VROUW, W/X\ODL UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modelen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het voorjaarsnummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 12 et porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld» MODE-GRILLEN. VESTEN EN BLOUSES. De mantelcostumes werken het in de hand, dat de zege tocht van de blouses blijft voortduren 1 We zien de grootst mogelijke verschei denheid in modellen en toe gepaste garneeringen. Zeer modern zijn de vestblouses en niet minder de lange, tot over de heupen vallende, aangesloten jumpermodellen, verder die, welke aan een breede ceintuur gezet zijn en ook vele blouses zien wij met schootjes. Bij de halflange mantels worden casaques ge dragen, welke tevens als zeer gekleed beschouwd worden. Druk bewerkte weefsels, strepen, ruiten en effen ma teriaal wordt voor de blouses gebruikt, terwijl tafzijde zich buitengewoon goed leent voor de gestreepte blouse met kor te pofmouw en ruime vo lants, die buitengewoon goed kleeden. De vestblouse, die is weergegeven Heeft een kraag, die op rug en schouders glad is en daarna in plooien geperst wordt, al thans gedeeltelijk. Sluiting met drukknoo- pen en knoopgarneering in schuine lijn. De derde lange blouse is een dwarse streep met opgestikte zakken en smalle kraag, vierkante halsuitsnijding en .vrij breede ceintuur om het middel. OUDERWETSCHE EN MODERNE KUSSENS. Geriefelijkheid en kussens zijn begrip pen, die niet van elkander te scheiden zijn. De vraag: „Wat is beter dan een kus sen?" met het antwoord: „twee kussens", toont duidelijk, hoè de moderne mensch aan de kussens gewend is. Men kan zich tegenwoordig geen kamer meer voorstel len zonder kussens, en zelfs: hoe meer, hoe liever! Bij onze overgrootmoeders troonde er waarschijnlijk een stijf, hard kussen plech tig in het midden van de sofa, dikwijls ge borduurd met kralen, misschien een hu welijkscadeau, dat levenslang in eere ge houden werd en waar niemand aan mocht komen. Ook later waren de kussens nog vaak van pluche met glinsterend brocaat- borduurwerk of men maakte gebruik van verf en penseel en het is niet overdreven, wanneer men beweert, dat vele van deze beschilderde kussens beter op hun plaats geweest waren in een gruwelkamer, dan in een gezellige huiskamer. Er waren pa pegaaien en kakatoes met onwaarschijn lijk kleurige veeren, felroode bloemen op een zwarte ondergrond en daarbij een vul ling, die aan het kussen elke bewegelijk heid ontnam. Nee, de kussens van onze grootmoeders en overgrootmoeders waren werkelijk niet erg mooi. Het verlangen van de moderne menschen naar meer geriefelijkheid, gaf eindelijk aan het kussen de plaats, die het toe komt. Allereerst veranderde de vulling. In- plaats van de harde paardeharen- en zee gras kussens, die natuurlijk wel geschikt zijn voor bepaalde doeleinden, vulde men de kussens met veeren of kapok, die een goed vervangmiddel is voor de natuurlijk onovertrefbare veeren. Nu had men einde lijk het kussen, dat men noodig had. Het paste zich aan, men kan er zich invlijen, het maakte het zitten tot een genoegen. Natuurlijk moest nu ook het onpracti- Sche, harde borduurmateriaal verdwijnen. Wolborduurwerk is nog altijd geliefd en ook van wol gehaakte kussens, die zoo heerlijk zacht en prettig aanvoelen. Vele vrouwen waren ertegen, om kussens te borduren, niet, omdat zij ze niet mooi von den, maar alleen, omdat het materiaal, waarmee geborduurd werd, zijde of ka toen, niet kleurecht was. Na korten tijd verbleekten of verschoten de kleuren al. Het wras jammer van het werk, dat men er aan gehad had. Maar nu men indanthren materiaal ge bruiken kan, is dat bezwaar opgeheven. Ook de stof, waarop gewerkt wordt, moet indanthren geverfd zijn, want het is heel vervelend, wanneer men met goede zijde borduurt, die prachtig van kleur blijft, en de ondergrond is na een tijdje onbruik baar geworden, omdat hij bijna alle kleur Verloren heeft. Gelukkig zijn deze moeilijkheden nu Verdreven. We kunnen nu de teerste kleu ren kiezen zonder dat we bang behoeven te zijn, dat ons werk na een korten tijd al leen nog maar goed is om weggegooid te worden. Bijzonder aardige kussens maakt men tegenwoordig ook van met de hand gewe ven stoffen. Men heeft ze in allerlei pa tronen, een een dergelijk kussen geeft aan Onze kamers iets artistieks. WAAROM ZIJN HUISVROUWEN VAAK ZOO BLEEK? Te weinig toevoer van irissche lucht in de keuken. Een oud gezegde vertelt ons, dat men de jonge huisvrouw herkent door haar gezon de blozende kleur en de keukenmeid aan een bleeke gelaatsteint. Dit heeft natuur lijk geen betrekking op een door inspan nend koken veroorzaakt blosje bij de eei- ste categorie en een kalme zekerheid bij de laatsten, doch houdt verband met het feit, dat in een verblijf, waar menschen, een groot deel van hun leven doorbrengen, goede ventilatie een eerste vereischte is, en hieraan veelal niet in voorzien wordt. Ieder volwassene scheidt in doorsnede per uur 22 L. koolzuur af en in de keuken wordt de lucht tevens nog minder zuiver, door fornuizen en gastoestellen of kachels, alsmede door allerlei keukenluchtjes. Bovendien wordt in vele keukens nog gewasschen en gedroogd niet alleen, maar ook gehuisd. Door de thans heerschende maatschappelijke toestanden is menigeen helaas genoodzaak het beste deel van zijn woning aan, anderen af te staan, ^om al thans eenigszins een tegemoetkoming' in' den huur te vinden, zoodat de keuken dan het aangewezen vertrek is, waar de gezins leden verblijven, de huisvrouw echter het grootste gedeelte van den dag. De man, die den geheelen dag gewerkt heeft, steekt gaarne onder het lezen van zijn courant zijn pijpje op, zoodat dit alles bij elkander de oorzaak is, dat de zuivere lucht in de keuken zonder goede ventilatie spoedig verbruikt is. Al deze factoren tesamen werken er toe bij de huisvrouw een bleeke gelaatstint te geven, terwijl tevens veelal moeheid, hoofd pijn, duizeligheid, alsmede bloedarmoede en nervositeit hiervan het gevolg zijn. Hiermede is het bewijs geleverd, dat BREIWERK VOOR DEN ZOMER. Vesten'worden dit jaar weer heel veel gedragen. Ze zijn bijzonder practisch en kun nen als het buiten frisch is, over een dunne blouse gedra gen worden. Het hier afgebeelde model is heel eenvoudig, maar flat teus en modern. Het hier af gebeelde model is gebreid van heel dunne wol, juist ge schikt voor den zomer, met zijn toch vaak nog koele avonden. EEN AARDIGE ZOMER-PULL- OVER. De combinatie van brei en bor duurwerk, in het bijzonder kruis steekborduursels, zal dezen zomer bijzonder gewild zijn. De hier afgebeel de blouse toont ons een geslaagd voorbeeld: op een wit fond zijn bon te motieven ge werkt, zilveren knoopen en een kleurige rand om de hals, die wei nig is uitgesneden zijn bijzonderhe den, welke niet .vergeten dienen te worden. Het „rustieke" karakter van de vest-pullover wordt er door ge accentueerd. naast slaapkamers 'de keukens zeer zeker óok de noodige 'toevoer van frissche lucht moeten hebben en men dit niet alleen moet vinden in open vensters, of deuren of bo venraam, maar de luchtklep boven de kookgelegenheid evenmin afgesloten mag worden. Kan men om een of andere reden geen venster of deur laten openstaan, dan is het noodig aan het raam een zoodanige luchtverversching aan te brengen, dat deze geregeld kan worden naar gelang van be hoeften. Verder is Het' een kleine moeite om in de keuken een schaal neer te zetten met water en azijn of warm water, waarbij en- kële druppels terpentijn zijn gevoegd, hier door verdrijft men .vele onaangename keu kenluchtjes. Een glimmende Huid en neus worden morgens eerst gewasschen met warm water en goed afgedroogd. Daarna betten we de huid met een mengsel van een theelepel citroensap, een soeplepel rozen water en wat aluinpoeder, dat we laten in drogen. i Avonds Het gezicht schoonmaken met coldcream en een schoon lapje, daarna wasschen met warm. water en borax-zeep. Naspoelen met koud water. VERANDERING VAN SPIJS DOET ETEN Het is soms moeilijk voor een huisvrouw om te voorkomen, dat het dagelijksch me nu eentonig wordt Verandering is noodig, doch tevens moet rekening gehouden wor den met de noodzakelijke voedingswaarde der gerechten. MODESNUFJES. VerscHe groenten moeten steeds op taf et verschijnen, alsook één maal der dag een of andere groene sla. Zeer smakelijk, doch' weinig bekend zijn b.v. gestoofde komkom mer met tomatensaus, wortels in roomsaus, bloemkool met kaassaus, andijvie met ci* troensaus. Eiergerechten kunnen een enorme afwis* seling bieden en men kan ze zoowel ge* kookt als gebakken geven, verder roèr^ eieren, gevulde eieren e.a. om niet te ver geten de talrijke variatie's, die gebracht kunnen worden in zoete en pikante ommej letten. De eerste met toevoeging van sui* ker, versche- of gekookte vruchten, jani e.a., de laatste zijn mogelijk nog meer voois uitbreiding vatbaar, als wij slechts aange^ ven, dat men bij het beslag allerlei soorv ten groene kruiden, specerijen, kaas, g&f bakken uien, tomaten, visch, vleesch, groentenresten kan voegen, dan is het aan; de huisvrouw overgelaten hiervan een han- dig en tevens dankbaar gebruik te makend Gevulde tomaten met vleesch, vischj eieren, rijst, uien en havermout zijn als voorgerecht evenmin te versmaden, als gevulde uien of aardappelen. Aardige schotels kan men maken van vleesch en groenteresten, gegarneerd met aspic en inplaats van pudding geeft men afwisselend versche vruchten, compote, ge weekte gedroogde zuidvruchten of be-> schuit of roggebrood met blokjes kaas. Met een weinig denken kan men eert enorme variatie brengen in den middag? disch, waarvan de waarde juist ligt in de zorg en moeite, die de huisvrouw zich geef j; om aan man en kinderen telkens kleine, onverwachte verrassingen te bieden, die niet veel extra kosten met zich brengen. GEDEUKT HOUT. Om putten of deuken uit hef Hovenblad van tafels te verwijderen, moet men de volgende manier eens toepassen: Neem een vel flink stevig bruin papier, maak het door en door nat en vouw het verscheidene malen op, zoodat er een reep verkregen wordt, die iets breeder is dan Uw strijkijzer. Maak het laatste flink heet en pers ermede op het papier, waardoor de gedeukte vlekken in den regel zullen verdwijnen. Het hout wordt, als het droog is, flink in de was of wasbeits gezet, -rf-rf"; Hef 'tennissen ïs "de laatste j'aren buitengewoon populair geworden. Wit is de meest geliefde dracht voor deze spört, maar zoo nu en dan mag dit gebod overtreden worden; al is het niet ge schreven, toch is het alsof 'n werkelijk gebod gold: bij tennissen hoort wit, en 'n hél gekleurde tennis jurk behoor de tot de uitzonderingen. Hoe wel dat nu nog het geval is, zien we toch meer kleurige accessoires. Linnen en wasch- zijde, met kleine jasjes of en shawls in rose, blauw, geel; gemoesd, geruit en gestreept, dit alles is en vogue, over de de shorts wordt een omslag- rok gedragen, ook de langere rokbroek, die misschien nog practischer is, komt er meer en meer „in." Bij koel weer een aardige pullover of een wollige ruige tennis jas. De hoofdband wordt op weg naar huis weer verruild .voor de slappen vilthoed. WENKEN. Roode Handen kunnen blanker gemaakt worden, als men ze eiken avond een warm waterbad geeft, waarin wat aluin opge lost is. Dan flink afdrogen en inwrijven met citroensap. Bij koud weer dragen we geen dunne leeren handschoenen, maar dikke zeemlee- ren, die we, wanneer we van de kou in de warmte komen, zoolang aanhouden tot de handen warm zijn. Kinderen, die slecht slapen, moeten voor het naar bed gaan heelemaal afgewasschen worden met lauw-warm water. Ze moeten nooit vlak na het eten gaan slapen en ook niet in een lichte kamer, omdat de slaap dan onrustig is. Elke dag een flinke wan deling en steeds op hetzelfde uur naar bed, zullen bevorderlijk zijn yopr een rus tige, gezonde slaap. S MET DEN RUGZAK OP STAP. De tijd nadert weer, dat in de vacantie- weken jonge menschen met hun rugzak op stap gaan om op eenvoudige en weinig Lostbare wijze te genieten van de heerlijke natuur en buitenlucht. Alles, wat meegenomen moet worden, wordt klaar gelegd, doch zooals vanzelf spreekt slechts het noodzakelijkste wordt medegenomen. Wat echter nimmer verge ten mag worden is een klein trommeltje met een reisapotheekje, dat o.a. moet be staan uit eenige rolletjes snelverband, talk poeder, jodium, pleister, pincet, schaar, vei ligheidsspelden, amandel- of olijfolie en een fleschje ammoniak (tegen insectenbe ten). Wellicht zal men hieraan nog enkele dingen willen toevoegen, maar bij voorko mende kleine ongevallen zal men de eer ste hulp kunnen verlecnen. SCHOONHEIDSVERZORGING IN DEN ZOMER. In ieder jaargetijde heeft men weer op een andere manier rekening te houden met de verzorging van het gelaat. s Zomers is het de zon, die velen vaak parten speelt, indien zij niet de noodige voorzorgen hebben genomen ter bescher ming van haar huid. Vooral zeer blonde of rossige menschen, die veelal een zeer tee- re huid hebben, moeten voorzichtig zijn en krijgen vaak sproeten en leelijlce bruine vlekken, die in den regel echter 's winters wel weer verdwijnen, althans grootendeels. Beter is het om dit euvel te voorkomen en moet men het gelaat met vette crème of olie inwrijven, als men veel in de zon komt. Het spreekt vanzelf, dat dit niet zóó gedaan moet worden, dat men een zeer vet te glimmende huid krijgt, doch men moet de crème in de huid masseeren met de vingertoppen. Koude baden zijn voor een gevoelige huid niet aan te bevelen, men neme liever lauw water en als men hard water heeft, voegt men borax toe. Bijzondere aandacht moet men aan de zeepsoort schenken, het beste is overvette zeep, die weinig alkali bevat. Voor een huid, die spoedig roode vlekken of puistjes heeft is speciale huidzeep zeer aan te ra den. 's Avonds wordt het gelaat goed met lauw water of olie gereinigd, daarna met nachtcrème ingevet. Poeder kan men 's zo mers geregeld gebruiken, het werkt afkoe lend en geeft de huid een matte tint. Te gen de zomerplaag, waarmede vele dames te kampen heljben, het transpireeren, is 't beste om niet te aansluitende kleeding te dragen en de huid vaak te wasschen met water en azijn of een heete oplossing van water en schoonheidsklei en daarna poe deren. Twee kleine zakjes, één enkele groote houten knoop en een shawl-kraag maken dit modelletje tot iets heel elegants. Ook het tweede model is gebreid van heel dunne wol, van een donkerder tint dan het vest. De voorzijde is ver sierd met ingebreide stukken van een lichtere kleur en 4 houten knoopen in de tint van de lichte wol. Heel vlot staat het kleine stukje aan de hals met twee kwastjes.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4