Dinsdag 28 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9731 MUSSOLINI'S REDE. V BRITSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Een kluizenaar in Hongarije. EEN HALF MILUOEN MENSCHEN OP DE BEEN. Van Geelen, EEN BRIL Vrij vervoer van aardappelen. Steun aan verbouwers van tarwe. Het scheuren van grasland. Clandestiene margarinefabriek. Bespreking in de Italiaansche pers. Rome: Bij de bespreking van Mussolini's Ka merrede wijden de bladen vooral aandacht aan wat hij zeide over het conflict met Abessynië en de woor den over de vrijheid van handelen van Italië. Het officieuze „Giornale d'Italia" schrijft, dat de toenemende vijandigheid van Abessynië tegen Italië een volledige en definitieve opheldering noodig maakt. Italië is zich bewust van zijn plichten als Eu- ropeesche groote mogendheid. Daartoe behoort o.a. de plicht de ernstige aanvallen van „barbaarsche ras sen" tegen zijn prestige niet ongestraft te laten. Het blad verwerpt evenals de meeste andere bladen met nadruk elke poging om het Italiaansche probleem in Oost-Afrika uit te spelen tegenover de Oostenrijk- sche kwestie. Alle bladen zijn van meening, dat deze kwestie de belangen van Italië nooit zoodanig kun nen beïnvloeden en zijn vrijheid van handelen zoo danig kan belemmeren, dat het zich tegenover de provocaties en dreigementen van Abessynië uit vrees voor verwikkelingen in Europa tot passiviteit zou laten dwingen. De Popoio di Roma" schrijft dat het belachelijk zou zijn te gelooven dat Italië zich ergens anders allerlei onrecht en beleedigingen zou laten welgevallen om geen regiment van de Brenner te moeten wegnemen. De „Popoio d' Italia" schrijft, dat voor de politiek tegenover andere staten de houding van Italië in de Oost-Afrikaansche kwesties een toetssteen is. De onaf hankelijkheid van Oostenrijk is een Europeesche kwestie. Niemand koestert echter de valsche hoop, de zaak als een uitsluitend Italiaansche kwestie te beschouwen en daardoor het optreden van Italië te kunnen beperken tot de verdediging van den Bren ner. Opnieuw ziet men de te Versailles toegepasto manoeuvre opduiken toen wegens de Adriatische kwestie Italië van de verdeeling der koloniale man daten werd uitgesloten. De „Gazeta del Popoio" schrijft dat het noodig is 'den nadruk te leggen op de vrijheid van handelen der Italianen in Afrika zoowel als in Europa als antwoord aan de valsche vrienden, die Italië aan den Brenner willen vastnagelen om het van andere plaat sen verwijderd te houden of het- voortdurend door Abessynië met een geladen pistool bedreigd willen zien. De „Corriere 'della Sera" schrijft dat ïïet Italiaan sche volk een gewapend Italië aan den Brenner, zoo als de Fransche en Engelsche vrienden dat zoo vrien delijk zouden willen, niet zou begrijpen wanneer Italië tegelijkertijd op koloniaal gebied weerloos en werkeloos zou blijven. De voortgezette troepentransporten naar Oost-Afrika. Napels (V.D.): Gisteren ïs uit Napels naar Oost-Afrika vertrokken het passagiersschip „Conté Biancamano", met aan boord het tweede bataillon van het 84ste regiment infanterie. Voor het vertrek speelden zich onder de reusachtige menigte, die bij het afscheid aanwezig was, weer de gebruikelijke^ geestdriftige tooneelen af. ,V W 4 JUNI A.S. DE VLOOTCONFERENTIE. Reuter meldt uit Berlijn: De Britsch—Duitsche vlootbesprekingen zullen 4 Juni te Londen beginnen. De Duitsche delegatie zal op 2 Juni naar Londen vertrekken en staat onder leiding van von Ribben- trop, terwijl verder admiraal Schuster, een fregatten- kapitein en een secretaris er deel van zullen uitma- ken. Men wijst er te Londen op, dat deze onderhandelin gen van zuiver consultatieven en technischen aard zijn. In de Engelsche delegatiezal geen enkel lid der regeering zitting hebben. Londen polst andere hoofdsteden inzake het sluiten van een luchtpact. - 1 L o n d e n: In antwoord op een vraag in het Lager huis, of het in de bedoeling lag onmiddellijk een con ferentie bijeen te roepen en onderhandelingen te openen naar aanleiding van een zinsnede in Hitiers jongste rede betreffende beperking van de bewape ning in de lucht, alsmede of de Britsche regeering stappen had gedaan, en zoo ja welke, om de .span ning te doen verminderen, welke er heerscht op in ternationaal gebied, verklaarde sir John Simon, dat de Britsche regeering, die steeds had gewezen op het belang van het bevorderen van overeenstemming als bedoeld in het eerste gedeelte der vraag, zich reeds sedert eenigen tijd in verbinding had gesteld met de andere betrokken regeeringen om de mogelijkheid na te gaan van onderhandelingen tusschen de vijf mogendheden, vermeld in het Londensche commu niqué, omtrent het sluiten van een luchtpact en een overeenkomst ter beperking der luchtmacht. Wat het tweede gedeelte der vraag betrof deed de regeering ernstige pogingen tot het tot stand brengen van een algemeene regeling, aannemelijk voor alle betrokken partijen, van alle nog hangende internationale quaesties. In de SosscMen van Solymar ïs. naar Reuter meldt, een kluizenaar ontdekt, een zekere Karl Richter, van oorsprong ingenieur in Beieren. Hij was in lompen gelmld, zag er oud en uitgeteerd uit en klom als eew aap in de boomen. Aan dorpelingen, die een klopjacht op hem had- 'den gemaakt., deelde hii mede, dat zijn kluizenaar schap een gevolg was van een gelofte zijner voor ouders. Tweehonderd jaar geleden geraakte het kasteel van zijn familie in brand en dreigde ge heel uit te branden. Door een plotselingen hevigen regen bleef het kasteel echter gespaard en de ka steelheer had daarop gezworen, dat het jongste cftan- nelijk lid van elk geslacht bij het bereiken van den 24-jarigen leeftijd tien jaar lang als kluizenaar moest leve. Ook Karl Ridhter heeft zich aan die gelofte gehouden en wil nu niet meer naar de beschaving terug. GROOTE HITTE IN MADRAS. ITet presidentschap Madras ïs de vorige week ge troffen door een zelfs voor dit heete tijdperk onge wone warmte. Uit tal van plaatsen worden geval len van zonnesteek gemeld. En te Goentoer was het met 50 C. de warmste dag sinds tien jaar. De groote hitte gaf aanleiding tot verscheidene bran den, waardoor S0 huizen van een visscherskolonie in den asch werden gelegd, zoodat 1000 mensch<?n dakloos werden, terwijl te Jakhara, een dorp bij B?r- hampore, 69 huizen in de -aeoh werden -gelegd. Bij de aankomst van het kroonprinselijk paar te Kopenhagen. V.D. verneemt uit Kopenhagen: Aan boord van het koninklijk jacht „Dannebrog" is gisteren kroonprins Frederik van Denemarken te Kopenhagen teruggekeerd, vergezeld van zijn bruid, prinses Ingrid van Zweden, met wie hij Vrijdag te Stockholm in het huwelijk is getreden. Naar schatting een half millioen menschen was bij de aankomst van het jabht tegenwoordig. Ter be groeting waren bij de haven aanwezig, behalve de koning en de koningin van Denemarken en de leden van de koninklijke familie, het geheele Deensche kabinet en de hoogste vertegenwoordigers van het leger en de vloot en tal van civiele autoriteiten. De „Dannebrog" werd geëscorteerd door Deensche oorlogsschepen en 27 vliegtuigen, terwijl vele parti culiere jachten achter het koninklijk escorte aan voeren. Nadat 't bruidspaar door den burgemeester van Kopenhagen was verwelkomd en de koninklijke fa milie en verschillende hoogwaardigheidsbekleeders het bruidspaar hadden begroet, begaf de koninklijke galastoet zich naar de Amalienborg, luide toegejuicht door de menigte, die in dichte rijen langs den weg stond geschaard. Ook toen prins Frederik en prinses Ingrid op het balcon van hun paleis ver schenen werden zij luide toegejuicht. Te 4 uur Zondagmiddag maakte het bruidspaar in open galarijtuig, h la Daumont hespannen, en ge ëscorteerd door de koninklijke lijfwacht, een rijtoer door de hoofdstraten van de binnenstad. Vele Zwe den waren te Kopenhagen aanwezig, om den blijden intocht van het bruidspaar te zien. Gisterenavond hielden 500 Zweedsche en Deensche studenten een fakkeloptocht, waarna het bruidspaar een serenade werd gebracht. SPAART UW OOGEN TEGEN ZON EN STOF Ga even naar en haal hiertegen Wij hebben een grote keuze in alle prijzen. W. C. VAN GEELEN, GedipL Opticien. Lagezijde B 40. Tel. 26. Schagen I Restitutie van heffingen. De aardappclenvervoerregeling, bedoeld in de ar tikelen 11 en volgende van het Crisis-Akkerbouw besluit 1934, zal met ingang van 15 Juni 1935. dus te middernacht tusschen 14 15 Juni 1935, verval len. Eikende aardappelhandelaren, die op voor noemd tijdstip nog tenminste 10.000 k.g. aardappe len in eigen opslagplaats in voorraad hebben, waar voor door hen heffing is betaald, zullen moeten zorgen dat daarvan uiterlijk 15 Juni 1935 des voor- middags te 9 uur mededeeling is ingekomen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie van het gewest, waar in de voorraad berust, waarna restitutie van de hef fing over dien voorraad zal plaats hebben. De restitutie geldt niet voor voorraden beneden voormeld minimum, terwijl belanghebbenden er re kening mede zullen moeten houden dat na voor meld tijdstip, d.w.z. middernacht tusschen 14 en 15 Juni 1935, ook restitutie van heffing uit anderen hoofd© niet meer zal plaats hebben. EEN JOEGO SLAVISCHE SAMENZWEERDER TERECHTGESTELD, I Zondag is wegens moord op een politieagent door ophanging terechtgesteld een zekere Andreas Gredi- cek, die deel uitmaakte van de radicale terreur-orga- nisatie, die ervan beschuldigd wordt de initiatief neemster te zijn van den moord op Koning Alexan- der, in October van het vorige jaar te Marseille. B O E R D E R IJ. Tot een bedrag van f 300.000 De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw Crisis Fonds aan de Vereeni- ging Centrale Tarwe Organisatie een bedrag van f 300.000 uitgekeerd zal worden tot gedeeltelijke dek king van den oogst 1934, voorzoover betreft het tijd vak van 1 September 1934 tot en met 31 Maart 1935. De verbouwers van tarwe zullen erkend worden als groep van producenten van crisisproducten. De minister acht wettelijk ingrijpen te gen onwillige verpachters voorloopig nog niet noodig. Op vragen van den heer Van der Sluis betreffende het nemen van wettelijke maatregelen om tegen te gaan, dat bij pachtcontracten door de verpachters het scheuren van grasland wordt verboden, heeft minister Steenberghe geantwoord: Het scheuren van grasland is in verschillende ge vallen slechts mogelijk met toestemming van den eigenaar op grond van in contracten vastgelegde pachtvoorwaarden. De mogelijkheid, dat verpachters de gevraagde toe stemming tot scheuren hebben geweigerd, toegevende moet de minister mededeelen, dat hem over de hoe grootheid van het aantal verpachters, dat aldus heeft gehandeld, thans geen gegevens ten dienste staan. Over de gevallen, dat enkel uit onwil der verpach ters niet tot scheuren kon worden overgegaan, staan uiteraard evenmin gegevens ten dienste, maar dit aantal zal, naar mag worden aangenomen, niet groot zijn. Maatregelen op dit punt tegen de verpachters zou den, om de belangen van beide partijen zuiver tegen elkander te kunnen afwegen, moeten steunen op zeer ingewikkelde of zeer kostbare regelingen en daarbij het scheurvraagstulc slechts ten aanzien van verpachte gronden tot oplossing brengen. De minister meent zich vooralsnog te moeten ont houden een wettelijke verplichting, als bedoeld, te leggen op een deel der grondeigenaren, waarvan wellicht de meesten niet onbereid zijn op redelijke voonvaarden toestemming tot scheuren te verleenen. DE VOORGESTELDE NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Bezwaren van den Nederlandschen Bond van Landverpachters. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer Ingediende wetsontwerp inzake de regeling van de pacht, is het bestuur van den Nederlandschen Bond van Landverpachters in spoedvergadering bijeengeko men te Groningen ter bespreking van deze voorge stelde nieuwe regeling. Bij deze bespreking zijn ernstige bezwaren gere zen tegen het ingediende ontwerp. Besloten werd, dat een commissie uit het bestuur de materie nader zal bestudeeren, de geuite bezwaren schriftelijk zal for muleeren en ter kennis zal brengen van de leden. Het ligt in de bedoeling het wetsontwerp en de bezwaren ertegen in openbare vergaderingen nader onder oogen te zien. GEEN RUNDVEE NAAR RUSLAND. In verband met loopende geruchten dat de Ned. Veehouderij Centrale geen medewerking zou hebben verleend bij pogingen om Ned. rundvee af te zetten naar Rusland, hebben de centrale landbouworganisa ties op hun verzoek om inlichtingen van de bedoelde centrale het antwoord gekregen, dat deze geruchten geheel uit de lucht gegrepen zijn. Er is, integendeel, steeds wat mogelijk was gedaan om den uitvoer van runderen naar dit land te bevorderen. Zelfs is een vertegenwoordiger der N.V.C. met een speciaal daar toe afgevaardigde delegatie naar Rusland geweest om te trachten tot afzet te komen. Maar alle pogingen leden schipbreuk; van Russische zijde is men ken nelijk niet bereid tot aankoop van vee of vleesch over te gaan. De bedoelde geruchten zijn waarschijnlijk ont staan doordat verscheidene personen getracht heb- Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 766 m M Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. Wind: Oost. Verdere vooruitzichten: Zonnig weer. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslusi bij 't uur. Prijs per flacon f 0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN ben machtiging te verkrijgen om zich namens de N.V.C. met den verkoop te heiasten, waarbij zij het deden voorkomen alsof zij over speciale relaties be schikten. Dit bleek bij ernstig onderzoek steeds on juist te zijn. In één geval, waarbij men den indruk had, dat misschien iets te bereiken viel, werd een tusschenpersoon ingeschakeld; echter zonder resul taat. Goede vangst van de Rotterdamsch8 recherche. Ecnige dagen geleden kregen rechercheurs van de Rotterdam sche Centrale Recherche een nakie mar garine in ihanden, dat in een geheel blanco omslag was verpakt. Dit wees er on. dat de margarine op clandestiene wijze was verhandeld of vervaardigd. Zij besloten een onderzoek in te stellen en na ijverige nasporingen gelukte het hun on den Linker Maas oever de clandestiene margarine-fabriek te ontdek ken. Zaterdagmorgen is daar een inval gedaan en men vond in het pand een volledige installatie, om margarine te vervaardigen, henevens een kist en drie doozen met margarine in blanco omslagen. Installatie en margarine ziin in beslag genomen. In totaal was de partij margarine ruim 40 k.g. groot. De installatie bestond uit een teil, een kneedhak, eeji flesch boterkleursel en een' hoeveelheid blanco omslagen. Tegen den falbrikant is proces-verhaal opgemaakt. Het was de politie bekend, dat vooral op den Lin- ker-Maasoever druk handel werd gedreven in clan destiene margarine en men vermoedde dat deze niet uitsluitend afkomstig zou zijn van de Zaterdagmor gen ontdekte fabriek. Daarom werd het onderzoek voortgezet, met het gevolg, dat Zondagmiddag nog een inval werd gedaan in een pand aan de Wes terbeekstraat alhier. Daar vond men een clandes tiene margarinefabriek in vol bedrijf. Drie teilen, een vormenhak, een partij blanco wikkels, een snii- apparaat, een kneedhak en een hoeveelheid van 35 k.g. op clandestiene wijze vervaardigde margarine werden in beslag genomen. Tegen den fabrika- is proces-verbaal opgemaakt. KIND VALT UIT FIETSMANDJE. Door passeerende auto gedoe Zondagmiddag reed te Doetinchem de heer Gr. me zijn zoontje op de fiets, toen hij bij het uitwijken in botsing kwam met een fietser uit tegengestelde richting. Het drie-jarig kind werd uit het fiets mandie geslingerd en op hetzelfde oogenblik over reden door een passeerende auto van den heer V.'. Het kind was op slag dood. Heer dan 65.000 personen woonden te Dresden den internationalen voetbalwedstrijd Duitschla nd—Tsjecho Slowakije bij. De match ein digde in een -2—1 overwinning voor 't -Duitsche -team. -Een overzicht van de stampvolle -tribunes.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5