E conomi sche Kroniek Opmarsch. DE OUDE VIKINGERS IN AMERIKA. W1ERINGEN OFFICIEELS OPENING WIELERBAAN. Zoo men ons mededeelde zal de officieele opening van de wielerbaan op 23 Juni a.s. plaats hebben. Dat dit met groote feestelijkheden en wedstrijden ge paard gaat is te begrijpen. De baan, waarover wij reeds meerdere malen schreven is na die te Amster dam de grootste in Noord-Holland. Gezien het pro gramma van dien dag zal het aan belangstelling ze ker niet ontbreken. De lezer zij aandachtig, omreden een en ander per advertentie in ons blad nog nader bekend gemaakt zalworden. JAARVERGADERING „SUCCES." Donderdagavond 8.30 uur hield de voetbalvereen. Succes haar jaarvergadering in Concordia, welke door een 30-tal personen bezocht was. De heer Oden opende de vergadering en memoreer de de in 't afgeloopen jaar gehouden wedstrijden. Spr. zegt de elftallen hebben zich schitterend gehou den en spr. uit den wensch dat de besprekingen van dezen avond in dien aard waren dat ze strekten tot vruchtbaarheid der vereeniging. Na de opening werden de notulen voorgelezen, wel ke onveranderd goedgekeurd worden. De secr. leest hierna het jaarverslag voor, hetwelk een zeer duidelijk en overzichtig verslag is, hieruit blijkt o.m. dat er in 't afgeloopen jaar 125 wedstrij den gespeeld zijn en de secr. sluit dan met een waar dig slot zijn verslag, n.1. de promotie van het eer ste elftal. De voorz. brengt na voorlezing den secr. dank. Hierna volgt het finantieel jaarverslag. Ontvang sten f 3308.97, uitgaven f 3659,23, alzoo een nadeelig saldo van f 350.26. Op 31/4 in kas f 592.77. Dit verslag is van 1/5 1934 tot en met 31/4 1935. Dit nadeelig saldo vindt zijn oorsprong hierin: de verbetering en afrastering van het terrein hebben pl.m. f 500 gekóst, hetwelk natuurlijk een groot ver schil in den kastoestand beteekende. De kascommissie bestond uit de heeren J. Slikker, R. Blaauboer en J. Groos. Dezen heeren en den penn. worden dank gebracht voor hun werkzaamheden. Punt 5 van 't programma vermeldt bestuursverkie zing, wegens periodiek aftr. van de heeren C. Duyn- ker, J. Boslcer en G. v.d. Wal. De heeren worden met bijna algemeene stemmen allen herkozen en nemen hunne benoeming aan. Punt 6 was wederom een verkiezing, n.1. die der elftalcommissie. Zitting daarin hadden de heeren D. Nieuwbuurt, C. Duynker, A. Zwaninlc, Jb. Smit Jz. en G. v. d. Wal. Na de eerste stemming worden ge kozen de heeren G. v. d. Wal, Jb. Smit Jz., C. Duyn ker en D. Nieuwbuurt. Na nog eenige stemmingen wordt tenslotte gekozen de heer G. Blom, welke zijn benoeming aanneemt. Punt 7. Was alweer een verkiezing, de laatste echter; er moest gekozen worden een nieuwe kas commissie. Volgens het reglement mogen de aftre dende leden niet herkozen worden. Dit waren de hee ren J. Groot, R. Blauboer en J. Slikker. Voorzitter brengt hen dank voor de werkzaamheden verricht in het welzijn der vereeniging. De stemming was gauw geëindigd; gekozen wer den de heeren L. Montulet, J. S. Koorn en D. Kui- peer. Deze nemen hun benoeming aan. Hierop volgde een bestuursvoorstel inzake werke- looze"' spelende leden en wel om van deze leden gedurende hun werkloosheid te heffen 25 cent per maand contributie. De werkloosheid moet aange toond kunnen worden door een stempelkaart, om misbruik hiervan tegen te gaan. De contributie voor de werkelooze spelende leden is dus dan een derde ,van de gewone contributie. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. Dan heeft het bestuur nog een voorstel tot wijzi ging der contributie voor gehuwde leden. Deze be talen nu f4.per jaar. Nu had de meerderheid van het bestuur besloten dit te brengen op i0 cent per week en dan te innen niet zooals tot nog toe per half jaar, doch per kwartaal. Nadat dit punt 'breedvoerig is besproken en het goede zoowel als het verkeerde naar voren is ge bracht en nadat vele leden hier het woord over voer den, werd het voorstel in stemming gebracht en de uitslag luidde als volgt: vóór 16, tegen 7, blanco 4. Het voorstel tot heffing van gehuwde leden van 10 cent per week, te innen per kwartaal, is dus aan genomen. Een nieuwe groote tribune. Het bestuur komt hierna met een voorstel tot het bouwen van een tribune. Hier wordt, zooals begrij pelijk, ook het wel en wee van besproken, maar ein delijk wordt toch het voorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Er zal dus een tribune ver schijnen, lang 26 M., diep 4 M. 5 rijen bevattende en waarin een 300-tal personen geplaatst kunnen worden. Het zal onder architectuur van den heer B. G. Zandstra, architect alhier, onder de Wieringer timmerlieden aanbesteed worden. Rondvraag. De heer Lont wil wat meer reclame zien, om de jongens aan te sporen adspirantlid te worden. De heer Ruijs spreekt over het late thuiskomen der spelers. Spr. heeft persoonlijk daar niets tegen, maar er zijn wel supporters die daarom niet meegaan. De heer Nieuwbuurt wekt de leden op de trainings avonden te bezoeken, Deze zijn te 7 uur en wel Dins dags en Donderdags voor de leden, Woensdags voor de adspiranten. De heer Blaauboer dankt den heer Montulet voor de inrichting der kas, welke spr. als kascommissie- lid zeer voortreffelijk vond. De heer Duijnker sprak over een supportersver- eeniging en noemt ons nog even het financieele ge deelte der fuif op 25 Mei jl. Dit was uitgaven pl.m. f248, ontvangsten pl.m. f227, nadeelig saldo pl.m. f21. Hetgeen voor een fuif als deze zeker een heel klein beetje is. Al de vragen in de rondvraag gedaan, worden door den voorzitter naar genoegen beantwoord. Voorzitter zegt nog, dat de wedstrijd van morgen avond, Succes II—Ileldersohe Boys I niet doorgaat en na de toestemming om een leening te sluiten, voor de tribune verkregen te hebben, sluit spr. de vergadering te ongeveer half twaalf en dankt de aanwezigen voor hun opkomst. Nieuw café. Volgens geruchten zou alhier een herbergier plan nen hebben een café te plaatsen op Oud Gest te Oosterland op de kruising van den grooten ver keersweg. Dit zou dan de eerste pleisterplaats van af den afsluitdijk zijn. Dit zijn, zooals we boven reeds schreven, slechts geruchten, bevestiging hiervan konden we nog niet krijgen. Werkloosheid. Het aantal tewerkgestelde arbeiders bii de werk verschaffing in de Wieringermeer bedroeg op 1 Juni ƒ.1. 368. Bovendien staan bij den Agent van de Ar beidsbemiddeling nog een tiental arbeiders als werkzoekend te boek. Burgerlijke Stand van 24 Mei tot en met 6 Juni 1935. Geboren: Rcinder Hoimime, z. v. P. Hummel en R. Bakker; Cornelis Johannes, z. v. P. C. Di et vors en P. v. Dongen; Jacoba Petronella. d. v. J. Doves en -V Kreyger. Gehuwd: T. C. de Koning en J. Verbiest; H. Wosterbeke en M.. Kingma. Overleden: Dieuwina Gerda Klare, oud 7 iaar. d. v J. Klare en G. Vos: E. Rotgans, m., oud 32 iaar. ongeil.; Sijtske Kingma, oud 6 mnd., cl. v. IJ King ma en H. F. v. Mühlau: Hendrik Bosboom, oud 8 mnd., z. v. H. Bosboom en R. Blouw. In de afgeloopen week is verschenen het verslag van de Nederlandsche Bank en zooals gebruikelijk bevat dit verschillende beschouwingen over den eco- nomischen toestand van ons volk door den president, Mr. Trip. President der Nederlandsche Bank gaat accoord met de versoberingspolitiek. Hij wijst er o.a. op, dat het optreden onzer over heid op eoonomisch gebied niet tot doel mag uit groeien, doch onder alle omstandigheden moet blij ven een middel om al te hevige schokken op te van gen. Hij verklaart zich dan volkomen accoord met de opvatting der regeering. die, wanneer ergens steun wordt verleend, dit steeds in zoodanigen vorm meent te moeten doen, dat daardoor de aanpassing aan een lager niveau wordt bevorderd. Want slechts op deze wijze zal men kunnen komen tot de verlaag de productiekosten, die noodzakelijk zijn voor de versterking van de positie van ons bedrijfsleven en tot de vermindering der werkloosheid. Hij ziet in de ontwikkeling van het indexcijfer van de totale kos ten voor levensonderhoud een bevestiging van deze veronderstelling, aangezien deze zijns inziens niet in voldoende mate zijn gedaald. Indien men voor de jaren 19111913 het indexcijfer van deze ge middelde kosten stelt op 100, dan blijkt het over de laatste 2 jaren te zijn verminderd voor arbeidersge zinnen van 140,2 tot 138.8 en voor meergegoeden van 142,4 tot 133,3. Over het eerste kwartaal vertoonen de cijfers een verdere daling, nl tot 136.7 en 131,3. Zooals gezegd, acht Mr. Trip deze daling onvol doende. Met deze kwestie willen we ons een oogenblik bezighouden. De algemeene indexcijfers zeggen genoeg. niet Uit den aard der zaak zeggen cijfers als de bo venstaande zeer weinig. Om te beginnen is het de vraag, of men de cijfers van 1911—1913 zoo maar zonder meer naast die van 1933, 1934 of 1935 mag stellen. Kosteu van onderhoud zitten onverbrekelijk vast aan allerlei andere fac toren, zoo o.a. aan den goederenprijs, die weer zpo- wel afhankelijk is van de betrekkelijke overvloedig heid van het goed als van het ruilmiddel, waarin de prijs wordt uitgedrukt. Een feit is intusschen, dat het indexcijfer de laat ste jaren dalende is. Dat wil zeggen: in doorsnee. Voor sommige kosten is het inderdaad gedaald en vaak heel wat meer, dan de bovenaangegeven cijfers zouden doen vermoeden, voor andere daarentegen is het gestegen. Daarom is het gevaarlijk op grond van zulke cij fers zoo maar zonder meer conclusies op te bouwen, iets wat Mr. Trip overigens ook niet doet. Dat er groot verschil is tusschen het eene artikel en het andere kan niet duidelijker blijken, dan uit den kostprijs van uitvoer- en invoerartikelen. Stel len we voor beide de prijs in 1913 op 100, dan bedroeg die in September 1934- voor uitvoerartikelen 42, voor invoerartikelen 74. Gedetailleerde cijfers geven betere kijk! Overigens geeft het volgende gedetailleerd staatje van het Bureau van den Statistiek van de gemeente Amsterdam, een uitvoeriger beeld. Het geeft de kos ten van onderhoud voor een arbeidersgezin, waarbij de cijfers over 1911/13 weer: 100 zijn gesteld. We vinden dan voor December 1934: Brood, koek en beschuit 125.2 Grutterswaren 85,8 Melk 159,1 Kaas 77,7 Eieren 128,0 Vleesch 92,8 Visch 417,2 Vetten 135,9 Suiker 96,1 Kruidenierswaren 127,0 - Aardappelen 129,7 Groenten 73,0 Fruit 138,1 Totaal cijfer voor voeding 122,3 Kleeding 09,8 Schoeisel 122,0 Huishuur 190,9 Brandstof 119,0 Gas, electriciteit 135,6 Toilet, wasch- en schoonmaak artikelen 131,8 Huisraad 109,6 Fondsgelden 151,0 Contributiën, periodieken 237.9 Rooken 177,8 Ontspanning 148,3 Spoor, tram 229,1 Diversen 200,1 Totaal gemiddelde 138,8 Ten slotte zit in deze cijfers ook een eventueele overgang van het verbruik van het eene goed naar het andere verwerkt. Met dit al willen we zeggen, dat niet zonder meer mag worden gezegd, dat de onderhoudskosten naar beneden moeten, doch dat daarbij wel degelijk moet worden geschift, met dien verstande, dat een even tueele verlaging moet worden gevonden op zeer be paalde artikelen, terwij andere wellicht in aanmer king zouden kunnen komen voor een verhooging. Het hooge peil der publieke huishouding werkt remmend op de aanpassing. Trouwens, Mr. Trip gaat zelf ook al spoedig ver schil maken. Want hij wijst er op, dat de zoo noo- dige daling der onderhoudskosten vooral wordt te gengehouden door de zoogenaamde beschutte be drijven, waaruit dus blijkt, dat deze minder dan an dere hun producten in prijs hebben verlaagd en dat dus in de eerste plaats de zijns inziens noodzakelijke verlaging van deze zijde behoort te komen. Naast deze beschutte bedrijven, waarin de over heidsbedrijven een belangrijke plaats innemen, noemt hij als andere factoren, die de noodzakelijke af- waartsche beweging beletten: het hooge peil der pu blieke huishoudingen, de overheidslasten, de onvol doende daling der huren, de onbeweeglijke tarieven in de vrije beroepen en de hooge distributiekosten der goederen. Onze economisch samenstel bestaat ge* heel uit verhoudingen. Hiermee zijn enkele punten aangeroerd, waarop het niet alleen goed is eens den nadruk te leggen, doch het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat er vaak eenige moed voor noodig is om openlijk voor deze dingen te durven uitkomen. Want, aangezien in de economische samenleving bijna alles is terug te voeren op arbeidsloon, komen ze voor een zeer groot deel neer op verlaging van loonen en salaris sen. En het is merkwaardig, hoe in onze dagen meer en meer de opvatting begint post te vatten, dat loo nen iets bijna heiligs zijn, waaraan onder geen om standigheden mag worden getornd. Zij, die het slachtoffer van dergelijke verlagingen worden, wor den begrijpelijkerwijze niet moe om de stelling te ver kondigen, dat iedere verlaging van een loon neer komt op een nieuwe slag, toegebracht aan onze na tionale welvaart. Waar veel menschen nog al kort zichtig zijn, en vergeten, dat ons heele economisch samenstelsel geheel bestaat uit verhoudingen, hebben ze dikwijls succes met hun argumentatie, wat niet wegneemt, dat ze er soms volkomen naast zijn. Dat ze vaak niet gelijk kunnen hebben, wordt al dadelijk duidelijk, wanneer bij dat lagere loon niets minder wordt voortgebracht dan vroeger, Aangezien dus de productie precies dezelfde is als voorheen, volgt daaruit, dat slechts de verdeeling der goederen een andere is geworden, of, met andere woorden, dat de salarisverlaging ten goede is gekomen aan anderen Zijn deze laatsten nu degenen, die het meest onder de crisis te lijden hebben gehad, bijv. werkloozen, dan valt tegen salarisverlaging minder in te brengen als sommigen wel eens laten voorkomen. Wel ver mindert de koopkracht der salaris-gekort en, maar daar staat dan een vermeerderde koopkracht elders tegenover. Natuurlijk zou het onjuist zijn de voordeelen van eventueele bezuinigingen op loonen toe te voeren aan hen, die thans tot de best gesitueerden behooren. Doch de gebieden, waarop Mr. Trip meende, dat veer- lagingen allereerst geboden zijn, zijn van dien aard, dat deze bedoeling allerminst behoeft voor te zitten. Zooals in vert>and met het bovenstaande begrijpe lijk is, betoonde zich mr. Trip een warm voorstander van de door de regeering ingediende bezuinigings plannen. Wat het lot hiervan zal zijn hangt natuur lijk nog geheel in de lucht. Van allerlei kanten vin den ze bestrijding en belangrijken tegenstand. De moeilijkheid is natuurlijk, dat we geneigd zijn de dingen van één kant te bekijken en vooral in een partijenstaat, zooals een democratische in den regel is, gebeurt dit geheel gemakkelijk. Eenerzijds verlangt men wèl verlaging van be lasting, huren, overheidstarieven en dergelijke, an derzijds is men niet bereid te zorgen voor de noodige dekking in den vorm van bezuinigingen, die bijna altijd neerkomen op salarisvermindering. Waar het op aankomt, is steeds het trekken van een vergelijking. Stelt men zich daarbij op het stand punt dat gemiddeld het streven steeds uitgaat naar het opheffen van verschillen, dat dus een staat, waarin ieder eenzelfde aandeel van de productie ont vangt het onbereikbare! ideaal is, dan dient dus steeds die groep een offer te brengen, welke er be trekkelijk het best aan toe is. De laatste jaren schijrit men vooral van de groep der overheidsambte naren de grootste offers te vragen. En de stelling, dat men er daarmee volkomen naast zou zijn, dunkt ons niet gemakkelijk te verdedigen. Z IJ PE OUDESLUIS. Dinsdagavond kwam in café Buisman de commis sie bijeen, welke de laatstee jaren de Ouden van Dagen een mooie rijtoer bezorgt. Men kwam overeen het ook dit jaar weder te probeeren en als de fi-, nanciön het toelaten, een tocht naar Schiphol en om-" geving te maken. Burgerlijke Stand van 31 Mei tot en met 6 Juni 1935. Geboren: geene. Ondertrouwd: Gerrit Brouwer, oud 25 iaar. land arbeider en Antje Klaver, oud 22 jaar, beiden alhier; Adriaan Vader, oud 25 iaar. melkrijder, en Cornelia Schrie.ken, oud 25 iaar. beiden alhier. Getrouwd: Wietze Groefsema, oud 28 jaar. land arbeider, en Hiltje Woudstra. oud 25 iaar. bieden al hier; Arie Eriks, oud 25 jaar. bloemist, en Guurtje Bos, oud 22 jaar, bieden alhier; Nicolaas Dirk Zee man. veehouder, en Grietje Maria Klerk, zonder be roep, beiden alhier. Overleden: geene. HARENKARSPEL GEMEENTE HARENKARSPEL. BurgerL Stand over de maand Mei '45. Geboren: Christina Margaretha, d, v. Mattlhias Blankendaal en Christina Camelia de Wit; Johanna Guurtruida, d. v. Pieter Spaansen en Maria Johanna uGurtruida, d. v. Pieter Spaansen en Maria Johanna Machtel; Regina Cornelia. d. v. Willem Dekker en Cornelia Catharina Bekker; Adrianus. z. v. Piefter Kruijer en Guurtje Blankendaal. Ondertrouwd: Cornelis Bruin en Anna Catharina Nieuwtboer; Simon Petrus Kruijer en Guurtje Maria Spaans; Gerardus Dekker en Maria Martha Vol kers. Gehuwd; Johannes Marie Schneiders en Kimera Emma Besselingr; Cornelis Bruin en Anna Catha rina Nieuwboer; Simon Petrus Kruijer en Guurtje Maria spaans. Overleden: Siemon Brommer oud 79 laren, we duwnaar van Neeltje Jimmink; Jan Tin. oud 79 jaren, echtgen. van Anna Blankendaal. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. De afdeeling Langendijk van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling hield Donderdagavond haar jaarvergadering in het lokaal van den heer G. Oud, onder leiding van den heer Frielink. Door secretaris en penningmeester werd het iaar- verslag uitgebracht en mocht dit de goedkeuring der vergadering verkrijgen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd inplaats van J. Vink gekozen de heer A. Sioerds. Besloten werd deel te nemen aan het zomerfeest te Schoorl op 23 Juni a.s. Voor de winterpropaganda zullen weer diverse sprekers uitgenoodigd worden, terwijl ook weer ge tracht zal worden een arbeidersavondschool op te richten. Ook zal geprobeerd worden om een kader cursus te houden. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. BurgerL Stand over de maand Mei '35. Geboren: Tini, d. v. C. Zeeman en J. Derogee; Klaas, z. v. G. Wagenaar en N. Duif; Jan Cornelis, z. v. C. de Ruiter en D. M. Perreii: Afina Anna, d. v. M. Oijevaar en A. Waerenpar; Wilhelmus Arie. z. v. A. van der Gragt en M. T. H. Schuurmans. Getrouwd: J. Frans, oud 26 iaar. won. te Heiloo en E. Wagenaar, oud 23 jaar; W. Slot. oud 25 iaar, en A. Wagenaar oud 25 jaar; C. Balder oud 27 jaar, weduwnaar van IJ. Prins, met D. van der Schaaf, won: te Alkmaar; J. Stam. oud 27 jaar en J. Li- peezkij, oud 26 jaar. Overleden: Albert Schoon, oud 65 iaar, echtgen v. M. Duinmeijer, Klaas Zwier, oud 80 jaar, echtgen. v. G. de Bree; Machiel de Niet. oud 76 jaar. wed.n. v. G. Fluiter; Cornelis Wagenaar. oud 60 iaar. wed.n. van Aafje Bak. overleden te Alkmaar. Prins Saoud, zoon van den koning van Hedjaz, verlaat het Elysée te Parijs, na zijn onderhoud met den Franschen president Lebrun. Het Wapen heeft dus weer zijn opmarsch hervat^ De beelden der jaren verbleeken, Mars heeft een behoorlijke rustpoos gehad, Nu gaat hij verfrischt en gesterkt weer op pad, De wereld aanvaardt weer zijn teeken! We lezen aandachtig, wat hij weer beschikt, Zijn cijfers, zijn eischen, zijn grillen, Er wordt zelfs welsprekend gewogen, gewikt, Dit wapen is heter, dit minder geschikt, We weten heel goed, wat we willen! We spreken alweer van een komenden strijd, En dan moet een ieder paraat zijn, Behoorlijk geoefend, tot alles bereid, Zoo is nu toch eenmaal de geest van den tijd, Want anders kon 't wel eens te laat zijn! O, wondere wereld, die huiverend weet. Van wonden door oorlog geslagen, En die desondanks deze wonden veigeet, Opnieuw tot het nutteloos offer gereed, Om nog grooter leed te gaan dragen! We vragen verbijsterd: Wie? Wat heeft hier schuld?] De Leiders? De tijden, De landen? En intusschen neemt Mars met omzichtig geduld, Misleidend in 't kleed van den vrede gehuld, OPNIEUW WEER DE TEUGELS IN HANDEN!! Juni 1935. (Nadrulc verboden.)" KROES, De Runen-steenen aan het Cormorant-meex ontcijferd. - Tochten der Noormannen tot in het hart van Amerika. Voor de eerste maal is, volgens een bericht van United Press uit Detroit Lakes, Minnesota, thans het bewijs geleverd, dat de Vikingers op hun tochten waarop zij het „wijnland" ontdekten, doorgedron gen zijn tot Minnesota, dus tot het hart van het Noord-Amerikaansche vasteland. Aan het Cormorant-meer bevinden zich eenige oude, grijze, met opschriften bedekte steenen, bij de bevolking bekend als „de ankersteenen der Noor mannen", welke thans onderzocht zijn door den be kenden geleerde Gustavson. Deze verklaarde, dat de opschriften in runen als volgt luidden: „Acht Gothen en twee en twintig Noren op een onderzoekingstocht de reis van Wijnland naar het Westen. Wij kampeerden een dagreis noordelijk van dezen steen. Een dag visch- ten wij; toen wij terugkeerden, vonden wij tien man nen rood van bloed en dood! Ave Maria, behoed ons voor kwaad! Wij hebben tien onzer mannen aan het meer om onze schepen te bewaken, veertien dag reizen van dit eiland. Jaar 1362." Een dagreis, verklaarde Gustavson, beteekende toen de afstand, dien een schip aan de Noorsche kust in een dag kon afleggen ongeveer 120 kilo meter. Het kamp, bedoeld in het opschrift, heeft volgens hem aan het Cormorant-meer gelegen, ter wijl met het „meer" waar de schepen lagen, klaar blijkelijk de Hudson^baai werd bedoeld. De Vikin gers zijn naar het schijnt via de Nelson-rivier, het Winnipeg-meer en de Roode rivier aan de monding van de Buffalo-rivier gekomen en hebben toen de zen stroom gevolgd tot het Cormorant-meer, waar zij de runen-steenen achterlieten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16