niemeueL-, De Japansche greep naar China Japan verovert Noord-China DE V RIES KIJKEII isKO0PEn tijCLOECK Buitenland HET BEZOEK VAN H. K. H. PRINSES JULIANA AAN FRIESLAND. BMIIM Schip bij Terneuzen door midden gebroken. Opmarsch der Japanners. MODERNE FOÏO's EN VERGROOTINGEN gr. Atelier ARPAO MOLDOVAN Nieuwe Niedorp Zaterdag 15 Juni 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 78ste Jaargang. No. 9742 COURANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tol 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent vbewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Rusland aan den kant der Kleine Entente! Mussolini blaast nog steeds hard van den toren. Afrika en Azië drukken hun stempel op de Euro- peesche politiek en zetten alles op; losse schroeven, wat eenige weken geleden nog zoo hecht cn sterk leek. Toen scheen het alsof Duitschland geheel alleen stond in de wereld en zou moeten bukken voor de bedreiging van het zgn. Stresa-front, n.1. de vereenig- de machten van Frankrijk, Engeland en Italië. En ziet! Nog geen maand later wankelt dit trot- sche front, en schudt Hitier steeds krachtiger aan de peilers die het schragen. Benesj naar Rusland. De zeer handige politicus Benesj, minister van buitenlandschc zaken van Tsjecho-Slowakije, die steeds blijk heeft gegeven een goede kijk op de in ternationalen toestand te hebben, is van schrik naar Moskou vertrokken, om daar hulp en troost te zoeken voor de dreigende gevaren. Zijn land heeft nu eenmaal de onaangename eigen schap geheel te zijn opgebouwd uit stukken van Duitschland cn de vroegere dubbel-monarchie Oos- tenrij k-Hon garij e. Bij de laatste verkiezingen is nog eens duidelijk gebleken, welk een macht de Duitsche inwoners in het land vormen en het is dan ook volkomen begrij pelijk, dat Benesj tracht hulp en steun te vinden tegen het steeds sterker wordend Duitschland. Italië, de onbetrouwbare. Tot dusverre werd de onafhankelijkheid van Oos tenrijk en. Tsjecho-Slowakije voldoende gewaarborgd door de anti-Duilsche politiek van Frankrijk en Italië maar dit laatste land is zoo hevig teleurgesteld door de houding van zijn vriend Engeland, in de Abessy- nische kwestie, ,dat het thans lonkjes werpt in de richting van Berlijn cn zich.lang zoo agressief niet meer toont jegens Hitier. Rusland als ruggesteun der Kleine En tente. Het is onder deze omstandigheid begrijpelijk, dat Benesj buitengewoon blij is zoo hartelijk in Moskou te zijn ontvangen, en als de berichten juist zijn, dat Rusland zich bereid heeft verklaard de politiek der Kleine Entente inzake de onafhankelijkheid van Oostenrijk te steunen, dan is dit succes van den Jsjechischen minister niet zonder belang. De dreiging in Azië. Echter is de waarde van dit bondgenootschap ge heel afhankelijk van de ontwikkeling der dingen in het Verre Oosten. Japan is meer uittartend dan ooit tevoren en schijnt er alles op te zetten om geheel JSToord-China met Peking incluis in te palmen. Rusland heeft dus in Azië zorgen genoeg en zal als bondgenoot in Europa vooreerst wel weinig waard zijn. Het is toch immers duidelijk, dat Japan in de over winningsroes er wel eens niet voor zou kunnen te rugschrikken om een greep te doen naar het Rus sische deel van het eiland Sacctalin en naar de oor logshaven Wladiwostok. De Japansche opmarsch. Uit berichten in ons blad van heden blijkt dat de Japanners langs de spoorlijn PekingTientsin op rukken. Naar men aanneemt zal de opmarsch aan het einde der volgende week zijn voltooid, waarmede practisch geheel Noord-China in handen van Japan is gevallen. Zondermeer zullen ze dit geweldige gebied wel niet annexeeren. Eerder gelooven wij, dat Tokio wel weer een of andere troonpretendent in reserve heeft, die dan straks als keizer of koning de oude troon der Mantsjoes zal bestijgen, maar in werkelijkheid na tuurlijk niets te zeggen zal hebben en moeten dansen naar de pijpen der militaire heeren in Toltio. Deze manoeuvre is in Mandsjoerije goed bevallen en zal ook voor Noord China wel worden toegepast. De houding van Engeland en Amerika. Er zijn nog twee landen, die naast Rusland met angstige bezorgdheid de ontwikkeling der dingen in het verre Oosten gadesla'an, n.1. Amerika en Enge land. Zij hebben er beiden groot belang bij het on metelijke Chineezcnrijk als afzetgebied te behouden, nog ongerekend het gevaar dat de eigen koloniën in Oost Azië loopen bij een te groote machtsontwik keling van Japan. Of zij echter reeds nu bereid zullen zijn door hun militaire kracht Japan in zijn vcroveringspogingen te remmen, valt te betwijfelen. Japan is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, waarbij nog komt, dat men het in Ame rika misschien beter zal vinden om Tokio nog maar voorloopig een paar vette brokken te laten ophap pen. Deze landhonger van Japan is voor het land zelf immers buitengewoon gevaarlijk, omdat het hier gaat om gebieden van zulk een geweldige uitgestrekt heid, dat de volledige pacificatie geheele legerscha ren zal vastleggen. Is Japan straks moe en mat na de geweldige toer de force, waar het thans aan bezig is, dan is de tijd voor Amerika en Engeland mogelijk gekomen. Dreigende gevaren. Men diene hieruit allerminst af te leiden, dat de toestand in China zonder gevaar zou zijn voor een groote botsing tusschen blank en geel. Integendeel! Amerika en Engeland laten wel niets los, maar men kan er zeker van zijn, dat zij zich op alles voorbereiden en reeds thans de pionnen verzetten, die straks het Japansche gevaar moeten keeren. Mussolini bralt. In dit opzicht zijn zijn groote tegenstellingen met Italië, Er kan geen kanon of geweer naar Afrika worden verscheept, of Mussolini schettert het rond, opdat we allen maar goed zullen weten welke geweldige militaire maatregelen de Duce neemt, om het stoute Abessynië te tuchtigen. Het kan natuurlijk 's mans aard zijn en hoogst ern stig bedoeld, maar in het algemeen maakt hij toch meer en meer den indruk van de blaffende hond die niet bijt. Japan zegt weinig, maar grijpt raak. Mussolini daarentegen bralt en pocht, doch van daden blijkt nog weinig. Voor de veiligheid in Europa is de laatste me thode veel verkieselijker. Laat de Duce maar flink schelden. Niemand wordt daar heet of koud van en des te luider hij tiert, des te dichter komen wij bij een mogelijke op lossing van het conflict. Want Abessynië schijnt er murw door te worden en thans tot belangrijke concessies bereid' te zijn. Zoo helpt een groote bek toch ook wel eens! Op Haar rijtoer door het Oostelijk ae- deelte der provincie enthousiast door de bevolking ontvangen. Leeuwarden. Op Haar rijtoer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Friesland is Prinses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Hoewel het bezoek een onofficieel karakter droeg waren de bewoners van de plaatsen waar H.K.H. passeerde niet de meening toegedaan en hebben Prinses Juliana een allerhartelijkste ontvangst voor bereid. Te 11 ure stond op het Hofplein een groote me nigte opgesteld, welke de Prinses lang en luide toe juichte. Overal langs de Groningerstraatweg stond de plattelandsbevolking de vorstin op te wachten. iiictiiict Men zoekt naar middelen om te bezuinigen. Neem Centrale Verwarming en U heeft MEER comfort voor MINDER geld. y TECHN. BUR. ALKMAAR. Tel. 2197-3897 „Honderden referenties". Het was op een middelplaat omhoog ge varen. Gisteravond is het Belgische slcepschip „Paula Jean", dat bij den Margaretapolder bij Terneuzen was omhoog geloopen, door midden gebroken. Over een lengte van c.a. 20 m. lag het schip droog. Het huisraad kon bijtijds worden gered. Het schip be gon te kraken en weldra brak het midscheeps door. De Terneuzen Tugboat Cv. zou in samenwerking met v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam trach ten het schip leeg te pompen en te lichten. De Phyllis Hudson is daartoe reeds uit Wemeldinge aangekomen. De „Paula Jean" meet 999 ton en was met puf- kolen van de Roer onderweg naar de cokesfabriek •te Sclzaete in België. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. China vraagt hulp van de Westersche mogendheden. NOODWEER IN DE BASJKIREN-REPUBLIEK. Moskou. In het district Belobeisk in de Sovjet republiek Basi kir, heeft een orkaan, die 28 minu ten duurde, groote verwoestingen aangericht. Ten gevolge van den hagel werd de nieuwe uitzaai bij na geheel vernield. Veel vee kwam om en ook men- schenlevens zijn te betreuren. Door een wolkbreuk spoelde bouwmateriaal over een afstand van lOk.m. weg. Doornen werden ontworteld. De regeering heeft buitengewone hulpmaatrege len voor het geteisterde gebied gelast. Naar men in Chineesche kringen te Lon den verneemt heeft de Chineesche ambassa deur te Londen de laatste dagen herhaalde malen een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Ook gisteren bracht hij een bezoek aan het ministerie, bij welke gelegenheid hij namens zijn regeering zou hebben medegedeeld, dat China geen en kele nieuwe concessie meer aan Japan kan doen. In Chineesche kringen te Londen verneemt men nog, dat de Chinèesche ambassadeur te Londen vandaag de Britsche regeering ge polst heeft over de mogelijkheid van Brit- Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam en het internationaal conconrs hippique zijn de torpedojagers „Kortenaer" en „Van Ghent" met de drie onderzeebooten O. 12, O. 13 en O. 15 in de hoofdstedelijke haven aangekomen. van buitengewone kwaliteit, Ook 's Zondags geopend. 1 schen steun tegen de Japansche actie. De Chineesche vertegenwoordiger heeft reeds onlangs een stap in dezen geest bij de En- gelsche regeering gedaan. Daar China niet bereid is nog nieuwe eischen der Japanners te aanvaarden, acht de Chineesche regeering het de taak der belanghebbende mogendhe den, om tusschenbeiden te komen, ten einde de Japansche actie te remmen. Men meent te weten, dat dergelijke stappen ook te Washington zijn gedaan. Het lijkt evenwel niet waarschijnlijk, dat de Chineesche ambassadeur de gevraagde verze keringen zal ontvangen. Gisteren zijn te Tsjing Wang-tau- en Tanekoe 1700 man Japansche troepen aangekomen, om het huidige Japansche garnizoen in China af te lossen. Dit brengt het aantal der de laatste dagen in Peking aangeko men troepen op 2400. Van de 13 treinen met Japansche troepen, te. Sjan- haikwan aangekomen, zullen er acht aldaar in ge reedheid worden gehouden, om door te gaan naar het Zuiden. Verder wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het leger van Kwantoeng de spoorbaan Peking-Tientsin door Japansche troepen volgens een vastgesteld plan wordt bezet. De bezet ting zal op 23 Juni voltooid zijn. In alle gebieden die thans door Japansche troepen bezet zijn, werden alle organisaties der Kwomintang ontbonden, waarbij als redeil werd opgegeven, dat de Kwomintang de aan- stichtster is van de anti-Japansche actie in China. De Japansche militaire attaché te Peking, Taka- hasji, die de Japansche eischen aan de Chineesche autoriteiten had overhandigd, heeft toegegeven, dat de Japansche troepen Koepeikau zijn doorgetrokken en waarschijnlijk reeds te Mioen op 30 mijl ten Z. van eerstgenoemde plaats zijn aangekomen. Voorts zijn gisteren Japansche vliegtuigen versche nen boven Peking. Japansche troepen bezuiden den Grooten Muur. Door Reuter geinterviewd gaf Takahasji, de mi litaire attaché die de Japansche eischen aan China overhandigde, toe, dat de Japansche troepen door Koepeikau (aan den Grooten Muur) waren getrokken en waarschijnlijk Mijoem op 50 km. ten Z. van Koe peikau hadden bereikt. Grensincident verwekt gespannen toe stand. Tokio. Het grensincident tusschen Japan cn Sowjet-Rusland, dat zich onlangs bij Pogranitsjnaja heeft afgespeeld, heeft een zekere spanning in het Verre Oosten verwekt. In Mandsjoerijsche regeering&kringen verklaart men, dat dit incident nog gevolgen zal hebben, die van invloed kunnen zijn op de betrekkingen tus schen Japan en de Sowjet-Unie. Naar deze Mandsjoerijsche kringen meedeelen, hebben de Japanners niet alleen de onderhandelin gen over een non-agressiepact met Moskou doch ook die over de instelling van een gedemilitari seerde zone verdaagd, daar de Sowjets, ondanks hun beloften zich in het Verre Oosten verder zouden heb ben bewapend en daardoor zoowel Mandsjoekwo als Japan bedreigen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1