Overstrooming in Amerika Nieuwe aardschokken te Quetta De „Remavi" te Den Helder KIJKEn is KOpPEn Uj (LOECK 8 PAGINA'S. Auto tegen boom. Zandstorm waait over het gebied. Ernstige botsing te Weenen. Ontvoerde knaap terug. DE MOEILIJKHEDEN MET DE N.RA. Wapenstilstand in den Gran Chaco? Nederlandsche deviezenovertred" pleegt zelfmoord. Maandag 3 Juni 1935. 78ste Jaargang. No. 9734 Postrekening No. 23330 Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vü. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TTëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Zaterdagmiddag door Z.Exc. den Minis ter van Defensie geopend. n Een groot aantal belangwekkende inzendingen. Zaterdagmiddag zijn de poorten van de „Remavi" officieel geopend. Tal van autoriteiten woonden de plechtige opening bij en de tegenwoordigheid van Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, bracht hieraan wel een bijzonder cachet. Wij merkten o.a. op de heer S. W. Arntz, Voorzitter 'der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar, de heer W. Hou wing, oud-Burgemeester van Den Helder, Ds. Barte loma, Vlootpredikant, de heer Mr. D. Breebaart, Burg. van de Zijpe, W. B. Oort, Burg. van Texel, Mr. Dr. van Bolhuis, Gemeente-Secretaris, Wethouder Smit, vele met hunne dames. Tegen half drie betrad Zijne Excellentie Mr. Dec kers het podium, In zijn gezelschap bevonden zien Burgemeester Driessen, Schout bij Nacht T. L. Kruys, Luit,-Kolonel J. H. C. Bentz van der Berg, Garni- zoens-Commandant, J. Boosman, Hoofd-Officier van Gezondheid 2e klas en Lid van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Luitenant ter Zee le klasse Post Uiterw.eer, Adjudant van den Minister en Lui tenant ter Zee le klas Reynierse, Adjudant van Schout hij Nacht Kruys. De voorzitter spreekt. Nadat Zijne Excellentie en zijn gezelschap hadden plaats genomen, trad Kapitein-Luitenant ter Zee H. Ferwerda naar voren. Deze drukte er zijn spijt over uit, dat de Voorzitter der Remavi-tentoonstelling door ziekte verhinderd was en heette als vice-voorzitter namens het Bestuur de aanwezigen hartelijk welkom, speciaal Minister Deckers, die het Beschermheer schap 'wel op zich had willen nemen. Ook richtte spr. zich met een bijzonder woord tot den oud-Bur gemeester van Den Helder, den heer W. Houwing. Het speet spr. te moeten meedeelen, dat de Commis saris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. R. Röell, Voorzitter van het Eere-Comité, wegens verblijf in bet buiten land, niet aanwezig kon zijn. Spr. wijst er. op, dat de naam Re-Ma-Vi het doel der expositie weergeeft, Reddingwezen, Marine, Vis- scherij. En het is geen toeval, dat de Marine de mid delste lettergreep van het woord Remavi vormt, im mers in Den Helder is de Marine het middelpunt. Spr. uit den wensch, dat deze tentoonstelling de belangstelling mag wekken, die zij verdient. Alvo rens den Minister te verzoeken de tentoonstelling te openen, wil spr. een woord van dank brengen aan 'Zijne Excellentie voor de verleende medewerking en aan allen die verder aan de tot standkoming hebben medegewerkt. De Minister van Defensie spreekt. Zijne Excellentie begint zijn spijt er over uit te drukken, dat Wethouder De Boer door ziekte verhin derd is en uit den wensch, dat bijde groote gebeur tenissen van a.s. Dinsdag, bij het bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses, de heer De Boer weer geheel hersteld te genwoordig kan zijn. Spr. zegt gaarne de uitnoodiging voor het be schermheerschap en de opening te hebben aanvaard. Hoe verschillend het doel van Reddingwezen, Ma rine en Visscherij ook moge zijn, hun doel komt op één plaats uit, nl. op zee. En derhalve acht spr..Den Helder de aangewezen plaats voor deze expositie. Ten aanzien van de Visscherij merkt spr. op, dat deze te kampen heeft met zeer groote moeilijkheden en aanspraak kan diaken op aller steun en belang stelling. Spr. wenscht de mannen, die te kampen hebben tegen de zee, en de crisis, van harte kracht toe. Betreffende de Marine vraagt spr. of men zich die met Den Helder anders kan denken dan als één ge heel. Als men over Den Helder spreekt, denkt men aan de Marinie, en als men de Marine ter sprake brengt, bedoelt men Den Helder. Deze tentoonstelling ware zonder de Marine niet denkbaar. Deze immers brengt de Marine dichter tot het Nederlandsche volk, want het zijn immers de blauvvkragen, aldus roept spr. uit, die de schoonste bladzijden der his torie van ons vaderland hebben geschreven en dank zij de Marine neemt onze natie een eervolle plaats in onder de rij der volkeren! Het tentoongestelde op het gebied van het Red dingwezen roept in herinnring de eerbied die wij hebben te be>zitten voor onze stoere medeburgers, die dag en nacht met gevaar voor eigen leven dit wagen voor dat van anderen. Op dit gebied is alles ontgroeid uit particulier initiatief. De Nederlandsche visscher is sober in zijn een voud en eenvoudig in zijn levenswijze. Ook hij heeft het Nederlandsche volk groot gemaakt. Spr. wijst op do benarde tijdsomstandigheden. Al les en allen moeten medewerken om deze te boven te komen. En evenals in de Marine tucht moet heer- schen, dient dit ook in de hedendaagsche samenle ving het geval te zijn en moet de grootst mogelijke soberheid worden betracht. Schouder aan schouder moet worden samengewerkt en eendracht worden ge zocht. Evenals de Marine altijd klaar staat en haar daden verricht zonder zucht naar roem of eer, nog minder naar belooning, dienen ook wij te vormen één machtig leger tegen de dreigende nooden, doch hieraan is éen voorwaarde verbonden: afstand moet worden gedaan van ieder egoïsme en eigenbelang, offers moeten worden gebracht voor de medemen- schen. Dan kunnen voor Nederland eens weer komen de dagen van welvaart! Spr. besluit met het bestuur geluk te wenschen met het initiatief en wenscht de tentoonstelling een vol ledig succes toe, waarna Zijne Excellentie deze voor geopend verklaart. Na het hartelijk applaus op deze sympathieke, met enthousiasme uitgesproken rede, bracht de Ma. rinekapel het Wilhelmus ten gehoore, door allen staande aangehoord. Hierna maakte Zijne Excellentie een rondgang door het Tentoonstellingsgebouw. Voor den ingang gaf tijdens het bezoek van den Minister de Marinekapel een concert, dat werd ge opend met de „Remavi-marsch", speciaal gecompo neerd door den Kapelmeester, den heer Leistikow. Om 5 uur verliet Zijne Excellentie en zijn adjud. per auto de stad. Iets over de Tentoonstelling zelve. Inderdaad is de tentoonstelling zeer belangrijk. Voor het gebouw, op het plankier is een 5m3 on- diepwater gasboei geplaatst. Men ziet daar ook een roeireddingboot, met ingebouwden motor. De gevel, ontworpen door den Kapitein der Genie G. Borst, doet zeer aangenaam aan. Evenzoo het interieur, naar ont werp der Architecten Péters en Baanders. In den stand van het Loodswezen en Kustverlich- ting vindt men een model van den Vuurtoren de „Brandaris". Ook een Neon-draailicht, dat als baken op een vliegroute dienst doet, is er in werking. In teressant is de kaart, waarop alle vuurtoren in Ne derland staan aangegeven en die een intensief beeld van de kustverlichting geeft. Tijdens den rondgang door het gebouw verveelt men zich allerminst, daar de Radio-Centrale, die in den volgenden stand is ondergebracht, voor muziek door het geheele gebouw zorgt. Dan vinden wij er nog een stand van onze gast- vrouwe, de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij, die de verslaggevers der dagbladen een rondvlucht boven Den Helder aanbood. Uw correspondent heeft dan ook vandaag zijn luchtdoop ontvangen en onder de veilige hoede van de K.L.M., een rondvlucht gemaakt. Het is waarlijk een bijzondere en heerlijke sensatie, die wij ieder gaarne aanbevelen. De kloeke piloten der K.L.M. staan voor u klaar. De Visscherijstand is iets bijzonders. In het ten toonstellingsgebouw is in miniatuur een echt strand en een echte zee gemaakt, welke in een geschilder den horizon eindigen. Men kan de levende garnalen in deze blauwe zee gadeslaan; vervolgens worden ze op een steigertje, waar ze worden aangevoerd, ge zeefd en gekookt, waarna ze gepeld en verhandeld worden. De Marinestand komt speciaal uit met den onder zeedienst en het duikbedrijf. Door een opgestelde periscoop is de geheele haven te overzien. Voorts worden er duikdemonstraties gegeven. Op het gebied van het Reddingwezen is al heel veel interessants te zien. Op het plankier voor. den ingang staat de motorstrandreddingboot, bestemd voor IJmuiden-Zuid. Wippertoestel en draagbare zoekin- stallaties, alles wat een redding vereischt is hier ten toongesteld. In het gebouw is een dancing ingericht, waar op vroolijke muziek een dansje kan worden gemaakt. Ook het amusementsgedeelte is dus niet vergeten. Wij wijzen er onze. lezers nog op,'dat de inwijding van hét Reddingmonument en de onthulling van het borstbeeld van. wijlen Z.K.H. Prins Hendrik a.s. Dins dagmiddag, dus morgen van 2.30 tot 3.30 u. op golf lengte 301.5 M. wordt uitgezonden. Ongeveer 100 dooden in Nebraska. Voor millioenen dollars schade. New York. Uit McCork in denAmerikaan- schen staat, Nebraska, wordt gemeld, dat Zaterdag de Republikeinsche Rivier buiten haar oevers is getreden en groote gebieden heeft overstroomd. De schade wordt op vele millioenen dollars geraamd. Volgens de eer ste berichten zijn er ongeveer honderd doo den. Reuter meldt nog de volgende bijzonderheden: Vooral is getroffen de streek, van McCork in Ne braska., waar zestien gezinnen om het leven kwa men. De beide plaatsen Max en Parks werden door de watermassa's weggevaagd. Ooggetuigen deelen mee, dat zij in de overstroomde straten van St. Fran- cis in Kansas 23 lijken hebben zien drijven. Vele menschen hebben zich een etmaal aan daken, hoo rnen en rotsen, die boven het water uitstaken, vast geklampt, tot zij volkomen waren uitgeput, en door den stroom werden meegesleurd. Daar alle verbindingen zijn verbroken, komen de berichten over deze ramp slechts spaarzaam binnen. Ook in Texas is het noodweer geweest. Te Dhanis kwamen vier kinderen om het leven, terwijl de mees te huizen werden verwoest. Het vee is verdronken, de oogst vernield. Te Toluca in Mexico heeft een wolkbreuk groote schade aangericht. Geweldige watermassa's over stroomden de straten en drongen de huizen binnen. In het dorp San Luis zijn drie personen door den bliksem gedood. Te Zuchilla in den Mexicaanschen staat Caxaca is de kerk, na door den bliksem te zijn getroffen, met alle kunstschatten afgebrand. Een persoon gewond. Gistermiddag tegen zes uur is op den Achterdijk te Moerdijk een personenauto, bestuurd door den heer Ottevanger uit Klundert, tegen een boom gere den. De dochter van den bestuurder, die naast hem zat, vloog met het hoofd door de voorruit en be kwam een hersenschudding, terwijl zij bovendien door glasscherven, ernstig aan het hoofd werd ge wond. Zij is naar een der ziekenhuizen te Breda overgebracht. De auto, welke ernstig was toegeta keld, is weggesleept. Autobus tegen den boom gereden. Leeuwarden. Zaterdagmorgen te zeven uur is een autobus van de. weduwe Slof uit Joure, bestuurd door den chauffeur W. S. uit Joure te Oudeschouw met een auto ih botsing gekomen en in volle vaart tegen 'n boom. gereden. Een der passagiers, de heer W. Gramsma uit Gro- GETEISTERDE STREEK BIEDT EEN BEELD VAN VERSCHRIKKING. Volgens de laatste berichten is na de ontzettende aardbevingsramp in het BritschIndische gebied, Beloetsjistan, de brand in de stad Quetta, die het meest geteisterd werd, gebluscht. Onder leiding der militaire autoriteiten is men be zig met het bergen der vele honderden, die onder de puinhoopen bedolven zijn. Te Quetta is de uitzonde ringstoestand afgekondigd, aangezien men verwacht, dat roofzuchtige grensstammen de stad zullen aan vallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den uit Quetta nieuwe aardschokken gemeld. De op 6 K.M. ten Oosten van Quetta gelegen vulkaan Sharig is gaan werken en braakt lava en zwaveldampen uit. ZANDSTORM WAAIT OVER HET GEBIED. SIBI, 2 Juni (V.D.): Den geheelen Zon dag heeft hier een zandstorm van ongewone heftigheid gewoed. Men gelooft, dat deze storm in verband staat met de aardbeving. Hij maakt het onmogelijk naar Qnetta te vliegen. De watervoorziening te Qnetta is stilgelegd. Er bestaat gelukkig voorloopig nog geen ge brek aan levensmiddelen, doordat men veel vee per trein naar Quetta heeft kunnen ver voert a. De telegrafische verbinding met Quetta is nog steeds verbroken. De uitbarstin gen van den Sharig hebben opgehouden. Gemeld wordt, dat in Mastoeng het aan tal dooden 5000 bedraagt. Hoeveel dooden in Quetta gevallen zijn, is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Quetta één kerkhoL Overlevenden vertellen welk een omvang de ramp heeft gehad. f Volgens de berichten, die Reuter uit het geteisterde gebied zendt, ziet Quetta er uit als een groot kerkhof, dat zich uitstrekt meer dan tien K.M. te noorden van de hoofdstad en tot Sariar, dat meer dan tien kilo meter ten zuiden ervan gelegen is. Het schijnt dat de aardbeving zich uitstrekte langs een uitgestrekte vlakte tusschen de stad Quetta, wel ke de voornaamste plaats en een belangrijk militair centrum is en de plaats Mastung. Deze vlakte biedt over een uitgestrektheid van ongeveer 40 mijlen naar het Zuiden een toonbeeld van verwoesting. Gelukkig schijnen de spoorwegen slechts geringe schade te heb ben opgeloopen, zoodat hulptreinen van Karachi en andere steden naar de plaats des onheils hebben kun nen rijden, terwijl een groot aantal verpleegsters per vliegtuig naar het geteisterde gebied zijn vervoerd, door bemiddeling van de Royal Air Force Bijna overal zijn na de aardbeving branden uit gebroken, die het beeld van verschrikking dat de geteisterde streek biedt, nog verhoogen. Men kan ge rust van een chaos spreken, In den grond zijn groo te scheuren, zelfs is hij hier en daar geheel omge woeld. Waar vroeger huizen en dorpen stonden ziet men thans puinhoopen. De bevolking is de wan hoop nabij. Het aantal dooden is nog steeds niet met eenige zekerheid vast te stellen, evenmin als het aantal gewonden, dat in de duizenden loopt. Natuurlijk spelen zich afschuwelijke tooneelen af onder de menschen die verliezen in hun familie te beklagen hebben. De geredden verklaren, dat de aardbeving werd aangekondigd door een hevig gerommel. Daarna be gon de aarde vreeselijk te dreunen en te schudden. De huizen vielen ineen, terwijl slechts weinigen ge legenheid hadden zich de natuurramp, die de stad had getroffen, bewust te worden. Toen de ochtend schemering aanbrak, zagen de overlevenden een beeld van ontzettende verwoesting. Halt-krankzin nig keken zij naar de puinhoopen, waaronder hun verwanten lagen begraven. De inwoners van Lahore overstelpten twintig ge redden uit Quetta met vragen en zij waren zeer ont steld te vernemen, dat slechts weinigen van de Indi sche bevolking ongedeerd waren gebleven. Een der overlevenden deed zijn verhaal aan den correspon dent van Reuter: ,,'s Morgens zagen wij alleen maar Engelschen, die overal rondliepen om hulp te ver- leenen. Zij leken ons reddende engelen toe. Zij pak ten ons op militaire auto's en wij werden naar de overblijfselen van het station gebracht. Wij mochten met den eerstvolgenden trein wegreizen, zonder kaartjes te nemen."' Volgens nog niet bevestigde berichten zouden bij de aardbeving in Britsch Indië ongeveer 200 Brit- sche onderdanen het leven hebben verloren. De stad Akalat en het Miri-paleis zijn volledig ver woest. In de stad Quetta welke voor het grootste deel met den grond gelijk is gemaakt zou een hopelooze chaos heerschen. Men vreest dat nog honderden men schen levend onder de puinhoopen van de stad lig gen. De dooden worden onmiddellijk begraven om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorko men. VIJF DOODEN EN VIJF ZWAARGE WONDEN. Weenen, 2 Juni. Een particuliere auto, die met tien inzittenden van een wijnfeest kwam, is in volle vaart in botsing gekomen met een tramwagen. De auto werd geheel verbrijzeld en vijf der inzittenden waren op slag dood. De vijf overige werden zwaarge wond opgenomen. ningen, bekwam een ernstige hoofdwonde. Een dok ter, die spoedig ter plaatse was,, achtte overbren ging naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden nood zakelijk. Zijn toestand bleek niet levensgevaarlijk. De overige passagiers en de chauffeur kregen slechts lichte verwondingen en konden hun reis met een andere autobus voortzetten. Ernstig auto-ongeluk bij Nijmegen. Gistermiddag is op den Graafscheweg nabij de brug te Nijmegen de 26-jarige wielrijder W. van Ros- sum die voor een auto uitweek, plotseling door een auto, komende uit de richting Grave en bestuurd door V. uit Oss gegrepen en tegen den grond geslingerd. De man kreeg een zware wonde aan het hoofd en werd, nadat ter plaatse geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, per ziekenauto naar het St. Ca- nisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Zijn toe stand was zorgwekkend. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl de auto aan de voorzijde beschadigd werd. Door de politie wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld, omtrent de schuldvraag staat nog niets vast. Met geblinddoekte oogen in een koffer. De eenige dagen geleden ontvoerde George Weyer- liauser. de zoon van een houtmagnaat te Tacoma. is na betaling van de 200.000 dollar losgeld door zijn ontvoerders in de buurt van Issacjua 25 mijl noord oostelijk van Tacoma in vrijheid gesteld. Na een wandeling van eenige uren kwam hij bij een boer derij. De boer ontfermde zich over het kind en waarschuwde de politie. Het was. geheel ongedeerd. Een groote politiemacht is thans met de achtervol ging van de ontvoerders begonnen. Het bericht van de in vrijheid stelling van den knaap heeft in de Vereenigde Staten groote sensatie verwekt. George Weyerhauser deelde de politie op haar vra gen mede, dat hij vier dagen lang in een eenzaam huis was gevangen gehouden. Hij vermoedt, dat het huis in de nabijheid va.n Issacma ligt. De ontvoer ders hadden verscheidene autotochten met hem on dernomen, naar hij meende naar Oregon en Aber- deen. Op deze autotochten had men hem met ge blinddoekte oogen in een koffer met luchtgaten gestopt. De politie concludeert uit de voornamen, waar mede de ontvoerders elkaar aanspraken, dat het hier dezelfde bende betreft, die eenige maanden geleden den eigenaar van een groote bierbrouwerij Edward G. Bremer uit St. Paul ontvoerden en hem eveneens tegen losgeld van 200.000 dollar loslieten. De aanvoerders van deze bende ziin de langgezochte Alvin Karpis en Harry Campbell, die op het oogen- blik de plaats van Dillinger als staatsvijand no. 1 innemen. Een besluit van Roosevelt. Washington. - In verband met de N.R.A. waren door en tegen de regee ring 411 zaken aanhangig ge maakt. Thans heeft pre sident Roosevelt met het oog op de beslissing van het Opperste Gerechts hof goedgekeurd, dat deze zaken verder blijven rus ten. Buenos Aires. In diplomatieke kringen werd Za terdagavond verwacht, dat de strijd in den Chaco tusschen Paraguay en Bolivia spoedig zou worden gestaakt, daar binnen 24 uur de onderteekening van een wapenstilstand kon worden tegemoet gezien. Hannover: De Nederlander J. Bus, die wegens overtreding der deviezenvoorschriften was gear resteerd, heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag, na zijn testament te hebben gemaakt, te Papenburg, waar hij zich in voorloopige hechtenis bevond, een einde aan zijn leven gemaakt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1