Toch een kabinet Lava) in het nieuwe land Ernstige beschuldiging. Nieuwe onthullingen te Oss Zaterdag 8 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9738 Buitenland Goederentram ontspoord. De waker in Uw huisi WERKVERRUIMING IN LAND- EN TUINBOUW. De oplossing der Fransche regeeringscrisis geeft geen zekerheid over de hand having der valuta. Japan weer op het oorlogspad. Baldwin in Engeland minister-president. Twee nieuwe kabinetten zijn ter wereld gekomen, nl. een Fransch en een Engelsch. In Frankrijk lieeft Laval, nadat nog eerst Pietri zijn geluk had beproefd, er een in elkaar getimmerd, terwijl in Engeland MacDonald als premier plaats heeft gemaakt voor Baldwin en Sir Sknon buiten landsche Zaken aan Samuel Hoare heeft moeten afstaan. Het Fransche dilemma. Maar laat ons eerst naar Frankrijk gaan Zooals men w.eet had men daar te kiezen tus- schèn loonsverlaging en devaluatie. Wij hebben reeds herhaaldelijk betoogd, dat bei de wegen eigenlijk op hetzelfde neerkomen, alleen met dit verschil dat devaluatie een verslechtering beteekent „in den wilde weg", dus zonder ordening, terwijl een versoberings- of deflatiepolitiek althans de meest scherpe kantjes voor de minst draag krachtige groepen kan trachten weg te nemen. De meerderheid in Frankrijk begrijpt dat zeer goed, 'doch zooals overal elders, zien de volksvertegen woordigers meer op tegen een toestemmen in loons verlaging dan in devaluatie. Van de gevolgen van het laatste en de keurige theoriën daarover begrijpen de meeste menschen geen sikkepit, maar een loonsverlaging voelt men onmiddellijk in den zak. En dit nadeel wordt den vertegenwoordiger in de Kamer zwaar aangerekend. De begrooting moet in evenwicht. Hoe men het keert of wendt, geen land is op den duur bestuurbaar zonder sluitende begrooting. Is er geen evenwicht tuschen ontvangsten en uitgaven, dan treden de ijzeren economische wetten met on verbiddelijke kracht in werking. Of bezuinigen, óf muntverzwakken! Toen de Fransche Kamer, door het weigeren der volmachten aan Flandin en Bouisson blijk gaf, de eerste weg niet te willen, trad spontaan de aanvals- poging op den franc in werking en begon het goud in stroomen de kelders van de Bank van Frank rijk te verlaten. Laval als redder. Bij zijn eerste poging tot kabinetsvorming be merkte Laval alras, dat de radicalen nog niet murw genoeg waren om met een bezuinigingspro gram mede te gaan. Hij schoof waarschijnlijk in overleg met Herriot Piétri naar voren, die na tuurlijk eveneens geen kans kreeg. Maar ondertusschen bleef de goudstroom, die Frankrijk verliet, wassen en stapèlden de moeilijk heden zich op. Toen, in uitersten nood, bleken de links georiën teerde radicalen handelbaar en zegden Laval bij zijn hernieuwde pogingen hun onmisbare steun tot verdediging der valuta toe. Is de Fransche franc thans veilig? Laval is reeds voor de Kamer geweest en heeft met een meerderheid van 324 tegen 160 stemmen en 100 onthoudingen de door hem gevraagde vol machten tot verdediging van den franc gekregen. Wie echter mocht denken, dat deze volmachten dezelfde zijn, als Flandin oorspronkelijk noodig acht te, of die Bouisson aan de Kamer vroeg, vergist zich deerlijk. Bouisson vroeg al' heel wat minder als Flandin, maar Laval heeft zich tevreden moeten stellen met machtigingen, die nog slechts een zwakke weer spiegeling zijn van het oorspronkelijk noodig geoor deelde. Men zou dus verkeerd doen met aan te nemen, dat alle gevaar voor de valuta is verdwenen. Daartoe is de toeziende functie der Kamer nog te veel op den voorgrond geschoven en staat men ook in de toekomst voor de mogelijkheid van plotse linge verrassingen. Had de Kamer zich voor een tijdje naar huis laten sturen, zooals oorspronkelijk het plan was, dan zou een energiek gevoerde verdediging, dus sterke ver soberingen, hoogst waarschijnlijk wel succes hebben gehad. Maar nu de Kamer over bijna elke bezuiniging haar meening mag zeggen, vreezen wij het ergste. Arm Frankrijk! Zult ge opnieuw door de hel 'der inflatie heen moeten? Japan zal zijn invloedsfeer trachten te vergrooten. Japan is blijkbaar van plan zijn invloedsfeer in China te vergrooten. Eerst Mandsjoerije, toen het aansluitende Jehol 'en thans Noord-China. Volgens een blijkbaar vaststaand plan dringen 'de kleine felle Eilandbewoners het noorden van het groote Chineezenrijk binnen en breidden steeds ver der hun macht uit. Thans eischen zij vergrooting der gedemilitairi- seerde zone tot voorbij Peiping (Peking). Wat dat op den duur wil zeggen begrijpt ieder. Zonderling is het, dat de invloedrijke en machtige Chineezenleiders Tsjang-Kai-sjek en Tsjang Ksoe- liang zich zorgvuldig op den achtergrond houden. Mogelijk zijn zij van meening, dat tegenstand toch niet kan haten en wenschen zij hun positie niet in de waagschaal te stellen. Eden geen minister van buitenlandsche zaken. Bij de Kabinetswijziging in Engeland is, integen- stelling met de algemeene verwachting, aan Lord Eden het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ont houden, en toevertrouwd aan Sir Samuel Hoare. Er zijn enkele nieuwe figuren in de regeering op genomen, o.a. Malcolm MacDonald, een zoon van Ramsay, maar de groote veranderingen betreffen het leiderschap en buitenlandsche zaken. Sir John Simon heeft zooals gezegd op buitenland sche zaken plaats moeten maken voor Sir Samuel Hoare en troont thans op binnenlandsche zaken. De belangrijkste verschuiving heeft echter wel plaats gevonden bij het premierschap. Na gedurende zes jaar de leiding van dit. nationale kabinet te heb ben gehad, maakt de socialist Ramsay MacDonald thans plaats voor de conservatief Baldwin. Wie zich de wordingsgeschiedeni. van deze regee- ring nog herinnert moet het vreemd aandoen, dat thans een rasechte tory aan het hoofd van het na tionale kabinet staat. Toen een gedeelte der socialisten nu 6 jaar geleden met conservatieven en liberalen tezamen een regee ring vormden met het doel het bedreigde Old Enge land voor ineenstorting te behoeden, hadden zij toch zeker niet kunnen vermoeden nog eens onder leiding van een conservatieve premier aan de regeering te komen. Een Engelsch verwijt aan Italië. Tijdens de debatten in het Lagerhuis is Minister Eden nog even van leer getrokken tegen de anti-En- gelschc campagne in de Italiaansche pers. Hij legde vast, dat Brittannië niet uit egoistische motieven had aangedrongen op vriendschappelijke regeling van het conflict met Abessynië, maar enkel en alleen om een bloedvergieten te voorkomen. Ten zeerste betreurde hij de gelanceerde valsche voorstellingen, die hij belachelijk, fantastisch en kwaadwillig noemde en overigens gevaarlijk voor de waarlijk uitmuntende betrekkingen tusschen Enge land en Italië. Ten slotte zeide hij te betreuren, dat men de pu blicatie van dergelijke valsche voorstellingen heeft toegestaan. Dit verwijt is direct gericht aan het adres van Mus- solini. Want de Duce beslist per saldo wat niet en wat wel in de Italiaansche bladen wordt gepubli ceerd. Maar deze weet zeer goed, wat hij wil en schijnt niet van plan van zijn Afrikaansch avontuur af te zien. De persaanval op Engeland zal dan ook wel zorg vuldig in elkaar zijn gezet om Londen eens en voor al duidelijk te maken, dat men desnoods bereid is met Duitschland samen te gaan, als Engeland nog langer de voet dwars zet. Opzienbarende arrestaties. - Brandstichting opgehelderd. - Directeur van Ossche wielerbaan had consumptietent in brand laten steken. In Oss gaat het onderzoek van marechaussee en politie nog steeds onvermoeid voort. En eiken dag haast weer doet men sensationeele ontdekkingen en eiken dag haast ook geschieden nieuwe arrestaties. Zoo is de dag van gisteren wederom rijk aan sensa tioneele gebeurtenissen geweest. Elders in dit nummer melden wij de aanhouding van den 25-jarigen P. S. in verband met den roof overval op het bejaarde echtpaar Van Bergen aan de Kapelstraat te Oss. De. greep blijkt goed te zijn ge weest. Immers, naar thans gemeld wordt, heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Hij gaf toe, samen met drie anderen de daad te hebben gepleegd. Twee van deze mede plichtigen. n.1. „De Rut" en P. de B. bevinden zich reeds in de gevapgenis te v'%Hertogen- bosch, waar „De Rut"'reéds móet bekend heb ben aan den overval mede schuldig te zijn. f De vierde verdachte, de 23-jarige O., bijgenaamd „het Noesje", die werkzaamheden verrichtte in de. omgeving van Amsterdam, is daar door de politie opgespoord. Gisteren is hij door de marechaussee te Hoofddorp aangehouden. Om half zes gisteravond: kwam hij zwaar geboéïd te Oss aan. Vrijwel terstond bij zijn aanhouding heeft O. be kend, te hebben deelgenomen aan den roofoverval. Nog verdere verdenkingen. Buiten deze kwestie verdenkt men den aangehou den S. die verklaart, dat hij bij den overval op de oude menschen op den uitkijk heeft gestaan dat hij ook bij andere schurkenstreken met de bende heeft samengewerkt. Opzienbarende aanhouding. De gemeentepolitie van Oss heeft gisteravond een arrestatie verricht, welke groot opzien heeft gewekt. In den nacht van 3 op 4 Juni 1933 is het groote houten paviljoen van de wielerbaan geheel afge brand. De schade bedroeg ongeveer f 4000. Al dadelijk rees vermoeden van brandstichting, daar de directeur van de wielerbaan, die tevens agent van een groote brouwerij en een bekend ingezetene van Oss is, des middags nog in het paviljoen is geweest, toen niets verdachts bemerkt had en verklaarde, dat dien dag geen vuur had gebrand. Reeds voor eenige jaren terug, toen nauwelijks de eerste deelen van den Zuiderzeebodem droog kwamen te liggen, gaven we een foto van een gezonken turf schip nabij Kolhorn. Stille getuige van een tragedie, die zich in vroeger dagen op deze plek heeft afge speeld. Het is niet bij dit eenige wrak gebleven. Al naar mate de Wieringermeer geheel droog kwam te lig gen, kwamen er verscheidene van deze wrakken voor den dag. Ze zijn thans opgekocht en worden nu ge sloopt. Daarbij is het merkwaardige aan het licht gekomen dat het hier niet alleen gezonken turfschepen be treft, maar dat er bij zijn, die reeds eeuwen op den bodem van de Zuiderzee gelegen moeten hebben. Zij zouden dan dateeren uit den tijd, dat de Zuiderzee nog menigmaal de plaats was, waarop over haar wa teren trotsche galjoten en galjoenen stevenden, en donderend geschutsvuur langs haar lage boorden weerklonk. Men veronderstelt nu, dat bovenstaand wrak van een dezer oorlogsschepen afkomstig is. Men conclu deert dat ook mede hieruit, dat in de zware span ten en balken geen enkelen spijker gevonden werd en dat het een en ander met houten pennen aan el kaar was bevestigd. Deze houten pennen zijn nog' heel goed zichtbaar op het rechterjbodemgedeelte van het wrak, zooals bovenstaande foto laat zien. Foto's als hierboven zullen straks het laatst over geblevene zijn, die aan het glorietijdperk van de Zuiderzee herinneren. De zaak werd echter nimmer tot klaarheid gebracht en de verzekeringssom werd aan den directeur uitbetaald. Het onderzoek in deze - zaak werd-steeds voortgezet en door beken tenissen yan gearresteerde leden van het fnilieit kwém men te weten, dat inderdaad brand .was gesticht, doch ook, dat de directeur deze brandstichting had opgedragen aan een der leden van de bende, dien hij daarvoor een geldelijke belooning had toegekend. In verband hiermede is de directeur gisteravond gearresteerd en door den burgemeester aan een lang durig verhoor onderworpen. Gebleken is, dat de directeur een dubbel leven leid de en meermalen verdacht is, daar hij contact had met leden van de misdadigersbende. Men zal zich herinneren, dat hij eenige maanden geleden bij een nachtelijke vechtpartij met den voor zitter van de wielerclub „Arditi" was betrokken, waarbij hij een zware verwonding met een mes aan het gelaat opliep. Een bekentenis. De gistermorgen als verdacht betrokken te zijn ge weest bij den overval op het echtpaar Van Bergen te Oss, te Hoofddorp gearresteerden Ottens, bijge naamd „Het "Noesje", heeft naar later gemeld wordt, gisteravond in de marechausseekazerne te Oss een volledige bekentenis afgelegd. Aan het adres van den gewezen hoofd commissaris van politie te Den B[aag. In het jongste nummer van „Volk en Vaderland" wordt een hoogst ernstige beschuldiging geuit tegen den eenigen tijd geleden met eervol ontslag uit den dienst getreden Haagschen hoofdcommissaris van politie. Reeds in het vorig nummer van 1 Juni had „Volk en Vaderland" in algemeene termen geschre ven over een vordering welke tegen den gewezen hoofdcommissaris zou zijn ingesteld, omdat deze laatste de eischende partij met onware beweringen zou hebben bewogen hem een bedrag ter hand te stel len ter uitbetaling aan derden. Over het gebeurde werden daarbij echter geen nauwkeurige inlichtin gen gegeven. Die volgen nu echter in een tweede artikel in „Volk en Vaderland" van deze week. Het blad noemt nu man en paard. Volgens deze lezing zou kort vóór de begrafenis van een in het buitenland overleden Nederlandsch gezant, een da-I me zich bij den tocnmaligen Haagschen hoofdcom missaris hebben Vervoegd die verklaarde met den overledene in buitenechtelijke verhouding te heb ben gestaan, waaruit een kind zou zijn geboren. Zij verlangde een uitkeering van twee ton. De hoofd commissaris zou zich tijdens de begrafenis die in Den Haag plaats vond, door bemiddeling van een oud-minister tot de familie van den gestorven ge zant hebben gewend, die naderhand den hoofdcom missaris een bedrag van veertig duizend gulden ter hand stelde ter uitbetaling aan de dame in quaestie. Later zou hij voor hetzelfde doel nog eens tiendui zend gulden ter uitbetaling aan de dame hebben gevraagd en gekregen. Vervolgens zou echter aan de familie van den gezant zijn gebleken, dat de bewerin gen omtrent de buitenechtelijke verhouding van al len grond ontbloot waren en dat noch de dame, noch het kind bestonden. Een klacht zou toen zijn ingediend bij het parket te 's-Gravenhage, dat even wel weigerde een vervolging in te stellen, wat later verliet de hoofdcommissaris wegens ziekte den dienst met eervol ontslag. De vordering tegen hem zou nu worden behandeld door een commissie van scheids mannen, die volgens „Volk en Vaderland" uit drie vooraanstaande Kamerleden zou bestaan. Aldus de. feiten, zooals zij door „Volk en Vader land" nu worden medegedeeld. In „De Telegraaf" van gisteravond vinden wij een uitvoeriger lezing van het geval, dat echter in hoofdzaken met het relaas in „Volk- en Vaderland" overeenkomt, en dat berust op gegevens, welke het blad reeds eenigen tijd in bezit zegt te hebben gehad, maar niet wilde gebrui ken alvorens het ingestelde scheidsgerecht een uit spraak zou hebben gedaan; nu de publicatie in „Volk en Vaderland" is verschenen, wil „De Telegraaf" echter niet langer zwijgen. Aan het verhaal van „De Telegraaf" ontleencn wij nog dat de hoofdcom missaris zich op het standpunt schijnt te stellen dat hijzelf het slachtoffer is geworden van de dame in quaestie, die hem dus als het ware zou hebben ge bruikt om onder haar valsche voorwendsels het geld los te krijgen. De familie van den gezant zou zelf niet hebben gewenscht tot openlijke rechtsvolging tegen den hoofdcommissaris over te gaan. Zij zou voorkeur hebben gegeven aan een eereraad, bestaande uit het oud-Kamerlid Sasse uit IJsselt, den gewezen minis ter-president Ruys de Beerenbrouck en prof. De Sa- vornin Lohman. De minister van Justitie, die van het geval hoorde, zou echter hebben ingegrepen en, hangende het onderzoek, den H.C. hebben verhinderd om zijn ambt uit te oefenen. Deze nam ziekte-verlof. Tegelijkertijd gaf de minister aan mr. Brandts, pro cureur-generaal, mr. De Visser, advocaat-generaal, opdracht een zelfstandig onderzoek in te stellen. De ze officieele vertegenwoordigers der rechterlijke macht woonden de zittingen van den bovengenoemden eere raad bij, maar namen geen deel aan de verhooren. Zij volgens slechts de debatten om zich nader te informeeren. Zij waren het die dr. van Ledden Hul sebosch opdracht gaven het door den hoofdcommis saris opgestelde proces-verbaal (inzake de uitbeta ling der gelden aan de dame in quaestie) te onder zoeken, waardoor zou zijn komen vast te staan, dat. het een valsche handteekening droeg. Zij waren ech- I ter niet bereid het belastende materiaal, waarover zij zelf beschikten, aan den eereraad te overhandigen. Treinvertraqing op de lijn Eindhoven— BoxteL Gistermorgen te halffieri. is ÓP1 dën overweg bij de> vroegere fabriek der firma van Gai-dingen té Eind* hoven, een goederentram EindhovenSon gederail leerd. Een paar wagens liepen naar de „Msb." meldt, uit de rails en kwamen over de spoorlijn Eindho venBoxtel te staan, zoodat 't treinverkeer in beide richtingen stop stond. Trein 1247 uit Boxtel, die luist binnenkwam, moest aan den rand van de stad stoppen, waar de reizi gers voor Eindhoven moesten uitstappen. Zij werde.n door een extra-trein uit Eindhoven opgehaald. Te half elf was het verkeer weer vrij. De overige treinen, die tijdens de versperring uit de richting Boxtel niet binnen konden rijden, zijn daar opgehouden, tot de lijnen weer vrii waren. Het zelfde gold voor de treinen, die in dat uur uit Eind hoven in de richting Boxtel vertrokken. Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegen... Kortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogist I Uitbreiding tot alle gemeenten in de vier noordelijke provincies. Bijslagen docr Overheid. De minister van sociale zaken heeft aan burge meester en wethouders der gemeenten in de pro vincies Groningen. Friesland. Drenthe en Overijssel een aanschrijving gezonden, waarin o.a. staat. „Zooals uw college ongetwijfeld bekend is. is ge durende ongeveer een jaar in ons land een proef genomen,^ welke hierin bestond, dat het opnemen van arbeiders in land- en tuinbouwbedrijven werd bevorderd, door het geven van bijslagen van Over heidswege. De resultaten met deze proef verkregen zijn va" zoodanigen aard, dat ik, mede op verzoek van tal van gemeentebesturen, besloten heb. aan alle ge meenten in uwe provincie de gelegenheid te geven, de onderstaande regeling ook in haar gebied toe ite passen," Deze regeling geldt voorloopig voor de periode van 1 Juli31 December 1935.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9