TIJDELIJKE RECLAMEAANBIEDING Groote politieke verschuivingen in Europa. KEG's 3 Min. Havermout KIJKED isKPflPErUijCLOECK Twee ernstige verkeersongelukken te Den Helder. Het bankschandaal te Wormerveer. Buitenland Motor met vrachtauto in botsing. de superieure kwaliteit Prijs per 2 pondspakken 32 cent DE ZAAK VAN 'T SANT. Gedupeerde rekening-couranihouders bijeen. MODERNE FOTQ's EN VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe GRUWELIJKE AFFAIRE. STAAT VAN BELEG IN BARCELONA. Noodweer in West-Japan, Zaterdag 29 Juni 1935. Postrekening No. 23330 CHAG Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het ee'rstiJitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 975 2 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V v h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80 Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* ÏIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent Chewijsno* inbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HITLER GRIJPT ZIJN KANS. De Kleine Entente bevreesd? Laval voor een dilemma. Britsclie zorgen. Nu Eden na zijn bezoeken aan Laval en Müssolini in zijn land is teruggekeerd, weten wij, dat zijn po gingen om de vriendschapsband weer sterker aan te halen, mislukt zijn. Frankrijk toont zich nog zeer gebelgd over het af sluiten van de Engelscli-Duitsche vlootovereen- komst en Italië blijft, tegen de Britsche wenschen in, volharden in. het besiuit om Abessynië te annexee- ren. Het front van Stresa is stak. Natuurlijk is door de verantwoordelijke staatslie den, die te Stresa het eenheidsfront tegen Duitsch- land formeerden, ernstig betoogd, dat ondanks alles hun eensgezindheid is bewaard gebleven, maar dat is natuurlijk larie. Er is wel degelijk een groote bres geschoten in de anti-Duilsche politiek der laatste jaren en het is on zin om dit feit te verbloemen. Hitier grijpt zijn kans. Hierdoor heeft Duitschland een kans gekregen als nooit te voren. En laat ons maar meteen zeggen, dat het die tot dusverre ten volle heeft benut. Met Engeland is de vlootovereenkomst getroffen, met Italië wordt gecoquelteerd en zelfs lonkt het naar Frankrijk. Kortom, Ilitler is de vredelievendheid zelf. Geen groote woorden meer, geen daden, die onrust kunnen opwekken. Stil als een hengelaar staat de Duitsche dictator aan den kant en wacht wie er in zijn aas zal bijten. Duitsch-gezindheid in Oost-Europa. Kans op succes heeft hij zeker. z Hongarije immers is meer en meer bezig zich op den ouden bondgenoot te oriënteeren en van Joego slavië en Oostenrijk zijn wij ook niat zeker meer. De plotselinge reis van Tilulescu, den Roemeenschen Minister van Buitenlandsche Zaken, naar Parijs, is dan ook geen beleefdheidsbezoek. Wij mogen gerust aannemen dat de Roemeen ern stig met Laval komt praten over de barsten, die zich verloonen in het eenheidsfront van de Kleine En tente. Groote politieke verschuivingen. De leidende staatslieden mogen dan ook nog zoo ijverig trachten om de ontstane barsten in de ver schillende, zoogenaamd eensgezinde groepen te ver bergen, het is een feit. dat zich in de laatste weken groote veranderingen in de Europeesche verhoudin gen aan het voltrekken zijn. Hoe tenslotte de machten zullen krlstalliseeren is op dit oogenblik nog door niemand te zeggen. Veel zal afhangen van de mate waarop Duitsch land zich zal weten te matigen. Eén enkele domme streek van dien kant kan de anderen weer bij el kaar jagen. Men zal dat echter ook in Berlijn wel goed begrij pen en zich dus wel wachten om tartend op te treden. Frankrijk in de knel. Meer dan ooit heeft Frankrijk er belang bij, om goede vrienden met Engeland en Italië te blijven. Nu er een tamelijk sterke verkoeling tusschen deze beide landen is te constateeren, wordt de situatie voor Frankrijk toch wel zeer moeilijk. Vandaag of morgen zal het moeten kiezen! Daar komt nog bij, dat de houding van den Negus van Abessynië weinig geschikt is om Laval moeilijk heden te besparen. Met groote hardnekkigheid klemt de Keizer van Abessynië zich aan den Volkenbond vast en hij trekt daardoor Frankrijk, dat zich zoo graag opwerpt als de verdediger van Genève, steeds weer op den voor grond. Dit is voor Laval buitengewoon onaangenaam, daar hij thans allerliefst zou doen alsof er niets aan de hand was, in de stille hoop dat alles vanzelf terecht zal komen. Graag zou hij, evenals Hitier, rustig zijn aas uit gooien om in stilzwijgen op buit te wachten. Maar dit gaat niet! Wel houdt hij zich erg koest, omdat hij deerlijk in dé klem zit en niet weet hoe zich te keeren of te wenden maar op buit mag hij niet rekenen. De ontwikkeling der dingen doet eerder aan verlies voor Frankrijk denken. Ook Engeland voor een moeilijke keus. Meer en meer blijkt dat de Italiaansche eischen, ten aanzien van Abessynië niet zonder oorlog zullen zijn te verwerkelijken. Rome vraagt niets minder dan het protectoraat en de Negus denkt er niet aan daarin toe te stemmen. Oorlog schijnt dus steeds meer onvermijdelijk en daar Abessynië straks zeker opnieuw een beroep op den Volkenbond, zal doen komt Engeland voor een zeer lastige keus. Ondersteunt het dit beroep, dan verspeelt het voor goed de vriendschap van Italië en is diens uittreden uil den Volkenbond meer dan waarschijnlijk, maar plaatst het. zich niet achter de Abessynsche verlan gens, dan heeft het groote kans dat de watertoevoer naar de Egyptische Soedan in de war loopt. Wie het Tanameer bezit heeft als het ware de kraan in handen, cfie zorgt voor de besproeiing van deze rijke Engelsche kolonie. Ook voor het trotsche Brittannië is aan de ontwik keling van den toestand in Oost-Afrika weinig voor deel en eer te behalen. Een matroos gedood, eon ander zwaatf gewond. Gisteravond omstreeks half negen heeft op' den Ruyghweg te Den Helder een ernstig motorongeluk plaats gehad. Uit de richting van de Sluisdijkstraat naderde met groote vaart een motorrijwiel met duo-passagier, ter wijl uit de Stakmanbossestraat een vrachtauto na derde. De motorrijder vloog tegen den vrachtwa gen op en werd op slag gedood. Het was de matroos le kl. H. Klop. Zijn lijk is naar het marinehospitaal vervoerd. De duorijder, de matroos eerste klas Bieshof werd zwaar gewond en is naar het Maria Hospitaal ver voerd. Hij heeft vermoedelijk een schedelba- sisfractuur bekomen. Na de botsing vloog het motorrijwiel in brand en werd geheel vernield. De zijwand van de vrachtauto werd beschadigd. De bestuurder van den vrachtwa gen bekwam geen letsel. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De politie heeft de zaak in onderzoek. De chauffeur van de vrachtauto, J. de Vrij, vertel de, dat hij met een kalme gang uit de Stakmanbosse straat kwam, om de Ruyghweg over te steken; eerst nog naar links en rechts keek, maar van beide rich tingen geen verkeer had gezien. Op het midden van den weg voelde hij plotseling een hevige schok, ge volgd door een harden knal. Na onmiddellijk geremd te hebben, zag hij de beide personen op eenigen af stand van hun motorrijwiel, dat in lichtelaaie stond, op den grond liggen. Dr. v. Driel, chirurg van het marinehospitaal en dr. M. J. W. Rienks, gemeentearts, waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Beide personen waren gehuwd. Klop was va der van een kind. Ook het tweede slachtoffer overleden. Nader vernemen we, dat ook het tweede slachtoffer, de matroos Bieshof aan zijn bekomen verwondingen is overleden. Auto in de Binnenhaven gereden. Alle inzittenden in veiligheid. Gisteravond omstreeks 10 uur heeft aan hef einde van den weg langs de Binnenhaven een ernstig auto ongeluk plaats gehad, dat voor de betrokkenen nog betrekkelijk goed is afgeloopen. In een vrij scher pen bocht daar ter plaatse, geraakte de bestuurder van een personenauto, de heer D. de J. uit Kolhorn, doordat hij moest uitwijken voor een tegenligger, de macht over het stuur kwijt en hoewel hij krachtig remde, kon hij niet verhinderen dat de wagen tegen een langs den waterkant staand hek aanbotste, een stuk daarvan meenam en vervolgens te water gleed. Van de drie inzittenden kon de chauffeur zich zelf redden, terwijl de andere inzittenden, die een ruit stuksloegen, door handreiking op het droge gebracht konden worden. Een van hen, de heer P. S. is even als de bestuurder in het ziekenhuis opgenomen. D? derde inzittende, een inwoner uit Haarlem, die aan vankelijk spoorloos verdwenen was, is naar het poli tiebureau overgebracht en aan een verhoor onderwor pen. Vermoedelijk is de oorzaak van het ongeval te wijten aan misbruik van sterken drank. (snelkokend) Bij Uw winkelier verkrijgbaar Het scheidsgerecht acht de tegen den gewezen Haagschen hoofdcommissaris ingebrachte beschuldiging volkomen onbewezen. Naar wij vernemen heeft, de arbitragecom missie in de zaak tusschen de familie va.n V. en den heer Van 't Sant, gewezen hoofd commissaris van politie in Den Haag, giste ren uitspraak gedaan. De beslissing der commissie luidt geheel ten gunste van den heer van 't Sant. De tegen hem ingebrachte beschuldiging is volkomen onbewezen geoordeeld. De vorde ringen, welke, tegen hem waren ingesteld, zijn alle afgewezen en de familie van V. is in de kosten van het geding veroordeeld. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN vërkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Nog steeds hccrscht in de gemeente Wormerveer en haar omgeving groote onrust met betrekking tot de wijze, waarop het debacle van de kaséiersfirma Schaap zich zal ontwikkelen. Door de Wormerveersche Middenstandsvereeniging werd in hotel „de Jonge Prins" een spoedvergadering belegd, teneinde onder juridische voorlichting, te be spreken, wat door deze vereeniging voor haar reke ning-couranthouders inzake de debacle bij de firma J. Schaap Lz., voor gedupeerde leden kan worden gedaan. Behalve Van de vereeniging zelve, die voor haar loopende zaken, het organiseeren der winkelweken en de eventueele organisatie van een tentoonstelling of anderszins een „potje" van ca. f 1500 bij deze bank had ge deponeerd, is ook van vele harer leden het rekening-courant saldo verdwenen, hetgeen vanzelfsprekend een groote onrust heeft ge wekt, afgezien van de finantieele bedrijfs schade. De vergadering, welke gepresideerd werd door den heer Joh. P. Roodzant, besloot waar verwacht mag worden dat individüeel optreden zonder succes zal moeten blijven de belangen der leden in handen van het bestuur te stellen, met opdracht aan dit bestuur, alles na te laten wat de taak der justitie ook maar eenigszins kan bemoeilijken of de openbare meening verkeerd beinvloeden. Besloten werd tevens, aan niet-leden het verzoek te richten een gelijksoortige houding aan te nemen. Ter vergadering was mede aanwezig de heer Mr. Kropveld, adviseur van de Ned. Middenstandsbank. Het bestuur zal de zaken vanzelfsprekend strikt za kelijk behandelen en zich niet in autoritaire aange legenheden mengen. „Zaanland" zal reserveeren. De N.V. Electi'ische Stroomverkoop Mij. „Zaanland" is, zooals bekend, voor een bedrag groot f 300.000, bij de Wormerveersche bankfraude betrokken. In de gisteravond door aandeelhouders in deze N.V. de gemeenten Wormerveer, Krommenie, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, West zaan en Wormer gehouden vergade ring, is op voorstel der commissarissen besloten, dit bedrag, dat thans geheel in handen der justitie is, te reserveeren. De rest van het door de liquidatie der Mij. „Zaanland" vrijkomende bedrag, ongeveer f 150.000, zal in verhouding tot de inbrenging aan de gemeenten worden uitgekeerd. Enkele gemeenten hebben reeds voor het hun toekomende voorschot, opgenomen. Deze voorschotten zullen echter voor- loopig worden beschouwd als depositogelden ten ein de de positie van de „Zaanland" ten opzichte van de gemeenten zoo sterk mogelijk te maken. j=EE== van buitengewone kwaliteit. Ook 's Zondags geopend. UIT ONZE OOST. EEN DOEKOEN A.T MENSCHEN OP. Aneta seint uit Soerabaja; In het district Krian is groote opwinding veroorzaakt door het vermoeden dat een Doe koen (Inlandsch geneesmeester en geesten bezweerder) in de dessa Parankradjan eenïge personen naar zijn woning heelt gelokt en daar heeft geslacht en opgegeten. De Doekoen Is reeds gearresteerd. Verder zijn reeds een partij beenderen en een schedel opgegraven, waardoor althans is komen vast te staan, dat een man en een vrouw door hem vermoord zijn. Gevaarlijke geestenbezwering. Grieze- lige vondsten. Nader seint Aneta uit Soerabaja: Bij het nader onderzoek inzake de moorden te Si- dorono is gebleken, dat het hier een gevaarlijke ge- loofsbeweging betreft. De betrokken doekoen noemde zich een gezant van Allah. Hij had vijftien gewapen- do volgelingen om zich heen verzameld. In verband hiermede werd hij Donderdagavond door een wedana met zijn assistenten overvallen. Zij arresteerden den doekoen met alle volgelingen. Bij de daarna gehouden huiszoeking werd een aarden pot gevonden, waarin een geroosterd men- schenhoofd en een partij beenderen werden aange troffen. Tijdens zijn verhoor bekende de doekoen dat hij een man en een vrouw gewurgd had teneinde geesten uit te drijven. Het vermoeden bestaat echter dat de slachtoffers zijn vermoord met een slagwapcn, en dat daarna, het vleesch gegeten is door den doe koen en diens volgelingen teneinde krachtig te zijn voor den strijd. Een groote partij krissen, speren, bijlen en slag wapens, werd in beslag genomen. VERBODEN VISSCHERIJ. Drie prauwen met Japanners aangehouden. Pontianak. Het vaartuig der Gouvernements marine „Valk" bracht drie prauwen aan bemand met 35 Japanners, die vervolgd zullen worden we gens visschen in territoriale wateren. DREIGT EEN NIEUWE REVOLUTIE? Barcelona: In Barcelona en in de ge lijknamige provincie is de staat van beleg af gekondigd. Waarom zulks geschied is, is nog niet be kend. Oviedo: Om te protesteeren tegen de ter dood- veroordeeling van de revolutionnairen van Turon zijn de mijnwerkers in La Felguerra en in de Langreo- vallei in Asturië in staking gegaan. Duizenden huizen onder water. Bruaaen vernield. Reuter seint uit Tokio: Boven West-Japan hebben zware onweders, gepaard gaande met hevigen re genval. gewoed, waardoor vooral de steden Zoeroc- me. Nagasaki, Foekoeoka. Nodsii en Sjimonoseki zijn getroffen. Talrijke tramlijnen en bruggen zijn vernield. Tot nu toe heeft het noodweer zeven dooden ge- rischt, terwijl talrijke personen ..zijn gewond. Voorts worden nog tal van personen vermist. Meer dan 20.000 huizen kwamen onder water te staan, waardoor er ongeveer 200 volkomen werden verwoest. Militairen zijn gerequireerd om hulp te biedent

Schager Courant | 1935 | | pagina 1