Voorloopig bestuur voor de Wieringermeer Uk HH Burgemeester van een „gemeente in wording." De Pasta danst ■Al. NU DE HANDLANGERS AAN DE BEURT Een wilde jacht op smokkelaars. M1LL10ENEN-INK0MENS IN AMERIKA. Ingediend is een wetsont.werp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelcn van het IJsselmeer. Art. 1 luidt: Er wordt ingesteld een rechtspersoon lijkheid bezittend openbaar lichaam „De Wieringer meer", dat naar de bij deze wet gestelde regelen is belast met: I. De leiding en de uitvoering van den verderen inpolderingsarbeid in de Wieringermeer, daaronder begrepen liet geschikt maken van de binnen zijn gebied gelegen gronden voor gebruik," in het bijzon der voor de uitoefening van den landbouw, voor be woning en voor verkeer te land en te water; II. Het eigenaarsbeheer van de staatseigendom men binnen bet inpolderingsgebied, met de bevoegd- beid, van deze eigendommen ten hoogste 3000 ha. in staatsexploitatie te houden; III. liet treffen van voorzieningen ter behartiging van de waterstaatsbelangen binnen het hiervoren on der I. genoemde inpolderingsgebied, voor zooveel die taak niet aan anderen is of zal worden opgedra gen en het beheer van door de Kroon aan te wijzen waterstaatswerken buiten dat gebied, onder nako ming van ten aanzien dier werken door het Rijk aan gegane verplichtingen; IV. Het treffen van de gemeentelijke voorzienin gen, welke voor de tot het gebied van dat lichaam hehoorende gronden en wateren, in afwachting van de gemeentelijke indeeling daarvan, voor zooveel deze noodig is, worden vereischt. 'Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Werd aanvankelijk gedacht aan de inrichting van een openbaar lichaam, dat zoowel de inpoldering van dc Wieringermeer als die van elke verdere in het IJsselmeer Ier hand te nemen inpoldering zou kunnen omvatten, thans wordt hij nader inzien beter geoor deeld, de voorzieningen in de eerste plaats te doen strekken tot het onmiddellijk noodige, inzonderheid tot de Wieringermeer. Daarnaast behoort de moge lijkheid te worden geschapen, dat de organen, welke in de Wieringermeer ervaring op dit bijzondere be- sluursterrein hebben verworven, deze ook aan an dere gebieden, welke voor inpoldering in aanmer king komen, kunnen ten nutte maken. Dc regeering wcnscht nu aan één openbaar lichaam „De Wieringermeer" de zorg voor den verderen in- polderingsarbeid in het reeds drooggelegde gebied van het IJsselmeer in zijn verschillende schakeerin gen cn in zijn vollen omvang op te dragen. De regeering acht het wenschelijk, verordende be voegdheid to verleen en aan het in te stellen lichaam, teneinde dit in staat te stellen, de noodige voorzienin gen te treffen om de waterstaatsbelangon in het in polderingsgebied- veilig te stellen. Op deze wijze De- staat de mogelijkheid tot het vaststellen van keuren van dezelfde strekking als in waterschappen voor komen. Daar aan het nieuwe lichaam een belangrijke ar beid zal worden toevertrouwd, welke nog groöte fi- nancieele offers van de rijksschatkist vraagt, en waar aan grootc financieele verantwoordelijkhéid is "ver bonden, komt het de regeering voor, dat de vast stelling der begrooting dient te geschieden hij de wet, zoodat de begrooting ook in onderdeelen onder worpen is aan de controle van de Volksvertegenwoor diging. Ook het eigenaarsbeheer, waaronder valt de uit gifte van gronden, komt bij het in te stellen open baar lichaam, daar ook dit beheer en die uitgifte deel uitmaken van den inpolderingsarbeid. Thans ge schiedt een en ander onder verantwoordelijkheid van den minister van financiën. Overwogen is, de geheele onderneming, welke geleid wordt door een verantwoordelijke instantie, ook slechts aan één mi nister verantwoordelijk te maken; doch het kwam ten slotte niet geraden voor, den eenmaal gegroeiden toe stand ingrijpend te wijzigen, zoodat een tusschcn- vorrn is gekozen, waarbij het orgaan voor het eige naarsbeheer verantwoordelijk is aan de ministers ,van Financiën en Waterstaat beiden. Door dc instelling van een lichaam met verorde nende bevoegdheid kan de „gemeente in spe" (die nog niet „gemeente" mag heeten) provisorisch krij gen haar raad, haar college van B. en W. en haar burgemeester, zonder dat daarvoor alle bevoegdhe den, noodig tot het vormen van die organen, aan de bevolking in den polder worden gegeven. WERKZAAMHEID DER MEXICAANSCHE VULKANEN. Mexico City. De Colima-vulcaan, een der beide groote werkende vulcanen in Mexico, is tengevolge van de jongste aardbeving in het district Colima wocr actief geworden. In de naaste omgeving van de vulcaan meent men echter nog geen reden tot onge rustheid te hebben. GASONTPLOFFING TE BERLIJN-STEGLITZ. 1 In een woning te Berlijn-Steglitz had gistermor gen een gasontploffing plaats, waardoor een vrouw werd gedood, een andere vrouw licht en een derde vrouw zwaar werd gewond. De ontpoffing veroor zaakte groote materieele schade en alle ruiten van de woningen in de omgeving sprongen. Een paar uit het land van den ■m zigeunerbaron. 1 i Zij die spionnagediensten hebben verricht voor de Ossche bende De Kon. Marechaussée te Oss gaat nog steeds on vermoeid voort om klaarheid te brengen in de vele duistere misdrijven die de Ossche bende heeft be dreven. Uit het onderzoek is aan het licht gekomen, dat vele personen voor de bende spionnagediensten hebben verricht. Zoo was het dan ook mogelijk, dat deze haar operatieterredn niet tot Oss behoefte te bepalen, doch dat de werkzaamheden zich konden uitstrekken tot in den versten uithoek van Noord- Brabant. Nu de hoofddaders der verschillende overvallen met berooving veilig achter slot en grendel zitten, komen do handlangers aan de beurt. Zaterdagavond is de Kon. Marechaussee te Oss tot arrestatie over gegaan van iemand, die als betaalde handlanger der bandieten is opgetreden, n.1. de 38-iarigo kip- peiihandelaar M. v. d. E„ uit Oss. Deze zou tegen betaling aan de bekende Ossche misdadigers P. de B. en J. C. de aanwijzingen heb ben verstrekt, die den overval met roof op den 72- iarigen alleenwonenden Geven uit Deurne hebben mogelijk gemaakt. De kippenhandelaar was op Ce hoogte, dat de oude alleenwonende man er warm pjes bij zou zitten. Ten einde het terrein te verken nen vervoegde hij zich. zoogenaamd om kippen te koopen. bii den landbouwer, waar hij meermalen geruimen tijd bleef zitten praten en zelfs koffie heeft gedronken. Inmiddels gaf liii ziin oogen ter dege den kost en nam hü de situatie ter plaatse grondig op. Daarna heeft hii zijn bevindingen aan de boven genoemde misdadigers medegedeeld, die hem nadat de overval was gelukt een zeker bedrag aan geld als belooning voor zijn moeite hebben uitgekeerd. In den nacht van 3 op 4 Juli van het vorig iaar begaven P. de B. en J. C. zich naar Deurne. waar zij het huis van den grijsaard binnendrongen. Zij over vielen den ouden man op ziin bed en mishandel den hem vrii ernstig, toen hij aarzelde te zeggen, waar hij ziin spaarpenningen placht te bewaren. Met medeneming van een flink bedrag verdwe nen de mannen in het duister, zonder een spoor achter te laten. Uit den geheelen opzet van den over val bleek, direct bii het politie-onderzoek. dat hier personen uit de Ossche onderwereld aan het werk geweest waren* In verband hiermede werd C. gearresteerd, doch toen de zaak voor de rechtbank te Roermond werd behandeld, bleek de schrik voor de Osschenaren er zoo in te zitten, dat het slachtoffer verklaarde, zich niets meer te herinneren. Bij het politie-onderzoek had hij pertinent C. als een van de daders aangewezen. Ook de andere getuigen in deze zaak bleken plotseling aan geheugen-stoornis te lijden Naar verluidt hebben handlangers van de Ossche bende de getuigen bewerkt en deze waren zoo be nauwd geworden, dat zij niets meer ten nadeele van de misdadigers durfden te zeggen. C. en P. de B. moesten toen worden vrijgesproken, ondanks het feit, dat de justitie overtuigd was, dat hier de werkelijke daders in de verdachtenbank zaten. Deze vrijspraak was de laatste triomf van de Ossche misdadigerswe- reld. Thans zal v. d. E. als verdachte worden gehoord, waarbij de hoofddaders tegen hem als getuigen zul len moeten optreden. De gearresteerde v. d. E. houdt nog steels vol, dat hij geheel onschuldig is aan het hem ten laste gelegde, maar er zijn voldoende be wijzen van schuld tegen hem aanwezig. intusschen blijkt, dat dc politie nog niet aan het einde van haar taak tot zuivering van dc Ossche onderwereld is gekomen. Immers men vraag-t zich ter plaatse af, waar de vele gouden en waardevolle voorwerpen zijn gebleven, die de bende heeft buitge maakt. In dit verband worden verschillende namen van helers genoemd. Ook is het een algemeen bekend feit, dat de bende leden meerdere malen beschikten over bankbiljetten van duizend gulden, welke vanzelfsprekend .verzil verd moesten worden. Naar verluidt, zouden verschillende personen er zich toe geleend hebben, om deze bankbiljetten tegen circa 800 gulden in te wisselen. Zij waren er dus van op de hoogte, dat dit geld van diefstal afkomstig, was. Men wacht thans af, of te toekomst zal uitwij zen, of deze geruchen waarheid bevatten. Op dezen dag, precies 35 jaar geleden, op den 2den Juli 1900 startte voor de eerste maal een luchtschip van Graf Zeppelin, de „L.Z. 1". Drie faar later werd het voor oudroest verkocht. En nu, een kwart-eeuw verder, behoort zij tot een van de zekerste middelen op luchtverkeersge- bied. Van de start op 2 Juli 1900 geven we hierboven een afbeelding. Smokkelauto na beschieting door achter volgende veldwachters aangehouden. Gisternacht bevonden een rijks- en gemeenteveld wachter zich op den Napoleonweg onder Neer. Uit België naderde een personenauto. De politiemannen sommeerden den bestuurder te stoppen, doch inplaats hieraan te voldoen, gaf deze vol gas en reed in volle vaart door in de richting Kessel. Onmiddellijk stel den de politiemannen, die over een motorrijwiel be schikten, een achtervolging in. In razend tempo re den zij den smokkelauto achterna. Nabij Kessel slaagden zij er in den smokkelauto in te halen. De smokkelaars reden door in de richting Venlo. De po litiemannen bleven achter de auto rijden en schoten de achterbanden lek. Daarna begon de auto te slin geren en kwam tot stilstand. Hals over kop sprongen toen twee mannen uit de auto en namen de vlucht. De politiemannen achter volgden de smokkelaars in een korenveld. Het ble ken te zijn van D. en L., twee beruchte smokkelaars uit Weert. Beide mannen werden ingerekend. Bij on derzoek bleek de auto 150 Kg. frauduleus ingevoerde Belgische suiker te bevatten. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. De smokkelaars zijn voorloopig aangehouden, doch na verhoor en proces-verbaal op vrije voeten gesteld. Roosevelt's nieuwe „operatie-basis". Washington. Even na de aankondiging door president Roosevelt van het wetsontwerp tot verhoo ging der belasting op groote inkomens en erfenis sen, heeft het departement van financiën onthuld, dat in 1933 zes en veertig personen oen inkdmen hadden van meer dan 1.000.000 dollar. Dit cijfer is in vele jaren niet zoo laag geweest. In 1929, dat als het jaar van den grootsten bloei in Amerikas geschiedenis beschouwd wordt, waren er niet minder dan 513 personen met een inkomen van een millioen dollar of meer. De verdeling van de zes en veertig hoogste in komens is als volgt: Vijf millioen dollar; 1; drie-vijf millioeen dollar 2; Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur; 763 m.M< Temperatuur: 21 gr. C. is 70 gr. F. Verwachting: Krachtige wind uit Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke richting, licht to zwaar bewolkd. Verdere vooruitzichten: Kans op regen, iets koelen NORMAAL PAPPOEDER voor het besproeien van aardappelen leveren wij tegen den laagsten prijs* TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. twee-drie millioen dollar: 8; anderhalf-twee miN lioen dollar: 6; één-anderhalf millioen dollar: 29. Washington vraagt zich thans af, of president Roo* sevelt ook de belasting op inkomens van minder dan één millioen dollars wil verhoogen. In zijn boodschap aan het Congres noemde hij ter illustratie een bedrag van een millioen dollar. KINGSFORD SMITH'S „SOUTHERN CROSS" AANGEKOCHT. Camberra. De Australische regeering heeft hot beroemde vliegtuig van Sir Charles Kingsford Smith. waarmede hii verscheidene groote vluchten en O co- aanvluchten heeft ondernomen, de „Southern Cross", voor den staat aangekocht voor een bedrag van! 3.000 pond sterling. Heb je reeds van die 100 pop gehoord, die je aan le buurman geleend heb. Nou, en of, iederen dag, want hij heeft er radio voor gekocht. De raad dezer gemeente vergaderde Maandag avond acht uur ten raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler. Secre taris de heer K. G. Reinders. Allen waren aanwezig. De werkverschaffing in Schoorl is met ingang van heden stopgezet. Nu is men op de Wieringermeer aangewezen. Gelukkig zijn thans in he vrije bedrijf met overheidssteun een flink aantal arbeiders ge plaatst. Slechts zes werken er thans in de Wierin germeer. Zaterdag waren er nog 20 werkloozen. Het aandeel in het voordeelig saldo van de Ge zondheidscommissie te Schagen was voor deze ge meente f23.91. Ged. Staten berichtten, dat het presentiegeld voor de raadsleden op f 2 per vergadering was vastgesteld De Wethoudersvergoedingen werden goedgekeurd op f175 per jaar. Het adres van het Nationaal Comité tegen het al coholisme over vermindering van het maximum aantal verloven en vergunningen werd voor kennis geving aangenomen. Behandeld werd hierna het adres van de directeu ren van den Keuringsdienst van Waren, gericht to« de Staten-Generaal, waarin wordt aangedrongen deze diensten niet op te heffen. Ook hier zou ophef fing worden betreurd. De raad besloot het aandeel der gemeente in de rente van de door de Provincie beschikbaar gestelde gelden aan tuinders voor rekening der gemeente te nemen. Dit bedraagt voor Boerenleenbank I f43.97 en voor Boerenleenbank II f 71.41 Vi. Het gemeentebestuur van Alkmaar verzocht, adhae sie te willen betuigen aan het adres van die ge meente om aan te dringen, dat bjj eventueele samen smelting der Kamers van Koophandel, de zetel Alk maar wordt behouden. Aldus besloten. Do caféhouders verzochten verlaging van den grondslag biljarten voor de pefs. belasting. B. en W. stelden voor, hierop afwijzend te be schikken. Voorzilter wees op de soepele bepalingen omtrent de ruimte der café's, nl. de gelijkstelling met win kels. Het voorstel van B. en W. werd aldus aange nomen. Verhooging keurloonen. In verband met het niet sluitend kunnen maken van de begrooting 1935 van den Vleeschkeurings dienst, wordt voorgesteld, de keurloonen eenigszins te verhpogón. De heer Kooij vroeg, of de onkosten niet kunnen worden verlaagd. Verhooging van keurloonen zou toch een verhooging der vleeschprijzen tot hebben. Voorzitter antwoordde, dat de salarissen niet meer kunnen worden verlaagd. Die hebben reeds 16 verlaging gehad. De salarissen moeten geen sluitpost worden. De heer Kooij wilde dit ook niet, maar alle uitga ven verlagen. De heer Kansen merkte op, dat het wel uitmaakte, welke salarissen de titularissen hebben. Er zal wel iets meer van af kunnen dan van iemand die f 15 heeft. De Voorzitter zeide, dal in de commissie wel dege lijk deze zaak breedvoerig is besproken. Tenslotte is men met dit voorstel gekomen. De heer Schrijver zeide dat men eerst had gedacht, dat loonsverlaging ons uit de crisis kon helpen. Daar op komt men nu terug. Koopkrachtverhooging moet er nu komen, daarom de salarissen niet omlaag. De heer Barten zeide, dat de verhooging van den vleeschprijs heel gering zal zijn, deze is niet noodig, met de tegenwoordige vergoeding, die de slagers er voor vragen. Na eenige bespreking werd het voorstel aangeno men. Verhuring gymnastieklokaaL De gymnastiekvereen. D.V.V. berichtte, dat zij niet op de voorwaarde kan ingaan, voor de huur van het gymnastieklokaal. Men stelt voor, de vergoeding te bepalen op f 1 per avond, een totaal bedrag van f 30. De raad had voorgesteld f 3 per avond. De meerderheid van B. en W. stelt thans voor f 0.75 per avond te berekenen plus de kosten aan vuur en licht. De minderheid wilde het schrijven voor kennisge ving aannemen, omdat reeds een beslissing is ge nomen. De heer Ootjers verdedigde het voorstel van de meerderheid. Het gebouw is voor het gebruik. Dit is een billijk voorstel, meende spr. Het moet niet zijn om er voordeel aan te behalen. De Voorzitter (minderheid) zeide, dat dit laatste de vorige maal ook niet voorzat. Spr. dacht, dat het nu een nadeel zou beteekenen. Na nog eenige bespreking werd het voorstel van de meerderheid aangenomen. De Commissie voor Langendijk tot het houden van cursussen in huishoudelijke werkzaamheden ver zocht beschikbaarstelling van een lokaal der O. L, school voor het geven van die cursussen. Aldus besloten. B. en W. stelden voor een bedrag van f 2.10 per werklooze beschikbaar te stellen voor het verleenen van extra steun aan werkloozen, te berekenen over een gemiddeld aantal van 40 werkloozen. Werd goedgevonden. Vastgesteld werd het kohier der hondenbelasting, met een aanslag voor 71 bonden, tot een totaal be drag van f 211.—. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4