hiemhw® ster heerenbaai wt gwsmms» 22 PAGINA'S. thans 35». 30». *5° PER V2POND Nog niet geslaagd. Uw FILMS Fotogr. Atelier en Fotohandel ArpadMoldovan, NJedorp Massa-ontslag bij Kon. Holl. Lloyd. Ernstige toestand in Noord-Rhodesia. Koning George Maandag 70 jaar. Colorado door overstrooming geteisterd. Gestrand op de Machtigingswet. Zaterdag 1 Junt 1935. 4MLJR 78ste Jaargang. No. 9733 SCOAJBIIICIIJIIAIIIT.» GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. t>it blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *e morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJï. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijino. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Rechts: Boison, de nieuwbe noemde kabinetsfonna- teur. President Lebrun heeft den voorzitter van de Kamer Fernand Bouisson verzocht met den grootsten spoed een kabinet te willen vormen, dat zoo mogelijk in den loop van den Vrijdagochtend voor de opening van de beur zen gereed zou kunnen zijn. De ernst van de crisis blijkt o.a. uit het feit, dat Lebrun ditmaal heeft afgezien van de ge bruikelijke voorbereidende besprekingen met de oudste politici en de leiders der groote fracties. De laatste waarschuwing van Herriot. Voor de beslissende stemming in de Kamer had Herirot nog een laatste beroep op de afgevaardigden gedaan om de regeering-Flandin alsnog de gevraag de volmachten, die door aanneming van een amen dement in den loop der discussies reeds aanzienlijk waren beknot, toe te staan. Herriot waarschuwde voor de speculatie, die door een regeeringscrisis be vorderd zou worden, wees op de gevaren van ver dere goudafvloeiin.g en hing een afschrikwekkend beeld op van 't spook der devaluatie. Hij voegde er aan toe, dat een devaluatie van den franc een con: currentie-devaluatie in de geheele wereld tengevol ge zou kunnen hebben. Bij de stemming ging het om de beantwoording van de vraag: zal op 31 Mei de staat de speculatie overwinnen of zal de speculatie den staat overwinnen? De radicaal-socialistische afgevaardigde Bonnet, gaf een uiteenzetting van het standpunt van het deel der radicaal-socialistische fractie, dat tegen de volmachten zou stemmen, terwijl Franklin Bouillon zijn weigering motiveerde met de verklaring, dat te gen speculatie geen verordeningen, doch slechts de politie kan helpen. Na de stemming. Na de stemming begaven de leden der regeering zich naar de woning van President Flandin, die het het verzoek om ontslag zelf onderteekende, doch in verband met zijn gezondheidstoestand thuis bleef, terwijl de overige leden der regeering zich gister morgen te 2 uur naar het Elysée begaven, om den President der Republiek hun onts'lag aan te bieden. Reeds eerder echter,te 1.40 uur, toen de Kamer zitting beëindigd was, had Lebrun den president van de Kamer, Bouisson, bij zich ontboden en hij was nog met hem in gesprek, toen de leden van het Ka binet arriveerden. Ook de President van den Senaat Jeanneney, werd door Lebrun in den loop van den nacht ont vangen. Londen. De Engelsche financieele autoriteiten hebben in de laatste dagen uitgebreide maatregelen om den franc te steunen, genomen. Uit het Engel sche valuta-compensatiefonds, dat over rond 375 mil- lioen pond beschikt, zijn groote sommen gebruikt voor het aankoopen van francs. Deze Engelsche maatregelen hebben gisteren zelfs een gering oploo- pen van den koers van de franc tengevolge gehad. In financieele kringen in Engeland stelt men zich thans de vraag, wie de verliezen zal moeten dragen, die het Engelsche valuta-compensatiefon'ds tè wach ten staan, indien de franc devalueert. De late idities der Engelsche ochtendbladen bevat ten groot opgemaakt het bericht van den val der Fransche regeering. De Liberale „News Chronicle" vraagt, welke re geering er in de huidige situatie zeker van kan zijn het vertrouwen van de Kamer te bezitten. Het ant woord hierop is moeilijk. Zelfs wanneer de ge- wenschte regeering onverwachts zou opduiken, is het zoo goed als zeker, dat de franc niet meer gered kan worclen. Het blad schrijft tevens dat de val van Flandin door de Londensche City wordt beschouwd als iets, dat onvermijdelijk tot devaluatie van franc zal leiden. De druk op de franc zal nog versterkt worden en kan misschien zoo sterk worden, dat de franc ver onder de goudpariteit van den dollar zal worden gedreven. Dat kan echter slechts het geval zijn, wanneer het Engelsche valuta-compensatiefonds deE franc niet meer ondersteunt. Ook de socitlistische „Daily Herald" acht een in eenstorting onvermijdelijk. Gisteravond om negen uur was de heer Bouisson nog niet hard opgeschoten. De socialisten hebben ook ditmaal weer gewei gerd van de partij te zijn en dit heeft ook de andere groepen van links, in het bijzonder de radicaal-soci alisten, die er niet van houden voor niet vooruitstre vend en democratisch genoeg gehouden te worden., aan het aarzelen gebracht. - De wandelgangen in de Kamer gaven gister een tooneel van verwarring en onzekerheid te zien, die onder de tegenwoordige omstandigheden een betreu- renswaardigen indruk maken. LAAT vakkundig ontwikkelen, afdrukken en vergrooten. Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste resultaten. Vlug en goedkoop. Verzending dagelijks. Alle merkartikelen, films, papieren, camera's enz., in voorraad. IN TOTAAL 152 PERSONEN BETROKKEN. Naar het Hsbl. verneemt is de directie van den Kom Holl. Lloyd thans overgegaan tot het reeds eenige maanden geleden aan gekondigde ontslag van een groot deel van het walpersoneel der maatschappij. Niet ontslagen is het personeel, dat noodig is voor de voortzetting van den bestaanden veertiendaagschen vrachtdienst. Dit ontslag omvat 59 leden van het kantoor personeel, 61 arbeiders en 32 scheepsofficie- Negenduizend inboorlingen in het ko pergebied staken. Botsingen met de politie. In het kopergebied van Noord-Rhodesia (Zuid- Afrika) is door de ernstige hotsingen tussohen mijn werkers en militaire troepen en politie een ernstige toestand ontstaan. Negenduizend inboorlingen, die ontevreden zijn met de loonen en de nieuwe belas tingverordening nemen deel aan de staking. Bij de Roan Antilope mijn werden zes inboorlingen door do politie neergeschoten, waarop 3000 inboorlingen de machinegebouwen en het administratiegebouw bestormden en vernielden, terwijl driehonderd ande ren een aanval op de electrische centrale deden. Te Bulawayo en op andere plaatsen is de Zuid- Af rikaansche politie gemobiliseerd en naar het be trokken gebied gezonden. Twee Britsehe troepen- transportvliegtuigen brachten nieuwe politietroepen uit Salesburv in Zuid-Rhodesia. De kopermijnen te Luanschya, waar de toestand bijzonder ernstig is, worden door militairen bewaakt. Volgens berichten in de Engelsche pers zouden de onlusten zijn ontketend door de zwarte geheime secte „Wachttoren", die den Engelschen autoriteiten reeds geruimen tijd moeilijkheden bereidt en in Noord-Rhodesia vlugschriften zou hebben verspreid, waarin de inboorlingen zouden zijn opgewekt in op stand te komen en bezit te nemen van Afrika. De politie heeft een der leiders, die zich „Keizer van het Zwarte Afrika" noemt, gearresteerd. GROOTE BRAND IN EEN POMMERSCH DORP. Stettin. Te Priemhausen in het district Naugard, is gistermiddag brand uitgebroken in een hoenderpark. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en ongeveer 30 brandweren uit de om geving namen aan het blussdhingswerk deel. Vijf tien huizen en gebouwen werden door liet vuur vernield. Denieuwe kabinetsformateur Fernand Bouisson, die waarschijnlijk vandaag nog president van den Franschen Ministerraad zal worden, is in de Kamer vertegenwoordi ger van Marseille. Hij werd geboren te Constantine, is 61 jaar oud en oorspronkelijk van beroep industrieel. In 1909 werd hij voor de eerste maal in de Kamer gekozen. In 1924, toen hij op de lijst van het Linksche kartel wederom tot afge vaardigde werd gekozen, trad hij toe tot de Fransche socialistische partij en in 1927 werd hij als socialist gekozen tot president van de Kamer, in welke functie hij weldra een re putatie kreeg als onbestreden meester in de moeilijke kunst van het presideeren van de vaak zoo rumoerige zittingen der Fransche Kamer. Twee jaar geleden trad: Bouisson zonder zichtbare, aanleiding en zonder groot opzien te baren, uit de socialistische partij. Sedert dien staat hij los van elke politieke partij of groepeering. Onmiddellijk na afloop van de nachtzitting, kwam de socialistische Kamerfractie in vergadering bijeen, om haar houding vast te stellen voor het geval, dat haar een voorstel tot deelneming aan de Regeering zou worden gedaan. Verschillende afgevaardigden, o.a. Frossard, toonden zich voorstanders hiervan, doch anderen maakten bezwaren, zoodat vannacht geen besluit kon worden genomen en de fractiever gadering tot vanmorgen 10 uur werd verdaagd. Technische maatregelen. Tijdens het Kamerdebat had Herriot gezinspeeld op eventueele controle-maatregelen op banken. Naar verluidt zouden in den loop van den nacht op bevel van den Parijscben Procureur-Generaal verschei dene banken door het gerecht verzegeld zijn. Engelsche bezorgdheid om de franc. Eonisson optimistisch. Bouisson was niettemin optimistisch gestemd en verwachtte dat hij zijn nieuwe kabinet nog vannacht of in den loop van hedenmorgen zal gevormd heb ben. Hij zou dan plan hebben de Kamer naar huis te zenden zoodra dit volgens de grondwet mogelijk is, dat is 9 Juni, en haar pas weer in November in buitengewone zitting bijeen te roepen tot het behan delen en aannemen van de begrooting voor het vol gende jaar. Ten aanzien van de verdediging van den franc kunnen van den heer Bouisson zeer krachtige maat regelen worden verwacht. Reuter meldt nog, dat Bouisson de medewerking heeft gekregen van alle Kamerfracties, behalve die van de communisten en van de geunifieerde soci- alisten (fractie Blum). z(# ^aten. In den nacht van Hemelvaartsdag op Vrijdag is de Fransche regeering-Flandin na een veelbewogen zitting bij de stemming over de Machtigingswet in de Kamer met 353 tegen 202 stemmen in de minderheid gebleven en in verband daarmede afgetreden. De zitting der Kamer werd niet verdaagd. De bij eenkomst duurde voort. De pogi ngen om tot een oplossing te komen werden voortgezet en men hoopte nog Vrijdag voor beurstijd een nieuwe regeering voor de Kamer te zien verschijnen. Opdracht tot kabinetsformatie aan Bouis son verstrekt en door dezen aanvaard. Twee steden staan onder water. Naar Reuter uit Colorado Springs in den Ameri- kaanschen staat Colorado, meldt, zijn twee steden onder water gezet door zware regens in het laagge legen gebied van Colorado. De inwoners zijn naar de daken hunner huizen gevlucht. De verbindingen zijn verbroken. Hulpploegen werken zonder verpoo zing om de geïsoleerde gezinnen te redden. Een dorp is bijna geheel weggevaagd. Colorado Springs is in het duister gehuld. De trei nen worden door het water tegengehouden. Men vreest dat er 'n groot aantal slachtoffers te betreuren valt; acht lijken zijn reeds opgehaald. Koning George hoopt Maandag a.s. zijn zeventig sten verjaardag te vieren. Hij zal dien ochtend de jaarlijksche para de van de Horsc- guards inspectee- ren. Dit jaar zullen op straat speldjes worden verkocht ten bate van de Kings Silver Jubi lee. De opbrengst van de collecte zal ten goede koj men van de jeugdorganisa ties in Engeland. Schotland, Wale? en Noord Ierland Men hoopt de vol gende week het eerste millioerï pond sterling vol te maken. FLANDIN. KONING GEORGE.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1