Donderdag 6 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9737 DE DEVALUATIE IN BELGIE. En haar gevolgen. Fietsendiefstallen in Den Haag. Ons ministerie de lucht in. Een klein meer met een grooten naam. Motorrijder botst tegen auto. DE AARDBEVING IN BELOEDSJISTAN. HET LEKKENDE JULIANAKANAAL Da overweg te vroeg geopend. Een snoek aan den vaarboom. WAT ONVERMIJDELIJK TE WACHTEN STOND, GEBEURT. In een „brief uit België" in de Vlissingsche Courant vafi 1 dezer worden de gevolgen van de devaluatie geschetst en wordt een tocht door het „Zwarte Land", het mijndistrict van de Borinage beschreven. Aan het eerste gedeelte van den brief is het volgende ont leend: De gevolgen der devaluatie in België wettigen vooralsnog weinig hoop op verbetering van den oeco- nonaischen toestand des lands. De belofte der ver meerdering van den uitvoer, het doekje dat de bloe dende wonde der aderlating van den Belgischen franc móest dekken, werd tot nog toe niet vervuld. Bleef de opleving van den handel met het buitenland uit, ook in den binnenlandschen handel trad, na den run op.de winkels, als gevolg van de dreigende prijsstij ging, die inmiddels een feit werd, een beangstigende stilte in. Alle regeeringsmaatregelen om die aanhou dende prijsstijging tegen te gaan, kunnen als mis lukt beschouwd worden. Het is trouwens niet met politiemaatregelen dat men de oeconomische ople ving van een land bevordert, zoomin als de aanwe zigheid van socialistische ministers in een regeering .voldoende is om een door de verhoogde prijzen nood zakelijk geworden loonsverhooging tegen te houden. iQVat onvermijdelijk te wachten stond, gebeurt: de socialistische arbeiders ageeren tegen hun leiders, die thans in de regeering zetelen en van geen bevor dering tot loonsverhooging willen weten, wijl deze zóu beteekenen de practische onhoudbaarheid hunner devaluatie-theorie, waarvoor ze zoo geijverd hebben. Maar de eenvoudige lieden, op de eerste plaats de anbéiders, die van het woord „devaluatie" aanvan kelijk slechts 'n vaag begrip hadden, ondervinden er thans de volle beteekenis van. Hun loonen zijn ge bleven als vóór de devaluatie, maar de prijzen van het levensonderhoud zijn over het algemeen met 30 tot 40 pet. verhoogd, zoodat de waardevermindering van den franc ook hun loonen automatisch vermin derd heeft. Eén loonsverhooging echter is, onder de gegeven omstandigheden, voor de nog in werking zijn de bedrijven, financieel onmogelijk, want deze zijn in hun concurrentie met het buitenland toch reeds zwaar getroffen, omdat zij hun buitenlandsche grond stoffen 28 pet. duurder moeten betalen dain 'voor de devaluatie. De noodzakelijkheid van de door de devaluatie on afwendbaar geworden loonsverhooging, die zich voor al in het verarmde industriegebied van Wallonië doet gevoelen, openbaart zich wel het scherpst in het uitgeputte kolenbekken van het „Zwarte Land" der Borinage, waar het wemelt, van vreemdelingen, Ita lianen, Polen en Tsjechen, die er in den goeden tijd m de mijnen, bij gebrek aan voldoende inlandsche arbeidskrachten, noodig waren, en die thans moeten bedelen of zich aanbieden voor alle werk tegen een aalmoes van tien francs per dag en minder. De Bel gische arbeiders echter mogen van hun vakbond geen lager loon accepteeren dan 23 francs per dag, het geen dan, in een volle week, de kapitale som van 138 francs of nog geen zeven gulden maakt. En in liet oude mijnland der Borinage zijn gelukkigen die nog een volle week mogen werken, zeldzame uitzonderin gen. Naar verhouding van deze lage loonen zijn de minimum-steunnormen. De meeste arbeiders in deze uitgeputte mijnstreek zijn door langdurige werkloos heid armlastig geworden en moeten vaak, met een gezin, van minder dan honderd francs (nog geen vijf gulden) een heele week leven. In één maand zestig aanhoudingen. Het aantal rijwieldiefstallen in de residentie is on danks verscherpt toezicht en herhaalde waarschu wingen van de politie nog steeds zeer groot. In de afgeloopen maand werden van de openbare straat in totaal 265 fietsen gestolen. Naderhand kwamen er 45 weer terecht. Ruim 130 rijwielen, werden in Mei als gevonden aangegeven, 85 daarvan konden aan de rechtmatige eigenaren worden teruggegeven. Dat de politie overigens waakzaam is, blijkt wel uit de omstandigheid, dat er in dezelfde maand 16 personen zijn aangehouden, die van rijwieldiefstal worden verdacht. Morgen zullen de meeste leden van het kabinet per Douglas een vlucht maken. Morgen, Vrijdag zullen de leden van het Kabinet met uitzondering van de ministers De Wilde, Deckers en Slotemaker de Bruine gedeeltelijk ver gezeld van hun echtgenooten en enkele andere ge- noodigden, met één der Douglas-toestellen van de K.L.M. een vliegtocht boven ons land maken. De tocht zal een aanvang nemen op Waalhaven, van daar zal de route gaanlangs Haamstede, Vlissingen, Eind hoven en Twente, om op Schiphol te eindigen. De „Normandie'' heeft het snelheidsrecord op het traject over den Oceaan naar New York gebroken. Van het gebouw der „Transatlanüque" te Parijs wappert de Blauwe Wimpel, het teeken van deze overwinning. De Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen te Londen. De Duitsche vertegenwoordiger von Ribbentrop ver laat na een der conferenties het ministerie van Buitenlandsche Zaken in de Engelsche hoofdstad. Een goede oefening voor menschen met een langen adem. Hoe zouden de Indianen het hebben uitgesproken? Webster, Massachusetts, 4 Juni. De stad Web ster kan zich er op beroemen, dat zij het grootste meer ter wereld bezit tenminste wat den naam betreft. Het is het Chargooggagoggmanchauggagog- géchaubunagungamauggmeer, welke Indiaansche naam, in het Hollands vertaald, beteekent, „grens plaats", of „vischplaats aan de grens." Daar van bezoekers onmogelijk verlangd kan wor den, dat zij dezen kilometer langen naam onthou den, laat staan hem kunnen uitspreken, en ook de inheemsche bevolking hiertoe voor het grootste deel niet in staat is, wordt het meer over het algemeen „Ghargogg-meer" genoemd, of ook wel kortweg „het meer". In vroeger tijden bezat het verschillende na men, waarover men zich de tong kon breken, zooals Shaugunagumkawa, Chaubunakonkkomuk, Cahba- naguncamogue, Chabanaongkomun, Chabchaukunk- kakowok, Chaubamagogum en Chaubongum die er door de verschillende Indianenstammen aan ge geven; waren. Zijn tegenwoordige officieels naam is een combinatie van drie dezer dialect-woorden. Indertijd speelde het- ^hargnggugogg.'.. enz.-meer ^cen,buitengewoongewichtige rol; daaraan grensden- namelijk de "jachtgrondêri 'der Mbhikattertf der'Nip-' Ihucks, der 'Peguots, der Narragansetts en andere stammen van Massachusetts. Het meei^zelf was een neutraal gebied, waarop de roode mannen de visch- vangst beoefenden. Met gebroken been naar het ziekenhuis. Gisterenavond heeft op den rijksstraatweg Half wegHaarlem nabij de Liedebrug, een aanrijding plaats gevonden tusschen een auto en een motor rijwiel. In de richting Halfweg reed een personenauto, bestuurd door den heer D. uit Amsterdam. Deze wilde den Liedeweg inrijden en gaf het teeken, dat hij links ging uitwijken. De auto werd achterop gereden door drie motorrijders. De eerste kon nog juist uitwijken, de derde slaagde er in, tijdig te stoppen, de tweede echter, de ongeveer 25-jarige Si- monis uit Amsterdam, botste tegen de auto op, waarbij hij zijn linkerbeen brak. Dr. Kuipers uit I-Ialfweg verleende de eerste hulp, waarna de ge wonde per ziekenauto naar het Juliana-ziekenhuis te Amsterdam vervoerd werd. De motor en de auto werden slechts licht beschadigd. Nog een verhaal van een ooggetuige. Het leek of de heuvels in beweging kwa men. Een mededeeling van het departement voor Britsch- Indiö meldt, dat, ofschoon er nog eenig gevaar be staat voor verdere aardbevingen in Quetta dit geen aanleiding behoeft te geven tot buitengewone onge rustheid, aangezien alle voorzorgsmaatregelen geno men zijn om het gevaar voor de overlevenden tot eèn minimum terug te brengen. Zoowel de burgerbevol king als de militairen zijn op het open veld onder gebracht. Alle Britsche overlevenden geven zich met alle kracht aan het reddings- en hulpwerk, waarbij zij steun vinden in den onafgebroken stroom van hulp van buiten. Een groot deel van het kantonne- ment te Quetta is onbeschadigd of slechts licht be schadigd, hetgeen geldt voor de militaire hospitalen en barakken van de Britsche en Indische troepen en hun gezinnen. Een vluchteling uit Quetta, een welvarend Moham- medaansch koopman, die uit Lahore te Simla is aan gekomen jhceft meegedeeld, dat hij midden in den nacht wakker was geworden door een ongewoon ge kwetter van de vogels. Een minuut later begon het huis te beven en begreep hij met een aardbeving te doen te hebben. Hij holde met vrouw, kinderen en bediende de straat op en dadelijk daarop stortte het huis in, en ging al het licht in de stad uit. De be ving ging voort onder het lawaai van instortende huizen en brokken steen vielen rond de vluchtelin gen. Met groote moeite bereikten zij de bazar, strom pelend over het puin, Daar vonden zij groepen ont hutste menschen en anderen, die in alle richtingen vluchtten, onder een afschuwelijk gegil en geroep om hulp. De lucht was overladen met stof. Eindelijk kwamen zij barrevoets en uitgeput met- verscheidene bloedende wonden buiten de stad, waar zij rillend bleven liggen tot het aanbreken van den dag. De stad bood een onbepchrii (lijken aanblik van een warhoop van ruines. Alleen het bestuursge bouw scheen heel gebleven. Er liep nog altijd een weeklagende menigte door de straten, die trachtte In de gemeenten Steins en Urmond wordt de toestand ernstiger. Uit Sittard wordt ons gemeld, dat het Juliana- kanaal onder de gemeente Steins en Urmond nog ernstiger dan een week geleden doorlekt. De scha de aan landerijen en boomgaarden is reeds zeer groot. Onder de bewoners van den westelijken ka naaloever tusschen Maas en, kanaal is groote on rust ontstaan. Geduld is een schoone zaak Men schrijft uit Maastricht aan de N.R.Ct.: In den laatsten tiid word weer meer aandacht besteed adn het lekken van het Julianakanaal. mede om dat men meende te hebben opgemerkt, dat het lek ken. na eerst te zijn afgenomen, weer zou zijn toe genomen. Dit heeft ons aanleiding gegeven den toestand in Urmonid te gaan opnemen. We hebben daar ver scheidene landbouwers gesproken, de nieuwe bron nen tegen de helling bekeken en daarna aan den rijkswaterstaat inlichtingen gevraagd over wat ge daan wordt om tot een normalen toestand te ge raken en wat thans de vooruitzichten ziin. Het gebied, waarover het Julianakanaal hier en daar lekt, strekt zich uit van Stein tot Urmond, zijnde een afstand van 8 4 9 k.m. Het is natuur lijk niet overal even erg. maar op bepaalde plaat sen, o.a. in het dorp Urmond, dat vlak tegen den hoogen kanaaloever ligt, is het een voor ons land ongewoon gezicht sterke bronnen op verscheidene plaatsen uit de begroeide helling of in het weiland te zien opborrelen, en het vele water met een op vallende vaart zijn weg naar de lager gelegen heek te zien nemen door de breede goten, welke de wa terstaat hier gegraven heeft. Dit water, gevoegd bij het grondwater, dat hier steeds een kleine beek voédt, en dat door de regens van de laatste dagen wel zijn toegenomen, heeft thans een volume, dat men gelijk kan stellen met een normale Jeker of Geul. De beek is dan ook buiten haar oevers ge treden en vormt vijvers, waarin de populieren en knotwilgen hun ïong groen weerspiegelen. De rijkswaterstaat heeft het mogelijke gedaan om den toestand voor de omwonenden te verlichten. 'Afvoersloten werden gegraven, kelders geisoleerd en door het binnenlaten van kolenstof bij de ha ven van Stein is getracht de scheuren in de klei laag van het kanaal te dichten. Er had zich ter plaatse, daar de zware deeltjes in de slik het eerst bezinken, geleidelijk een bult in den kanaalbodem gevormd. Deze is door baggeren, be houdens een 10 a 20 c.M., opgeruimd. Hetgeen werd opgebaggerd is elders, op de bijzonder „lekkende" plaatsen in het kanaalwater gestort. Zoo in Natten- hoven, waarvan de naam reeds op een voor water zeer gevoeligen bodem wijst. Men heeft in Urmond meenen op te merken, dat de toestand door het in? laten van de kolenslik verbeterd, doch na het weg- baggeren weer verergerd is. Ook is het water in de kelders door het op het definitieve peil brengen van het water in het kanaal evenredig gestegen. De waterstaat verricht geregeld metingen en heef,t geen enkele aanwijzing, dat het totale waterverlies den laatsten tijd is toegenomen. Men heeft tijdens het wegbaggeren en weer in het kanaal storten van de kolenslik het inlaten daarvan door de buis hij Stein J r\ *-• L» *1 'trs-ir-- T 7 t „Wat haalt U In 't hoofd, zóó'n lawaai te maken. U bent aan de verkeerde deur." „Onzin, kerel, jij bent hik aan het hik verkeerde vensterk gewonden te bevrijden, of iets van hun'have te redden. Er kwamen toen reeds soldaten om te hel pen. Honderden lijken en gewonden, velen met af schuwelijke kwetsuren lagen overal verspreid. On der hen waren tal van kinderen. Intusschen kwam men ook al met draagbaren de stad binnen. De Mohammedaan en zijn gezin kwamen tenslotte op de renbaan, waar de uitdeeling van levensmidde len reeds begonnen was. Den volgenden nadht le den de slachtoffers veel van de koude, terwijl de bevingen nog voortduurden en de duisternis door vuren werd verlicht. Het leek óf de heuvels in den omtrek in bewe ging kwamen. Er kwamen aardstortingen neer en het leek of zij rookten, waarschijnlijk van het stof. De Mohammedaan zocht tevergeefs naar vrienden en kennisseij en kwam ten slotte terecht in een van de eerste vluchtelingentreinen naar Lahore. Hij zag verscheidene droevige tooneeltjcs van bij een ere school de menschen, die hun handen wrongen, omdat zij alles verloren hadden. Geen overlevenden meer in Quetta. Naar Reuter uit Simla meldt is de toestand in het door de aardbeving getroffen gebied ongewijzigd; nieuwe aardschokken zijn niet gevoeld. Door de ont bindingsstank, welke uit de puinhoopen opstijgt, is het niet mogelijk te zoeken naar de doode have, welke de ramp spaarde, alleen het zoeken naar over levenden wordt voortgezet. Binnen de eigenlijke stad Quetta bevinden zich geen overlevenden meer, de binnenwijken zijn allen door militairen afgesloten. Uit de officieele lijsten van de slachtoffers blijkt, dat geheele families zijn omgekomen. Het reddingswerk te Quetta gestaakt. Naar Reuter uit Simla meldt is het reddingswerk te Quetta gestaakt, wegens den ondraaglijken stank, die uit de puinhoopen opstijgt, waaronder nog dui zenden lijken liggen. 50.000 dooden. In een Reuter bericht uit Bombay wordt het aan tal slachtoffers als 50.000 opgegeven, o.w. 85 pet.. Hin does. De aangerichte schade bedraagt 50 millioen roepijen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 758 m.M. Temperatuur: 14 gr. C. is 46 gr. F. Wind: Noord-West. Verdere vooruitzichten: Iets zachter, verder wei ig verandering. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN. gestaakt, doch denkt daarmede over enkele weken weer opnieuw te beginnen. Het lijkt ons een proces van langen duur, waarbij men goed zal doen zijn geduld niet te verliezen. En of men het euvel geheel zal kwijtraken? De bevol king is overtuigd, dat de waterstaat doet wat hij kan om den toestand dragelijk te maken. Wel hoort men twijfel uitspreken over de deugdelijkheid van de in dit deel7 van het kanaalpand gebruikte klei, doch overal is ter plaatse aanwezige klei gebruikt nadat deze op haar deugdelijkheid was beproefd. Voor het overige zijn de menschen overtuigd, dat de schade, die geleden wordt, zal worden vergoed. We zagen, boomgaarden, die geleidelijk in een moeras herscha pen worden en in bouw- en weilanden verschijnselen, die men door een rationeele ontwatering juist tracht te voorkomen of te verbeteren. Men zal wel zoo ver standig zijn hier proeessen te voorkomen, temeer daar de totale schade in geen verhouding staat tot de oeconomische beteekenis en de overige kosten van het kanaal, waarvan men de officieele opening in Limburg thans met eenig ongeduld tegemoet ziet. Voetgangers wisten zich nog tijdig in veiligheid te brengen. Oplettendheid van den machinist voorkwam erger. .- Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur passeerde een snel- ttefft uit clê^rifflititig Hilversum, den drukken -over weg nabij hetstation te Bussum, welke met twee stel gpöo*böómferf' wórdt afgesloten, n.1. een stel voor voetgangers en eeii stel-voor het overige verkeer. Toen de trein gepasseerd was, draaide de over* wegwachter den voetgangers-overweg open, waarop de niets vermoedende voetgangers zich over den weg, spoedden. Tot grooten schrik van allen bleek uit de richting Amsterdam nog een rangeerenden goederentrein te komen, die den overweg reeds zeer dicht genaderd was. De machinist zag het gevaar, waarin de voetgan* gers verkeerden en remde krachtig om een ernstig ongeluk te voorkomen. In allerijl vluchtten de verschrikte voetgangers weg, waardoor allen nog aan een ongeluk wisten te ontkomen. Een der wagens was den overweg reeds gepasseerd voor de machinist den trein tot staan kon brengen; Toevallige vangst. Toen de heer W. te Warmond zijn vaarboom in het water stak, om zijn schuit voort te duwen, pikte hij een snoek van 21 pond aan den boom. De visch wist zich na hevige slagen los te wer ken en bleef daarna bewusteloos drijven, zoodat de heer H. zich van het beest kon meester maken. HIJ MISHANDELDE HET ORGEL. Een zonderlinge aankondiging. Heel Pueblo in den Amerikaanschen staat Colo- rado, heeft dezer dagen hartelijk gelachen om een aankondiging, die aan de deur van de kerk hing en luidde als volgt: Onderwerp der preek op Zondagavond: Weet gij wat de hel is? Daaronder stond met kleinere letters: Komt en hoort onzen organist! ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Jongetje gedoe... In de Hasebroekstraat te Amsterdam is gister- middag om halfzes een betreurenswaardig ongeval gebeurd met een zesjarig knaapje dat door een auto overreden werd. Het ventje was met een vriendje voor de ouder lijke woning aan het spelen. Het tweetal ging ach ter aan den laadbak van een vrachtauto hangen die daar stilstond. De' chauffeur moest achteruit •rilden, doch kon de jongens niet zien. Een hunnc-r viel van den wagen af en werd door een der ach terwielen overreden. Zijn kwetsuren waren zoo ern stig dat hij kort daaop overleed. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmira- Gasthuis vervoerd. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. Te Amersfoort is de 25-jarige fa-brieksarheidei B. J.. die in het fabrieks-voetbalelftal der Eysink- fabrieken_ speelt. Maandagavond in een wedstrijd zoo ernstig met een speler der tegenpartij in bot sing gekomen, dat hij gisteren aan de gevolgen overleden is. Hij laat een vrouw met een kind achter.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5