Dorsch- machjnes. Pinksterfeest. Zaterdag 8 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9738 JAC. URLUS OVERLEDEN. NAAR VERLAGING VAN DE WONING- HUREN. Aardschokken in Italië. De stad des doods. Hittegolven in Azië en Afrika. Noodlottige kerkbrand in Spanje. Export van boter naar Duitschland. Beschutting bij den invoer. Misdadige praktijken. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. Te Noordwijk", waar hij de laatste twee Jaren woonde, is Donderdagmiddag te kwart voor twee overleden de bekende zanger Jacaues Urlus. Hij was 68 jaar oud. JAC. URLUS. De heer Urlus was gedurende de laatste anderhalf Jaar lijdende. Anderhalf iaar geleden moest hij een operatie ondergaan, welke door een viertal andere operaties moest worden gevolgd. Hij is nimmer ge heel hersteld. Den laatsten tijd had men hoop. dat de bekende zanger weer een betere gezondheids toestand zou gaan genieten, doch Donderdagmid dag is hij plotseling, nadat de toestand onverwacht verergerd was. overleden. Jacaues Urlus werd on 9 Januari 1867 te Her- genrath bij Aken geboren. Na zijn eerste opleiding studeerde hij in Amsterdam bij Hugo Nolthenius. Ant. Averkamp en Cornelie van Zanten. Deze beroemde Nederlandsche zanger zong en gasteerde aan alle eerste theaters in Nederland en Duitschland. Frankrijk. Engeland, België. Zweden, Denemarken, Rusland en Amerika. Gedurende vijf seizoenen was hij verbonden aan. de Metropolitan Opera te New-York. Verder zong hij o.a. in Bay- reuth en aan het Prinz Regententheater te Mün- chen. Tot voor 2 Jaren woonde de overledene in Hilver sum. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. te Noordwijk plaats vinden. In het Concertgebouw herdacht. Voor den aanvang van de Negende Svmphonie deel uitmakende van den Beethoven-Cvclus in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft Prof. Dr. Wil lem Mengelberg met een kort woord het overlijden van Jac. Urlus herdacht. Ik ben er van overtuigd, zeide hij. dat aller ge dachten zullen uitgaan naar hem, wiens heerlijke stem zoo vaak door dit kunstwerk tot ons allen heeft gesproken. Op verzoek van den dirigent nam het publiek na deze woorden eenige oogenblikken van eerbiedige stilte In acht Rente-vermindering van tweede hypothe caire voorschotten. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de ge meentebesturen het volgende schrijven gericht be treffende rente-verlaging van tweede hypothecaire voorschotten: Ten einde ook voor de woningen, waarvoor Uwerzijds tweede hypothecaire geldleenin- gen zijn verstrekt, tot de noodzakelijke ver laging der huren te kunnen komen, is de regeering bereid den rentevoet der uit 's Rijks kas verleende voorschotten tot 4 pet. te ver lagen. Het voordeel dezer renteverlaging moet echter geheel voor huurverlaging voor de be treffende woningen worden aangewend. Van dezen eisch kan worden afgezien Indien dn huur reeds zoodanig is verlaagd, dat deze niet meer toereikend, is tot betaling van de exploitatie-uit gaven. Bij inwilliging van verzoeken om renteverlaging moet Uw College een bedrag vaststellen, waarboven de huur niet mag stijgen. Ten genoegen van Uw College zal bij de rentebetaling moeten worden aan getoond. dat niet meer huur is bedongen, dan uwer zijds is toegestaan. Ik vertrouw, dat Uw College nauwlettend zal toe zien dat de gestelde voorwaarden worden nage komen. Van de toegestane renteverlaging ontving ik eaar- ne mededceling, opdat bet noodige kan worden ge daan tot. verlaging van de rente betreffende Riiks- voorschottën. Aanzienlijke materieele schade aange richt. Milaan. Donderdagmiddag omstreeks 13 uur is in verscheidene steden van de provincie Romagna en Venetië een aantal aardschokken gevoeld. Tamelijk heftig waren de schokken te Faenza, waar de bevolking zeer verschrikt was, ook werd hier aanzienlijke mat.erieele schade veroorzaakt. Het epicentrum van de aardbeving bevond zich op onge veer 30 K.M. van Faenza Minder hevige aardstooten werden gevoeld te Bologna. Ferrara. Forli en Verona Uit vrees verliet de bevolking deels de buizen, doch voor zoover tot nu toe vastgesteld kon worden, werd niemand gewond. Ook te Castel Bolognese werd flp schok gevoeld, het is de hevigste aardschok sedert 1781. Hier werden talrijke dakpannen van de huizen geslingerd en een kerk en de wachtkamer van het station werden ernstig beschadigd. In Qnetta ook het bergen der lijken ge staakt. De bergingswerkzaamheden in de door de aardbe ving geteisterde stad Quetta zijn gestaakt in verband met den ondraaglijken stank, die opstijgt uit de puinboopen, waaronder nog duizenden lijken bedol ven liggen. De stad, waar zich geen levend wezen meer op houdt, is door een cordon militairen omgeven. Geen levende wezen bevindt zich meer in de stad. Tusschen de 4000 en 5000 personen zijn thans reeds geëvacueerd. Er zijn maatregelen genomen om hen onder te brengen en te verzorgen, waarvoor de autoriteiten van den Pendsjah en Sind zorg dra gen. Duizenden vluchtelingen zijn van alle middelen van bestaan verstoken, en ofschoon de regeering van Indië alles doet wat in haar vermogen is blijft snelle en ruime hulp, waartoe de onderkoning een oproep heeft uitgevaardigd, noodzakelijk. Een bureau is ingesteld ter behandeling van de eischen inzake verloren eigendommen in het aard- bevingsgebied. Het reddingswerk wordt mede in ver band hiermede voortgezet voor zoo ver dit met de veiligheid en openbare gezondheid in overeenstem ming kan worden gebracht. Het getal 56.000 een voorbarige schatting. Volgens een officieele mededeeling over de aard beving is het cijfer van 56.000 dooden voorbarig. Het is momenteel niet mogelijk het aantal slacht offers te schatten. Groote sterfte onder de trekvogels in Egypte. Uit het Zuiden van Britsch-ïndië, alsmede uit Noord- en' midden-Afrika worden hittegolven van buitengewone hevigheid gemeld, die groote ellende teweegbrengen. Een bericht uit Madras meldt o.a. dal 24 personen door een zonnesteek zijn gedood. Het wa ter schaarsch en er hebben talrijke branden ge woed, welke door de intense hitte zijn veroorzaakt. Te Ellore, een belangrijk handelscentrum, zijn meer dan 280 huizen tot den grond toe afgebrand. Uit Cairo wordt gemeld, dat duizenden ooievaars en andere trekvogels in de Arabische woestijn dooi de warmte zijn omgekomen. De lijken dezer vogels liggen overal op het gloeiend heete zand verspreid. De vogels, die nog in leven zijn, hebben, vermoeid en ziek, een schuilplaats gezocht in de graanvelden aan den rand van de zandwoestijn. Vijf dooden, acht zwaargewonden. Madrid: Bij een kerkbrand in Lerida zijn vijf personen gedood en acht levensgevaarlijk gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. B O E R D E R IJ. Het Tweede Kamerlid Lovink vraagt om een garantieregeling. De heer Lovink heeft aan den minister van econo mische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat alle leden van den bond van coöperatieve zuivelverkoopvereenigin- gen, die tot dusverre maandelijks ongeveer 500.000 kg. boter naar Duitschland verzonden, dien uitvoer noodgedwongen hebben moeten staken, doordat het risico, aan de betalingen verbonden, te groot was? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het nood zakelijk is, aangezien andere landen dien Holland- schen aanvoer overnemen, dat alles in het werk moet gesteld worden om de bezwaren der exporteurs te ondervangen? 3. Is de minister bereid, met het oog op den nood toestand in den landbouw hiertoe ten spoedigste het noodige te verrichten en tijdelijk een garantieregeling te treffen als bestaan heeft van 27 Sept 1934 tot 13 Februari 1935? Van de zijde van de Arbeidsinspectie werd ons verzocht eenige plaatsruimte beschikbaar te stellen over bovengenoemd onderwerp, waaraan wij gaarne voldoen, vooral nu de tijd is aangebroken voor het zoo langzamerhand in gereedheid brengen der dorsch- machines. De ongevallen bij het dorschen, die in den regel ernstig zijn, hebben de Arbeidsinspectie aanleiding gegeven een onderzoek in te stellen naar een doel matige beveiliging, waardoor ongevallen kunnen worden voorkomen. Bij dit onderzoek bleek dat meerdere machines in gebruik waren, waarbij het voorkomen van ongevallen tot het geringste beperkt was. De meeste eigenaren van dorschmachines zijn daarop door de Arbeidsinspectie aangeschreven on der overlegging van een schetsteekening, aangevende een beveiliging van de invoeropening en waarop vele eigenaren nog persoonlijk werden bezocht. Meerdere eigenaren zijn overgegaan de noodige verbeteringen aan te brengen, wat wij moeten toejuichen. Op nevenstaande afbeelding is een beschutting van den invoer van een dorschmachine aangegeven, waarbij het werken niet belemmerd wordt, en de veiligheid voor de arbeiders is gewaarborgd. 'n Lichtstraal bij KINKHOEST leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wiize bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoften. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Hoest-Griep-Bronchltis-Asthma Gevaarlijk vleesch voor consumptie ver kocht. Bij een inval in een schuurtje in Zuid-Schalkwijk, even over de grens van Haarlem, in de gemeente Haarlemmerliede is met medewerking van de Haar- lemsche recherche gisteravond een tweetal mannen verrast bij het frauduleus slachten van een iong rund. Bij de komst van de ambtenaren van het slachthuis te Haarlem wisten zij te ontkomen, doch men heeft hen herkend als degenen, die zich gere geld aan deze praktijken schuldig maakten. Van de inspecteurs van bet slachthuis wordt een voortdurende waakzaamheid geëischt. Er zijn n.1. tal van lieden, die er hun werk van maken, op de veemarkt ziek vee tegen belachelijk lagen priis op te koopen en dat op frauduleuze wiize te slachten. Hun zijn adressen bekend van zekere slachters, die gewetenloos genoeg ziin om tegen een zoet winstje dit voor de consumptie onbruikbare en gevaarlijke vleesch aan menschen met een smalle beurs te ver- koopen. Al deze mogelijkheden dragen er toe bij. dat deze voor de volksgezondheid misdadige prak tijken nog altijd kunnen voortwoekeren. Het stempel op de huid van het in beslag geno men kadaver wees uit dat het dier afkomstig was van de veemarkt te Purmerend. Bij onderzoek van het in beslap genomen kadaver bleek, dat het rund aan ernstige ettervergiftiging leed en op het slacht huis onvoorwaardelijk zou zijn afgekeurd voor de cojisvimptie. HEVIGE STORM OP KOREA. Verwoestingen te Gensan en on zee. Op Korea heeft een zware storm gewoed. Naar tot dusver werd gemeld, is vooral de haven van Gensan zwaar getroffen. Vijfhonderd huizen wer den daar door den storm vernield. Een visschers- vloot van 89 booten is niet naar Gensan terugge keerd. Het s.s. ..Kaisio Maroe" is met de geheele uit 28 personen bestaande bemanning gezonken. De ramp heeft op de zee nog meer slachtoffers geëischt. VOSlftN OP DE VELUWE. Bij een klopjacht drie neergeschoten. Op verschillende plaatsen van de Veluwe werden den laatsten tijd bii herhaling sporen van vossen ontdekt: klemmen werden uitgezet, doch zonder succes. Dezer dagen werd in een dennenbosch tus schen Schaarsbergen en Otterloo een drijfjacht ge houden. Uit dit bosch. waarin zich anders gere geld veel konijnen ophouden, kwam nu geen enkel konijntje te voorschijn, wel zes vossen, waarvan drie aan een goed gemikt schot ten offer vielen. Op de dorschmachine, hier afgebeeld, is de be staande klep over de invoeropening dichtgelegd. Het geheel is nitgevoerd in plaatijzer No. 13, dik 2.5 mm. De zijschotten zijn draaibaar bevestigd en hoog 0.25 M. tot 0.75 M. Het achterschot, eveneens draaibaar bevestigd, is hoog 0.75 M. Op dit achter schot is draaibaar een tafelblad bevestigd, breed ongeveer 0.50 M. Het voorschot, hoog 0.25 M. is aan gebracht, voor het geval bij het dorschen van erw ten e.d. de inlegt af el wordt verwijderd. Wij kunnen niet anders dan dit streven, de veilig heid te bevorderen toejuichen en geven iederen eigenaar of beheerder van dorschmachines in over weging het goede voorbeeld te volgen en niet te wachten, tot wettelijken dwang onverwachts nood zaakt, want immers de veiligheidswet 1934 bevat be palingen betreffende maatregelen tot beveiliging bij den arbeid in land- en tuinbouwondernemingen. Over van zonlicht doortintelde luchten Welft zich het machtige, blauwe heelal. Nu gaat een jubel van blijde geruchten Door de .met bloemen getooide gehuchten, Wenkend van ginds en van overal! 't Pinksterfeest brengt ons het juichende leven, Dat naar een ware bestemming 'voert: Geestdrift voor 't schoone, opnieuw ons gegeven, Hoog in de lichtende luchten geheven, Alles, wat innerlijk sterkt en ontroert! Nieuwe bezieling, waar w' ook mogen speuren, Heeft er haar kost'lijke gave bereid In een verrukking der zuiverste geuren, In een schakeering der heerlijkste kleuren, Wijd langs de feest'lijke velden verspreid! Hier is het diepste verlangen, dat fluistert Naar alle schoonheid door liefde gebracht, Hier is de stem van de waarheid, die fluistert: „Wat ook Uw dagelij ksch leven verduistert, „Louter Uw geest in vernieuwende kracht!" Pinksterfeest, schenkt zóó de wereld Uw zegen, Ook in de tijden van nood en van druk. Leidt ons bezielend langs 't spoor van Uw wegen, Dan treedt de waarlijke opgang ons tegen, Schenkt zóó aan allen Uw Pinkstergelukü Pinksteren 1935. KROES, (Nadruk verboden.) Aan Marinepersoneel en bevolking van Den Helder. Den Helder. De Schout bij Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord, heeft het navolgende ter kennis gebracht aan de schepen en inrichtingen, te Willemsoord onder zijn bevel: „Hare Majesteit heeft mij Hoogstdezelver tevre-* denheid betuigd over de houding van het marine personeel bij Haar bezoek aan de Marine te Den Hel-* der op den voormiddag van 4 Juni jl." De burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat Hare Majesteit hem heeft verzocht aan de burge rij Hoogstdezelver dank over te brengen voor de geestdriftige en hartelijke ontvangst bij aankomst en verblijf. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING. Naar aanleiding van daaromtrent loopende ge ruchten ziin de gemeente-veldwachters van Melick- Herkenbosch een geval van ernstige dierenkwelling op het spoor gekomen. Een op> het gehuchtllMeln- weg gevangen ree. dat drachtig was. had men de vier pooten met riemen bii elkaar gesnoerd en zoo verscheidene dagen laten liggen. Nadat men In Swalmen een kooper had gevonden, die f 20,zou betalen, om het dier in ziin park de vrijheid te ge ven, werd het vastgebonden dier in een veel te kleine, bijna luchtdichte kist gestopt en zoo naar Swalmen vervoerd. Hier heeft de politie het ree achterhaald: het bleek, vrijwel zeker van de onder gane kwellingen, reeds dood te zijn. Tegen eenige personen werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet en wegens noodelooze die renkwel lerii. INSTORTING VAN DEN KERKTOREN TE BLOEMFONTEIN. Met donderend geraas is den 14en Mei de Weste lijke toren van de sierlijke oud-Hollandsche kerk' te Bloemfontein in Zuid-Afrika ingestort. Deze kerk was 55 iaar geleden gebouwd in het hartje van de stad en binnen haar muren werden de presidenten. Reitz en Steyn ingehuldigd. Blijkbaar is de bouw van een halve eeuw geleden van Vriistaatsch mate riaal niet erg solied geweest Reeds eenïgen tijd geleden vertoonde de kerktoren scheuren en na de overvloedige regens stortte hij naar beneden met klok en al. Eenige jaren geleden had een motorfirma voor het perceel een som van 20.000 aan den kerkeraad aangeboden. PRACHTIGE ZEESCHELPEN IN DEN BODEM. In den loop van deze en de volgende maand zul len professoren en studenten van de Technische Hoogeschool te Delft in de omgeving van Alphen en Riel een geologisch bodemonderzoek instellen. Bij boringen, welke de Tilburgsche Waterleiding maatschappij sedert eenigen tiid laat doen. in de nabijheid van haar prise d'eau op de Rielsche heide en waarbii tot 150 m. diepte wordt gegaan, is n.1. een groote hoeveelheid van de prachtigste zeeschel pen te voorschiin gekomen, welke thans in het bezit ziin van den heer dr. A. G. M. Liernur. conservator van het Natuur-Historisch Museum te Tilburg. EXAMENSPELLINGNIET GOEDGEKEURD. De Alg. Ned. Typografenbond nam eenigen tiid geleden een wiiziging in de statuten aan en zond deze wijziging ter voorgeschreven goedkeuring aan den Minister van Justitie. De wijziging kwam echter terug met de boodschap, dat zii niet goedgekeurd kon worden. Reden: de ingediende geschriften wa ren geschreven in de spelling-Marchant. ..Het Volk", waaraan wiï dit ontleenen het blad gebruikt zelf in ziin kolommen de z.g. ..exaniPn- spelling" zet als opschrift hierboven „Het punt". TE WATER GESPRONGEN. Door omstanders gered. Op hef terrein van de voormalige Groentemarkt achter de Marnïxstraat te Amsterdam, geraakte Don derdagavond een 19-iarige Tongen in een hevig twist gesprek met een 17-Tarig meisTe. De Tongeman wond rich zoo zeer op. dat hii plotseling in het water van de Buiten Singelgracht sprong. Omstanders schoten onmiddellijk toe. die hem door handreiking op het droge wisten te brengen. Bekoeld door dit vrijwillige bad heeft hii zich daarop naar huis he geven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13