Raad Zijpe. De hersens van de „taaie". Vergadering van 'den Raad op Maandag 24 Juni 1933, des namiddags half drie. Alle leden zijn aanwezig, 1 vacature. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart, burgemeester; secreiaris de heer J. A. de Boer. De Voorzitter opent met een woord van welkom deze eerste gewone vergadering, die hij zal presidee- ren en zegt niet terug te zullen komen op het gespro kene in de vorige vergadering. Hij wenscht dat ook deze werkvergadering in een zoo goed mogelijke ver standhouding zal verloopen, zulks in het belang der gemeente en spr. doet eenzelfde beroep op de pers. Spr. merkt nog op dat de raad niet voltallig is, doordat de heer Van der Oord, in verband met zijn vertrek heeft opgehouden raadslid te zijn. Spr. heeft niet met den heer Van der Oord mogen samenwer ken. hij heeft hem alleen ontmoet in de installatie vergadering, waarbij de heer Van der Oord zich van een zeer goede zijde heeft leeren kennen. Namens het college van B. en W., doch ook namens den raad dankt hij den heer Van der Oord voor de wijze, waarop hij de belangen der gemeente heeft behar tigd en spr. wenscht hem toe dat zijn werk in de Wieringermeer tot zege moge strekken. De notulen van de vergadering van 29 April en 1 Mei worden onder dankzegging aan den Secretaris onveranderd vastgesteld. Een groot aantal mededeelingen en ingekomen stukken geven geen aanleiding tot bespreking. O.a. deelde de Minister van Sociale Zaken mede geen vrijheid te kunnen vinden, het loon aan de tewerk- geslelden bij de werkverschaffing, die lid zijn van een werkloozenkas, hooger te stellen dan dat van hen, die daarvan geen lid zijn. De circulaire van de Vereeniging van Burgemees- sters en Secretarissen in he\ voormalig kanton Scha- gen betreffende bijdrage van werkloozen aan zieken fondsen en waarbij de commissie adviseerde geen steun te verleenen voor en aleer de premie door de doctoren was verlaagd, werd voor kennisgeving aan genomen, omdat, aldus het prae-advies van B. en W., geen verzoek om een bijdrage aan de orde was. Aan een 9-tal verzoeken om ontheffing van hon denbelasting, dienst 1935 werd voldaan, terwijl af wijzend werd beschikt op verzoeken van A. Pronk, S. Rezelman en A. Kruijer. De pensioensgrondslag van Mej. A. Kaptein als onderwijzeres aan de o. 1. school te Oudesluis, werd vastgesteld op f 1607. De raad vereenigde zich met het voorstel van de gemeentebegrooting, dienst 1934. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt be zwaar dat de periodieke verhoogingen zijn gesteld op f 80 per jaar inplaats van op f 50, zooals de bestaan de regeling inhield. Naar de meening van den Mi nister is het wenschelijk de periodieke verhoogingen weder te bepalen op f 50 per jaar of f 100 per twee jaar, zooals ook elders gebruikelijk is. B. en W. stellen voor de Veldwachtersverordening in bovenaangegeven zin te wijzigen (8 jaarlijksche verhoogingen van f 50 in plaats van 5 jaarlijksche verhoogingen van f 80), met de restrictie evenwel, dat wanneer het aantal dienstjaren tusschen 5 en 8 zou liggen, dan toch geen teruggang van salariee- ring zou plaats vinden. Aldus wordt besloten. Nadat de raad een poosje in comité was geweest werd de heer Mr. D. Breebaart met algemeene stem men benoemd tot vertegenwoordiger der gemeente in de Commissie van Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst in den kring Barsingerhorn. De Voorzitter dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en sprak er zijn genoegen over uit, dat waar hij 9 jaar lang deel van de commissie had uitge maakt, hij nu voor de grootste gemeente van den kring zitting zou nemen in de commissie. Tot plaatsvervangende leden van het stembureau te St. Maartensbrug en Petten voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten en voor den gemeente raad werden benoemd de heeren J. Sleutel en J. Tim merman Jz. Deze benoeming was noodig, omdat de heeren A. 'Appel en J. C. Bellis een benoeming niet hadden aangenomen. Het voormalig raadhuis te Petten. B. en W. vragen machtiging om stappen te doen inzake het doen verkoopen van het voormalig Raad huis te Petten. Het wil B. en W. gewenscht voorkomen het voor malig Raadhuis te Petten, dat vrijwel niet meer ge bruikt wordt en waarvan de gemeente bet jaarlijks terugkeerend onderhoud heeft te bekostigen, te ver koopen. B. en W. zouden het liefst zien, dat genoemd ge bouwtje in eigendom werd overgedragen aan de te Petten bestaande vereenigingen V.V.V. en Alg. Be lang, teneinde daarin o.m. een inlichtingenbureau, ten behoeve van het vreemdelingenverkeer dat daar ter plaatse in beteekenis toeneemt, te kunnen vestigen. Mocht dit niet gelukken, dan zouden B. en W. het gebouwtje willen doen verkoopen, echter on der voorwaarde, dat de hardsteenen platen met op schrift, welke zich in een der muren van het ge bouwtje bevinden, bewaard blijven. Deze platen zou den kunnen worden aangebracht in een op het plein tje in het dorp Petten te plaatsen zuil of iets derge lijks. In zijn toelichting wijst de Voorzitter er op dat de gemeentefinantiën het niet toelaten dat de onder EEN STILLEVEN NA VOLBRACHTE DAGTAAK. EEN RAT KAN ALLES TOT STILSTAND BRENGEN. HET RAT-PROOFENG-SYSTEDhl. Een onzer medewerkers heeft de rei? aan boord van Fr ankrijks grootste zee-i kasteel, de „Normandie", meegemaakt, Hier volgen eenige van ziin bevim dingen. Stanley Woods, die ook te Assen zal uitkomen heeft de T.T.-races op het eiland Man ge wonnen. Wie zich aan boord van de „Normiandie" bëvindiC, maakt kennis met vele wonderen. Zoekt men er iemand, dan vindt men hem er even gemakkelijk als in een groot warenhuis. Begeeft men zich naar het salon om den heer X. aan te treffen, dan is hij juist naar de rookkamer gegaan; arriveert men ah daar. dan blijkt hij naar de bioscoon te ziin. en wenscht men hem daar in de pauze te spreken, dan ziet men hem in de lift verdwijnen. Zoo moet men' iemand ettelijke kilometers achterna zitten, voor men hem gevonden heeft. Iets dergelijks overkwam mij, toen ik naar de her* sens van de „Normandie" zocht; weliswaar was de oorzaak hier een andere, want schakelborden ver plaatsen zich in het algemeen niet. Ik wilde liet gedeelte der technische installatie bezichtigen, dat met do letter E wordt, aangegeven en gedurende eenige etmalen zocht ik een étage te laag. Ten gevolge van de een of andere bureaucratische maat regel was schakelbord E in D veranderd, zoodat ik lang had kunnen speuren, wanneer een insider mij niet had ingelicht. Eindelijk was ik te bestem der plaatse aangeland. De hoofdwerktuigkundige. Een snoezig zomertoiletje, bestaande uit wittd casaque boven zwart satinet rokje. .1 de heer Cordier, legde mij een en ander omtrent de werking uit.. Dit schakelbord vormt het brein van de „Normandie. Het dient o.a. voor de inschat keling van: vier centrale-verwarmingssvstemen, vier-en-dertig waterreservoirs, een-en-zevenrtig ther- motanks. honderd-twee-en-zeventig ventilators, hom* derd-acht-en-zestig waterdichte automatische deuren, dertig hydraulische uitlaten, twintig koelkamers, een-en-veertig ijskasten, elf pompen van vijftig tot driehonderd ton, dertig kleine motoren (o.m. in do keuken) driehonderd-zes bateriien voor de ibadka- merkranen. honderd-zevem-en-veertig spuianginstal- laties. driehonderd-zestig W.-C.-kranen, vierhonderd)* vijftig douches. n J Tot mijn verbazing en schrik deelde de heep Corbier me mee, dat dit alles door een rat tot stili stand kon worden gebracht. De dag, dat ik dezq plaats bezichtigde, was de eerste electricien bezig met de vervaardiging van ratten-strikken. Hij deelw de me mee. dat bij St. Lazairè de ratten aan boord gekomen waren. Een noemde hij de nuoustachu. omdat hij (de rat) -een witte snor had. Dit diertje was eens een keer in de val geloopen. maar was er toen met strik en al van door gegaan. Daar deze van koperdraad ziin. kan een rat op deze wijze kortsluiting veroorzaken en het leven aan boord tijdelijk stopzetten: nergens ventilatie meer. een-enh vijftig liften staan stil. het schip komt niet vooruit, het eten kan niet bereid worden, men kan zich nieli wasschen. het drinkwater zou in emmertjes ver-, sleept moeten worden. De strijd tegen de ratten is dan ook een dep voornaamste verrichtingen, die aan boord in het be lang van de opvarenden plaats hebben. De sombere geschiedenis, die de electricien me had gedaan, bracht mij aan het denken en gaf mii een onveilig gevoel. Daarna ging ik op zoek naar een mijner technische vrienden, een intelligent man, die, een rat gelijk, voor geen zeven gaten is te van gen. Toen ik hem had opgespoord, legde ik hem het gevaar in kleuren en geuren uit. Ik schilderde hem de verschrikkingen van de aan boord heerschende paniek, zoodra „Moustiachu" of ziin vriend de groene rat met de witte vlek op z'n achterste er in zou slagen de verkeerde koperdraden met elkaar te ver binden. We zouden blii mogen zijn, als we er het leven afbrachten. Mijn vriend had voor deze theorieën slechts een minachtende blik over. Ik heb die rattenkwestie zelf bestudeerd aan boord van eenige Amerikaan- sche schepen. Er bestaat een uitstekend rat-proofing- systeem. Het is zeer eenvoudig en komt alleen hierop neer. dat men de rat gevangen houdt. Hij is een echte zwerver: heeft hij te wenig bewegings vrijheid, dan gaat hij dood. Wanneer nu de machi nes gemonteerd worden, heeft men niets anders te doen dan een ver-doorgevoerde verdeeline aan te brengen. Sluipen er ratten in. dan stootcn ze op een schot, dat ze niet kunnen doorknagen. Uit ver veling en bii gebrek aan voedsel gaan ze dan om zeep. Maar het meest uit verveling, want als men een rat wat vrijheid en zekere Europeanen een uni form geeft, kunnen ze een heele tiid zonder eten. Ilier aan boord heb ik alles zelf gecontroleerd en. ik heb geen ratten aangetroffen." Ik vertelde hem toen. wat ik bii de bezichtiging van schakelbord E vernomen had. waarop hii ver klaarde. dat het bord niet door ziin huis was gele verd. maar dat hii er onmiddellijk heen zou gaan ten einde oogcnblikkcliik een middel aan de hand te doen. om de weinige ratten, die zich misschien nog aan boord bevinden, onschadelijk te maken. Met een verlicht hart, kroop ik die avond te Eool houdskosten maar steeds betaald moeten worden, doch dat uit het oogpunt van historie het voor Pet ten van belang is dat het gebouwtje behouden blijft. Spr. wijst op de mogelijkheid dat met steun van en kele families te Petten, spr. noemde later dé familie Eriks, het gebouwtje door V.V.V. en Algemeen Be lang wordt gebruikt. Aan de eerstgenoemde oplossing geven B. en W. de voorkeur, de tweede oplossing slechts in uitersten nood. In de volgende vergadering zullen B. en W. met een definitief voorstel komen en het ligt in de bedoeling in de koopacte vast te leggen zoodanige bepalingen, dat het gebouwtje behouden zal blijven, en bij eventueele ontbinding der vereeniging het weer aan de gemeente terugvalt. De heer Blom pleit ook voor behoud van het ge bouwtje, doch wijst tevens op het feit, dat de finan- tiën van V.V.V. en Algemeen Belang van dien aard zijn, dat ook voor haar de kosten, van onderhoud een bezwaar zullen zijn. De Voorzitter zegt, dat de gemeente het gebouwtje voor het kleinste bedrag zou dienen af te staan en spr. noemt nog eens de steun van enkele families. De heer Blom zou alles in het werk willen stellen om het gebouw te behouden, al zou desnoods de gemeente het zelf nog een paar jaar onderhouden. Met wat verf enz. zullen die kosten toch niet zoo hoog zijn. De Voorzitter zegt, dat volgens den opzichter de onderhoudskosten juist vrij belanrijk zouden zijn. De heer Jansma geeft in overweging om, als het met den verkoop aan genoemde vereenigingen niet losloopt, dan het gebouwtje door de gemente in orde te doen maken en het clan aan de vereenigingen te verhuren en dispinobel te stellen voor vergaderin gen, enz. De Voorzitter erkent, dat dit een oplossing zou zijn, maar de gemeente houdt het gebouwtje liever niet tot haar last De heer Dignum zal het gebouwtje voor Petten graag behouden zien, maar voor de gemeente zal het zoo weinig mogelijk moeten kosten. Algemeen gaat de vergadering ermee accoord, dat B. en W. pogingen in de door hun genoemde rich ting doen en daarna met een definitief voorstel komen. De handbrandspult te Petten. B. en W. vragen machtiging over te gaan tot ver koop van de handbrandspuit te Petten. Het is de be doeling dat bij brand in Petten de motorbrandspuit naar Petten gaat, waarbij de motorbrandspuit dan door middel van een aansluitstuk aan den brand- kraan te Petten gekoppeld wordt en waarbij dan verhoogde druk kan worden verkregen. De heer Jansma noemt het een goede oplossing, om op deze wijze gebruik te maken van de brand- kraan en van de motorbrandspuit. De gevraagde machtiging wordt met aller instem ming verleend. Aansluiting bij de Adviescommissie. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om de gemeente Zijpe te doen aansluiten bij de Advies commissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen en, in ver band daarmede, de leges voor de bouwvergunningen te verhoogen. Ter bevordering van den uiterlijken welstand van de bouwwerken zouden B. en W. de gemeente Zijpe bij genoemde Adviescommissie willen doen aanslui ten. De uit de aansluiting voortvloeiende kosten bedra gen voor de gemeente: jaarlijksche bijdrage van f20; bovendien: indien alle bouwplannen worden ingezonden: per plan f2.vermeerderd met f0.40 per f1000.van de bouwsom tot een maximum van f20. indien niet alle bouwplannen worden ingezonden: per plan f2.vermeerderd met f0.80 per f 1000 van de bouwsom tot een maximum van f40.—. B. en W. zouden de door de gemeente te betalen kosten der adviezen op de bouwaanvragers willen verhalen, waarom zij voorstellen de leges voor de bouwvergunningen te verhoogen. De Voorzitter deelt mede, dat een der eerste werk zaamheden in de vergadering van B. en W. van hem is geweest een lans te breken voor aansluiting bij de Adviescommissie en tot spr.'s genoegen zijn de beide wethouders éénstemmig met zijn voorstel mee gegaan. In een rapport doet de gemeente-opzichter uitkomen dat hij aanvankelijk niet voor aanslui ting gevoelde, doch er naderhand veel goeds en nut tigs in ziet. De Voorzitter merkt op, dat de leges ln verhou ding tot de bouwkosten zeer gering zijn en z.i. zijn er in de gemeente bouwwerken verrezen die zelfs bijzonder leeiijk zijn te noemen. Vroeger is in den raad ook reeds de aansluiting ter sprake gebracht en toen was het grootste bezwaar, dat de bouwkosten er duurder door zouden worden. Dat is echter niet waar, de bouwplannen veranderen wel dikwijls iets, maar daardoor wordt niet altijd duurder gebouwd, inte gendeel, soms worden de bouwkosten er wel goed- kooper door. Spr. herinnert dan aan den moreelen kant. In spr.'s vorige gemeente was er bij den aanvang oppositie bij de timmerlieden en thans zijn ze blij dat ze hun ontwerpen bij de Adviescommissie ter beoordeeling kunnen inzenden. Zij hebben er veel van geleerd, do commissie werkt zeer soepel, het werkt opvoedend en leerzaam. Zij die vroeger op hun plannen de meeste aanmerkingen kregen, krijgen nu zonder aanmerkingen hun plannen terug. De heer Jansma vraagt of de commissie, evenals in Friesland, met enkele lijnen de door haar verlang de wijzigingen aangeeft, of dat het ontwerp zonder meer niet wórdt goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat in 99 van de 100 gevallen de Adviescommissie aangeeft hoe het ontwerp ver anderd dient te worden, soms wordt er een heele schetstcekening bijgevoegd. Alleen wanneer een plan heelemaal niet deugt, wordt het afgekeurd. Spr. wijst nog op de moeilijkheid voor B. en W. om de wel standsbepalingen te handhaven. De heer Van der Sluijs licht nader toe; dat B. en W, voorheen afwijzend tegenover aansluiting ston den, omdat zij oordeelden dat allicht de bouwkosten zouden worden verhoogd. Bij nauwkeuriger beschou wing evenwel blijkt dat niet het. geval te zijn en uit eindelijk hebben B. en W. het in handen om tegen het advies in te gaan. De heer Blom vreesde eerst ook, dat aansluiting oorzaak zou worden van het duurder worden van arbeiderswoningen. Als B. en W. pertinent verkla ren dat dit niet het geval is, kan spr. zich met het. voorstel verccnigen. De Voorzitter zegt, dat alleen de legeskosten iets duurder zullen worden. De heer Doorn staat nog altijd afwijzend tegen over aansluiting en oordeelt dat uit schoonheids- oogpunt de gebouwen hier de critiek der architec tuur kunnen weerstaan en vooral de laatste 25 bouwwerken hebben in dat opzicht geen aanstoot ge geven. Spr. roemt in dat opzicht wat door de Zij per menschen is tot stand gebracht en waarbij meerdere malen blijk wordt gegeven van betere smaak en in zicht dan met hetgeen door architecten van elders wel is bereikt. Spr. gewaagt hier bijv. ook met lof van 't werk van kunstschilders, die we in onze ge meente hebben. Met het bouwen moet men altijd voorzichtig te werk gaan, laten we het bouwen be vorderen; de aansluiting gaat in elk geval met kosten gepaard. De Voorzitter antwoordt dat het heel goed moge lijk is, dat de gebouwen die naar het oordeel van den heer Doorn geen aanstoot geven, door de Advies- viescommissie zouden zijn goedgekeurd. En wat het argument van de kunstschilders betreft, wat wij dik wijls heel erg leeiijk vinden, vindt een kunstschil der vaak heel erg prachtig. Een kunstschilder be schouwt de dingen dikwijls heel anders. Spr.'s erva ring is dat door de Adviescommissie de bouw niet wordt belemmerd. En voor de 25 laatste bouwplan nen zijn er heel erg lcelijke gebouwen geplaatst. Zijpe is een mooie gemeente, de raad vertegenwoordigt haar en wat zou dan de heer Doorn doen als hij niet tot aansluiting wil overgaan; hij zou maken dat de gemeente gelijkt op een mooie vrouw die zich slecht weet te kleeden. Spr. wijst er nog op dat de archi tecten hier niet komen met plannen voor de steden, maar met plannen die passen in het cader der platte landsgemeenten. De lieer Doorn oordeelt, dat B. en W., secretaris en opzichter wel zooveel goeden smaak hebben, dat ze zelf kunnen bepalen of een ontwerp acceptabel is. De heer Bruin had aanvankelijk ook geen sympa thie voor het voorstel, maar na de toelichting kan hij met het voorstel accoord gaan, mits de bouw kosten niet duurder zijn en er geen stagnatie met den bouw ontstaat. De Voorzitter zegt, dat de adviezen als regel bin nen een week terug zijn en zooals straks gezegd, meerdere malen werden de kosten geringer inplaats van duurder. De heer Doorn zegt nog, dat B. en W. zich zelf er kleiner door maken dan ze zijn. De Voorzitter: Bescheidenheid siert den mensch. Het voorstel van B. en W. en wel ten aanzien van alle gebouwen met uitzondering van schuren e.d., wordt aangenomen met de stem van den heer Doorn tegen. De voorgestelde wijziging der legesverordening wordt eveneens goedgekeurd. Na toelichting door den heer Van der Sluijs, wordt besloten tot aanvulling van de verordening tot hef fing van keurloon, zulks overeenkomstig het advies van de commissie van Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst in den kring Barsingerhorn. Door dze aanvulling zal voor slachtingen, die in den kring plaats vinden, doch waarvan het vleesch be stemd is voor den export buiten den kring, de halve keurloonen verschuldigd zijn. B. en W. deelen mede, dat voor handwerk de cur sussen voor meisjes, die den leerplichtigen leeftijd te boven zijn, zich hebben aangemeld: voor den cur sus te 't Zand 18 leerlingen, voor die te Burgerbrug 32. Om het onderwijs vruchtdragend te doen zijn, stellen B. en W. voor den cursus te Burgerbrug in tweeën te splitsen, en hoewel de heer Doorn eerst wees op het feit dat met het vervolgonderwijs de prac- tijk leerde dat gedurende den cursus het aantal cur sisten slinkt, naderhand bleek, dat men het voorstel van B. cn W. zeer waardeerde. De heer Dignum zag er in dat het particulier initiatief het vakonderwijs zelf zoekt. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Je hebt gelijk, wanneer je zegt, dat ik heelemaal niet op dat ding spelen kan, maar het is merk waardig hoe goed ik er de spreeuwen mee uit den -kersenboom hou.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8