Verkoeling der Italiaansch- ing BERTELS KIJKEI1 is KO0PEn uj CLOECK DE TOL AAN HET VERKEER. Buitenland Alkmaarsch raadsbesluit niet goedgekeurd. Drie auto's botsen op elkaar. De onbewaakte overwegen. Steun aan de boonen- en gerstteelt. Verlaging opcenten wijn-accijns. Prijsverlaging VERLAGING VAN DE LOODSGELDEN. Dinsdag 4 Juni 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 973o COURANT. Int. Telef No. 20 Uitgave der N.V. v.h\ P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Socialistische nederlaag in Zwitserland. Groote economische crisis in Amerika. Op hevel van het Duitsche rijksministerie voor pro paganda is het laatste nummer van het weekblad „Kladderadatsch" in beslag genomen. Het blad had een caricatuur opgenomen van den Italiaanschen minister-president Mussolini, welke aanleiding zou kunnen geven tot een verstoring in de betrekkingen .tusschen Duitschlancl en Italië. Beter dan elk ander voorbeeld geeft dit simpele krantenbericht een inzicht in de snel wisselende stemmingen der internationale politiek. Het is thans koek en ei tusschen Duitschland en Italië en hoewel natuurlijk nog niet kan worden ge sproken van een verbreking van het Stresa-front, mag toch gerust worden gezegd, dat de hinderpalen, die Engeland aan de Afrika-politiek van Mussolini in den weg legt, een hevige ontstemming in Italië hebben teweeg gebracht. Zwitserland voor handhaving van den gouden standaard. Het Zwitsersche volk moest bij referendum kiezen 'tusschen den weg der versobering, dus de deflatie en de breeden, aangenamen weg van 't zoogenaam de crisis-initiatief, dat allerlei mooie werken en een vast loonpeil in het vooruitzicht stelde, maar neer zou komen op een waardevermindering van de Zwit sersche franc, dus devaluatie. Het thans verworpen voorstel beteekende weinig meer dan een soort op socialistische leest geschoeide economische dictatuur en zou hebben geleid tot een afscheiding van Zwitserland van de internationale markt. De gevallen beslissing beteekent dan ook een ne derlaag der socialistische partij en een groote ver sterking van het goudblok. Ook Frankrijk houdt vast aan de goud valuta. Hef nieuwe ministerie Bouisson heeft ook blijk ge geven den weg der devaluatie niet op te willen. Voor al minister Caillaux is van dergelijke gevaarlijke fi- nancieele experimenten zéér aflceerig. De eerste aanval op de Fransche franc is met suc ces door de nieuwe regcering afgeslagen en dat geeft zeker reden om de toekojnst der Fransche munt met meer vertrouwen tegemoet te zien. Intusschen is daar nog lang niet alle gevaar ge weken. Minister Bouisson en de zijnen staan nog voor zeer groote moeilijkheden, omdat doorvoering van hoognoodige bezuinigingen in la belle France nu eenmaal veel en veel moeilijker gaat dan ergens anders. Oud-minister Tardieu heeft in een pas verschenen boek een tipje opgelicht van de parlementaire ver dorvenheid in Frankrijk en deze feiten doen althans eenigszins vermoeden voor welk een Hercules-taak de nieuwe regeering is komen te staan. Berlijn protesteert. Zooals men weet heeft de Duitsche regeering te Parijs geprotesteerd tegen het Fransch-Russisch mi litair verdrag, omdat dit zou indruischen tgen de geest en de letter van het Locarno-pact. Wij gelooven niet dat het Hitler's bedoeling is zich thans reeds van dit laatste verdrag los te maken. Dat zou te gevaarlijk zijn, omdat dan Engeland ongetwijfeld direct in het geweer zou komen. Maar toch moet in het Duitsche protest zeker een poging worden gezien om reeds bij voorbaat een schending van het Locarno-pact vast te leggen. Of hij daarmede bij de andere onderteekenaars succes zal hebben is echter te betwijfelen. Voor een mogelijk latere, eenzijdige verbreking, opent het echter zeker perspectieven. Socialistische aspiraties in België. De socialistische minister Vandervelde heeft op een arrondissementsv.ergadering van de Gentsche Federatie der Belgische Arbeiderspartij een zeer optimistisch beeld opgehangen van den toestand in het Belgenland. Verminderde werkloosheid, lagere lasten, 't zijn voor ons als goudlandbewoners allemaal klanken om van te watertanden. Al deze heerlijke dingen zijn ook door ons te be reiken. Eén enkel regeeringsbesluit en ook in Ne derland treedt de door Minister Vandervelde ge schetste gunstige conjunctuur in. Wij weten echter maar al te goed, dat wij onder in den zak de rekening zullen vinden en de korten tijd van schijnwelvaart duur zouden moeten be- koopen. Groote nationale crisis in Amerika. Door de beslissing van het Hoog Gerechtshof dreigt het geheele N.R.A.-gebouw in te storten. Men kan over het rcgeeringsbeleid van President Roosevelt denken, zooals men wil, zeker is dat hij in zijn poging tot nationaal herstel een economisch gebouw heeft opgetrokken, waarin handel, industrie, bankwezen en werkliedenorganisaties hun eigen, precies afgebakende plaats was aangewezen. Een groot aantal codes regelde werktijden, prijzen, loonen en vele andere economische factoren en nu is het niet de vraag of al dat gereglementeer de wel vaart van het Amerikaansche volk in zijn geheel vei'hoogde, maar waar wij op het oogenblik re kening mede hebben te houden is het feit, dat het geheele leven in Amerika nu al eenige jaren lang dit stelsel van codes als basis had. Nu plotseling onder dit kunstig opgetrokken eco nomische gebouw de fundamenten zijn weggebro ken, komt het geheel bouwsel in de lucht te hangen en dreigt een economische ineenstorting, die met groote onrust en onlust gepaard zal gaan. Nu reeds vallen sommige prijzen met ruim 50 en hoewel Roosevelt wel alles zal doen om de sloo ping van zijn werk te voorkomen, ziet het er op het oogenblik naar uit alsof de Vereenigde Staten voor een groote ineenstorting staan, die wel .eens ernstige rampen tengevolge kan hebben. Inzake den bouw van 27 woningen. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noord- holland hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Alkmaar, waarbij aan B. en W. machtiging wordt verleend tot het aangaan van een geldleening, teneinde de R.K. Vereeniging van Spoorwegpersoneel aldaar een voorschot te ver- leenen voor den bouw van 27 woningen voor haar leden. Twee wielrijders tusschen de wagens bekneld. Beiden ernstig gewond naar het zieken huis gebracht Gisterenmiddag omstreeks half drie had op den rijksstraatweg tusschen Culemborg en Buurmalsen een ernstige aanrijding plaats. Twee auto's, komende uit de richting Culem borg en een auto uit de richting Geldermalsen botsten tegen elkaar, terwijl twee fietsers uit 'n zijweg kwamen. De wielrijders geraakten tusschen de auto's bekneld. Ernstig gewond werden zij naar het algemeen ziekenhuis te Culemborg vervoerd. Hun fietsen waren totaal vernield. De auto's zijn zwaar beschadigd. De inzittenden van de wagens bleven onge deerd. Een der auto's is in beslag genomen. De gewonden zijn de heeren A. M. de Bie en C. D. Stap, beiden uit Zoelmond. AUTO BOTST TEGEN EEN BOOM. Bestuurder ernstig gewond. Op den rijkswet? TilburgBreda, onder Huiten, is gistermiddag halftwee een auto. bestuurd door notaris Esser uit Princenhage, tegen 'n boom gere den doordat de bestuurder, die het bovenluik van de auto wilde openen, de macht over ziin stuur verloor. Hij kreeg een bloedende hoofdwonde en in wendige kneuzingen. Door een passeerende auto werd notaris Esser naar dokter Sluijters te Rijen gebracht. Na verbon den te ziin, werd het slachtoffer naar zijn huis vervoerd. De wagen werd zwaar beschadigd. ERNSTIGE AANRIJDING. Auto-bestuurder niet In bezit van een rijbewijs. Gistermiddag is de gemeente-ontvanger van Leeu warden, de heer B. Nijholt. op de Bleeklaan aldaar door een auto, afkomstig uit Appingedam en be stuurd door J. F., aangereden. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het Diaconessen- ziekenhuis overgebracht waar een schedelbreuk en een zware hersenschudding werden geconstateerd. Het onderzoek wees uit. dat F. links door de bocht was gereden, terwijl duidelijk stond aangegeven, dat hij rechts van den vluchtheuvel moest passeeren. Bovendien bleek F. niet in het bezit van een rij bewijs te zijn. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet De auto is in beslag genomen. Onbekende vrouw gedood. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg aan den Teersdijk te Wychen een vrouw door den sneltrein, die om 1.57 uur uit Nijmegen vertrekt, ge grepen en eenige meters meegesleurd. Zij was op slag dood. Omtrent de identiteit van de vrouw is niet be kend. Voor in ons land geteelde en gedorschte producten. De Minister van Economische Zaken heeft vast gesteld de Crisis-Steunbeschikking 1935 Boonen I. Blijkens deze beschikking wordt erkend als pro ducent van crisisproducten iedere teler van boonen, aangesloten bij een provinciale Landbouw-Crisis- Organisatie. Onder bepaalde voorwaarden zal aan deze telers van boonen steun worden verleend uit het Landbouw Crisis Fonds ten bedrage van f3,50 per 100 k.g. hier te lande geteelde en gedorschte leverbare boonen van den oogst 1935. Voorts heeft de Minister van Economische Za ken vastgesteld de Crisis Steunbeschikking 1935 Gerst I. Blijkens deze beschikking wordt erkend als pro ducent van crisis-producten iedere teler van gerst, aangesloten bij de Landbouw Crisis Organisatie. On der bepaalde voorwaarden zal aan deze telers uit het Landbouw Crisis Fonds steun worden verleend ten bedrage van f 2,50 per 100 kg. hier te lande geteelde en gedorschte marktschoone genst van den oogst 1935. VAN 80 OP 20. Ingediend is een wetsontwerp tot verlaging van de opcenten op den wijnaccijns als uitvloeisel van het nieuwe handelsverdrag met Frankrijk. Tegelijkertijd met de inwerkingtreding van dit verdrag (op een datum in Mei j.1.) wordt de wijnaccijns verlaagd van f36 tot f24 per hectoliter. Het wetsontwerp bedoelt de tijdelijke opcenten op den accijns van druivenwijn en van wijn uit gedroog de boomvruchten te verlagen van 80 tot 20. van Bertels' Opfokvoer Bertels' Kunstkorrel Bertels' Ochtendvoer Het hooge gehalte aan verteerbare voedingsstoffen in Bertels' Pluim veevoeders maakt dat U hiermede billijker voedert dan met lager ge prijsde voedermengsels met veel onverteerbare bestanddeelen. Vraagt offerte bij Uw leverancier. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Aanpassing aan de devaluatie van den Belgischen franc. Thans is ingediend het wetsontwerp tot wijziging der wet van 16 Mei 1934 tot nadere wijziging van de wet, houdende bepalingen op den loodsflienst voor zeeschepen. De toelichting zegt o.m.: De onlangs plaats gehad hebbende devaluatie van den Belgischen franc heeft voor het verkeer over de Nederlandsche havens, met name voor dat over Rotterdam, welke haven reeds vroeger een zwaren concurrentiestrijd met Antwerpen had te voeren, zeer ernstige gevolgen. De lage loods tarieven, welke ten gevolge van de depreciatie van den Belgischen franc voor de Belgi sche havens gelden, dragen er mede toe bij, de po sitie der concurreerende Nederlandsche havens te verslechteren. Bedroegen de Belgische loodsgelden, in guldens uitgedrukt, tot voor korten tijd rond 1/7 van het voor- oorlogsche tarief, thans zijn zij door de nieuwe de valuatie tot ongeveer 1/10 gedaald. Hier te lande is het oude tarief der loodsgelden gehandhaafd tot het bij de wet van 16 Mei 1934 is met 20 verlaagd. Reeds toen is erop gewezen dat de daarin voorge stelde vermindering van 20 pet. niet ver genoeg ging in zoover ze geen voldoende tegenwicht vormde te gen de verlaging van de Belgische tarieven. Hoewel de regeering zulks erkende, meende zij destijds om financieele redenen niet verder te kunnen gaan. Aangezien de ingevoerde tariefsverlaging door de Belgische muntverzwakking inmiddels geheel is ge neutraliseerd, heeft de regeering gemeend, zich ten aanzien van deze voor de Nederlandsche havens zoo gewichtige aangelegenheid opnieuw te moeten be raden. Onder de tegenwoordige verhoudingen is het be drag der loodsgelden ongetwijfeld van niet te on derschatten invloed op de keuze van de haven. Ten einde nu de uit dien hoofde op de Nederland sche havens drukkende heffing meer in overeen stemming te brengen met dezelfde lasten elders, acht de regeering het noodzakelijk, dat de Nederlandsche loodstarieven op belangrijk lager peil worden ge bracht. Zij is van meening, dat onder de gegeven omstandigheden de mate der vermindering zich moet richten naar die van de devaluatie van den Belgischen franc sinds den oorlog. De regeering meent, dat het wenschelijlc is, aan de Kroon de bevoegdheid te laten tot wijziging van het percentage der verlaging, vermits zij het niet uit gesloten acht, dat, ten gevolge van de wisselende omstandigheden, wijzigingen in het voorgenomen ta rief noodig kunnen worden. In verband met de bepalingen van het met België op 12 Mei 1863 gesloten tractaat tot afkoop van den Scheldetol, dat de loodsgelden op de Schelde niet hooger mogen zijn dan die, welke geheven worden op de mondingen van de Maas, zal de thans bestaan de reductie op het loodsgeld voor schepen, varende onder het loodsbrevet, en bij zg. 2en call dienen te vervallen. Hiertegen bestaat te minder bezwaar nu door het sterk verlaagde tarief de genoten wordende reductie al zeer gering zou zijn. Art,. 1 van het wetsontwerp luidt: Wij behouden ons de bevoegdheid voor, de loods gelden, zooals deze zijn vastgesteld in de tarieven litt. B., C., D. en E., behoorende bij de wet van 20 Augustus 1859 en in tarief litt. A., behoorende bij de wet van 6 April 1875, nader vast te stellen op een naar omstandigheden te bepalen verminderd percen tage, met dien verstande, dat dit percentage niet daalt beneden elf. ENGELAND VERHOOGT PRIJS VAN AUTO BANDEN. De derde verhooging in den tiid van der tien maanden. De Engelsche prijzen voor autobanden worden voor den derden keer binnen den tiid van dertien maanden verhoogd. Deze prijsverhooging is gister in werking getreden en bedraagt 15% voor zware banden voor vrachtauto's en autobussen. 10% voor de standaard-banden voor het meerendeel der wa gens, 5% voor banden voor kleinere wagens. Voor autobinnenbanden bedraagt de priisverhooglng 10%. De banden voor motorrijwielen blijven onvei- anderd in prijs.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1