Wegen in Noord-Holland Saneering van het bloembollenbedrijf. KERMIS SCHAGEN. Dinsdag 25 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. Nó. 9749 De echte origineele Auto»Skooter=Radio*Car 88 88 Een rumoerige vergadering. WOLKBREUK TE GLASGOW. Belgische koningskinderen in ons land. Een ontevreden opperman. Groote wegen, die binnenkort gereed komen. oo GO OO oo oo oo GO OO oo oo oo oo oo co co co co co co co Of J oo co co co oo co co co oo oo oo co co oo co co co co co co oo co co co co co co Standplaatstegenover Hotel IGESZ De attractie van de kermis. Ieder bestuurt zijn eigen auto. Overal een reuzen succes, zelfs in de grootste plaatsen, o.a. op de tentoonstellingen te Brussel en Parijs. Crisis prijzen op alle werk dagen: 10 cent per persoon tot 's avonds 8 uur. Na 8 uur 25 cent per wagen van 2 personen. De prijzen worden ook met de grootste drukte NIET VERHOOGD. BON UITKNIPPEN Op vertoon van deze bon hebben 3 kinderen tegen betaling van 15 cent recht op één vrije rit. Geldig op alle dagen tot des avonds 8 uur. ZONDAGS NIET. DE DIRECTIE. GO GO OO oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo oo Vergadering Algemeene Vereenlglng voor Bloembollencultuur. Bespreking sa- neeringsplan uitgesteld tot de ver gadering van September. Haarlem. De Algemeene Vergadering ^an de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heelt gistermiddag na een ru moerige discussie met 154 tegen 76 stemmen besloten de bespreking over de saneering van het bloembollenbedrijf uit te stellen tot de Algemeene Vergadering, te houden in September na afloop van het plant jaar 1934-1935. In dit verband is de bekende motie van de afdeeling Hiilegom, waarin de vergade ring verzocht wordt zich tegen verdere overheidsbemoeiing uit te spreken en het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd, onver wijld stappen te willen doen om de sanee ringsmaatregelen op 1 December 1935 te doen eindigen, niet in behandeling gekomen. Een verzoek van de afdeelingen I-Iillegom, Boven- karspel en Omstreken, Oegstgeest en Omstreken, Texel, Heemskerk, Uitgeest en Hoogkarspel en Om streken, had tot het beleggen van deze vergadering ter behandeling van de saneeringsmaatregelen ge leid. Teneinde behalve de 8 afdeelingen, die deze ver gadering hadden aangevraagd, ook de andere af deelingen gelegenheid te geven, hun meening ken baar te maken, werd eerst door het H.B. aan de orde gesteld de vraag of de vergadering heden haar mee ning wenscht uit te spreken over de wenschelijk- heid van het al dan niet voortzetten der saneerings maatregelen na afloop van het plantjaar 19341935. Dit punt gaf reeds onmiddellijk aanleiding tot op merkingen uit de afdeelingen. De afgevaardigde van de afdeeling Texel, voor zichzelf sprekende, zei- de o.m. dat regeeren in deze zaak niet vooruitzien, maar het paard achter den wagen spannen is. De heer Murk, van de afdeeling Hiilegom had het beter geoordeeld, dat deze vraag in het geheel niet aan de orde was gekomen. Spr. drong aan op terug neming van de vraag. Buitenlanders breiden hun cultures uit; indien thans geen spijkers met koppen geslagen worden, zal de schade voor de leden niet te overzien zijn. De voorzitter merkte op, dat ook het H.B. van meening is, dat over de saneering gesproken moet worden; als dit echter in September geschiedt kun- jien ook nog tijdig maatregelen genomen worden. Spr. stelde hierna de stemming aan de orde. fjEen der leden, die nog het woord verlangde, [werd dit niet verleend, hetgeen tot groot ru- (moer in de vergadering aanleiding gaf. Onder vele interrupties en onder herhaal delijk gestamp met voeten werd de vraag in stemming gebracht, met het resultaat dat de [vergadering met (zooals hierboven reeds ge- rzegd, 154 tegen 76 stemmen besloot, de be spreking over de saneering tot de yergade- ring van September uit te stellen. v ir -In dit verband kwamen de motie van de afdee ling Hiilegom, waarin de vergadering gevraagd werd zich uit te spreken tegen verdere overheidsbe moeiing en waarin het H.B. dringend wordt uitge noodigd onverwijld stappen te willen doen om de saneeringsmaatregelen na afloop van het seizoen, derhalve op 1 December 1935 te doen eindigen, als mede een amendement van de a fdeeling Limmen, niet meer aan de orde. fBij de rondvraag werd o.m. door een der leden aanmerking gemaakt op de leiding van de verga dering, hetgeen den heer Krelage aanleiding gaf tot de opmerking, dat hij met een verleden van 28 jaar als voorzitter, steeds gezorgd heeft dat de discus sies behoorlijk tot hun recht konden komen. .Ob structie zal hij echter nimmer dulden. Te Glasgow in Engeland, waar het op het oogen- bli'k overigens ook heel warm is. heeft fristerochtend een enonne wolkbreuk nlaats gehad. Twee uur daarna lag echter de stad alweer te schroeien in verzengende hitte en nog een uur later was er van water geen spoor meer in de straten te zien. In een der wijken heeft het intusschen even gespannen toen. midden onder de wolkbreuk een hoofdbuis van de waterleiding sprong en het wa ter van boven naar beneden de straat overstroom de. Er ontstond een stroom van zes voet en een voerman van een vrachtauto die gewoon meege sleurd werd moest van het bok in het water sprin gen om te voorkomen dat hii in een der binnenrivie ren gesleurd zou worden. Zoo sterk was de stroom dat de man volle 50 yard moest zwemmen voor hii den anderen „oever", die in dit geval uit de hui zenrij aan de andere straatzijde bestond, kon berei ken en zich daar aan een paal vasthouden tot hii langs een uitgestoken ladder in een eerste verdie ping kon stappen. Zijn wagen botste tegen 'n muur en werd zwaar beschadigd. Ook in Azië hitte en wolkbreu7:sn. Shanghai. In de provincie Hoepei. Kiangsoc, Tsiekiang en Kwantoeng hebben gisteren zware wolkbreuken plaats gehad. Hankoe heeft vooral zwaar van deze wolkbreu ken geleden. Talrijke huizen in de Chineesche wijk" zijn door het neerstroomende water ingestort. Geheele stadsdeelen 6taan onder water. Het aan tal dooden wordt od ecnige honderden geschat. Het water in de rivieren heeft in de betrokken pro vincies een buitengewoon hoogen stand bereikt De rivieren zijn op tal van plaatsen buiten de oevers getreden en hebben uitgestrekte gebieden overstroomd. In de provincie Tsiekiang heeft de Tsientang op verschillende plaatsen de dijken ver nield. Gister zijn de beide Belgische koningskin deren prinses Charlotte en kroonprins Bou- dewijn te Noordfijk gearriveerd, waar zij naar men weet, eenigen tijd willen logeeren bij den burgemeester, den heer v. d. Mortel, teneinde de Nederlandsche taal grondig te leeren. De beide koningskinderen waren onder geleide van mevr. Lebrun en een kinderjuffrouw per gewonen trein naar Den Haag gereisd, waar zij door den heer en mevrouw v. d. Mortel werden opgewacht Per auto reisde het gezelschap daarna naar Noord- wijk, waar zij, gelijk reeds gemeld, om half zeven aankwamen. In Noordwijk had den geheelen dag een groote menigte belangstellenden de komst afgewacht der vorstelijke kinderen, aangezien niet precies bekend was, hoe laat zij zouden arriveeren. Een krachtige afdeeling politie, bestaande uit rijksveldwachters, marechaussee en gemeentepolitie, zorgde voor de handhaving van de orde en voor een behoorlijke af zetting. De belangstelling van de zijde van de pers was ook zeer groot, terwijl reeds vroeg in den mor gen fotografen rondliepen om.de beste plekjes uit te kiezen voor het eventueel maken van foto's van de aankomst. Het vertrek van Er, Ms, „Hertog Hendrik" uit Den Helder naar de Neorsche wateren. Bij het tot stand brengen van het aanvullend we genplan in de provincie Noord-Holland en de Wegen bij dragen-verordening in 1931, is een tweeledig doel beoogd. In de eerste plaats meende men, dat de bil lijkheid meebracht, dat aan de wegen, die niet voor komen op het wegenplan overeenkomstig de Wegen belastingwet en die toch meer dan zuiver locale be langen dienen, eenige financieele steun moest worden geboden. In de tweede plaats zou aldus de noodige concentratie van wegenbeheer kunnen worden be vorderd. Ged. Staten kunnen thans met voldoening vaststel len, dat deze verwachting niet is teleurgesteld. Gedeputeerden zeggen in het verslag: In den loop van 1935 zal de nieuwe Rijks weg over Wieringen geheel voltooid zijn; dit laatste is reeds sedert een paar jaren het ge val met het gedeelte van Westerland tot Hip- polytushoef. Het gedeelte in dit tracé (Den OeverStolpen) van den Lagedijk tot Oude- sluis moet voorloopig als tijdelijk op het plan blijven; het staat n.1. nog niet vast, wanneer de daaraan parallel loopende provinciale weg tot stand komt. Het gedeelte van den provincialen weg Haarlem— Diemen, van Amstelveen tot Ouderkerk zal in 1936 voltooid zijn. Als nieuwe tracé's zijn ontworpen: Schoorldam Zes Wielen langs de Oostzijde van het Noordhol- landsch kanaal; Akersloot—Uitgeest; Amstelveen— Iloeksjan—Thamen; voor het verkeer tusschen Am- I sterdam en het Noordelijk gedeelte van de provincie 1 Utrecht is de route over den Zijdelweg van belang; Poging tot aanslag op burgemeester Kolff van Wieringen. Zondagavond heeft een ontevreden opperman op Wieringen, de 55-jarige J. B., die bekend staat on der den naam van „kleine Jaapi" een poging tot aanslag gedaan op burgemeester Kolff, B., die van Friesche afkomst is, had zich tegenover anderen uitgelaten, dat hij „den burgemeester zou afmaken". De brigadier der Rijksveklwacht, A. Bergsma, die dit langs den weg had gehoord, had zich toen ijlings naar de woning van den burge meester begeven, waar hij juist aankwam, toen B., die bleek onder zijn jas een bijl te hebben verbor gen, aanbelde. B. werd in arrest gesteld, doch liep hedenmorgen weer vrij in het dorp rond. Bijzonderheden ver melden, dat B. Zondag zich reeds vroeg op den avond in een café te Westerland aan drank te buiten was gegaan, en dat hij op verzoek van den kaste lein door den inmiddels gewaarschuwden bri gadier verwijderd en naar zijn ark in den Wicringermeerpolder gebracht was, waar de man onder de wol werd gestopt. Aanvankelijk dacht inen, dat de man hier zijn roes wel zou uitslapen, doch kort daarna werd de briga dier gewaarschuwd, dat de man op weg was naar. den burgemeester met minder vreedzame bedoelingen, daar hij een bijl bij zich droeg. Volgens zijn uitlatingen zou zijn steun te laag zijn, doch nader is ge bleken, dat de man in het geheel geen steun ontving, daar hij in den Burgemeester Kolff. Wieringermeerpolder werkzaam was. Per auto is de brigadier toen oogenblikkelijk naar de woning van den burgemeester gegaan, waar hij nog juist op tijd aankwam, zooals hierboven reeds vermeld, om den man te arresteeren. GEMEENTE SCHAGEN. 1 i Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje Aafje, d. v. Ratelband. Reiier en Reizolman, Aafje. Gevonden: Een broche. Verloren: Een handtasch: een broche. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni. 70.000 Kg. aardappelen Schotsche muizen f 6.107.80 drielingen f 5.80—6.80, kleine f 2.504.20, 2000 Kg. peen f 2.203, 24000 Kg. tomaten A f 9.40—9.90, B f 7.60—10.40, C f 8.70, CC f 6.20, 300 stuks bloemkool f 1.70—2.50. NOORDSCHARWOUDE, 25 Juni. 13000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 67.40, dricl. f 4.90—5.90, kleine f 2.70—3.20, 100 stuks bloem kool f 2. Prins Boudewijn van België (tweede van links) en prinses Joséfine Charlotte (vierde kind van links) zijn Maandag te Noordwijk aange komen, waar zij eenigen tijd ten huize van den burgemeester, den heer Van de Mortel verblijf zullen houden. Het gezelschap bij het verlaten van het station te Den Haag. In het wit gekleed, het zoontje en dochtertje van den heer Van de Mortel. Aanvullend wegenplan is doeltreffend ge bleken. - Nieuwe traces opgenomen. Dorpsweg te Ankeveen van den Heerenweg tot den provincialen weg Diemen—Wcesp—Hilversum; Hei looEgmond aan den Hoef en ten slotte Lambert- schaagBenningbroek. Ten gevolge van het gereed komen van de wegen in den Wieringermeerpolder is hoe langer hoe meer doorgaand verkeer ontstaan over dezen weg. De route van Den Oever naar Hoorn leidt over Lambertschaag. Derhalve is dit tracé in het aanvullend wegenplan op genomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5