VARIA H UIT EEN HINDERLAAG OVERVALLEN. WERVELSTORM TEISTERT ZUID- AUSTRALIE. Sociale verzekering in Amerika. Tuchthuis-oproer in de Kansas. VREDE IN DE AETHER. DE „NOZEMA". DEVIEZENSMOKKELAARS GEPAKT. Ernstige vleeschvergiftiging te Bielefeld, Ernstige stakingsonlusten in Zuid-Carolina gek^ou lid, Je lieer J. van den Abeele, ambtenaar is van de gemeenschappelijke lichtbedrijven. In hoe verre dit een beletsel zal zijn, om den heer Van den Abeele tot den gemeenteraad toe te laten, zal wel na- ucr worden uitgezocht. Men deelde ons echter van welingelichte zijde mede, dat de heer Van den Abeele wel kan worden toegelaten, aangezien de gemeen schappelijke gasfabriek een bedrijf is, dat wordt be heerd door een Commissie van Beheer, bestaande uil vertegenwoordigers van de vier Langendijker ge meenten en St. Pancras en hier dus geen sprake is van een gemeentelijk bedrijf. Bij deze verkiezingen is de verhouding in den raad slechts in dezen zin gewijzigd, dat de S.D.A.P. een zetel heeft veroverd op de Vrijz.-Democraten. De kiesvereeniging Algemeen Belang, welke voor de verkiezingen werd opericht door een aantal mid denstanders, heeft geen schijn van kans gehad bij de ze verkiezingen. De lijst dier vereeniging was ge combineerd met die van de Vrijz.-Democraten, in de zen zin, dat de heer D. Schuitemaker, de lijstaan voerder voor Alg. Belang, onder aan de lijst der V.D. was geplaatst. De heer Schuitemaker verwierf slechts 32 stemmen. Het was goed gezien geweest, dat deze lijsten werden gecombineerd om stemmenverlies te voorkomen. BROEK OP LANGENDIJK. Aantal kiezers 1182. Uitgebrachte stemmen 1093. Van onwaarde 14. Aantal geldige stemmen 1079. Uitgebracht zijn daarvan op de S.D.A.P. 206, Vrijz. Partij 130, C.I-I. Partij 270, A.R. Partij 473 stemmen. Gekozen zijn: P. v. d. Molen (S.D.A.P., aftr.), C. C. N. Bonnet (Vrijz., aftr.); C. Oijevaar en L. v. Zuidam (Chr. I-list., aftr.); A. Glas Cz., O. Koedijk Oz. en D. Az. Kansen (A.R. Partij, aftr.); zoodat de Raad on veranderd blijft. DEN KELDER Evenals in de meeste gemeenten van Nederland hebben gisteren ook in onze stad de verkiezingen voor leden van den Gemeenteraad plaats gehad. Er deed zich het betreurenswaardig verschijnsel voor dat een nog grooter aantal candidatenlijsten was ingediend dan in 1931. Van 12 verschillende richtingen had men samen bijna 100 candidaten ge steld en en dat voor 21 zetels! Keus genoeg dus. De Oppositiepartij, waarvoor de heer Schoeffelen- berg reeds jaren zitting heeft, had in 1931 een twee de zetel verworven, bezet door den heer Tiessen. Deze heeft gemeend voor deze verkiezingen met een aparte lijst te moeten uitkomen onder bescherming van den Bond tegen Zwaren Belastingdruk. Gemeentebelang genoot tot nog toe het vertrou wen van den Vrijheidsbond, maar deze wilde nu, met Gemeentebelang samen, een eigen candidaat stellen Men kon het toen niet eens worden over de numme ring der candidaten en zoo kwam de Vrijheidsbond met een aparte lijst. Gemeentebelang trachtte toen nog in zee te gaan met Nationaal Herstel, doch ook hier vlotten de onderhandelingen niet en ook Na tionaal Herstel diende een eigen candidatenlijst in. Verder waagden nog twee andere groepjes een kans, n.1. de communisten en de Kleine Neringdoen den en hiermee werd de stemmenversnippering nog grooter. De Anti-Revolutionaire Partij en die der Christe- lijk-Historischc vonden het hun belang bij deze ver kiczing samen te gaan, daarmee zooveel mogelijk waarde gevende aan evcntueele stemmenoverschot- icn. Het resultaat der gehouden stemming is als volgt: Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 14071. Hiervan 1<regen de: S.D.A.P. 3643 (3891) Communisten 129 (-) Chr.-Democraten 757 (862) Vrijzinnig-Democraten 2075 (1866) Roomsch-Ivatholieken 1735 (1460) Kleine Neringdoenden 308 (-) Oppositie-Partij 937 (1024) Nat ionaal-Herstel 737 Vrijheidsbond 276 (-) Comb. Anti-Rev.—Chr.-Hist. 2004 (1673) Bond tegen Zware Belastingen 297 (-) Gemeentebelang 1113 (1168) De cijfers tusschen haakjes geven het aantal ver kregen stemmen in 1931 aan. Aantal gekozenen (21 zetels). S.D.A.P. 6 (7); Communisten 0 (0); Chr. Dem. 1 (1); Vrij .-Dem. 4 (3); R.K. 3 (3); Kleine Neringdoen den 0 (0); Oppositie Partij 1 (2); Nat.. Herstel 1 (0); Vrijheidsbond 0 (0); Combinatie Ant.-Rev. en Chr Ilist. 3 (3); Bond tegen zware belastingdruk 0 0); Ge meentebelang 2 (2). De cijfers tusschen haakjes geven het aantal zetels in 1931 aan. Het aantal geldige stemmen in 1931 was 11955 te gen nu 14071, zooals we hierboven gezien hebben. He1 aantal kiezers was nu 17294 tegen 14150 in 1931. Zooals men uit het resultaat der verkiezingen kan zien, is er in de samenstelling van den Helderschen Gemeenteraad weinig verandering gekomen. De heer Tiessen, die na het verlaten der Oppositie Partij het met den Bond tegen Zwaren Belastingdruk wilde pro- beeren, zag zijn zetel verloren gaan. Nationaal Her stel had meer succes en brengt één man in den Raad Tengevolge van de ingewikkelde berekeningen vol gens de huidige kieswet was aanvankelijk aan de S.D.A.P. 7 zetels toegewezen en aan de Vrijzinnig Dem. 3, dus was hun beider aantal onveranderd ge bleven. Later bleek evenwel, dat de S.D.A.P. 3/7 stem tekort had en daardoor 1 zetel verloor. De Vrijz. Dem. kregen er nu één bij. Gemeentebelang had een klein stemmenverlies; als men bedenkt, dat thans de Vrijheidsbond met een aparte lijst uitkwam en daarmee iets van dit stem menverlies aan haar candidaten zag toewijzen, dan wil het ons toch voorkomen, dat het voor deze partij verstandiger ware geweest zich niet van Gemeentebe lang af te scheiden; wellicht ware uit deze combina tie nog een zeteltje geboren, door b.v. een grooter stemmenoverschot dan de S.D.A.P. thans heeft. Alles bij elkaar, zeer weinig verandering in onzen Raad, en waarschijnlijk in het geheel geen in het in September te vormen nieuw College van Burge meester en Wethouders. WINKEL De verkiezing van leden van den gemeenteraad heeft op Woensdag plaats gehad, met den volgenden uitslag: Op de lijst van Plaatselijk Belang werden uitge bracht 367 geldige stemmen, op de lijst „Dekker" 157 geldige stemmen en op de lijst der S.D.A.P. 355 gel dige stemmen. Bij een kiesdeeler van 87 9:7 is 125 4/7 zullen wor den toegewezen aan Plaatselijk Belang 3, aan de lijst „Dekker" 1 en aan de lijst der S D.A.P. 3 zetels. Voor de zetels zullen in aanmerking komen: Voor Plaatselijk Belang: volgens de wettelijke be palingen, aan D. Brugman (met voorkeurstemmen. 113), P. Bart en G. Blaauboer, doch volgens afspraak onderling zullen die bedanken en hun zetels beschik baar stellen voor hen die de meeste stemmen heb ben en dan zullen zitting nemen G. Kamp en J. de .Veer. Dit zijn allen zittende leden. Voor de lijst Dekker komt de heer Dekker terug. Voor de lijst der S.D.A.P. zullen de zetels worden toegewezen aan P. van Zoonen, J. J. Engel en A. Raven. De heeren Van Zoonen en Raven zijn zittende le den, terwijl Engel voor het eerst is gekozen. De heer P. Kort keert niet terug. ANNA PAÜLOWNA EEN NABESCHOUWING. Onze correspondent zendt ons nog de volgende na beschouwing over de gister gehouden gemeenteraads verkiezing: Vier jaar geleden behaalden A.R. 130, R.K. Stp. 508 toen had de K.D.P. geen eigen lijst); Chr. H. 177; S.D.A.P. 545; PI. Bel. 568 en Vrijz. 352 samen 920. Totaal uitgebrachte stemmen thans 2629, dus kies deeler 239 en van den kiesdeeler 179%. Indien dus C. Smit niet uit PI. Bel. was getreden en de stemmen van zijn lijst bij lijst VII waren gekomen, was hij verkozen geweest, en had de R.K. Stp. geen over schotzetel, dus een zetel minder behaald. De R.K. Staatspartij profiteert dus van het afzonderlijk uit komen van den heer Smit cs. Maar daar staat tegen over dat de Kath. Dem. Partij ditmaal ook met een eigen lijst kwam en wanneer dit niet was geschied en deze stemmen bij de R.K. Stp. waren gekomen, deze partij toch ook drie zetels had verworven. Tegen de algemeene verwachting in keert de heer C. Smit niet in den raad terug. Eveneens tegen alle verwachting in, hebben zoowel A.R. als Chr. H. partij op oen zetel beslag gelegd. (Vrij algemeen dacht men één, niet beide partijen in den raad vertegenwoordigd to zien). Niet terug keeren de heeren: C. Smit, W. Komen, G. v. d. Berg (had zich niet beschikbaar gesteld), H. Jonker en D. Koorn. Daarvoor komen in de plaats: A. L. Kloosterman, C. J. v. d. Ploeg, H. op 't Veld, J. Hooimeijer, M. Cor- nelissen. Herkozen zijn: D. Lubbert, K. Keuris, J. Dekker, H. Raven, G. Kuiken en C. Rezelman. Bij de Vrijz. kiesv. en PI. Bel. geldt de afspraak, dat diegenen, die de meeste stemmen behaalden, zitting zullen nemen. De heer G. Kuiken behaalde 191, C. Rezelman 152 en M. Cornelissen 61, terwijl de heer D. Koorn (die niet herkozen is) er 59 kreeg. Deze lijst was alphabetisch opgemaakt; de heer Cornelis sen stond daardo^ bovenaan en het is dus mogelijk, dat, hoewel ongewild, dit op zijn benoeming van in vloed is geweest. Vier broers met stokken en messen te lijf gegaan. Onder de gemeente Beuningen bij Nijmegen zijn gisternacht de vier gebroeders Klaassen, die van de kermis te Weurt huiswaarts keerden, onverwachte door een 8-tal personen, die langs den weg in hin derlaag lagen, aangevallen. Met stokken en messen gingen de aanranders de gebroeders K. te lijf. Drie der gebroeders K. werden gewond, vooral F K. werd zwaar getroffen. Hij kreeg niet minder dan negen messteken. Zijn maag, linkerlong en midden rif werden geraakt. De vier jongelui vluchtten in den tuin van villa „Distelakker" en kwamen langs die woning bij hun ouderlijke woning, welke in de onmiddellijke nabij heid lag. T. K. was er zoo ernstig aan toe, dat hij, na behan deld te zijn door een geneesheer, onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Nijmegen moest worden vervoerd. Daar oordeelde men operatief ingrijpen terstond noodig. Ofschoon de operatie goed geslaagd is, was de toe stand van den patiënt., die veel pijn lijdt, gistermid dag nog levensgevaarlijk. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld en is er in geslaagd de daders te achterha len en te arresteeren. Onder hen zijn o.m. zekere H., v. T. en D., benevens een Duitscher. Het onderzoek wees uit, dat er een veete bestond tusschen de jongelui. De vier K.'s hadden op de kermis te Weurt geen enkele aanleiding gegeven tot eenig incident. Toen zij naar huis gingen, waren zij dan ook op niets be dacht. 10.000 METER HOOG IN EEN OPEN BALLON. Moskou. De vliegers Zille en Priloetski heb ben in een ballon van 2200 kubieke meter inhoud met onen gondel een hoogte bereikt van meer dan 10.000 meter. Aanzienlijke schade in het kustgebied. Het Zuid-Oosten van Australië is gister geteisterd door een hevigen wervelstorm, welke ook van aard schokken vergezeld ging. Voor zoover tot nog toe vaststaat, zijn twee perso nen in de door den cycloon hoog opgejaagde golven der zee verdronken. Op wonderlijke wijze werden drie visschers gered die men reeds verloren waande, daar de overblijf selen van hun boot op het strand in de nabijheid van Cronulla waren aangespoeld. Oorlogsschepen en vliegtuigen werden uitgezonden en ontdekten de vis schers tenslotte op een klip, waar zij vijftig uren zonder voedsel hadden doorgebracht. Hun dorst had den zij gelescht met drupels water, die van den top van de klip omlaag vielen. Men moest de totaal uitgeputte mannen met be hulp van touwen van de vijftig meter hooge klip omlaag laten zakken. De aardschokken, welke den cycloon vergezelden waren in de Noordelijke voorstad van Melbourne zoo hevig dat in de huizen de stukken plafond naar be neden kwamen. In het kustgebied is ernstige schade aangericht. Ontwerp door den Senaat aangenomen. Washington: De senaat heeft het re- geeringsontwerp betreffende de sociale verze keringen, dat de ouderdomspensioenen en de sociale verzekering wettelijk vastgelegd wenscht te zien, in zijn zitting van Woens dag aangenomen met 76 tegen 6 stemmen. Bovendien werden eenige aanvullingen op dit ont werp goedgekeurd, onder mëer een, volgens welke alle ondernemingen, die particuliere pensioenskas- sen hebben, niet worden getroffen door de belasting, die volgens het ontwerp van werkgevers en werkne mers wordt geheven. Het ontwerp is thans doorgezonden aan den ge- meenschappelijken commissie der beide Huizen, die bestaat uit senatoren en afgevaardigden. Deze com missie zal het eens moeten worden over de door den senaat goedgekeurde amendementen. 347 muiters neven zich over. Lansinsr. Drie honderdzeven en veertig mui- nde gevangenen in de steenkolenmijn hebben zich overgegeven. na een aanval van de bewakers. De directeur van de gevangenis gaf last. de lucht kokers af te sluiten, waardoor de muiters gedwon gen werden, den rook van het houtwerk, dat. zii in brand hadden gestoken, in te ademen. De bewakers rukten op achter dit rookgordijn. Nader uit Lansing: Nadat de muiters in de mitn zich hadden overgegeven, werden zij man voor man door de bewakers, uitgerust met gasmaskers en machine-geweren, naar boven gebracht en naar jhun cel gevoerd onder dreiging van revolvers. De muiterij is onderdrukt zonder bloedvergieten en zonder een enkele concessie aan de muiters. HET ERNSTIGE AUTO-ONGELUK BIJ HAREN. Het derde slachtoffer overleden. De 25-iarige J. Klinkhamer uit Haren bii Gronin gen. die Zondag bii het ernstige auto-ongeluk al daar met zware verwondingen naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen is overgebracht. Is gisteravond aan de gevolgen aldaar overleden. DE TERUGTOCHT IN SPANJE VAN CHRISTOPHORUS COLUMBUS. Toen Columbus, gehoond en be spot door de geleerden van Sala- manca, in gedrukte stemming naar het klooster de la Rabida reisde, waar hij altijd een toevluchtsoord had gevonden in dagen van groo- ten tegenspoed, riep Isabella, Span- je's koningin uit: „Ik zal, als het noodig mocht zijn, de diamanten van mijn kroon verpanden, opdat de Genuees zal kunnen vertrek ken!" En acht maanden later ontving deze onsterfelijk geworden Genuees een brief van Hare Majesteit. „Aan don Christoval Colon, on zen admiraal van de groote zee", zoo luidde het adres. Het was in de maand April van het jaar 1493, op een heerlijken lentedag, zooals Catalonië dien zoo bij uitstek kent. De muren van de oude stad Barcelona waren met wimpels versierd, de schepen in de haven prijkten met al hun vlag gen. Duizenden vreugdeschoten werden gelost, zoowel van den wal als van boord en vermengden zich met het gebeier der klokken, het geschetter der trompetten en het gejoel der menigte. De klok van de heilige Eulalia, de beschermvrou we der stad, deed bij tusschenpoo- zen haar doffe, afgemeten slagen hooren en werd nu en dan beant woord door het klokkespel van de Santa Maria del Mar. Er lag plech tige vreugd in al die geluiden en de stad vierde een feest, zooals er nog nooit een gevierd was. Columbus begaf zich naar de Ca- sa de la Deputacion; nu echter niet alleen, als op den dag, toen 1 zijn trouwe ezel hem naar het klooster de la Rabida droeg. Hij was thans omringd door al de pracht, die gewoonlijk slechts sou- vereinen deelachtig is. Troepen vroolijke Catalonische soldaten openden den stoet; zij marcheerden op de muziek van pijpers en trom men. Op 'hen volgde een afdeeling Castiliaansche gardes, dan kwam de admiraal, in feestelijken tooi, gezeten op een prachtig paard. Zeven Italianen, die de reis naar verre oorden hadden overleefd, lie pen in twee rijen. Zij waren voor deze plechtigheid getooid met vele versierselen: gouden banden om spanden hun enkels en hun hoofd was getooid met een veerenkroon. Eenigen van hen droegen een vo gel mee in den stoet, een aras met roode en blauwe veeren. Het ge- krijsch van deze gevederde vrien den vermengde zich met het ge juich der menigte. Nu volgden zij, die tot de expedi tie hadden behoord; zij droegen de steenen afgodsbeelden van de ig- neris, die Columbus ten geschenke waren geboden: gebeeldhouwde maskers met gouden oogen, op het eiland Cuba gevonden; ook werden opgezette flamingo's en kaaiman nen met wijd geopenden muil mee gedragen. Andere matrozen hieven takken omhoog van den palmboom waaraan nog de vruchten zaten, of lange, uit riet vervaardigde pijlen met gierenveeren, bij het eerste ge vecht door de Europeanen op de Caraiben veroverd. En te midden van al die eereteekenen verhief zich de banier van het groene kruis met de wapens van de béide ko ninkrijken, de vlag, die in het ver re, pas ontdekte land had gewap perd. In gouden letters stond op de admiraalsvlag te lezen: Por Castilla y por Leon Nuevo mundo hallo Colon. (Voor Castilië en Leon heeft Co lumbus een nieuw werelddeel ont dekt). In versnelde pas zette de optocht zich in beweging en had weldra 't paleis bereikt In de groote zaal waren de beide troonzetels opge steld; het volk had hier toegang. Tevergeefs zocht het oog naar de sierlijke vormen van Moorsche bouwkunst, die in het koninkrijk Granada zooveel gevonden werd Sinds de negende eeuw waren de Mooren uit Barcelona verdreven; kerken en paleizen waren in Gothi- schen of Romeinschen stijl ge bouwd. Voor deze plechtigheid was het verguldsel der gewelven vernieuwd en boven de kronen, aan het eind van de zaal, hingen dertig vaan dels, in Malaga en Granada op de Mooren veroverd. De koningen aldus werden Ferdinand en Isabella genoemd hadden zich met al den glans en luister van het hof omgeven. Bij het binnenkomen van Columbus verhieven zij zich van hun vorste lijke zetels. De groote man boog een knie ter aarde en groette de majesteiten eerbiedig. Isabella nam het woord, voordat de koning sprak. Dit voorrecht had had zij zichzelf toegekend, omdat zij het was geweest, die het groot- sche plan van den wereld-ontdek ker had begrepen en gesteund. „Don Cristoval Colon, admiraal en onderkoning van de Indische bezittingen", sprak zij, „sta op!" „De koningin en de koning heb ben mij naast God hun hulp en bijstand verleend", antwoordde Co lumbus, „het zij mij vergund, hun de hand te kussen...' „Mijnheer de admiraal", sprak Ferdinand op zijn beurt, „dit zijn teekenen van onderdanigheid. Wat u hier wacht zijn enkel eerbewij zen. Ga dus zitten, don Cristoval." Toen kuste de admiraal de hand van zijn bevallige gebiedster en nam zijn plaats in onder de groo- ten van het land. TWEEDE KAMER. EEN NIEUWE NAAM, EEN NIEUW_ G "&LUID. Zitting Woensdag 19 Juni. Nadat allereerst tal van wetsontwerpen zondei stemming of debat waren goedgekeurd, ontmoetten de Indische Suppletoire begrootingen nogal eenige tegenstand. Het uitvoerrecht op rubber en de hooge reparatie kosten van den kruiser „Sumatra" ontlokten een felle critiek. Minister Colijn deelde mede, dat deze hooge kosten voor een groot, deel te wijten waren aan het loopen op een klip en brand aan boord. Het was verheugend uit den mond van dezen be windsman te vernemen, dat er een lichte verbete ring van den economischen toestand in Indië valt waar te nemen. Met de stemmen van de heeren Cramer (s.d.a.p.) en Wijnkoop (c.p.) tegen werden de Indische ont werpen goedgekeurd. Daarna kwam een voorstel tot oprichting van de Nederlandsche Omroep-zender Maatschappij „Noze- ma" aan de orde. Zooals men weet zal met medewerking van de vier groote omroeporganisaties een gemengd zender- bedrijf worden opgericht, waarin de Staat overwe gende zeggenschap heeft. Deze regeling zal, om met Minister De Wilde te spreken, eenheid brengen op technisch, echter niet t'P geestelijk gebied. De besprekingen waren zeer tam. Uit alles bleek, dat men in het algemeen geneigd was zich bij de gevonden oplossing neer te leggen en wij geven dan ook den heer Visser (comm.) weinig kans met zijn twee moties, waarvan de een de bedoeling had de „ontrechte" radioluisteraars medezeggenschap te ge ven en de andere om aan te sluiten bij de interna tionale regeling ten aanzien van de golflengten, met vermijding van al wat naar een oorlog in den aether zweemde. De communistische afgevaardigde was plotseling wel erg vredelievend en Minister de Wilde ver klaarde dan ook, dat wij onze, door andere belaag de radiopositie met kracht zullen verdedigen. En interessant kantje aan deze Nozema-affaire is het recht dezer N.V. om zelf radio-centrales te gaan beheeren. De heer Boon (lib.) kwam hier tegen in opstand, doch Minister de Wilde meende, dat de Nozema van dit recht geen afstand kon doen, omdat er streken in ons land zijn waar distributie commercieel geen voordeel oplevert. Het gaat niet aan om het officieele lichaam hier in principe uit te schakelen. De minister verzekerde, dat het allerminst in de bedoeling lag alle radio distribuanten opzij te zetten. Vatten wij de besprekingen bij elkaar, dan geloo- ven wij wei te mogen constateeren, dat de nieuwe vennootschap zich met zeer veel zorg op radiogebied zal gaan bemoeien. Van de xerzorging der program ma's echter zal zij moeten afblijven. Wij gelooven niet, dat Minister de Wilde vandaag moeite zal hebben zijn voorstel aangenomen te zien. De „Nozema" zal door de thans mogelijk geworden technisch beteren zenderbouw, naar wij hopen spoe dig een nieuw, helderder en meer verdragend geluid doen hooren. Een achfervolaina per auto. De beambten van de districts-douanecentrale to Kleef en die van het station Kleef hadden reeds geruimen tiid verdenking tegen een groepje smok kelaars in Duitsch geld, afkomstig uit Nijmegen. Reeds geruimen tijd volgden de beambten hun spoor. Eindelijk is een der vier Nijmegenaars in de val gereden. Kommiezen hadden hem gadegeslagen en bemerkt dat hij met Duitsch geld geïnd op reis- cheaues. naar Nederland wilde verdwijnen. De kommiezen zetten per rijwiel den Nijmegenaar, die eveneens te fiets was. onmiddellijk na; de Neder lander reed zoo hard. hij kon naar de grens en bleek sneller te zijn dan de Duitschers die zien- deroogen op hem terrein verloren. Het geluk zat uen Nijmegenaar echter niet mee. Toevallig was de distncts-inspecteur der douane met een auto op controle uit en reed in de omgeving van Kranen burg. Deze werd gewaarschuwd en had met zijn wagen den vluchteling spoedig ingehaald, waarna hij den smokkelaar arresteerde. In den loop van het onderzoek bleek, dat twee van zijn broers intusschen de grens per trein waren gepasseerd, terwijl de vierde ditmaal niet aan het smokkelavontuur had deelgenomen. Op den arrestant werd honderd en tien mark aan Duitsch papiergeld en tien mark in zilvergeld gevonden. Verder werden in beslag genomen de vier passen der smokkelaars. Denzelfden dag werd de arrestant nog aan de justitie overgeleverd. Tevens werd op de lijn KrefeldKleef een man uit Amsterdam in den trein aangehouden. Oo hem werd 30 mark gevonden, welke hij wilde smokke len naar Nederland. De arrestant werd terstond naar den rechter te Kleef gevoerd, die hem onmid dellijk hoorde en veroordeelde wegens poging tot verboden uitvoer van Duitsch geld tot een week gevangenisstraf en zestig mark boete. De veroor deelde werd terstond in arrest gehouden en over gebracht tot het uitzitten van ziin straf naar de gevangenis te Kleef. Ondeugdelijk pa arden vleesch. Na het eten van paardenvleesch, dat afkomstig was uit Warendorf, zijn te Bielefeld in Duitschland twin tig personen ziek geworden. Bij drie hunner deden zich zoo ernstige vergiftigingsverschijnselen voor, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Een chauffeur is reeds overleden, terwijl een moeder en haar kind nog in levensgevaar verkeeren. Bij de overige patiënten zijn de verschijnselen minder ern stig. Het paardenvleesch, waarvan was gegeten, is in beslag genomen. Uit het onderzoek door een dieren arts is gebleken, dat het vleesch afkomstig was van een ziek dier. Twee dood en. New York: Voor een textielfabriek te Union in den \merikaanschen staat Zuid-Carolina, is het giste ren tot bloedige stakingsonlusten gekomen. Bij de botsingen tusschen de politie en ongeveer 1000 sta kers zijn twee arbeiders doodgeschoten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2