Groote Boerderij te Vaassen verbreed. 7.7.'-Races. PUROL ÖE VELUWSCHE DIEVENBENDE, Zeshonderd Belgische mijnwerkers in NOODWEER IN HET BUITENLAND. Een „Robot"-machine. Nieuw incident in N.-China. 'ssse* KM Predikbeurten. MARKT i Nog een arrestatie. Meerdere beroo- vingsplannen. Dc zaak van de Veluwsche dievenbende laat zich ernstiger aanzien, dan men aanvan kelijk heeft gedacht. Bij het onderzoek'der marechaussee is reeds gebleken, dat twee gearresteerde personen elk 75 grootere of kleinere misdaden op hun ge- weten hebben, terwijl er een 31, een ander 21 en nog een er 14 gepleegd heeft. Een nieuwe arrestatie. De marechaussee te Wezep had reeds vermoeden dat de veekooper K. B. W., woonachtig te OldebroeK, wel iets meer zou weten van de door de bende gesto len koeien. Gisteravond is W. gearresteerd en naar Wezep overgebracht. Beroovingsplannen. Bij nadere informatie bleek, dat de bende nog meer beroovingsplannen op het programma had staan, n.1. dat van den gemeente-ontvanger van Oldebroek, den heer G. J. van den Brink, tevens kassier van de Boe renleenbank aldaar. Men had hem willen overmeesteren en hem van zijn sleutels berooven. Hierna zou men dan het bank- gebouw binnendringen, de kluis openen met de ge stolen sleutels en zich met den buit uit de voeten maken. Het onderzoek wordt nog met kracht voortgezet. Reeds zijn enkele leden der bende voor den rechter van Instructie geweest. Naar aanleiding van een ontslag. Bergen. Gisteren is een arbeider van schacht 28 van de Charbonnage do Levant te Jemappes, die in conflict was geraakt met een ploegbaas, ontslagen. In verband daarmede hebben zeshonderd mijnwer kers het werk neergelegd. Zij eischen In de eerste plaats ongedaan maken van het ontslag van ge noemden arbeider. De staking heeft heden nog voortgeduurd. Er bestaat eenige vrees, dat deze staking tot ver dere moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Boven Zuid-Engeland zware onweers- stormen losgebroken. Gistermiddag zijn boven Londen en een groot ge deelte van Zuid-Engeland zware onweersstormen losgebroken, ten gevolge waarvan éen persoon ge dood werd en verschillende huizen door den blik sem werden getroffen, terwijl verder schade aange richt werd door zwaren hagelslag en feilen regen. De temperatuur, die reeds oen hoogte had bereikt van 85 graden, daalde in enkele minuten met 10 gra den. Piloten, die in den loop van den middag te Lon den aankwamen, meldden dat zij door veertien stormbuien heengekomen waren, allen in het directe gebied van Londen. Talrijke boerderijen in Denemarken door den bliksem getroffen. Kopenhagen. Een zeer zwaar onweer heeft zich 'ontlast boven deelen van Seeland en Jutland. Tal rijke boerderijen brandden door blikseminslag af. Bij Aalborg is een landbouwer door het hemelvuur doodgeslagen. Over een gebied van 75 hectaren wer den graan-, bieten- en andere oogsten vernield. Op het eiland Femoe tusschen Seeland en Laaland be zweken door een hevigen storm talrijke boeren schuren en stallen. Gedurende het onweer, dat slechts tien minuten duurde, viel er niet minder dan 25 m.M. neerslag. 160 kan. snelheid met niemand aan boord. Londen. Engeland is het eerste land, dat een volledige ..robot-machine" l>ezit. Dit toestel vliegt zonder piloot ruim 100 miil per uur en zal kunnen stijgen tot ruim 10.000 voet hoogte. Het zal geheel langs draadloozen weg worden bestuurd en heeft een actie-radius van 10 mijlen van het uitgangssta- tion. Een zoodanige machine zal Zaterdag tentoon gesteld worden bii de demonstratie van de Roval Air Force in Hendon. De machine is gebouwd door de Havilland Maatschappij met Gvpsv-motoren. na dat het studiewerk verricht was door de technische afdeeling van het ministerie voor luchtvaart. Het voornaamste doel van deze toestellen zal zijn een mikpunt te vormen voor oefening van luchtrafweer- geschut. Tusschen Soeng-troepen en Mandsjoerij- sche politie. Tokio, 25 Juni (Un. Press)Naar van Japan- sche zijde wordt vernomen, heeft een nieuw incident plaats gehad tusschen Chineesche troepen onder com mando van generaal Soeng en Mandsjoerijsche po litictroepen aan de grens tusschen Tsjahar en Mand- sjockoeo. Vijfhonderd soldaten van het leger van Soeng vuurden in de omgeving van Tsoe Tsi Kou op de Mandsjoerijsche politietroepen, die het vuur beantwoordden en versterkingen van het Kwantoeng-leger requireerden. Een afdeeling Kwantoengsoldaten moet zich op het oogenblik onderweg bevinden. Tegelijkertijd met deze berichten wordt het stand punt van het hoofdkwartier van het Kwantoengleger bekend gemaakt, dat als volgt luidt: we zullen deze zaak niet al te zwaar opnemen, doch we moeten toch constateeren, dat de troepen van Soeng zich aan een ernstige grensschending hebben schuldig gemaakt, omdat ze werkelijk tot op Mandsjoerijsch gebied voortgetrokken zijn. Als dit waar mocht zijn, hebben Soeng en zij, die voor het incident verantwoordelijk zijn, hun eigen graf gegraven, DE VROUW DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. DE MAN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. In den afgeloopen nacht te half 2 is de blik sem geslagen in de groote boerderij „De Runneberg" te Vaassen, bewoond door den heer Kloeselman en echtgenoote. De brand greep direct snel om zioh heen. Vermoedelijk is de vrouw van den heer Kloeselman door den bliksem getroffen en gedood. Haar lijk is althans later op het bed in de slaapkamer gevonden. Het lijk van den heer Kloeselman, die door verbranding om het leven is geko men, werd in een ander vertrek voor een kast gevonden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de heer Kloeselman door den brand gewekt is en nog getracht heeft de boerderij te verlaten. De boerderij is vrijwel geheel door den brand vernield. De brandweet té Vaassen kon niet veel uitvoeren. Zes varkens kwamen in den brand om. Het echtpaar Kloeselman was ongeveer 46 jaar. Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden W I E RIN G E N Schoolfeest. De kinderen uit de hoogste klasse de O. L. Schóól te Hippolytushoef hadden jl. Dinsdag hun jaarlijksch schoolfeest Begunstigd door mooi weer werd met autobus sen een reisje gemaakt naar S.choorl, Bergen en Ber gen aan Zee. Zoowel on het klimduiin aan het strand als in de speeltuin is voIod genoten. De verschil lende ververschingen lieten zich goed smaken. In Bergen werd de heer H. Smit nog gehuldigd om reden hii reeds 25 iaar aaneen als geleider met de schoolreisjes is mee geweest. De voorzitter der school feestvereeniging. de heer N. Kaan. sprak hem in hartelijke bewoordingen toe. en werd hem als aandenken een souvenir van Bergen aangeboden. In vrooliike stemming werd de thuisreis aanvaard. En dooi' het programma wat te wijzigen in dier mate dat de vertrektijden eenigszins werden ver zet. kon men de od komende regenbui ontloopen. Het was weer een echte feestdag voor de vele kinderen. Dc bond van boerinnen en andere plattelands-vrou wen afdeeling' Wieringen had Dinsdagavond j.1. in Cinema de Haan alhier een bijeenkomst belegd, waar als spreker optrad de heer J. Strijbos, de zoo overal bekende vogel- en natuurkenner. Deze heer had als onderwerp: „Zwerftochten door de natuur" gekozen. De lezing werd met lichtbeelden verduide lijkt. Te ongeveer half negen opende de presidente der afd., mevr. de Haan—Bosker de bijeenkomst. Spr. heet allen aanwezigen hartelijk welkom en in 't bij zonder den heer Strijbos. die toch, zegt spr. ons niet geheel onbekend is, b.v. uit de artikels uit de Tele graaf en andere bladen welke de heer Strijbos schrijft Spr. hoopt dan ook dat deze avond ons meer liefde zal doen gevoelen voor de natuur. Met deze woorden verklaarde spr. de bijeenkomst voor geopend en gaf dadelijk het woord aan den heer Strijbos. Na een korte inleiding van den heer Strijbos wer den ons de lichtbeelden vertoond. Eerst kregen we bosch- en heidegezichten, welke schitterend waren. De verschillende afbeeldingen der daar levende zoogdieren en vogels waren ook zeer bewonderens waardig. Nadat ons verscheidene plaatjes vertoond waren, volgde een korte pauze, waarna we meer afbeeldin gen van het Waterland en zijn omgeving en vogels te zien kregen. Er waren er ook bij die ons de Wie- ringermeer toonde in 1930 met haar toen nog on gerepte natuur en vogelleven. We zagen daar ver schillende en ook vreemdsoortige vogels, welke thans echter door de menschen zoo goed als geheel ver drongen zijn, hetgeen wel te betreuren valt. Het Amstelmeer vindt spr. ook een schitterend iets voor de Vereeniging van Natuurschoon. Wat vooral belangstelling had bij de dames waren wel die plaat jes die ons jongen toonden, b.v. jonge vossen, jonge egels, jonge vogels, in hun nesten, e.d. Van de roof dieren kregen we ook verschillende afbeeldingen te zien. Toen de heer Strijbos aan het einde van zijn le zing gekomen was, werd hem dank gebracht voor het vertoonde en gehoorde en de bijeenkomst ge sloten door mevr. D,e Haan. EEERHUGOWAARD De hooge waterstand, ontstaan door de hevige plasregens in het midden der maand, waardoor voor al in het noordelijk deel van den polder en in Broek- horn tijdelijk een ongekend hoogen waterstand voor dezen tijd van het jaar optrad, is thans weder over wonnen. Onafgebroken werd door de eenig in dienst zijnde motor (de tweede pomp werd gewijzigd) 180 uur doorgemalen. In den kring Zuid behoeven thans de rentetrek- kenden ingevolge de ouderdoms- en invaliditeitswet zelf het geld niet meer op het kantoor in ontvangst te nemen, doch wordt het door de bestellers thuis bezorgd. Door velen zal dit ongetwijfeld ten zeerste geapprecieerd worden al gaat het genoeglijk onder onsje, dat men bij het afhalen der gelden eens in de vier weken had, er door verloren. Bliksem sloeg in. Brand 1 Dinsdagmiddag ongeveer 6 uur, toen de geheele gemeente nog in spanning verkeerde over den ver kiezingsuitslag, vond plotseling in het centrum der gemeente tijdens een bijna helderen, in ieder geval er zeer ongevaarlijk uitzienden hemel, een hevige electrische ontlading plaats. De aan Middenweg, nabij den Basserweg staande tijdelijk onbewoonde hoeve van den veehouder Zuur bier bleek door het hemelvuur getroffen en stond spoedig in lichte laaie, zoodat de ijlings ontboden motorspuit weinig meer vermocht uit te richten. De wagenmaker G., niet ver daarvan wonende, werd tegen de schaafbank gedrukt, terwijl de lucht verplaatsing zoo hevig was, dat de op geruimen af stand zich op het land bevindende landbouwer Groot tegen den grond werd gedrukt. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een zich aan de andere zijde van den Middenweg be vindende boerenplaats, aan den zelfden eigenaar be- hoorende, eenige jaren geleden eveneens door den bliksem werd getroffen en afbrandde. Ongeveer tusschen deze beide hoeven bevindt zich een transformatorhuisje van het P.E.N. Verkiezing gemeenteraad. Bij de op 25 Juni gehouden verkiezing voor den gemeenteraad werden uitgebracht 2112 geldige stem men. (Kiesdeeler 192). Hiervan verkregen: 1931 Lijst I: C.H. 80 et. 0) Lijst II: R.K.S.P. 1200 st. (1200) Lijst III: V.D. en PI. Belang 384 st. 644) Lijst IV: R.K, Arbeiders en kleine Tuindersgroep 314 st. 0) Lijst V: S.D.A.P. 214 st. 0) Lijst VI: A.R. 118 st. 148) Gekozen werden verklaard: G. Krom, VV. Groenland, A. Quant, P. Tromp, K. Oudeman, C. Poland (R.K.S.P.); A. Kooij, S. Dekkers (ieder meer dan 50 van den kiesdeeler) (V.D. en P.B.), P. J. Commandeur en J. Wester (R.K. Arb. en KI. Tuinders), H. v. Elten (S.D.A.P.). Niet herkozen werden do heeren D. Wijnker, K. v. Langen en P. Borst (RJC.S.), C. Pool en P. Smit (V.D.), K. Wagenaar (A.R.). Te Egmond-blnnen ked Dinsdag de plecStige inwijding der Benedict: e», Pr ory plaats. Z. H. Exc. Mgr. J f JB Aengenent, Bisschop van Ha^rigm,: Straks daav'ren weer de kracht-motoren, Tot zeer bizond're macht geboren, Langs het circuit Dan wijst men weer elkaar de ruggen, De nummers van de extra-vluggen, Van die, en die! De dicht bezette sport-tribunes Vertoon en nergens meer lacunes, 't Is uitverkocht! In spanning, die maar niet wil wijken, Staan massa's menschen uit te kijken Op elke bocht! Men komt ons straks, daarginds bij Assen, Weer met een nieuw record verrassen, Dat opzien wekt. Men draait de rondes al maar sneller, En telkens wordt de strijdlust' feller, Door kracht gedekt! Maar is 't verkeerd eens te bedenken, En d' aandacht hier eens.aan te schenken: Waar is de grens?! Want op zijn felle kracht-machine, Steeds aangewakkerd door benzine, Rijdt toch een menscli! Gelukkig, 't Comité is tactisch, Van jaar tot jaar sportief maar practisch, Dit dient gezegd! En algemeen wordt zijn gevoelen, Naar zuiver Nederlandsch bedoelen, Zóó uitgelegd: De T.T. races? Snelheidsproeven, Zal steeds de industrie behoeven. Dat eischt de tijd! Maar vóór records en vóór seconden, Aan d' allerhoogste wet gebonden, GAAT VEILIGHEID!! Juni 1935. KROES. (Nadruk verboden.) PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN BIKOF, Moskou. Het telegraai-agentschap der Sovjet- Unie meldt, dat voor het militae collegium van het Opperste Gerechtshof te Nisini Tagil in den Oeral onder voorzitterschap van Matoelewitsj on hot oogen blik een proces tegen de moordenaars van den be kenden Soviet-Russischen dichter Bikof plaats vindt. Bikof werd zooals bekend, begin Maart vermoord gevonden. Tot de beklaagden behooren vroegere ka meraden vain den vermoorde, waaronder twee per sonen. die vroeger in dienst van het Roode Leger hebben gestaan. Alle beklaagden zouden hebben toe gegeven. Bikof om politieke redenen te hebben ver moord. Het proces zal waarschijnlijk verscheidene daeen duren. De R.K.S. en de A.R. hebben dus ieder een zetel aan de Arb. Tuindersgroep, moeten offeren. Wij voor ons vinden het voor het orthodox-protes- tantsche deel van de bevolking sneu, dat zij door niet-gezamenlijk optreden met hun totaal stemraen- aantal van 198 hun vertegenwoordiging in den Raad hebben verspeeld, al stemt het hen vermoedelijk tot genoegdoening dat de constellatie 8 rechts—3 links is behouden gebleven. NIEUWE N I EVO RR In de plaats van den heer Jb. Stammes, die om ge zondheidsredenen ontslag heeft gevraagd, is heden tot Secretaris Penningmeester van het Heemraad schap der Strijkmolens van de Niedorper Kogge be noemd de heer S. G. Wit alhier. WOENSDAG 26 JUNI. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, bijeenkomst. PURMEREND. 25 Juni. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 18 partiien, wegende 57.000 kg. Handel stug. Hoogste nriis f 11.50; 24 partijen kleine boeren kaas. f12,volvette kaas f 13,2360 kg. boter f 1,10f 1,40 per kg.: weiboter f 1,15fl,30 per kg.; runderen, totaal 389 stuks, 210 vette koeien, f0,48f0,57 per kg., handel stug; 92 gelde koeien, f 80f 130 per stuk. handel matig; 65 melkkoeien, f 110f 170 per stuk, handel stug; 22 stieren f0,32f0.42 per kg., handel stug; 24 paarden, f60f130 per stuik, handel stug; 123 vette kalveren, f0,30f0,45 per kg., handel stug; 409 nuchtere kal veren: voor de slachterij f3—f9 per stuk, handel stug; voor de fokkerij f8f 13 per stuk. handel stug; 267 vette varkens: voor de slachterij f0,30— f0,35 per kg.: handel matig: 57 magere varkens, f 14f 24 per stuk, handel stug; 308 biggen, f 8— f 13 per stuk handel stug; 373 schapen, f8f IS per stuk, handel matig; 20 bokken, f2f9 ner stuk, handel matig; 497 lammeren, f3—f7 per stuk. han del stug; Kippeneieren f2.25—2.75 per 100 stuks, eendeneieren, f 170 per 100 stuks; piepkuikens^ f0,55f0,60 per kg.; oude kippen en hanen, f 0.25— f 0,35 per kg.; konijnen, f 0,30f 1,60 per stuk; een den f026—f 0.55 per stuk; duiven f0,40 per paar; 1573 eendeneieren A, f 1,70f 1,85 per 100 stuks; 3792 kippeneieren A. f2,30f2,50 per 100 stuks; Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A., afdee ling eieren: 160.000 eendeneieren. 11,65f 1,85 per 100 stuks; 70.000 kippeneieren 70/80 k.g. f2,86—f5,10 per 100 stuks; 65/66 kg., f2.56—f2,70 per 100 stuks; 63/64 kg., f 2^6—f2,70 per 100 stuks; 60/62 kg. f2,40—f2.60 per 100 stuks; 58/59 kg., f2,36—f2,50 per 100 stuks; 56/57 kg., f2.36—f2.40 per 100 stuks: 53/55 kg. f2.10—f2.30 per 100 stuks. MEDEMBLIK, 25 Juni. Schotsche muizen f 3—3.05, kleine muizen f 2.25 2.30, aardappelen Kruil f 1.251.30, Ronden f 4.35 per 50 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Juni. 85000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 6.10 7.70, drielingen f 5.50—6.30, kleine f 2.90—3.80, 2200 Kg. peen f 2—2.80, 130 stuks bloemkool f 3.70. NOORDSCHARWOUDE, 26 Juni. 11000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 6.10— 7.40, drielingen f 4.80—5.70, kleine f 2.70—3.30, 140 „atuka bloemkool f 1.50—1.60.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2