Uit Bergen. Oir Plaatselijk Nieuws. IN DE MIST. de omgeving GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente is in openbare zitting bij eengeroepen, op Donderdag a.s., des morgens 9 uur, ter behandeling van de ondcrvolgende agenda: 1. Vaststelling der notulen van de openbare verga dering van 31 Mei j.1. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling eener verordening, regelende de cisehen van benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeenteveldwachters. 4. Vaststelling eener verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, in de gemeente Bergen. 5. Adres van den heer W. Rensink, houdende ver zoek do Alg. Politieverordening aan te vullen met de navolgende bepalingen, en overtreding dier bepa lingen strafbaar te stellen. a. verbod tot het rijden met rijwielen met neerge bogen stuur (z.g. race-fietsen) op den openbaren weg (waaronder begrepen rijwielpaden); b. verbod om in do kom van het dorp met een rij- of voertuig een grooterc snelheid te ontwikkelen dan 25 K.M. per uur. 6. Voorstel van B. en W. om van den heer Jc. van Reenen en van de N.V. Bouw-Exploitatie Maatschap pij Bergen aan Zee voor de som van f 1.— in eigen dom en onderhoud over te nemen de voor de ver breeding van den Hecrcnweg en den aanleg van een rijwielpad langs dien weg, aangeboden gronden op de voorwaarden, zooals die na overleg van B. en \V. met de gedelegeerden der Bouwmaatschappij door laatstgenoemden nader zijn vastgesteld. 7. Voorstel van B. en W. om den termijn, waarbin nen de gemeente het recht heeft een plan te maken van den sub. 2 laatste lid der ingevolge d.d. 30 Aug. 1930 verleden notarieele akte van koop en verkoop van een gedeelte van het Bergerbosch bedoelden weg en dan aan te wijzen, welk gedeelte van dezen weg zal loopen over het door den heer Jc. van Reenen aangewezen terrein met 5 jaar te verlengen. 8. Benoeming van een waarnemend Gemeente secretaris. 9. Rondvraag. VERZOEK OM RACEFIETSEN TE VERBIEDEN. Afwijzend prae-advies van B. en W. Gevaarlijk oouvreer en te snel rij den is reeds saalóaar gesteld. De heer W. Rensink alhier, heeft tot den Raad een adres gericht, houdende verzoek om, naar aan leiding van plaats gevonden verkeersongevallen, de Algemeene Politicverordening der gemeente aan te vullen met bepalingen, waarbij het berijden van rij wielen met neergebogen stuur (de z.g. race-fietsen) wordt strafbaar gesteld en een maximum-snelheid voor rij- en voertuigen in de kom van het dorp wordt ingevoerd. Hoezeer ook B. en W. onder den indruk zijn van ecnige ernstige verkeersongelukken die in den laat- sten tijd in de gemeente hebben plaats gevonden, kunnen zij toch niet inzien dat uitbreiding der ge meentelijke verbodsbepalingen in den geest als door adressant voorgesteld, het aantal ongevallen zou kun nen beperken. In dit verband willen zij er op wijzen, dat art. 22 der Motor- en Rijwielwet liet volgende bepaalt: „Het is den bestuurder van een motorrijtuig of irijwiel verboden daarmede te rijden over een weg of een rijwielpad: op zoodanige wijze of met 1 - zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de 1 veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht." B. en W. wijzen er verder op, dat het gevraagde verbod, als zij door den rechter bindend zou wor den geacht het racen op gewone rijwielen niet zou worden getroffen, terwijl het B. en W. niet wen- schelijk voorkomt het aantal voorschriften op ver keersgebied nog met een te vermeerderen. B. en W. zijn op grond van het bovenstaande van oordeel, dat beperking van het aantal verkeersonge vallen in de gemeente, behalve door scherp toezicht vanwege de politie, slechts kan geschieden door vol ledige medewerking van alle categorieën wegge bruikers en door opvoeding van de jeugd in de ver- keersvoorschriften door ouders en onderwijzers. Zij stellen daarom voor het adres van den heer Rensink voor kennisgeving aan te nemen. DE STANDPLAATS DER EGMONDSCHE BUSSEN. De heer J. Verhagen heeft tot den raad het ver zoek gericht, het daarheen te willen leiden, dat voor de bussen op de lijn Egmond, een andero standplaats dan die in de Stationsstraat voor hotel-pension „Eri ca" wordt aangewezen. B. en VV. stellen den raad voor, dit verzoek in hunne handen te stellen om advies. BENOEMING WND. GEMEENTE-SECRETARIS. B. en W. doen den raad het voorstel over te gaan tot de benoeming van een waarnemend Gemeente- Secretaris, die hij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den Secretaris dezen tijdelijk kan ver vangen. In verband met het feit, dat de gemeente meer dan 5000 zielen telt, kan do Burgemeester, noch de Gemeente-Ontvanger deze functie tijdelijk beklee- den. B. en W. achten het billijk, dat voor de uit de waarneming voortvloeiende verantwoordelijkheid en meerdere werkzaamheden een vergoeding uit do gemeentekas wordt gegeven en stellen voor deze te bepalen op f75 per jaar. Voor de functie van waarn. secretaris wordt aan bevolen do ambtenaar ter gemeente-secretarie, de heer G. J. II. Fijn. B. en W. bieden nu den Gemeenteraad de na volgende voordracht aan: 1. G .J. H. Fijn, 2. Mr. Q. Rovers. DE CHRISTELIJKE SCHOOL EN DE SCHOOLARTS. Van het bestuur der Vcreeniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs te Bergen is thans eindelijk een schrijven ingekomen bij den raad, waar in gezegd wordt, dat zeer gaarne gebraik zal wor den gemaakt van do diensten van den gemeentelij ken schoolarts. WIJZIGING IN DE LEVERING VAN MUNTGAS. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar is een schrijven bij den raad ingekomen, houdende mede- deeling, dat de Raad der gemeente Alkmaar heeft besloten om de verordening regelende de voor waarden voor levering van gas door middel van muntgasmeters te wijzigen en ter bevordering van het gasverbruik, de huurgrens te doen vervallen. Ook werd een schrijven ontvangen met de mede- deeling, dat bij het opmaken van de Gemeent*be- grooting voor 1936 een eventueelo verlaging van den gasprijs in Bergen, door vermindering van het thans bestaande verschil van den prijs van het gas in Alkmaar en in Bergen, in overweging zal worden genomen. EERGER SPORTVEREENIGING. Het reorganisatieplan van den gemeente- commissaris gereed. De algemeene vergadering moet thans beslissen. B.S.V. op een tweesprong 1 Wij maakten al reeds melding van het plan dat werd voorbereid ter reorganisatie van -de Berger Sportvereeniging. Zooals bekend mag worden geacht, werd op de vergadering van den Gemeenteraad van 31 Mei j.1. een verzoek van het bestuur van B.S.V. behandeld om financieelen en moreelen steun van gemeente wege. Ofschoon de katholieke fractie, om redenen welke duidelijk zijn, niet direct warm voorstandster was van steunvcrleening in welken vorm dan ook, ging zij niettemin toch mee met een voorstel van sociaal-democratische zijde, om de vereeniging te hel pen uit het moeras, waarin zij, buiten haar schuld, was terecht gekomen. Van deze zijde werd met nadruk gewezen op het feit, dat het voortbestaan dezer sportvereeniging voor Bergen een groot cultureel belang beteekende en zij daarbij ook fraai sociaal werk verrichtte. Toch kon niet worden ontkend, dat op de door B.S.V. aan de gemeente ingediende begrooting, zeker belangrijk kon worden bezuinigd en het was daarom, dat op voorstel van den heer Zeiler, de heer E. J. Voüte werd aan gewezen om te trachten een bezuiniging tot stand te brengen, waardoor het voortbestaan van B.S.V. op een gezonde basis zou verzekerd zijn. Ongetwijfeld was het een sympathieke geste van den Raad in zijn geheel daarmede accoord te gaan. Intusschen zijn tot op dit oogenblik door den „ge meente-commissaris", zooals wij den heer Voüte nu maar noemen zullen, heel wat mogelijkheden over wogen om tot een reorganisatie te komen en in ver band daarmede werden ook door hem tal van be sprekingen gevoerd. Men kan niet anders zeggen, dan dat de vertegenwoordiger der gemeente zijn taak serieus heeft opgevat en bij al zijn overwegingen enkel en alleen heeft laten gelden het algemeen belang der vereeniging; het herstel van een bouwval op hechten ondergrond. Het standpunt van den heer Voüte. Waar naar de meening van den heer Voüte deze ondergrond niet deugde, omdat hem uit gevoerde be sprekingen gebleken was, dat de tegenwoordige lei ding niet langer het vertrouwen genoot èn van het publiek èn van de zustervereenigingen, kon hij zich een gezonde finanlieele basis ook niet anders denken dan onder andere en betere omstandigheden. Hij meende, dat het zittend bestuur in zijn geheel moest aftreden; dat er nieuw en frisch bloed in de leiding moest worden gebracht en dat hij alleen op dien grondslag zijn werk als commissaris kon voort zetten. De heer Voüte liet zich een candidatenlijst geven, waarop de namen vermeld waren van vergissen we ons niet 15 personen. Na onderzoek en voor lichting heeft de heer Voute uit deze lijst een keuze gedaan van 7 personen, waarmede hij in zee durft te gaan, aan wie hij de leiding met vol vertrouwen in handen durft te geven. Zoo ver staat de zaak thans en de leden hebben hier het laatste woord. B.S.V. op een tweesprong. De weg naar een veilige haven ol naar een moeras? Naar wij vernemen, heeft het voorstel van den heer Voüte, dat gerust als een eerste eisch voor re organisatie kan beschouwd worden, geen instem ming kunnen vinden bij de meerderheid van het thans zittend bestuur. Wij laten de motieven bui ten beschouwing, omdat wij niet wcnschen te tre den in interne aangelegenheden en uitsluitend het oog hebben gericht op het algemeen belang der ver eeniging. Nu zal dus morgenavond de algemeene vergade ring het laatste woord dienen te spreken en een keuze moeten doen. Er staan o.i. voor haar slechts twee wegen open: lo. Het door den Gemeente-Commissaris ge- ei s c h t e bestuur accepteeren. 2o. Het door den Gemeente-Commissaris ge- ei s c h t e bestuur afwijzen. Na het eerste geval heeft de heer Voüte zich be reid verklaard met het nieuwe bestuur de reorga nisatie krachtig ter hand te nemen, waartoe dan in de eerste plaats behoort het in orde brengen der finantiën. In het tweede geval meent de heer Voüte, dat hem geen anderen weg open blijft dan te bedanken als „gemeente-commissaris", hetgeen practisch ge sproken op hetzelfde neerkomt, dan dat B.S.V. in dat geval voortaan op finantieelen- en anderen steun van den gemeenteraad niet meer behoeft te rekenen Men beschouwe maar eens de samenstelling van dien gemeenteraad! De leden staan nu gezamenlijk op een tweesprong. Zullen zij den eisch der gemeente accepteeren en den weg volgen, welke naar onze vaste overtuiging de eenige is, welke voert naar een veilige haven of zullen zij den eisch afwijzen en teruggaan op een weg welke leiden moet naar een moeras, waaruit ontkomen op den duur niet mogelijk zal zijn? Men begrijpe ons goed, wij kiezen geen partij en staan geen persoonlijke belangen voor. Wij weten enkel en alleen heel zeker, dat B.S.V. het zonder gemeentelijken steun niet stellen kan. Er is bedenk dat goed een andere weg! DEN HELDER B. Th. Avenarius, 29 Joni a.s. met pen sioen. De heer B. Th. Avenarius. hoofd der U.L.O.-school in de Molenstraat, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag heeft aangevraagd en verkregen, zal a.s. Zaterdag, 29 Juni. voor het laatst on school zijn. Des morgens om 10 uur zal in de school een offi cieel afscheid plaats vinden in tegenwoordigheid van het Gemeentebestuur. Om half twaalf zullen particuliere personen in de gelegenheid worden ge steld van den heer Avenarius afscheid te nemen. Wij twijfelen er niet aan of velen van ziin oud-leer lingen zullen ook gaarne de gelegenheid benutten hun vroegere leermeester voor het laatst de hand te drukken. HOOGWOUD In overleg met den Inspecteur van het Lager On derwijs te Den Helder is door Burgemeester en Wethouders de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een hoofd der school aan de Kerk- laan: 1. T. Ocpkcs. hoofd der school te Terschel ling; 2. A. Koopmans. hoofd der school te Etten (gem. Gendringcn); 3. D. D. Lefeber, hoofd der school te Zuiderwoude (Broek in Waterland). Alhier is een commissie opgericht tot het hou den van controle op do regeling betreffende het te werkstellen van werkloozen bii particulieren met bijslag op het loon van overheidswege. Tot voorzit ter is benoemd de heer D. Hoogenboom. Burgemees ter: tot lid-werkgever de heer Jac. Klaver en tot lid werknemer de heer J. Grootewal. AARTSWOUD. Bii de eisteren onder toezicht van de Burgemees ter gehouden verloting, viel de hoofdprijs een ril- wiel aan een inwoner van Barsingerhorn ten deel. Alle loten waren verkocht. Gezellig bal onder leiding van Gebr. Schermer tot slot. Onze plaafsgenoote Jani Louw behaalde vorige week het diploma dubbel boekhouden, handelscor respondentie cn stenografie. Ze was leerling van de schriftelijke cursus van de Vereeniging A.S.S.O. te Arnhem. Het is voor een eenvoudige dienstbode zeker wel een vermeldenswaardige prestatie. Zondag behaalde onze voetbalvereeniging ïn de serie-wedstriiden te Hoogwoud de 2e priis. zijn de een groot e Lauwertak! HARENKARSPEL DIRKSHORN. In het Nationaal Muziekconcours te Beemster op 23 Juni IJ. behaalde de Muziek vereeniging „Onder Ons" alhier, directeur de heer A. P. Blauw, een eer sten prijs met 300 punten in de Eere-Afdecling Fan fare. LANGEND IJ K We vernemen, dat de Minister van Sociale Zaken het loon in do proefgemeemfcen. naast Broek op Lan- gendiik. ook voor St. Pancras en Zuid-Scharwoude op f 16.50 heeft gebracht. Voor de andere gemeenten waar de drukte van het aardappel-rooien eerst la ter intreedt, is het loon. naar ons werd medege deeld. f 15.gebleven. ZUID SCHARWOUDE. De heer J. Weel heeft voor benoeming tot lid van den gemeenteraad bedankt en de voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in ziin plaats benoemd de heer P. Berkhout. De heer Weel heeft nu verzocht, weer op ziin oude volgorde op de liist te mogen worden geplaatst We hoorden n.1. verluiden, dat de heer Berkhout dan eerlang of later zou bedanken, opdat Weel dan weer eekozen zou worden verklaard. We betwijfelen ten zeerste, of dit mogelijk is. „Maar Peultje, wat zie je er uit! Wie heeft al die gaten in je schort gemaakt?" „O, mammie, we speelden winkeltje en ik speelde voor de kaas-met-de-gaten!" W I N Kti T Zaterdag 22 Jimi f.1. slaagde, mef. D. Zweep te Alkmaar als gediplomeerde baker. In het Noordhollandsch Koffiehuis. Een echt gezellig en vermakelijk successtuk „In de Mist", dat Donderdag door het Rotterdamsche Hof stad Tooneel in het Noordhollandsch Koffiehuis wordt opgevoerd. Het is een dolle klucht, waar alles falikant in het honderd loopt, doch nochtans alles zééalig op zijn pootjes terecht komt. Zoo'n klucht vraagt niets an ders van de menschen dan nou maar 's lekker te lachen om niets niemendal. En dat doen we dan ook. Zonder eenig voorbehoud. Zelfs zonder te bedenken, dat het toch een verdraaide kunst is van de spelers, om zooveel totalen onzin zoo allerkostelijkst op te voeren. De „Tel." schrijft er nog het volgende over: Het is een Engelsche klucht, en de schrijver heet James Henry Darnly. De verwarringen en vergissin gen berusten op het bekende feit, dat Smith in En geland een zeer veel voorkomende naam is. Hier wonen er twee vlak boven elkaar, en ze hebben ten overvloede denzelfden voornaam. Bovendien zijn bei der vrouwen een tijdje uit de stad geweest, en ko men kort na elkaar thuis. Voeg daarbij dat de ééne mevrouw Smith de nieuwe flat nog niet kent, en de andere de nieuwe huishoudster niet, dat een van de heeren Smith een heel enthousiaste en eenigszins zal vende jonge dominee is, en de ander een pretmaker, die de vrijheid van zijn Strohwitwerschap niet on gebruikt heeft gelaten, en ge hebt complicaties, die wel geschikt zijn om ons een avond onbedaarllijk te doen lachen. Vooral als de jonge dominee Anton Roemer is, die van de zalving en de argeloosheid des mans iets tegelijk potsierlijks en beminnelijks maakt, en met gebaren en gelaatsmimiek alleen al de studie waard is, te meer als hij voor een berucht inbreker, bijge naamd Heilige Sammetje wordt aangezien en zijn schaapachtige onnoozelheid voor comedie. Als de andere Smith Eduard Palmers is, die den heelen avond geen oogenblik gemoedsrust kan vinden en ons bijna medelijden doet hebben met zijn toestand, zoo bezeten is hij van de loopende misverstanden. Als Piet Rienks, die, zooals ik reeds te kennen gaf, voor zulk een klucht de aangewezen man is, een vriend is, die de gekke situaties soms niet zonder leedvermaak aandikt en ons voorgaat met zijn aan stekelijken lach. Als Bob Oosthoek een even domme als dienstijverige detectieve is, die met den hoed achterover en een peukje sigaar in den mond op ie dereen jacht maakt en de woning onveilig, als de do mineesvrouw Helene Berthé is, die in de verkeerde woning is' genesteld, en tot het laatst toe niet beseft wat er aan de hand is, zoodat haar goedgespeelde thuiskomststemming overgaat in 'n even geodgespeel- de verbijstering en 't andere vrouwt Enny Metmier, voorlijk, maar doortastend, de huishoudster Enny Hey mans—Snijders, een uitmuntend type, een derde in deze complicaties betrokken vrouw Myra Ward, en de onvermijdelijke oom op onverwacht bezoek in deze ure van misverstanden, een kolonel, gemoedelijk maar niet malsch, Piet Bron. Het ideale zomerstuk in een onverbeterlijke opvoering. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 7G3 m.M. Temperatuur: 22 gr. C. is 72 gr. F. Verwachting: Matige wind uit O. richting, helder tot licht bewolkt, kans op onweer. Verdere vooruitzichten: Warm, verder weinig ver andering. NORMAAL PAPPOEDER voor het besproeien van aardappelen leveren wij togen den laagsten prijs, TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZ1JBE E 103. SCHAGEN. FAILLISSEMENT P. BAARS, CAFÉHOUDER, SCHAGEN. I Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 30 crediteuren met een totaal passief van f28.751.22, waarvan preferent f 19.462.27. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste credi teuren zijn: N.V. Hcinekens Bierbrouwerij geldlee- ning f4815.28 preferent, G. Dorbeclc, gcldleening pre ierent f9318.75. THEATER ROYAL. „Geketend", liet buitengewone filmwerk, dat deze week in Theater Royal draait, is prachtig van op name, interessant van inhoud en schitterend van spel en regie. Joan Crawford en Clark Gable, de vertolkers der hoofdrollen, weten U van begin tot het eind te boeien. De geschiedenis verplaatst ons naar Canada, waar een meisje met razende vaart over de Hudson vaart; op dezen eerste tocht met haar ^prachtige nieuwe raceboot komt zij bijna met de veerbootcn in bot sing. Ze stormt het kantoor van den scheepvaart magnaat Richard Field binnen, om hem voor het magnifieke cadeau te bedanken. Wij meenen eerst een scène tusschen vader en dochter te zien, maar het blijkt een idylle te zijn, de stille liefde van een rij ken, ouderen man voor een vrij en levenslustig jong meisje. Field is getrouwd, maar hij heeft zijn vrouw, die met hun twee zoons haar eigen leven leeft, se dert langen tijd niet gezien. Field heeft zijn vrouw gevraagd bij hem te komen, om in het bijzijn van Diane de situatie, waarin ze zich met hun drieën bevinden, te bespreken, en haar te vragen, in een echtscheiding toe te stemmen. Zij weigert, ter wille van de kinderen. Diane is diep gescnokt door de pijnlijke scène. Field stelt Diane voor, een reisje naar Buenos Aires te maken, om dat alles te vergeten. Op een van zijn eigen schepen wordt zij, dank zij zijn voor zorgen, behandeld als een prinses. Aan boord maakt zij kennis met Mike Bradley en Johnnie Smith, die naar Argentinië terugkeeren, waar Johnnie Mike helpt bij het beheeren van zijn enorme farm. John nie is het eerst onder den indruk van Diane's schoon heid, maar zijn luchtige al te plotselinge toenaderings pogingen laten haar ijskoud. Mike, die langzamer en voorzichtiger te werk gaat, weet haar echter meer en meer te veroveren. Aan het eindpunt van de reis wordt ze er zich van bewust, dat zij verliefd op hem is en dat ze hem nooit mag terugzien. Maar Mike weet haar in Buenos Aires te vinden en noodigt haar uit op zijn farm, waar ze vorstelijk wordt onthaald. Maar zij is eerlijk tegenover Field. Zij moet terug gaan en hem eerst van alles op de hoogte brengen. Tot haar schrik verneemt Diane, dat de vrouw van Field in de scheiding heeft toegestemd en dat Field vol is van zijn trouwplannen. Zij kan hem niet teleurstellen. Zij schrijft Mike een kort en koel brief je, in de hoop, dat hij haar zal gaan haten. Hij ver bergt zijn verdriet en beklaagt zich alleen over zijn gebrek aan menschenkennis. Bij zijn volgend bezoek aan New York ontmoet hij Diane, nu mevrouw Field, door een toeval. Zij kan het niet verdragen, dat hij haar koel behandelt. Mike, die niet veel respect meer voor haar heeft, neemt haar mee naar een intiem restaurant. Daar ontdekt hij de waarheid, dat zij van hem houdt, maar dat zij niet unfair tegenover haar man kan zijn. Nu hij de juiste toedracht, begrijpt, zoekt hij Diane en hield in hun villa op. Diane pro beert Mike ervan af te houden, met haar man te spreken, maar de gastvrije Field dringt er op aan, dat Mike met hem ontbijt. Onder den indruk van Field ziet Mike ervan af het huwelijk met geweld stuk te maken, zooals hij van plan was. Hij vertrekt, zonder tegen Field iets anders over Diane te zeggen, dan dat zij oude kennissen zijn. Maar Field bespeurt in stinctief iets van de onderdrukte liefde en sympathie tusschen de twee jonge menschen en wordt zich er van bewust, dat hij zonder het te weten, iets moois en innigs in den weg heeft gestaan. Vol teederheid legt hij dat Diane uit, eraan toevoegend, dat hij er het best aan zou doen, terug te gaan naar zijn kin deren. De laatste scène, maanden later, toont het geluk kige paar, dat eindelijk vere.enigd is en nu zij aan zij door de uitgestrekte vlakten van Mike's Zuid- Amerikaansche farm rijdt. VERSTROOID. „Hoest u, mevrouw Muller? Een oogenblik. dan zal ik even mijn sigaar wegleggenl"

Schager Courant | 1935 | | pagina 2