Het verpoederen van onder- me voor veevoer De Langendijker Groentenveilingen. Raad Wieringerwaard. De inzet beter dan het vorige jaar al thans voor vroege aardappelen alles kon tegen goede prijzen worden geplaatst Duitschland komt nu aan de markt met de tomaten ging het beter grootere aanvraag uit Engeland prijzen verdub belden op 't laatst der week weer ster kere daling boswortelen lage prijzen bloemkool had te lijden van het war me weer zeer lage prijs eerste aan voer van roode kool geen hooge prijs. Het nieuwe seizoen zette beter in dan het oude. Het was maar de vraag voor de tuinders, of die goede inzet van langen duur zou zijn. Op 't oogenblik is die vraag nog niet bevestigend te beantwoorden, om dat de nieuwe campagne nog slechts drie weken aan den gang is. Tot nu toe mag echter met voldoening worden geconstateerd, dat er geen reden tot klagen is, als men tenminste let op het verloop van den handel in vroege aardappelen. Deze domineeren nog aan onze veilingen. Wel komen er verschillende an dere producten aan de markt, doch goede prijzen ivoor deze artikelen zou niet de beteekenis hebben, dat het met de uitkomsten van den tuinbouw naar wensch gaat, doch als de vroege aardappelen slechte prijzen opbrachten, dan zou daarmee het tegenwoor dige lot van den tuinder weer zijn bepaald. Gelukkig loopt het met de nieuwe aardappelen naar wensch. Tot nu toe zijn de mefffete in het binnenland geplaatst kunnen worden tegen zeer bevredigende prijzen en juist, toen de markt overvoerd dreigde te worden, be gon Duitschland te importeeren, waardoor de kans groot is, dat de prijzen op peil kunnen blijven. We ho pen daar althans het beste van, al is het gewaagd, in deze abnormale tijden iets met zekerheid te voor spellen. Door het prachtige zomerweer der laatste week 5s de aanvoer van vroege aardappelen aanmerkelijk toegenomen en het is te verwachten, dat die toename de volgende week nog grooter zal worden. Zelfs aan de veiling van den Noordermarktbond kwam er deze week al een vrij groot kwantum. Te Broek op Lan gendijk was dit echter veel grooter. Daar werden al meer dan 50 spoorwagens aangevoerd. De prijzen bleven bevredigend. De mooiste partijen brachten van f 7f 8 op in het begin der week voor groote, de laag ste noteering was toen f 6.Drielingen golden toen f5.40f7, terwijl voor kleine f3.90 tot f5.werd le taal d. Deze prijzen werden aan de veiling van de L.G.C. gemaakt. Te Noordscharwoude waren ze iets lager. In den loop der week trad slechts een kleine verlaging in, zoodat de noteering j.1. Zaterdag aan de Broeker veiling voor groote 5.50f7.20 was, voor drielingen f 4.70—6.90, doch voor kleine f 1.80—2.80. De prijs van deze laatste oefent slechts een zeer ge ringen invloed uit op de einduitkomst, zoodat in het algemeen kan worden vastgesteld, dat de prijzen zeer bevredigend waren. Door de groote vraag naar tomaten, die uit En geland kwam, trad in 't midden der week een flinke prijsstijging in voor dit artikel. Werd de eerste 2 da gen voor A-kwaliteit van f 8.10f 9.90 besteed, Don derdag werd voor deze soort van f 15.20f 19.30 be taald. De Nederjandsche "Groenten- en Fruitcentrale heeft zich toen zelfs genoodzaakt gezien, om het door de exporteurs te factureeren maximum-bedrag, dat op 24 Juni op f 15.was gesteld op 26 Juni tot f 18 en op 27 Juni zelfs tot f 21 te verhoogen. Daardoor werd het mogelijk, ook nog tomaten naar Duitschland te exporteeren. Intusschen trad er Zaterdag weer een scherpe daling in en kon toen voor de genoemde soort niet meer dan f 9.80—13.50 worden gemaakt. Ook de andere soorten waren aan dezelfde schommelin gen onderhevig. B. werd aanvankelijk voor gemiddeld f 9— verkocht, in 't midden der week werden er nog partijtjes tot ruim f 16 geveild, doGh op 't laatst la gen de prijzen tusschen f8.50 en f9.Voor C. wer den ongeveer dezelfde prijzen betaald als voor B. CC. deed aanvankelijk f5.20, in 't midden der week f 11.30, later f 5.De aanvoer bedroeg 110000 Kg, De boswortelen werden weer tegen lage prijzen ver kocht. De hoogste prijs, welke deze week werd ge maakt, was f3.30. Een groot gedeelte werd echter voor f2—f2.50 verkocht. Deze prijzen zijn veel te laag, om een loonende opbrengst te verzekeren. Het warme weer werkte zeer nadeelig op den prijs der bloemkool. Vooral aan de veiling van den Noor dermarktbond werd ze voor zeer lage prijzen ver kocht, n.1. van f 1.50—f2. Te Broek op Langendijk was de prijs iets minder slecht. Aanvankelijk werd nog ruim f 5.voor mooie eerste soort betaald. Doch later daalde de prijs tot op de helft. Zaterdag bracht ze f4.20 op. Voor het eerst kregen we vroege roode kool aange voerd. De prijs was niet hoog. Er werd f7.per 100 K.G. voor gemaakt. Vergadering van den Raad der gemeente Wierin gerwaard op Zaterdag, den 29 Juni, nam. 3 uur, ten raadhuize. Voorzitter-secretaris de heer C. Haringhuizen. Alle leden zijn aanwezig. Na het openingswoord van den Voorzitter volgt voorlezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mee dat de veldwachtersveror- dening is goedgekeurd. 1 Juli in werking getreden. In verband hiermede is de betrekking van bode op geheven en de betreffende instructie ingetrokken. Naar aanleiding van de jongste gehouden kas- verificatie wordt meegedeeld, dat overeenkomstig de boeken en bescheiden in kas is f 77706. Op de boeren leenbank f 16203.84. Wordt voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelt mede dat ontvangen is van den Minister van Binnenlandsche Zaken een circulaire, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken om in de verordening voor de heffing op gunningsrecht in overeenstemming mei art. 23 der Drankwet de woor den „omvang van" te vervangen door de woorden „omzet van sterke drank in". De Voorzitter licht toe dat het gevolg hiervan zal zijn dat de huurwaarde van het lokaliteit zal worden bepaald in verband met den omzet van sterke drank in het bedrijf. Besloten wordt de verordening in de aangegeven zin te wijzigen. Brieven van de comm. tot uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst waarbij wordt voorgesteld een aanvulling voor de verordening van het heffen van keurloon. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt tot de voorgestelde aanvulling besloten. Af- en overschrijvingen en suppletoire begrooting 1934. Op den gewonen dienst wordt in uitgaaf voor steun verleening B opgebracht f 87.24. Op den kapitaal- dienst storting op de begraafpl. dienst f 300. Voorts wordt besloten tot het doen van verschil lende af- en overschrijvingen op den dienst 1934 in totaal f 487.41. Onderzoek geloofsbrieven van gekozen leden van den Raad. De Voorzitter deelt mee dat is ingekomen een me- dedeeling van den Voorzitter van het hoofdstem bureau, dat gekozen zijn bij de laatstgehouden ge meenteraadsverkiezing de heeren: C. J. Blaauboer, D. Kaan, Chr. v. d. Kolk, H. K. Koster, P. Visser, J. F. Goosens en Rol. Door het bedanken van den heer D. Kaan trad hiervoor in de plaats de heer H. Sijbrands, die deze benoeming aanvaardde. Thans is aan de orde het onderzoek van de inge komen geloofsbrieven. Hiervoor wordt ingesteld een commissie bestaande uit de heeren: Nieuwboer, Goo sens en de vergadering geschorst. Na het onderzoek deelt de heer Sijbrands mee dat alles in orde bevonden is en spr. stelt voor de hee ren toe te laten. Aldus wordt besloten. Na de rondvraag, die niets oplevert, gaat de ver gadering in comité. HILVERSUM (1875 M.) VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding VPRO; 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.; 11.00 RVU. Kniples mevr. L. de Vries-Hamburger; 11.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst; 12.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn; 12.45 Gram.pl.; 1.00 „De Flierefluiters" olv. E. Walis; I.301.45 Gram.pl.; 2.00 De Notenkrakers olv. .D. Wins; 2.30 E. Walis en zijn orkest; 3.00 Voor de kin deren; 5.30 Vara-orkest olv. II. de Groot; 6.15 Sport- uitzending; 6.30 RVU.; A. F. J. Portielje: Psychologie der dieren; 7.00 Gram.pl.; 7.10 Ir. L. S. P. Scheffer: Stadsuitbreiding; 7.30 Orgelspel C. Steyn; 7.50 Bij den verkeersdokter; 8.00 Herh. SOS-ber.; 8.03 Persber.; 8.10 Veilig verkeer; 8.12 Vara-Varia; 8.15 Gram.pl.; 8.30 Negeruitzending; 9.15 De Bohemians, olv. J. v. d. Horst; 10.00 Carillonspel Martha Veldemans; 10.15 „Fantasia"; 11.00—12.00 Gram.pl. HUIZEN (301 M.) NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.159.30 Gram.pl.; 10.00 Chr. Nat. Zendingsfeest in de bosschen v.h. Kon. Paleis te Soestdijk; 11.00 Zang; 11.45 Gram.pl.; 12.15 Cellorecital J. M. Gebhart; 1.00 Meisjeskoor „Ha- dassa", 1.45 Gram.pl.; 2.30 Verv. uitz. Nat. Zendings feest; 3.15—3.45 Orgelspel L. Blaauw; 4.00 Idem; 4.30 Kinderuur; 5.30 Verv. Zendingsfeest; 6.15 Gram.pl.; 6.30 Afgestaan; 7.00 Ned. Chr. Persbur.; 7.15 Repor tage; 7.30 Landbouwhalfuur; 8.00 Vaz Dias; 8.05 NC- RV-orkest olv. P. v. d. Hurk; 8.45 Toespraak door Z. Exc. Jhr. J. H. Roëll; 9.00 Verv. concert; 9.45 Ca rillonconcert J. H. Storm; 10.15 Vaz Dias; 10.20—11.30 Gram.pl.; DROITWICH (1500 M.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.20 Gram.pl.; 11.50 Orgelspel; 12.35 Harold Ramsay en zijn orkest; 1.35 Orgelconcert G. Weitz; 2.20 Het Schotsche Studio or kest; 3.10 Gram.pl.; 3.35 Het Wethmar Trio; 4.35 Or kestconcert olv. C. Morgan; 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall; 6.20 Ber.; 6.50 Het Broadhurst Septet; 7.35 Het BBC-Militair orkest; 8.20 Gram.pl.; 8.50 G. Scott- Wood en zijn band; 9.50 Ber.; 10.20 Uit Amerika: Causerie door Raymond Swing; 10.35 Oude muziek; II.20—12.20 Sydney Kyte en zijn band. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Orkestconcert olv. Tou che; 9.05 Radiotooneel; hierna dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.402.20 Strijkorkest; 3.50—5.50 Orkest; 8.20 Om roeporkest olv. Reesen; 9.25 Glinkaconcert; 10.00 Zang en piano; 10.3511.20 Symphonieconcert olv. Reesen. KEULEN (456 M.) 6.35 Concert; 11.10 Zang, viool en piano; 12.20 Om- roepkleinorkest olv. Rischka; en blaasorkest olv. Wappaus; 2.35 Gram.pl.; 4.20 Trio en piano; 5.20 Or kestconcert; 7.20 Pianorecital; 9.05 .Vroolijk progr.; 10.5012.20 Orkestconcert W 1 E R I N G E N DEN OEVER. Wijziging openstelling P.T.T.-kantoor, Met ingang van heden is het kantoor te Den Oever als volgt opengesteld: Van Maandag t.m. Vrijdag van 9—12 uur, van 1415 uur en van 1819 uur. Op Zaterdag van 912 en van 14—15 uur, bovendien doch uitsluitend voor telefoon en telegraaf: van 18— 19 uur, gedurende welk uur derhalve geen postzar ken worden behandeld. Uitvoering „Apollo". In de muziektent aan den Gesterweg gaf „Apollo" gisterenavond een geslaagde uitvoering, welke zeer veel publiek op den been bracht. Na de behaalde lauweren kan men bemerken dat de belangstelling voor deze muziekvereeniging, zoo mogelijk, nóg groo ter is geworden. Willen de ouders echter in het vervolg erop toe zien, dat hun kindern zich een beetje rustiger ge dragen dan thans het geval was, daar dit hinderlijk is èn voor de leden, die hun best doen de nummers zoo fraai mogelijk uit te voeren, èn voor het muziek- minnend oudere publiek. Werk te Kampen houdt geen verband met verdere inpoldering. Naar wij vernemen houdt de uitvoering van een gedeelte van de IJsselkade te Kampen, welk werk op f 132.000 is geraamd, geen verband met de verde re inpoldering daar de nieuwe kade noodig is ge worden door de wijziging van den waterstand in het IJsselmeer, als gevolg van de afsluiting. Vandaar dat de Zuiderzeewerken dit werk aanbesteedt. WINKET' Hengelsport „Ons Genoegen." De tweede wedstrijd was op Zondag 30 Juni. Er namen 35 leden aan deel. Er werd flink gevangen, zoowel baars als paling. De uitslag van den prettigen wedstrijd was ten slotte als volgt: lste prijs C. Peetoom, courantenhanger; 2e prijs C. Hoep, 4-deelige hengel; 3e prijs G. van Loo, jas- beschermer; 4e prijs W. van Loo, vischstoel; 5e prijs J. Leijen, hengel; Ode prijs C. Leijen, vaas; 7e prijs S. v. d. Wal, worst; 8e prijs B. Raman, wormendoos; 9e pr. J. IJkema, wormendoosje; 10e prijs een doos je bokkies, werd gewonnen door den heer A. Kooij, omdat hij niets gevangen had. De controleursprijs was voor J. Immers, de pa ling voor Groen en zoo ging een ieder weer voldaan huiswaarts. VEILIGHEID EISCHT NUCHTERHEID. De propaganda-auto van de Noordh. Prop. Comm. van de Alg. Geheelonth. bond heeft weer een succes gehad. Zondag 29 Juli werd met medewerking van de af deel ingen St. Pancras en Langendijk een propagan- detocht gehouden met bovenstaande auto, vanaf Koe dijk naar Bergen, Schoorl, Camperduin naar Petten. In de schitterende jeugdherberg „de Zevensprong" werd ons door Vader en Moeder Wiese thee ver strekt, waarna wij weer verder trokken naar Burger- vlotbrug, St. Maartensvlotbrug, St. Maarten, Dirks- horn, waar de stoet werd ontbonden. Onderweg werd steeds flink gecolporteerd met de „Geheelonthouder" en met succes. Het publiek be gint al meer in te zien dat het alcoholgebruik bij het tegenwoordige snelverkeer veel gevaar oplevert. De Blauwe Strijders hebben een reuze propagan- dadag gemaakt. ROME (421 M.) 9.00 Radiotooneel; 9.50 Symphonieconcert. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 en 1.302.20 Het. Constantin-orkest; 5.20 Omroeporkest' olv. Douliez; 6.35 Zang en piano; 7.05 Gram.pl.; 8.20 Salonorkest ol.v. Walpot; 10.30— 11.20 Dansmuziek; 484 M.: 12.20 Gr.pl.; 12.50 Omroep orkest olv. Douliez; 1.502.20 Gram.pl.; 5.20 Pianodu etten; 5.50 Gram.pl.; 6.50 Omroeporkest olv. Douliez; 8.20 Symphonieconcert olv. André 10.3011.35 Gram.- pl. en reportage. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.35 „Appell an die Jugend"; 9.05 Gev. programma; 10.20 Ber.; 10.50 Pianorecital; 11.05 Weerbericht; 11.2012.20 Robert Gaden's dansorkest. B O E R D E R IJ. Loonpoederen gedurende de wei- deperiode. - Leiding van Bestuur en Directeur der zuivelfabriek wenschelijk. - 100 kg. magere melkpoeder is in voederwaarde met 125 kg. lijnmeel gelijk te stel len en de prijs komt beduidend lager. - Gunstige invloed op de kaasprijzen. Nu in dezen tijd van mellcovervloed en zeer beperkte afzetmogelijkheden tegen eenigszins behoorlijke prijzen van onze zui vel de kaaswaarde der ondermelk ongeveer nihil is. is het in 't belang van onzen zoo noodlijdenden boerenstand te achten, dat al les wordt gedaan, wat er toe kan leiden om de ondermelk beter tot waarde te maken. Een van de. middelen in dezen tijd het belangrijkste is het gebruik van magere melkpoeder voor veevoeder. In die rich ting zal als iets geschieden, als in de pluim veevoeders magere melkpoeder wordt ge mengd. Afdoende is dit echter lang niet, zoo dat bevorderd dient te worden, dat magere melkpoeder wordt bereid voor voederdoel einden in 't algemeen. Onderstaand artikel in „De Boerderij" stelt de economische mo gelijkheden daartoe in 't licht, bii goede lei ding en organisatie. Voor anderhalf jaar werden door enkelen reeds proeven genomen met het vervoederen van onder melk aan melkkoeien. De rantsoenen werden samen gesteld in overleg met ons en de proeven verliepen gunstig. Thans wordt aan diezelfde fabriek voor 'n beperkt aantal leden de ondermelk, welke zo in de voor- ja ars- en zomermaanden te veel hebben, verpoe- derd. De kosten van bet verpoederen worden den boer dus in rekening gebracht en hii ontvangt dan een deel als magere melkpoeder terug inplaats van als ondermelk. liet komt ons voor, dat afgezien van betgeen door overheidsmaatregelen wordt gedaan, meer door de boeren zelf in die richting kan worden gewerkt Wat boterafname door de leden betreft, lezen we de laatste maanden, dat door sommige coöperatieve zui velfabrieken bindende besluiten worden genomen. In zooverre daardoor het margarineverbruik op bet platteland teruggedrongen wordt, achten ook wii deze maatregelen in 't belang van onze veehouderij. Het is echter de vraag, of het gebruik van marga rine bii de kleine, arme boeren wel zoo groot is. Op grond van vele brieven, welke wii ontvangen, zijn we daar nog niet zoo zeker van. „Bii de dag langs gebruiken wii nooit an ders dan slachtvetten. Komt er eens bezoek, dan wordt een half pond margarine gekocht om dan „boter" op tafel te kunnen zetten..." Aldus schrijft ons een boer. En meerderen laten een dergelijk geluid hooren. Boter wordt dus bij vele boeren door het goed- koopere slachtvet vervangen. Dóch het eiwit uit ondermelk kan niet door een goedkooper eiwit wor den vervangen. De boer ontvangt daar bijna niets voor en wanneer hii aan jongvee en varkens ab- normaal groote hoeveelheden ondermelk toedient, ziet hij van hetgeen hii te veel geeft, ook geen re sultaat Tijdens de stalperiode kan men 10 tot 12 later ondermelk per melkkoe met voordeel toedienen. Dan kan de boer. die ook nog wat ionevee en var kens heeft, al ziin ondermelk economisch benutten. Dit verandert, zood'-n het vee in het land komt. Het heeft dan ziin bezwaren om de ondermelk aan do koeien te vervoederen. Het resultaat moet naast het eiwitrijke gras uiterst gering worden geacht enoudere melkkoeien weigeren gewoonlijk om ze op te nemen. Dan is onder de huidige omstandigheden de tiid aangebroken, dat de boer gelegenheid moet hebben, om ziin melk te laten verpoederen. En de kosten daarvan moeten zoo zuinig mogelijk worden berekend. Stellen we thans de vraag, in hoeverre dit reeds geschiedt, dan is het antwoord teleurstellend. Zou het niet raadzaam ziin, dat bestuur en directeur der zuivelfabriek in dezen leidend en regelend op traden en dat de ledenvergaderingen óók in dezen bindende besluiten namen? En dat ook door particu liere fabrieken alle mogeliike medewerking werd verleend? Dan zou het misschien ook mogelijk ziin om dit „loonpoederen voor den hoer" te centraliseeren. als mocht blijken, dat dit beduidend voordeeliger komt. Thans bereiken ons berichten over tegenwerking inplaats van medewerking. „De directeur wil er niet aan", werd ons uit enkele plaatsen bericht. Doch aan een coöperatieve zuivelfabriek hebben leden en bestuur toch ook medezeggenschap? Ongetwijfeld zal men het inzicht van den directeur zwaar moeten laten wegen, doch de boeren zelf ziin inzake den gang in hun boerenbedrijf, en de mogelijkheid van economische aanwending van magere melkpoeder als veervoer toch meer deskundig dan vele direc teuren? Wij willen dan ook aannemen, dat deze berichten over tegenwerking de uitzonderingen ziin op den regel, dat in samenwerking over en weer de moge lijkheid van het verpoederen ernstig wordt bestu deerd. En dan zal dit zeker snel ingang vinden. Wat de kosten van verpoederen betreft, werden ons van zeer deskundige zijde, n.1. door een be kwaam directeur van een flinke fabriek, waar se rene ld wordt gepoederd, de volgende gegevens ver strekt: Onkosten bij de bereiding van magere melkpoeder ner 100 kg. ondermelk. In een goed ingericht bedrijf: stoom 14 cent electr. kracht 5 arbeidsloon 5 afschrijving 5 risico's 2 jutezak 3 vracht 0 Totaal 34 cent Per 100 kg. ondermelk verkrijgt men in de voor jaarsmaanden 8.6 kg. melkpoeder. Wanneer uit 100 kg. magere melk 8,6 kg. poeder wordt verkregen, dan moet 1150 kg. ondermelk wor den verpoederd, om 100 kg. melkpoeder te krijgen. De kosten daarvan komen dan op 11,5 X 34 cent f3.91. Rekent men daarbij de waarde van de onder melk op 20 cent per 10Ó kg., dan komt er 11,5 X 20 ct. f2,30 bij. Samen dus f6,21. (In werkelijkheid zal de netto zuivelwaarde van de ondermelk in dezen tijd lager kunnen zijn dan 20 cent per 100 kg. Momenteel is ze.... nul). We hebben dan dus 100 kg. magere melkpoeder voor f6,21, als men die 20 cent er bij rekent. Gaat de boer bij de berekening uit van het feit, dat de on dermelk hem thans weinig of niets opbrengt, dan krijgt hij een uitgaaf van f3.91 per 100 kg. melkpoe der. Wat is nu de voederwaarde van deze magere melk poeder? Juist bij melk en afvalproducten van de melk loopt de waardeering bij onze bekendste deskundigen op veevoedergebied nogal uiteen. We laten hier enkele opgaven omtrent verteerbaar zuiver eiwit, zetmeel waarde en voedereenheden volgen. eiw. z.w. V.E. Kellner 3,8 7,6 Nils Hansson 3,2 10,5 16,7 Staring's Almanak 3,3 8,6 16,7 Eckles noemt 3,6 zuiver eiwit en 5,1 kool hydraten. Henry en Morrison noemen 3,8 zuiver eiwit en 5,2 koolhydraten. vloeien. De samenstelling der melk kan n.1. bij ver- Uit tweeërlei kan dit verschil in waardeèring voort- schillende rassen uiteenloopen en verder kan er ver schil van meening bestaan omtrent de voederwaar de van de samenstellende deelen. Houden wij ons aan de getallen van Staring's Alma nak, dan bevat 100 kg. melkpoeder ongeveer: 11,5 X 3,3 38 kg. vert. eiw. 11,5 X 8-6 99 kg. z.w. (Dit laatste getal lijkt ons wat te hoog.) Vergelijken we hiermee de voederwaarde van 100 kg. lijnmeel, dan bevat deze 30,2 kg. vert. eiwit en 72,8 kg. zetmeelwaarde. In 125 kg. lijnmeel zit dus 37% kg. verteerb. eiwit en 91 kg. zetmeelwaarde. Het komt ons voor, dat we de voederwaarde van 100 kg. magere melkpoeder gelijk mo gen stellen met die van 125 kg. lijnmeel. Bij een drietal practijkproeven, waarbij de voeder waarde van melkpoeder op deze hoogte werd aan genomen, klopte het resultaat behoorlijk. Nu kost 100 kg. lijnmeel den boer momenteel pl.m. f5,80. De prijs van 125 kg. komt dus 1% maal zoo hoog, dus op 1% X f5,80 f7.25. Als de ondermelk op een waarde wordt ge steld van 20 cent per 100 L., de kosten van verpoederen op 34 cent per 100. L. ondermelk en de voederwaarde van 100 kg. magere melk poeder gelijk aan die van 125 kg. lijnmeel, dan geeft het verpoederen den boer aan merkelijk voordeel. Op deze basis berekend, komt magere melkpoeder zelfs goedkooper, dan het goedkoope grondnoten- meel. Wij zijn er van overtuigd, dat bij juiste leiding in dezen er nimmer een teveel aan ondermelk behoeft te zijn, wat ook zal leiden tot inperking der kaas productie en dus kans geven op wat beter kaasprijzen. Indien tevens kon worden overgegaan tot inkrim ping der margarineproductie voor het binnenland zoodat hier de afzet van botervet vergroot kon wor den en daarnaast dan door een juiste leiding en goede organisatie in de maanden van ongeveer half April tot half Juli of later voldend kwantum onder melk werd verpoederd voor veevoeder, dan zou het ook zeker niet noodig zijn met het scheuren verder te gaan, dan in overeenstemming is te achten met de oppervlakte grasland, welke kan worden omgezet in goed bouwland en zou het grasland zelf meer in tensief kunnen worden gebruikt. L. W.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6