Rechten van pachter en verpachter Toch een nieuwe regeling van 'de Pacht. NIEUWE ARRESTATIES TE OSS. Ministers de lucht in. Groote brand te Losser. Onderhoud met Mr. Steenberghe. Doodelijk ongeval te Loosduinen. Drie maanden de gevangenis in. Nieuwe Italiaansche troepenzending. Nieuwe botsing te Barcelona. SPORT. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Waarom de transferconferentie te Berlijn werd afgebroken. De Japansche eischen in Noord-China. l ucratief bedrijf te Lodz. In 1932 werden de beide wetsontwerpen voor een nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies door de Eerste Kamer verworpen. Door deze beslissing is een onbevredigende toestand blijven ontstaan, doordat de bestaande regeling der pacht verouderd en onhoudbaar blijkt te zijn. De re geering voelde zich dan ook verplicht nogmaals de totstandkoming van een nieuwe regeling van de pacht te moeten bevorderen. Het nieuwe wetsontwerp is thans bij de Kamer ingediend. De belangrijkste punten waarom het gaat betref fen: 1. Het evengenoemde „continuatierecht". 2. De vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen. 3. Het tegengaan van buitensporige pachtovereen komsten. 4. De berechting van pachtzaken, in verband met de pachtcommissies. si Het continuatierecht. De bezwaren, welke tegen het continuatierecht zijn aangevoerd, culmineeren hierin, dat de rechtsband tusschen verpachter en pachter, onder omstandighe den, kan blijven voortbestaan ook na verloop van den tijd, waarvoor de overeenkomst is gesloten, en dat tegen den wil van den verpachter. Zij, die deze be zwaren opperen, zien in deze ongewilde verlenging een ongeoorloofde aantasting van het eigendoms recht. Anderzijds zijn er velen in den lande, die een ver sterking van de rechtspositie van den pachter, in den zin van het continuatierecht, als verreweg het voor naamste element van een wijziging van het pacht- rccht beschouwen en die van een nieuwe regeling van de pacht zonder dit element geen of ternau wernood eenig heil verwachten. Bij de thans ingediende regeling is gestreefd naar een vorm, welke eenerzijds aan de wensehen dei- pachters tegemoet komt en anderzijds in mindere mate aanleiding geeft tot de bedenkingen, welke de tegenstanders van het continuatierecht koesteren. De pachtovereenkomst zal, behoudens enkele uitzonde ringen, gelden voor onbepaalden tijd. Zij kan te al len tijde door een der partijen worden opgezegd met een opzeggingstermijn van 1 y2 jaar. Heeft de ver pachter opgezegd, dan kan de pachter een uitspraak van den rechter uitlokken. De rechter zal de opzeg ging slechts ongedaan maken, wanneer de beëindi ging der overeenkomst in strijd zou zijn met de bil lijkheid. De pachter zijnerzijds mag er dus op reke nen, dat de pacht zal voortduren, indien liij zich be hoorlijk gedraagt en de beëindiging der overeenkomst onbillijk ware. Des pachters „rechtspositie".is-dus afdoende gewaarborgd, maax ook aan de rechten van den verpachter wordt niet te kort gedaan. - De verpachter kan de overeenkomst opzeggen al zal, bij verzet van den pachter, de zaak door den rechter moeten worden getoetst. En zoowel pachter als verpachter kunnen bij den rechter tusschentijds wijziging van de pachtvoorwaarden, en met name verlaging of verhooging van den pachtprijs vorderen. Nimmer zal het kunnen voorkomen, dat partijen ge durende een lange reeks van jaren gebonden zijn aan de bepalingen van een onveranderlijk pacht- contract. Willekeurige verbrekingen en veranderingen worden tegegegaan; beëindiging en verandering met objectieven grondslag wordt daarentegen benaderd. De verpachter zal zorgvuldig behooren te zijn in de keuze van den pachter. Hij zal, indien hij den pachter niet goed kent, wellicht goed doen allereerst een proefovereenkomst voor den tijd van één jaar te sluiten. De vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen. Ingeval de pacht langer dan een jaar geduurd heeft, is de verpachter bij het einde van de pachtovereen komst gehouden den pachter een billijke vergoeding te geven voor do verbeteringen, die door dezen in de laatst verloopen tien jaren aan het gepachte zijn aangebracht. Deze vergoeding kan niet overtreffen het bedrag, waarmede de waarde van het gepachte bij het einde der pachtovereenkomst tengevolge van de aange brachte verbeteringen is verhoogd. De vergoeding wordt lager gesteld, naarmate de pachter de vruch ten van de aangebrachte verbeteringen reeds heeft kunnen genieten. Voorts moet de verpachter een vermindering van den pachtprijs gedoogen, wanneer gedurende een pachtjaar of een pachtseizoen tengevolge van bui tengewone omstandigheden de opbrengst van het bedrijf aanzienlijk minder is geweest, dan bij het aangaan der overeenkomst te verwachten was. Het recht van den pachter tot vermindering van den pachtprijs, vervalt zes maanden na het eindigen van het pachtjaar of het pachtseizoen, waarover de pachtprijs verschuldigd is. Het tegengaan van buitensporige pacht overeenkomsten. De in pachtzaken bevoegde rechter wordt belast met de taak alle nieuwgesloten pachtovereenkom sten te toetsen aan het criterium der al- of niet-bui- tensporigheid. De verpachter is, ten einde deze toet sing mogelijk te maken, verplicht de pachtovereen komsten (welke in verband hiermede schriftelijk moeten worden aangegaan) bij den bevoegden rechter in te zenden. Indien de rechter de overeenkomst bui tensporig acht en partijen niet in de noodig geoor deelde wijzigingen toestemmen, worden deze wijzi gingen door den rechter aangebracht of verklaart hij de overeenkomst nietig. Behalve buitensporig kan de bedongen pachtprijs ook zoodanig bepaald zijn. dat hij den pachter on danks bijzondere bekwaamheid en aan den dag to leggen ijver geen redelijk bestaan kan verzekeren. Aangezien de opbrengst van het goed allereerst aan den pachter, die den grond goed bewerkt, een bestaan behoort op te leveren, zal hem dat, zoo mogelijk, dienen te worden gewaarborgd. Velen zullen ge niegd zijn in de hier bedoelde gevallen een pacht prijs, welke aan een deskundigen en werkzamen pachter geen levensonderhoud oplevert, als „buiten sporig" te beschouwen. De nieuwe regeling heft iederen twijfel op: de rechter zal den overeengeko men pachtprijs ook aan dit criterium moeten toet sen. Ecliter beteekent dit niet, dat de rechter den plicht heeft voor elk contract een billijke pachtprijs vast te stellen. De rechter kan een pachtprijs aan den hoo- gen kant achten en toch meenen, dat noch van bui tensporigheid noch van het ontnemen van bestaans mogelijkheid kan worden gesproken. De bedoeling is, slechts tegen kennelijke excessen te waken. De berechting van pachtzaken in verband met de pachtcommissies. De behandeling der pachtzaken zal plaats hebben door de pachtkamer van het kantongerecht. De regeling kent geen hooger beroep van de com missie van de pachtkamer. Wel is in alle gevallen een beroep in cassatie op den Hoogen Raad mogelijk. Vermelden we nog dat de pachtkamer bestaat uit den Kantonrechter als voorzitter en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende personen, die des kundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op pachtgebied. De bestaande pachtovereenkomsten blijven ge durende twee jaren na het in werking treden van de nieuwe Pachtwet door het oude recht beheerscht. Amersfoort. A. OVER. VERDACHTE VAN DEN ROOFOVERVAL OP HET ECHTPAAR VAN BERGEN GEARRESTEERD. De ophelderingen omtrent roofovervallen en inbra ken te Oss en omgeving blijven, door het doortas tend optreden der marechaussee, steeds aanhouden. Zoo is thans eenig licht gekomen in den roofover val, welke in den Oudejaarsnacht 1933. plaats had op het bejaarde echtpaar van Bergen, dat in de Ka pelstraat te Oss een manufacturenhandcl drijft. Bij dezen roofoverval zijn de oude menschen, die zich verweerden en hun geld niet wilden afgeven, ern stig mishandeld. Als verdachte van dezen overval arresteerde de marechaussee, te Oss heden den 25-iarigen P. S., een buurman van P: de B. In deze zaak zijn nog meerdere arrestaties te wachten Thans heeft de wielrenner Ceelen, welke naar men weet o.a. ook bekend heeft den caféhouder Van der Pas te hebben vermoord, toegegeven, dat hij ook schuldig is aan den overval bij het echt paar Van Bergen. Het was weer oen wandaad van de bende, waarvan de hoofdpersonen reeds zijn gearresteerd. De arrestatie van Schuurmans. Echter was aan dit misdrijf mede schuldig een zekere Schuurmans, wonende in Schaikscheveld te Oss, die eveneens deel uitmaakte van het beruchte milieu. Ceelen heeft verklaard, dat deze Schuur? mans niet alleen aan den overval op het echtpaar Van Bergen, maar aan nog vele andere inbraken en diefstallen heeft deelgenomen. De marechaus see heeft den man Donderdagmorgen gearresteerd en zwaar geboeid naar de marechaussée-kazerne overgebracht. Hij ontkent met groote beslistheid, doch hij ziet geen kans afdoende bewijzen van zijn onschuld te leveren. Hoe langer hoe meer blijkt, dat de aanhoudin gen. die thans door de marechaussee worden ver richt, pas het begin zijn van een lange reeks, die nog te wachten staat. Steeds komen nieuwe feiten aan het licht en elke arrestatie opent perspectief voor opheldering van tallooze misdrijven, die de laatste tientallen jaren werden bedreven. Rotterdam. Gister hebben de leden van het Kabinet, uitgezonderd de ministers dr. Deckers. mr. De Wilde en prof. Slotemaker de Bruine, een vliegtocht boven ons land gemaakt. Zij zijn gistermorgen om halftien van het vliegveld ..Waalhaven" vertrokken met het Douglas-toestel P.H.A.K.S., de „Sperwer", bestuurd door den heer Blaak. Om 9 uur arriveerde dr. H. Coliin per auto uit Den Haag in gezelschap van mevr. Van der Hoeven en freule De Savornin Lohman. Zij weirlen begroet door den heer A. Plesman. directeur van de K.L.M. Even later arriveerden de ministers jhr. De Graeff. mr. Van Lidt de Jende en prof. dr. ir Gelissen. wier auto tusschen de pont en het vliegveld door de poli tic was aangehouden wegens overtreding van de maximum snelheid. De ministerieele auto was in een van de politie-vallen geloopen. De ministers heb ben bii hun aanhouding dienstzaken ter veront schuldiging opgegeven. Weinige minuten later arriveerden de ministers Oud en Van Schaik, beiden vergezeld van hun dames. Tegen halftien bega het gezelschan zich naar het platform waar de „Sperwer" getooid met de nationale driekleur wachtte. Nadat de ministers en hun dames voor de fotografen hadden geposeerd, nam het gezelschap, waarbij zich de beeren Ples man en Slotemaker. secretaris van de directie van de K.L.M. hadden gevoegd, in de cabine plaats. Precies om halftien verhief het toestel zich van den grond en verdween in Zuid-Westelijke richting Garage annex winkel en werkplaats tot verkoop en herstel van rilwielen. wasch- machines en radio-toestellen uitgebrand. Gisternacht te omstreeks drie uur ontdekte een nachtwaker, dat brand was ontstaan in de auto garage tevens werkplaats en winkel voor rijwielen, waschmachines en radio-toestellen van den heer Lippinkshoff, gelegen in de Gronauschestraat. te Los ser. Het vuur. dat gretig voedsel vond in de in de garage staande auto's breidde zich dadelijk fel uit. De geheele garage is uitgebrand. Viif autobussen, twee personen-auto's, veel auto-onderdeelen. fietsen, waschmachines en radio-toestellen werden een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. De schade, die op zestien twintig duizend gulden wordt ge schat. wordt door verzekering ge-lekt. Het pand, dat een oppervlakte van circa 300 vierkante meter beslaat, is geheel verloren gegaan. Hij zal later nadere verklaringen omtrent zijn aftreden doen. Nu mi. Steenberghe het departement van Econo mische Zaken heeft verlaten, heeft het Haagsche Corr. Bureau zich tot den minister gewend met het verzoek, in een onderhoud enkele vragen te beant woorden, welke naar aanleiding van zijn aftreden als minister gerezen zijn. De heer Steenberghe deelde mede, dat hij de offi- cieele mededeeling omtrent de ministerwisseling, wel ke namens het kabinet dus ook namens hem Maandag j.1. werd gepubliceerd, voorloopig nog vol doende acht. Wanneer hij de perscommentaren met betrekking tot zijn aftreden alle zou hebben gelezen, zou hij op de zaak terugkomen. In welken vorm, mr. Steen berghe dit zal doen, staat nog niet vast. Ten slotte deelde de heer Steenberghe nog mede, dat hij zich dezer dagen voor eenigen tijd naar buiten zal begeven, waarna hij zich metterwoon in Noord- Brabant gaat vestigen. Gistermorgen omstreeks 10 uur is op den Nieuwe- weg, ter hoogte van de kistenfabriek te Loosduinen, de 56-jarige wielrijder Ey. M., wonende in de Wester straat aldaar, het slachtoffer geworden van een ernstig verkeersongeval. Op genoemd tijdstip reed op den Nieuweweg een vrachtauto, afkomstig uit Amsterdam en bestuurd door den 2S-jarigen J. C. C. uit Amsterdam, welke vrachtauto door tot nu toe onbekende oorzaak over den kop is geslagen. Juist voor deze auto reed de wiel rijder M., die de vrachtauto op zich kreeg, tengevol ge waarvan hij op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot van den man, die een schedelbreuk bleek te hebben bekomen, is door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Voor het nemen van steekpenningen. Twee gemeente-ambtenaren veroor deeld. De Amsterdamsche Rechtbank heeft sister twee ambtenaren van de centrale slagerij, een onderaf- dceling van het Gemeentelijk Levensmiddelenbe- drijf. die gedurende geruimen tijd steekpenningen hadden aangenomen in de uitoefening van hun functie, ieder de maximumstraf van drie maanden gevangenisstraf opgelegd. De Rechtbank overwoog dat het algemeen belang vordert dat streng wordt opgetreden tegen een ambtenaar in openbare func tie, die zich door een leverancier der gemeente geld laat uitbetalen. Caghari: Het stoomschip Merano is naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord de eerste de tachementen van de militaire divisie Sabanda. Vrouw gedood, drie ernstig gewonden. Reuter seint uit Madrid: Uit Barcelona wordt gemeld, dat daar in den afge- loopen nacht wederom een overval van separatist: sche en linksch georiënteerde elementen is geschied. De daders beschoten uit twee auto's een rijdende tram, waardoor een vrouw werd gedood en de be stuurder, alsmede een politiebeambte en nog een per soon levensgevaarlijk werden gewond. Dit. optreden der Catalaansche separatisten wordt algemeen als een protestdemonstratie tegen de ver oordeeling der leden van de opstandige Catalaansche regeering beschouwd. De Spaansche Kamer heeft besloten, het in ver band met den Octoberöpstand door de centrale re geering ingestelde regime in Catalonië wederom voor drie maanden te verlengen, waardoor het Cata laansche statuut voorloopig nog buiten werking blijft. De regeering heeft bet partij-orgaan der linksche Catalanen (de Esquerra) wegens sympathie-betuiging met de veroordeelde leden der vroegere regeering van Catalonië verboden. PINKSTER-VOETBAL N.H.V.B. Eerste dag: Rauchbeker: Finale Helder 2—Z.F.C. 2. Scheids rechter C. Metselaar. Tweede dag. Kampioenschap: II.R.C. 3Purmerstcijn 2. Gouden Kruis district Den Helder, tweede ronde: WieringerwaardH.R.C. 4. STAND VAN ZAKEN. In de promotiecompetitie voor 1 B heeft Alkm. Boys aan alle twijfel een einde gemaakt door Ilpen dam met 10—2 te kloppen. Alkm. Boys 2 promoveert naar 1B. De promotie-competitie 1D geeft te zien dat Atlas volgend jaar eerste klasser is. H.R.C. 4 en M.L.D. zul len moeten uitmaken wie de tweede gelukkige is van de drie gegadigden. Dat komt 16 Juni uit met de match M.L.D.H.R.C. 4. De stand is: Atlas 4 4-0 0 12—7 8 H.R.C. 4 3 10 2 6-6 2 M.L.D. 3 0 0 3 4-9 0 Wat het Gouden Kruis betreft, moet ons van het hart dat er weinig schot in zit. De winnaar van Wieringerwaard—H.R.C. 4 moet tegen D.O.S.K.O. De winnaar daarvan tegen Watervogels. Wie deze laat ste match wint, moet nog 2 of 3 wedstrijden met Zaansohe clubs spelen N.A.S.B.-VOETBAL. Onze plaatsgenoot, de heer K. Rempt is gekozen in het Nationale Elftal, van bovengenoemden bond, dat Zondag a.s. speelt tegen België. De opstelling is als volgt: Ploeger (Hilversum) Wolter v. d. Berg (Treebeek) (Utrecht) Leget Woudstra Rempt (Den Haag) (Warnsveld) (Schagen) Beek Rommers Kistemaker Visser (Rotterdam) (Soestdijk) (IJmuiden) (Rotterdam) Harige ns (Treebeek) De groote aanvoer werd heel langzaam verkocht. De hoogste markt van f 14.was er vrij spoedig, maar de ondermarkt bood nog al wat moeilijkheden. Voor kaas van de beste kwaliteit kon in doorsnee ongeveer f 12.50 worden gemaakt, de doorsnee voor goede con sumptie was om en de bij f 11.Ook daar beneden is echter veel weggegaan en de sta pels, die omstreeks half twaalf nog niet toe gedekt waren, konden dooréén genomen niet meer dan f 10.opbrengen. Het was een lange, trekkende markt. Men begint zich af te vragen, wat er moet gebeu ren, wanneer aanstonds de periode voor op zet is afgeloopen. Vooruitzichten, die de stemming wat konden verbeteren waren er hoegenaamd niet. De toestand in Frankrijk is volkomen onoverzichtelijk en omtrent de contingenten naar dit land voor het derde kwartaal is nog niets bekend. De handelsbesprekingen met Duitschland zijn vastgeloopen, kortom het was één en al malaise. Zoo sukkelen we verder. De hoogste markt voor kleine boeren kaas was f 13.—, voor fabrieks-Comm. f 11.—. Verdere onderhandelingen zouden de Ne- derlandsche waardigheid hebben ge schaad. Allerlei geruchten doen de ronde over de reden van de afbreking der transferonderhandelingen te Berlijn. Teneinde verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men, wordt van regecringswege verklaard, dat er geen sprake van is, dat de Duitsche eisch, die teil- slotte tot verbreking der onderhandelingen heeft ge voerd, eerst de laatste avond ter kennis der Neder- landsche delegatie werd gebracht. Integendeel was het verschil in opvatting reeds drie dagen tevoren gebleken en het onderwerp van uitvoerige besprekingen geweest. Daar de Nederlandsche delegatie in elk geval vóór 6 Juni in Den Haag terug moest zijn en de Ne derlandsche waardigheid niet gedoogde om langer over dit principieele punt te onderhandelen, vond op den bepaalden tijd het vertrek plaats. Het zal thans van de Duitsche regeering afhanr gen waar en wanneer de besprekingen zullen worden hervat. Spoedige actie verwacht. Tientsin. 7 Juni. (V.D.). Men verwacht, dat Ja pan thans spoedig zal overgaan lot militaire maat regelen om kracht bii te zetten aan den eisch tot uitbreiding der gedemilitairiseerde zone. in Noord- China .ten Zuiden van den Grooten Muur, zoodat ook Peking en Tientsin erin komen te liggen. Er zal dezer dagen n.1. een krijgsraad der mili taire commandanten van het Japansche leger in Mandsioekwo en Noord-China worden gehouden, die in Noord-China over te gaan. Particuliere telegraafdienst ontdekt. Uit Warschau wordt gemeld: De politie te Lodz heeft'een zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Eenige organisaties en vereeni- gingen hadden in de stad een eigen, zeer goed georga- niseerden telegraafdienst op touw gezet, die prach tige winsten afwierp. Een postbode, die een felicitatie-telegram kwam bezorgen in een huis, waar een bruiloft werd gevierd, ontdekte op de tafel een aantal andere telegram men, die niet van het rijkstelegraafkantoor afkomstig waren. Hij bracht rapport uit en een nog tijdens de bruiloft ingesteld onderzoek bracht het bedrog aan het licht. Men heeft berekend, dat het rijkstelegraaf kantoor door deze affaire belangrijke verliezen heeft geleden. DE JACHT OP DE ONTVOERDERS IN DEN STAAT WASHINGTON. Seattle. Bij haar pogingen om de ontvoerders van den kleinen George Weverhauser in handen te krijgen heeft de politie gisteren gezocht naar een jonge blonde vrouw en haar echtgenoot, die er van verdacht worden bij de ontvoering betrokken te zijn geweest. AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIE. Los Angeles. Te Santa Anna in Californië zijn Donderdag aardschokken waargenomen, waardoor de huizen op hun grondvesten schudden en schil derijen van de muren vielen. Ongevallen of ern stige beschadigingen kwamen echter niet voor. CUBAANSCH MILLIONNAIR ONTVOERD. Havanna. Cubaansche bandieten hebben eenige 'agen geleden den millionnair Anfonio San Mignel ontvoerd en een losgeld van 286.000 dollar geëischt. De familie was bereid dit bedrag te betalen doch tot nog toe ziin alle nogingen om met de ontvoer ders in verbinding te komen ten einde hun het be drag te overhandigen, mislukt. GROOTE BRAND IN CHINEESCHE STAD. Zeshonderd huizen in de asch gelegd. Sjanghai: Buiten den stadsmuur van Nanking heeft een brand, welke snel om zich heen greep, meer dan 600 huizen van de Chineesche bevolking in vlam men doen opgaan. De materieele schade bedraagt eenige honderdduizenden Chineesche dollars.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10