100 vel Postpapier BOEKHANDEL TRAPMAN Landdag te Assen Bus met kinderen stert van den weg Negsn dooden, meer dan 200 gewonden WAT NU VERDER? Voorloopïg geen staking in de Amerikaansche mijnen. Aanvaring tusschen twee oorlogsschepen. NOODWEER BOVEN OOST-PRUISEN. Hittegolf in Italië eischt 21 dooden. 1 U,T de OMGEVING Landbouw en Maatschappij Onderl. Brandwaarborg-Maatschappij Vergadering van Deelhebbers Slechts 15 cent Wijkverphging. Harenkarspel-Sint Maarten Moedermrsus Adverteert in dit blad. Heeren Knippen NARKT MRICMÏN^W ONTZETTEND ONGELUK MEÏ EEN ITALIAANSCHE AUTOBUSTREIN, Een ïtaliaansctie autobustrein, waarmee schoolkinderen een reisje maakten, is in de buurt van Moncalvo ontspoord. Negen kinde ren werden op slag gedood, terwijl er 230 werden gewond, van wie twee zoo ernstig, dat zij waarschijnlijk niet meer beter worden. Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld, dat een gezelschap van een paar honderd leer lingen van een instituut der Salesianen te Turijn in een autobus met aanhangwagens een uitstapje maakte. Tijdens de rit sprongen twee banden, doch de chauffeur achtte het niet noodig de schade te herstellen. Op een hellende weg kreeg de wagentrein een snelle vaart en toen de chauffeur de rem men aantrok, sloeg de aanhangwagen met een schok tegen den motorwagen op en schoot los, zoodat de wagen van den weg alviel. Zal de gewezen Haagsche politiecommis saris thans als beklaagde voor den rech ter moeten verschijnen? Dooi- de uitspraak van de arbitragecommissie in de zaak tusschen de familie Van Vredenburg en den gewezen hoofdcommissaris Van 't Sant is aan de civiel rechtelijlcen kant van deze geruchtmakende zaak een einde gekomen. De familie Van Vredenburch is, zooals wij Zater dag reeds berichtten, niet ontvankelijk verklaard in haar eisch tot terugbetaling der afkoopgelden. Het is nu de vraag wat de politie zal doen. De openbare aanklager heeft steeds de zittingen van de comrqissie medegemaakt en is bij alle verlioo- ren aanwezig geweest. Van de daar opgedane indrukken en de resultaten van het nog loopende politioneele onderzoek zal het afhangen of de oud Politiecommissaris van Den Haag op het beklaagdebankje zal moeten plaats ne men. 450.000 man zouden er bij betrokken zijn geweest. Ofschoon de voorzitter van de Vereenigde Mijnwer kersorganisatie, John Lewis, Zaterdagmiddag aan G000 vakvereenigingsvertegenwoordigers van de plaat selijke bonden telegrafisch had opgedragen het werk in het steenkoolgebied van de Alleghanies Maandag 1e doen neerleggen, is deze staking op verzoek van president Roosevelt voorloopig voor den duur van de ïnaand Juli uitgesteld. De mijneigenaren en de mijnwerkersorganisatie zijn overeengekomen voor Juli de oude arbeidsvoor waarden te handhaven. Bij een conflict zouden on geveer 450.000 mijnwerkers betrokken zijn. 6 dooden, 7 gewonden. Rome: Tijdens nachtelijke duisternis manoeu vres zijn in de wateren van Taranto twee verken ningsschepen met elkander in aanvaring gekomen. Daarbij werden van de bemanningen 6 leden gedood cn 7 gewond. De beide schepen konden, ondanks het feit, dat zij ernstige averij bekomen hadden, de ha ven van Taranto binnengeloopcn. Zware onweders losgebarsten, waarbij zes personen om het leven zijn gekomen. Koningsbergen. Boven Oost-Pruisen zijn zware onweders losgebarsten, waarbij in zes gevallen per sonen om het leven zijn gekomen. In het district Ortelsburg zijn een landarbeider en 2 jonge meisjes door den bliksem gedood. In Nikolaiken is een knecht met 2 paarden door den bliksem gedood. In bet district Duesterburg is een op weg naar huis zijnd arbeider eveneens door den bliksem gedood, terwijl in het district Tilsit een jonge boer door den blik sem werd getroffen en gedood. Een groot 'aantal andere personen werd door den bliksem verlamd. Vooral groot is het aantal door den hliksem getroffen paarden en koeien. Ook het aantal branden, dat door den bliksem is veroor zaakt, is buitengewoon groot. Veel vee en oogstvoor- raden, benevens landbouwwerktuigen en huisraad is bij de branden door bet vuur verteerd. In een enkel geval kwamen 250 varkens in de vlammen om. Rome. Do hittegolf, welke Italië teistert, heeft in de laatste 24 uur 21 personen het leven gekost. De temperatuur in de schaduw varieert van 38 tot 40 traden.- OPDRACHT TOT BOUW VAN 60 BOMMEN WERPERS. .Washington: De Amerikaansche minister van marine heeft Consolidated Aircraft opdracht gege ven tot den bouw van 60 groote patrouiile-bommen- werpers. De vliegtuigen zullen een vleugelspanwijdte van 30 M. krijgen en een lengte van 18 M. Voorts heeft de minister 150 vliegtuigmotoren besteld bij een tweede maatschappij. De regeering heeft voor deze bestellingen 8 millioen dollar uitgetrokken. ZANGEN DIJK Winst gasbedrijf. Over 1934 heeft bet gasbedrijf van de gemeenschap pelijke Lichtbedrijven voor de 4 Langendijker ge meenten en St. Pancras een winst gemaakt van f 1750 en het Electriciteitsbedrijf een van ruim f 6060, alzoo samen f 7810 ruim. Ged. Staten hebben, in afwijking van het daaromtrent bepaalde in de ge meenschappelijke regeling, goedgevonden, dat de ge- heele winst in de gemeentekassen zal worden ge stort, zoodat aan iedere gemeente ruim f 1562 zal worden uitgekeerd. In de begrooting voor 1935 is een winst van f 10.000 geraamd. Of men aan dat be drag zal toekomen, zal, bij het verminderde gasver bruik, wel een groote vraag blijven. NOORDSCHARWOUDE. Het schoolfeest. Zaterdag word het schoolfeest gehouden van de openbare lagere school, hetgeen plaats vond onder prachtig zomerweer. De oudsten zijn naar Amsterdam geweest, waar een bezoek gebracht werd aan Artis en Schiphol, te vens werd nog een fijne boottocht gemaakt. De an deren zijn naar Schoorl, Bergen en Castricum aan Zee geweest en hebben niet minder genoten, zoodat wij ook nu weer van een uitstekend geslaagd school feest kunnen spreken, OUDKARSPEL. Ned. Tuindersbond. De afdeeliner van de Nederlandsche Tuindersbond vergaderde Zaterdagavond in het lokaal van den heer G. E. Vis. alhier. In zijn openingswoord wees de heer H. Kaan op de noodzakelijkheid, dat een voorbeeld werd geno men aan Zuid-Holland, waar dé afgeloopen week eien protest-vergadering werd gehouden, dié door 2500 per sonen werd bezocht. Er moeten krachtige pogingen worden gedaan, om de volle 100 van de richtprijs uitbetaald te krijgen. Van het Hoofdbestuur wordt geadviseerd, een stemming te houden onder de kweekers, of zij voor of tegen regeeringsbemoeiïngen zijn. Het antwoord van den Minister op het schijven van den Bond over de executies van landbouwbe drijven wijst er op. dat aan de wenschen van de vereeniging voor het grootste gedeelte is voldaan. De heer Jan van Hout was wel voor saneering. maar dan moest ze beter zijn dan dit iaar. De heer J. Dekker merkt op, dat men thans zelf zijn eigen steun betaalt, terwijl de heer K. Kroon er de aandacht op vestigde, dat tengevolge van de saneering in Nederland, de bollenteelt in het buiten land wordt uitgebreid. Spr. vindt, dat de bezwaren grooter zijn dan de voordeelen. De voorzitter zette het groote verschil uiteen, of men de regeling geheel verwerpt, of dat men op ver betering aandringt. De vooruitzichten van 1935. Voorzitter merkte op. dat thans reeds de aard appelen voor een zacht prijsje naar het buitenland gaan. Het is te voorzien, dat het een debacle wordt. Ons doel moet ziin, te trachten, wegen te vinden oor behoorlijke uitkomsten te krijgen. Bij de regeering moet worden aangedrongen, dat de exportmogelijk heden worden uitgebreid. Er zijn wel middelen, die het voor ons beter kunnen maken. Om succes te sorteeren is de tuinbouw echter te verdeeld. Spr. is er voor, een protest-vergadering te houden in Alkmaar. Nederland gaat achteruit, maar is nog niet zoo arm, dat ze de tuinbouw heelemaal moet laten ondergaan. Er moet geprotesteerd worden. Het is in Noord-Holland veel te rustig. Wil men hiermee echter succes hebben, dan moet dit een massale uiting worden. Mannen en vrouwen zullen er aan moeten meedoen. De heer A. Swager wilde wel gezamenlijk met Zuid-Holland en Friesland naar Den Haag trekken. In Alkmaar zal het niet zoo veel geven. De heer P. Volkers was van oordeel, dat de de monstratie. welke alleen door Zuid-Holland werd eghouden, van de heele bond had moeten uitgaan. De tuinders moeten wel degelijk in actie komen. Spr. vroeg, wat het bestuur wilde doen, als deze demonstratie geen uitwerking heeft. Voorzitter had op de demonstratie te Den Haag een felle toon gehoord. De regeering werd verant woordelijk gesteld voor de ondergang van de Neder landsche tuinbouw. De heer A. Bakker stelde protest-vergaderingen voor in alle provincies, op een en dezelfde dag. In antwoord op de vraag van den heer Volkers, wat men zal doen, als men niets bereikt heeft, ant woordde voorzitter, dat de tuinbouw op zichzelf direct niets kan doen. Als de demonstratie geen succes heeft, komen we weer bij elkaar. De heer Volkers meende, dat men bii de regeering bii den duivel te biecht was. Men besloot de demonstratie te houden. Bii de rondvraag werden eenige vragen gesteld ten aanzien van minimum-prijzen van kool en aard appelen, waarna de voorzitter met een opwekkend woord deze vergadering sloot. SJ NT MAARTEN Onvoorzichtige kleine. Het 5-farig zoontie van "den heer K. de Roo al hier. had de kinderlijke onvoorzichtigheid om van een rijdende hooikros af te springen en zonder om zien de weg over te steken wat tot gevolg had dat hij door een motorrriiwiel werd aangereden en op verschillende plaatsen blessuren opliep. De dokters hulp werd ingeroepen, waarbij deze constateerde, dat geen inwendige kneuzingen waren veroorzaakt. Dit liep gelukkig vrij goed af. De motorrijder, de heer Notteiman, uit Schagen, treft geen schuld. In de gehouden bestuursvergadering der Bond voor Staatspensioen afd. St. Maarten, is wederom be sloten dit. jaar een rijtoer voor de ouden van dagen te organiseeren. Even als voor deze zullen door eenige dames inteekenliisteu bii de burgerij worden aangeboden. Zoo behoort ook het schoolfeest weer tot het verleden en gezegd kan worden, dat het weer alles er op had gezet om het feest, te doen slagen. De grootste klasse, welke naar Amsterdam waren ge togen. hebben daarop vol genoten van Artis. Schip hol. een boottocht door Amstelsgracbten en ook wa ren zij zoo fortuinig „De Oldebarncveld" te zien uit- afd. Wieringerwaard _a T oeg'angskaarten voor den grooten op 16 luli, zijn tot 5 Juli te bekomen bij de Bestuursleden en bij den Secr. D. KAAN Nz., a f 0.25 per stuk. Ook kaarten voor niet-leden. Opgave voor gezamenlijke autobus tot uiterlijk 10 luli» Het Best. afd. Wieringerwaard „Landbouw en Maatschappij" gevestigd te Barsingerhorn. op Donderdag U Juli '35, 12 uur, in Hotel „Vredelust" van I. 1GESZ, S c h a g e n. Rekening en verantwoording over '34. Voorstel van Commissarissen van een toevoeging aan Art. 17 van het Reglement. Verkiezing Commissarissen wegens periodieke aftreding van de heeren W, de Wit Az. en Andr. Wink. Benoeming Commissie nazien reke ning over 1935. Jb. KOSSEN, Directeur. et vloeiblad en balender Nederlandsch Fabrikaatbloc Zij, die wenschen del te nemen aan een gelieven zich daarvor aan te melden voor 15 Juli '35 bijhet bestuur. L. REVERS, Voorz. w^TENHORST, Sect. Dirkshorn, 30 jni 1935. LUTJEWINKEL. Ondergeteekende maakt bekend, dat morgen van 3 tot 9 uur gelegenheid is voor in de oude kaasfabriek van den heer G. BUTTER en voorts alle Maandagen van 3—9 uur. Beleefd aanbevelend, E. KASTEN Winkel. Te koop: Een goed onderhouden KINDERWAGEN (laag model) met vacht. P. BIESBOER Dirkshorn ARBEIDER gevraagd, bij Jb. BUNING, Tweewegen Wieringerwaard. varen, hetgeen bij allen diepste bewondering wite. De kleinere klassen hebben even als alle iare? de reis Schoorl, Bergen. Egmond aan Zee en dever- klikkerties bezocht en van een en ander volo Ge noten. Beide partijen kwamen dus voldaan e op gewekt thuis. Z 1 P E St. MAARTENSBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot M. P. Blaauw.jtudent aan de Technische Hoogeschool te Delft is eslaagd voor het cand. examen le ged. voor civiel igenieur. WARMENHU! ZEN Begunstigd door schitterend? zomerweer hield de Hengelsportvereeniging ,Vischlust" haar tweeden wedstrijd bij den Grebpolder. Aan dezer wedstrijd namen 21 leden deel en in totaal zijn fö baarzen gevangen. De uitslag luidt als volgt: le prijs C. Jonker, grootste baars 27.2 i.M. 2e prijs D. W. C. Pastoor, met 23 st.; 3e prijs F.Slagter, met 15 st.; 4e prijs K. Slot, met 15 st, bij loing; 5e prijs J. Barsingerhorn, met 13 st., 6e prijs J. Zon, met 13 st.; 7e prijs P. Rempt met 13 st., bij loting; 8e prijs A. Barten, met 11 st.; 9e prijs D. de Vries, met 10 st; 10e prijs U. Slot, met 9 st W1 E RINGERM EER Lezing Ir, v. d. Ban. Op initiatief van de Holl. Mij. van Landbouw trad jl. Zaterdagavond in Hotel Smit te Middenmeer voor de 3 gezamenlijke Landbouworganisaties op de heer Ir. v. d. Ban, Rijkswerktuigen Consulent te Wage- ningen. De leiding was in handen van don heer G. School, voorzitter der Holl. Mij. v. Landb,, afd. Wie- ringermeer. De heer Schoorl heet de aanwezigen, alsmede Ir. v. d. Ban, hartelijk welkom, en zegt, dat jle bijzondere positie, waarin de pachters en toe komstige boeren hier verkeeren, eenige voorlich ting wenschelijk doet zijn. Daarop krijgt Ir. v. d. Ban gelegenheid zijn cau serie over .Landbouwwerktuigen en wagens" te hou den. De spr. geeft eerst eenige wenken over het kie zen van hooiwagens. Met het oog op het gevraagde zeer lage draagvermogen, kan men gebruik maken van goedkoop materiaal, voor wielen, assen, enz. On derstellen van gebruikte auto's zijn zeer goed bruik baar, terwijl daarop een dek kan worden aange bracht naar eigen keuze van pl.m. 3 M.1.80 M. Aan wagens voor gemengde bedrijven worden hoogere eischen gesteld en daarom zal deze constructie van solider bouw moeten worden genomen. Spr. noemt hierop diverse typen wagens b.v. Noord-Holl., Zeeuwsche, Groningen wagens, en de driepunts op gang, een type in gebruik bij een bedrijf te \aassen, waarvan binnen afzienbaren tijd een demonstratie zal worden gegeven bij de smederij der Celt. Mij Voor de besturing raadde spr. een autostuur aan, hoewel alsdan niet steeds kort kan worden gedraaid. Voor alle typen is wel komen vast te stam vol gens spr., dat het monteeren met luchtbanden het meest rendabel is met afmetingen van 32 X 6 of 34 X 7, welke banden betrouwbaar zijn tot een ge wicht van 3 tot 4000 K.G. De landbouwwerktuigen besprekend, stelt pi. öe vraag, wat zal men koopen voor werktuigen? roorop stelt spr., dat in het algemeen het door de falrikan- ten geoffreerde vrij goed is. Smaken spelen achter bij aankoop vaak een niet onbelangrijke rol. Voor middel-groote bedrijven raadt spr. aan bij voerkeur goedkoop doch sterk materiaal aan te koopei, b.v. gebruikte werktuigen of niet hyper modern, diordat men bij lat eren ombouw anders veel waardeierlies derft. In den breede ging spr. in op de techösche en practische waarde der diverse landbouwwerktui gen, w.o. de diverse modellen ploegen en egger enz. Door de heeren J. Poot, J. R. Bleelcmeer, Ir. van Kretschmar, J. den Engelse, W. A. Blijdorp, K. Schenk en de heer P. J. Luth werden practische vragea ge- Meld, welke op zakelijke wijze door spr. werdei be- woord. De heer Beukema is het niet eens om zoo te hooi en te gras maar materieel te koopen, doch voelt meer voor aankoop van nieuwe, moderne werktui gen. Ir. v. d. Ban zegt in zijn antwoord dat hij juist om eventueelen ombouw te vergemakkelijken, deze adviezen gaf. Hierop dankt de heer Schoorl voor de leerzame le-* zing en sluit de geanimeerde bijeenkomst met dank voor de belangstelling. LANGE NT) IJ K De invoermoeilijkheden in Frankrijk. Het Centraal Bureau uit de Veilingen heeft zich met een adres tot den Minister van Economische Zaken gewend, in welk adres gewezen wordt op de ernstige benadeeling van de Nederlandsche export belangen, doordien de Fransche regeering de admini stratie der groentencontingenten aan zich heeft ge trokken, zoodat de invoer in Frankrijk niet meer kan plaats hebben op Nederlandsche contingenteerings- certificaten, waardoor het gevaar ontstaat, dat de aan Nederland toegekende contingenten niet inder daad zullen worden gebruikt. Bovendien wordt er op gewezen, dat de Fransche regeering sinds 1934 de door haar afgegeven in voervergunningen aan zulke hooge heffingen heeft onderworpen, dat zij practisch voor alle groenten- soorten uitgezonderd choux a choucroute op een invoerverbod neerkomen. De verschillende belastingen invoerrechten, ïaxe d' importation, taxe sur les licences vormen een bedrag van f 700 per vagon van f 10.000, bij een prijs van f200, 350 pet. van de waarde boven de kosten van vracht, commissie enz. Aan de hand van tal van cijfers, die den achtenitgang van onzen uitvoer van groenten en fruit illuitreeren, verzoekt het Centraal Bureau den Minister ,e willen bewerkstelligen, dat bij het met Frankrijk binnenkort te sluiten contin- genteeringsverdrag wirdt overeengekomen, dat de administratie der Fraische groenten- en fruitcontig- genten weer aan de Med. regeering wordt toever trouwd; de taxes sur es licenses voor versche g-oen-t ten en vruchten worlen afgeschaft, aangezien de Fransche invoerrechte alleen reeds een zoodanige belasting op den onver vormen, dat iedere verhoo ging practisch prohibiief werkt en dat bovendien het Fransqhe invoerrechtop uien, hetwelk onlangs tot f 400 per wagon werd -erhoogd, aanzienlijk wordt ver minderd. MEDEMBLIK, 29 Jmi. Schotsche muizen 2.80—2.90, 'kleine muizen f 2.15 —2.35, Ronde f 4.10—.35, kleine f 2.55—2.85. I WARMENHUIZEN 29 Juni. Aangevoerd: 19877 1^. aardappelen: Schotsche mui zen f 5.50—6.70, drie'ngen f 4.905.40, grove f 4.50— 4.60, kleine f 1.50—210. ALKMAAR, 29 Jui. Eierveiling: 190.000 :ipeieren 5860 Kg. f 2.20 —2.40, 60—62 Kg. f 2.20—S0, 62—64 Kg. f 2.30-2.60, 64- 66 Kg. f 2.50—2.80, endeieren f 1.60—1.80. ALKMAAR, 29 Jui. Botermarkt. Op e heden gehouden botermarkt werd 65721/2 ct. iesteed. Kipeieren (groothandel) f 2.30—2.55. Eendeieen f 1.65. ALKMAAR, 29 Jui. Veemarkt: 6 paanen f 100—160, 6 melkkoeien f 110 —170, 7 nuchtere klvcrcn (slacht) f 4—7, 2 bokken en geiten f 7.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2