De man die glimlachte Toewijzing kalveren. Om oude schuld. Schoenfabriek in vlammen opgegaan. Een kostbare munt. u(t de OMGEVING BERGEN HET ONGELUK IN DE HERTENKAMP. Het tweede slachtoffer overleden. Gistermorgen is in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, een tweede slachtoffer van het ontzettend ongeluk in de Hertenkamp, de 14-jarige Leon Ziek, aan zijn verwondingen bezweken. De 13-jarige Oudhof uit Alkmaar, die in de St. Eli- sabethstichting aldaar wordt verpleegd, maakt het - de omstandigheden in aanmerking genomen re delijk wel. De doktoren hopen dit jonge leven te kun nen behouden. De verslagenheidin de gemeente is algemeen; groote deernis, gaat uit naar de zoo zwaar beproefde familie van deze beide jeugdige slachtoffers. Naar wij alsnog vernemen, zijn de auto van Mr. Ledeboer en de fietsen der jongens, op last van den Officier van Justitie te Alkmaar, in beslag genomen. Ook werden' gistermorgen eenige foto's op de plaats des onheils genomen. Een en ander om een gerech telijk onderzoek te kunnen instellen. De teraardebestelling van Maarten Plomp zal plaats hebben a.s. Donderdagmiddag om 2 uur, op de begraafplaats alhier en die van Leon Ziek Vrij dag a.s. op hetzelfde uur op de Algem. Begraafplaats te Alkmaar, LANG END IJ K ZUIDSCHARWOUDE. WAT ZAL DE HEER WEEL DOEN! Sinds de gehouden verkiezing voor den gemeente raad, worden de gemoederen hier nog in beweging gebracht door de verkiezing van den R.K. candidaat, den heer Jb. Weel, die n.1. gekozen is met voorkeur stemmen. Deze is als arbeiderscandidaat aangediend, hoewel hij geen arbeider is: hij is tuinder en als zoo danig lid van den L.T.B. De vooruitstrevenden onder de R.K. kiezers zagen als vanzelfsprekend graag, dat hij de benoeming zou aannemen, te meer, daar zijn verkiezing voornamelijk is te danken aan de ijverige propaganda, voor hem gemaakt. Toen eenmaal op reglementaire wijze de heer Weel op no. 4 der candidatenlijst was geplaatst, is het den voorstanders van die candidatuur nog gelukt, een vergadering te laten beleggen, teneinde hem op no. 3 geplaatst te krijgen, doch bedoelde vergadering is daar niet op ingegaan en is blijven volharden bij de uitspraak van de kiesvereeniging, die op regelmatige en reglementaire wijze de candidatenlijst had vast gesteld. Een andere houding was ook moeilijk denk baar. Toen de voorstanders van de candidatuur-Weel er alzoo niet in slaagden, hun wensch in vervulling te doen gaan, is men aan het werk getogen, hem met voorkeurstemmen gekozen te krijgen, wat hun is ge lukt. Nü echter staat men voor de consequentie, de be noeming al dan niet te aanvaarden. Wordt de be- noenjing aangenomen, dan gaat de heer Weel lijn recht in tegen het Reglement van dë R.K. kiesver eeniging, dat verbiedt een benoeming met voorkeur stemmen aan te nemen. Zou hij dit niettemin doen, dan zou hij niet als lid der R.K. fractie worden erkend, en zou hij, naar ons van R.K. zijde werd verzekerd, als een „wilde" worden beschouwd. De raad van Zuidscharwoude zou dan in groote meerderheid, nl. 5 tegen 2, voor uitstrevend zijn geworden in tegenstelling met vroe ger, toen die 34 was, met 'n meerderheid voor de behoudenden. Wordt de benoeming niet aanvaard, dan toch is de meerderheid van vooruitstrevende richting be houden, doch komt de candidaat in een vreemd licht te staan, en wel zoo, dat men dat geen mannenwerk meer zou kunnen noemen. O.i. is maar één keuze mo gelijk, nl. die van bedanken. Het kiesreglement is hier domineerend, en wie zich daaraan niet wenscht te onderwerpen, behoort te bedanken. Een man een man, een woord, een woord. Zijn prestige zou ten zeerste zijn geschaad, als hij ondanks de voorschrif ten zitting zou nemen. Wij twijfelen er dan ook in geen enkel opzicht aan, of de heer Weel zal voor zijn benoeming bedanken en de heer Berkhout zal dan in zijn plaats benoemd worden verklaard. Zulks eischt de parlementaire zede! IK kan me werkelijk niet herinneren, Georges Duchanel ooit anders dan glimlachend te heb ben gezien. Hij was een knap man en de hof felijkste vent, dien ik ooit meemaakte. Ou'de dames prezen zijn ridderlijkheid, moderne Vrouwen spotten een beetje ermee, doch vonden hem toch al lemaal wel geschikt. Georges had werkelijk veel voor zich en we vroegen ons allemaal af, of hij erin zou slagen Theira van haar oude liefde af te halen en te bewegen, zijn vrouw te worden. Theira was schilderes. Ik leerde haar kennen op de Académie, want ik schilder zelf. Georges behoorde niet in ons bo- hemienwereldje, maar hij interesseerde zich voor kunst en kunstenaars. Het was al gauw duidelijk, dat hij verliefd was op Theira. En toen werd het ook spoedig duidelijk, dat hij zou moeten trouwen om haar te krijgen. Theira was van dien aard. Ze zou eenvoudig een man hebben weggestreept uit haar leven, zooals je een notitie op een lei uitveegt of doorschrapt, als hij haar iets anders had voorgesteld. Georges was vrouwenkenner ge noeg om dat te merken en ik geloof, dat hij werkelijk erg verliefd was. Doch hij maakte langen tijd niet veel vooruitgang en iemand vertelde hem eens, dat Theira een zwak had gehad voor een verwil derden, genialen jongen beeldhouwer, die uit Noorwegen kwam en daar weer heen was ge gaan. Hij dronk en ze had gezegd, dat ze hem niet meer wilde zien tenzij hij dat afleerde. Dronken men- schen waren haar een gruwel. Hoe het zij, ik gunde Theira persoonlijk noch aan dien onbekende, noch aan Georges, doch ik maakte me, wat mijzelf betreft, geen illusies. Wel, om op Georges terug te komen, ik ontmoette hem op een dag in opgewekte stemming en het bleek, dat Theira hem hoop had gegeven. Hij bood me een lunch aan en ik accepteerde. Een goede lunch was niet iets, dat ik destijds versmaadde, zelfs als die werd aangeboden door een gelukkigen mede minnaar. Doch Georges had ook zoo'n manier, met Een groot aantal Fransche militaire piloten heeft een bezoek gebracht aan de Engelsche militaire luchthaven Northolt. Het gezelschap voor de vliegtuigen De heer P. Bierman heeft voor zijn benoeming als raadslid bedankt. Opvolger op de lijst is de heer M. Blom. OUDKARSPEL. Men verzoekt ons van a.r.-zijde, mede te deelen, dat het bericht, betreffende het aan de a.r.-kiezers gegeven advies om op de r.k. lijst te stemmen, ge heel onjuist is. De kiezers zijn door hun kiesvereeniging geheel vrij gelaten. Dit bericht was niet van den gewonen correspondent afkomstig. Verkiezingsvergadering. In de zaal van den heer C. Jansen werd een ver gadering gehouden door de afd. Oudkarspel van de C.P.H. De heer K. Borst Jr. sprak over: „Waarom gezins- steun?" Spr. memoreerde het verloop van de geschiedenis. Gezinssteun werd oorspronkelijk een premie op de luiheid genoemd. De gezichtspunten in hoogere in stanties beginnen echter te veranderen. Spr. herin nerde aan de woorden van den heer Groen in den raad van Zuidscharwoude. Dergelijke woorden zijn vier jaar gclëden al door den heer C. Borst Pz. ge sproken. Ook de N.T.B. richt zich reeds tot den mi nister om de arbeid in den tuinbouw onder de werk verschaffing te brengen. Dat is dezelfde lijn. Deze actie moet vanuit de gemeenteraden komen, heeft de heer Groen gezegd. Daarom wekt spr. op, no. 1 van lijst 2 te stemmen. De heer C.Borst Pz. had als onderwerp gekozen: „De gemeenteraadsverkiezing". Spr. heeft geen 16- jarige ervaring, zooals de heer Bakker, maar is dat wel een factor, om iemand te stemmen. Er is veel gezwamd over de communisten in het dorp. Men durft dit zelfs op persoonlijke manier te doen. Dat is de verkeerde stelling. Het communisme moet niet vereenzelvigd worden met personen. „Crisiscommu nisten" noemde spr. een eerenaam. De soc. dem. moesten het begrijpen, dat men eerbied kan hebben voor die menschen, wien de oogen zijn opengegaan. Spr. stelt het op prijs, zijn bescheiden krachten te kunnen wijden aan het lijdende proletariaat. We beginnen in te zien dat de maatschappij een ver keerde samenstelling heeft voor de kleine tuinders. Zie eens naar de ouden van dagen, die nu aanstonds aangewezen zijn op het burg. armbestuur. De oorzaak is de kapitalistische samenstelling. Kerkbesturen en gemeenten hebben geen geld meer om de menschen te onderhouden. De oplossing is een andere samen leving. Spr. vroeg zich af, of allen dezelfde belangen hebben. Dat is niet waar! Advocaten en burgemees ters hebben andere belangen dan de werklöozen. Ook de soc. dem. heeft men tegèn zich. In de ge meente, maar ook in den Ned. Tuindersbond. De U.L.O. school kan niet meer door zooveel kin deren van de mindere klasse worden bezocht. Spr. becritiseerde de progressieve belastingheffingen, zijn beleefden glimlach, je kon eenvoudig niet weige ren. Theira was aan het werk en mocht niet gestoord worden, ze had een atelier ergens in een stille buurt en beet bijna als je er op ongelegen tijden kwam. Wel, we lunchten en toen ontmoetten we Dirkson, den etser en een jongeman, dien we niet kenden en die ons werd voorgesteld als Olafs. Georges glim lachte hem toe, zooals hij dat alleen kon, en noodigde ons uit om een coctail bij hem te drinken. De jonge Olafs was een merkwaardig type, zwijgzaam en een beetje schuw. Dirkson vertelde, dat hij veel talent had, hij beeldhouwde, dat hi] langen tijd was weg ge weest en pas teruggekomen en dat hij een jaar lang ergens buiten had geleefd, heel alleen en gewerkt. Hij zou nu een expositie houden. Ik zie ons nog op Georges luxueus flat en ik zie nog Olafs lippen van de cock-tail. Het was een ster ke, Georges was een meester in cocktails maken, maar ik nam uit ervaring wijs geworden, nooit meer dan twee. Zijn cock-tails waren als sommige vrou wen, ze lijken och, zoo ongevaarlijk en aantrekkelijk, maar o wee, later Olafs vertelde het was een van de weinige din gen, die hij vertelde dat hij dien avond op bezoek moest gaan. Tot dien tijd was hij vrij. Wel, het was heel genoeglijk. Georges was in een prachtig humeur. Hij belde een paar kennissen op en noodigde ons allemaal te dineeren. Hij bezat een keukenmeid om te zoenen, niet zoo mooi, maar zoo smakelijk ik meen wat ze kookte, en we gingen in prachtige stemming aan tafel. De conversatie was levendig genoeg en ik heb weinig op Olafs gelet, tot dat ik merkte, dat hij dronken was. Iemand maakte de opmerking, dat George hem teveel door elkaar had geschonken. De jongen was misschien anders heel sober. Hoe het zij, sober was hij nu niet meer en werd opeens spraakzaam. Hij deed ons een heel amusant verhaal over de periode van geheelonthou ding, die achter hem lag en de vele verleidingen des duivels op dat gebied. We waren allemaal erg vroo- 1 ijk en toen sloeg het acht uur en Georges zei met zijn beminnelijken glimlach: „Jongens, ik zal dit jongmensch even wegbrengen in den auto. Tot zoo meteen!" En hij loodste den luidkeels zingenden Olafs mee. We waren allemaal erg vroolijlt en rumoerig. Doch de dikke schilderes Meinard, een Duitsche, zat te stikken van den lach. Ik vroeg haar, mij die mop ook te vertellen en ze hikte: „O, reuze mop die Georges! Weet je waar ze heen zijn?" „Naar de woning van den ex-geheelonthouder" ried ik. Ze brulde van den lach, die vrouw kon lachen als 'n huzaar. „Welnecn, naar Theira! Weet je niet, dat dit de oude vlam van Theira was? Kwam terug met verdedigde zijn standpunt, ingenomen als voorzitter van de Ziekenhuisverpleging. Spr.'s bedoeling was, dat do menschen, die niet meer kunnen betalen, moeten zijn bij het Burg. Armbestuur. Het geld moet worden gehaald waar het is! Dat is beter ook. Dan weet men, dat de nood er is. Do heer Mr. Simon de Jong sprak over: „De com munisten en de gemeentepolitiek". z Er zijn een aantal baantjes te vergeven, maar het is de C.P.H. niet te doen om een paar baantjes tè krijgen, doch het is om de communistische gemeen- teraadspolitiek ingang te doen vinden. Er is wel wat gedaan door de s.d., dat was mogelijk doordat de ka pitalisten iets konden uitgeven aan de soc.-dem. in den tijd der hoogconjunctuur van het kapitalisme. Dat was de succestijd van de s.d. Nu is het crisis en willen zij deelen met de bourgeoisie, De s.d. is geen crisïspartij, maar een hoogconjunctuurpartij. De voedingsbodem was vruchtbaar in dien tijd. De crisiscommunist is niet iemand, die, wanneer het beter wordt, weer communist-af wordt. Een voor beeld van s.d gemeentepolitiek werd genoemd Zaan dam, waar burgemeester Ter Laan de wetten van de Kroon en de neutraliteit moest handhaven. In werkelijkheid moest hij stelling nemen tegen sta kende arbeiders. De soc.-dem. is dan ook een verster king van de bourgeoisie. Spr. noemde de successen van de communisten in de gemeenteraadsverkie zingen. Wat beteekenen deze successen? Niet, dat men di rect een Sovjet-Oudkarspel zal maken. In Finster- wolde zal de burgemeester het niet leuk vinden. Dan worden allicht twee communisten wethouder. Wat zullen zij dan doen? Dwaze dingen? Niets daarvan. Hun gerpeentewerk zullen ze in de puntjes verrich ten. De begrooting zal worden opgemaakt ten gunste van de uitgebuite arbeiders van Finsterwolde. De gel den zullen worden verkregen door belasting binnen het raam van de wet en de draagkracht van de rijke boeren. Misschien vindt de regeering dat niet goed en komt er een regeerings-commissaris. Maar dan heeft men weer een les gehad in klassenstrijd. In meerdere plaatsen is dat mogelijk! De menschen moeten in beweging worden gebracht. Wanneer de arbeider en de boer samengaan, kan de bourgeoisie wel inpakken. In Rusland en Frankrijk heeft men daarvan het voorbeeld. Tenslotte wees spr. er op, dat voor den boer en den arbeider slechts één weg was, de weg naar het socialisme. Eenige vragen werden gesteld, waarna sluiting volgde. HEERHÜGOWAARD Maandagavond gaf de tooneelvereen. „Harmonie" een uitvoering in het lokaal van den heer Rus. De zaal was maar matig bezet. een aureool om z'n hoofd en jaar lang niets gedronkenhad een afspraak met haar voor van avond en die schurk van een Georges, heb jè niet gemerkt hoe hij hem bij kleine beetjes dron ken heeft gevoerd? De hemel weet, wat" hij door el kaar had gegooid en de jongen wou eerst niet wei geren uit beleefdheid. Hemel, ik zou Theira's gezicht willen zien, als dat bij haar wordt afgeleverd." „Zoo", zei ik. Mijn hoofd was niet heelemaal helder, doch op een of andere manier kwam ik de kamer uit. Ik trok de jas aan van Dirkson, doch dat merkte ik later pas en vergat mijn hoed, buiten wenkte ik een taxi en gaf Theira's adres op. Ik zei den chauf feur, dat hij een duizelingwekkende fooi zou krij gen, als we er in recordtijd waren. De tijd was record, maar we waren toch te laat. Er werd niet openge daan, toen ik klopte en bonsde op Theira's deur en toch wist ik, dat ze thuis was, ik meende zelfs haar te hooren snikken. Toen ben ik weggegaan naar een naburig cafétje en heb op een stuk papier geschreven: „Theira, ze hebben dien idioot met moedwil dronken gemaakt, hij had een jaar lang niets gedronken voor jouw plezier." Ik duwde dat papier in de bus, trok aan de schel bonsde nog eens en ging weg. Georges was er, toen ik weer terugkwam. Hij glimlachte juist. Later zei den ze, dat ik er merkwaardig uitzag. Dat wil ik wel gelooven, in aanmerking nemende dat Dirkson een hoofd grooter is dan ik en minstens tien kilo meer weegt, al zegt hij van niet. Hoe het zij, ik ging naar Georges en legde mijn vuist op zijn glimlach Ik moet zeggen, dat hij goed kon boksen. Maar al ben ik klein en mager, ik sta ook mijn man en ik was woedend. Ik hoorde nog steeds Theira snikken en ik had maar één idee: te zorgen, dat die glimlach voorloopig kapot werd gemaakt. Nu, toen het afgeloopen was, bleek er nog véél meer kapot en de buren stonden voor de deur met uolitie en het werd een heel schandaal later, toen Georges uit het hospitaal was ontslagen en ik weer kon loopen. Ik kreeg boete, wegens zware mishan deling. En een preek van den politierechter over sterken drank. Toen ik eruit kwam zag ik Theira. Ze stond naast Olafs, maar ze liet hem staan, kwam naar me toe en gaf me een kus. Theira, die iedereen altijd op een afstand hield! Nu zijn ze getrouwd. Ik mag niet zeggen, dat ik haar aan hem gun, maar als ik denk aan het ge zicht dat Georges trok, de eerstvolgende maal toen we elkander ontmoetten en dat was kort na haar huwelijk dan heb ik toch plezier. CH. DELAMBRES. BOERDERIJ. Vragen van den heer Schalker. De heer Schalker heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend dat. in tegenstel ling met de uitdrukkelijke verzekering harerzijds aan de Tweede Kamer, ter gelegenheid van de be handeling van de Landbouwcrisis-fondsbegrooting 1935. dat de groep waartoe de veehouders behoo- ren, die in 1934 een kalf toegewezen kregen, in 1935 niet zou worden beperkt, in de gemeente Opster- land, district 26, aan tallooze van dergelijke veehou ders geen kalverschets is toegewezen voor dit jaar? 2. Is het de regeering verder bekend, dat aan dezelfde groep veehouders, in vraag 1 bedoeld, in de gemeente Epe wel een kalverschets wordt toe gewezen, doch van een stierkalf, inplaats van een vaarskalf, wat voor deze veehouders praktisch neer komt op een niet toewijzing van een kalverschets, daar voor hun bedrijf een stierkalf van geen enkel nut is? 3. Is de regeering bereid maatregelen te nemen, dat haar toezegging in de Tweede Kamer, als be doeld in vraag 1, door de landbouwcrisis-organisa tie wordt uitgevoerd en aan alle veehouders, die in 1934 een kalf kregen toegewezen, ook dit iaar een schets voor een vaarskalf toegewezen wordt?. i", Opgevoerd werd: „De Privé-Secretaresse", een blij spel in 3 bedrijven, door A. den Hertog. We kunnen deze keuze van „Harmonie" niet be wonderen, het stuk is vrij inhoudloos. We zijn van onze tooneelvereeniging betere stukken gewend en ze beschikt over de krachten om die op te voerend Wat het spelen zelf betreft is ons opgevallen dat verschillende personen niet erg rolvast waren, al wist men door het spel dit voor een groot gedeelte weer goed te maken. Van de spelers willen wij het eerst naar voren brengen het spel van den heer J. de Groot, dit was den heelen avond schitterend. Ook de heer Duinlcer deed zijn, weliswaar kleine rol uitstekend. Mej. Pot en Mej. Reyne vervulden hun rollen ook heel goed. Ook mej. Best speelde, ondanks het feit dat ze niet rolvast was, heel goed. Het spel van den heer Mienes is ons dezen avond echter tegen gevallen. Wij zijn gewoon, dat hij een van de besten is, maar nu kende hij zijn rol niet goed en zijn spel had daar zeer onder te lijden. „Slaap zacht in..*, meisjelief 1" Een vechtpartij met zeven paardenkoopers. Gistermiddag half zeven verscheen een zevental paardenkoopers ten huize van G. W. aan den Boven- dijk te Overschie. Zij hadden met W. nog een oude schuld te vereffenen, waarover zij eens wilden pra ten. Van praten kwam vechten en de politie werd gewaarschuwd, dat er een ernstige vechtpartij het gevolg was van de oude schuld. Met de politie-auto begaf men zich naar den Bovendijk, waar het zeven tal voorloopig werd aangehouden en naar het bureau vervoerd. Verschillenden van het gezelschap hadden vrij ernstige verwondingen bekomen. Na verhoord te zijn is het zevental huiswaarts gekeerd. Felle brand te Dongen. Dinsdagmiddag om kwart over twaalf uur bemerk te een der knechts die des middags niet naar huis gaat, omdat hij te ver van de fabriek woont, dat do zolder van het woonhuis der familie Lourijssen, in de Laagstraat te Dongen in brand stond. Onmiddel lijk maakte hij alarm. Het met riet gedekte woonhuis stond echter binnen zeer korten tijd geheel in lich ter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse. Wegens gebrek aan water kon zij echter vrijwel niets uitvoeren. De belendende gebouwen, boerderijen eveneens met riet gedekt, liepen groot gevaar. De buren en belangstellenden, die in grooten getale wa ren toegestroomd, konden echter met vereende krach ten de boerderijen behouden, ofschoon de. wind de vonken recht op een dezer boerenhofsteden deed aan stuiven. Inmiddels had evenwel de schoenfabriek der firma W. Lourijssen vlam gevat. Het aanwezige kantoorpersoneel had nog juist den tijd de kantoor bescheiden in veiligheid te brengen. Verder viel er aan redden niet te denken. Gelukkig was er vrij wel geen voorraad schoenen aanwezig, alleen de in pro ductie zijnde paren, ongeveer 700, vielen als slacht offer. van de vuurzee. Het vorig jaar was een flink stuk aan de oude fabriek aangebouwd. Ook dit nieu we gedeelte kon geen weerstand bieden aan de vuur zee en brandde tot den grond toe af. Uit de woning, waarin alleen nog de ongehuwde broer en zuster der familie Lourijssen woonden, kon nog iets gered worden, als een radio-toestel cn wat kleeren. Uit de fabriek werd niets gered. Naar wij ver nemen, stonden er pas eenige nieuwe machines, met oen belangrijke waarde, die niet verzekerd waren. De firma was voor de rest wel tegen brand- en be drijfsschade verzekerd. In de fabriek werkten mo menteel 30 a 40 arbeiders en arbeidsters, die door de zen brand geheel werkloos worden. Buitenkansje voor een armen Hongaar- schen boer. Op het land van een arme familie te Szeged (Hon garije) heeft men een goudstuk uit den Napoleonti- schen tijd aangetroffen, dat een waarde van meer dan 300.000 gulden vertegenwoordigt. Er zijn indertijd slechts tien van deze munten ge slagen, daar door een vergissing op de eene zijde de woorden „République Francaise" voorkomen en op de' andere zijde „Napoleon Empereur". Het geldstuk zal thans in Engeland worden ver kocht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4