Toch vredejnjen Chaco! Ketelontploffing op sleepboot Japan stelt nieuw ultimatum Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Twee menschen gedood. Vrijdagmiddag de wapens neer. DE 40-URIGE WERKWEEK. Oogst van 20 dorpen. Dorp in Korea afgebrand. Moord te Hoofddorp. Minister Oud op reis. Ontslag op groote schaal van Chineesche ambtenaren. Donderdag 13 Juni 1935. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9741 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ontzettend ongeluk in de Gonwe ie Alphen. Gistermorgen ca. elf uur is in de Gouwe onder Alphen eerf ernstig ongeluk gebeurd. De sleepboot Risico, waarvan de ondernemer ge domicilieerd is té Rotterdam, kwam met een sleep van twee schepen uit Amsterdam. Tusschen de Gou wersluisbrug en de Spoorbrug in de Gouwe is door tot dusver onopgehelderde oorzaak de ketel van de sleepboot met een geweldigen knal gesprongen. De boot werd uit het water gelicht en sloeg vrijwel geheel uitelkaar, waarbij de brok stukken honderden meters ver in den om trek werden weggeslingerd. De beide opvarenden, de sleepboot-kapi tein de 37-jarige J. Kooren uit Rotterdam en de machinist de 33-jarige D. Bouvin, even eens uit Rotterdam, werden eveneens de lucht ingeslingerd. De machinist kwam geheel verminkt te recht op de voorplecht van het sleepschip France, terwijl van den kapitein, aanvanke lijk geen spoor te bekennen viel. Later heeft men hem met verbrijzelden schedel in een sloot op eenigen afstand teruggevonden. Beide ongelukkigen moeten op slag dood zijn geweest. Met welk een geweld de ontploffing moet zijn geschied blijkt wel hieruit, dat groote stukken van den ketel over een boerderij zijn geslingerd en in eén weiland terecht kwamen, op drie meter afstand van een arbeider, die daar stond te spitten. Van verschillende huizen in de omgeving zijn de ruiten gesprongen en werden de daken beschadigd. Een bewoonster van de Gouwekade werd door stukken glas getroffen en licht gewond. Overigens bekwam niemand letsel. De twee sleepschep.en van de Risico werden alle bei beschadigd, doch de opvarenden bleven eveneens ongedeerd. De lijken der beide slachtoffers zijn naar de Alge- meene Begraafplaats te Alphen a. d. Rijn overge bracht. De sleepboot was een ruine gélijk". De boot kap seisde onmiddellijk en zonk in de Gouwe. De explo sie, welke tot in den verren omtrek hoorbaar was trok honderden belangstellenden. Politie en een in genieur van het stoomwezen hebben terstond een onderzoek ingesteld, dat hedenmiddag nog voort duurde. Nog eenige nadere bijzonderheden over het ongeluk. Een correspondent van de N.R.Ct. heeft een onder houd gehad met een der brugwachters van de Gouw- sluische brug, welke de sleepboot juist gepasseerd was. Van eenig onraad aan boord van de Risico, die een aak en een woonschip sleepte, was op dat oogen- blilc nog niets te bespeuren. De kapitein, J. Kooren, stond aan het roer en de machinist Bouvin bevond zich in de machinekamer. £eer langzaam stoomde de sleep in de richting .van de spoorbrug over de Gouwe, welke gesloten was, zoodat men moest wachten. Nauwelijks had de brug wachter zich weer naar binnen begeven of hij hoorde een hevigen knal, welke de bewoners van alle om liggende woningen naar huiten deed snellen. In een minimum van tijd had de ramp zich voltrokken en niemand heeft eigenlijk goed begrepen wat er ge beurde. De eenige ooggetuige was waarschijnlijk een knecht 'die op de .voorplecht stond van de aak, welke door dé sleepboot werd getrokken. De man hoorde plotse ling een geweldigen knal, zag een rookwolk en een vuurzuil en viel van schrik achterover in het ruim. Een wielrijder, die op de Gouwekade reed toen de explosie plaats had werd van zijn fiets geslingerd en tegen het hek gedrukt. De man, die ongedeerd bleef, sprong overeind en verborg zich achter een bóerenwoning. Wanneer men de situatie ter plaatse en de overal .verspreid liggende deelen van sleepboot en ketel ziet, staat men werkelijk verstomd dat bij dit onge luk slechts twee menschenlevens te betreuren zijn. Langs de Gouwekade toch staan eenige boerderijen en arbeiderswoningen naast elkaar. De dertien ton wegende stoomketel is over de daken van deze hui zen heen ongeveer 200 M. verder in een weiland te récht gekomen. Kleinere deelen zijn o.m. gevallen op het dak van 'de woning van den brugwachter. Het dak is gedeel telijk ingestort en de bewoner vond later verschillen de onderdeelen van de sleepboot op zolder. Ook het dak van een groote boerderij heeft het moeten ont gelden en zooals gemeld ging het tegenwicht van den ketel dwars door het dak van een hooiberg. Stukken hout en zelfs ijzeren platen van de Risico vond men later in de Zeilmakersstraat, welke op een afstand van ongeveer 300 meter van de Gouwekade is gelegen. Tal van ruiten in de buurt sprongen door den hevigen luchtdruk, maar merkwaardigerwijze werd niemand gewond. De kapitein van de boot is over de kruinen der hoornen heen geslingerd en daarop in een sloot te recht gekomen. Men heeft bijna een uur moeten zoe ken voor men het slachtoffer gevonden had. De machinist, die in de onmiddellijke nabijheid van den ketel heeft gestaan, werd gruwelijk ver minkt op de Rijnaak gevonden. Zijn ledematen wa ren op tal van plaatsen gebroken en de geheele sche del was weggeslagen. Een galuk mag het ongetwijfeld nog genoemd worden, dat de ramp niet eenige minuten eerder, toen de sleep de Gouwsluischebrug passeerde, heeft plaats gehad. Het aantal slachtoffers zou dan zeker aanmerkelijk groot er zijn geweest. Van de sleepboot was vrijwel onmiddellijk na de explosie niets anders meer te zien, dan een ijzeren plaat* welke half boven het water uitstak. De plaats waar het wrak ligt, midden in de Gouwe, is door roode vlaggen en palen afgezet. Gistermiddag heeft de hoofdinspecteur van het stoomwezen een voorloopig onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen is de oorzaak van de explosie daarbij nog niet aan het licht getreden. De ketel zag er nog betrekkelijk goed uit en vertoonde geen enkele oude plek. Men heeft echter opdracht gegeven eenige pla ten uit den ketel te snijden, welke voor nader onder zoek naar den Haag zullen worden opgezonden. De stoffelijke hulsels der beide slachtoffers zijn gistermiddag door de justitie vrijgegeven. DE MOEILIJKHEDEN DUURDEN TOT HET LAATSTE OOGENBLIK VOORT. Ofsohoon de moeilijkheden tot het laatste oogenhlik voortduurden, zooals uit een be richt elders in dit nummer blijkt, is gister middag om half een het wapenstilstandsver drag tusschen Bolivia en Paraguay onder teekend. De vijandelijkheden zullen binnen 48 uur, d.wjz. Vrijdagmiddag, gestaakt wor den, zoodat voldoende tijd beschikbaar is om beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte regeling in kennis te stellen. Naar Reuter nog meldt, zal een internationale mi litaire commissie onverwijld per vliegtuig naar het Chaco-front vertrekken, om de aanvoerders overal op het 600 K.M. lange front van de getroffen overeen komst in kennis te stellen, teneinde algemeen op het vastgestelde tijdstip den wapenstilstand te doen in gaan. Het einde van een 3-jarigen Moedigen strijd. De onderteekening van een accoord. aldus nog een bericht van „United Press", waarbij de strij denden zich verplichten, de vijandelijkheden te sta ken. maakt een einde aan een drie-jarigen bloedi- .gen strijd in de „groene hel" van Gran Chaco, waar meer dan een half millioen menschen den dood von den of gewond werden. Op grond van dit accoord. dat door de ministers van buitenlandsche zaken van Bolivia en Paraguay onderteekend werd. moeten de vijandelijkheden 48 uur na de onderteekening worden geëindigd. Een neutrale militaire commissie zal dan onmiddellijk de gevechtslinies der beide legers vaststellen. Twaalf dagen na de stopzetting der vijandelijk heden zal een wapenstilstand worden gesloten, tij dens den welken de onderhandelingen over den definitieven vrede zullen worden gevoerd. Verder hebben de ministers van buitenlandsche zaken, namens hun regeering. plechtig verklaard, dat de legers binnen 90 dagen zullen demobilisee- ren. Deze demobilisatie zal nog vóór de beslissing zitting der vredesconferentie gereed moeten zijn. De effectieven der beide legers zijn vastgesteld od 5000 man voor elk der beide landen. Ook hebben de beide mogendheden de verplich ting op zich genomen, zorg te dragen, dat de par lementen hunner landen het verdrag binnen 20 da gen ratificeeren. In afwachting van het einde .der vredes-onder- handelingen zullen beide landen alles doen, om de demobilisatie-bepalingen nauwkeurig uit te voeren. Verder is bepaald, dat tusschen beide regeerin gen rechtstreeksche onderhandelingen zullen wor den gevoerd, om de oorzaken van het conflict tus schen beide staten uit den weg te ruimen. Bijaldien men hierbij niet tot overeenstemming komt, zal de zaak aan hot Haagsche Hof worden voorgelegd. Een internationale commissie zal heb ben uit te maken, wie voor het uitbreken van den oorlog verantwoordelijk moet worden gesteld. Een afschuwelijk drama Vader vermoordt zijn beide zoontjes. LOCHEM. In den afgeloopen nacht heeft zich in deze gemeente een vreeselijk drama afgespeeld. De 31-jarige werklooze arbeider J. Sehepers, heeft zijn beide zoontjes, de 6-jarige Hendrik en de 8-ja- rige Jacobus vermoord. Om half 6 hedenochtend kwam de man bij de po litie mededeeling doen van de vreeselijke daad, wel ke hij had bedreven. De directe reden van dezen dubbelen moord is niet bekend, doch de man wilde zich reeds eerder van zijn kinderen ontdoen. Een paar dagen geleden is hij met dit doel op het Gemeentehuis geweest en heeft hij daar verklaard, dat hij zijn kinderen niet langer wilde hebben. Hij is een vreemd type, die een.paar jaar geleden in zijn woning alles kort en klein heeft geslagen. De laatste nachten sliep zijn vrouw op het politie bureau, omdat hij haar niet in zijn woning wilde hebben. Resolutie der arbeidersgroep te Ge- nève met 57 tegen 49 stemmen aange nomen. Genève. De internationale arbeidsconferentie heeft gistermiddag, met 57 tegen 49 stemmen, een door de arbeidersgroep voorgestelde resolutie aan genomen, waarin de conferentie zich in principe uit spreekt voor een algemeene overeenkomst inzake de 40-uren werkweek. De resolutie luidt: „De conferentie is van opvat ting, dat een algemeene conventie moet tot stand komen op den grondslag der 40 uren-arbeidsweek en der handhaving van den levensstandaard der arbeiders. Deze conventie moet het kader vormen, waarin de regeling voor de afzonderlijke takken van industrie dient te worden ingelascht." De in gemelde resolutie verlangde kaderconventie zal echter, om aangenomen te worden een twee der den-meerderheid noodig hebben en deze kan slechts tot stand komen, indien de meerderheid der regee- ringsvertegenwoordigers, die zich heden van stem ming onthield, zich voor de conventie zou uit spreken. In een kwartier tijds door hagel vernield. Reutér meldt uit Toulouse: In den afgeloopen nacht is rond Toulouse de oogst van twintig dorpen in een kwartier tijds vernield door hagel. Op som mige plaatsen lagen de hagelsteenen ter grootte van noten tot 15 c.M. dik. In het geheele district zijn de wijnstokken vernield, de boomgaarden ontbladerd en het graan platgesla gen. De schade wordt op enkele millioenen francs ge schat. Sjeoel (Korea): Naar uit Antoen wordt gemeld, is het dorp Sjeffin-Sji door een geweldigen brand ge teisterd. Het geheele dorp is in asch gelegd en 23 menschen, waaronder 8 kinderen, zijn hierbij om het leven ge komen. Tien jaar geëischt. Tegen 'den electrïcien, 'die wordt verdacht te Hoofd dorp zijn pleegvader te hebben vermoord, is tien jaar gevangenisstraf ge ischt. Aan boord van de sleepboot „Risico" heeft Woensdag in de nabijheid van Alphen aan den Rijn een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij twee personen om het leven kwamen. De plaats des onheils. Een gedeelte van de totaal vernielde boot steekt nog boven water nit. Inspectie der Douane-vaartuigen. DEN HELDER. Omtrent de aanwezigheid van Minister Oud te Den Helder deelt men ons nog nader mede: Het gold hier geen ministerieel be zoek aan Den Helder, doch het betrof een inspeel ie van alle douane-vaartuigen, gestationneerd in het Noorden des lands. Gistermorgen vertrok de Minister van Den Hel der en de „Zeemeeuw", het douane-vaartuig hier ter stede, bracht Zijne Excellentie naar een volgend sta tion. Omtrent de plaats van bestemming kan geen mededeeling worden gedaan. In het gezelschap van den Minister bevonden zich Mevr. Oud (dit meldden wij reeds) en de Directeur- Generaal van het Departement van Financiën, als mede de Administrateur-Chef der Centrale Directie, eveneens van dit departement. Deze hooge ambtena ren waren vergezeld van hunne echtgenooten. De Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen, de heer Volkmaars, begeleidde het hooge gezelschap naar een volgenden douanepost. I Ho Ying Tsjin weigert geschreven antwoord op de Japansche eischen. Japanners verlangen ook demilitarisatie yan Tsjahar. NANKING: De ChineeschJapansche situatie heeft zich plotseling toegespitst, door dat de Chineesche minister van oorlog, Ho Ying Tsjin, geweigerd heeft een geschreven antwoord te zenden op de Japansche eischen, zooals de Japanners dat wenschen. De termijn, welke voor de inwilliging van dezen eisch is gesteld, loopt hedennacht om twaalf uur af. Men vreest, dat de gevechten in Noord- China onmiddellijk na twaalven zullen begin nen, indien de Japansche militaire autoritei ten een geschreven antwoord blijven eischen. Reuter seint uit Peiping: De Japanners hebben den Chineezen nieuwe op zienbarende eischen aangeboden, die groote ongerust heid wekken. Zij bevatten het ontslag in massa van regeeringsamhtenaren en hun vervanging door an dere, die Japan gunstig gezind zijn. Verder verneemt men uit geloofwaardige bron, dat de Japanners de terugroeping uit Tsjakar eischen van den gouverneur Soe Tsjehjoe-au en al zijn troe pen. Onafhankelijke repeering te Peking? Tokio. Inzake de quaestie van de vorming van een bufferstaat tusschen Mandsioekwo en China wordt in politieke kringen verklaard, dat deze quaestie op het oogenhlik niet urgent is. Bepaalde Chineesche politieke kringen zouden voornemens zijn, te Peking een onafhankelijke re geering uit te roepen, zonder evenwel relaties van welken aard ook met Mandsioekwo aan te knoopen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chineesche leiders van Noord-China wegens de nieuwe eischen van het Japansche leger voornemens zijn en bloc af te treden. SCHAGEN, 13 Juni. 7 stuks paarden f 130200, 17 gelde koeien (mag.) I 75140, 40 idem (vette) f 160—250, 12 kalfkoeien f 90150, 108 nuchtere kalveren f 6—14, 139 vette schapen f 11—16.75, 198 lammeren f 4.50—9, 4 bokken en geiten f 5—9, varkens (magere) f 14, 37 vette var kens per Kg. 35-36 ct., 52 biggen f 10—15, 8 konijnen f 0.50—1.50, 15 kippen f 0.30—0.60. SCHAGEN, Eierveiling, 13 Juni. 80 part. 85000 kipeieren, 4 part. 4000 eendeieren, 1 partij 5 kalkoeneieren. Prijzen kipeieren f 2.20—2.45 cendeieren f 1.851.90, kalkocneieren f 4. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. AMSTERDAM, 12 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 310 vette kalveren, le kwal. 40-46 ct., 2e kwal. 34—39 ct., 3e kwal. 26—32 ct. per kg. levend gewicht; 84 nuchtere kalveren f35;50; 194 varkens, vleeschvarkens (90— 110 kg.) 41—42 ct., zware varkens 39—40 ct., vette varkens 3738 ct., per kg. slachtgewicht. Twee wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 12 Juni. Aardappelen f 1.50—2.80, Aardbeien, per 100 doos f 10—28, Aalbessen, per 100 doos f22, Andijvie f0 70— 2.60, asperges f10—28, bloemkool I f7—12.50, idem II f3—5.50, druiven f51. Kropsla f 1—2.80, Komkom mers f2.50—£.50, perziken per st. 5—16 ct. postelein per bakje 10—30 ct. Peulen f 10—19, rabarber f3 50- 5, raapstelen f0.70, radijs f2.20—3.80, selderie f3.30 —4.50. spinazie per bak 16—42 ct., Snijboonen f26. Dubbele sperci.eboonen f 35, tomaten f 4—6 50 sla f 2.20—3, wortelen f 3.50—6.50. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juni. Aangevoerd: 70.000 Kg. aardappelen, Schotsche mui zen f 7.20S.S0, driel. f 8—9, kriel f 6.50—8.20, 6800 Kg. tomaten A f 10.20—14.40, B f 11.10—11.40 C f 6.80 —8.20, CC f 4.201.40, 1200 Kg. wortelen i 2.70—3.40,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1