Eden brengt rapport uit BERTELS Opzienbarende arrestaties te Eist KIJKEII is K0j9PEn tijCLOECK Engeland was bereid tot gebïedsafstand aan Abessynië. MUSSOLINI WILDE NIET. EEN WOESTELING. RENTEBEPERKING VAN pandbrieven en hypotheken. Echoput gesloten. Ernstige knoeierijen met tarwe. DE MIJN-EXPLOSIE IN BRITSCH-INDIE. Het trottoir opgevlogen. Tusschen auto en muur bekneld. Aardschokken bij de Etna. WATER-CATASTROPHE IN HOEPEL Dinsdag 2 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCHiGER 78ste Jaargang. No. 9754 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.t Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TlëN van 1 tot 5 regels fO.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Teneinde het land een uitweg te geven naar zee en een accoord met Italië te vergemakkelijken. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Eden gisteren zijn reeds aangekondigde verklaring afgelegd over zijn diplomatieke reis naar Parijs en Rome. Hij zeide o.m.: Het doel van mijn reis naar Parijs was van tweeërlei aard. De Britsche regeering wilde de eerste gelegenheid gebruiken om de Fransche re geering een volledige en openhartige verklaring te ge ven betreffende de EngelschDuitsche vlootovereen- komst en tevens met Frankrijk de middelen te be spreken om de onderhandelingen over alle punten van het- Londensche protocol van 3 Februari te be spoedigen. Ik heb den Franschen premier een over zicht gegeven over den inhoud van het Engelsch— Duitsche vlootvérdrag,hem de omstandigheden uit eengezet., waaronder het is gesloten en de redenen, die de Engelsche regeering aanleiding hebben gege ven daartoe. Met dezelfde openhartigheid heeft minister-presi dent Laval de meening te kennen gegeven van de Fransche regeering over dit verdrag. Hij zette ook zijn opinie uiteen betreffende de uitwerking, die dit ver drag zou hebben op de verschillende Europeesche problemen, met welke oplossing beide regeeringen bezig zijn. Wij zoeken op het oogenblik met de Fransche re geering een vorm van samenwerking, die het best in staat is zoo snel en zoo volledig mogelijk de verwe zenlijking van het program van de Londensche pro tocollen van 3 Februari door alle landen tot stand te brengen. Voorts besprak Eden het ItaliaanschAbessynische conflict en verklaarde: Ik heb Mussolini de ernsti ge bezorgdheid van de Engelsche regeering inzake de wending in het conflict tusschen Italië en Abessynië medegedeeld. Ik wees er op, dat de Britsche buiten- landsche politiek op den Volkenbond gegrondvest is en dat dientengevolge de Britsche regeering tegenover gebeurtenissen, die de toekomst van den Volkenbond vergaand kunnen beïnvloeden, niet onverschillig kan blijven. Bovendien heeft de openbare meening van Engeland zeer geprononceerde meeningen over deze quaestie. De Engelsche regeering heeft derhalve met zorg nagegaan, of zij een of andere constructieve bij drage zou kunnen leveren tot een oplossing. Vervolgens heb ik Mussolini den aard be schreven van de door Engeland onder oogen geziene bijdrage, welke ik hem als voorloo- - pig voorstel mocht voorleggen. Dit voorstel betrof in algemeene trekken het volgende: Ten gunste van een definitieve regeling van het Italiaansch-Abessynsche conflict zou de Engelsche regeering bereid zijn Abessynië een gebiedsstrook in Britsch Somaliland aan te bieden, teneinde Abessynië een uitweg naar zee te geven. Dit voorstel zou territoriale en economische concessies van Abessinië aan Italië vergemakkelijken, die dan mogelijk tot stand zouden kunnen komen in den vorm van een regeling. De Britsche regeering zou als tegenprestatie voor dezen gebiedsafstand geen andere concessie willen hebben dan wei- derechten ten behoeve van haar stammen in die gebieden, welke door Abessynië aan Italië kunnen worden afgestaan. Dit voorstel werd niet met een luchtig gemoed gedaan en slechts de ernst van den toestand kon het afstaan van Britsch gebied zonder een gelijkwaardige tegenprestatie rechtvaardigen. Ik betreur het zeer, dat Mussolini niet in staat was dit voorstel te aanvaarden als een basis voor de oplossing van het conflict. Na mijn terugkeer te Parijs heb ik Laval een over zicht gegeven van mijn besprekingen met Mussolini. Toen Eden zijn verklaring beëindigd had, vroeg Lansbury (oppositie) wanneer de regeering zou kun nen mededeelen, wat voor verdere stappen zij zou kunnen doen „om op de Italiaansche regeering in de aangelegenheid van het geschil met Abessynië druk uit te oefenen, zooals de publieke opinie in Europa dien kan uitoefenen." Niemand in het Lagerhuis immers, aldus Lansbury wenscht een politiek van dralen, zooals de regeering die ten opzichte van de gedeeltelijke verovering van China door Japan gevoerd heeft. De minister van buitenlandsche zaken, Hoare ant woordde hierop, dat hij de buitengewone urgentie van deze kwestie volkomen inzag. Hij kon evenwel niet met beslistheid zeggen, wanneer de regeering het Lagerhuis verdere bijzonderheden zou kunnen me dedeelen. Zij wil namelijk niets doen, wat op de door haar gewenschte ontwikkeling der dingen een nadeeligen invloed zou kunnen hebben. Lansbury verklaarde toen, dat men weliswaar alles in ruime mate aan de regeering moet overlaten, maar dat tenslotte toch het Britsche parlement ver antwoordelijk is. Hij wenschte daarom niet, dat een nieuw fait accompli in de Abessynische kwestie zou worden geschapen zonder dat tevoren het Lagerhuis, den volkenbond of andere personen geraadpleegd zouden zijn. Hoare antwoordde hierop: „Het Lagerhuis moet de regeering in deze aangelegenheid vertrouwen. Als het dit niet wil, dan gaat de heele basis van ons werk verloren. Het Britsche voorstel had de bedoeling uit een zeer kritieke situatie te geraken, die overal cata strofale gevolgen zou kunnen hebben, wanneer ze niet juist behandeld wordt. Het provisorische voor stel van Engeland was niet aanneembaar en ik geloof daarom, dat het vervalt." Hiermede waren de debatten beëindigd. Bewoner van Venlo, onder invloed van ster ken drank, wil den onderwijzer met een mes te lijf. Zaterdagavond hebben bewoners van den Kalden- kerkerweg te Venlo, de hulp der politie ingeroepen, omdat een leidekker, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, den hoofdonderwijzer T. met een mes bedreigde. De hoofdonderwijzer, die in het tuintie voor ziin woning zat. werd door den leidekker P. van T. las tig gevallen, omdat de hoofdonderwijzer een opmer king over de kleeding der kinderen van Van T„ die bij den hoofdonderwijzer od school gaan zou hebben gemaakt. De hoofdonderwijzer zond den man weg en verzocht hem terug te komen, indien hil nuchter was. Hierover maakte de man zich zoo kwaad, dat hij den onderwijzer met de vuist in het gezicht sloeg. Vervolgens greep de dronken man een mes uit zijn zak en wilde hij daarmee den onderwijzer te lijf. Deze nam de vlucht achtervolgd door Van T., die met het geopende mes den hoofdonderwijzer op de hielen zat. De onderwijzer slaagde er in ach ter de woning over een heg te springen. Hij wist zoodoende den kelderingang van ziin woning te be reiken en zich in veiligheid te stellen. De woeste ling greep daarna een emmer en wierp deze door de ruiten van de woning van het schoolhoofd. Vervolgens pakte hii een bloempot en beukte daar mede de voordeur. Intusschen was de politie gewaar schuwd. waarop Van T. het hazenpad koos. Toen de politie enkele minuten later verscheen was de dronken man verdwenen. Hii werd in ziin woning opgezocht en daar door de politie gearresteerd. Deze arrestatie ging met een hevig verzet van de zijde van den arrestant gepaard. Twee politie-mannen liepen hii deze arrestatie lichte verwondingen op. Zwaar geboeid werd de man naar het politiebureau gebracht, waar hij er ontnuchtering werd opgesloten. Tijdens de arresta tie zou de aangehoudene ook een der hoofd-agenten hebben bedreigd. Op last van den commissaris van politie is de man Zondagmiddag voorloopig op vrije voeten gesteld. Wetsontwerp nog deze week te wachten In verband met den in het voorloopig verslag over het bezuinigingsontwerp geoefenden aandrang om te komen tot verlaging van vaste lasten, is de regeering voornemens na de maatregelen inzake de landbouw- hypotheken nu ook de lasten van de hypotheken op het bebouwde te verminderen. De „Stand." weet in dit verband te melden dat een wetsontwerp in voorbereiding is en reeds den Raad van State gepasseerd, waar bij de rente van pandbrieven zal worden be perkt tot 4 pet. en de rente van vorderingen onder hypothecair verband op 4% pet. Naar wij vernomen hebben, zou dit wetsontwerp nog deze week bij de Kamer worden ingediend. Men herinnert zich, dat in de Kamer het verlangen tot uiting is gekomen bij de behandeling van de mo tie-Vliegen, dat het Kabinet met voorstellen inzake de verlaging van vaste lasten zou komen, vooraleer de publieke behandeling van het groote bezuinigings ontwerp een aanvang zal nemen. Gisteren is de Echoput te Apeldoorn definitief voor de publieke bezichtiging gesloten en de op wachtgeldstelling van den kantonnier Bos, die de revenuen dezer bezichtiging ontving, ingegaan. De sleutel is gedeponeerd ten kantore van de directie van den Rijkswaterstaat. In de laatste weken heeft de Echoput op de zomer- sche dagen nog vrij veel belangstelling getrokken. Met ingang van 3 Juli a.s. zal de woning van den kantonnier voor afbraak gereed moeten zijn. Het staat echter vast, dat de Echoput zal blijven bestaan. Aangaande de exploitatie schijnt echter tus schen het Kroondomein en Waterstaat nog niet de noodige overeenstemming bereikt te zijn. Hei rijk voor tienduizenden guldens bena deeld. - Gemeenteraadsleden in arrest. Geruchtmakende onthullingen te wachten. In de gemeente Eist bij Nijmegen zijn ernstigs knoeierijen ontdekt met buitenlandsche tarwe, waardoor het rijk voor tienduizenden guldens is be nadeeld, terwijl uit het onderzoek voorzoover dit thans reeds is gevorderd, is komen vast te staan, dat de fraude zich over het geheele gebied van de crisis- centrale, gevestigd te Arnhem, nl. over de provincie Gelderland, Overijssel en Utrecht, uitstrekt. Reeds eenigen tijd geleden deden door de Betuwe geruchten de ronde, dat de politie knoeierijen op het spoor was gekomen. Op zichzelf was het ontstaan van deze geruchten niet vreemd; immers, het was reeds lang een publiek geheim, dat met de steun maatregelen voor land- en tuinbouw op zonderlinge wijze werd omgesprongen en dat het daarbij niet al tijd eerlijk toeging. Deze geruchten kregen voedsel, toen eenige we ken geleden te Eist een zeer opzienbarende arrestatie werd verricht, n.1. van het lid van den gemeenteraad den heer H. J. Jonker, die ter plaatse een banketbak kerij heeft en die in tal van organisaties op Christe- lijken grondslag een vooraanstaande plaats inneemt. De heer Jonker had n.1. geknoeid met het z.g. meel B waarvoor, ingevolge de bepalingen van de crisiswet- ten, uitsluitend voor het bakken van biscuits een rijksbijslag wordt verleend. Aan het licht is gekomen, dat de heer Jonker groo te partijen meel van B. ontving, daarvoor den rijks bijslag incasseerde, doch het niet gebruikte voor het bakken van biscuits, maar het voor andere doelein den aanwendde en in sommige gevallen met een groote winst verkocht. Op deze wijze heeft de heer Jonker fraude gepleegd tot een bedrag van duizen den guldens. De justitie te Arnhem vond de hande lingen van zoo ernstigen aard, dat na zijn volledige bekentenis het voorloopig arrest niet werd opgehe ven. Op 9 Juli a.s. zal deze zaak voor de rechtbank te Arnhem worden behandeld. De heer Jonker is in tusschen failliet verklaard. 22 dooden en 25 gewonden. Het aantal personen, dat bij de ontploffing in .de mijn in de Britsch-Indische provincie Bihar (zie ook elders in dit nummer) om het leven gekomen is, bedraagt volgens de jong ste opgave 22, terwijl 25 personen gewond werden. De adjunct-directeur van de mijn werd bij na 100 meter ver weg geslingerd en was op slag dood. Alle dooden zijn inlanders. De brand in de mijn is nog niet gebluscht. Het treinverkeer in de omgeving is stopgezet uit vrees voor verdere ontploffingen en ver zakkingen van het terrein. Ernstig motorongeluk te Zand voort. Gisteravond heeft op den hoek van de dr. Joh. Metzgerstraat te Zandvoort een ernstig motoronge luk plaats gehad, waarbij 1 persoon zwaar gewond werd. Omstreeks half elf wilde een motorrijder met volle vaart een bocht nemen toen hij plotseling het ge vaar van zijn handeling inzag. Hij trachtte nog te remmen, doch kon niet verhinderen dat hij het trot toir opvloog en tegen een steenen hek terechtkwam. De duorijder vloog over het hek heen en kwam zwaar gewond in den tuin terecht. Dr. C. A. Stiggelen die onmiddellijk gewaarschuwd werd en spoedig ter plaatse was en de eerste hulp verleende, constateer de een ernstige hoofdwonde en een gebroken arm. De motorrijder zelf werd licht gewond. Nadat door de politie proces verbaal op was ge maakt, werd het motorrijwiel dat zwaar beschadigd was, in beslag genomen. Bij onderzoek bleek dat de motorrijder noch in 't bezit van een rij- noch van een nummerbewijs was. Omtrent de namen van mo torrijder en duorijder, welke laatstgenoemde per au to naar zijn woning te Amsterdam vervoerd is, kon den wij niets te weten komen. MIJNONGELUKEN EEN WONDERLIJKE REDDING. Hindenburg. In den nacht van 22 op 23 Juni was in de Delbrueckmiinen een ontploffing ont staan. tengevolge waarvan een 53-iarige arbeider van de buitenwereld werd afgesneden op een diepte van 130 M. .Na negen dagen heeft het bergingswerk onverhoopt nog tot een gunstig resultaat geleid. Gis termiddag n.1. vond men den ongelukkige nog le vend. Hii had ziin leven te danken aan het feit. dat op de plaats des onheils een waterleiding aanwe zig was, die door de ontploffing niet was aange tast, zoodat hii voorzien was van drinkwater. Verzachting van de Crisisgevolgen. Pluimveehouders voederen met BERTELS' Kunstkorrel het meest economisch en onder vinden het minst de nadeelen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Zij verkrijgen bij lagere voeder- kosten een hoogere eierproductie, dan door voedering met ochtend- voeder en gemengd graan of ge mengd graan alleen. Vraagt offert» bij Uw leverancier of direct dan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam De nasporingen die in verband met deze affaire werden gedaan, hebben er toe geleid, dat men tot de ontdekking van tallooze andere, nog veel ernstiger fraudes is gekomen, die echter geheel los staan vani de af faire-Jonker. Ook hierbij bleken al spoedig per sonen te zijn betrokken, die een vooraanstaande rol vervulden. Het onderzoek werd zeer bemoeilijkt door de zwijg zaamheid van de bevolking en het feit, dat zoo vele personen bij de frauduleuze handelingen betrokken waren. Vrijdagavond laat is het gemeenteraadslid Wit jes. een man. die te Eist een zeer vooraanstaande positie inneemt en voorzitter of bestuurslid is van verscheidene katholieke organisaties, aan een lang durig verhoor onderworpen. Het resultaat van dit verhoor is geweest, dat de heer Witjes in voorloo- pige hechtenis werd gesteld. Bovendien werd op dienzelfden avond de molenaar Jansen uit de buurt schap Lynden, gemeente Eist gearresteerd. Na deze arrestatie en het verhoor van de arrestanten werden; gegevens verkregen, die er toe leidden, dat het on derzoek over een groot deel van de Betuwe en zelfs tot in Zeist werd voortgezet. Ernstig verkeersongeluk te Oud-GasteL Gistermiddag om half vier heeft op het kruispunt Veerkensweg-Achterdijk te Oud-Gastel een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van den expediteur van Merrien- boer uit Oud-Gastel kwam daar in botsing met een personenauto, bestuurd door den heer Vermeulen uit Oudenbosch. Deze was genoodzaakt het stuur om te gooien met het gevolg, dat de wagen tegen de bakkerij van den heer Van der Heyden vloog, waar juist het negenjarig zoontje van den landarbeider Verhelst stond. Het knaapje geraakte bekneld tus schen auto en muur. In zorgwekkenden toestand is de ojngen, wiens linkerdijbeen onder meer verbrij zeld was, naar het Sint Jan's Ziekenhuis alhier ver voerd. Men vreest voor zijn leven. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. De inzittenden bleven echter ongedeerd. Gemeentepoli tie, marechaussee en doktoren van Sussanten en Knitel waren kort na het ongeluk ter plaatse. Rome: In de omgeving van het aan den voet van de Etna gelegen stadje Aciceale zijn gistermor gen om half vijf en om om kwart over tien twee hevige aardschokken waargenomen, tengevolge waarvan eenige groote huizen en 28 kleine boeren woningen verwoest werden. 50 personen werden licli gewond. ERNSTIG ONGELUK IN ENGELAND. Zes passagiers verbrand Reuter seint uit Londen: Op het vliegveld Ronald- sav op het eiland Man is vanmorgen een vliegtuig gevallen. Zes passagiers zijn levend verbrand. De vier voornaamste rivieren meer dan zes meter gestegen. Shanghai. Nabij Hangkou hebben de wateren van de Jangtse Kiang een nog niet voltooiden dijk vernield, waardoor meer dan 300.000 morgen land werden overstroomd en duizenden huizen onder wa ter werden gezet. Omtrent het aantal dooden is nog niets bekend. Een brug in een der voorsteden van Hangkou is weggesleurd. In Oost-Hoepei is het auto- en trein verkeer gestremd. Nabij Woehoe bereikte het water ziin hoogsten stand sedert drie iaar en de toestand is hier zeer precair. De vier voornaamste rivieren van de provincie Hoepei ziin meer dan zes meter gestegen. Ook in Kwantoeng en Tsjing Kiang ziin door don sterken regenval de rivieren gewassen en buiten haar oevers getreden. ONTPLOFFING TIJDENS WIJNFEEST. Tijdens een wijnfeest ontplofte in een PoolscTi dorp bij Warschau tengevolge van de hitte 't in een ruimte gereed gelegde vuurwerk. Een groot aantal personen werd gewond, waarvan 7 zoo zwaar, dat! zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1