De scfirik van de Veluwe SCHAGER ROOSJES Adverteert in dit blad. Oude misdrijven opgehelderd. Spoorwegongeluk bij Orenburg. Weer Fransch vliegtuig neergestort. Prinses Juliana niet naar Duitschland. Advertentiën. Twee schilders en een hond. Een „zeebeer". DE FRAUDE TE WORMERVEER. TRI1NT1E VAN DEM BERG Ad., P. DE GOEDE g M. DE GOEDE Kruit g Bond voor Staatspensioen MARKT IERICÜÏIN Diefstal en vechtpartijen van oudsher aan de orde van den dag; ingrijpen van politie en justitie; ernstige symptomen. Er komt thans meer licht in de zaak van de dezer daaen ontmaskerde Veluw- sche dievenbende. Voor een goed inzicht moet men in de eerste plaats de omstandigheden kennen. De Veluwezoom. zoo tusschen Wezen en Elbuwr, is zeer schaarsch be volkt. Eerst in de laatste iaren is er door wegen aanleg, vreemdelingenverkeer, eenig toezicht op de woningtoestanden en vooral schemer nolitie-toezicht in den vorm van instelling van een marechaussee kazerne te Wezen, verbetering gekomen. Dit belet niet dat vooral het oudere geslacht zich mog moeilijk heeft kunnen aannassen. Het vroeger een kwarteeuw terug geregeld voorkomen van zeer ernstige vechtpartijen en mishandelingen on derling. het in donker opwachten en afranselen van menschen die zich buiten den hoofdweg durfden wa gen, is door de marechaussee met den gummistok, door de Zwolsche rechtbank door zware straffen on derdrukt Ook leerde men, dat het stroonen van wild, van hout, dennennaalden, enz. uit de bos- schen, hetgeen vroeger iets vanzelfsprekend was. niet meer mocht. Het gevolg hiervan was niet dat het ophield, wel dat hot clandestien gebeurde. Het. spreekt wel vanzelf, dat bii een dusdanige bevolking met geringe ontwikkeling zich wel meer af speelde. dat daar voor bijna gewoon werd gehou den en elders als misdaad wordt beschouwd. Bekentenissen. De veroordeeling van een Oldebroeker door de Zwolsche rechtbank voor diefstal van rii wiel lam pen bracht deze tot een bekenitenis niet alleen van zijn daden, maar ook van alles wat bil zoo links en rechts aan geruchten had gehoord. Als eerste spoor volgde de marechaussee een dief stal van koper uit de legerplaats Oldehroek. Vroeger liet de artillerie de verschoten projectielen voor wat zij waren, en aan omwonenden werd oogluikend toegestaan de brokstukken weg te halen. In de laat ste jaren worden na schietoefeningen echter de brokstukken verzameld in kuilen, die van tijd tot tijd worden leeggehaald, omdat in de projectielen heel veel koper en koperlegeeringen zijn verwerkt. Ook nu ging de bevolking door met tusschenbeide wat projecticlenafval weg te halen en te verkoopen voor enkele centen per Kg. aan opkoopers elders. Een half jaar geleden werd echter bemerkt, dat er een moderne strooming kwam: men was. met een vrachtauto de schietheide opgereden en had daar uit de kuilen vermoedelijk een flinke hoeveelheid weg gehaald ineens. Naar aanleiding van de mededee- lingen van den veroordeelden Oldebroeker werden iiu een 14 dagen geleden bij een opkooper te Har derwijk 730 kg. in beslag genomen. Van het een kwam het ander. Bij hun arrestatie vertelden de meeste verdachten haast oogenblikkelijk alles wat zij in een lange reeks van jaren voor on geoorloofds hadden uitgehaald. Inbraken in landhuizen van Kamper families bij Wezep, later hetzelfde in landhuisjes bij Nunspeet, maar altijd bij voorkeur 's winters als zij onbewoond waren en niet te verwachten was dat er spoedige ontdekking zou volgen; de buit. was dan ook als re gel minimaal. Diefstallen van rijwielplaatjes, rijwiel lantaarns, goederen van onbeheerd gelaten venters- wagens en natuurlijk kippendiefstallen, deden zich herhaaldelijk voor. Het behoort alles uit misdadigersoogpunt tot het „kleine werk." In den loop van die jaren deden zich ook eenige branden en brandjes voor, zelfs vrij vele, dank zij de rietbedekking en slechtgebouwde schoorsteen en. Enkel van deze schijnen opzettelijk gesticht te zijn voor de verzekeringsgelden. Het eenige misdrijf, dat verder van honk ge pleegd is, was de diefstal van vijf koeien uit een weide te Hoogland, bij Amersfoort, ook al weer eeni ge jaren terug. Do ,grooto slag" is geweest de dief stal van f800 hij iemand onder Doornspijk, begin van dit jaar. Hoofddaders zijn do klompenmakers W. v. d. M. en zijn schoonzoons J. W. en W. v. d. B. de andere gearresteerden hebben bij een of an der gevalletje deze geassisteerd of zijn debet aan misdrijven op eigen houtje, die door praatjes nu ook aan het licht kwamen. Het onderzoek door de marechaussees ingesteld is hierdoor zoo tijdroovend en veelomvattend, omdat het juist niet een kleine bende was die hier opereer de, maar een 50 tot 60 personen betrokken zijn bij de uit een tijdperk van tien jaren opgezamelde on gerechtigheden van deze geheele streek. Natuurlijk groeien bij d'j mondelinge overlevering de misdaden weelderig in omvang en aantal. Door het vclo gepraat zijn nu echter bovendien aan het licht gekomen eenige zeer ernstige symp tomen op zedelijk gebied. Tenminste één geval, maar waarschijnlijk zijn het er meer, van moord op 'n pasgeboren kind iets wat daar vroeger nooit voor kwam, is aan bet licht gekomen. VEE DOOR BEREN GEDOOD. Madrid (V.D.). Uit het dal van Aran, in de Pyreneën ten Noorde van Lerida, wordt sremeld, dat dezer dagen 100 stuks vee ziin gedood door be ren, die tengevolge van de koude uit het gebergte naar het dal zijn eekomen. Moskou (V.D.): Naar uit Orenburg wordt gemeld, is op het traject Orenburg Orsk een personentrein ontspoord, waardoor negen personen werden gedood en talrijke gewond. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door onverantwoordelijk gedrag van het trein personeel. Het verkeer op bet traject was 22 uur stilgelegd. Drie dooden. Parijs: Bij Macon is gisteren een Fransch Toeristënvliegtuig onmiddellijk na de start neerge stort. De piloot en twee personen die hun eersten vlucht maakten, kwamen om het leven. Den Haag: Naar wij vernemen heeft de Prinses tot haar leedwezen moeten afzien van haar voornemen om de doopplechtigheid te Neuwied bij te wonen, aangezien de behandelende geneesheer, naar aanleiding van de keelontsteking, welke de Prinses heeft gehad, haar groote vermoeienissen heeft noeten ontraden. Ir. MUSSERT NAAR INDIë. Aneta meldt uit Batavia: Ir. Mussert. de leider van de N.S.B., heeft telegrafisch aan de Indische regeering gevraagd, of er bezwaar tegen zou be staan dat hii een tournee door Ned.-Indië maakt.. In antwoord hierop werd hem medegedeeld, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Te Parijs zat een kunstschilder op een pleintje een landschap te vervaardigen, toen een huisschilder op daagde, die een gesprek met hem aanknoopte. Ze maakten een grapje en de huisschilder beweerde ook dierenschilder te zijn. Op dat oogenblik liep hun een fox voor de voeten. Degene, die zijn vermeende ta lent tegenover dat van den landschaps-dito gesteld had, greep het onschuldige dier tegelijk met een tube blauwe verf uit des anderen kist en verdween met den hond. Toen de hond weer te voorschijn kwam van de plaats waar de huisschilder hem aan een behande ling had onderworpen, was het dier in een blauwe zebra herschapen tot onzegbare woede van de 64- jarige eigenares. Wie heeft dat gedaan? was haar vraag, want de operatie zelf was haar ontgaan. Een schilder, was het antwoord. Daar ze slechts den man achter zijn doek zag bewerkte ze dit met de punt van haar re genscherm. Woede van den onschuldigen kunstenaar, die een schadeloosstelling van fr. 1500 vraagt. Een som, die de in haar teederste gevoelens ge kwetste juffrouw wel wil uitbetalen, mits haar de ware schuldige aangewezen wordt. En ofschoon ze hiervoor het gerecht in den arm genomen heeft is de laatste nog niet gevonden. Plotselinge watermuur van een meter hoogte. Naar Reuter uit Berlijn verneemt, heeft zich giste ren voor het eerst sedert 1914 aan de Oostzeekust na bij Kolberg een merkwaardig en zeldzaam natuur verschijnsel voorgedaan, dat de plaatselijke visschers een „zeebeer" noemen. Om negen uur in den avond, toen de zee zoo glad was als een spiegel, vormde zich plotseling 'n muur van water, ter hoogte van 1 meter, die op 't strand aan rolde, en dit over een flinken afstand onder water zette. Bij vorige gelegenheden moet deze watermuur wel eens een hoogte van vier meter bereikt hebben. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieve Vrouw, Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Echtgenoote van KI. ten Boekei, in den ouderdom van 84 jaar en 4 maanden. Haar diepbedroefde Echtgenoot, Kinderen, Kleinkinderen en verdere Familie, Callantsoog, 24 juni 1935. Hiermede betuigen wij onzen dank aan allen die hun ba«ati~«teiUn<ï heb ben oetoond, tijdens dt «lekte en na het overlijden van onze geliefde Moe der. Behuwd- en Grootmoeder Wed. P. MODDER-Hartland. Deze dank gelat in 't bijzonder Ds. Tinholt van Valkkoog voor zijn troost volle woorden en de Begrafenisver- eeniging voor de laa'ste eer haar be wezen. Namens de Familie, P. DE GRAAF. Zuidscharwoude, juni 1935. Te koop: Een goed ondarhou? den WOONWAGEN, 5 Meter lang. J. VAN DER LINDE, woonwagen. Trapweg. Lekkere oude Aardappelen f 1.per zak, bij C. B ROE NS, Schagerbrug. Johan nog wat dennennaaldenlucht! De heer Sch. zou zich te Ostende bevin den. Naar de Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt, bevat „Het Laatste Nieuws" een bericht, waarin o.m. wordt meegedeeld. „Een Nederlander, met name L. Schaap, die, als kassier, de firma S. Schaap en Zonen te Wormer- veer, voor een som van 300.000 gulden bestal, zou zich te Ostende bevinden. Hij had de gewoonte Za terdags per vliegtuig in Het Zoute te landen en Os tende te bezoeken. Hij ging er door als een rijk man. De Ostendsche politie houdt een oog in het zeil, Een ander spoor zou echter in Oostelijke richting, vermoedelijk naar Duitschland, leiden. Nog steeds worden effecten in beslag genomen. Gister is de commissaris van politie uit Wormer- veer weer te Amsterdam geweest. Ditmaal om bij niet minder dan acht- en twintig banken en effec tenzaken beslag te leggen op effecten, die door den bankier Schaap uit de safe-loketten van zijn cliën ten werden ontvreemd. Een gedeelte van de gestolen effecten was nog in het bezit van een effectenmakelaar, die geheel te goeder trouw handelde en de stukken later weer aan zijn cliënten verkocht. Bij deze cliënten heeft men thans de effecten in beslag genomen. De commissaris van politie uit Wormenveer, de heer de Groot, heeft thans een spoor van den voort- vluchtigen bankier gevonden, waaruit wel is komen vast te staan, dat de heer Sch. nog leeft, doch zich schuil houdt, aldus lezen we in de „Tel." Dit spoor leidt in Oostelijke richting, vermoedelijk naar Duitsch land, waar thans verschillende plaatsen worden af gezocht. Hedenavond zal op het gemeentehuis te Wormer- veer een bijeenkomst worden gehouden van de safe lokethouders en andere cliënten van het bankiers kantoor. Deze bijeenkomst is door den burgemeester belegd, ten einde de menschen die hun effecten kwijt raak ten gerust te stellen en mede om te controleeren, wel ke stukken thans reeds zijn teruggevonden. Op het kantoor van de bank werkt thans een ac countant om precies den omvang van de verduiste ringen te kunnen nagaan. Hier zal echter geruimen tijd mee gemoeid zijn. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder. Behuwd- en Groot moeder, Mej. Grietje Visser, Wed. van A. van der WELLE, in den ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam: A. van der WELLE. Wieringen, 24 juni 1935. De teraardebestelling zal plaars hebben op Woensdag a.s. te Oosterland, des nam. 2 uurN.T., vanuit het sterfhuis bij Jb. Lont Cz. Elft. IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: LOTTI, Dochter van: K. TENNE en D. TENNE—Keesman. Kolhorn, Waardpolder 24 |nni 1935. CX)CÖOaOjOO(OCX)CX)QO Zaterdag 29 Juni hopen onze - lieve Pa en Moe w en w hunne 12J4-jarige Echtvereeni ging te herdenken. Q jACOB en BETSIE. 0 Dirkshorn, Juni 1935, Receptie in Café Swager 0 4—6 uur N.T. O OSO OsO 0000000000090 Afd. Winkel. Voer de mooie Autotocht en het bezoek aan Artis brengen wij onzen warmen dank aan allen die op eenigeriei wijze hebben medegewerkt om ons een aangenamen en prettigen dag te doen genieten. De Ouden van Dagen van Winkel. Te koop: Een BOBBY HOOISCHUDDER, bij GEBR. SLOTEMAKER, Scha- gerwaard. Te koop: 1 prima 4-pers. CABINE, met laadbak (2 X 3.80 M.), en hek ken. Prijs billijk,, bij C. BEERS Cz.. Expeditie, Nieuwe Niedorp. Te koop: Radiotoestel (Wisselstroom) voor f 20.-. C. SCHUIT Kapper, Dirkshorn TE KOOP: Een Mast 13 Meter lang, met tuien en giek. Ge vraagd Hooier A. GROOlES,Nes Schagen. Hooitrekker te koop (mak) geen hooge prijs C. BELLIS, Kreil C. 53, Barsingerhorn. HOOITIJD. Te koop: Een goed werkende Hooihark, zelfw. Bobby Hooischudder, Kapwagen voor 6 pers., ook voor kaas, bij S. N. BAKKER, Gr. Nieuwland 20, Alkmaar. TE KOOP: Een goede studie-piano zeer goede staat, tegen spotprijs, te bevragen bij P. LUIKEN, Agent N.H.D. Hoogwoud. TE KOOP? 3 j. Ruin of 7 j. bruine merrie mak voor alles, bij M. MULDER Cz., Slingerweg, Wieringen. Te koop: 1 Kinderledikant je met matrasje. 1 Kinderwagen, lage wielen met bedje. 1 Wandelwagentje. E 3, Nieuwesluis, Wieringerwaard. Voor direct Maaier gevraagd bij P. J. RU1TENBURG, Lotweg, Anna Pauiowua Een Hooier gevraagd bij A. BORST, Tweewegen, Wieringer. waard. Te koop: Krupp Fahr Maaimachine 2 paards, bij G. van ZOONEN, Sme derij, Julianadorp. Hooi te Koop, staande aan de rook, bij P. REMPT, Kolhorn. Tarwestroo te Koop bij A. WAIBOER, Groetpolder, Winkel. WeggeloopenEen wit jong fok hondje met bruine kop en een bruin kort staartje. G. KOORN, Langereis, Winkel Gevraagd: 1 a 2 jongens om snijbloemen te venten, J. BAKKER, Grootewal, Schagen Gevraagd: Een net meisje voor Juli en Augustus. N. KROONE, Pension „Maria-Hof", Schoorl. Gevraagd: EEN HOOIER, tevens goed kunnende melken, bij P. STAMMES, Hoogebieren, Barsinger horn.- Tijdelijk gevraagd: een Jongen. E. S. M. I., Schagen. Indiensttreding terstond. Leerling Timmerman diploma Ambachtsschool gevraagd. B. ZEEMAN, Noord 94, Schagen. ARBEIDER gevraagd, voor hooien en bollen- roden. P. SAAL, Barsingerweg. Wieringerwaard. Te huur gevraagd: EEN BOUWPLAATS. Brieven no. 45 Bur. van dit blad. WIERINGERMEER Groote trek van bijen. Niet: alleen dat rijke gras- en klaverweiden in de Wieringermeer ideaal zijn voor de inscharing van vee, een andere bedrijfstak heeft het oog op het wit bloeiende klavertapijt laten vallen. Vele bijenhouders uit diverse windstreken zelfs uit Groningen en Drenthe stalden hier hunne bijenvolken. De voor raad honing hier is bijna onbeperkt, eerst van de klavers en daarna van de zee-asters, zoodat als de weersgesteldheden medewerken, een rijke oogst mag worden verwacht. Ernstige aanrijding. Onze plaatsgenoot, de heer v. V., reed per motor door Hippolytushoef. Op één der kruispunten komt van de tegenovergestelde richting een H.A.B.O.-bus als tegenligger, met het noodlottig gevolg dat een botsing volgde. De motorrijder werd van den motor afgeslagen en zwaar gewond per auto van Notaris Obreen te Wieringen, vervoerd naar een der zieken huizen te Den Helder. Hier bleek, dat de heer v. V. zijn pols had gebroken, terwijl aan het hoofd zware blessuren waren opgeloopen. Naar het heet, had de motorrijder voorrang. Het motorrijwiel was licht be schadigd. Bijenzwermen in de Meer gaan onder de kerk wonen. De jonge bijengeneratie krijgt in dezen tijd nu een maal zwermlust, maar in Middenmeer hebben deze bijenvolken wel een zeer bijzondere plaats opgezocht. Zij hebben zich onder het Ned. Herv. kerkgebouw te Middenmeer gevestigd en gebruiken als uit- en in- vlieggaten de van steen aangebrachte roosters. Ken ners beweren dat wel 4 of 5 zwermen zijn gehuisvest. Daar sommige kerkbezoekers de bijen gaarne een andere verblijfplaats toewenschen, zullen naar we vernemen, de angeldragers ten spoedigste worden ver wijderd. Malariabestrijding. Naar wij vernemen zal ook dit jaar voor landar beiders weder gelegenheid bestaan op goedkope wij ze spuitmiddelen te verkrijgen ter verdelging van ma lariamuggen. De spuitmiddelen kunnen worden afgehaald bij mej. Bakker in Maatschappelijk Werk te Slootdorp of bij den heer K. Heerschap, Brugstraat 28, Mid denmeer, dagelijks van 3—4 uur. De prijs bedraagt fO.10 per spuitvulling van pl.m. 250 gram. De spuit is eveneens aan vermelde adres sen verkrijgbaar tegen fO.75. ANNA PAULOWNA Zondag 30 Juni krijgt de Ger. Kerk weer een eigen dominéé. Candiaat E. Jansen van Wierden (O.) zal dan nl. des morgens door zijn vader, Ds. Jansen, bevestigd worden en 's middags zijn intrede-preek voor zijn gemeente houden. BREEZAND. De pontonbrug tolvrij. Met ingang van Maandag 1 Juli zal op de ponton brug bij de Kooij geen tol meer geheven worden. Ein delijk is er dan een einde gekomen aan deze ver- keersbelemmering, die bovendien voor hen, die vaak over deze brug moesten, nog een extra belas ting boven de reeds betaalde wegenbelasting voor auto of fiets was. Toch zijn we de gemeente Den Helder, eigenaresse van de brug. altijd dankbaar ge. w.eest, dat zij aan den onhoudbaren toestand, die hier vroeger was, nl. het overzetten met een pontje, een einde heeft gemaakt. Bij het overgaan aan het Rijk komen de gebr. Smit ook in rijksdienst, om voor het scheepvaart verkeer de brug te blijven openeni Voetbal. VRONE TREKT ZICH TERUG! De Sp.kr. meldt officieel dat de voetbalvereeniging „Vrone" te Sint Pancras zich uit den K.N.V.B. heeft teruggetrokken. Zij zal voortaan weder in den N.H.- V.B. uitkomen. Het is deze groen-zwarte ploeg nooit gelukt het verder te brengen dan een der onderste plaatsen. Blijkbaar was er in Sint Pancras geen basis te kwee ken die een regelmatige stijging zou garandeeren. Toch zit Vrone langer dan alle andere dorpsclubs in Hollands Noorden in den K.N.V.B. Wij herinne ren ons tenminste nog hoe Vrone destijds promoveer de, nadat zij kampioen was geworden van den N.II.V.B. Hierbij kwam zij o.a. tegen Geel-Wit uit Den Helder uit En hoe lang is die al niet van het tapijt verdwenen? Wij voor ons gelooven dat Vrone een wijs besluit heeft genomen. Er zat werkelijk geen perspectief in. Wij hopen intusschen voor de Pancrassers, dat het een reculer pour mieux sauter is (een terugtreden om beter te springen). WINKEL, 24 Juni. Kruisbessen f 1—1.40, aardbeien f 13—20, peulen f 7.808.10, per 100 pond, bloemkool f 24, per 300 stuks, rabarber f 2 per 100 bos. MEDEMBLIK, 24 Juni. Schotsche muizen f 3—3.10, kleine muizen f 2.40—* 2.50, kriel f 1.401.50, ronde f 4.054.25. per 50 Kg. ALKMAAR, 24 Juni. Aardappelen f 5.50—8.50, per 100 Kg., aardbeien per slof f 0.630.87, andijvie f 0.50—2.20, bloemkool I f 1.504, kropsla f 0.50—3.10, komkommers f 1.50—7, perziken f 59 per 100 stuks, asperges f 1234, pe terselie f 1.60, rabarber f 15, radijs f 2.40, selderie f 0.501.80, wortelen f 2.507 per 100 bos, doperw ten f 68, druiven f 35, peulen f 28, snijboonen f 1417, dubbele spercieboonen f 1722, tuinboonen f 57, tomaten f 46.50 per 100 pond, postelein 17—30 ct., spinazie 1752 ct. per bak. AMSTERDAM, 24 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 3 wagons geslacht runderen uit De nemarken: 429 vette koeien, waarvan de prijzen wafl ren: le kw. 5457' ct., 2e kw. 4042 ct., 3e kw. 32 38 ct., 15 stieren 3240 ct. per Kg. slachtgewicht; 66 melk- en Icalfkoeien f 125—160 per stuk, 171 vette kalveren: 2e kw. 2836 ct., 3e kw. 20—27 ct. per Kg. levend gewicht, 113 nuchtere kalveren f 2.50—5, 45 schapen f 1317, lammeren f 6—9, 567 varkens^ vleeschvarkens, 90—110 Kg. 40—41 ct., zware var" kens 38—39 ct., vette varkens 3637 ct. per Kg. slachtgewicht. 22 Paarden f 70—115 per stuk. SCHAGEN, Paardenmarkt, 24 ,!uni. Aangevoerd 112 stuks: IVfe-jarige paarden f 120—180, "2^-jarige paarden f 180—240, Rijluigpaarden f 200— 450, Werkpaarden f 150—350; Slachtpaarden f 80—180 Hitten f 80—220. Handel goed. AMSTERDAM, 24 Juni. Aardappelmarkt. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Andijker Muizen f 78, Andijkcr drielingen f 67, kriel f 5—6, Westlandsche muizen f 9.6010, drielingen f 9.60— 10, kriel f 56, Spaansclie aardappelen f 14—15, Italiaansohe f 1415, Portug»eesche f 14, Nieuwe Mal ta aardappelen f 15.50—16.50.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3