KIJKEn is KOOPEfl tj CLOECK Icon. Technologisch Instituut in Minister Oud bezoekt Den Helder. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Verklaring van Göbbels. TOCH ENGELSCHE TROEPEN NAAR AFRIKA. Autobus in Zwitserland van een helling gereden. DE GROOTE SCHOONMAAK TE OSS. De inbraak te Rustenburg. Uitvoer aardappelen in Juni en Juli. Rijst- en graanoogst vernield. Giftige slangen op de Brusselsche tentoonstelling. Afwijzend advies van de Kamers van Koophandel. Woensdag 12 Juni 1935. SCHAGER 73ste Jaargang. No. 9740 COURANT. Dit blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co.f Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Comedie of ernst? Het gevaar van de Japansche penetratie in China. Het einde van den Chaco-oorlog. Mussolini heeft bij de inspectie van de derde ge mobiliseerde divisie te Cagliari in Sardinië een toespraak gehouden, die duidelijker dan de reeds vroeger door ons gesignaleerde teekenen, de anti- Britsche stemming vertolkt. Blijkbaar kan Engeland geen goed meer doen. Althans de Duce geeft te verstaan, dat hij zijn eigen boontjes wel zal doppen en de goede raadgevingen van Londen allerminst noodig heeft. Oude en nieuwe tijden. 'Ad rem waren zijn woorden, toen hij Engeland verweet als vredes-engel te fungeeren nu het zelf verzadigd is. Bit is min of moer een uiting van spijt, omdat Ita lië zich niet aan de goed voorziene tafel heeft kun nen verzadigen, die in de vorige eeuw gedekt stond voor landen, die op buit uit waren. Bat Engeland toen niet altijd streng-fatsoenlijk heeft gehandeld men denke slechts aan Zuid- Afrika is volkomen waar, maar Musolini vergeet, dat na dien tijd de Volkerenbond is gesticht en dat andere tijden aan de deur kloppen. De menschheid eischt thans regeling der inter nationale vraagstukken langs vreedzamen weg. De gevaren der autarkie. Bij d'e beoordeeling van Mussolini's houding mag men echter niet uit het oog verliezen, dat het be volkingsoverschot in Italië steeds toeneemt en zich geen mogelijkheid op vreedzame tewerkstelling der overtollige werkkrachten voordoet. De ten top gevoerde dwaasheid om door hooge in voerrechten, contingenteeringen en verdere onzinni ge maatregelen elke natie tusschen haar eigen gren zen opgesloten te houden, moet zich onherroepelijk wreken. Japan ziet door alle landen zijn industrieele pro ducten geweerd en de goed bruikbare Italiaansche arbeiders worden stelselmatig naar hun eigen land teruggestuurd. Deze dingen' moeten zich noodgedwongen wreken en wij allen zijn dan ook mede schuldig aan de Ja pansche en Italiaansche avonturen. Speelt Mussolini hoog spel? Toclï ïs er in de lïouding van den Italiaanschen dictator nog iets dat ons hoop blijft geven. Rome kan Londen namelijk onmogelijk missen, daar het finantieeï en economisch geheel van Enge land afhangt, en het is dus niet onmogelijk, dat de Duce met opzet wat, hard van de toren blaast om op die manier zooveel mogelijk los te krijgen. Natuurlijk is dit slechts een veronderstelling en is het in het geheel niet uitgesloten, dat Mussolini thans werkelijk de oorlog met Abessynië doorzet. Maar Mussolini heeft de afgeloopen jaren meerde re oorlogszuchtige redevoeringen gehouden zonder dat hij van leer trok. Laten wij ons voorloopig nog maar aan deze stroo- halm vastgrijpen. Japan's expansiezucht. Zooals wij hierboven reeds uiteenzetten gaat ook Japan onder de noodzakelijkheid gebukt om werk en brood te vinden voor zijn bevolkingsoverschot. En zoo zien wij de zonen van den Mikado al ver der en verder in het groote Chineezenrijk doordrin gen. Het zal voor velen een opluchting zijn geweest te Vernemen dat China alle eischen van Japan heeft in gewilligd. Dit was echter niet het groote gevaar. De eigenlijke dreiging zetelt aan de overzijde van de Stille Zuidzee, waar Amerika met steeds stijgende ongerustheid de expansiedrift van Japan gadeslaat. De Chaco-oorlog geëindigd. Terwijl in Oost-Afrika een bloedige krijg dreigt, is eindelijk de verschrikkelijke worsteling in de Groene Hel van Zuid-Amerika geëindigd. Onder het dichte bladerdak van tropische oer- „Duitschland wenscht Rusland niet aan te vallen". De Duitsche minister Göbbels heeft in een inter view met Vernon Bartlett van de „News Chronicle" verklaard, dat Duitschland de waarborgen, Rusland gegeven, zal gestand doen, „ook al zijn die gegeven onder een Duitsche regeering, welke wij omver ge worpen hebben". Afgezien van het feit, vervolgde Göbbels, dat wij omdat wij met Rusland geen gemeenschappelijke grens hebben, dit land moeilijk kujinen aanvallen, is het van veel meer belang, dat wij dat land niet willen aanvallen. Wij wenschen ons niet met interne Russische aan gelegenheden te bemoeien, maar wij kunnen niet toestaan, dat het communisme over onze grenzen komt. bosschen en in stinkende moerassen is onder een verzengende hitte nu jarenlang een niets ontziende worsteling gevoerd tusschen twee natuurvolken. Bij duizenden zijn de jonge kerels afgeslacht en namelooze ellende is weder geleden. Waarom? Waartoe? Voorloopig zullen de troepen uit het Chaco-gebied worden teruggetrokken. Wie het gebied ten slotte als overwinnaar zal be zetten is thans nog niet duidelijk, maar wij geloo- ven wel,-dat Paraguay met den buit zal gaan strij ken. Anders zou de overwinnaar zich wel niet bij een minnelijke schikking hebben neergelegd. Zoo gaat het nu eenmaal in de wereld! Groot Arabisch blad komt met nieuw bericht. De „Giornale d'Italia" ontleent aan de ,,'Ali- ram", een groot Arabisch dagblad, een bericht, waarin het heet, dat de Britsche militaire autoriteiten in Egypte allengs nieuwe troe pencontingenten, ter sterkte van 100.000 man schappen, krijgen. Deze effectieven zouden in Egypte aankomen en gereed worden gehou den voor eventueele conflicten aan de Soe- dangrens. Het blad wijst er op, dat dit feit toch wel in strijd is met de verklaringen van Londen, dat geenerlei bewapeningspreparatieven aan de grenzen der Britsche kolonies en Ethiopië ge troffen worden. „De strijd zal worden voortgezet." Nog een sabelkletterende rede van den duce. „De openbare meening een vogelver schrikker." Rome: Mussolini heeft bij zijn bezoek, dat hij voor het eerst sedert 12 jaar heeft gebracht aan Sar dinië, een grooten tocht gemaakt over het eiland, waar de plaatselijke fascistische troepen de revue passeerden. Te Sarrari hield hij een toespraak tot de zwart- "hemden. Hij brandmerkte de „voorgewende openbare mee ning aan de overzijde cler grens, die niets anders is dan een vogelverschrikker" en eindigde met de woor den: „De strijd zal worden voortgezet tot welzijn van het volk en tot eer van de vlag". Gisteren zijn te Massawa in Italiaansch Eritrea, wederom twee Italiaansche stoomschepen de „Italia" en de „Cortelazzo" aangekomen, met groote hoeveel heden materiaal en troepen, bestemd voor de ver sterking van de Italiaansche strijdkrachten in Oost- Afrika. De „Popoio di Roma" zegt uit Ankara te hebben vernomen, dat de vroegere generaal Vassie Bey van het oude Turksche keizerrijk, die momenteel in Egypte woont, aangezien hij bij het uitroepen van de republiek werd verbannen, omdat hij een tegen stander was van Kemal Pasha, naar Addis Abeba is vertrokken om het bevel van de Ethiopische troepen op zich te nemen, indien een oorlog uitbreekt. DEN HELDER: Met den terein van 22.27 uur arriveerde hier gisteravond de minister van financiën, Mr. P. J. Oud. Zijn Excellentie was vergezeld van zijn echtgenoote. Aan het station werden de minister en mevr. Oud be groet door den heer inspecteur der invoerrech ten en accijnsen hier ter stede. Direct na aankomst begaf men zich naar Hotel Den Burg, waar werd overnacht. De verwelkoming door den inspect. der Invoerr. en accijnsen, alsmede de aanwezigheid aan het station van eenige douanebeambten, die de zorg van de bagage van Zijne Excellentie en Mevrouw op zich namen, vestigden bij ons den indruk, dat de komst van Z.Exc. te Den Helder geen particulier bezoek betreft, doch een inspectiereis. Weer drie nieuwe arrestaties. - Roofoverval te Dinther opgelost. Maandag is do lange reeks van arrestaties te Oss opnieuw met drie vermeerderd, terwijl er aan de opgehelderde roofovervallen weer een is toegevoegd. In Juli 1934 werd te Dinther (N.Br.) op het be jaarde echtpaar Wijdemans een roofoverval ge pleegd. De vier inbrekers die er door het uitsnijden van éen raam waren binnengekomen overvielen beide oude menschen in hun slaapkamer. W., die ge pensioneerd rijksveldwachter is en stokdoof, had zich na van den schrik te zijn bekomen, nog hevig verzet, maar was tegen de overmacht niet opgewas sen, waarna W. en zijn vrouw werden gebonden en in 'n kamer opgesloten, 't Geheele huis werd door zocht en de buit bedroeg f300. J. C. had bij zijn bekentenissen ook dezen roof overval genoemd en zijn medeplichtigen aange wezen. Dezer dagen vr?rd de zaak door de mare chaussee in onderzoek genomen, met het ge volg dat gisteren gearresteerd werden M. v. O., C. de B., en R. de B. Deze laatste die te Bleiswijk (Z.-H.) werkte, werd daar gear resteerd en naar Oss overgebracht. Hoewel zij hardnekkig ontkennen iets met den roofoverval te maken te hebben zijn de aanwijzingen zoodanig, dat ontkenning niet zal baten. In den namiddag zijn alle drie naar Dinther ge bracht ter confrontatie. Vijf dooden, 22 gewonden. Te Nuenburg bij Malvilliers in Zwitserland, is Zon dag een autobus uit Burgdorf in het kanton Bern in een bocht van den weg' geraakt en langs een hel ling omlaag gèstort. Vijf inzittenden werden gedood en 22 gewond, van wie acht ernstig. Een der vermoedelijke daders aangehouden. Door de te Alkmaar gestationeerde Rijksveldwacht is aldaar een der vermoedelijke daders van de vorige week op klaarlichten dag te Rustenburg gepleegde inbraak aangehouden. Het is zekere J. K, die bij confrontatie met enkele getuigen als een der inbre kers werd herkend. Hoewel het bewijsmateriaal te gen Iv. sterk is, ontkent hij. Hij is in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. Het onderzoek naar de twee andere verdachten is in vollen gang. Voor de maanden Juni en Juli is de Nederland- sche groenten- en fruitcentrale aangewezen als ïr.o- nopoliehoudster voor den uitvoer van aardappelen. De machtigingen tot uitvoer worden afgegeven door de veilingen. Om den export naar andere landen dan Duitsch land mogelijk te maken zal de heffing op uitge voerde aardappelen worden terugbetaald inden worden overgelegd de origineele veilingsverklaiin- gen. terwijl de door de douane afgestempelde mach tiging tot uitvoer in het bezit van de Nederland- sche Groenten- en Fruitcentrale moet zijn. Voor als proviand aan zeeschepen geleverde aard appelen moeten eveneens de origineele veilinga- verklaringen worden overgelegd terwijl als bewijs van uitvoer een duplicaat model „I" wordt geaccep teerd, dat door de douane moet zijn afgeteekend. Benoorden Tokio. Tokio: Benoorden Tokio heeft een hevige hagel storm den geheelen rijst- en graanoogst vernield. De schade wordt op 10 millioen yen geschat. Het getrof fen gebied is reeds eenige jaren achtereen door on- weders geteisterd. Een doode. Men herinnert zich. dat op Hemelsvaartsdag. Tunesiër, behoorend tot het personeel van het s gentheater op de Brusselsche wereld-ten toon: ling. door een giftige brilslang werd gebeten, man werd naar het stedelijk ziekenhuis overat bracht, waar men niet het noodige serum bezat om hem het leven te kunnen redden. Een draadloos uitgezonden S.O.S.-bericht had evenwel tot gevolg dat, eenige uren later, een voldoende hoeveelheid serum, door den Antwerpschen Dierentuin, ter be schikking van het Brusselsche ziekenhuis werd ge steld. De gebeten Tunesiër. Ali Wahalkoer. kon reeds den volgenden dgg het ziekenhuis weer ver laten en zijn werkzaamheden hervatten. Hij scheen zoo goed al geheel genezen te zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij echter plotseling weer ziek geworden en kort nadien in het zieken huis gestorven. Zondag is in Oud-Brussel de slangenbezweerster Talma Roeda eveneens door een slang gebeten. Zij is onmiddellijk ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Ramsay MacDonald, de afgetreden Britsche premier, brengt thans eenige vacantieweken te Losslemouth bij zijn dochter en schoonzoon door. De staatsman in gelukkigen familiekring. In verband met de publicatie van het praeadvies door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland uitge bracht aan de Provinciale Staten in die provincie met betrekking tot de oprichting van een economisch technologisch instituut hebben de in Noord-Holland gevestigde Kamers van Koophandel en fabrieken aan Gedepteerde Staten op 29 Maart j.1. een adres gezon den, waarin zij hun advies ter zake hebben uitge sproken. Dit adres is eerst thans ter publicatie toe gezonden. Samenvattende komen adressanten tot de conclusie, dat het oprichten van een econo- misch-technologisch instituut in Noord-Hol land geenszins zal zijn het voorzien in een gevoelde behoefte en dat aan een dergelijk in stituut geen overwegende beteekenis uit een oogpunt van industrieele ontwikkeling kan worden toegekend. In ieder geval achten zij het principieel onjuist om deze zaak provinciaal ter hand te nemen, zoo dat, indien Gedeputeerde Staten zich voor de oprich ting blijven intcresseeren, beproefd moet worden om in dezen tot centralisatie te komen, hetzij doordat de regeering een centraal instituut in het leven roept, hetzij de provincies gezamenlijk zulks doen. Onder deze omstandigheden komt een treden in de vraag, of de Kamers bereid zouden zijn de oprich ting van een instituut ook financieel te helpen moge lijk maken, adressanten praematuur voor. Uit de missive van Gedeputeerde Staten is niet met volkomen zekerheid kunnen blijken, of het op richten van een industriebank door dat college min of meer als een logisch of noodzakelijk gevolg wordt gezien van de oprichting van een economisch tech nologisch instituut. Wel zien Gedeputeerde Staten een onderzoek naar de vraag, of de financiering van de industrie te wenschen overlaat, als behoorende tot de taak van het instituut. Naar de meening van adressanten staan deze twee zakeri geheel op zichzelf. Nu het klaarblijkelijk niet de bedoeling van Gedeputeerde Staten is, reeds in dit stadium ook over dit punt het oordeel der Kamers te vernemen, meenen adressanten te mogen volstaan met de opmerking, dat het denkbeeld van een indrs- triebank, nog minder dat van een provinciale in dustriebank, in de Kamers voorshands geen bijval vond. Nog sterker dan voor een economisch-technologisch instituut geldt voor een provinciale industriebank, dat in Noord-Holland het ontijreken ervan allerminst als een gemis wordt gevoeld.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1