Twee Robinsons BLAUWE HEMEL, BLAUWE OGEN. Gezichtsbedrog. De onbewolkte hemel zien wij blauw. Maar we wéten, dat hij niet blauw kan zijn, omdat de lucht een kleurloos gas is. De blauwe kleur van de hemel is gezichts bedrog, en dat komt door het breken van de zonnestralen. Zo is het ook gesteld met de blauwe ogen. Wie van jullie zegt dat hij of zij blauwe ogen heeft? Nu, jullie vergissen jullie lelijk. De blauwe ogen zijn namelijk volkomen kleurloos! Dat komt omdat het pigment, de voornaamste kleurstof, ontbreekt, die het buitenste vlies van de iris (het regen boogvlies), bij bruine en zwarte ogen don ker kleurt. Omdat die dus kleurloos is, zie je dóór het regenboogvlies héén het daaronder lig gende vlies, dat wit is, dat blauw lijkt door het breken van het licht. Want het bui tenste, doorzichtige Iris-vlies werkt als 'n prisma, dat de door het eronder liggende vlies teruggekaatste stralen breekt. Ook bij andere blauwe tinten in de planten- en dierenwereld is het zo gesteld. Daar is al les weer een kwestie van gezichtsbedrog. zien. Ze hadden een stuk goed aan een tak gebonden maar eigenlijk wapperde dat noodsignaal tevergeefs. En wanneer ze zo'n schip voorbij zagen gaan maakte tel kens weer de teleurstelling zich meester van hun hart... Eindelijk na ruim tien jaren werden zij gezien en zo kwamen zij dan toch weer in Duitsland terug iets dat zij niet meer had den durven hopen. Ze waren vroeg oud geworden en ze kwamen armer terug dan zij gegaan wa ren. Maar hoe kwam het nu dat zij niet ge haald waren? Wel dat zat zo: Kort nadat zij vertrokken waren was de OPLOSSING VORIGE WEEK DE BARNSTEENVISSERS. DE INDIANENBRIEF. Fietje is een echte wildebras precies een jongen! Haar lievelingsboeken zijn India nenverhalen. En alles wat zij doet is Indi aans. Ze is een echte „squaw" geworden! Ze heeft een grote boezemvriendin, Lily, die echter niet zo Indiaans is. En ze be grijpt Fietje dikwijls niet, wanneer die met echte Indianentermen zit te vertellen. Zij leest geen Indianenverhalen. Hoe zou ze al die uitdrukkingen dan kunnen begrij pen? O zo! ^-^7 Ze gaan dikwijls samen uit, op vrije mid dagen en zo. Heerlijk naar buiten, waar ze allerlei spelletjes doen en verbranden - ten minste 's zomers. Hollands: het gras horen groeien, bete kent. Dat zegt men dan van mensen, die denken dat zij verschrikkelijk verstandig zijn. Want die bestaan zie je. Je begrijpt, dat is maar een grapje, dat gezegde. Maar nu zijn er twee Amerikaan se geleerden, die een apparaat gebouwd hebben, waardoor men werkelijk het gras kan horen groeien. Het gras wordt met wortels en al in een metalen cylinder ge daan, en deze wordt vervolgens in een luchtdichte cel geplaatst. Van die cylinder lopen electrische leidingen via een verster ker naar een luidspreker, waaruit men dan de geluiden hoort komen, die het gras maakt door het groeien. VLINDERS VLIEGEN DOOR DE LUCHT. Uit zijdepapier knippen we vlinders, die we daarna rhet mooie kleuren beschilde ren. Hebben we dat gedaan, dan maken we ze één voor één voorzichtig vast aan een zijden draad. Met een waaier waaien we nu de vlinders lucht toe, zodat ze begin nen te vliegen, net als levende vlinders. In Japan zie je zulke papieren vlinder- dansen dikwijls in circussen en variété's. Als je je een beetje oefent, zul je misschien ook zo knap worden dat je de vlinders laat dansen, zodat het lijkt alsof het wer kelijke vlinders zijn! Meneer knoeit al een uur of zo Aan z'n nieuwe radio. Maar... nu de spoel in 't toestel zit En scheldend zócht meneer van Tol!!! Hoort baas van Tolgeen sikkepit! Verdraaid Inplaats van draad... de wol! (Nadruk verboden). M. P. v. V. DE HUISMIDDELTJES VAN EEN GROOT MAN. Heb jij die ook nodig? Een staatsman van grote betekenis heeft een recept van huismiddeltjes geschreven, volgens hetwelk hij trachtte te leven en te handelen. En hij heeft er heel wel bij ge varen. Misschien kunnnen jullie het ook eens proberen! Het kost je niets en je hebt er ook geen apotheker voor nodig! Hier is het recept: 1. Stel nooit tot morgen uit, wat j'e van daag kunt doen. 2. Val anderen nooit lastig met hetgeen je zelf kunt klaarspelen. 3. Geef nooit geld uit, wanneer je het nog niet hebt! 4. Koop nooit onnodige dingen omdat ze goedkoop zijn! 5. Hoogmoed kost vaak meer dan hon ger, dorst en koude. 6. Eet en drink liever te weinig dan te veel! 7. Wat je prettig vindt om te doen is nooit moeilijk! 8. Bekijk alles van de goede kant! 9. Maak je nooit zorgen vóór de tijd déér is. 10. Wanneer je boos bent, tel dan eerst tot tien, voordat je spreekt. Ben je héél erg boos, tel dan tot honderd! OPLOSSING INDIANENBRIEF: Ivom (wenkende figuur)' in mijn huis (tent) om twaalf uur (stralende zon) eten (pan.) We gaan dan wandelen (voetspo ren) naar de rivier (golven) en in de boot' varen (boot met twee inzittenden) en vissen (twee hengels). Dan zwemmen we (twee zwemsters) en gaan daarna naar huis (voetsporen). HET STOLTENHOFFEILAND IN DE ATLANTISCHE OCEAAN. door Mevr. M. Jansen van Deventer Nog niet zo lang geleden liet de Britse admiraliteit twee eilanden, die in het Zui delijke deel van de Atlantische Oceaan met het vulkaaneiland Tristan da Cunha een eenzaam eilandengroep vormen, opnieuw opmeten. Die twee eilanden werden toen „Nachte- galeneiland" en „Onbereikbaar eiland" ge noemd. Deze drie eilanden behoren aan de Verenigde Staten van Zuid-Afrika, en al leen Tristan da Cunha wordt door (nau welijks honderd) mensen bewoond. Het „Onbereikbare eiland" heette sedert vijftig jaren het „Stoltenhoff-eiland", en ik zal je nu gaan vertellen hoe het aan die naam gekomen is. Dit eiland is zó ver van de twee anderen verwijderd, dat het vandaar uit niet te zien is. Het is erg rotsachtig, en daardoor ziet het er niet buitengewoon gastvrij uit. Je dan het volgende schip, dat naar Kaapstad kwam, de twee broers ophalen, met de buit gemaakte zeehondenvellen. Nadat de broers in de zeventiger jaren van de vorige eeuw op het eiland afgezet waren, ging alles van af het eerste ogenblik verkeerd. Allereerst zeiden de zeehonden het eiland vaarwel, en als gevolg daarvan moesten de broers ook de zeehondenvellen vaarwel zeggen en bovendien het geld, dat zij er mee verdiend zouden hebben...! Zo zaten de broers dus op het eiland vast en moesten nu maar wachten tot drie jaar later volgens het contract, een schip van de rederij hen weer zou ophalen... Maar de drie jaren waren al lang voor bij en nog steeds was er geen schip geko men. Vier vijf zes jaren gingen voorbij en nog altijd maar niets. De broers gaven alle hoop op. De levensmiddelen die zij meegenomen hadden waren allang opgebruikt en hun kleren hingen langzamerhand als vodden om het lijf. TECHNIEK THUIS. Kousen breit mevrouw van Tol ...Op de tafel ligt de wol! leunt er maar op één manier komen, door een nauwe doorvaart, en dan nog alleen wanneer men er goed bekend is. Anders is het veel te gevaarlijk, juist door die klip pen en rotsen. Zo is het ook te verklaren dat de twee Robinsons, waar ik jullie nu over vertellen zal, zo lang daar hebben moeten wonen, en zij door geen schip gezien werden ge durende ruim tien jaren. De gebroeders Stoltenhoff waren twee Duitsers uit Hamburg. De ene was matroos, de andere werkte bij een rederij. De „broeder matroos" had gedurende zijn reizen een pracht plan bedacht, en toen hij weer eens in Hamburg kwam, vertelde hij dat plan aan zijn broer. Hij wilde name lijk op het eenzame eiland de waardevolle vellen der vele zeehonden, die daar hun rustplaats hadden, buit gaan maken. Zijn broer was wel voor dit plan te vin denen ze besloten om de vellen te halen en zodoende geld voor hun oude dag te gaan verdienen. De „broeder rederij" sloot met zijn rede rij een contract volgens hetwelk het eerste het beste schip dat naar Kaapstad voer, de beide broers mee zou nemen en op het een zame eiland afzetten. Drie jaar later zou Ze gaan niet op dezelfde school en Lily heeft geen telefoon. Wanneer Fietje een afspraakje wil maken, dan moet ze Lily dus briefjes schrijven. O, en soms begrijpt Lily daar niets van. Gelukkig heeft ze een broer, die óók een echt Indiaan is. En die ontcijfert die brieven dan. Ook nu weer heeft Lily zo'n „rare" brief van Fietje gekregen. En Bob i3 niet thuis, en verbeeldt je dat er haast bij is! Lily moet sommen maken, maar ze kan er haar gedachten niet bijhouden, zó is ze door Fietje's brief in beslag genomen. Als ze nu toch maar eerst wist wat er in stond! Kunnen jullie haar misschien helpen? Hier is de brief: (De oplossing vindt je elders op deze pagina). HET GRAS HOREN GROEIEN. Er is een Duits gezegde*: Das Gras wach- sen hóren, dat letterlijk vertaald in het MUNCHHAUSEN BIJ DE ESKIMO'S. Een harde ruk een vreugdekreet... Een gat in 't ijs een hengelsnoer... Hou vast baron! Je hebt wat beet!! Kijk! De baron zit op de loer. Strakgespannen staat de lijn Een laatste ruk en met een smak... Dat moet een reuzenkanjer zijn! ...Vliegt hier een walvis uit het wak. M. P. v. M. (Nadruk verboden). Ze moesten nu als echte Robinsons leven van de dingen die het eiland voortbracht. Het eiland was vulkanisch en het land daardoor vrij vruchtbaar. Maar de broers waren geen landbouwers en veel haalden zij niet uit de grond. Af en toe zagen zij een schip aan de ho rizon maar zij werden natuurlijk niet ge reder gestorven. Zijn firma kwam in vreem de handen, het personeel werd veranderd en door de drukte vergat men de twee Stol- tenhoffs. De Britse admiraliteit gaf het eiland waar de twee broers zo lang gewoond had den ter ere van hen de naam Stoltenhoff- eiland."

Schager Courant | 1935 | | pagina 20