S UlT DE OMGEVING Remav!=nieuws. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Noordscharwouder Polder. Huldiqinq van den Voorzitter. De heer Barten 25 ia ar voorzitter. Donderdagavond hield de Noordscharwouder Pol- tier de iaarlijksche algemeene vergadering van in gelanden in hotel „Concordia". Dit was een alge meene vergader., welke 'n eenigszins feestelijk tintje vertoonde; op de agenda stond n.1. vermeld, de herdenking van het 25-jarig ambtsjubileum van. den lieer A. Barten Pz., als voorzitter van den Polder. Aanwezig was de heer Jhr. Van Spengler, Bur gemeester van Noordscharwoude. De voorzitter, de heer A. Barten. opende de ver gadering met woorden van welkom, in het. bijzon der tot Burgemeester Van Spengler, clie volgens voorzitters herinnering nog nimmer deze vergade ringen heeft bijgewoond. Na voorlezing en vaststelling der notulen van den secretaris, den heer F. Moeiies Fz.. wercl door den voorzitter meegedeeld, dat men do goedkeu ring had ontvangen, om gedurende drie jaren.de. thans geldende sl.uisgelden te heffen. Aan de orde was hierna dc behandeling der be grooting 1935. De secretaris las deze geheel voor. Er werd slechts een opmerking gemaakt naar aanleiding van het bedrag, dat op de begrooting staat voor onderhoud van de sluis. Hiervoor is f 150.geraamd en dat vond de heer Heeman wel wat laag. De voorzitter antwoordde, dat er zoo min moge lijk aan de sluis werd gedaan, omdat men niet weet, wat. er mee zal gebeuren, aanstonds bij de kanali satie. Alleen de noodige reparaties worden uitge voerd. Hierna werd de begrooting vastgesteld op een totaal bedrag aan ontvangsten van f 2.292 68. waar in begrepen het beeinsaldo ad f S5.63. De uitga ven waren geraamd op f 2.180.zoodat een ver moedelijk batig saldo werd verkregen van f 112.68. De omslag werd bepaald op f 23— per H.A., het geen f 1.— per H.A. minder is clan verleden iaar. In de commissie lot het nazien der rekening werden de heeren J. Lindeboom. J. Heeman cn K. Wagenaar Wz. herkozen. Een voorstel van het be stuur. om zoonoodig een kasgeldleening aan te gaan van hoogstens f 300,werd aangenomen. Het bestuur stelde verder voor. pogingen in het werk tc stellen, dat de leening ten behoeve van de molen in kleinere bedragen kan worden afgelost. Van de opgenomen f 8500,resteert nu nog f 2000. on als het nu voorgestelde in werking kan treden is de schuld nog f 1500. I-Ict bestuursvoorstel is. dat de resteerende f 1500. in vijf iaar worden afgelost in plaats van in drie jaar. De geldgever is hiertoe genegen. Dit zal een verschil op de lasten bcleekencn van f 3,per H.A. De Burgemeester vroeg zich af. of men hiermee wel zon slagen bij Gedeputeerde Staten, omdat de begrooting met een voordcelig saldo sloot. Voorzitter merkte on. dat men dit wel zeer noo- dig heeft. De heer IJ. Kaan vestigde naar aanlei ding hiervan de aandacht op de lasten, welke f 23. per H.A. zijn. Van regceringsziide wordt ook naar verlaging der vaste lasten gestreefd. Dit is ook een voorstel in dien geest. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. Bij de rondvraag las de heer F. Moeiies Fz. *te beschrijvingen van den Noord scharwouder Polder voor, zooals.,die in het boek •van.ideiv heer- D. Kooi man zal worden opgenomen. Huldiqinq. Hierna was aan de orde de herdenking van het 25-jarig voorzitterschap van den heer Barten. De heer P. Blokker, vice-voorzitter sprak den heer Bar ten namens de ingelanden loe. In hartelijke be woordingen danklc spreker den heer Barten voor het vele werk. dat deze in het belang van den pol der had verricht, vooral noemde spreker de pogin gen om de nieuwe molen te krijgen, welke thans nog heel goed voldoet. De heer Barten heeft moeilijke jaren meegemaakt met do polder. Vele kosten van de oude machine en de hooge aflossingen voor de molen hebben zwaar, gedrukt tijdens zijn voorzit terschap. maar toch heeft men. door het goede in zicht en beheer van den voorzitter de lasten ver laagd kunnen krijgen. Met zijn hartelijke felicitatie overhandigde spreker namens de polder een hulde blijk. bestaande uit een schitterende foto van de nieuwe molen. De heer IJ. Kaan. die hierna het woord verkreeg gaf een verklaring van deze vergadering in de maand Juni, aangezien de jaarvergadering altijd in Juli wordt gehouden. De ooi-zaak hiervan is het jubileum van den voorzitter en de wensch die wel van allen zal uitgaan, om dit feit eenigszins fees telijk tc herdenken. Het zal ook in de geest van allen zijn, geloofde spreker, dat dit .huldeblijk werd aangeboden. Wij moeten ons er bij neerleggen, dat de heer Barten om wettelijke redenen per 1 Januari moet bedanken, al betreuren wij het .zeer. Spreker hoopte, als vei-tegenwooi-diger der jongere genera tie, evengoed nog de adviezen van den heer Barten tekunnen inwinnen cn hem nog lang in ons mid den te zullen zien. den heer Barten dankende voör zijn aangename samenwerking in bet bestuur. Burgemeester Van Spengler zeide. niet op dezen avoncl te hebben willen mankeeren. Het Gemeente bestuur is niet veel op deze vergaderingen verte genwoordigd. De reden daarvan is, dat het beheer van de Noordscharwouder Polder in goede handen is. Hel. Gemeentebestuur stelt het op prijs, dat iemand uit zijn midden hét voorzitterschap waar neemt in den Polder. Spreker kan zich voorstellen, hoe de heer Barten altijd de belangen van den pol der heeft behartigd. Het zit niet in de erootle van het lichaam, maar in de wijze waarop het beheer geschiedt. Deze wijze heeft spreker steeds bewon derd. Voor sommigen is het onbillijk, dat zij op 70-jarigen leeftijd gedwongen worden, hun ambt neer te leggen. Er zijn menschcn. die met 50 iai*en 70 gelijken, maar ook heeft men bet andersom. De Noordscharwoude Polder-belangen zouden echter allerminst geschaad zijn met het voorzitterschap van den heer Barten. Spreker feliciteerde den jubilaris met zijn jubileum er op wijzende, hoe deze op veler- lei gebied de rechte man op dc rechte plaats is, gezien de jubilea, welke hij al achter den rug heeft.. Tenslotte sprak de heer Van Sprengler den wensch uit, dat dc heer Barten nog ettelijke jaren den groei en bloei van den polder waarvan hii zoovele -grondslagen had gelegd, mocht meemaken. Hierna voerden nog verschillende sprekers het woord. o.m. Wethouder Ootjei-s. die op dc eendi-acht wees, welke steeds heeft gehecrscht in de polder- vergaderingen. Spreker hóópte, dat de vooi-zitter aangename herinneringen aan zijn 25-jarig jubileum mocht behouden. Het doet echter wel eens onaan genaam! aan. dat men „te oud" wordt om in een po'derbest uur te zitten. De lieer T. Kostelijk stelde voor, den voorzitter bij zijn afscheid nog een aandenken aan te bieden. De voorzitter dankte voor het geschenk, dat zeer naar zijn genoegen was. Spreker gaf een overzicht van verschillende gebeurtenissen uit de geschiede nis van den polder en boe de nieuwe winrlmotor eigenlijk is gekomen. Spreker was erkentelijk voor de goede samenwerking. Men was altijd als goece vrienden gescheiden. De heer C. Brinkman was om gezondheidsrede nen verhinderd en had een felicitatieschriivcn go- zonden. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Kostelijk stelde de Burgemeester voor. den heer Bar ten hij zijn afscheid het standaardwerk van den heer Kooiman over de Nóord-Hollandsche Polders aen te bieden. Aldus werd besloten. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. ANNA P Aü T.OW N A EWIJCKSLUIS. De snoekbaars-teelt in het Amstelmeer. Zeer gunstig schijnt het dit jaar met de snoekbaars- teelj in het Amstelmeer niet te zullen verloopen. Evenals vorig iaar doet zich ook nu weer hot cigenaai'dige feit vooi\ dat op dc „nesten", welke in dit water zijn neergelaten, om aan de snoekbaars gelegenheid te geven zich eene ideale bi*oedplaats voor hare eieren te kiezen, gedurende enkele dagen wel zeer veel broed is aangetroffen, doch dat dit weer spoedig (al te spoedig) was verdwenen. Schre ven wij dit vorig iaar toe aan mogelijke afgrazing dei- nesten door een aan de vlookreeften verwant waterdiertje, meer bekend onder de naam „snel", dat toen ook in groote aantallen in deze nesten was binnengedrongen, terwijl ook de mogelijkheid werd opengelaten, dat de aal, die zich gaarne met visch broed voedt en waarvan ook een paar exemplaren, in de nesten werden aangetroffen, hieraan mogelijk schuldig kon zijn, de vlugheid, waarmee thans het snoekbaars-broed van do nesten is verdwenen, leidt er toe, dat naar andere oorzaken wordt gezocht Het koude weer in Mei van dit iaar was oorzaak, dat van dezen maand reeds meer dan de helft was gepasseerd, eer de eerste eieren werden waargeno men. Het waren er echter toen nog maar betrekke lijk weinig. Dit bleef geruimen tijd zoo tot op Woensdag 29 Mei (de laatste controle daarvoor was twee dagen eerder gehouden) bij hernieuwde con- ti-olc zich op alle nesten een zeer groot aantal eie- ren bleek te hebben verzameld. Er waren nesten bij, waarop dc eieren in tienduizendtallen voorkwa men. Op Zaterdag 1 Juni was de bezetting even eens nog zeer groot, al leek het toen reeds, dat het aantal was verminderd. Maandag 3 Juni echter waren verschillende nestenvrijwel leeg, op andere kwamen er nog wel voor. maar in zper sterk ver minderd aantal. De normale periode voor hef uil- komen der eieren is 9 a 10 dagen. De verdwijning ging dus veel te vlug. Bovendien lieten de nog achter gebleven eitjes bij even spoelen van het water, vrijwel onmiddellijk los. Inwendige inspec tie der nesten wees uit, dat thans van een „snel"- plaag niet kon worden gesproken. Slechts enkele exemplaren wei-den hiervan aangetroffen. Men vermoedt nu. dat wegen het gure weer van dit voorjaar, de snoekbaars later heeft gepaaid, dan met de natuurlijke aandrang overeenkomt en daardoor de eieren overrijp zijn geweest en hunne kleefkracht hierbij hebben ingeboet, wat tot gevolg heeft gehad, dat zij geleidelijk van de nesten zijn afgespoeld. Dit kan voor het broed funest worden, indien de eitjes op een slikkerigen bodem terechi komen. Komen zij echter op zandgrond terecht, zóó dat zij niet door slik worden overdekt, dan is de mogelijkheid van het uitkomen volstrekt, niet uit gesloten. Di! neemt echter niet weg. dat de moge lijkheid van het in leven blijven van het broed on de nesten veel beter gewaarborgd schijnt, clan nu dit aan het toeval is overgelaten. Toch behoeft dit nog niet te ontmoedigen. Ook vorig jaar was een groot gedeelte van het. broed hoewel niet in zoodanige mate als thans van de nesten verdwenen en toch zijn dit voorjaar vrij talrijke éénjarige exemplaren opgemerkt. Men be hoeft dus ook nu de hoop op een gunstigen uit komst nog niet op te geven EWIJCKSLUIS. De verspreidinq der Chineesche wol- handkrab. Meerdere malen heeft men in verschillende bla den reeds berichten kunnen lezen, waaruit bleek, dat de verspreiding van de gevreesde Chineesche wolhandkrab zich steeds verder uitbreidde. Deze krab, waarvan de eerste exemplaren in het begin dezer eeuw in de omgeving van Hamburg werden opgemerkt en waarvan men vermoedt, dat zij tusschen de aangroei van wieren, mosselen en zeepokken, welke zich aan den bodem van een schip kunnen verzamelen, vanuit China naar Eurooa (waarschijnlijk naar Hamburg) is overgebracht, staat, waar zij aan het netwerk der visschers eroote schade kan berokkenen, in zeer slecht gerucht. Sinds eenige jaren komt zij ook in ons land voor en met name in Friesland werd zij reeds tot een ware plaag. De naam wolhandkrab dankt zij aan het feit. dat zich om de scharen dezer krab een wolligen aan groei vertoont van zeer fijne en dicht opeenstaande haren, welke aangroei in meerdere of mindere mate den vorm van een manchet aanneemt. Tot voor kort werden deze krabben hier nog niet waargenomen. Wèl kwam in de Waddenzee de gewone strandkrab veelvuldig voor, die bij de bot en fuikenvisschers eveneens een zeer slechten naam heeft wegens de schade, die zij aan de netten toe brengen. doch deze vertoont zich slechts in water met tamelijk zoutgehalte. In zoet water heeft zij zich, in tegenstelling met haar Chineesche zuster, nog niet kunnen aan passen. In Maart i.1. werden hier echter in de Wadden zee op het Balgzand de eerste Chineesche krabben gezien, terwijl einde Mei ook een eerste exemplaar in het Amstelmeer bij Oostpunt is gevangen. Ge vreesd mag dus worden, dat de verspreiding zich thans ook in de Noord-Hollandsche binnenwateren zal voortzetten, hetgeen met enkele iaren een aan zienlijke verhooging van onkosten voor de blnnen- visscherij met zich zou kunnen brengen. Hij had zoo lang van de eene plaats naar de andere getrokken, dat hij geenerlei vaste herinnerin gen meer over had, en het blijkbaar veel prettiger (vond over Beresford's aangelegenheden dan de zijne ,1e spréken. „U is de haas en u moet bevelen," zei hii ook meer 'dan eens en geleidelijk was de jonge man zich hii den toestand gaan neerleggen. Hii was Newman's meester. IJij had den ouderen man dadelijk een zeker salaris gegeven en hoewel Nevvman zich eerst hiertegen verzette, werd er niet meer over gespro ken. En het eigenaardigste van alles was dat de groote. breedgeschouderde man van zijn onderge schikte betrekking scheen te genieten en zioh vol maakt gelukkig.voelde. Hii had het zelf zoo gewild, en zijn onderwerping was vaak aandoenlijk. Hit scheen alles tegelijk te kunnen wezen: beschermer, vriend en knecht. En niettegenstaande het feit dat Beresford zijn heer en meester was, liet een gevoel van bewondering cn respect zich nimmer veriagen. Dien middag van hun aankomst had hii Newman hij zich geroepen en zijde aan zijde zagen ze de Engelsche kust naderen. „Het is heerlijk weer thuis te zijn," zei Beresford op een gegeven oogenblik. „Va/n sómmige gezichtspunten bekeken bestaan er nog heel wat prettige dingen," gaf Newman pein zend toe. „Trekt u nu uw ias aan. mijnheer: liet is nevelig en guur. Waar hij hem vroeger wel eens met „ïe cn iii" had aangesproken, gebeurde dit thans nimmer meer. hetgeen Beresford wel eens hinderde. Hii begreep echter dat dit onvermijdelijk moest ziin. Geduldig trok hii ziin ias aan en zette zelfs op Newman's verzoek ziin kraag op. „Wil je goed voor ooeen houden. Newman." bracht hij heesdh uit. „dat wii onder alle omstandigheden vrienden ziin? Begrepen?" Even wachtte hii om daarna te volgen: „Engeland is een heel eigenaardig land, zooals je wellicht weet. Newman. Er bestaan 'daar heel wat mensehen die zich vermoedelijk niet kunnen indenken dat ie. niettegenstaande io hii me in dienst bent, tegelijk mijn beste vriend kunt we zen. Maar dat is toch zoo. Zoolang ik leef zal ik ie als een oudere broer beschouwen, en degene, die dit niet kan begrijpen, is niet de moeite waard om te kennen. In ieder geval zal Sally het wel begrijpen." Bij de laatste woorden was er een zachte, droome- rige uitdrukking in ziin oogen gekomen. „Ik kan altijd weggaan wanneer ik in den weg D.ioeht staan," zei Newman dadelijk. I „Wil ic onmiddellijk zwijgen," Beresford schud de hem ongeduldig heen en weer. „Jij, clie me te hulp schoot toen die ruwe kerels me wilden lyn chenjij, die voor me gewerkt en gezwoegd li ebtjij „We komen de haven binnen* viel Newman hem kalm in de rede. Beresford liet hem los. Hij kende hem, en be greep dat het overbodig was verder in die richting te praten. Niettemin had hii een vast plan ge maakt. Onverschillig welke houding Newman ook zou aannemen, niets en niemand zou hun vriend schap kunnen verbreken. De gedachte aan een dus danige mogelijkheid kon hem al woedend maken, want hij kénde Engeland. Engeland was bekrom pen, Engeland was stijf, conventioneel. Engeland zag neer op menschen zonder een verleden dat een open boek was. Weliswaar had hij geenerlei aan gename herinneringen aan Australië, maar hij was er van overtuigd, dat dit land toch breedere op vattingen had dan Engeland. Daar bestond ten min ste niet een zeker ongezonde nieuwsgierigheid om in dingen en feiten te wroeten, die achter den rug lagen. Dc menschen daar hadden geen tijd voor dergelijke dingen: ze moesten te hard werken. Als iemand in Australië in ziin levensonderhoud kon voorzien, werd hii vanzelf al gerespecl eerd. Engeland was evenwel heel anders. Het was thans voor het eerst dat het tot Beresford doordrong hoe de opvattingen van dit land een zeker struikelblok zouden kunnen vormen. Niettemin maakte hii zich daarover niet bezorgd. Hii was de beschermer en Newman de beschermde: de rollen waren dus vol komen omgedraaid, en hii legde bij zich/elf een duren eed af dat hii nimmer een vriend in den steek zou laten die zoo trouw over hem gewaakt had, onverschillig wat er ook kon gebeuren. En. Sally, ziin kleine, lieve Sallv met haar warm hart, zou volkomen ziin opvatting deelen. Hii zou haai* nu al heel gauw zien,. <?n haar alles vertellen. Er moest echter nog een nacht verstrijken, voordat hij haar kon ontmoeten, want ze zouden iti Londen logeeren, en den volgenden dag Morton, den notaris bezoeken, voordat ze naar buiten trokken om ziin erfdeel te aanvaarden. Hii had hem telegrafisch van zijn plan op de hoogte gesteld, doch nu hii er voor stond snakte hij er naar regelrecht door te kunnen reizen. Het was echter zeer onverstandig geweest dit te doen. dus zag hii van zijn voornemen af. Daarbij kwam dat er een rilling door ziin leden voer bij de gedachte in donker op Lacy Denham te moeten aankomen, want dan zou het oude huis na tuurlijk een nog verlaten er indruk wekken dan bii daglicht...... De ledige kamers van ziin moeder Indien hij niet het heerlijke vooruitzicht' had gehad met Sally te trouwen, dan was hij wellicht heelc- maal niet meer daar teruggekomen. Zijn moeders afwezigheid was al erg genoeg ge weest, maar nu was de Admiraal ook heenge éraande arme. oude man, die per slot van re kening toch te veel van hem had gehouden om hem te onterven. Ja. alles in aanmerking genomen was het beter eerst in Londen te ziin. Sallv zou zonder twijfel begrijpen waarom dit gebeurde. Ze had niet geschre ven, of. indien dit gebeurd was, dan was het epis tel te laat aangekomen. En ze zou hem niet lang alleen laten in het verlaten huis: hij moest haar bij zich hebben om hem te troosten. Weer verdreef de gedachte aan haar alle sombere gevoelens en er kwam een schittering in ziin oogen. Even later hadden ze de aanlegplaats bereikt. HOOFDSTUK XII. De reis. Toen Beresford na zijn onderhoud met den heer Morton bij Newman terugkeerde, verkeerde hii in een hoogst neerslachtige stemming. „Ik heb het gevoel alsof alles veranderd is," zei hii. „Dat is ook iderdaad zoo" antwoordde Newman. Hii was iuist druk bezig Beresford's koffer te pak ken. „Er is toch niets gebeurd," vroeg de oude man na even gewacht te hebben. „Nee. dat niet. Maar ik ben mistroostig. Het hin dert me geweldig, dat ik weer van naam zal moe ten verwisselen. Newman stond met den rug naar hem toegekeerd en eensklaps lachte hij. Het kwam zelden of nooit voor dat hii sprak en werkte tegelijk, doch nu ge schiedde het. Hii vouwde Beresford's pyama's met de grootste zorg tesamen. „Waarom héb ie zoo'n pleizier?" vroeg Beresford grimmig. Het duurde eenige seconden voordat er antwoord kwam. „Ik heb er nooit iets op tegen gehad miin naam te veranderen," zei hij toen rustig. Beresford staarde hem even aan. en ging daarna voor het raam zitten en stak een ciearet op. „Jii bent nu eenmaal een filosoof en niets schijnt iou van streek te kunnen brengen." zei hii. „Onbelangrijke dingen tenminste niet", bevestigde Newman. voortgaande met pakken. „Hoe hebben Optreden van de Djiguiten-kozakkeib De Kozakken komen! Vroeger een noodkreet, die schrikbeelden voor de oogen bracht van woeste ruiters, steigerende paar den en vreeselijke terreur. Thans een juichkreet: een voorstelling van de Djiguiten Kozakken is een sportief evenement, een demonstratie van ruiterkunst door stoutmoedige acrobaten te paard. Wie zijn de Djiguiten Kozakken? De Djiguiten Kozakken zijn allen officieren van de voormalige Wit-Russische ruiterregimenten, die de vermaardheid bezaten, dat alleen de allerbeste ruiters uit het groote Russische rijk hiervan lid kon den worden. Na de omwenteling vereenigde zich een tiental van hen onder leiding van den „Hetman" Remeleff en zij toonen thans in alle landen van Europa met enorm succes hun onovertroffen staaltjes van rui- teracrobatiek en onverschrokken paardrij-kunst. Inderdaad „onovertroffen". Zelfs de cowboys, waar van wij, dank zij de film, toch heel wat gewend zijn, durven in de verste verte niet die gewaagde toeren uit te voeren, die alleen de zonen der steppe vertoo- nen. Dergelijke, dikwijls roekeloos lijkende, presta ties kunnen dan ook alleen geleverd worden door ruiters, zooals de Djiguiten Kozakken, die van jongs af aan opgegroeid zijn met hun rijdieren en die dag en nacht, in het zadel hebben doorgebracht. Het lijkt wel, of man en paard één zijn geworden en of bei den geen vrees kennen. Toeren, zooals „De groote pvramide". „De dolken- dans". „De salto-mortale" e.d. zijn voor den waren liefhebher van paardrij-kunst een lust om te zien. Dat is geen circusvoorstelling of hoogeschool-riiden, maar een ongekende topprestatie op het gebied van paardrijden, van durf en vermetelheid, van éénheid van menscli en dier. De voorstellingen, die de Diiguilen Kozakken in 1928 in Nederland gegeven hebben, vonden dan ook steeds voor uitverkochte terreinen plaats. Zii ziin niet alleen een evenement op sportief gebied, maar bo venal ook zeer leerzaam en onderhoudend. Zii bezochten ons land voor de eerste maal in 1928. doch doordat zii in vriiwel alle landen van Europa contract hadden, konden zii eerst thans weer in ons land optreden. Op de Remavi hebben zij thans een bij uitstek geschikte gelegenheid daartoe, n.1. op een deel Buitenhaven, waar in de open lucht thans hun rij kunst zal worden vertoond. Op alle rangen heeft men een goed uitzicht. Als het weer nu een beetic meewerkt, zullen naar te verwachten is. duizenden van deze gelegenheid gebruik maken. Wij verwij zen voor het overige naar de advertentie in ons nummer van heden. Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 c-t. NIEUWE N1E DO RP Buxqerl. Stand over de maand Mei '35. Geboren: Ahthonius Johannes, z. v. Anthonie van der Gulik en Catharina Meester: Jannv, d. v. Ger- rit Wit en Jacoba Polsma: Ambrosius Simon. z. v. Johannes Adrianus Sliikcrman en Anna Kruiier. Ondertrouwd: Adrianus Spaansen. oud 23 iaren en Maria Catharina van der Stoop, oud 24 laren, beiden alhier: Simon Modder, oud 41 iaren. alhier en Rensie Smit, oud 36 iaren. te Harcnkarspel: Ni- colaas Pieter Zwakman, oud 28 iaren. wonende te Winkel, onlangs te Nieuwe Niedorp en Alida Pee reboom, oud 25 iaren, alhier: Cornelis Arie Lange- dijk. oud23 jaren, te Harenkarspel en Pietertic Roere, oud 21 iaren, alhier. Gehuwd: Cornelis Wilhelmus Stadcgaard. oud 26 iaren, te Oude Niedorp en Elizabeth Margaretha Keesom, oud 24 iaren, alhier; Johannes Lubertus Reine, oud 25 iaren, te Heerhugowaard en Aaltje de Vries, oud 24 jaren, alhier: Adrianus Spaansen en Maria Catharina van der Stoop: Simon Modder en Rensie Smit; Nicolaas Pieter Zwakman cn Alida Peereboom. Overleden: Elisabeth Kromheer, oud 1 jaar, d. v. Cornelis Kromheer en Wijntje dc Boer: Hubertus Spaansen, oud 55 iaren. echtgen. van Grada Baars: Cornelis Takken, oud 61 iaren. echtgen. van Ida Kruijer. Trijntje van Wilgen, oud 74 jaren, weduwe van Simon Prins. we al die dingen er in 's hemelsnaam gisteren in gekregen?" „Het komt er niet op aan. Stop alles er maar in. Ik zal wel even op de koffer gaan zitten om die wat plat te drukken." „Nee, mijnheer, ik kan het zelf wel af. Hoe wil len ze u nu noemen, mijnheer?" „Vane-Trafford, de naam van den ouden man." Er lag een vermoeide klank in ziin stem en een bittere trek om zijn mond. „Ik moet het wel doen, want het was zijn nadrukkelijke verlangen. Maar... hij had me dit wel kunnen besparen, vind ik." „Waarom?" vroeg Newman. de koffer na eenige krachtsinspanning gesloten hebbend. „Hetkomt me voor alsof dit oneerlijk is te genover de nagedachtenis van miin vader." sta melde hii „Daarover zou ik maar niet tobben, mijnheer. Ik geloof niet dat hii er zich iets van aangetrokken zou hebben." „Maar ik wel", protesteerde Beresford. „Ik ben er aan gewend Cheverell te iieeten, on ik geef aan dezen naam de voorkeur boven Vane-Trafford." Newman stond op. „Ziezoo, die is tenminste dicht. Groote goedheid, nu heb ik nog vergeten uw sponzenzak er in te doen. Vervloekt nog aan toe." „Stilletjes de koffer dicht laten. Dat ding zal ik wel om mijn nek hangen", zei Beresford glimlachend. „Wil je nu naar beneden gaan en daar op me wach ten?" Newman begreep dat hii onmiddellijk moest gaan, als Beresford op deze manier sprak. Zoodra de man verdwenen was. ging hii voor het raam staan en staarde peinzend naar buiten. New man's lach. die eenigszins spottend had geklonken, had hem per slot van rekening uit ziin sombere stemming opgewekt. Het was in ie<ler geval slechts een kwestie van sentiment geweest ziin vader's naam aan te nemen, en waarom moest het hem nu zoo hin deren dien op te geven? Onwillekeurig vroeg hij zich af, hoe vaak Newman den zijne al niet bad veranderd: Hii hoopte van harte dat Engeland niet al te nieuwsgierig zou wezen waai' het zijn trou wen vriend betrof. Toen hii even later beneden kwam, zat Newman al op de koffer op hem te waditen. „Je hadt die door een van de knechts van het hotel kunnen laten halen, oude iongen." zei Beres ford. „Ga ie mee: we moeten oen taxi nemen, an ders missen we den trein." (Wordt vervolgd.)"

Schager Courant | 1935 | | pagina 18