Raad Wieringen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 Juni 1935, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, secre taris de heer C. F. v. Duin. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, die na een kleine opmerking van den heer Kooij worden goedge keurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken noemen wij: bericht van goedkeuring der gemeenlebegrooting voor 1931; van den Directeur der warenkeuringsdienst te Alk maar een afschrift van het door het college van di recteuren van Keuringsdiensten tot de Tweede Ka mer gericht adres over de geheele of gedeeltelijke in trekking der Warenwet; van het Werkfonds 1934 be richt, dat het ingezonden plan tot demping van de sloot aan den Molgerdijk liet beste tot stand zal kun nen komen als object van werkverschaffing. T.a.v. de circulaire inzake de opheffing van de keu ringsdiensten, wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres dat bet college van directeuren aan de leden der Tweede Kanier zond. Op een verzoek van H. Meijer om ontheffing van hondenbelasting wordt afwijzend beschikt. Van het Nationaal Crisiscomité een circulaire om trent extra hulp aan werkloozen in 1935. Onder be paalde voorwaarden kan de gemeente in aanmer king komen voor een bijdrage van het comité van f 7.90 per werklooze, mits de gemeente daarboven f 2.10 beschikbaar stelt. Het aantal werkloozen is daarbij bepaald op 336. Voor deze gemeente zou dit op een bedrag van f 705.60 komen. Aldus wordt besloten. Tegemoetkoming vervoerkosten. Aan Y. J. Bakker, F. Aukema, H. Heidema, W. Jan sen. J. Landolt en R. Iloeksema worden tegemoetko mingen ingevolge art. 13 der L. 'O. wet verleend voor liet bezoeken door hun kinderen van de christelijke school te Den Oever. Ontheffing reinigingsrechten. Aan Jb. dc Haan, M. J. Bakker, W. Hei-mans, P. Hummel en II. Barelds wordt ontheffing verleend. Een verzoek van H. Zwart om geheele ontheffing in plaats van voor de helft, waartoe in een vorige ver gadering is besloten, wordt afgewezen. Welstandseischen voor gebouwen. Ten einde te komen tot bezuiniging op de uitga ven der gemeente, stellen B. en W. voor de met de Adviescommissie der Noordhollandsche Gemeenten voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen te Am sterdam gesloten overeenkomst betreffende het bo oordeelen van de bouwaanvragen naar eischen van welstand, ingaande 1 Januari a.s. op te zeggen. Of schoon B. en W. geenszins onverschillig zijn voor 't handhaven van de bij het bouwen in acht te nemen aesthetische eischen, zijn zij niettemin van oordeel, dat uitgaven als deze eerder voor opheffing in aan merking komen dan andere, waarbij de noodzakelij k- lieid boven de nuttigheid pracvalcert. Zonder discussie wordt aldus besloten. Besmetting door ziekte van Weil. B. en W. deelen mede: De Regeering heeft reeds tweemaal gewezen op de gevaren van besmetting door de ziekte van Weil, een ziekte, die, naar gebleken is, vooral, voorkomt bij menschen, die in open water hebben gezwommen, dat vaak in staat blijkt de besmetting over te dra gen. Het is daarom verklaarbaar, dat de ziekte zich hoofdzakelijk in het zwem- en badseizoen vertoont, waarbij vermelding verdient, dat de ziektekiemen voornamelijk door ratten worden overgebracht, die deze met de urine loozen. Om die reden heeft de Regeering er op aangedron gen maatregelen te nemen, die de besmetting van liet zwemwater kunnen tegengaan, zoodat de bestrij ding der ziekte in de voornaamste plaats gericht zal moeten zijn op het weren der ratten. Welke maat regelen dit moeten zijn, heeft de Regeering nader aangeduid; zij hebben betrekking op: 1. het weren van ratten; II. het voorkomen, dat voedsel of voedselrestcn voor de ratten bereikbaar zijn en 111, hot voorkomen van nesteling van rat ten in de omgeving van zwemgelegenheden. In aan sluiting hieraan heeft de Regeering verzocht ten aanzien van particuliere inrichtingen een verorde ning in het leven te roepen, krachtens welke het ex- ploitecren van een zweminrichting of zwemgelegen- lieid niet geoorloofd is zonder toestemming van "het Gemeentebestuur, aan welke toestemming voorwaar den verbonden kunnen worden. Aan dit advies thans gevolg gevende, bieden wij biernevens het ontwerp aan van een verordening ter voorkoming van besmetting door de Ziekte van Weil in zweminrichtingen en zwemgelegenheden in deze gemeente en stellen voor dit ontwerp vast te stellen. Eveneens zonder discussie wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen, terwijl de Raad zich tevens kan vereenigen met de ontworpen verordening. Verordening op de winkelsluiting. Daar plaatselijke verordeningen op de winkelslui ting krachtens wettelijk voorschrift door nieuwe moeten worden vervangen, stellen B. en W. voor om der intrekking van de bestaande verordening, ccn nieuwe vast te stellen, waartoe wordt besloten. Inhoud en strekking der bepalingen zijn gelijk ge bleven. In de verordening wordt tevens opgenomen de be paling dat des Zondags van des morgens 810 uur bloemen zullen mogen worden afgeleverd. Wijziging verordening op de heffing van vergunningsrecht. Ten gevolge van wetswijziging moet de schatting van de huurwaarde van een vergunningslocalitcit niet meer geschieden met inachtneming van den omvang van het bedrijf, doch met inachtneming van do omzet van sterken drank in het bedrijf. De omzet van andere dan sterke dranken blijft dus voor die schatting, welke geschiedt ter berekening van het vergunningsrecht, in het vervolg bulten aanmer king. Dientengevolge stellen B. en W. voor de noodige wijziging aan te brengen in de desbetreffende ver ordening. Aldus wordt besloten. De rondvraag. De lieer Lont merkt op, dat het kerkhof rondom bedekt is met een leem laag voor bet uitdringen van welwater. Wanneer er weer sprake is van afgraven mag niet dit feit wel rekening worden gehouden. De Voorzitter hoopt nog te beleven, dat er geen sprake meer zal zijn van afgraven, maar dat er een nieuwe begraafplaats zal komen. Spr. deelt mede, dat B. en W. bezig geweest zijn met een nieuw ter rein voor de begraafplaats, maar de onderhandelin gen zijn niet meegeloopen in verband met den zeer hoogen prijs, die gevraagd werd. Spr. betreurt dat en lioopt, dat de burgerij, die in zoo'n geval geen offer behoeft te brengen, tenminste de gemeente niet zóó zal overvragen. De heer Boskcr vraagt hoe het nu staat met het opnemen van den veearts in den Vleeschkeurings- dienst. liet is zoo Juli en dan is de mogelijkheid weer verkeken. De Voorzitter zegt, dat het met het gemeentebe stuur van Den Helder is besproken en de betrokken wethouder hoeft medegedeeld, dat binnen enkele da gen de beslissing van Den Helder zal worden mede gedeeld. Het is de bedoeling dat voor 1 Juli de raad nog eens bijeen komt, om den raad een uitspraak over deze zaak te laten doen. De heer Bosker vraagt om voor den Pompsteeg een andere naam te bedenken, want door den dubbelen naam ontstaat er verwarring. De Voorzitter deelt mede, dat dit de aandacht van B. en W. heeft. Do heer Wigbout bepleit verplaatsing van een licht punt (niet van de paal, doch van de lamp) opdat het licht ook uitstraalt op het Haukesche pad. De heer Oden wil de burgerij inlichten, dat als de kinderen de mazelen of de pokken hebben, zij niet moeten worden ingeënt. De Voorziter zegt, dat de menschen weten, dat de\ inenting niet verplichtend is. Spr. wijst er op, dat het gevaar van encephalitis niet alleen ontstaat wan neer er sprake is van mazelen of pokken. Het geval dat zich hier helaas heeft voorgedaan, is algemeen bekend en is bet eerste geval in 2 jaren. De heer Oden vraagt zich af, of de ouders wel weten dat de kinderen, als ze mazelen of pokken hebben gehad, veel vatbaarder zijn. De Voorzitter acht het beter dat de menschen eerst bij den dokter informoeren. De doKter weet precies bij welke ziekten het gevaar van inenten bestaat, spr. weet dat niet precies. De heer Oden: Spreekt u er dan eens met den geneesheer over! De gelden der zeegras-exploitatie. De heer M. Kooij had een antwoord verwacht van het Dag. Bestuur over.de vraag of de zeegras-exploi tatie moet worden geliquideerd of niet. De heer Tijsen deelt mede, dat B. en W. 2 maal deze quaestie in hun vergadering hebben bespro ken, maar er zit zooveel aan vast. dat het wel ge- wenscht is, dat B. en W. meer tijd voor behandeling dezer quaestie krijgen. De heer M. Kooij informeert naar de hoofdbezwa ren. De heer Tijsen zegt, dat de heer Kooij de gelden wilde verdeelen over de menschen die de laatste twee jaren wier gemaaid hadden, maar dat is een groot bezwaar, want dat zijn nu juist niet menschen die het geld bijeen hebben gebracht. En de menschen die de laatste jaren wier gemaaid hebben, zijn ook opgenomen in de Zuiderzeesteunwet en het gevaar is niet denkbeeldig, dat als de gemeente nu over gaat tot het uitkeeren van de gelden der zeegras- exploitatie, het rijk het van den dit te keeren steun aftrekt. De heer M. Kooij vindt deze door den heer Tijsen genoemde bezwaren niet veel waard. De heer Tijsen: Maar ze moeten toch wel in acht worden genomen. De heer M. Kooij gelooft dat als de gemeente eerst de centen opstrijkt, en ze dan aan de rechthebben den weer uitkeert, het rijk niet zal zeggen, dan hou ik het van den steun af. Maar bovendien, dat is een kwestie van nazorg. Wat spr. weten wil Is of het Dag. Bestuur voor liquideeren is, ja of neen. Spr. zegt, dat het geld, dat door een groepje menschen is bij een gebracht, niet bij de gemeente behoort. Het zijn andersmans centen. De Voorzitter zegt, dat toch maar niet gesproken kan worden over andersmans centen. De kwestie die de heer Kooij bespreekt, is al meer aanhangig ge weest en er op gewezen dat het moeilijk is de gel den uit te keeren aan hen-die het bij elkaar hebben gebracht. De heer M. Kooij: Als u bewijst dat het geld van de gemeente is, zwijg ik er verder over. De heer Tijsen deelt dan mede, hoe jaren geleden de eerste vergadering bij Kees Engel plaats vond en toen lei* sprake kwam de uitkeering aan de wier maaiers en de wierdrogers. Mondeling is toen beslo ten dat de winst tot de laatste cent, ja tot de laat ste halve cent aan wiermaaiers en -drogers zou worden uitgekeerd, doch nergens is dit beschreven. Noodig was het evenwel, dat een potje werd ge maakt en langzamerhand is dat aangegroeid tot een groote pot. De heer Oden zegt, dat er een pachtcontract is tusschen rijk en gemeente en daar moet in staan, dat de gemeente verplicht is aan de wiermaaiers uit te keeren f4.50 voor goed gemaaid en gedroogd zee gras. De gemeente begon de exploitatie met geen cent en gemeend werd dat er een reservekapitaaltje moest worden gevormd. Immers, a^ers zou niet kun nen worden uitgekeerd vóór de oogst verkocht zou zijn. Op die manier is 'het reservekapitaal gevormd. De Voorzitetr: Eu toen het reservekapitaal f 50.000 was, heeft de raad geoordeeld, dat het groot genoeg was en is in de volgende jaren de volle winst uit gekeerd. Vandaar ook de opmerking dat zij die de laatste jaren zeegras maaiden, het volle pond heb ben gekregen. Dc heer Oden: Ja, en dat is zeker wel 10 jaren zoo gegaan. De heer M. Kooij: Dat was geen winst, dat was de uitkeering van een zeker bedrag, dat den menschen toekwam. De heer Oden: Het juiste bedrag kan niet bepaald worden voor de oogst verkocht is. Dc heer M. Kooij blijft volhouden, dat het geld de wiermaaiers toekomt en niet in de gemeentekas behoort. Spr. wil een uitspraak van den raad. De Voorzitter zegt, dat er ook nog een andere mo gelijkheid is. Ged. Staten dringen aan op belasting- verhooging; die drukt op alle ingezetenen en de Raad zou nu kunnen beslissen dat een deel van het ba tig saldo der zeegras-exploitatie gebruikt wordt om dc belasting niet te verhoogen. Op die wijze zou de geheele burgerij er van profiteeren. Dc heer M. Kooij vindt het geen mooie oplossing. Een groepje menschen heeft een kapitaal van f50.000 bijeengebracht en dat groepje dient het dan ook te rug te ontvangen. Maar spr. herhaalt zijn vraag: wil men liquideeren of niet, Dc lieer Wigbout wijst er op dat de wierkwestie een bijzonder moeilijke kwestie is, want bij spr. is nooit voor 100 de idóe gevormd, dat het wier nooit meer terug zou komen. Verleden jaar is spreker gebleken, dat ten noorden van Wieringen het wier aardig was opgekomen en kort geleden sprak hij een paar vis- schers die eveneens oordeelden dat ten noorden van Wieringen het wier zich toch zeker vermenigvuldigd had. Al zal de toestand niet meer worden als voor heen, laten we hopen dat een gedeeltelijke voortzet ting van de wiermaaierij mogelijk zal zijn. De heer Tijsen zegt dat toch zeker wel 80 van de wicrveklen verloren is en spr. waarschuwt er voor niet direct zooveel hoop op te wekken. De menschen putten direct de gunstigste puntjes uit en dan zijn we weer even ver. De toekomst over eenige jaren kun nen we niet bekijken, maar dan zal het ook eerst zijn over eenige jaren. De Voorzitter zegt, dat bekend is dat het Rijk een onderzoek instolt of de kwestie van het wier moet worden toegeschreven aan ziekte of aan het leggen van den afsluitdijk. Het lijkt spr. verstandig toe, dat dc definitieve uitspraak van rijkswege worclt afge wacht. De heer Tijsen: Die is dit jaar te wachten. De heer Kooij zegt, dat die enkele plekken, die door Wigbout worden genoemd, voor spr. juist het bewijs zijn, dat het wier dood is. Spr. wil bij het Rijk op spoed aandringen, want het eene jaar volgt het andere op. De heer Tijsen: Er wordt geducht in gewerkt Geen raadsstukken thuis. Mevr. Wit—Slikker vraagt antwoord op haar vraag of de raadsleden een afschrift van de notulen en van de voornaamste prae-adviezen thuis gezonden kunnen krijgen. De Voorzitter zegt dat B. en W. het hebben be sproken en den Raad een uitspraak willen laten doen. De heer M. Kooij vraagt of de kosten ervan zijn onderzocht. De heer Oden: Het werk wordt ter gemeente-secre tarie gedaan. De Voorzitter zegt dat de kosten niet zijn onder zocht; de kwestie is meerdere malen in den Raad besproken. Het voorstel van mevr. WitSlikker wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen, voor stemden de hee- ren Wigbout, Oden, Kooij en mevr. WitSlikker. Mevr. Wit—Slikker stelt nu voor om, waar de ove rige raadsleden er geen belang in blijken te stellen, de stukken dan alleen aan de S.D. raadsfractie te verstrekken. De heer M. Kooij: Ik behoor ook tot de voorstem mers. De Voorzitter zegt dat moeilijk aan dien wensch kan worden voldaan; de meerderheid van den Raad acht het niet noodig en dan gaat het niet op om het voor een deel van den Raad toch te doen. De Raad is het hoofd der gemeente. Mevr. WitSlikker vraagt hoe het nu zal gaan met de vleeschbussen. De Voorzitter zegt dat die cent er bij gevoegd zal worden. De heer Kaan vraagt of mevr. Wit ook uitgekeken heeft naar een goedkoopere en betere plaats. Want als gedacht wordt dat die cent verdwijnt aan pak huishuur, dan kan spr. wel anders inlichten. Aan de afgifte is veel drukte verbonden, doch spr. doet dat in het algemeen belang. Mevr. WitSlikker zegt dat het niet gaat om per soonlijke redenen, maar het gaat er om dat wat el ders kan, ook hier moet kunnen. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering dui delijk is gezegd, dat de pakhuishuur fl.— bedroeg. Mevr. WitSlikker zegt dat die kosten vermeden kunnen worden, want een der slagers stelt zich dis ponibel voor de distributie. De heer Kaan zegt, dat mevr. Wit vorig maal ook gezegd heeft, dat er geen controle is, maar er gaat geen bus het pakhuis uit of hij zal betaald zijn. Mevr. Wit—Slikker zegt, dat ze over geld niet heeft gesproken. Maar spreekster verklaart zich te vreden over het antwoord van den Voorzitter. Hierna sluiting. 1 u,t de OMGEVING LANGEND IJ K In de door den Plaatselijken Raad van N.V.V. en S.D.A.P. uitgeschreven vergadering, heeft de heer J. van den Abeele een inleiding gehouden over de S.D.A.P. en het tuinbouwvraagstuk, met als grondslag de rapporten „Nieuwe Organen" en het „Landbouw- rapport". De heer Van den Abeele begon zijn rede met er op te wijzen, dat op het platteland èn arbeiders èn werkgevers te zwak zijn georganiseerd, vooral de laatsten. Plaatselijk heeft men wel tuinbouworganisa ties, maar landelijk bestaat er weinig contact. De fout van de gebrekkige organisatie is, dat de producent nu geen invloed kan uitoefenen op den prijs van zijn product. Tusschen producenten en consument ligt te veel tusschenhandel. Ook een voorname factor is de grondspeculatie. Slechts een klein percentage van (Je bewerkers van den grond is tevens eigenaar. Spr. behandelde den loop der dingen, zooals die is bij aankoop van land in hoogconjunctuur, waarop volop hypotheek kan worden verkregen en- daarna, als het in de laagconjunctuur niet meer mogelijk is, aan de verplichtingen te voldoen, de verkoop, met gevolg, dat de eigenaar zijn geld kwijt raakt. Met de pachten is het net eender. Een groot deel van de winst komt te recht in de zakken van den verpachter. Slechts en kele werkers kunnen zich een menschwaardig be staan verschaffen. In het Landbouwrapport wordt vooropgesteld, dat de grond geen verhandelbaar bezit meer is, maar dat de bewerker het recht heeft dit tot zijn dood, mits behoorlijk, te gebruiken. De grond aan de gemeen schap, niet in handen van speculanten. Alles moet ge leidelijk gebeuren. De middelen zijn o.m. beperkte confiskatie, staatserfreclit, wettelijke onteigening van de grondspeculant.en. Een en ander tegen be hoorlijke schadevergoeding. Hierna gaf spr. een uiteenzetting van de regeling van den afzet door stichting van aankoopbureaux. Een exportbureau ter behartiging van den uitvoer en het zoeken van nieuwe afzetgebieden. In het bin nenland door de stichting van coöperaties. Dit zal al lemaal staan onder een Centralen Landbouwraad, waarvan een derde op voordracht van de regeering door de Tweede Kamer wordt benoemd, een derde gekozen door de tuinders en een derde door de land arbeidersorganisaties. Dit wordt dan een raad met verordenende bevoegdheid. De taak van dezen raad is o.a. het verkavelen van den grond, de regeling der productie ten aanzien van de betalen oppervlak te van zekere cultures en het vaststellen van den kost prijs der producten, onder welke niet mag worden verkocht. Het zoeken naar nieuwe cultures, zooals bijv. het plan-Zeeman; de wetenschappelijke scholing der tuinders, kortom alles wat de welvaart kan be vorderen. De verpachting van den grond behoort te geschie den voor het leven. Hierdoor zal het platteland meer gelijkwaardig wor den aan de stad. De 8-urige werkdag zou voor de tuinders en arbeiders ook kunnen worden ingesteld. Spr. vestigde er vooral de aandacht op, dat het de taak is van de tuinders, zich beter en hechter te or- ganiseeren, in het gemeenschappelijk belang. Anders zou het wel eens kunnen komen, dat de landarbei dersorganisaties veel sterker waren dan de tuinders waarmee beider belangen niet zouden zijn gediend Verschillende vragen werden naar aanleiding dezer inleiding gesteld, welke alle naar genoegen werden beantwoord. Hierna volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Wielrennen. Bij de in Alkmaar op de Alkmaarsche wielerbaan gehouden club wedstrijden, behaalde het lid van On derling Genoegen, H. Plomp, den vierden prijs in de sprint voor nieuwelingen. WINKET Donderdagavond vergaderde het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ten huize van den heer R. Laan, alhier. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter al lereerst het overlijden van den heer T. Beumkes, die gedurende een reeks van jaren een belangrijke func tie in het Nut heeft verricht en de waardeerende wijze waarop dit heeft plaats gehad zal bij het Nut in dankbare herinnering blijven. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt de beschrijvingsbrief voor de op 12 Juni a.s. te houden Algemeene Vergadering Overeenkomstig het voorstel van het bestuur wordt besloten deze vergadering niet bij te wonen. Door het Hoofdbestuur wordt nu reeds medcdeeline gevraagd omtrent de aanvrage van een filmavond, aangezien, zal het filmwerk van het Nut in stand blij Hoofdpijn, Kiespijn. £c«atom no„°£f pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ven, meer belangstelling noodig zal zijn. Met het oog op gemaakte plannen, kan echter geen bindende toe zegging worden gedaan. Van het Districtsbestuur is een dankbetuiging in gekomen, voor de bijdrage aan* het geschenk, dat aan het Hoofdbestuur is aangeboden bij de herden king van het 150-jarig bestaan. Ingekomen verslagen. Nutsspaarbank. Bezittingen op 31 Dec. 1934 f 71194.25, schuld op 31 Dec. 1934 f50477.20, reservo f20717.15, vooruitgegaan f2400.31. Winst wegens koersverschil f 1313.12, netto winst f 1087.19. Uitkee ring aan het Departement f271.80. De ontvangsten bedroegen in 1934 f27461.35. de uitgaven f26121.11, kasgeld f 1340.24. Aan spaargelden werden ingelegd f11834.91. te ruggehaald f 12801.96. In omloop waren 148 boek jes, tegen 154 in 1933. Nutsbibliotheek. Gedurende 12 zittingen wer den uitgegeven 638 boeken, 21 personen maakten daarvan geregeld gebruik. De bibliotheek telt thans 690 werken. Beide verslagen worden dankbaar aanvaard. Tot bestuurslid in de vacature wegens periodieke aftreding van den heer S. P. Vries, die wel herkies baar is, wordt gekozen de heer J. Zwart. Tot beheer der der Nutsspaarbank in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer T, Beumkes wordt geko zen de heer G. J. van Leersum. thans commissaris en in diens plaats wordt tot commissaris gekozen de heer J. Zwart. De heer Van Leersum zegt, dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen deze functie te aanvaar den, in de hoop de voetsporen van zijn voorganger te kunnen drukken en spreekt over de groote zorg waarmede deze de belangen van de Spaarbank heeft behartigd. De heer Zwart is niet aanwezig en zal met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Contributiewijziging. Het bestuur stelt voor de contributie te herzien en met het oog op de tijdsomstandigheden te bepalen voor gezinshoofden van f3 op f2.50 met het recht van introductie van huisgenooten en logé's tot een leeftijd van 20 jaar, die avonden, die daarvoor door het bestuur worden aangewezen, en voor eenloopende personen fl.50, zonder het recht van introductie. Na uitvoerige discussie wordt hiertoe besloten en ter voorkoming van misverstand, zal daaraan een ruime bekendmaking worden gegeven Het bestuur stelt thans voor het komende seizoen een tooneelwedstrijd te organiseeren. Het is bekend, dat ook in andere plaatsen dit voor nemen bestaat. Het zou de bedoeling zijn een 4-tal vereenigingen te doen optreden en gedacht wordt aan prijzen van f 150, f 100, f 75 en f 50. Uitvoerige discussies volgen en verschillende wenken en raadgevingen worden gegeven. In begin sel wordt besloten tot het houden van een tooneel- neelwedstrijd en de uitvoering aan het bestuur opge dragen. Aan het einde der vergadering spreekt de voorzit ter een woord van dank uit tot den heer Vries, die als secretaris-penningmeester op 1 Juli a.s. aftreedt en voorts tot de leden der commissies, als spaar bank en bibliotheek, voor hetgeen zij blijkens de overgelegde verslagen in het belang van het Nut hebben gedaan. Daarna is de vergadering gesloten. ZIJP Ei ST. MAARTENSBRUG. Tot 2en kaasmaker bij de Zuivelfabriek „De Eens gezindheid" alhier is benoemd de heer H. de Jong te Oldeholtpa. T ZAND. Algemeene vergadering van de Vereeniging tot het houden van een jaarlijksch schoolfeest met de kin deren van de O. L. school te 'tZand, gehouden op 5 dezer bij den heer Schrieken alhier. Aanwezig zijn 11 personen. Dr. Oterdoom opent als voorzitter de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezigen en in 't bijzonder de pers. Uit de hierna volgende rekening en verantwoording blijkt, dat de ontvangsten van de lijsten plus rente bedroeg f 135.34. Saldo vorig jaar-was f76.24 en de totaal uitgaven waren f95.44. Saldo over 1934 dus f39.90. De boeken worden nagezien door de heeren Kooij en Zwart. De heer Kooij rapporteert dat alles in de beste orde is. Voorzitter deelt hierna mede, dat met de kinderen der hoogere klassen dit jaar het reisje naai* Amster dam aan de beurt is. Na langdurige besprekingen wordt tenslotte besloten dit reisje te doen plaats vin den op Dinsdag 25 Juni a.s., 's morgens 8 uur van hier, per autobus met 24 kinderen en 3 geleiders (ster). Het programma luidt: zoo mogelijk eerst een bezoek aan de bioscoop van het Handelsblad „Cineac", daar na rondvaart door de havens, vervolgens bezoek aan, Artis en daarna nog naar Amsterdamsche luchtha ven Schiphol. Men zal zich dus niet behoeven te ver velen. Met de kinderen der lagere klassen zal daarna op 3 Juli a.s. een reisje worden gemaakt en wel mee auto's van particulieren. Staande de vergadering gar ven zich bereids verschillende autobezitters hiervoor op, anderen zullen nog worden gevraagd. Om 8 uur 's morgens wordt dan eveneens vertrokken. Hoewel geen vast reisplan werd opgemaakt, ligt het wel in de bedoeling om den dag door te brengen te Bloemen- daal aan Zee en Duin en te Santpoort en omgeving. Mede door de hooge kosten welke het reisje naai' Amsterdam om de 3 jaar van de kas vergt, werd de hoop uitgesproken dat op de lijsten, welke eerstdaagö weer zullen circuleeren, door een ieder naar vermo gen, maar dan toch zooveel mogelijk zal worden ge- teekend. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wordt in de plaats van den heer v. d. Oord gekozen, de heer Overhand, welke de benoeming accepteert. Voorzitter spreekt hierna woorden van waardeering voor het werk dat de heer v. d. Oord in den loop van de 19 jaar dat hij bestuurslid was, voor "de Vereen, heeft gedaan. Van de gelegenheid tot rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt. Hierna volgt sluiting. EEERHUGOWAARD „Goal". Donderdagavond trachtte de jeugdige B., met eeni ge kornuiten op het terrein voor de voormalige fa briek Vita-Nova bezig het edele voetbalspel te be oefenen, een „keiharde" in het vijandelijke doel te plaatsen. Als onbewuste en onwillige keeper fungeerde de ongeveer 40-jarige arbeider van S der Coöp. Malerij „de Goede Verwachting" alhier, die in de auto der fabriek naast den chauffeur in de cabine gezeten was, welke auto op dat oogenblik juist aldaar den Middjnweg langs kwam. Benevens de bal kreeg van S. d& noodige glassplinters der voorruit van de cabine vol in het gelaat, met gevolg dat hij bloedend verwond werd. De oude heer B., minder gesticht door deze schit terende prestatie van zijn spruit, op voetbalgebied, zei blijmoedig toe, dat hij de schade zou vergoeden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14