'VROUW, A/X\ODL p- jfT /cfl ■Ti r 4 V \u 1) nfü JSTS? Iv. PAS OP VOOR BRUIN BRANDEN. Nu de dagen langer zijn, worden vele plannetjes gemaakt om den dag buiten door te brengen. Indien men niet veel in de buitenlucht komt, moet men vooral op de zonnige da gen, extra zorg aan het gelaat besteden, wil men later geen ongemakken krijgen, door de grootc dosis zon en wellicht ook wind, die op de huid inwerkten. Het zou een goede gewoonte zijn om, met den zomer in het zicht te beginnen met meerdere aandacht te besteden aan de huid en deze verzorging steeds door te blijven zetten. De huid wordt dan niet alleen vol doende gevoed, doch is tevens veel meer te gen verschillende weersinvloeden bestand en het gelaat neemt een gezonde en fris- sche tint aan. Sommige vrouwen en meisjes meenen te kunnen volstaan door even vluchtig met het donsje met poeder langs neus en wan gen te gaan, zonder eerst een dun laagje matte crème op de huid te hebben gebracht. Heel begrijpelijk verdwijnt de poeder weer even snel als ze opgestoven werd en laat de huid onbeschermd» Is de huid droog, dan moet deze na het wasschen met de vin gertoppen, waarop olijf- of amandelolie, worden ingevet, men laat dit eenige minu ten inwerken eii neemt het met een zacht lapje af. Vervolgens kan men matte crème over het gelaat uitwrijven, welke een be schermend, doch onzichtbaar laagje op de huid bréngt. Indien men de voorkeur geeft aan een bepaalde lotion, die aan dit doel beantwoordt, kan men zulks doen, doch het goedkoopste is op den duur de zg. vanishing cream, die in potten en tuben in de meest verschillende merken verkrijgbaar zijn. On middellijk nadat de cream is ingewreven, poodert men het gelaat met de kleur, die d,e huid het meest nabij komt. Naturel, rachel, abricot of wat deze moge zijn. Poeder, die gebruikt wordt als het ge laat min of meer verbrand is, moet aanmer kelijk donkerder zijn dan de normale tint. Indien mogelijk, dan moet men zien te voorkomen, dat de V-vorm in den hals, te donker kleurt, want alhoewel een normale donkere tint heel goed staat, geeft de ver brande halspunt bezwaren, indien men ja ponnen met ronde hals draagt. Voortdurend wordt door medici gewaar schuwd tegen het te sterke verbranden en het is onbegrijpelijk hoe velen languit aan zee gaan liggen, om toch maar bruin te worden en zien er dan als zomer-Indianen uit. Zij vragen zich niet af, welke gevol gen deze onbezonnenheid met zich mede kan brengen. Wanneer men niet in de gelegenheid is de huid aan een zorgvuldige training te onderwerpen, alvorens men zich in de felle zonnestralen begeeft, onderwerp de huid dan aan een kunstmatige hoogtezonbestra- ling. Kunstmatige hoogtezonbestraling, als de zachte ultraviolette bestraling der Ha- nauer Kwartslamp is heilzaam voor het menschelijk lichaam, zoowel voor zieken als gezonden. Onafhankelijk van plaats of jaargetijde zouden wij door de uitvinding der kunstmatige hoogtezon feitelijk het geheele jaar door „de zon in huis" kun nen hebben. Kunstmatige hoogtezon ver vangt de natuurlijke zonnestralen, doch ook hier geldt weer: geen overdreven bruik, doch beginnen met een regelmatige training, een training, welke ons lichaam gezond, sterk en soepel houdt. OVERGOOIERS VOOR MOEDERS EN DOCHTERS. 1706 en 1707. De daniesjapon bestaat uit een practi- sche overgooier, waaronder een groote ver scheidenheid van blouses gedragen kan worden. Deze zijn echter zeer kort, tot op PAPIER IN DE ZIEKENKAMER. De verzorging van zieken is niet gemak kelijk, zelfs niet al zijn de patiënten wei nig veeleischend. Indien de huishouding op normale wij ze moet voortgaan en geen extra hulp mo gelijk is, heeft men vaak de handen vol. Wij willen ditmaal niet spreken over al de practische apparaten, die het werk ver gemakkelijken, doch op een zeer eenvou dig artikel de aandacht vestigen, n.1. op pa pier. De billijke prijs, waarvoor dit te verkrij gen is, maakt het mogelijk veel werk te sparen, dat tijd en geld kost, en wel aan wasschen en opmaken van het in de zie kenkamer in gebruik zijnde tafelgoed, zak doeken enz. Men kan papieren vingerdoekjes, servet ten, zakdoeken koopen, die eenvoudig na het gebruik weggeworpen worden, waar door tevens het verspreiden van ziektestof fen voorkomen wordt. Crêpe papier over een gummionderlaag, welke op het onderlaken gelegd wordt, voorkomt het wasschen der lakens, het is hygiënisch en kan dagelijks vernieuwd worden, hetgeen men niet met lakens doet. Talrijke mogelijkheden zijn er, die het werk vergemakkelijken en heeft men zich eenmaal aan het gebruik ervan gewend, in de ziekenkamer, dan zal men zelf nog talrijke mogelijkheden vinden, waar pa pier voor te benutten is. Vanzelfsprekend is, dat het onmiddellijk na het gebruik vernietigd moet worden. EEN GEZELLIGE BLOUSE. Eigenlijk een Jas je, want 't wordt lan den voorkant net 4 knoopen ge sloten. Maar de mou wen en 't schoot je geven het idee van een blouse. Als materiaal werd gebruikt 'n gestreepte dunne wollen stof; de streep is in ver schillende richtin gen genomen, wat heel aardig staat bij revers en rag- lan-mouw. Deze blouse is heerlijk practisch. We kunnen er een dun katoentje met korte mouwen onder dragen, desnoods met een strik aan de hals. Bijv.: Een lichtblauw vest met koren- blauwe streep en een korenblauwe katoe nen blouse dit te dragen, op een grijs flanellen rok. Een makkelijk pakje als we naar buiten gaan met koeler weer. BLOUSE MET KORTE MOUWTJES. 1702. Shantung toile de soie, kunstlinnen, zijn de minder dure weefsels, waar van deze aardi ge, echt zomer- sche blouse ge maakt kan wor den. Moderne kraag met scherpe pun ten en groote strik, waardoor het voorpand op de juiste wijze gegarneerd wordt. De blouse wordt in den rok ge dragen en is al leen geschikt voor slanke figu ren. De pofmouw tjes worden met een smal biesje afgewerkt. Patronen verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44. Prijs f 0.40. WENKEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Indien men lakens, tafellakens of huis- houdgoed te zoomen heeft, wordt dit in hooge mate vergemakkelijkt, indien men de zoomen er vooraf instrijkt. Het machi- nenaaien verloopt dan veel vlotter, omdat men niet telkens behoeft op te houden, om weer een stuk in te vouwen. Men vergete vooral niet, om het nieuwe veelal geappretteerde goed, dat tamelijk stug kan zijn, vóór het naaien met een stuk harde zeep in te smeren. Het afwerken der draden geschiedt door eerst een knoop te leggen en daarna met een naald door eenige stiksteken halen. Het is oogenschijnlijk onnoodige moeite, doch het maakt een veel netteren indruk, dan wanneer men de uiteinden eenige ma len heen en weer stikt, zooals veelal ge beurt. Het linnengoed gaat zoo lang mee en de dure aanschaffingskosten zijn waard, dat er zorg aan besteed wordt. Trouwens, de Hollandsche huisvrouw stelt veel te veel er in een goed verzorgde linnenkast om niet een half uurtje extra over te hebben voor een net geheel, niet waar? 1-702 IN EN OM DE KEUKEN. Ziekenkostjes e.a. gerechten. Tapioca-soep. In twee groote koppen bouillon kookt men 20 gram fijne tapioca op een zacht vuur langzaam gaar en ver mengt de soep in de terrine met wat room en een eigeel. Kalfshersens worden goed gewassen en met koud water opgezet, langzaam tot een stevige massa gekookt en van het huidje ontdaan, daarna geeft men met een mes een kruis in het vleesch en laat het zacht jes in boter braden, die echter niet bruin mag worden. Bdruppelen met citroensap en gaar sto ven met bouillon. Gevulde aardappelen. Men neemt aardappelen van gelijke grootte, holt de ze uit, borstelt ze af en snijdt een plakje af, opdat ze goed blijven staan. Men plaatst ze in een vuurvaste schotel en vult ze met een mengsel van gebakken uien, stukjes ham en koude rijst, plaatst de schotel in den oven, nadat men er 50 a 100 gram bo ter in heeft gedaan en dient ze op met pe terseliesaus. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. 1721. 1707 of even boven de taille en gemakshalve wordt er een bies opgestikt, waardoor een band wordt gehaald, zoodat van opschui ven geen sprake is. Ons model geeft een puntig uitgesneden voorstuk aan de overgooier te zien, terwijl de rug rond en een weinig hooger is ge knipt. De tweebaans rok heeft aan de zij kanten ingezette plooien, waardoor meer dere ruimte wordt verkregen. Om het mid del een ceintuur, welke echter bij voorkeur niet door meer gezette dames gedragen moet worden. Maten 42 en 46 voor 4 en 7 jaar verkrijg baar. Prijs 58 ct. en 40 ct. Meer gezette en ook oudere dames kunnen niet onge straft alles dra gen, wat de mode biedt. Een prin- cessemodel geeft een goede lijn. terwijl de kraag aan rugzijde en op de schouders geplisseerd is en verder in souple blokken neervalt, om in een punt, even boven de taillelijn te eindi gen. De kraag kan van hetzelfde of effen zijde ge maakt worden. De halflange mouwen zijn strak om den bovenarm en wor den op elleboog hoogte ruimer. Ben. stof voor maat 46 is 4 M. plus garneerstof. Patronen ver krijgbaar in de maten 4650 te gen vergoeding van 90 cent. PLANTEN OP HET BALCON. ONZE OCHTENDJAS. Het practische kleedingstuk in eere her steld! We dragen weer die heerlijke flat- teuse peignoirs, die we aanschieten, 's mor gens. Voor jonge meisjes zien we hier een paar aardige modellen, heel eenvoudig van lijn met makkelijke wijde mouwen, knoop- sluiting en breede ceintuur. Als materiaal zachte wollige stoffen en gewatteerde zijde of alleen zijde, met bloe men geborduurd. Effen wordt gegarneerd met gebloemde revers en mouwopslagen, een geruite jas met effen. No. 1 is van donkerblauwe dunne wollen stof met een kraag van rood-wit-blauw ge ruite zijde, mouwen en zakken zijn met stiksels gegarneerd. Een groot monogram versiert het klei nere zakje. HET EEUWIG VROUWELIJKE. Onze zomeravondtoiletten vertoonen wèl de echt vrouwelijke lijn: gebloemd organ- die met grootc ruches, strikken, een mooi corsage of een heele ceintuur van bloemen, dit alles wijkt wel af van de strenge, man nelijke snit, die zoo nu en dan weer en vogue is. Rood tricot werd gebruikt voor de peig noir no. 2, die wijd ingezette mouwen heeft en stofknoopen. Verder een kraag en man chetten van wit linnen of piqué met een kartelrandje gegarneerd. Een losse sjerp wordt als ceintuur ge bruikt. Wat fantasie, en we hebben die morgen dracht bij uitnemendheid: de peignoir. Voor kamerplanten, maar niet voor allen natuurlijk, is het vaak aan te bevelen, dat men ze 's zomers buiten zet. Een cactus bijv. gedijt zeer goed op een balcon en we maken daarom deze alleraardigste „plan- tenhangers", die we op een plaatsje han gen, waar niet te veel zon of wind kan ko men. Deze is makkelijk te maken van een lange plank, waarin eenige insnijdingen worden gemaakt, zooals we dat op de af beelding zien en waar dan plankjes in worden geschoven. Wat lijm moet er nog wel aan te pas komen: stevigheid voor alles! Ook de haken, waaraan de plankplantjes moeten hangen, moeten stevig zijn en langs de plankjes maken we van latjes smalle opstaande kantjes, want niemand krijgt graag een cactus op z'n hoofd. Gelakt in een vroolijke kleur is deze han ger een waar sieraad voor 't balcon. HET VERWERKEN VAN OVERGEHOU DEN DOOIERS OF WITTEN VAN EIEREN. Het komt meermalen voor, dat we dooiers of eiwitten over hebben en deze zullen wij bij de bereiding van verschillen de gerechten verwerken. Eiwit b.v. kan zeer stijf geklopt gebruikt worden om pudding of vla luchtiger te maken; ook kunnen wij het door aardap pelpuree doen, door rhabarber, appelmoes en eveneens door of op verschillende melk- gerechten of compotes, die we luchtiger willen maken of met een schuimkop voor zien. We kunnen los geklopt eiwit met een paar lepels water gebruiken om croquetjes en vleesch mede te paneeren, of wel om balletjes gehakt croquanter te maken, ter wijl wij van stijf geklopt eiwit gemalen noten en poedersuiker tevens smakelijke koekjes kunnen bakken. Ook dooiers bewijzen vele diensten au wel ten eerste bij het binden van vla, saiB of soep. Wc kunnen ze inplaats van heele eieren gebruiken bij vleeschkoekjes, ge hakt enz. en tevens in koekjes verwerken. Eieren zijn onontbeerlijke hulpmiddelen in de keuken, die aan vele gerechten een veel fijner smaak geven, en thans, nu ze zoo goedkoop zijn, kunnen ze ook uitste kend het vleesch vervangen. HET PAKKEN VAN KOFFERS. Aardig staat een band fluweel, door de halsruche getrokken. De blouse van piqué, voile of glasbatist heeft strooken aan mouwen, hals en taille, wel hebben we dus veel materiaal noodig, maar is het beeldige blousje dat niet waard?! VISCHROLLETJES. iy2 a 2 pond dikke, vleezige visch wordt schoongemaakt, gewasschen, ontgraat en in vingerdikke recpen gesneden, die men met peper en zout bestrooit. Eenige uien worden fijngehakt met een bosje peterse lie en in boter gaar gestoofd, waarna men de visch met dit. mengsel belegt, de reepen oprolt en met garen bijeen bindt. Men wentelt zo in bloem en bakt ze in boter lichtbruin en gaar. Opdienen met rijst en tomatensaus. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modelen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het zomernummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 10 ct. porte kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. Gekleurde katoenen stoffen kan men na het spoelen door een oplossing van ge latine of Arabische gom en water halen, waardoor zij wat steviger worden en lan ger een goed aanzien behouden. Stijfsel moet men niet gebruiken, aangezien dit vlekken geeft. NA DE PICNIC. Als we gegeten en gedronken heb. ben, dan rusten we, dan doen we een gezond mid dagdutje in de buitenlucht. Niet op 't gras. maar op een aar dige, zachte ma tras van gebloemd gewatteerd cre tonne, die we makkelijk oprol len kunnen en neenemen zon der dat we last hebben van zware bagage. Op het strand hebben we een uit verschil lende badhanddoeken gemaakt badlaken, waarop we heerlijk kunnen zonnen en lui zijn. Zijn we erg lui, omdat het zoo héél warm is, dan picniccen we wat dichter bij huis, n.1. in den tuin. De tuinmeubels kregen bontgekleurde katoe nen kussens en liet tafelkleedje en de thee muts zijn van eenzelfde aardige ruit ge maakt. Aan de leuningen van de ligstoel maak ten we kleine zakken, waarin we zoo van alles kunnen opbergen, echt handig: zon nebril, een courant, zelfs het handwerk vindt een plaats. Nieuw is: kussens enz. van geweven raf fia met groote bloemen erop gewerkt in katoen. ,Niet meer koffers op reis medenemen dan hoog noodig is." We liooren vele huisvaders dit waarschuwend woord spreken tot hun ega's, omdat zij uit er varing weten, hoeveel „ballast" er dikwijls meegesjouwd wordt en de heeren der schep ping nemen nu een maal de zorg voor de bagage op zich! Men moet met over leg, datgene weten uit te zoeken, wat noodig is en het zoo practisch mogelijk inpakken De inhoud van koffers moet als het ware in elkander sluiten, aan gezien men anders de kans loopt, dat alles om en om schuft en de kleedingstukken er erbarmelijk uitzien na het uitpakken van de koffers. Een practische handkoffer kan reeds veel ruimte bieden, terwijl men het waschgoed niet glad, doch opgerold moet pakken. Al le toiletartikelen kunnen het best in een apart bovenvak komen, terwijl een water dichte zak met ritssluiting heel gemakke lijk is om op het laatste oogenblik nog al lerlei kleinigheden in te bergen. Men moet niet vergeten een klein reisstrijk- ijzer mede te nemen, dat zoo gemakkelijk is als men wat kleine dingen heeft op te strijken, evenals een zakje met waschlijn- tje en klemmen. Er zijn allerlei kleinigheden, die men op reis gaarne even uitwascht, kousen, hand schoenen, garnituren enz. Verder zijn op vouwbare kleerenhangers practisch, om dat ze zoo weinig plaats innemen, terwijl een miniatuur naaidoosje onmisbaar is. Voor langere reizen zijn de gummi-lucht kussens, vooral als men derde klas reist, een prachtige uitvinding.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7