Vlootaccoord te Londen bereikt. CONSTERNATIE IN DE ZAANSTREEK. Het spoorwegongeluk bij Londen. KIJKEIl is KOPPEÜ tijCLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland OUDE GRANATEN GEVONDEN. Bankier de wijk genomen. Amerikaansche staten opnieuw geteisterd. SPOORWEGONGELUK IN STIERMARKEN. De verkiezingen voor de Eerste Kamer DE ROOFMOORD TE WILDERVANK. Onlusten tusschen Nazi's en Katholieken Dolle olifant doodt negenjarige meisje. Woensdag 19 Juni 1935. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 974 5 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend FRANSCHE ONTSTEMMING. Duitsch verlangen naar teruggaaf der koloniën. In welk een belangrijke mate de toestand in het Verre Oosten Engeland er toe dwingt te zorgen voor rust en vrede in Europa, blijkt weer eens opnieuw uit de te Londen gehouden vlootconferentie. .Het is toch voorwaar geen kleinigheid, dat de over winnaar Engeland met den overwonnene Duitsch land, gaat conferceren over een nieuwe Duitsche vloot 'die volgens het vredesverdrag eigenlijk in het geheel niet door Hitier mag worden gevormd. Frankrijk verzet zich. Het is te begrijpen, dat Parijs zich tegen dit En- gelsche streven verzet en in een zeer koele protest nota Engeland er aan herinnerd, dat dit land niet zoo maar in klein comité de termen van het Verdrag van Versailles mag gaan veranderen. Dit is inderdaad juist, maar Londen heeft altijd gevoerd en voert nog steeds een real politiek, d.w.z. politiek die zich soepel plooit naar de zich steeds wijzigende omstandigheden. Waar het te Londen om ging. Zooals men weet, had Hitier in zijn bekende 13 pUnten-rede, verklaart, dat Duitschland naast de in stelling van den algemeenen dienstplicht ook weer zou overgaan tot het vormen van een behoorlijke vloot. Ja, zoover ging men, dat althans op papier een duikbootvloot werd ontworpen, die door aantal en bewapening de Engelsche naar de kroon stak. Begrijpelijk is, dat de Engelschen, die ongetwijfeld leering hebben getrokken'uit het verloop van de be wapening te land, zich bereid verklaarde om met Hitler's afgevaardigden te gaan praten over de be wapening ter zee. Wat verdeelde en wat ten slotte bereikt werd. Duitschland had al direct verklaard genoegen te zullen nemen met 35 van de Britsche vlootsterkte, maar hoewel de Engelschen zich in principe daar tegen niet verzetten, bleek toch al gauw verschil van meening. Een deel der Engelsche vloot bestaat natuurlijk uit oud materiaal en een gloednieuwe Duitsche vloot, geheel opgebouwd uit stekte-eenheden, die naar de allerlaatste opvattingen opvattingen in den toekom- stigen oorlog het meeste effect zouden kunnen sor- teeren, betcekendo een groote bedreiging van Enge- lands superioriteit ter zee Ten slotte is men het eens geworden. Aan Duitschland wordt thans 35 toegestaan van de Britsche vlootsterkte, op voorwaarde, dat de ze tonnenmaat gelijkelijk wordt verdeeld over de verschillende categoriën. Alleen ten aanzien van de. duikbooten krijgt Duitschland het recht te gaan tot de totale tonnen maat van Groot-Brittannië. Echter verbindt Duitsch land zich niet meer dan 45 van de Britsche on- derzeevloot te bouwen, behoudens buitengewone om standigheden. Eden naar Parijs. Overmorgen zal Lord Eden naar Parijs vertrekken. Wat hij daar te doen heeft, is wel duidelijk. Het is toch immers te begrijpen, dat de Franschen <ïe gewaagde onderhandelingen over de Duitsche vloot alles behalve prettig vinden. - Niet alleen datEngeland daardoor Duitschlands recht op een sterke vloot heeft erkend, daarnaast geldt de overweging, dat Hitier thans een moderne, even sterke zeemacht kan vormen als Frankrijk. In een bouwland bij Maastricht. Door marechaussee en een deskundige van de Hembrug tot ontploffing gebracht. Vorige week zijn er in een terrein op het Wolder- veld bij Maastricht naar de L. K. meldt, twee grana ten gevonden, die daar in den grond verstopt waren Men heeft terstond den brigadecommandant van de Marechaussee te Wolder gewaarschuwd, die ter stond zijn maatregelen nam. Vrijdagmiddag heeft men de beide gevaarlijke projectielen met medewer king van een deskundige van de Hembrug tot ont ploffing gebracht, in de buurt van de vindplaats, waar zij een groot gat in den bodem sloegen. De heide granaten zijn vermoedelijk door iemand in den grond verstopt, die wel gaarne de hulzen bij wijze van herinnering wilde hebben, doch er geen weg mee wist, wijl de projectielen nog geladen wa ren. Vermoedelijk heeft dit verbergen een jaar of vijftien geleden plaats gehad. Al dien tijd lang heb ben zij een gevaar gevormd voor iederen landbou wer die het betreffende terrein bewerkte. De granaten lagen niet erg diep onder den grond, doch gelukkig een tikje dieper dan waartoe plocg- tanden plegen te komen. Zouden zij anders geraakt zijn door de tanden van een ploeg, die op het veld gebruikt werd, dan was er honderd tegen een een ontploffing gevolgd met heel den gruwelijken na sleep. Hoe oud de granaten ook waren, zij waren aan den buitenkant zeer beroest, toch is hun uitwerking geweest, alsof zij pas van de fabriek kwamen. De scherven, die men ervan vond, bleken aan den bin nenkant volmaakt onbesmet te zijn. Bij ontploffing hadden de marechaussees maatre gelen genomen voor de veiligheid en het terrein op .voldoenden afstand afgezet, v Diens vlootsterkte is immers ook op 35 pet. van de Britsche vastgelegd. In dat zelfde bootje vaart trouwens Italië en het zou ons allerminst verwonderen als straks de pers van dat land ook de houding van Engeland zal gaan hekelen. Eden zal dus tot taak hebben om Parijs met de Engelsche gedragslijn te verzoenen. Duitschland eischt zijn koloniën. Uit de loop der gebeurtenissen moet noodwendig Duitschlapds eisch tot teruggaaf zijner koloniën vol gen.. Wij wezen reeds verleden week op de gevaren, die schuilen in een ontbreken van uitbreidingsmo- gelijkhcid voor een volk in opkomst. Japan en Italië zijn er sprekende voorbeelden van Hoe men ook over het Hitier tegiem moge denken, zeker is het, dat deze nationale beweging aan het Duitsche volk het vertrouwen in een betere, meer eervolle toekomst heeft teruggegeven. Daarmede gaat gepaard het streven naar vooruitgang. Deze dadenpolitiek zoekt bevrediging! Het is dan ook niet te verwonderen dat gouver neur Schene op de Koloniale conferentie in Freiburg een krachtig en hartstochtelijk pleidooi heeft gehou den voor de teruggave der Duitsche overzeesche be zittingen. Of dit echter zoo gemakkelijk zal gaan als de kwes tie van het herstel van leger en vloot? De tegenwoordige mandatarissen hebben zich èn in Afrika èn in Azië zoo behagelijk in de vroegere Duitsche koloniën genesteld, dat er nog wel heel wat water door de Rijn zal stroomen voor Duitschlands vlag weer wappert boven de oude koloniale gewesten. Verduisteringen op groote schaal te Wor- merveer gepleegd. - Kantoor staakt betalingen. Naar het Hdbld. uit betrouwbare bron ver neemt, beeft een bekend bankier te Wormer- veer ten nadeele van zijn cliënten, tot wie in de eerste plaats de Stroomverkoop-Maatschap- pij „Zaanland" behoort, verduisteringen op groote schaal gepleegd. Op de bezittingen van verscheidene safehouders, die gistermorgen opgeschrikt door deze tijding, bun loketten kwamen controleeren, heeft hij gelden ge leend en te eigen bate aangewend. Op het oogenblik is een volledig accountantsonder zoek gaande, zoodat de juiste bedragen die ontvreemd zijn, en die in de tienduizenden loopen, nog niet kunnen worden opgegeven. Men vermoedt, dat de bankier, die sedert eenige dagen spoorloos verdwenen is, zich ophoudt te Den Haag of omgeving. Aan de Nedexdandsche grensplaat- sen en aan de politie in het buitenland is zijn signa lement opgegeven. Zijn aiTestatie wordt ieder oogen blik verwacht. Naar men nog aan bovengenoemd blad mededeel de, heeft de familie van den bankier zich bereid ver klaard alle tekorten aan te zuiveren. Gisteravond was het onderzoek nog in vollen gang. Men was bezig de kluizen van het beti-okken kassiex-s- kantoor, dat gistermiddag zijn betalingen gestaakt heeft, met steekvlammen te openen. Een en ander heeft in de Zaanstreek groote conster natie vei'wekt. OVERSTROOMINGEN EN WERVELSTORMEN. New York. Ernstige overstroomingen, veroorzaakt door aanhoudenden zwaren re genval, hebben ophieuw groote schade aan gericht in de negen staten van het Midden- Westen, vooral in Missouri, Iowa, Illinois en Kansas. De oogst is grootendeels verwoest; duizenden hebben hun huizen moeten ont ruimen. Zuid-Dakota is door hevige wervelstonnen geteis terd. Talrijke personen werden gewond. Zware stor men worden ook gemeld uit Nieuw-Engeland, waar verscheidene menschcn zijn gedood door omwaaiende boomen en dakpannen. Uit Morrillton in Arkansas wordt gemeld, dat de dijk langs de Arkansas-rivier op twee plaatsen is doorgebroken. Een groot gebied is overstroomd. 65 gewonden. Weenen. In het station Bruck aan de Mur (Stiermarken), waarvan de rails naar aanleiding van het gereedmaken van de nieuwe brug over de M'ur veriegd worden, is gistermiddag en ernstig on geluk gebeurd. Een personentrein geraakte in botsing met een sneltrein, die reeds op hetzelfde spoor ge reden was, 65 passagiei's van beide treinen wei'den volgens een mededeeling van de directie der Oosten- rijksche bondsspoorwegen licht gewond. Het verkeer ondervond slechts weinig vertraging. Na het spoorwegongeluk nabij Londen, waarbij 14; menschenlevens vielen te betreu ren', is men nog steeds bezig de ontzettende rdïne op te ruimen, hetgeen hieronder in beeld is gebracht. De deelneming van den Koning. Een gezonde slaper. De Koning heeft gisteren aan den directeur van de London Noi*th Eastern Raihvays zijn deelneming betuigd mpt de slachtoffers aan het spoorwegongeluk bij Welwyn. Gistermid dag is het onderzoek van den lijkschouwer begonnen inzake den dood van de 14 slacht offers. Zooals gemeld, hadden de reizigers in de eci'ste rijtuigen van den aangereden snel- trein ternauwernood den schok gevoeld en ontdekten zij pas aan welk gevaar zij ont snapt waren, toen zij uit de raampjes keken. Een reiziger had er zelfs heelemaal niets van gemerkt. De man was vast in slaap en hoorde pas wat er gebeurd was den volgenden och tend om zes uur, mijlen ver van de plaats van het ongeluk. Wel had hij een schokje ge voeld, maar hij had gedacht, dat dit het ge wone rangeeren was en was doorgeslapen. Toen hij^ 's morgens om 6 uur wakker werd, deed zijn tong pijn, zoodat hij vermoedelijk toch door den schok op zijn tong gebeten heeft. De man is .een kapper, die Zaterdag ochtend naar Londen was gegaan en des avonds weer terugkeerde. Hij was dus zeer vercnoeid, wat zijn diepen slaap verklaart. Candidaatstelling op 9 Juli a.s. De candidaatstelling voor de verkiezingen van 25 leden der Eerste Kamer zal op 9 Juli a.s. plaats hebben, terwijl, naar wij vernemen, de verkiezingen in de betrokken Provinciale Staten op Vrijdag 26 Juli a.s. zullen worden gehouden. Drie mannen aearresteerd. Aan het einde van de voi-isre week is eremeld. dat uit het Oosterdiep te Wildervank was opge haald het liik van den alleenwonenden ouden heer Kroeze, die aan dat water te Wildervank woonde. Het lichaam was gebonden en bezwaard met een stuk ijzer, een omstandigheid welke op misdrijf wees. Bovendien was de brandkast in de woning van den heer K. geforceerd, terwiil verder alles in huis overhoop was gehaald. Naar thans gemeld wordt, is het onder zoek. ingesteld door de gemeente- en rijks politie te Wildervank, zoo ver gevorderd, dat overgegaan kon worden tot de arresta tie van drie mannen, kooplieden van beroep, van wie men aanneemt, dat zii bii het mis drijf beti-okken ziin. Twee van hen zijn Maandag te Groningen aangehouden, terwiil de derde gisteren te Pekela is gearresteerd. Zij zullen voor den officier van justitie te Groningen worden geleid. Nader wordt gemeld, dat de gearresteerden zijn zekere K. K. uit Oude Pekela. en twee tezamen wonende personen G. en L. uit Groningen. Maan dag ziin ze naar Wildervank getransporteerd en de politie heeft zich den geheelen dag beijverd om uit het drietal iets los te krijgen. Het voorloopige resultaat van de ingestelde verhooren was. dat een van de drie weer op vriie voeten is gelaten. Het verhoor is nog in vollen gang. De andere twee worden voorloopig vastgehouden. Het staat thans vast dat meer lieden bii de gruweldaad betrokken moeten zijn, daar de oude 69-iarige heer Kroeze zeer sterk was en stellig niet door een enkelen aan valler zou ziin overmeesterd. Justitie looft een premie uit. De gearresteerden zijn allen jonger dan 30 jaar. De officier van iustitie heeft 300 gulden uitgeloofd voor wie inlichtingen kan verschaffen, welke leiden tot de ontdekking van den dader of de daders. Een der verdachten weer op vriie voe ten qesteld. Naar wij nader omtrent het drama te Wilder vank vernemen heeft het verhoor van de drie ver dachten inzake den moord op den heer Kroeze, den geheelen avond voortgeduurd. Omtrent het resul taat daarvan kon men ons nog niets mededeelen, wel is echter bekend, dat één der verdachten, men vermoedt die uit Oude Pekela nog in den loop van den avond weer op vriie voeten is gesteld. Katholieken aearresteerd. Men meldt uit Berliin: Viiandige manifestaties worden uit vex*schillende deelen van Duitschland gemeld tusschen nazis en katholieken, vooral ionge- lieden. In enkele gevallen kwam de politie tusschen beide en arresteerde de katholieken. En brengt twintig personen verwondingen toe. Reuter seint uit Crookston (Minnesota)In een cir cus alhier heeft een dolgeworden olifant een negen jarig meisje gedood en twintig personen gewond. Er volgde een paniek, waardoor nog meer perso nen kwetsuren opliepen. Door het moedige optreden van den dresseur, die het woedende dier wist weg te leiden, kon erger wor den voorkomen. DOODELIJK ONGELUK. Met hoofd en borst bekneld geraakt. Te Oisterwijk is gisteren in den laten middag de 18- jarige metselaar G. van Avendonk bij het plaatsen van een zwaren betonnen putring tusschen dezen ring en een muur bekneld geraakt, waardoor hem hoofd en borstkas op zoodanige wijze werden inge- drukt, dat de jongeman vrijwel onmiddellijk werd ge dood. Het ongeluk geschiedde bij de woning van den heer K. aan het Ker'kplein. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het r.k. gasthuis overge bracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1