Het bestuur der Vrije stad Dantzig teleurgesteld. Ernstige nederlaag veer Roosevelt KIJKEfl is KO0PEÜ tij CLOECK 8 PAGINA'S. Buitenland Hoe Rusland reageert. Koppensnellers aan het werk. Granaat ontploft. Ontsteltenis in regeeringskringen. Gemeente-ambtenaar in verzekerde bewaring gesteld. Een brutale dief. De October-opstand in Spanje. Dinsdag 28 Mei 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst 78ste Jaargang. No. 9731 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTRN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljcno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Mussolini blijft dreigen. President Roosevelt lijdt een échec. We dienen over het werk van den Volkerenbond meer dan tevreden te zijn, daar in den loop der vo rige week een drietal moeilijke kwesties zijn gere geld, die er meer dan gevaarlijk uitzagen. Daar was ten eerste de bevestiging van bet Gezag van den Hoogen Volkerenbonds Commissaris voor de Vrije Stad. Dantzig. Zooals men weet, zijn de nationaal socialisten in deze zelfstandige Duitsche stad bij de jongste ver kiezingen er niet in geslaagd door het verkrijgen van een driekwart stemmenmeerderheid de grondwet gewijzigd te krijgen. Nu liet niet goedschiks ging, probeerde men het kwaadschiks en de natio n aal - so ci alis t ische regeering begon jegens haar onwelgevalligen een ware terreur. (Dit werd den Ierschen Hoogen Commissaris op het laatst toch wat al te bar, zoodat hij de Heeren Machthebbers er op wees, dat zij de grondwet had den te eerbiedigen en dus hun Joodsche, Poolsche en socialistische medeburgers als gelijkgerechtigden had den te beschouwen. Dat dit allerminst naar den zin van de Dantziger Hitlerianen was, laat zich begrijpen en zij wendden zich, waarschijnlijk op advies van Berlijn tot Ge- nève om ontheven te worden van de Voogdij van den lastigen Hoogen Commissaris. De Dantziger regeering beriep zich op een weinig duidelijke formuleering van lid 1 van art. 103 van het Verdrag van Versaille, doch de Volkerenbonds- raad kop zich met hun opvatting allerminst vereeni gen, zooclat op de "handhaving van de constitutie der vrije stad Dantzig, ook in het vervolg door den Hoo gen Commissaris uit naam van den Volkerenbond zal worden toegezien. Door de terugwijzing van de Dantziger eischen heeft Genève ongetwijfeld veel wrijving weggenomen tusschen. Polen en Duitschland, omdat beider be langen elkaar in Dantzig' raken en een blijvende aantasting ook van Poolsche grondwettelijke rechten op den duur niet door Warschau zou kunnen zijn geduld- De Hongaarsch-Joego Slavische kwestie beëindigd. Ook het regelen van het zeer dreigende geschil tusschen Hongarije en Joego-Slavië naar aanleiding van den koningsmoord te Marseille is een groot suc ces voor het Volkenbondsstatuut. Beide phrtijen verklaarden zich neer te leggen hij het rapport van Lord Eden en daarmede was alweer een belangrijke stap gezet op den weg naar verzoe ning in dezen roerigen hoek van Europa. Het Italiaansch-Abessynisch geschil. Én last but not least heeft Genève aan het agres sieve optreden van Italië een voorloopig halt toege roepen. Laat ons intusschen 200 nederig zijn te erkennen dat dit resultaat niet in hoofdzaak is bereikt door het prestige van den Volkerenbond, maar door de belangen, die Frankrijk en Engeland bij de onafhan kelijkheid van Abessynië hebben. Wij schreven hierover reeds uitvoerig en kunnen dus volstaan met de opmerking dat Mussolini hier noodgedwongen een lastige arbitrage heeft moeten aanvaarden, waardoor het oorlogsgevaar althans voorloopig is opgeschort. Agressieve rede van Mussolini. Een dictator mag geen échec lijden, mag nooit op den eenmaal ingeslagen weg terugtreden en nimmer voor anderen bukken, wil hij niet de kans loopen een groot deel van zijn overwicht te verliezen. Deze overweging heeft ongetwijfeld Mussolini er toe gebracht zich in het Italiaansche parlement eens flink op de borst te slaan en nog eens extra hoog .van de toren te blazen. Na zijn nederlaag te Genève was het dan ook wel dringend noodig de eigen menschen aan het ver stand te brengen „dat de grenzen heilig zijn; dat „wij ten alle tijden gereed zullen zijn onze grenzen „te verdedigen en door zullen gaan met het zenden „van troepen naar Afrika", cn al dergelijke fraaiig heden meer. Het Italiaansche volk krijgt nooit anders dan sterk gecensureerde berichten onder de oogen en het is begrijpejijk, dat de rede van den dictator in staat is de idee te vestigen, dat Mussolini allen trotseerend de eer van de Italiaansche vlag heeft hoog gehouden. En daarom is het natuurlijk begonnen. In autocra tische geregeerde landen mankeert nog wel eens wat aan de .volksvoorlichting. Een echec voor president Roosevelt. Dat de groote invloed van Roosevelt aan het tanen ïs, bleek verleden week reeds, toen hij ternauwernood MACDONALD GAAT HEEN. Zijn aftreden op 7 Juni a.s. verwacht. Reuter meldt uit Londen: Er bestaat thans geen twijfel meer aan, dat de Pinkstervacantie van het Engelsche parlement het aftreden van MacDonald als eerste minister zal bren gen en het overnemen van dezen post door Baldwin. Op 7 Juni zal het Lagerhuis voor tien dagen op re ces gaan en denzelfden avond verwacht men de ver anderingen in het kabinet. Wanneer het aftreden van MacDonald zal worden bekend gemaakt, zullen automatisch de andere ministers aftreden. Baldwin zal dan bij den Koning worden geroepen en waar schijnlijk in staat zijn het kabinet op staanden voet te vormem ontsnapte aan een nederlaag tegen de inflationïsten. De door hemzelf ontketende chaos dreigt noodlot tig te worden. Steeds krachtiger worden dan ook de stemmen, die op terugkeer naar den gouden stan daard en vermindering van de rijksbemoeiingen aan dringen, teneinde nog tijdig naar geordende toestan den op monetair en economisch gebied terug te kee pen. Trouwens het is duidelijk, dat zich in de denkbeel den van den Amerikaanschen President zelf sinds 1933 een groote evolutie heeft voltrokken en hij meer en meer de groote gevaren van inlatie gaat inzien. Zijn narrow escape moet hem dan ook nog eens temeer een waarschuwing zijn geweest. Tot overmaat van ramp heeft het Hoogste Ge rechtshof der Vereenigde Staten alle industrieele co des in strijd met de grondwet verklaard, zoodat het geheele gebouw van de „Blauwe Adelaar" wankelt. De met zooveel zelfvertrouwen opgetrokken „orde ning" van het economische leven in Amerika krijgt hierdoor een geweldige knoei. Opmerkelijk is wel, dat men in beurskringen alge meen van gevoelen is dat de gevallen beslissing de industrieele bedrijvigheid zeer ten goede zal komen. Dit bewijst wel hoezeer men het „gedokter" van Roosevelt moe begint te worden. Intusschen is niet te verwachten dat de energieke President het hierbij zal laten zitten, zoodat wij wel spoedig van maatregelen zullen hooren, die het von nis van het Hoogste Gerechtshof zullen teniet doen. Op die ramp van de Maxim Gorki. Duizenden betuigingen van deelneming uit alle deelen van de wereld zijn sinds de ramp van de Maxim Gorki binnengekomen. Het besluit van partij en regeering, om het vernielde vliegtuig door drie nieuwe vliegtuigen te vervangen, heeft geestdriftige instemming gevonden. Toen dit besluit bekend werd, zond een der be drijven van' Leningrad een brief aan de regeering, waarin zij verzocht om toe te staan, nog een vlieg tuig te bouwen, dat den naam zou krijgen van Kirof. Bovendien besloten de Rood-armisten in Charkof, een vijfde vliegtuig te bouwen van het Maxim Gorki- type, dat Worosjilof zal worden genoemd. Andere steden zijn gevolgd en op het oogenblik bedraagt het aantal vliegtuigen, waarmede het land een antwoord wil geven op het verlies van de Maxim Gorki, reeds zeven of acht. Professor Toepolef, constructeur van de Maxim Gorki, heeft opdracht gekregen de leiding van den houw van deze nieuwe vliegtuigen op zich te nemen. Deze nieuwe machines zullen in afmetingen en sterkte gelijk zijn aan cle Maxim Gorki. Er zullen echter eenige verbeteringen worden aangebracht, die het gevolg zijn van de laatste resultaten van de Sowjet-luchttechniek, die sedert de constructie van de 'Maxim Gorki aanzienlijke vorderingen heeft ge maakt. Met groote voldoening heeft de pers de be richten weergegeven uit de Humanité, dat Fransche arbeiders door het inzamelen van geld voor den bouw van nieuwe vliegmachines op het ongeluk heb ben gereageerd. Onder de vele telegrammen waarin deelneming werd betuigd en die nog steeds binnenkomen te Moskou van arbeidersorganisaties, gemeenten, weten schappelijke organisaties enz. enz., was ook een tele gram van president Roosevelt, dat uitdrukking gaf aan zijn diepe sympathie. De buitenlandsche arbei- dersgedelegecrden, die zich nu op een reis door de Sowjet-Unie bevinden, hebben eveneens uitdrukking gegeven aan hun deelneming, door een collecte, die onder hen werd gehouden voor het constructiefonds voor de nieuwe vliegtuigen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Ter gelegenheid van de onthulling van het Van Heutsz-monument. De Koningin zal Zaterdag 15 Juni de hoofdstad bezoeken ter bijwoning van de plechtige onthulling van het Van Heutsz-monument. Het verblijf duurt slechts een dag. Het gewone iaarliiksche bezoek van de Koninklijke familie zal in September plaats hebben. Mr. B. C. J. LODER. Afgctreden als voorzitter van de staats commissie voor het internationaal privaat recht. Zaterdag heeft op het ministerie van buitenland sche zaken de laatste vergadering plaats gehad van de staatcommissie voor het internationaal privaat recht. onder voorzitterschap van mr. Loder, die we gens zijn hoogen ouderdom aan de Koningin ont slag heeft gevraagd als voorzitter dier commissie. Des avonds bood de commissie haren scheidenden voorzitter een maaltijd aan in Hotel ..des Indes", waarop mr. Loder op hartelijke wijze afscheid heeft genomen van de commissie. DE BURGERWACHT TROK UIT. Lastig gevallen door kwaadwillige ele menten. •Gisteravond maakte de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht een marsch door Haarlem onder lei ding van den commandant majoor Becking. De stoet ondervond groote belangstelling, alleen op de Baan bij den Kleinen Houtweg drong het publiek, dat voornamelijk daar uit kwaadwillige elementen bestond zoodanig op. dat de politie den gummistok trok en eenige rake klappen heeft uitgedeeld Ruzie tusschen Da jak-stammen. Aneta seint uit Bandoeng: Op Borneo is in de onder-afdeeling Melawi (Wester-afdeeling van Bor neo) ruzie uitgebroken tusschen Oeloekaian- en TebidaJi-Daiaks. Men is overgegaan tot vijandelijk heden en koppensnellen. Een lid van de Tebidah- stam is gedood bij het snellen en één gewond; een Oeloekajan-Dajak is zwaar gewond. De gezaghebber van Melawi is met een militaire brigade naar de plaats der vijandelijkheden ver trokken. In overleg met den gewestelijk militair comman dant nam de resident van de Wester-afdeeling van Bomeo maatregelen om de koppensnellers op te vangen ter voorkoming van verdere ongeregeld heden. Tijdens militair spiegelgevecht. Acht tien personen gewond. Lissabon: Tijdens een spiegelgevecht, dat deel uitmaakte van een militair feest te Lissabon, is een granaat die door een mortier werd afgeschoten, in de lucht te vroeg ontploft. Achttien personen, militairen zoowel als burgers, werden gewond, waarvan twee zeer ernstig. Een drietal ministers, die het feest bij woonden, bleven ongedeerd. Twee zware slagen toegebracht aan zijn handelspolitiek. Uit Washington wordt gemeld, dat aan de herstel- politiek van president Roosevelt vandaag twee zware slagen zijn toegebracht, welke het gozag van den door Roosevelt ingeslagen koers ernstig bcnadeelen. In twee belangrijke kwesties heeft het opperste ge rechtshof van de Vereenigde Staten namelijk een be slissing genomen tegen de regeeringspolitiek. Het eerste geval betrof de Frazier Lemlce-wet, het tweede de bevoegdheid van de N.R.A., om codes vast te stel len voor de afzonderlijke industrieën. Op de eerste plaats werd de Frazier Lemke-wet, door het opperste gerechtshof in strijd met cle con stitutie verklaard. Dit beteekent, dat een der belang rijkste wetten van den New Deal, welke den nood lijdenden boeren een verlenging van hun hypotheken mogelijk maakt, niet door het opperste gerechtshof als rechtgeldig wordt erkend. Op de tweede plaats besliste het hof, dat de bepa lingen van de Nira-wetgeving welke recht geven tot het uitvaardigen en doorvoeren van codes voor de afzonderlijke industrieën, in strijd zijn met de con stitutie. Door deze besluiten van het hof worden in zekeren zin de fundamenten onder de geheele Nira-wetgeving uitgetrokken. De practische gevolgen van deze be slissingen zijn natuurlijk nog niet te overzien. Het préstige der regeering heeft evenwel nog nooit een zoo ernstigen knak gekregen als thans. In zijn beslissing ten aanzien van het recht tot uitvaardiging en doorvoering van Niracodes voor cle afzonderlijke industrieën gaat het hof uit van de stelling, dat het derde deel van de Nira-wetgeving in strijd is mot de constitutie, daar volgens de in dit deel vervatte bepalingen op ontoelaatbare wijze ze kere bevoegdheden op de executieve worden overge bracht. Deel 3 van de Nira-wetgeving bepaalt name lijk, dat door industrieele bonden bij den president een code kan worden voorgesteld, welke de industrie or dent, ten einde op deze wijze de zoogenaamde „faire concurrentie" te verzekeren. Een dergelijke code kan door den president worden goedgekeurd. Is dit ge schied, dan wordt de code verplichtend voor cle ge heele betrokken industrie, zooclat overtredingen van den code onder de strafwet vallen. De besluiten van het opperste gerechtshof zijn een stemmig genomen. De beslissing van het opperste hof inzake de Nira- wetgeving heeft in regeeringskringen groote ontstel tenis veroorzaakt. Donald Richberg, de leider der N.R.A., die zifch in de rechtszaal bevond, ijlde ter stond naar het Witte Huis, om met president Roose velt te confereeren. De hoofdcommissie van het huis van afgevaardigden is eveneens bijeengekomen, om besprekingen te voeren over het ontwerpen van nieu we wetten, welke de door de beslissing van het hof ontstane leemten zullen aanvallen. Omtrent het ka rakter van deze maatregelen verkeert men nog in het onzekere. Verdacht van malversaties. Op klacht van den burgemeester der gemeente Hillegom, als hulpofficier van justitie, en op lasi van den Officier van Justitie te Haarlem, is in ver zekerde bewaring gesteld de heer J. B. Verhaar, hoofd van den gemeentelijken dienst voor arbeids bemiddeling en steunverleening, als verdacht van het plegen van malversaties bij dezen dienst. Aan het onderzoek wordt sinds eenige dagen door rijkscon troleurs voor de steunverleening met voortvarend heid gewerkt. Of meer personen bij dc onregelmatigheden zijn betrokken, kon nog niet worden medegedeeld. f 1000.aan gouden en zilveren voorwer pen gestolen. Een verkooplokaal op de Keizersgracht te Amster dam bij de Westermarkt is het terrein geweest., waar een brutale dief heeft geopereerd. Van de gelegen heid voor het publiek om de te verkoopen voorwerpen te bezichtigen, heeft ook vermoedelijk deze man ge bruik gemaakt. Hij heeft claarna kans gezien zich te verstoppen en na het sluitingsuur gelegenheid ge kregen op zijn gemak zijn slag te slaan. Het tafelzilver en eenige gouden voorwerpen die voor derden verkocht moesten worden, had men in een dressoir geborgen. Het werd afgesloten met een sleu tel, die op het dressoir werd gelegd. Alles wat aan goud cn tafelzilver aanwezig was is meegenomen. Het is een waarde van ongevc-- f 1000.—. Bij de politie is aangifte gedaan. De „Dag der Duitsche zeevaart" is te Hamburg met groote plechtigheid gevierd. Hier boven de .parade der eere-divisies van het .pantserschip „Deutschland," Dertig jaar voor ieder van de leiders. Reuter seint uit Madrid: Voor het tribunaal der eonstitutioneele waarborgen begon heden het pro ces tegen C.ompanvs. ex-president van de Catalaan- sche generaliteit en zes ex-ministers van Catalonië, die verantwoordelijk worden gesteld voor de October- opstand. In de akte van beschuldiging wordt voor ieder hunner dertig jaar gevangenisstraf geëischt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1