Laval alweer Kabinets- af Geen resultaat te Berlijn KIJKEft is KO0PEI1 tij CLOECK Sov jet Rusland gaat het inzien! Buitenland Een nieuwe „Revolutie" Donderdag Postrekening 78ste Jaargang. No. 9737 No. 23330 COURANT. Int. Telet. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v il. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVRR1KN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Thans opdracht verleend aan Piétri. Moeilijkheden bij de radicalen. Laat Roosevelt zijn N.RA.-schepping los? Gunstige vooruitzichten tot beëindiging van den Chaco-oorlog. Het blijft in Frankrijk een verwarde boel. Zooals men weet, en wij gisteren reeds voorspel den, had President Lebrun aan Pierre Laval, de be kende minister van Buitenlandsche Zaken in de vo rige regeering, verzocht een nieuw kabinet te vor men. De houding der radicalen heeft hem echter genoopt de opdracht neer te leggen. De President heeft thans aan Piétri, oud-minister van marine, opdracht gegeven, die zich zijn beslis sing heeft voorbehouden. Herriot verliest invloed bij zijn partij. Steeds duidelijker wordt dat Herriot zijn over wicht in de radicaal-socialistische partij verliest. Niet dat zijn populairiteit zou tanen, maar de hee- ren afgevaardigden durven nu, één. jaar voor de ver kiezingen, geen mandaten aan de regeering te ver strekken, die kennelijk salarisverlagingen ten doel hebben. De communisten ontwikkelen een geweldige acti viteit en jagen de socialisten op. Dientengevolge is een groot gedeelte der radicalen huiverig om met de regeering mede te gaan, zoodra er ook maar eenige neiging tot' salarisverlaging bij het Kabinet blijkt. De radicalen in een dilemma. Het meerendeel der kiezers, die de groep der ra dicaal-socialisten vormen, bestaat uit ambtenaren en pensioentrekkenden.. Deze menschen wenschen. in geen geval devalua tie van de munt, daar zij in het algemeen tot de groep der kleine geldbeleggenden behooren. Maar even bang zijn zij voor salaris en pensioen- verlaging, die wel niet hun zorgvuldig belegd kapi taaltje zou verminderen, maar hen natuurlijk toch direct in het geregeld inkomen zou treffen. Dat de afgevaardigden, die deze groep vertegen woordigen, hoewel zelf de noodzaak van bezuinigin gen inziend, toch aarzelen hun goede haantje in de waagschaal te zetten, is begrijpelijk voor ieder die maar even bekend is met de kwalen, waaraan het Fransche parlementarisme lijdt. Duitschland en de Fransche crisis. Het spreekt vanzelf, dat men in Duitschland met belangstelling de ontwikkeling van de Fransche moeilijkheden bij de regeerings vorming volgt. Men heeft er daar natuurlijk groot belang bij, hoe ten slotte het nieuwe kabinet zal zijn georienteerd. Ondertussclien houdt de Duitsche pers zich onle dig om te wijzen op de bespottelijke uitwassen van het parlementaire stelsel. Verheerlijking van het eigen autoritaire regeerings stelsel gaat hiermede natuurlijk gepaard. Zonder nu dit laatste te verheerlijken, kan men 'toch wel zeggen, dat de Fransche Kamer door haar uitingen van star persoonlijk egoisme een duidelij ke demonstratie geeft van de fouten der demo cratie. Roosevelt's maatregelen. De Amerikaansche President heeft gisteren in een persconferentie iets losgelaten over de nieuwe maat regelen, die hij denkt te nemen, naar aanleiding'van het bekende arrest van het hooggerechtshof. Wij hebben nog te weinig gegevens om reeds geheel het gevolg van de nieuwe bepalingen te overzien, maar zeer duidelijk is, dat Roosevelt vóór alles wil trach ten loonén en arbeidstijden vast te houden op het bestaande peil. Op het eerste gezicht lijkt het, dat hij voorloopig industrie en handel wil vrijlaten, zoodat ook Ame rika dan weer een periode van vrije prijszetting te gemoet gaat. Het wil ons voorkomen dat Roosevelt in wezen zijn geheele N.R.A. opzet laat vallen. De Chaco-oorlog. De kans wordt grooter dat de oorlog tusschen Paraguay en Bolivia spoedig tot het verleden zal behooren. Men is in Buenos Aires aan het onder handelen en de besprekingen schijnen vrij goed te vlotten. Het is vanzelf sprekend, dat er zeer veel is te rege len en de onderhandelingen wel eens stagneeren, maar in het algemeen blijven de berichten gunstig luiden, zoodat men het beste mag verwachten. Tewerkstelling in het landbouwbedrijf. Met toeslag der reaeerina. Naar de „Msb." verneemt, heeft do minister van sociale zaken advies ingewonnen bii de riiks-inspec- teurs voor de werkverschaffing over de tewerkstel ling van arbeiders in het landbouwbedrijf met toe slag der regeering. Tiet is te verwachten, dat bin nenkort de gemeentebesturen in de provincie Gro ningen in de gelegenheid worden gesteld de practi- sche uitvoering voor te bereiden. Piétri (rechts), de vroegere minister van marine, aan wien thans de opdracht tot het vormen van een nieuwe Fransche regeering is opgedragen. Naast hem de pas afgetreden minister-president Bonisson. De Nederlandsch—Duitsche transferonderhandelingen. OP HET LAATSTE OOGENBLIK IS GESCHIL GERE ZEN OMTRENT EEN PRINCIPIEEL PUNT. Het tegen 1 Juli a.s. te sluiten Nederlandsch— Duitsche transferverdrag was gistermiddag, in tegen stelling met de verwachting, nog niet geparafeerd, aldus werd uit Berlijn gemeld.. Er is op het laatste oogenblik nog geschil gerezen omtrent een punt, waarmede betrekkelijk niet groo te materieele belangen waren gemoeid, maar dat voor de Nederlandsche delegatie toch van principieele be- teekenis was. De Duitschers verlangden van Neder land een concessie voor een prestatie welke door de Nederlandsche commissie werd gerekend tot het ge bied, binnen de grenzen gelegen van datgene waar op Nederland recht heeft. De Duitsche commissie ging toen overleg plegen met haar regeering. Indien de Duitschers toegaven, dan zou nog gister avond het verdrag geparafeerd worden, indien zulks niet zou geschieden, dan reist de Nederlandsche on derhandelingscommissie nog gisteravond naar Neder land terug en zou zij hier ruggespraak houden met haar regeering. De onderhandelingen afgebroken. Nader werd uit Berlijn gemeld: De Duitschers hebben na ruggespraak met hun re geering er niet toe kunnen besluiten ten opzichte van de boven aangegeven kwestie toe te geven. Aangezien, het gelijk gezegd, voor de Nederlandsche commissie een principieele kwestie geldt, reist deze hedenavond naar Nederland terug, zonder dat het verdrag geparafeerd is. Indien de Nederlandsche commissie naar Berlijn zal terugkeeren, zal er eerst een uitnoodiging van Duitsche zijde moeten afkomen; uit zich zelf komt zij niet terug. Dreigt een nieuwe epidemie op Ceylon. Krachtige voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Reuter seint uit Colombo: Men vreest het uitbreken van een nieuwe malaria epidemie op Ceylon. Maatregelen worden genomen, om op alles voor bereid te zijn. Er zullen hospitalen worden gebouwd en de scholen zullen tot ziekenhuizen en herstellings oorden worden ingericht. Groote voorraden medica menten en voedingsmiddelen worden naar de be dreigde gebieden gezonden. De voorzorgsmaatregel om olie in de rivieren te werpen, vindt overal toepas sing. Groote groepen arbeiders zijn te werk gesteld aan de drooglegging van moerassen. Op het „Communistisch Manifest" kan men geen bruggen bouwen. - Maar 100 pet. vakkennis behoedt een mensch nog niet voor verbanning naar Siberië. MOSKOU (United Press) Sovjet-Rusland ondergaat op het oogenblik een nieuwe revolutie, ditmaal zonder kanonnen en solda ten en minder bloedig dan in het jaar 1917, maar daarom niet minder verandering brengend. Het is een revolutie van de politieke ideologie, die in de eerste plaats betrekking heeft op de Sovjetburgers zelf. Wanneer men tracht, de fundamenteele en gecom pliceerde verandering, die reeds in vollen gang is, zoo kort mogelijk te kenschetsen, kan meh zeggen, .dat de nieuwe revolutie reeds absoluut een omwen teling in de politiek van het Kremlin heeft gebracht. Jozef Stalin en de door hem beheerschte commu nistische hiërarchie hebben het programma van Le nin van „collectiveering en electrificatie" in zeker ppzicht den rug toegekeerd en zijn er toe overgegaan niet meer alleen de machines, maar ook de menschen ais belangrijke grondpijlers van de Sovjet-Unie te beschouwen Sinds het begin van het eerste 5-jarenplan in 1927 tot nog zeer kort geleden legde de Sovjet-regeering in de eerste plaats bijzonderen nadruk op de me chaniseering van de verschillende takken van in dustrie, en speciaal van den landbouw. Van de tech niek werd om zoo te zeggen een god gemaakt. „Tech niek is alles" zoo luidde de leuze. Machine werd naast machine geschaard, zonder er op te letten, of zij eigenlijk wel bij elkaar pasten. Hoe dikwijls zag men niet de komische situatie ontstaan, dat er ma chines werden opgesteld, waarvan men niet wist, wat er mede te beginnen. Machines en een commu nistische gezindheid, dat was het voornaamste. Hoe deze beiden zich met elkaar verdroegen was slechts bijzaak. Vakkennis en technische begaafdheid wer den wel is waar, daar men hen noodig had, op prijs .gesteld, maar vermochten den mensch echter geens zins te beschermen tegen het wantrouwen van de partij, wat nog te meer klemt, daar men er juist de meer ontwikkelden steeds van een „onproletart sche gezindheid" verdacht. Werkelijke „bolsjewisten" waren zelfs wanneer zij van techniek geen greintje verstand hadden de meerderen van geschoolde ingenieurs, wier „klas- senachtergrond" twijfelachtig was. Een opgeblazen communistische redevoering was een betere waarborg voor een betrekking en een verantwoordelijke post dan technische kundigheid. Om een voorbeeld te ge ven behoeft men slechts op de ervaringen van een vooraanstaand Amerikaansch ingenieur te wijzen, di9 zes jaren geleden naar Sovjet-Rusland trok, en daar als deskundige bij den bouw van een stuwdam in Karelia werd aangesteld. Zijn werkelijk deskundige raadgevingen werden met een lachje ontvangen en eenvoudig niet opgevolgd. Zoo diep waren de arbei ders van de idee doordrongen, dat trouw aan de bolsjewistische partij belangrijker was om een stuw dam te bouwen dan vakkennis over betonvulling. En niét alleen de mindere arbeiders, maar ook de Russi sche ingenieurs geloofden ernstig, dat het houden van geestdriftige communistische redevoeringen rreer beteekende dan de kundigheid om nauwkeurige con- structieteekeningen te maken, zoodat de Amerikaan sche deskundige geen mogelijkheid gegeven werd om nuttigen arbeid te verrichten. Hij besloot daarom de Russische ingenieurs tot een bijeenkomst uit te noo- digen. Daar verzocht hij hun hem bouwplannen en constructieteekeningen voor te leggen. Inplaats van plannen kreeg hij redevoeringen, langademige en hartstochtelijke redevoeringen over de idealen van hot communisme. Geresigneerd ver liet hij toen Rusland en keerde eerst na verloop van vijf jaren terug. Hij stelde vast, dat er een gewel dige verandering had plaats gevonden. En inder daad, men spreekt tegenwoordig minder over Marx, Engels en Lenin, maar meer over statistische wet ten, spankracht, elasticiteit en duurzaamheid van. metalen en dergelijke prozaische. maar technische belangrijke onderwerpen. Met andere woorden: De Sovjet-Unie heeft moeten inzöen, dat stuwdamm.ri en bruggen niet op het „Communistisch Manifest" gebouwd kunnen worden, en dat, of men wil of niet, het feit vaststaat, dat technische scholing op deze gebieden in Sovjet-Rusland even noodzakelijk is< als in de zoogenaamde „kapitalistische staten Zelfs Stalin, de „Jonge Lenin", zooals de bolsjewis tische pers hem noemt, heeft kortgeleden gewezen op de belangrijkheid van den individueelen mensch. Stalin verklaarde: „Iedereen geeft toe, dat wij een machtige, eerste klas industrie hebben, een zich in ontwikkeling bevindend verkeerssysteem en een voortreffelijk georganiseerd en uitgerust leger. Dat wil zeggen, dat wij den eersten „honger naar tech niek" gestild hebben. Maar nadat deze hongerperiode overwonnen is, ziin wij aangeland in een tweede periode, die ik de periode van hongersnood op het gebied van de tech nische scholing der menschen zou willen noemen. Daanmede werd door de heerscher van het land uit gesproken. dat een mensch minstens zoo veel waard is als een machine. Wel een heele verandering sinds den nog niet ver achter ons liggenden tiid, waarin een ingenieur, ook al was hij nog zoo kun dig, zich reeds verdacht maakte, indien hii geen lid was van de partij of ziin ouders geen proletariërs waren. Flinke en kundige technici kunnen thars verlicht ademhalen. Werkelijke vakkennis wordt nu weer hooger aan geslagen dan de rhetorische kunst van een partii- redenaar. Bovendien maakt zich. zii het nog slechts zwakies, de tendeuz geldend, ook in het particu liere leven de waarde van de persoonlijkheid iets hooger te taxeeren dan tot nog toe. Helaas bete*, kent dit nog niet, dat er een einde is gekomen aan de gruwelijke razzia's van de geheime politie tégen zoogenaamde revolutie-vijandige elementen.Óok nog op het oogenblik worden honderden menschen uit Moskou en Leningrad naar de kale. troostelooze gebieden van Centraal-Azië en het verre Oosten gestuurd. Slechts diegenen, die als vertrouwde vrienden van de Sovjet-Unie bekend staan, profi- teeren voorloopig van de nieuwe ontwikkeling der dingen. Zij ontvangen in hoogere mate dan tot nog toe erkenning van hun talenten, voor zoover zij die tenminste in dienst van de grootheid en de macht van Sowjet-Rusland stellen. Doen zii dit niet. dan wacht hen ook op het oogenblik nog, de verban ning. Duiker kwam niet meer boren. Bij het werk in den Lutine-toren. On der water door onbekende oorzaak ge storven. Gisterenmiddag was de duiker J. de Beer, met zijn collega E. Mettinga, in den Lutine-toren bij Terschel ling bezig met het verrichten van werkzaamheden. Aan de signaallijn stond een derde duiker, Bijlsma, die op zijn seinen naar de Beer op een gegeven mo ment geen antwoord kreeg. Hij stelde zich toen on middellijk in verbinding met Mettinga, die dadelijk bovenkwam. Nadat deze van het uitblijven van eenig antwoord van de Beer op de hoogte was gesteld, dook hij ijlings weer onder en vond de Beer bewegingloos op den bodem liggen. Hij bracht hem aan de opper vlakte, waar bleek, dat de levensgeesten waren ge weken. Waaraan de doodsoorzaak moet worden toe geschreven, staat nog niet vast. Het slachtoffer, dat veertig jaar oud was, laat een vrouw en een kind achter. Betalingscontingenten voor Nederl. tuinbouw. De transferregeling met Duitschland. De Tweede-Kamerleden de heeren Kampschöer en Groen hadden zich met schriftelijke vragen ge wend tot den Minister van Economische Zaken be treffende het doen van stappen bij de Duitsche re geering tot het aangaan van een nieuwe overeen komst, waarbij ten behoeve van den Nederlandschen tuinbouw hoogere betalingscontingenten worden ver kregen. Het antwoord hierop van het Departement, inge zonden per 1 Juni jl. deelt mede, dat omtrent de vaststelling der betalingscontingenten voor den uit voer van Nederland en de overzeesche gewesten naar Duitschland binnenkort wederom besprekin gen met de Duitsche Regeering zullen worden ge voerd. Besprekingen over een nieuwe transferregeling zijn momenteel gaande, doch zooals we uit een be richt elders in dit nummer kunnen lezen, zijn deze besprekingen gistermiddag afgebroken, zoodat er van een overeenkomst met Duitschland, voorloopig althans niets komt. ZEVEN PERSONEN IN HUN WONING GESTIKT. Te Parijs is een gezin, bestaande uit vader, moe der cn vijf kinderen, dood in de woning gevonden. De ongelukkigen waren, klaarblijkelijk ten gevolge van een ongeluk gestikt. Het a.s. aftreden van MacDonald. Gisteren voor het laatst presideerde hii wekelijksche kabinetsraad. Het Britsche parlement zal Vrijdag op Pinkster- reces gaan. Ofschoon tot dusver geen officieele aan wijzing daartoe is gegeven, wordt in politieke krin gen vernomen, dat, wanneer het lagerhuis tien da gen later weer zal bijeenkomen. Mac-Donald zal zijn afgetreden als premier en ziin functie zal zim overgenomen door Baldwin als hoofd van de gere construeerde regeering. grootendeels samengesteld uit dezelfde persoonlijkheden en staande op den zelfden nationalen grondslag als de huidige re geering. Mac-Donald zal Vrijdag door den koning worden ontvangen en zal dan ziin verlangen te kennen ge ven. te worden ontheven van ziin functie als pre mier. Vrijdagavond waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet-Baldwin in zijn samenstelling bekend zun. Het is vandaag zes iaar geleden sinds Mac Donald voor de tweede maal minister-president werd en sindsdien heeft hij zonder onderbreking deze functie waargenomen. Algemeen wordt verwacht, dat Mac-Donald deel zal blijven uitmaken van de regeering. zonder ech ter de lasten van het premierschap. De nauwe en intieme samenwerking tusschen hem en Baldwin, welke gedurende zes iaren zoo opvallend is geweest, zal dus worden gehandhaafd. Mac-Donald, die gistermorgen voor de laatste maal als premier de gewone wekelijksche bijeen komst van het kabinet presideerde, is voornemens het Pinksterreces te Lossiemouth in Schotland door te brengen. Afslachting en destructie. Het hoofdbestuur van de Holl. Mii. van Landbouw heeft besloten, om aan te dringen op een absoluut invoerverbod voor vleesch en op het direct uit de markt nemen door de regeering van mager vee, dat. dan niet moet worden ingeblikt, maar vernie tigd, „omdat men met dat inblikken bii de tegen woordige omstandigheden en vooruitzichten daar mede niets opschiet." JAPANSCH MILITAIR-VLIEGTUIG IN BRAND GEVLOGEN EN NEERGESTORT. Tijdens een oefenvlucht boven het vliegveld te Yokaitsji nabij Kyoto is Gistermorgen een militair vliegtuig n de lucht in brand gevlogen en neerge stort op een particulier huis. dat in de nabijheid van het vliegveld stond. Het huis brandde af. De piloot, die zijn brevet nog niet gehaald had, wist per valscherm veilig neer te komen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1