K.N.V.B. Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland. De Draaihartigheid. nomen door den spil van Succes, de bal gaat meters naast. Kaaij krijgt een kansje, maar keihard komt de bal is het zijnet. N. Niedorp is nu goed in den aanval, Hil Peereboom krijgt hier de kans van den dag, met al leen Posthumus voor ?ich weet hij den bal nog naast te schieten, een pracht kans is hiermee verloren ge gaan. Kort hierop geeft hij een onverwacht fraai schot, dat slechts ten koste van een corner gered kan worden. Blokker doet fraai werk door een zeker doelpunt te voorkomen, hij had twee Succesmenschcn voor zich. Terug spelen van Koorn, als Posthumus ver is uitgeloopen, wordt Succes bijua noodlottig, op het critieke moment wordt de bal nog juist voor de lijn gehouden. Als na een half uur spelens, de goed spelende Dirk Kuiper van een weifelen in de achter hoede gebruik maakt, snel doorloopt, een scherp strak schot inzendt, is het 10 voor Succes gewor den. Beide keepers moeten hun kunnen nog verschil lende malen toonen, maar gedoelpunt wordt er voor rust niet meer. liet eerste half uur na de rust beteekende bet spel niet bijzonder veel, slechts bet laatste kwartiertje kwaiii er weer eenige spanning in den strijd. N. Nie dorp trachtte toen den 20 achterstand, die zij toen had (ook Kuiper was de maker van het tweede doel punt) te redueeeren, dat zij daarin niet. slaagde was voor de Successers meer geluk dan wijsheid. Peere- hoom zoowel als Faus hebben fraaie kansen gehad, maar pech achterhaalde hen, als 't er op aan kwam de bal in het net te plaatsen. Bregman was niet erg actief dezen middag, hij heeft beter gekift als gevoet bald. Kom aan Bregman, dat je anders kunt, hebben we tegen Ilollandia gezien. Als scheidsrechter Hartog eindigen aankondigt, is N. Niedorp er niet in ge slaagd Posthumus éénmaal te passeeren. Succes ver diende overwinning zeer zeker, haar halflinie (zonder Rijkers) had een groot aandeel in de ovei*- winning. Nieuwo Niedorp IISucces II. Deze wedstrijd, welke aan de groote broers vooraf ging, is ook al géén N. Niedorp-succes geworden. Succes II was te sterk voor N. Niedorp, het verschil in klassen sprak duidelijk. Bijna den geheelen wed strijd doos is Succes aanvallend geweest, het is dan ook aan den goed spelenden Bart in het doel, de backs Sterk en Besoo en later Klaver te danken dat Succes niet meer dan vijf goals heeft gescoord. Het was jammer dat Klaver niet direct back was gezet, daar hoort hij. Besoo is een goed halfspelcr. Het her- optreden van Hii Tocpoel is een groot succes gewor den. Hij was het gevaar in de voorhoede. Het einde kwam met. een 50 zege voor Succes II. De geluids- en muziekinstallatie, welke perfect werkte, werd verzorgd door de heeren Ivoops en Oudendijk. De adspiranten haalden het eenige winstpunt, door na een slecht gespeelden wedstrijd gelijk te spelen tegen D.T.S. a. 1—1. A.s. Zondag wacht het Niedor- pcr publiek wederom een spannende sportmiddag, als hoofdnummer is vastgesteld Nieuwe Niedorp I— Donar I, uit Utrecht, een 3e klasse K.N.V.B.'er. Kampioenschap van Nederland. P.S.V. heeft haar schitterende positie behouden. Al zat Velocitas haar zeer dwars! Met 21 slechts moesten de Noordelijke kampioenen de vlag strijken voor de Philips-ploeg. Go Ahead sloeg Ajax in Deventer met 2—1. Dat beteekent dat de thuisclub nog niet is uitgeschakeld. Wel zou dit zijn geweest indien zij verloren had. Die nederlaag had tegelijk P.S.V.'s landskampioenschap beteekend. Go Ahead—P.S.V. kan. Maandag .a.s,, de beslissing brengen! P.S.V. 6 5 1 0 21—10 11 Go Ahead 6 3 2 1 11—10 8 Ajax 7 3 0 4 8—10 6 Velocitas 6 2 1 3 10—8 5 D.W.S. 7 0 2 5 315 O PROMOTIE AFD. IV. Willem H is gedegradeerd. Weliswaar klopte zij Palemig met 3—1, maar Roermond faalde niet tegen Middelburg (30). De exeerste klasser Roei'mond keert nu terug in de hoogste afdeeling. Limburg be zit nu vier eerste klassei's: Roermond, M.V.V., Bleijer- heide en Juliana! Roermond 6 4 1 1 20—9 9 Willem II 6 3 2 1 12—9 8 Middelburg 6 1 3 2 8—8 5 Palemig 6 0 2 4 10—24 O FLEVO 1—SCHAGEN 2, 1—3. Schagen 2 moest naar Flevo, een vereeniging wel ke haar Home heeft in Middenmeer in de Wieringer- met.r. Oorspronkelijk zou per rijwiel de reis daarnaar toe worden gemaakt. Dit werd voor velen te bezwaar lijk, zoodat ter elfder ure, nog een HABO-bus werd genomen. Schagen 2 wist daar met 31 te winnen van een tweede klas N.H.V.B. elftal. Maar als men het elftal van Schagen 2 onder de loupe neemt, zal men kun nen constatecren, dat het tweede elftal danig ver- sterkt was met spelers uit het eerste elftal. Het is be grijpelijk, dat Flevo daar niet tegenop heeft gekund. Het resultaat 3—1 is dan ook voor dc Wieringer- meerders zeer eervol. Bij Schagen 2 speelden: D Ruig, Slikker, W. Bier steker, P. de Vries, J. Peetoom, Moransart, S. Bree- baart, D. Schoorl, J. Paulusma, H. Middelbeek, Bij- post. FLEVO 2—SCHAGEN 3, 0—9. Met dezen wedstrijd was het precies het zelfde als met voorgaande. Ook hier verscheen een Schagen elftal wat meer op een sterke combinatie geleek dan op Schagen 3. Tot de rus hebben de. Fl.-menschen geweldig stand gehouden, doch na de rust konden ze liet peil niet meer bijbeenen en moesten tenslotte met 90 de meerdere der Schagers erkennen. Toch een be. hoorlijk resultaat, als rnen het Schagen elftal ga deslaat. V. Vlottes, J. Franzen, J. Molenaar, J. Broer, J. Weeland, J. Gelder, J. Boontjes, J. Boontjes (V.), D. Leeuwenkamp, W. Quax, Vecnstra. SERIEWEDSTRIJDEN „HOLLANDIA", HOORN. Voor de adspiranten. De voetbalvereeniging Schagen ging met Schagen a en b naar de adspiranten seriewedstrijden van Ilollandia te Hoorn. Schagen speelde eerst tegen Beemster a. In een wedstrijd met talrijke gemiste kansen verloor S. a met 1—0. Daarna speelden ze te gen Ilollandia 6, de verliezersronde. Ook thans wist Schagen's voorhoede geen enkel doelpunt te scoo- rcn. Dezen wedstrijd werd verloren met 2—0. Schagen b speelde eerst tegen I-Iollandia c. In een spannend partijtje voetbal wisten de geel-zwarten te winnen met 2—1 en plaatsten zich in de finale. De finale speelde tusschen Schagen 1)Middelie a. Na eerst met 1—0 te hebben achtergestaan, wisten de kranige Spartaantjes ten slotte met 31 te winnen, Hiermede kwam een mooie beker in hun bezit. Kranig gedaan, lioor jongens. OUDKARSPEL. Voetbaluitslagen D.T.S. D.T.S. 2—Mcvo 1, 1—0. V.C.L. 1—Egm. Boys 1, 1—9. M.E.V.O. 1—V.C.L. 1, 6—1. D.T.S. 2—Egm. Boys 2, 0—3. Uitslag: le prijs Egm Boys, Beker; 2e prijs D.T.S. 2, Tak en 3e prijs M.E.V.O. 1, Medaille. ANNA PAULOWNA. B.K.C. 2 speelde Zondag tegen DOSKO. gelijk (33). B.K.C. 3 was nogal gehandicapt naar Wieringerwaard 2 en verloor daar met 52. De adsp. a en b waren op de fiets naar Wierin- gen. B.K.C. a klopte Succes a met 6—2. B.K.C. b verloor van Succes b met 23. PETTEN. VRONE I—PETTEN I. Petten speelde Zondag uit tegen Vrone 1 te St. Pancras. Als we letten op 't feit, dat Vrone een klas hooger speelt en voorts dat P., door 't gemis van et telijke spelers tamelijk gehandicapt was, dan mag 't resultaat 45 zeker eervol genoemd worden. P. had voor het eerst den nieuwen speler Boontjes opgesteld, die in dezen vorm doorspelend, zeker een aanwinst zal beteekenen; van de 4 doelpunten nam hij er drie voor zijn rekening, zij 't ook dat zijn me de-voorhoedespelers hem daartoe de gelegenheid bo den. Het vlotte over het geheel aardig in de voor hoede, er werd flink gewerkt en gecombineerd, al leen aan schotvaardigheid ontbreekt het nog wel eens, anders zou de score zeker nog gunstiger zijn geweest. Ruststand was 1—3. DIVERSEN. Overschrijving. Gevraagd: W. Verseput van Texel naar de Cocks- dorp. Verleend (verbetering): G. Sloof van Sint Maarten naar Koedijk, moet zijn van Koedijk naar Dirks- horn (per 1 Aug. 1936.). Alg. Sp. Adspirantendag. Het Alg. Sp. meldt, dat de jaarlijksche adspiranten dag van den N.H.V.B. gehouden zal worden op Zon dag 30 Juni a.s. op de terreinen van het Gemeente lijk Sportpark te Alkmaar. Nederlaag wedstrijden. Aan de v.v. Wieringerwaard is door den N.H.V.B. toestemming verleend om nederlaagwedstrijden te organiseeren met ingang van 30 Juni. Beverwijk derde klasser. Eindelijk is het de sympathieke club uit Beverwijk gelukt de drempel van de derde klasse te ovcr- schrijend. We durven haar namens alle kennissen in Noord-Holland Noord te feliciteeren. Loting K.N.V.B.-Beker. Volgens de Sp.ki\ is de loting voor het slot van het Beker-tournooi als volgt: JulianaFeijenoord; P.S.V. Helmond. Met groote waarschijnlijkheid zal het op een finale FeijenoordP.S.V. uitdraaien, waardoor P.S.V. kans maakt landskampioenschap cn beker te gelijk te veroveren, hetgeen in Engeland voor de al lerhoogste eer geldt. ZWEMMEN. KRING NOORDELIJK NOORD-HOLLAND GESTICHT. Op initiatief van de Zwemplub De Wiel" kwamen. Zondagmorgen te" Scliagén eenieé clubs 'uit Noor delijk Noord-Holland bijeen, allen leden van de Ned. Zwembond, met het doel te geraken tot oprichting van een noordelijke kring. Om allerlei redenen kwam het gcwenscht voor een kring te vormen tn de noord kon. Alleen al wordt het reizen naar wed strijden veel en veel goedkooper als men slechts naar een plaats in de kring behoeft te gaan. Daarbij is er veel meer kans op successen dan wanneer men zich moet melen met zwemmers van Haarlem of de Zaanstreek. Na gehouden besprekingen kwam men tot stich ting. Of liever gezegd: men zal de Kon. Ned. Zwem bond verzoeken een kring ..Noordelijk Noord-Hol land" in te stellen. Hieraan zal echter vrij zeker voldaan worden. F.r bleken juist vijf vereenigingen voor aanslui ting in aanmerking te komen, n.1. Schagen. Den Hel der. Oudkarspel. Heerhusowaard en Oude Niedorp. Voor het kringbestuur (5 man) zou elk een lid kunnen aanwijzen. Helaas was Oudkarsnel niet aanwezig. Men zal echter verzoeken of mr. Ecccn het voorzitterschap op zich wil nemen. De heer Koordes te Schagen zal voorloopig als secretaris fungeeren. Op Zondag 23 Juni houdt men te Oude Niedorp een propaganrladag en op Zondag 7 Juli kringwed- strijden te Schagen. IV E R I N G E N HOLLAND—FRIESLAND OP HEMEL VAARTSDAG 1935. ,J)e laatste schakel in den snelverkeersbaan Hol landFriesland opgeleverd. De weg voor het ver keer opengesteld." Het klonk zoo eenvoudig, de vermelding dezer gebeurtenis, oogenschijnlijk slechts van beteekenis voor den automobilist, op weg van Holland naar Friesland of omgekeerd, niet minder belangrijk echter voor ons, die zoo aan het verkeer gewend zijn geraakt, er zoo mee opgegroeid zijn. dat we het nauwelijks meer zouden kunnen missen. We hebben het echter heden gemerkt, voor het eerst, we krijgen het verkeer niet meer terug Het jaagt lina recta van den dijk door het Amstel- diep naai' den grooten afsluitdijk en omgekeerd, door liet ongebouwde verlaten gebied van Wierin- gen, dwars door de akkers en landerijen. Wij wa nen ons wederom in de jaren dat Wieringen aan de Noord-Oostezijde nog slechts door water en niei door den dijk begrensd was. De enkele automobi list, die toen op Zondagen passeerde, zouden wij hem niet kennen? Natuurlijk! Het waren steeds de zelfde enkelingen. De vorm van den wagen verried reeds de inzittenden. De weinige auto's, zij waren op saaie Zondagen even zoovele oases in den woes tijn. Wij hebben gehunkerd naar het moment dat de afsluitdijk de Ie verwachten groote verkeers drukte zou scheppen. Aanvankelijk traag, door de crisistolheffing op den dijk die niettemin in kort tijdsbestek toch nog een ton gouds ruim in het laadje bracht, daarna in sneller tempo, totdat de Zuiderzeewerken een inte- greerende plaats gingen innemen op het reispro gramma der touringcar-ondernemers, der automo bilisten en van dc trekkers, en Wieringen het cen trum werd van een verkeersdrukte, welke de stout- ste verwachtingen te boven ging. Vooral op Zon en feestdagen, als des zomers zonder ophouden van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat het motorverkeer voortui snorde en men nauwelijks behoefte gevoelde naar elders te gaan omdat, men die weldadig aan doende verkeersdrukte slechts noode wilde missen. Wij zijn ermede opgegroeid en. zoo gewend als wij eilandbewoners vroeger aan de eenzaamheid waren, nu wij het verkeer eenmaal bezaten en het waren gaan waardeeren, als een onvervreemdbaar iets. nu wordt het ons plotseling door een eenvoudig kran tenbericht ontnomen. Het is alsof wij heden over een geliefde dood sproken. Een enkele verdwaalde automobilist passeert heden nog den ouden ver trouwden Gemeene landsweg, totdat deze ook een maal den nieuwen, snelleren, weg zal kiezen. Wij weten het, er zijn er die ..den weg terug" toejui chen. het terugvallen in de verlatenheid en een zaamheid van vroeger. Het ziin echter de conser vatieven uit de oudere generatie: de jóngere ver langt echter leven, drukte, verkeer, om zich daarin te laten opnemen en medevoeren. Is dat verlies dan zoo groot? En zoo algemeen? Ongetwijfeld, ook en niet het minst van zakelijk standpunt beschouwd. Voor ons. niet zakenmen- schen, beteekent de omlegging van bet verkeer een moreel verlies, wii verliezen iets vriendelijks. Iets abstracts; de zakemmenschen, met. name die uit het hotel- en café-restaurantbedrijf te Wieringen, zii lij den bovendien een niet te onderschatten concreet verlies, zij derven de zoo zeer gewaardeerde inkom sten van het doortrekkend verkeer, hetwelk thans op den rechten betonweg, welke tot snelheid noodt, niet dan voor panne zal stoppen en nauwelijks zich ervan bewust is dat de oude. goed geplaveide, Ge meene landsweg hen toch, langs het. Amst.elbad, door een aantal vriendelijke dorpies en plekies naar den afsluitdijk kan voeren, een route van slechts ruim 1 k.m. omriiden. op zoovele kilometers toch niet van gewicht en bovendien toch zooveel aantrek- liikcr. De automobilist, die Maandagavond voor het eerst bet nieuwe weggedeelte zou berijden en na ziin huldiging met een ruiker bloemen in ziin dank woord de hoop uitsprak dat Wieringen hii de tot standkoming van den verkeersbaan succes zou mo gen oogsten, lui zal hot ongetwijfeld goed hebben bedoeld, doch de verstrekkende beteekenis van de openstelling, zii wordt slechts begrepen door een ieder die gaarne het verkeer door ziin bebouwde kommen had willen blijven leiden. Het snelverkeer echter stelt aan den weg steeds grootere eisclien. Vele dorpen en stadjes ziin door de omlegging van het verkeer, buiten hunne grenzen om. Wieringen reeds voorgegaan. Een troost, ofschoon een schrale. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, bedenkt echter dat van die vele dorpen en stadjes de meesten den vreemdelingen niets konden bieden. Hier is het echter anders. Hij die Wieringen passeert zonder slechts een betonweg te hebben gezien, hij verzuimt onherroepelijk veel. Hij bemerkt niet dat Wieringen een gezellig aangelegde bad- en watersportgelegen heid bezit, hij ziet niet waar de ex Kroonprins leefde en als amateur-smid werkte, liij bemerkt niets van de liefelijke plekjes te Ooster- en Westerklief, Stroe, Vartrop, Oosterland enz. hij maakt niet kennis met het knusse dorpsleven te Hippolytushoef, hij weet evenmin dat zich daar een modern theater bevindt, waar de actueelste films enkele keeren per week worden gedraaid, hij maakt geen kennis met het al hier goed verzorgde hotel- en restaurantwezen, hij ziet niet de schilderachtige visschershavcn te Den Oever met zijn onvergetelijk gezicht over de Wadden zee met den Helder en Texel aan den horizont, hij mist landelijk schoon, ja te veel om op te noemen. V.V.V. maakt uw gebied waar dit mogelijk is, nog fraaier, nog aantrekkelijker, laat geen gelegenheid daartoe voorbijgaan. Nog is alles niet verloren, mits gij en wij allen willen. Veel kan nog worden goedgemaakt. De steun van de geheele burgerij, doch, en wij wijzen hierop met nadruk, van het gemeentebestuur van Wieringen in het bijzonder, zal onontbeerlijk zijn, willen Uw po gingen succes opleveren. Veler belang staat op het spel en daarom de hand aan den ploeg en niet ver sagen. NIEUWE NIEDORP Vergadering van de vereeniging Facultatieve Lijk verbranding, in de Prins Maurits alhier. Voorzitter de heer P. Pluister, opent de vergadering met welkom, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat het aantal leden thans 60 bedraagt. Van het Hoofdbestuur is bericht ingekomen, dat bij crematie geen zinken kisten meer zullen worden gebruikt. Alleen het gebruik van houten kisten is thans toegestaan. Tot bestuurslid wordt herkozen de voorzitter. In- plaats van den heer Jb. Arts die bedankt heeft en den heer C. Brouwer, die is vertrokken, worden ge kozen de heeren H. Groot Cz. en Jn. dc Geus. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt de voorzitter aangewezen. In bespreking komt het voeren van een krachtige propaganda, waarbij vooral zal gewezen worden od het, feit,, dat Nederland liet eenige land is, waar men niet het recht heeft zich te laten cremeeren. In alle andere landen, zelfs met overwegend katholieke be volking is dit wel toegestaan. De Ncderlandsche regeering laat zooals bekend, de crematie oogluikend toe, maar aan deze scheve positie dient toch zoo spoedig mogelijk een einde te komen, dit althans is het oordcel van de vergadering. Na rondvraag welke niets opleverde, volgt slui ting. Kolven. Zondag j.1. is de tweede helft van den jaarlijkschen wedstrijd om den wisselbeker gehouden in de kolf baan van de Waakzaamheid te Koog aan de Zaan. 15 Kolvers van Over de Helft alhier en 15 kolvers van Koog aan de Zaan, namen wederom aan den kamp deel. De eerste helft van den wedstrijd, gehouden in Maart j.1. in de Prins Maurits alhier, had Nieuwe Nie dorp een voordeel opgeleverd van 15 pnt. Wederom werd door iederen speler 3 partijen ge kolfd. De wedstrijd is geëindigd ten gunste van de Koog, welke in totaal 1664 pnt. heeft, geslagen en Nieuwe Niedorp 1543 pnt. plus 15 pnt. meerderheid van den vorigen wedstrijd is 1558 p. Alzoo een meer derheid voor de Koog van 107 p., waarmede de beker voor de tweede maal achter elkaar in het bezit van de Koog is gekomen. Nieuwe Niedorp won den beker éénmaal. De geheele wedstrijd heeft een bijzonder vriend schappelijk cn aangenaam verloop gehad, Er is over het algemeen echter niet hoog gekolfd. Waar de beker 3 maal achtereen gewonnen door dezelfde club, defintief in het bezit komt van deze vereeniging, zal Nieuwe Niedorp volgend jaar haar uiterste best moeten doen, als zij niet wil dat deze voor goed aan de Koog blijft. Dc volgende personecle prijzen werden nog be haald: Hoogste aantal punten leden Koog aan de Zaan,, de heer H. Ero met 149; voor Nieuwe Niedorp de lieer J. Schenk met 130 pnt. Hoogste aantal pnt. le en j 2e serie de heer R. Ridder te Koog met 88 pnt. 1 Hoogste serie afd. Gummi de heer N. Dekker te Koog met 52 pnt. Hoogste serie afd. Sajet de heer J. Dil te Koog met 50 pnt. De heer W. Teeling te Koog voor de meeste twaal ven; de heer De Vries te Koog voor de meeste tie nen. De prijzen werden met een hartelijk toepasselijk woord uitgereikt door den voorzitter, den heer Ridder van dc Koog, terwijl de lieer Wilken met hartelijke toepasselijke woorden de wisselbeker opnieuw in het I bezit van de Zaanstreek stelde. LANDBOUW. Vriidae 1.1. hield do L.C.O. voor Noord-Holland voor de eerste maal haar jaarvergadering in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. Behalve cle vertegenwoordigers der erkende orga nisaties waren de vertegenwoordigers der 40 distrio» ten opgekomen. Bij de behandeling van het jaarverslag waarin uitvoerige mededeelingen werden gedaan over de maatregelen der rundvee- en varkenshouderij, de akker- en tuinbouw, ontspon zich een breed debat over de taak en werkwijze der districts-commissies. Van de zetel der bestuurstafel werd opgemerkt, dat de taak der vertrouwensman n ender L.C.O. in we zen ligt in het geven van adviezen aan het bestuur terzake van kalver-, varkens- en biggentoewiizing, aardappelen, suikerbieten, enz., teiwiil het uitbrei> gen van rapporten inzake inrichting van het be drijf, inventarisatie, in het algemeen het verstrek ken van opgaven tot de werkzaamheden der opzich ters en controleurs behooren. Bij de behandeling van de door de districten schrif telijk naar voren gebrachte punten werd medege deeld. dat inzake de melkregeling aan de veehouders zoo spoe-dig als mogelijk is een voorloopige toewij zing zal worden verstrekt, zoodat de veehouders voorloopig althans weten welk kwantum in ieder ge val zal worden gesteund. Tevens werd uit de vergadering de wensch geuit dat het mesten van kalveren moest worden beperkt tot hen die van oudsher gewoon waren kalveren te mesten. Men vreesde n.1. dat door de invoering van de nieuwe melkregeling meer kalveren dan tot nog toe zouden worden gemest, waardoor de vleesch- markt nog voor het najaar zou worden ontwricht. Algemeen werd geklaagd over de lage vergoe dingen welke aan de ve-rtrouwensmenschen worden gegeven. Na een kort woord van dank door den voorzitter, den heer R. C. Schenk, aan het bestuur en de com missie-leden werd de vergadering gesloten. Juffrouw op school: „Het os cn de koe loo- pen beide in de wei. Welke fout heb ik nu gemaakt, Annie?" Anniet „De dame moet altijd het eerst ge noemd worden, juffrouw!" In verband met de cataslropliale uitwerking van de draaihartigheid^ in de laatste jaren hebben wij gezonnen op middelen, cle gevolgen van de draaihar tigheid zoo gering mogelijk te doen zijn. Daarvoor is in de eerste plaats noodig' een beter inzicht in het leven van de galmug die de ziekte veroorzaakt. In de eerste plaats is van belang te kunnen vaststellen, wanneer de eerste galmuggen verschijnen, omdat na het verschijnen van de eerste generatie ongeveer een maand verloopt, alvorens de volgende generatie ver schijnt. Bovendien is het do bedoeling door middel van de pers (die altijd klaar gestaan heeft om hulp te verleenen) bekend te maken, wanneer de eerste gal muggen verschenen zijn opdat men dan zijn maat regelen nemen kan. Met dat doel hebben wij verschillende vanginrich- ten opgesteld om galmuggen te vangen. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat er tusschen den tijd van het optreden van de galmuggen in St. Pancras en b.v. Warmenhuizen of verder afgele gen plaatsen verschil zal bestaan, maar vermoedelijk zullen die verschillen niet zoo groot zijn. Nu is reeds eenige jaren achtereen de eerste gene ratie van de muggen omstreeks half Juni opgetreden en dus kunnen wij die nu zeer spoedig verwachten, want, toen wij nog geen vanginrichtingen hadden, moesten wij het optreden afleiden uit het optreden van draaiers. Vermoedelijk zullen dan de muggen pl.m. van 5 tot 10 Juni bezig zijn hun eieren af te zetten; dan is het dus lijd om te spuiten. In werkelijkheid zijn ook reeds een paar muggen gevangen, vermoedelijk voorloopers van de eerste generatie. Wie kool heeft staan, die reeds vatbaar is voor de draaihartigheid wachte dus niet te lang meer, maar hij vange zoo spoedig mogelijk aan met spuiten. Ver moedelijk is het wel het beste in het begin van Juni eenige malen dicht achtereen te spuiten, terwijl dan, als de eerste generatie achter den rug is wel weer eenigen tijd kan worden gewacht. De mogelijkheid kan natuurlijk zelfs bestaan, dat de kool dan bij het optreden van de tweede generatie zoover gevorderd is, dat ze nöet meer zoo vatbaar is voor de ziekte. Men kan spuiten met een oplossing van zee spiri tus, die gemaakt wordt door 2 kilo groene zeep en 1 a VA liter brandspiritus in 100 liter water op te los sen. De zeep eerst in een weinig warm water smelten. Ook kan gespoten worden met een zeepnicotine-op- lossing, die gemaakt wordt door 100 gram nicotine (95-98 pet.) en 2 kilo groene zeep in 1Ö0 liter water op te lossen. Men spuit met een stevige straalver- stuiver in het hart van de koolplanten. Met kracht spuiten is belangrijk. Zoodra meer galmuggen gevangen worden en dus vermoed wordt, dat de eerste generatie verschenen is zal weer gewaarschuwd werden. Men beginne echter nu zoo spoedig mogelijk met de eerste bespuiting. Zoolang nog geen andere middelen ter beschikking staan is spuiten het eenige middel en, als het goed gedaan wordt en op tijd zal wellicht blijken, dat wij niet zoo ongewapend tegenover dezen vijand staan als wel eens vermoed wordt. Men spuite dus op tijd, goed en veel. Wie geen spuit heeft kan er allicht een leenen in de buurt. De Ambtenaar b.d. Plantenziektenkundigen Dienst, VAN HERWIJNEN, St. Pancras.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6