Oe Schager Zesdaagsche in honger beroep. Woensdag 26 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9750 Bevestiging van het vonnis geëischt. HET BEZU1NIG1NGS0NTWERP. Ernstig fabrieksongeluk. Plaatselijk Nieuws. De diefstal in de noodkerk te Eygelshoven. De oorzaken van de devaluatie in België. Ernstig vliegongeluk in Panama. 17 personen bij botsing tusschen twee vliegtuigen gedood. Be Schager winkeliers hadden een 6-daagsche win kelweek georganiseerd met. attracties en daaronder werd ook gerekend een loterij in een vorm, die geen gevaar zon kunnen opleveren voor een strafvervol ging terzake overtreding der bekende muggenzif ting-loterij wet. Seeuriteitshalve hadden zij ook den ambtenaar van het kantongerecht eens gepolst en ook deze had geen juridisch bezwaar gemaakt. Niettemin werd toch op een of andere wijze een strafvervolging uitgelokt en stonden de drie organi satoren, de heeren Schene, Schmalz en J. J. de Moei voor den kantonrechter terecht met het resultaat, dat de ambtenaar, die moeilijk zijn eigen advies niet kon verkrachten, vrijspraak concludeerde. In een krachtig pleidooi sloot de verdediger, Mr. Dr. Buiskool zich in hoofdzaak aan bij dit requisitoir met dien verstande dat hij ontslag van rechtsvervol ging concludeerde. De Kantonrechter evenwel bleek een andere mee rling te zijn toegedaan, mede uit het oogpunt, dat het hier gold een principieele zaak, die wel in hoogste instantie moest worden uitgevochten en veroordeelde ieder der verdachten tot f 1 boete of 1 dag. Tegen welk vonnis hooger beroep werd aangetea- kend. Dit hooger beroep werd dan gister behandeld voor de meervoudige strafkamer te Alkmaar, en de drie appellanten gaven toe deze zesdaagsche te hebben doen houden, zonder daarvoor verlof te hebben ver kregen. Zij vermeenden echter geen strafbaar feit te hebben gepleegd, temeer omdat ook de heer ambte naar had verklaard in deze attractie geen loterij te zien. De Officier verklaarde trouwens thans ook geen oogenblik te twijfelen aan de goede trouw dezer ap pellanten en stelde vast dat hij de zaak als uitslui tend principieel beschouwde. Hij kon volkomen be grijpen, dat de middenstand alle geoorloofde midde len te baat, nam om zijn omzet te verbeteren en daar bij gebruik maakte van een onschuldig gokje, dat al tijd een groote attractie vormt voor het Nederland- sche publiek. Echter was toch naar de meening van spreker gehandeld in strijd met de loterijwet, omdat door gebruikmaking van het z.g. rad van avontuur op den uitslag geen invloed kon worden uitgeoefend. Dat de ambtenaar vrijspraak had gevorderd, kon de Officier zich indenken, dit was consequent, aange zien hij.zelf een welwillend advies had gegeven. De Officier schaarde zich evenwel aan de zijde van den Kantonrechter en requireerde bevestiging van diens veroordeelend vonnis. De verdediger Mr. Dr. Buiskool, bracht een aan tal argumenten 1e berde, door hem reeds in eerste instantie ontwikkeld en waarin hij deed uitkomen, dat de zaak loyaal en geheel in 't openbaar was behandeld, zonder acht eraf jes of onderonsjes. Het ge wraakte rad van avontuur was door majoor Holema zelf gedraaid. Een afgunstige winkelier, die buiten de 6-:daagsche stond, had de zaak aan het rollen gebracht. Pleiter, zich refereerencl aan 't oordeel der Rechtl^jik, was overtuigd dat het vonnis van den Kantonrechter zaït* worden vernietigd en ontslag van rechtsvervolging' zou worden uitgesproken. In zijn repliek bleef de Officier bij zijn requistoir persisteeren, waarna nog eenige dupliek van de zijde der verdediging volgde. De Gamit te Alkmaar kreeg ook nog een beurtje. Ook de Gamit te Alkmaar, die in gelijke conditie verkeerde als de 6-daagsche, werd nu onderhanden genomen, van de drie verdachten, de heeren Keysper, Lind en Burger, die ieder eveneens tot fl boete of 1 dag waren veroordeeld, hoewel mr. Tack ook hier vrijspraak was gevraagd, verscheen alleen de heer Vok Keysper, president van de Gamit. De heer Keys per erkende zoowel het feit als zijn goede trouw. Men had gewerkt geheel in de lijn der. ingewonnen informaties bij bevoegde autoriteiten. Het. Comité was dan ook nog steeds de meening toegedaan, dat geen strafbare handeling had plaats gevonden. Hoewel echter ook hier volkomen overtuigd van de goede trouw der appellanten, achtte de Officier het vereischte bewijs aanwezig en requireerde bevesti ging- Mr. Smal, zich geheel refereerende aan Mr. Dr. Buiskool's pleidooi, releveerde een arrest van den Hoogen Raad in de bekende zaak van den Caramei- advocaat, dat geheel in het voordeel luidde van zijn cliënt. Ook deze pleiter hield zich overtuigd, dat de Rechtbank het vonnis van den Kantonrechter zou .vernietigen, met vrijspraak van appellanten. (Reken maar, dat de Rechtbank dit niet. doet en zoo ja, komt de Officier toch wel in cassatie). In alle zaken, heden behandeld, a.s. Vrijdag uit spraak. Memorie van antwoord met nota van wij ziging wordt morgen aan de Kamer toe gezonden. Naar wij vernemen, zal de ruim 130 pagina's tellende memorie van antwoord op het voor-, loopig verslag van de Tweede Kamer inzake het bezuinigingsontwerp, vergezeld van een nota van wijzigingen, heden aan de commis sie van voorbereiding worden toegezonden. Geen publicatie voor het einde der week. Naar verder verluidt, zal de commissie van voor bereiding inzake het bezuinigingsontwerp na ont vangst van de memorie van antwoord hebben te be slissen of dit stuk onmiddellijk kan worden gepubli ceerd, dan wel of de commissie op eenige punten met de regeering nog overleg wenscht te plegen. In verband hiermede is het niet te verwachten, dat de memorie van antwoord voor het einde ,van deze week zal worden gepubliceerd. VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermiddag halfvier is in een nerceel aan de Sarnhatistraat te Amsterdam een vrouw uit de derde verdieping op straat gevallen. Zij kwam nog eerst op een zonnescherm terecht, dat door den val werd vernield. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar het Ned. Israël. Ziekenhuis overgebracht, waar zij kor ten tijd later is overleden, Arbeider door een paar omlaag stortende stukken ijzer getroffen. De 37-jarige assistent bedrijfsleider in de fabriek van Piet Smit aan den Kreekweg te Rotterdam, heeft in de fabriek een paar zware, omlaag stortende stukken ijzer op het lichaam gekregen. Met een gebroken dijbeen, gebroken onderbeen en zware ver wondingen aan borst en hoofd is hij in het Diacones sen huis opgenomen. Nader wordt gemeld: Het ongeluk is Maandagavond om even 10 u. ge beurd. Een ploeg arbeiders was bezig, onder leiding van den heer L. Ouwerwerk 5 ijzeren constructiewer ken, elk van 300 K.G. te verplaatsen. De constructies, die uit ijzeren balken bestaan, zijn bestemd voor het geraamte van het in aanbouw zijnde Tropisch Zie kenhuis. Met een zolderschuit zouden zij van het fa brieksterrein naar de Oosterkade worden gebracht. Tijdens het transporteeren van deze ijzeren construc- tiedeelen uit de fabriekshal naar de zolderschuiten, waarbij men van een loopkraan gebruik maakte, is een gedeelte klem geraakt. Toen men hierin voorzie ningen wilde treffen, kwamen eenige deelën naar omlaag, öe arbeiders namen de vlucht, maar de heer O. kon niet tijdig genoeg meer uit de voeten ko men, zoodat hij door het vallende ijzer werd getrof fen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Geslaaad. Een dezer dagen slaagden voor de R.-K. Vereeni- ging van Industrie-Onderwijs voor costumière: de dames G. Dekker, Schagen; L. Jansen en T. Slijker- rhan. Schagerbrug: M. Zwemmer. St. Maartensvlot- brug; A. de Groot. Schagerbrug; en voor lingerie: mei. R. Vader, Schagen. Het waren alle leerlingen van de Eerw. Zr. Juliette, alhier. HAMEL'S REVUE VAN „LACH TOT LACH", in het Noordhollandseh Koffiehuis. Toen wij gisterenavond precies op tijd de zaal van liet Noordhollandseh Koffiehuis binnenkwamen, za ten daar, behalve de kleurig en keurig uitgedoschte medewerkenden aan Hamel's revue, slechts een z;j en een hij. Ze zaten heel knusjes, heeloch, maar waarom zouden wij U vertellen over dat enkele spannetje, clat tot taak had de overigens leege zaal te stoffeeren. Niet om van hen een beschrijving te geven toch waren wij gekomen, maar om een verslag te maken van de revue „van Lach tot Lach". Maar deze enke lingen behooren wel degelijk in onze beschrijving thuis, want we moeten immers vertellen of de zaal goed, middelmatig of slecht was bezet. Aangstvallig hielden wij dus het oog op ons jeug dig kermisspannetje, dat maar steeds alleen, moeder ziel alleen bleef pronken. Wij vreesden het ergste! Crisis, warmte 't zijn factoren, die nu niet bepaald ,tot schouwburgbezoek uitlokken. Wc hadden echter niet gerekend met het beruchte Schager halfuurtje en toen eindelijk een vriendelijke oude heer met zijn ega de ban verbroken hadden, kwamen de bezoekers opzetten en vulden de zaal met het gezellige gesnap, gefluister en gegichel, dat zoo noodig is om ons op het zien van een revue voor te bereiden. Tegen negen uur deed kapelmeester Pim de eer ste tonen door de zaal schallen en toen konden wij gelukkig spreken van een behoorlijk bezette zaal. En laten wij maar direct zeggen, dat Meyer Ha mel s revue dit volkomen verdiende, ja, sterker, zij is een stampvolle zaal meer dan waard. Al direct de eerste scène brengt de stemming er in. Jan Blok als. de theaterdirecteur met Sylvain Poons en Harry Boda, de loodgieter als tegenspe lers, doen de zaal bulderen van de lach. Hij is ook eenig, die Poons! Maar niet alleen het goede spel doet herhaaldelijk een hartelijk applaus door de zaal klinken, bij de eerste tafereelen blijkt reeds dat ook de costuums boven alle lof verheven zijn. 't Is werkelijk een genot om naar de fraaie kleedij te zien en hoe verder de revue zich ontwikkelt, hoe meer wij onder de indruk komen van de buitenge wone zorg, die aan dit voorname onderdeel is be steed. De ouderwetsche costuums met hoepelrok en queue de Paris waren een verrukking voor het oog. En wat ook vooral opviel was de snelle tooneel- verandering en vlotte opeenvolging der tafreelen, waardoor de hinderlijke wachtperiodes geheel wer den voorkomen. Wij zullen ons onthouden van een beschrijving der kluchten. Men moet dat zelf gaan zien... en er van genieten. Louisette, Harry Boda en Sylvain Poons laten de lever eens flink schudden, en dat is in deze nare tijden toch zoo dringend noodig, terwijl het goede ballet en dansparen de zaal geheel de avond aange naam bezighouden. Vanavond komt Hamel's revue nog eenmaal terug Wij hopen dat een stampvolle zaal de belooning mag zijn voor de werkelijk mooie tafreelen die het gezelschap ten tooneele voert. Een overzicht tijdens de zitting der Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, tijdens de rede van den heer Fentener van Vlissingen. ENGELANDS NIEUWSTE SCHOONHEIDSKONIN GIN. Op een schoonheidswedstrijd in Engeland verwierf bovenstaande schoone den eersten prijs. 'drie personen, waarvan de lijken nog niet geïdenti ficeerd konden worden. De regeering heeft reeds een commissie naar de plaats der ramp gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de schuldkwestie. Een vertegenwoordiger van Scadta beweert, dat het ongeluk te wijten was aan Samper. In een bruinkool vijver onder Eyggels- hoven is een gedeelte van het gestolene gevonden. Tusschen Geleen en Sittard zijn enkele hosties ontdekt. 17 personen bij botsing tusschen twee vliegtuigen gedood. Panama, 25 Juni. Een drièmótórig vliegtuig van „SA.CO" luchtlijn is bij het vertrek van de luchthaven Medellin in Co- lumbia ten gevolge van den krachtigen wind tegen een ander driemotorig toestel aange- slingerd. Zeventien personen werden gedood, onder wie de Argentijnsche tenorzanger en filmster Carlos Gardel, die op weg was van Bogota naar Panama, met zijn gezelschap, om op te treden in de theaters van Midden-Amerika, na zijn tournée door Zuid-Amerika. Zij waren des middags om 2 nar uit Bo gota vertrokken en bereikten Medellin in den namiddag in het driemotorige „Saco" toestel. Bij het vertrek naar Cali kwam het vlieg tuig in botsing met een toestel van de „Scad- ta"-lijn, waarvan de piloot werd gedood. On der de slachtoffers bevindt zich ook de di recteur zelf, Carlos Samper Saco. „United Press", die van 19 dooden spreekt, ver neemt van ooggetuigen, dat het Scadtavliegtuig aan den rand van het vliegveld gestationneerd was en daar helder weer wilde afwachten, alvorens te star ten. Plotseling is toen 't. vliegtuig der Enesto Samper luchtvaartlinie, met Samper zelf aan liet stuur, in. een heftige windhoos geraakt, waarbij Samper de controle over zijn machine verloor, welke tegen de Scadta-machihe botste. Beide drie-motorige Fordvliegtuigen geraakten bij de botsing onmiddellijk in brand en het duurde twee uur voor de brand geblusclit kon worden. Van de bemanning van het Scadtavliegtuig werden gedood de piloot Thom en de radio-telefonist Fuerst, beiden geboren Duitschers, een kellner Columbiaan en drie Columbiaansche passagiers, benevens een Amerikaan. Op de machine van Samper werden gedood, de ei genaar der maatschappij Ernesto Samper, 7 Argen tijnsche passagiers, een Amerikaansche passagier en Een verklaring van oud-minister Sap. fi'L De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt; De parlementaire commissie van onderzoek naar de "oorzaken van de' devaluatie van den Bclga, heeft Dinsdag den heelen dag vergaderd. De katholieke oud-minister van financiën, Sap, die reeds een eerste maal was gehoord en toen niet veel had verteld, ver scheen op zijn verzoek een tweede maal voor de com missie, daar hij wenschte te antwoorden op zekere, voor hem ongunstige verklaringen van zijn partijge- nooten, oud-premier Vandevijvere en senator Philips. Prof. Sap ging thans tot een tegenoffensief over, ver klaarde dat het mogelijk was geweest de devaluatie te voorkomen indien de heeren Vandevijvere cn Phi lips de regeering eerlijk hadden gesteund inplaats van haar te ondermijnen en te bekampen. Do Bel gische Boerenbond en de Algemcene Bankvereeni- ging, die zich in een zeer precairen toestand bevon den, stuurden aan op devaluatie. Van den heer Sao als minister van financiën wilden zij niet weten om dat hij tegenstander was van devaluatie en in geen geval de staatsgelden, zonder voldoende waarborgen, tot steunverlccning van deze ondernemingen zou hebben laten misbruiken. Zij waren het, die een pers campagne uitlokten aan welke campagne door tusschènkomst van den aartsbisschop van Meclielen een einde werd gemaakt de Belgische slaatslee- ningen ter beurze met 10 pet. deden dalen en den minister, van financiën Sap ten slotte toch ten vai brachten. OP HET NIPPERTJE GERED. Reuter meldt uit Jerusalem: Een exoep van vier mannen en een vrouw is aan den Westelijken oever van de Doode Zee door een toe vallis: voorbijvarende motorboot ontdekt en op het nippertje van den dood gered. Zij hadden getracht te voet. eaande langs den westelijken oever van de Doode Zee. de ruïnen van Sodom en Gomorrha te bereiken, toen de voorraad levensmiddelen en water opraakte.. De redding geschiedde toen het gezelschap op het punt stond te midden van de vreeseliike hitte in het onherbergzame woestijngebied om te komen. Zooals gemeld, zijn te Eygelshoven in den nacht van 13 op 14 dezer uit de noodkerk twee cibories met zijden omhulsels, bevattende geconsacreerde hosties, een kelk, een pateen en een gouden lepeltje die in een ijzeren kistje waren geborgen, dat mede ontvreemd is, gestolen. Gisteren hebben opsporingen, door duikers ver richt, in de diepe bruinkoolvijver onder clc gemeente Eygelshoven gedeeltelijk resultaat opgeleverd. Men vermoedde dat de kist welke als tabernakel werd ge bruikt, in den bruinkoolvijver \vas geworpen. De vo rige week was deze zonder resultaat voor een deel drooggepompt. Duikers van v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Rotter dam zijn Maandag onder groote belangstelling van het publiek begonnen den bodem van den vijver systematisch af te zoeken en Dinsdag ontdekte een duiker de ijzeren kist, die hij om drie uur boven bracht. Daarin bleek de gouden deksel van een der cibories aanwezig te zijn, het lepeltje en de vernielde doos waar de kelk in geborgen was geweest. Van de hosties was echter niets te. vinden. De dieven hadden hét deksel'van1, de doos open gewrongen; de sloten waren beide onaangetast. 'I-Iet'onderzoek wordt voortgezet. Een vondst te Sittard. Het. persbureau.Vas Diaz meldt uit Geleen: Nabij den spoorwegovergang op den Rijksweg tus schen Geleen en Sittard werden gisterenmiddag en kele hosties gevonden, afkomstig van de heiligschen- dende inbraak in de noodkerk te Eygelshoven, ge pleegd in den nacht van 13 op 14 Juni. Zoodra de po litie van Geleen gisterenmiddag van deze vondst in kennis was gesteld, stelde zij in samenwerking met de politie van Sittard een onderzoek ter plaatse in, waarbij nog enkele hosties werden gevonden. De „Msb". heeft ter bevoegder plaatse geen zeker heid kunnen krijgen of hier al dan niet een mystifi catie in het spel is. In elk geval is vast komen te staan, naar de poli tie te Sittard meedeelde, dat deze hosties in ieder geval niet van den diefstal te Eygelshoven afkom stig zijn. De hertog van Kent in den stoet van Ridders van de Johanniterorde, die Maandag van St. John's Gate naar de Johanneskerk te Londen trok.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5