wee kansen van Het slechte zomerweer KIJKEn isKOjgPEn ujCLOECK Donderdag 20 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9746 Vliegwiel uit elkaar gesprongen. Bijzonderheid in de Texelsche fauna. BIJNA 150.000 DOODEN IN EEN JAAR Buitenland Lilian Harvey op Schiphol. ZUIDERZEEWERKEN. Kampen centrum der verdere inpolde- ringswerkzaamheden? In de „Statenzaal" van het Departement van Wa terstaat te 's-Gravenhage zal Woensdag 10 Juli wor den aanbesteed door den waarnemend Directeur-ge neraal der Zuiderzeewerken het vervangen van een gedeelte van de IJsselkade te Kampen door een be schoeiing van ijzeren damplanken met remming- werk, en bijkomende werken, \yaarvan de uitvoering is geraamd op f 132.000. J Ongeluk op de kermis te Roermond. Te Roermond is een ijzeren vliegwiel van het drijf werk voor de buitenverlichting van de „auto-skooter" van den kermisexploitant Dirks, op de markt, met een hevigen slag uit elkaar geslagen. Eén der ijzeren spaken van het vliegwiel heeft na een grooten en hoogen bocht door de lucht een gat geslagen in het zinken dak van den winkel van Albert Heijn. Een stuk hout vloog door de groote spiegelruit van de zen winkel en kwam in de étalage terecht. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Broedplaats van 200 paar groote sterns op de Schorren bij den Eendrachtspolder. Op de Schorren bij den Eendrachtspolder op Texel zitten ongeveer 200 paar groote sterns te broeden, wat als een groote bijzonderheid kan worden aange merkt, daar deze vogels, ook wel vischdiefjes ge noemd, in ons land zeldzaam zijn. Twee jaar geleden werden hun nesten overstroomd, terwijl het vorige jaar geen broedplaatsen werden opgeslagen, ofschoon ze er wel eenigen tijd vertoefden. Tengevolge van de malaria op Ceylon. Reuter meldt uit Colombo: Het aantal aan de malaria gestorvenen, op Ceylon geregistreerd van No vember 1934 tot en met Mei 1935, bedraagt 146.413, het geen 81.404 meer is dan in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. DE FRAUDE TE WORMERVEER. herstel van vertrouwen en het vooruitzicht op vrede lusschen de naties." Dat zoowel de Fransche als Italiaansche pers heftig tegen Engeland te keer gaan, zegt op zichzelf nog niet veel. Het kan zeer goed zijn, dat de regeeringen te Rome en Parijs volkomen van de Engelsche be doelingen op de hoogte waren en ze goedkeurden om op die wijze althans een verdere vlootuitbreiding van Duitschland te voorkomen. Hoe het zij, wij moeten afwachten. Spoedig zal wel blijken, of Engeland zijn eigen weg gaat, dan wel zich nog steeds aan zijn vroegere geallieerden verbonden acht. Een succes voor Hitler. Vele middenstanders benadeeld. Japan en Abessynië beheerschen de Enropeesche politiek. Laat Engeland zijn oude vrienden los? Toen onder leiding van Laval het zgn. Stresafront tbt stand kwam als een reactie tegen de eenzijdige verbreking door Duitschland van 't vredesverdrag van Versailles stonden Frankrijk, Engeland en Italië als een geweldig sterk en gesloten front tegenover het militante Hitlerrijk, dat door invoering van de algemeene dienstplicht duidelijk had te kennen ge geven de voogdij der andere naties niet langer te zullen dulden. De twee kansen. Berlijn stond 'toen volkomen alleen en hopeloos geïsoleerd te midden van tot de tanden gewapende tegenstanders en het succes van Parijs was volkomen. *Hoe Hitler zioh ook draaide of keerde, in Oost en WèstJ:Noord en Zuid, overal blonk aan ds Rijksgren zen het staal van millioenen vijandelijke bajonetten, die fden weg aan .verdere Duitsche aspiraties ver sperden. 'Düitschland bleven toen nog twee kansen over, nl. 'Abessynië en Japan. Dit lijkt op het eerste gezicht misschien een. beetje zonderling, maar toch is het een feit, dat juist de politiek buiten Europa van zeer groote invloed kon zijn op de onderlinge verhouding van de groote mogendheden in ons werelddeel. Engelands zorgen. Het zwaartepunt der politiek van het Engelsche Wereldrijk ligt op het oogenblik niet in Europa, maar in het verre Oosten. De versterking van Singapore, de Suez-kanaal- kwestie, het zijn alle aanwijzingen van een streven van het nationale Engelsche kabinet om zich tegen yerrassingen te wapenen en wijst er op dat het Brit,- sche.Imperium zich voorbereidt om in niet te verre toekomst het gewicht van zijn gewapende macht te stellen tegenover Japan. Maar niet alleen in het Verre Oosten, waar Brit- tanriië zijn invloed in China door de penetratie van Japan geregeld ziet verminderen, dreigen voor En geland gevaren; ook in Oost-Afrika staan groote be langen op het spel. Abessynië is van onschatbare waarde voor de be sproeiing van het rijke Egypte; Ja, men zou zelfs zoover kunnen gaan door te zeggen dat de welvaart van dit Engelsche gebied afhangt van de regeling Van den waterstand van de Blauwe Nijl. Handig diplomatiek spel. Op handige wijze heeft Duitschland van de Engel sche zorgen geprofiteerd. Van Engelands neiging om zich, ten koste van al les, veiligheid in Europa te verzekeren heeft Von Ribbentropp gebruik gemaakt en bij de vlootbespre- kingen is hij er, tegen allei* verwachting in, in ge slaagd om Engeland zoover te krijgen, dat het, los van zijn vrienden, een verdrag met Duitschland heeft gesloten. Deze daad is van historische beteekenis, omdat het'machtige Engeland daardoor het recht van de Duitsche herbewapening erkent. Dit buitengewone succes heeft Duitschland enkel en alleen te danken aan de spanningen in het Verre Oosten. De Japansche generaals spelen, precies in dè kaart van Hitler! - 41-. -.J.-iU. Hoe denken Frankrijk en Italië er over? Hoe nu de Fransche en Italiaansche regeeringen tegenover deze Engelsch-Duitsche overeenkomst staan is nog niet geheel duidelijk. Heeft er van tevoren samenspreking plaats gehad tusschen Londen, Parijs en Rome? Men moet dit haast wel aannemen, want anders was de thans gevolgde Engelsche politiek weinig minder dan een slag in het gelaat van zijn oude Vrienden. Hierdoor toch keurt het onvoorwaardelijk de eenzijdige opzegging van deel V van het verdrag van Versailles goed, terwijl het tevens het te Ge- hève vastgelegde beginsel loslaat, „dat alleen een algemeene regeling tusschen Duitschland en de an dere mogendheden zou kunnen bijdragen tot het Op doorreis van Londen naar Berlijn. Met de 4-motorige F 36 Arend arriveerde gister morgen op Schiphol de bekende filmactrice Lilian Harvey, op doorreis van Londen naar Berlijn. Om 9 uur arriveerde zii. om 9.35 uur vertrok ze met een 4-motorige F 22. De 35 minuten wachten herschiepen Schiphol in een miniatuur Hollywood, met drie „film-auto's", met lange gummi-draden waaraan microfonen, met dozijnen fotografen en met tientallen opgewonden film-enthousiasten, mee- rendeel vrouwelijke, die met eenigszins verwilderde blikken, onderwijl briefkaarten zwaaiend waarop hanclteekeningen moesten komen, van links naar rechts liepen. Een van deze Lilian Harvey-lbewon- deraarsters veroorzaakte zelfs nog al opschudding omdat zij met geweld het vliegveld op wilde en er tenslotte hardhandig van werd verwijderd. In do stationswachtkamer had Lilian nog even gelegenheid te praten. „Jammer dat ik zoo kort hier blijf, aldus vertelde ze, ik was graag hier wat gebleven, ik zou zelfs a.s. Zondag voor de radio een praatje houden, maar ik moet door naar Berlijn, naar de Ufa. We beginnen onmiddellijk met de opneming van „Schwarze Rosen". Mijn partner is Willy Fritsch... spreekt Willy nu al Engelsch??" vraagt Lilian terloops aan den heer Opitz, den bui- tenlandschen perschef van Ufa. die naar Amster dam is gekomen om haar naar Berlijn te bege leiden. Wat ze daarna gaat doen? „Nog niet beslist, dat moet ik aan mijn manager overlaten. Op het oogenblik evenwel staat er nog een film op het programma, de tekst zal in het Engelsch, Duitsch en Fransch worden gegeven. Zoodra die film op genomen is ga ik naar mijn huisje in Cap d'An- tibes, ik hou van de warmte." En Lilian trekt zich haar nertz-bontmantel wat dichter om de schou ders. Als haar gevraagd wordt hoe het haar in Hollv- wood is bevallen lijkt het of even haar blik wat starrer wordt. „Ik heb er technisch veel geleerd," zegt zü. Verder laat ze zich er niet over uit. Daar worden de passagiers voor Berlijn gewaar schuwd om naar het vliegtuig te gaan en Lilian Harvey. de gulle mond weer lachend, de lange, lichtblonde piipekrullen dansend om het hoofd, is weer de film-actrice die bedacht is op pose en op lach. „Ik kom terug naar Amsterdam", belooft zij nog „en dan blijf ik langer." De roawplechtigheid voor de slachtoffers der ontploffingsramp te Reinsdorf bij Wittenberg. Een overzicht van de plechtigheid, 4i« ook door den Rijkslelder Adoll Hitler werd bijgewoond In verband met de fraude, gepleegd door clen directeur van het kassierskantoor Schaap te Wor- merveer vernemen wij nog nader, dat uit nog meer loketten effecten en geldswaarden ontvreemd zijn. Met laschwerictuigen is men gisternacht bezig ge- weest om de safes open te maken. Vast staat, dat een zeer groot bedrag zoek is, waardoor vooral middenstanders, die met het kantoor in rekening- courant stonden, gedupeerd ziin. In de omgeving van het bureau groepen de men- jSfhen bijeen om de gebeurtenissen te bespreken. De voortvluchtige is nog steeds niet in handen van de politie gevallen. Barometerstand op Donderlagmorgen 8 u.: 767 m M Temperatuur: 13 gr. C. is 55 gr. F. Verwachtingen: Westelijke tct zuidelijke wind, licht tto zwaar bewolkt, kans op regen. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f 0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. De jongste zoon van den Erfprins en de Erfprinses zu Wies, die Dinsdag a.s, door H.K.H. Prinses Juliana te Dierdorf ten doop gehouden zal worden. De weersgesteldheid zal spoedig moeten ver beteren, anders gaat het er slecht uitzien met de verdere vooruitzichten voor dezen zomer. De weerkundige medewerker van het „Vader land" schrijft: Een zomertijd, waarin het veel onweert, is ge woonlijk een koele tijd. Schijnbaar is dit in tegen spraak met de ervaring, dat heete zomerdagen ein digen in onweders. waardoor de indruk kan wor den gevestigd, dat onweer en hitte bii elkaar hooren. Maar dit is slechts in bepaalde gevallen waar, de meeste onweders vallen in koele zomers omdat zoowel het onweer als de te lage temperatuur aan dezelfde oorzaken zijn toe te schrijven, er althans beide nauw mede verwant zijn. Wij zagen ook den Iaatsten tijd, dat er veel onweders gevallen ziin en dat het weer op enkele uitzonderingen na eiken dac te koud is geweest Tot nog toe heeft Juni nog slechts vier dagen gehad met een temperatuur bo ven de normale. De warme dagen bleven dus ln aantal verre beneden de te koude dagen. Regen was overvloedig en zonneschijn was er hoe langer hoe minder. Wij zien dus over de geheele linie een achteruitgang van de weersgesteldheid. Het gerinee aantal warme dagen was het gevolg van het uitblijven van een luchtdrukverdeellng, waarbij warme luchtmasa's werden toegevoerd. De onweders. die we gehad hebben, werden dus niet veroorzaakt door een sterke verwarming der onderste luchtlagen ten opzichte van de hoogere maar door een afkoeling der hoogere ten onzichte van de onderste. De te lage temperatuur staat der halve hiermede in verband, maar dit is. blijkbaar niet de eenige oorzaak. Het is in den Iaatsten tiid opvallend, dat de door den Zuidwesten wind aangevoerde luchtmassa's ook geen warme lucht aanvoeren. Weliswaar ziin oceaanwinden in den zomer relatief niet warm ten opzichte van continentale luchtstroomen maar zoo vroeg in den zomer als in Juni moeten de uit den Atlantischen Oceaan komende luchtstroomen niet zulk een belangrijk beneden de normale liggende temperatuur hebben. Dit bewijst in elk geval, dat hun warmtegraad reecis boven den Oceaan lager is dan de normale, hetgeen dan zou kunnen worden toegeschreven aan een te lage temperatuur van het zeewater en een te geringe aanvoer van warme waterstroomen uit equatoriale breedten. Indien dit werkelijk de oorzaak is van de te lage temperatuur der uit zee aangevoerde luchtmassa's ziet het er voor het verdere gedeelte van den zomer niet hoop- gend uit, want men kan moeilijk verwachten, dat in dezen toestand spoedig een verandering zal komen. Dit is geen voorspelling, doch slechts een aan duiding van een mogelijke verklarine voor den langen duur van het koele weer. Wii mogen in- tusschen niet vergeten, dat in Juni de eigenlijke zomer nog niet begint en dat zachter weer in den regel pas in Juli te verwachten is. Toch zal. wil len wij hoop op een beteren midzomer kunnen be houden. de weersgesteldheid spoedig moeten ver beteren anders gaat het er'bedenkelijk uit zien met de vooruitzichten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5