China en Japan KIJKEn i, KO0PEn bij CLOECK De spanning afgenomen. VLAMMENZEE IN TWEE DORPEN. DOODSLAG TE AARLANDERVEEN. Complot tegen het leven van Stalin? Nieuwe aardbeving op Formosa. ONTVOERDERS GEVAT. Noodweer boven Oostvoorne. Brand in een glasfabriek te Schiedam. Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! WEER ERNSTIG ONGEVAL IN DE HEERHUGOWAARD. ERNSTIG ONGELUK IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Deel van zuivelfabriek ingestort. Dinsdag 11 Juni 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78sle Jaargang. No. 9739 COURANT. Int. Telet. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIöN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent {bewijsao. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. CHINA HEEFT ALLE EISCHEN VAN JAPAN INGEWILLIGD: TOKIO: Volgens telegrammen uit Peiping zou de Chineesche regeering besloten hebben de Japansche regeering mede te deeïen, dat zij de Japansche eischen aanvaardt. De Japansche militaire autoriteiten hebben voor- loopig bevel gegeven, dat het garnizoen van Tientsin Zondag a.s. naar Japan zal terugkeeren, dus vier da gen na aankomst der vervangende troepen, hetgeen een tegenorder beteekent van hetgeen verleden week werd bevolen. Nieuw incident. Een geblindeerde auto en een vrachtwagen met Japansche soldaten is verder plotseling naar Yangtsin vertrokken op vijftien mijlen ten N.W. van Tientsin, waar de telegraafpalen der Japansche lijnen zijn ver brand. De Japansche militaire autoriteiten beschuldigen de vroegere soldaten van den gouverneur der provincie Tsjihli van deze brandstichting en eischen van Hoying Tsjin onder bedreiging van repressailles, dat deze troepen binnen drie dagen Tsjihli zullen ver laten. De Japansche kanonneerbooten „Tsuta" en „Fuji" zijn te Tangkoe, de haven van Tientsin, aangekomen. Amerika zendt oorlogsschepen. Washington. De Amerikaansche regeering heeft Zondagavond order gegeven dat dertien Amerikaan sche torpedojagers nog denzelfden avond naar Tient sin zouden vertrekken in verband met de nieuwe crisis in het Verre Oosten. Bovendien is een flotilje onderzeebooten op weg naar Tientsin. Van officieele zijde wordt verklaard, dat het zen den van de oorlogsschepen naar Tientsin geen ver band houdt met het feit, dat twee Japansche torpe dojagers daarheen zijn vertrokken ter bescherming van de Japansche onderdanen en ter voorkoming van wanordelijkheden. Westerstorm joeg vonken en vlammen van de eene boerderij naar de andere. Zaterdagavond heeft in het dorpje Schayk (N.-B.) een geweldige brand gewoed, waarbij vijf boerderijen, een maalderij en een landbouwschuur in vlammen opgingen. Om ongeveer zes uur ontdekten voorbijgangers, dat uit de schuur van den landbouwer A. v. d. Linden, aan de Schayksche Straat, rook kwam. Zij maakten terstond alarm en in allerijl werden pogingen in het werk gesteld om met brandblusch-apparaten het vuur te dooven. Door den aanwezigen voorraad hooi en stroo mocht dit echter niet gelukken. Integendeel, het vuur nam zulk 'n omvang aan, dat weldra de schuur één vuurzee was. Het woonhuis, dat ervoor ligt en dat reeds begon te branden, kon evenwel behouden blij ven. De Westerstorm dreef echter een vonkenregen naar de op ongeveer honderd meter afstand gelegen boer derij van L. van Zuiden. De boerderij vatte vlam en stond spoedig in lichter laaie. De brandweer uit Schayk, die met een brandspuit was uitgerukt, stond machteloos tegenover het geweld van de vlammen en toen deze oversloegen naar de overzijde van de straat en daar het woonhuis met winkel van Lorskens aan tastten, achtte de burgemeester het noodig de brand weer uit Oss ter assistentie te roepen. Toen deze op het terrein arriveerde, stond ook reeds de boerderij van Loef f en in volle vlam en nog steeds was het vuur niet verzadigd. Weldra stonden de links en rechts van laatstgenoemde boerderij gelegen wonin gen van de wed. Weynakker en M. Weynakker even eens in lichter laaie. Doordat er gebrek aan water was, moest de brand weer het water betrekken van de stoomzuivelfabriek, welke op zeshonderd meter afstand ligt. Met. drie stralen tastte men het vuur aan. Niettemin kon men niet voorkomen dat het vuur oversloeg naar de maal derij en het woonhuis van F. Weynakker. De maal derij, die met een ruwoliemotor wordt gedreven en vol graan en meel zat, was spoedig ook een prooi van liet vuur, doch het woonhuis, dat reeds ontruimd was, heeft men kunnen behouden. Omstreeks half 9 was het gevaar voor uitbreiding geweken en om half tien kon de brandweer inruk ken. Van alle vijf afgebrande woningen is het meubilair met inventaris in vlammen opgegaan. Bij v. d. Lin den kwamen elf mestvarkers in de .vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Nieuwaal zes woningen verwoest. Het tweede dorp, dat door een hevigen brand ge teisterd werd, was Nieuwaal bij Zaltbommel. Het vuur, dat door den storm werd aangewak kerd, greep razend om zich heen, met het gevolg, dat in totaal zes woningen in de asch zijn gelegd. Toen eindelijk slaagde de brandweer, die geholpen werd door haar collega's uit Gameren en Zuilichem, erin, de vlammen meester te worden en ze in haar verderen voortgang te stuiten. Een oude veete met dolkmes en knup pels beslecht. Aarlanderveen, 10 Juni. Omstreeks elf uur gisterenavond is tusschen eenige bewo ners in dit dorp een hevige twist ontstaan. Toen de woordenwisseling haar hoogte punt had bereikt, nam de 21-jarige J. B. plotseling een mes, waarmee hij den 41-ja- rigen T. v. S. te lijf ging. Het mes trof v. S. in den hals. Hevig bloedend zakte hij ineen en overleed enkele oogenblikken later. Het staat nog niet vast of B., die tijdens het gevecht een hoofdwonde heeft opgeloopen, het vooropgezette doel had v. S. te dooden. Het is ook mogelijk, dat hij uit zelfverdedi ging heeft gehandeld. De dader is gearresteerd en zal heden Dinsdag ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Volgens nadere bijzonderheden bestond er tusschen J. B. en T. v. S. een gespannen verhouding als na sleep van kwesties, die Jan uit minnenijd met een vroegeren kostganger van Van S. heeft gehad. Toen Zondagavond B. in gezelschap van eenige kameraden de Kerkyaartscheweg passeerde, kreeg hij een woordenwisseling met Van S., die met zijn kostganger M. van V. in de deur van zijn woning stond. Plotseling haalde het tweetal een paar knuppels voor den dag, waarmee zij B. op het hoofd sloegen. Deze sloeg tegen den grond, maar trok, weer op springende, een kort dolkmes en plantte dit tot de helft in den nek van Van Soest, die zonder geluid te geven in een groote bloedplas ineenzonk. De ruggemergkom was doorboord, zooals de spoe dig ter plaatse aanwezige doktoren v. d. Wind en Quartel vaststelden, zoodat de man op slag dood was. De kostganger, de 41-jarige Van V. sloeg daarop B. nogmaals met zijn knuppel neer, waarbij de jon geman over het lijk van zijn slachtoffer heen- viel. Het lijk werd voorloopig in een stal ondergebracht, terwijl de dader, na te zijn verbonden, in arrest is gesteld. De verslagenheid in het dorp was algemeen. Den geheel nacht door bespraken de in groepjes staande bewoners het drama. Zoowel de jeugdige dader als de gehuwde versla- gene stonden vrij gunstig bekend. Een der leidende bolsjeviki naar Siberië. Warschau. Naar het uit Moskou gemeld wordt, meldt de „Prawda", het officieel orgaan van de Rus sische Communistische Partij, dat Yenukidso. een der leidende bolsjeviki, is gearresteerd en naar Si berië is verbannen. Yenukidso wordt er van beschul digd de ..geestelijke vader" te zijn van een terroris tische groep, die samenzweerd tegen het leven van Stalin. Twee andere leiders, Elyove. een vooraan staand lid van de Gpoe. en Ordlonikidso, commissa ris voor de zware industrie, zijn uit hun functies ontheven. Zij behooren tot de goede vrienden van Yenukidso. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. Tokio, 10 Juni. (V.D.). Het eiland For mosa is wederom door een ernstige aardbe ving geteisterd. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in de provincie Deichoe vele dorpen door deze ramp ge troffen. Naar verluidt zijn in totaal ongeveer 600 huizen verwoest en talrijke bewoners om het leven gekomen. Ook het aantal gewonden is aanzienlijk. WALEY EN ZIJN VROUW HEBBEN BEKEND DE 9-JARIGE GEORGE WEYERHAENSER TE HEBBEN ONTVOERD. Washington: De federale politie heeft gisteren Waley en zijn vrouw, die verdacht worden van de ontvoering van den 9-jarigen George Weyerhaeuser, gearresteerd. Beiden hebben bekend. Zij hebben verder verklaard, dat een derde persoon, Wiliiam Mahan, die uit de gevangenis ontsnapt is, ook bij de ontvoering betrokken is. De politie tracht thans ook dezen man in haar macht te krijgen. Gister morgen wist hij aan de politie te ontsnappen met achterlating van een auto, waarin een bedrag van meer dan 15.00 dolar werd gevonden, dat afkomstig is van de als losgeld betaalde som. Uit Salt Lake City wordt gemeld, dat tegen de ontvoerders de doodstraf zal worden geëischt. Wa ley en ziin vrouw werden gearresteerd, toen zii een bankbiljet trachtten te wisselen, dat deel uitmaak te van het losgeld. Het proces tegen de ontvoer ders Mahan is intusschen „verheven" tot staats vijand nummer één zal waarschijnlijk in Sep tember te Tacoma plaats hebben. Enorme schade aangerioht. Gistermiddag omstreeks 4 uur is boven Oost-Voorno een ontzettend onweer uitgebroken, dat gepaard ging met hevige slagregens en hagelbuien. De hagelstee- nen hadden de grootte van kleine duiveneieren en richtten enorme schade aan tuinders en kweekers. Honderden ruiten en warenhuizen en kassen werden vernield. Naar wij vernemen zijn de meeste eigenaars niet verzekerd .tegen hagel. Het onweer hield aan tot onge veer 7 uur. Binnen een half uur gebluscht. De schade valt mee. Zondagavond te zeven uur heeft op het terrein van de Vereenie'cle Glasfabrieken aan den Buitenhaven weg te Schiedam ,ecn brand gewoed in een der af- deelingen flesschenfabricage, welke zich aanvanke lijk door de enorme rookontwikkeling zeer ernstig liet aanzien, doch gelukkig slechts van zeer weinig beteekenis bleek te zijn. Eigenlijk is het beter te spre ken van begin van brand, hoewel de vlammen op een gegeven moment door het dak van het gebouw heensloegen. De brandweer had heel weinig moeite het vuur te blusschen en was hiermede dan ook binnen een half uur gereed. De brand is ontstaan door het tijdelijk niet func- tioneeren van een olieleiding in een der machinale afdeelingen der fabriek. In een kleine hoek van het gebouw stroomde daardoor stookolie over de vloer. Deze is in aanraking gekomen met den glasoven, waardoor een vergasing optrad. Binnen korten tijd sloegen hoogopgaande vlammen door een deel van het gebouw en door een gedeelte van het dak heen, gepaard gaande met een zeer zware rookontwikke ling. Deze gaf een veel ernstiger indruk van de si tuatie, dan deze in werkelijkheid was en deed van alle kanten het publiek toestroomen. De brandweer heeft in het geheel met drie stralen water gegeven en kon gemakkelijk tot den vuur haard doordringen. In het gebouw is eenig houtwerk verbrand en ver der beperkt de schade zich tot de verbranding van het dak over een afstand van ongeveer vijf meter en geringe schade aan den oven, tengevolge van het bluschwater. Het bedrijf zal tengevolge van den brand echter niet de minste stagnatie ondervinden. HONDERD DOCTOREN ZIEK. Parijs. De politie te Amiens en de president van de Medische Vereeniging van de Noordelijke Departementen hebben een onderzoek doen instel len naar de geheimzinnige vergiftiging van een groot aantal doctoren, die te Amiens aan een feest maaltijd aanzaten. Het banket, dat Zondag werd gegeven, volgde op een medisch congres, waarop 250 doctoren aanwezig waren. Meer dan honderd van hen zijn sindsdien ziek geworden; een aantal is nog niet hersteld. De plaatselijke leverancier, die de levensmiddelen voor het diner verzorgde, heeft een aanklacht in gediend tegen een onbekende of onbekenden, die, naar hij beweert, het eten hebben vergiftigd om zijn reputatie te vernietigen. LEEUWEN VOOR DE KONINGIN. Een geschenk van den Keizer van Abes- synië. Gistermorgen zijn met het stoomschip „Essen" van de HamburgAmerika-lijn aan de Javakade te Am sterdam twee volwassen leeuwen gearriveerd, wel ke een geschenk ziin van den Keizer van Abessy- nië aan H.M. de Koningin. H.M. heeft deze dieren, toevertrouwd aan de zor gen van Artis, waarvan H.M. beschermvrouwe is. SPORTVLIEGTUIG OVER DE KOP GESLAGEN. Inzittenden nagenoeg ongedeerd. Zondagmiddag is een sportvliegtuig van de Natio nale Luchtvaartschool bii het landen op het vlieg veld te Vlissingcn over de kop geslagen. De bestuurder, de heer Kousemaker, uit Middel burg en de heer Visser uit Rotterdam, kregen won der boven wonder slechts lichte kwetsuren. Het toestel werd totaal vernield. ONBEHEERD STAANDE AUTO AAN HET RIJDEN GEGAAN. Meisje gedood. Zaterdagavond is aan het Kattendiep te Gronin gen een onbeheerd staande auto van den heer v. d. L. plotseling aan het rijden gegaan en tegen een boom gebotst, waarna hij vervolgens tegen een woonhuis reed. Voor dit woonhuis waren twee meis jes aan het spelen. Een van hen, de 8-jarige B. Wes terhuis werd bekneld tusschen den auto en een muur. Zij bekwam een gecompliceerde beenbreuk en is in zorgwekkender toestand naar het Acade misch Ziekenhuis alhier overgebracht, waar zii Zon dagmorgen aan de bekomen verwondingen is be zweken. DE PRINSES HERSTELD. H.K.H. Prinses Juliana heeft zich Zondag voor het eerst na haar ziekte weer naar buiten begeven en te Apeldoorn met H.M. de Koningin en de Prin ses Von Erbach. die als gast ten oaleize Het Loo vertoeft, de godsdienstofening in de Kerk der Evang. Luth. Gemeente bijgewoond. H.K.H. zag er nog wel betrokken uit. Bescherm Uw kleeren tegen mottenl Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendoodl Auto tegen een boom gevlogen. Een doode en een zwaar gewonde. Zondagavond omstreeks half zeven, toen een 6 persoons auto, bestuurd door den heer N. Schotman uit Purmerend, te Heerhugowaard den Zuidendermiddenweg doorreed zwenkte deze plotseling naar rechts en raakte daar door twee boomen. De auto werd totaal ver nield. Van de zes inzittenden is een, mevr. Koppenhol uit Hensbroek op slag gedood. Een andere dame, de echtgenoote van den bestuurder bekwam ernstige hoofdwonden en is direct naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De overige inzittenden bekwamen min of meer ernstige verwondingen aan. hoofd en handen. De oorzaak van het onge luk is een defect aan de stuurinrichting. Men deelde ons nog mede, dat men komende van Akersloot, waar men familie bezocht had op weg was naar Hensbroek, waartoe men Middenweg-Kruis weg, Holweg had willen rijden. Nog twee ongelukken. Onze correspondent te Heerhugowaard schrijft nog: Pinkster-Maandag raakte de heer B. van Oudorp in zijn auto, terwijl hij aan het Zuideind van den Middenweg de kluft afreed, het beheer over zijn voertuig kwijt, met gevolg dat dit tegen de boomen- rij botste en kantelde. De heer B. kwam met den schrik en een lichte verwonding aan de hand vrij. Den eersten Pinksterdag kwam de motorrijder T. uit Noordscharwoude in den Laanweg alhier zooda nig met een auto in botsing, dat hij met een bloeden de schedelwond werd opgenomen. Een doode, een zwaar gewonde. Op tweeden Pinksterdag, des morgens te kwart voor tien, heeft in de Rotterdamsche haven een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een doode te betreuren valt, terwijl een tweede slachtoffer ernstig werd gewond. Het ongeluk geschiedde aan boord van het s.s. „Kedoe" van de Rotterdamsche Lloyd, uit welk schip door middel van een electrische kraan balen koek- schillers werden gelost in het langszij liggende mo torschip „Telegraaf 20". Door onverklaarbare oorzaak is een hijsch eenigs- zins los geraakt, met het noodlottig gevolg, dat en kele balen in het ruim vielen en terecht kwamen op een tweetal arbeiders. Een van beiden, zekere van A., was op slag dood. De ander, van T. genaamd, kreeg een schaafwonde aan het hoofd en bekwam eenige gekneusde ribben. Het stoffelijk overschot van Van A. is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Van T. is ter verpleging opgenomen in het Tropisch Ziekenhuis. Oorzaak onbekend. Geen persoonlijke ongelukken. Op Eersten Pinksterdag, des middags om vier uur, is een gedeelte van de Stoom Zuivelfabriek te Oos- terlittens in de provincie Friesland ingestort. Het is niet bekend, waaraan deze instorting moet wor den toegeschreven. Wellicht ziin er door een wind hoos scheuren in het gebouw ontstaan, doch dit staat niet vast. In het verwoeste gedeelte was de kaasmakerij gevestigd. Op het oogenblik van de instorting werd er in de fabriek juist de kaasma kerij verlatn, zoodat gelukkig niemand door de val lende steenen werd getroffen. De schade bedraagt ongeveer vijf mille.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1