een naald, zodat de punt van de pijl flinlc scherp is. Aan de andere kant van de pijl maak je een ring (R), en twee kleine ogen (van de haken en ogen, je weet wel). Er HET NIJLPAARD-EILAND. 2. Op een eiland legt hij aan 3. Maar... 't eiland rijst omhoog uit 't nat... 4. Wel Fritsje, vóór je wéér gaat zwemmen 1. Hier paddelt Fritsje mijl na mijl En wil zijn potje koken gaan. Frits krijgt een onvrijwillig bad! Leer éérst maar eens 'n nijlpaard temmen'! Over de rivier de Nijl. p. v< y staat een a bij. Die beide ogen a worden met een houten schijf S door middel van elastiek verbogen (g en g) Kijk nu naar de andere afbeelding. Als punt bij s we kijken nu weer naar de eerste afbeelding! kun je misschien het beste een gramo- foonnaald nemen. In plaats van een ring kun je net 20 goed een dwars stokje aan brengen. WITTE NEGERS. Een Deens onderzoeker heeft in Afrika een negerstam ontdekt, die met hun steile haren en huidkleur lijken op Zuid-Europe anen. Het bleek echter spoedig dat het geen negers waren, maar nakomelingen van Europeanen, die honderdvijftig jaar geleden met de Engelse stoomboot „Gros- venor" strandden en sedert dien volkomen verwilderden. SNEEUWWITJE IN DE GLAZEN KIST. Wie van jullie kent het niet, dat mooie sprookje van de koningsdochter, die in 'n glazen kist lag tot de prins haar weer le vend maakte? Nu, wanneer jullie de stukken van deze puzzle bij elkaar legt, dan zie je dat mooie prinsesje in haar kist liggen, welke gedra gen wordt door haar vriendjes, de dwergen, die zo heel veel van haar hielden. OPLOSSING van de vorige puzzle. EEN GEBEURTENIS IN ARIZONA. Hoogmoed wordt gestraft. door M. Jansenv. Deventer. LERAREN, DIE MET DE NOMADEN ZOMERSLAPERS. VOOR DE KNUTSELAARS ONDER JULLIE. EEN FONTIJN IN DE KAMER! door F. S. We maken eerst van kar ton een toren met mooie kan telen! Op het plaatje zie je die met „T" aangegeven. Je kunt die toren met een dek sel (D) sluiten. Dan doen we om de voet van een fles een wollen draad, die we van te voren in spiritus of behzine gedrenkt hebben. Zodra hij uitgebrand is, gieten we koud water op de bodem van de fles, die daardoor springt. De plek, waar de bodem van de fles ge sprongen is, maken we glad met een vijl. Als we dat nu gedaan hebben, zetten we de fles onderste boven in de toren. In het midden van de toren is een cirkelvormig plankje (H) geplaatst. In het midden van II is een gat, waardoor de hals van de fles gaat. De fles is dicht gemaakt door een kurk, die ook alweer doorboord is, en waarin het ene eind van de buis (R) ge stopt is. Deze buis vertoont twee knikken, en loopt door het bakje (B) uit in de lood rechte top (S). Bij S krijg je de fontijn, Dat in de koude streken veel die- ren 's winters sla- pen, zullen jullie waarschijnlijk wel QlUm*. weten. Beer, das, wWm I InBm egel, hamster, imf bergrat en al /Im/J )fjMt naar de omstan- V/M digheden zijn, ook um f/fo3Sjï het eekhoorntje, zijn winterslapers ivf* Zij vermijden daardoor de zor gen, die zij in de winter zouden hebben, omdat er dan zo weinig voedsel te vinden is. In de warme en tropische streken zijn er géén winter slapers, omdat hier het hele jaar door, ge noeg voedsel voorhanden is. Inplaats van winterslapers komen hier echter zomer- Op de weiden langs de Rio Gila in Ari- zona graasden 60.000 runderen, die het eigendom waren van een aantal farmers. Elk jaar wanneer er gekalfd was, kregen de nieuwe kalveren hetzelfde stempel als hun moeders droegen, zoodat de eigenaars ze konden herkennen. Maar er waren altijd een paar honderd kalveren onder, die moederloos waren, of hun moeder verloren hadden. En om die moederlozen werd er bij het brandmerken, elk jaar weer, strijd gevoerd. Door verlo ten maakte men dan de zaak weer in orde. Maar sedert Jim, een berucht cowboy, voorman was geworden op de ranch, ging dat niet zo makkelijk. Hij eiste namelijk voor zich het recht op om alle kalveren, die hem bevielen, voor zijn meester te ne men. De andere cowboys konden tegen den ge vreesden Jim niet veel uitrichten, tot een jonge man, Harry, voorman werd op ranch C. Toen bij het volgende brandmer ken Jim weer alle kalveren die hem bevie len, voor zijn meester' opeiste, zei Harry koel:. wanneer je de fles in de toren met water vult. Voor de buis kun je het beste een dun loden pijpje nemen, dat je makkelijk om kunt buigen. Het uiteinde (S) móet je een beetje be-hameren, zodat hij nauwer wordt, waardoor de straal hoger en dun ner spuit. Uit het bakje (B) stroomt het water dan in de emmer (E). Wanneer je in het water, vóór dat je het giet in de fles, een beetje eau de cologne of odeur doet, heel weinig maar, dan krijg je een heerlijk ruikende fontijn zomaar in je kamer! MEE TREKKEN. De dictator, de leider in Turkije, Kemal Pascha, heeft nu ook de rondzwervende Bedoeïnen bevolen dat zij school moeten gaan. Maar omdat zij geen vaste woon plaats hebben, zijn er speciale leraren aangesteld, die met 'deze nomaden mee trekken. Zij hebben een zogenaamde „vlie gende tent", waarin zij les geven. Het on derricht duurt naturlijk zolang tot het vee van de stam op een bepaalde plaats niet genoeg voedsel meer vindt, en de stam dus verder moet trekken. Dan reizen zij weer verder, tot er andere weiden gevonden zijn waar het vee kan grazen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 20