Alarm op den Marathontoren De aanstaande Olympiade te Berlijn* Alom drukke voor bereidingen» Een ideaal Olympiadeterrein De organisatie in één woord grootsch I Een van de straten Ih het Olympisch dorp wordt aangelegd. Als offic. affiche voor de Olympische Spe len heeft men een ontwerp gekozen van den Berlijnschen kunstenaar Wiirbel. Het zal met opschriften in de verschillende talen binnenkort over de geheele wereld ver spreid worden. reedschap, er is een naai-inrichting, een strijkinrichting kortom dlles, wat kan voorkomen...! In het midden van het dorp wordt een groot vergader-plein gemaakt, een plant soen eigenlijk, waarop en waaromheen zich 't leven in 't Olympische dorp zal afspe len... Niet minder dan 150 aparte huizen zullen dit dorp vormen, een stabiel-ge- bouwd dorp. In ieder van die huizen kan men 26 man onder dalc brengen, die met z'n tweeën één kamer krijgen, één wasch- hokje, een massagekamer; voorts zijn er in zoo'n huis recreatiezaal, woonkamers, schrijfkamer, alsmede kamers voor het be dienend personeel. Een fraaie veranda met ligstoelen zal de athleten de noodige rust verschaffen! Onnoodig te vermelden dat iedere sportsman ook kan trainen: een groot gemeenschapsgebouw met 28 verschil lende zalen zal daartoe de gelegenheid bie den! Een mooi sportveld is eveneens aan wezig; dit sportveld heeft, veel weg van het groote stadion, terwijl er voorts een groote, overdekte zwemhal is! Men behoeft in het Olympische dorp niets te ontberen! Een hospitaal met drie artsen, een tandarts en geneeskrachtige baden, stoombaden, een turnzaal met de modernste technische installaties zij zul len aan alle eischen voldoen. Daar de ath leten de grootst mogelijke rust zullen ge nieten, doch tevens wel eenige afleiding en amusement noodig zullen hebben, heeft men ook daarvoor gezorgd! Duizenden vlijtige handen zijn op het Döberitzer exerceerveld bezig om het dorp te doen verrijzen. Het is geen kleinigheid en de commandant van het Olympische dorp, kapitein Fürstner, zal voordat al les klaar is nog menige hindernis moe ten overwinnen, ma£r... reeds in de voorbereidingen ligt iets van de Olympi sche geest, die alles bezielt! Op meer dan 100 plaatsen wordt'er tegelijkertijd ge werkt en gebouwd! Hier wordt uitgegra ven, daar wordt een huis gebouwd, ginds een park aangelegd... Behalve de legering zelve speelt de ver pleging natuurlijk een voorname rol! Men kan het zich wel voorstellen: als de verte genwoordigers van 48 naties naar Duitsch- land komen, sommige uit de warmere kli maten dan zal het geen gemakkelijke taak zijn, hen alle naar behooren te ver plegen! De sportslieden, die het prestige van hun land hoog moeten houden, moeten zeer voorzichtig en nauw keurig zijn met het tot- zich-nemen van voed sel! Daarom krijgt in een groot gebouw, iede re natie een eigen keu ken en iedereen zal pre cies datgene krijgen, wat hij noodig heeft! De Norddeutsche Llöyd, met haar vele ervarin gen op dat gebied, zal met een staf van 200- man de zorg voor de verpleging op zich ne men. Tweehonderd vijf tig goedgeschoolde ste wards zullen voor de goede gang van zaken bij de bediening zorg dragen! Het heele dorp is er speciaal voor ge bouwd om iederen ath- leet de gelegenheid te leven, als hij dit noodig acht voor het uitbuiten van zijn sportieve „kunnen"! Een bijzondere eigen aardigheid van het Olympische dorp zal zijn, dat het een „dorp zonder vrouwen" is! De mannen zijn daar vol komen op zichzelf aan gewezen en kunnen eens toonen, dat zij... het ook zónder de vrouw künnenü Alle hulpkrachten zijn van het mannelijk ge slacht en zelfs worden de vrouwen als be zoekers niet toegelaten! De vrouwelijke ath leten zijn in de buurt van het Rijkssport veld ondergebracht. Men rekent ongeveer op 400 vrouwen als Olympische strijdsters! Zij zullen dus een éigen gemeenschap vor men! vullen van hun minste wenschenf Een dienst van jongelieden, die thans reeds een speciale spraakcursus daartoe volgen, zal worden ingesteld als ordonnans voor de buitenlandsche gasten! Het is een enorme organisatie, en hoewel' er nog een jaar tijd is voordat de Olympi ade begint: de maanden zullen spoedig ge noeg verstreken zijn en de intocht der gas ten zal spoediger plaats vinden, dan men Hauptman Füstner, Commandant van het Olympisch dorp. wel zou vermoeden. En... men heeft nog méér të doen, dan alleen te zorgen voor het onder-dak-brengen van de gasten! Men zou kunnen zeggen, dat het wel wat overdreven is, voor die 14 dagen, geduren de welke de Olympiade in Berlijn troont, zoo'n omslag en zulke hooge kosten te ma ken! Dat is natuurlijk verkeerd gezien! De athleten, die geheel en al bezield zijn door de taak, het sportieve prestige van hun land hoog te houden en als dat mo gelijk is de wereldkampioenstitels weg te halen, zullen in de meeste gevallen wei nig gelegenheid hebben, iets van Duitsch- land zélve te zien! Zij wonen in het Olym pische Dorp, zij zullen naar het Rijkssport veld gaan en weer terugkeeren naar het dorp en als de Olympiade voorbij is, zul len zij weer terugkeeren naar hun vader land. Dus moet het verblijf hun in Duitschland zoo aangenaam mogelijk ge maakt worden, zoodat zij met genoegen Eoomen verhuizen! Om het Rijkssportveld het karakter te geven van een soort sportpark, worden hoornen, die op den grond der aanstaande sportvelden stonden, en die dus daar niet konden blijven staan, niet omgehakt, doch met wortelkluit en al uitgegraven en per rails verplaatst. Op die manier heeft men reeds meer dan 800 boomen verplant! Op de foto ziet men een bijzonder fraaie Ahorn verhuizen! Om de aanstaande bewoners van het Olympische dorp tegelijkertijd in zekeren zin te binden aan het gastheerlijke land Duitschland, zal men de woningen sieren met fraaie platen en schilderijen van Duit- sche landschappen. De verschlilende dee- len van het dorp zijn genoemd naar Duit- sche provincies en „gouwen" en ieder huis is genoemd naar een stad in die provin ciën. Ieder huis heeft een officier als hel per en raadsman; deze spreekt de betref fende landstaal perfect en moet trachten dc gasten behulpzaam te zijn bij het ver- zullen terugdenken aan den tijd van de Olympiade te Berlijn. En juist het feit, dat de weermacht gastheer is, zal daarbij een niet te onderschatten rol spelen: zooals in dén aanvang van dit artikel- de Noorsche minister van sociale zaken en de voorzitter van het internationaal Olympisch comité zeiden: De Xlde Olympiade moet zijn de dageraad van een tijdperk van Vrede, de geest van de Olympiade moet die zijn van kameraadschap, verzoening en verbroede ring! Het rijkssportveld bij Berlijn. In het mid den ziet men het groote stadion. ling ondervinden, als zij het „dorp" in Duitschland betreden! De Duitsche rijkskanselier heeft uitge maakt, dat de weermacht bij deze Olympi sche Spelen gastheer zal zijn. Het zal de eerste maal zijn in de geschiedenis der Olympische Spelen, dat de weermacht van het land, waar deze Spelen plaats vinden, zoo'n rol speelt, een rol, die toch waarlijk geheel in de lijn van sport, lichaamsoefe ning, lichaamsharding en trainiiig ligt! Een deel van het exerceerveld zal worden ingericht tot het onder dak brengen van de sportslieden. De plek zelve is als voor dat doel geschapen! Rustig, ver van alle stads rumoer en -drukte, zullen de Olympische athleten zich geheel kunnen concentreeren op hun training en hun Olympische pres taties. Alles, wat zij noodig hebben, staat ter hunner beschikking! Een groot ont vangstgebouw met monumentale ingang bevat ruimten voor bagage, voor de doua niers, winkels met sportartikelen, boven- enonderkleeren, sportkleeding, schrijfwa ren, fruit, photografische artikelen, naaifee- Het Olypia-stadion verrijst! Op de west helft worden reeds betonnen zuilen ge plaatst voor den 10 Meter-hoogen beneden- ringmuur; vanaf de bovenste galerij geme ten zal het stadion nog 18 Meter hooger worden. „De Olympische gedachte dient den vrede der wereld. De sport schept onder haar aanhangers echter kameraadschap, de ka meraadschap van het „fair play". Zij draagt er, méér wellicht dan iedere andere sociale beweging, toe bij, de meeningsver- schillen tusschen de naties te beslechten en zoo een atmosfeer der verzoening en van vrede in het leven te roepen! Dat zulk een resultaat bereikt kon worden hebben we voor alle dingen te danken aan de mo derne Olympische spelen en aan den geest, welke de baanbrekers der Olympische ge dachte in de sportbeweging hebben ge bracht. Ik ben ervan overtuigd, dat de sport door haar eigen élan en haar waar de voor het heil der menschheid naar een steeds hooger doel zal streven en ik be weer, dat de sport een van de machtigste hefboomen voor het algemeen welzijn van elk volk afzonderlijk en van de gemeen schap der volkeren zal worden, zoowel van nationaal als van internationaal standpunt beschouwd!" Dit was de meening van den Noorschen minister van sociale zaken, den heer Trygve Utheim, uitgesproken ter ge legenheid van een bijeenkomst der Olym- piade-athleten. Dc voorzitter van het internationaal Olympisch comité, graaf Baillet-Latour, zei- de, ter gelegenheid van de vergadering van dat lichaam in Februari van dit jaar te Oslo: „God geve, dat de Xlde Olympiade de dageraad zal zijn van een tijdperk van vrede, vol hartelijke kameraadschap tus schen de jeugd aller naties, die in gemeen schappelijk werk den groei en het geluk van hun landgenooten waarborgen!" Nog slechts één jaar scheidt ons van de Olympiade, de met zoo'n spanning verbei de sportgebeurtenis van den eersten rang! Duitschland verwacht de vertegenwoordi gers der 48 naties, welke zich hebben aan gemeld voor de Olympische Spelen op het Berlijnsche Rijkssportveld. Men rekent op circa 4200 deelnemers! Ongeveer 15 kilometer van Berlijn, aan den weg BerlijnHamburg, ligt het wel bekende exercitieveld Döberitz, waar me nige i oude snorrebaard paradeherinnerin gen aan heeft; daar ontstaat het „Olym pisch dorp", zooals men de plaats genoemd heeft, die de athleten herbergen zal. Dat is geen gemakkelijke taak! Ook te Los Ange- les, vier jaar geleden, heeft men zoo'n „dorp" gebouwd en alle deelnemers waren vol lof daarover. Zij zullen geen teleurstel- Het Slot te Köpenlck, dat meer dan 1000 Jaar oud is, zal in 1936 een deel der buiten landsche roeiers herbergen. In de onmid dellijke nabijheid is de Olympiade-regatte- xoute bij Grünau, die van hieruit over het water bereikt kan worden! De foto toont duidelijk, welk een natuurpracht men in de onmiddellijke omgeving van Berlijn vindt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8