izen. Amerika's vredeswil Verordening op de bezoldiging der veldwach ters vastgesteld. De geloofsbrieven der nieuwe raadsleden goedgekeurd. De ver ordeningen op de vermakelijkheidsbelasting en de schoolgeldregeling aangehouden. Gistermiddag om drie uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: de heer E. Nolet, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na een opmerking van den heer Mink (V.D.), goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de aan den Raad gerichte stukken noemen wij: Een bezwaarschrift van P. Mantel te Schoorldam tegen den hem opg.elegden aanslag in het vergun ningsrecht. B. en W. stellen voor, dit bezwaarschrift in hunne handen te stellen om advies. Conform besloten. Mededeelingen, Door den Voorzitter werd o.m. mededeeling gedaan, dat het gemeentebestuur van Schagen den Raad had bericht, dat het aandeel van deze gemeente in het batig saldo van de Gezondheidscommissie f27.34 be draagt. Voor kennisgeving aangenomen. Verordening veldwachters. 2. Voorstel van B. en W., tot nadere vaststelling cener verordening op de bezoldiging der veldwachters De Commissaris der Koningin heeft medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, eenige bezwaren heeft, tegen de door den Raad vastgestelde verordening op de bezoldiging der veldwachters. Het salaris van den veldwachter moet bepaald worden op f 1150—f 1450.—Voor het diploma met aanteekening moet f50.in uitzicht gesteld worden Bodediensten moeten zonder afzonderlijke belooning worden verricht, terwijl de nevenbetrekkingen (hooi- steker, deurnaarder en schatter vergunningslokali teiten) voor een veldwachter minder geëigend wor den geacht. Verder moeten nog eenige minder be langrijke wijzigingen worden aangebracht. De Voorzitter zeide, dat het salaris van den veld wachter ongeveer gelijk bleef, vermoedelijk zal hij f40.— meer ontvangen. De heer De Groot (R.K.) vroeg, of het de bedoeling was, voor die andere functies iemand anders te zoe ken? De Voorzitter antwoordde, dat het in de bedoeling lag, dat de zaak zoo bleef, een en ander kan best geregeld worden in overleg met den veldwachter. De verordening werd daarna zonder verdere dis cussie goedgekeurd. Vaststelling Suppletoire Begrootingen '34. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een tweetal suppletoire begrootingen voor den dienst 1934; t.w. één in verband met de overschrijding van eenige uitgaafposten en één in verband met de rege ling van de boeking en dekking der werkeloosheids uitgaven over dat dienstjaar. Conform besloten. Vaststelling Pensioensgrondslagen. 4. Voorstel van B. en VV. tot nadere vaststelling van pensioensgrondslagen. In verband met de herziening van de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger, stellen B. en W. den Raad voor de navolgende pensioensgrond slagen vast te stellen: 1. H. Nolet, burgemeester op f2850.2. H. G. Rijs, secretaris op f2650.3. H. G. Rijs, ontvanger op f 650.met ingang van 1 April 1935; 4. G. J. W. E. v. Hesteren, gemeentegeneesheer op f1411.5. H Nannes, gemeentevroedvrouw op f847.met ingang van 1 Januari 1935. Aldus besloten. Verordening heffing vergunningsrecht. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot heffing van het vergunningsrecht. De huurwaarde, welke als grondslag moet dienen voor de berekening van het vergunningsrecht, wordt sedert de jongste wijziging van do Drankwet van 14 Maart 1935, niet meer jaarlijks geschat in verband met den omvang van het bedrijf, doch in verband met den omvang van de verkoop van sterken drank in het bedrijf. Ten einde de verordening op de heffing van een vergunningsrecht hiexmede ovei'een te doen stem men, stellen B. en W. den Raad voor een nieuwe ver ordening vast te stellen. De heer Mink (V.D.) achtte dit een billk voorstel. De Vooi'zitter antwoordde, dat inderdaad het voor stel billijk kan worden genoemd, al zal een en ander moeilijkheden opleveren. B. en W. hopen echter den juist.cn weg te vinden voor de belastingheffing. De verordening werd daarna vastgesteld zonder verdere discussie. Onderzoek geloofsbrieven. 6. Voorstel van B. en W. om 'n commissie te be noemen tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den raad. Op voorstel van den Voorzitter werden de heeren C. Geus en W. Dekker bij acclamatie in deze com missie benoemd. De Voorzitter schorste daarop de vergadering. Na heropening der zitting deelde de heer Dekker mede, dat de geloofsbrieven allen werden in orde bevonden, zoodat de commissie adviseerde de nieuw benoemde leden tot te laten. Aldus werd besloten, nadat de Voorzitter de com missie bad dank gezegd voor haar onderzoek. Het aangaan eener kasgeldleening. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening en tot verhooging van het maximum bedrag rekening-courant. B. en W. zeggen in hun advies, dat het niet ze ker is, of de met de gemeente Enschedeé aangegane kasgeldleening ad f35000 per 1 Augustus a.s. door een andere kasgeldleening afgelost kan worden. Mocht dit inderddaad niet het geval zijn, dan zal het maximum-bedrag, dat de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten aan deze gemeente in reke- ning-coui-ant verstrekt, verhoogd moeten worden. B. en W. stellen den raad mitsdien voor: a. in te trekken het besluit van 22 November 1934; to. den burgemeester te machtigen voor het dienst jaar 1935 kasgeldleeningen aan te gaan tot een maxi mum bedrag van f50000 tegen een rente van ten hoogste 5 onder voorwaarde, dat op geen enkel tijdstip van het jaar dit bedrag overschreden mag worden; c. het maximum-bedrag, dat de Bank voor Ne rierlandsche Gemeenten in rekeningcourant verstrekt te verhoogen tot f75000. De Voorzitter lichtte dit voorstel toe, waarna con form werd besloten. Overdracht van wegen. 8. Voorstel van B. en W. tot overdracht van en kele weggedeelten aan het Hoogheemraadschap Nrd Hollands Noorderkwartier. Het geldt hier de weggedeelten Oudewal en Oost wal. Deze zouden in eigendom, beheer en onderhoud aan het Hoogheemraadschap moeten worden overge dragen. Conform besloten. Vermakelijkheidsbelasting. 9. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststel ling van een verordening op de heffing van een be lasting op fcooneeluitvoeringen en andere vermake lijkheden. Aangezien door Ged. Staten en door de Regeering de eisch wordt gesteld, dat de vermakelijkheidsbe lasting tot 20 procent van de bruto-opbrpngst wordt opgevoerd, stellen B. en W. voor, een nieuwe veror dening op de heffing vast te stellen. De Voorzitter zeide, dat B. en W. voorstellen dit punt van de agenda af te voeren, omdat er over deze verordening nog geen eenstemmigheid heerschte in het college. Aldus besloten. Aanvaarding schenking. 10. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding eener schenking. Het geldt hier een bedrag van f120, dat den ont vanger door bemiddeling van een dei-de, die onbe kend wenscht te blijven, wei-d ter hand gesteld. Deze schenking werd onder dankzegging aanvaard. Beheer van het gasbedrijf. 11. Voorstel van B. en W. om, in verband met een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, de voorloopig herziene regeling voor het beheer van het gasbedrijf tot 1 Juli 1936 van kracht te verklaren. Conform, besloten. Wijziging constructies gaslevering. 12. Voorstel tot wijziging van de contracten in zake de gaslevering met de gemeenten Harenkarspel en St. Maarten. Voorgesteld wordt aa.n art. 15 van de overeenkomst met Harenkarspel en aan art. 7 van die met Sint Maarten een nieuwe alinea toe te voegen, luidende: „De gemeente Warmenhuizen kan eerter nimmer verplicht worden een gasprijs te handhaven, die lager is dan die, welke gold in het jaar 1934". „De gemeenteraden van Harenkarspel en St. Maar ten hebben tegen deze wijzigingen geen bezwaar. De Voorzitter zeide, dat dit voorstel een uitvloeisel is van de gevoerde besprekingen om den gasprijs te verlagen In het contract met Harenkarspel en Sb Maarten kwam nl. een clausule voox-, waardoor ver laging van den gasprijs niet mogelijk was. Zonder direct te beloven, dat de prijs van het gas zal wor den vei-laagd, waren genoemde gemeenten bereid de betreffende clausule te wijzigen. Conform werd besloten. Reclames hondenbelasting. 13. Behandeling reclames en vaststelling supple toir kohier hondenbelasting 1935. B. en W. stellen den raad voor aan H. de Vet, J. B. Reinders, J. Rempt en M. Gomes een half jaar (f 3.ontheffing hondenbelasting 1935 te verleenen en een suppletoir kohier voor dat jaar vast te stellen tot een bedrag van f 23. Het voorstel van B. en W. werd zonder discussie aangenomen. Rondvraag. Wethouder Slot (V.D.) wees er op, dat in de ge meente geen der neringdoenden eenig contact heeft met de Kamer van Koophandel en toch moeten deze menschen elk jaar aan die Kamer van Koophandel een geldelijk offer brengen. Voor onze gemeente kan de Kamer van Koophandel gerust worden opgedoekt. Met het oog op de overal heerschende bezuiniging, zou de verplichting kunnen woi-den opgeheven, om een bijdrage aan de Kamer van Koophandel te ge ven. De Voorzitter antwoordde, dat hij feitelijk heel wei nig bekend was met de gestes van de Kamer van Koophandel; spr. kon daarom hierop geen afdoend antwoord geven, doch zeide gaarne toe de zaak eens onder de oogen te zullen zien. Wethouder Molenaar (R.K.) meende, dat de nering doenden zelf stappen dienden te doen en dit niet op den weg der gemeente lag. De heer Mink (V.D.) vroeg, wat de neringdoenden gemiddeld jaarlijks moesten betalen? Wethouder Slot (V.D.) kon niet zeggen, welke ba sis er was. Wel wist spr. dat het minste f 2.50 was, doch als er maar iets wei-d verdiend, werd de bijdra ge al heel gauw f 5. Spr. had nooit iemand gesproken die eenige interesse had voor de Kamer van Koop handel. De Voorzitter achtte het 't beste, dat ieder der raadsleden voor zich eens z'n voelhorens uitstak, de zaak kon dan later altijd nog eens in den raad wor den gebracht. De heer Mink (V.D.) vroeg, wat momenteel de uit- keex-ing was aan de werkloozen? De secretaris, de heer Rijs antwoordde, dat de on georganiseerden f 7 en de georganiseerden f 8 ont vingen met inbegi-ip van kindertoeslag. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat er nog een adx-es was ingekomen van den keuringsdienst voor waren, met verzoek adhaesie te betuigen met de poging bij de Tweede Kamer, om den keuringsdienst te handhaven, zij het dan ook in gewijzigden vorm en op goedkoopere leest geschoeid. Spr. zeide dat van den bond van Nederlandsche Ge meenten een schrijven ontvangen was, om gezamen lijk een adres te richten aan de Tweede Kamer, ten einde den keuringsdienst voor waren te behouden. Wethouder Slot (V.D.) vond het verregaand, dat een dergelijke nuttige instelling moest worden opge heven, al zag spr. in, dat er allerwege moest worden bezuinigd. Een actie uitgaande van den Bond van Ned. Gemeenten achtte spr. zeer zeker op z'n plaats. De heer Mink (V.D.) meende, dat een actie, uit gaande van elke gemeente afzonderlijk meer effect zou sorteeren. De Voorzitter betwijfelde zulks, meende veel eer, dat een gezamenlijke actie veel beter was. Aldus werd daarna besloten. De schoolgeldregeling. De Voorzitter deelde voorts mede, dat van Ged. Staten was terug ontvangen de verordening op de heffing van schoolgelden. De heer Mink (V.D.) wilde, dat inkomens beneden de f 1000 ten zeerste werden ontzien. De Voorzitter vroeg, of de raad er mede accoord ging, dat B. en W. de progressie vaststelden. Wethouder Molenaar (R.K.) meende vele onbillijk heden te zien in deze regeling van Gedeputeerden en zou liever de verordening in een volgende vergade ring behandelen. De Voorzitter zeide, dat hij er niets op tegen had, als de raad deze zaak aan zichzelf wilde houden. Aldus werd besloten. Hierna sluiting. Trouw volgeling van Pashits] en vriend van Frankrijk. ZAL JOEGOSLAVIË BINNENKORT SOWJET-RUSLAND ERKENNEN? BELGRADO. De nieuwe minister-president van Joegoslavië, Milan Stoyadinowitsj, is in betreklce- lijlcen zin nog een jonge man. Hij is nauwelijks 46 jaar oud. In de politiek is hij zelfs nog een jong maatje. Zijn jeugd vox-mt voor hem echter geen be letsel, om de traditie te bewaren. Hij is een leerling van den vereerden Pasjitsj en stelt er een eer in, diens levenwerk in dezelfde lijn voort te zetten. Op 34-jarigen leeftijd minister van finan ciën. De nieuwe premier heeft in Frankrijk rechten ge studeerd. Daarna heeft hij in den wereldoorlog aau het front gestreden voor een Grooter Joegoslavië. Na het sluiten van den vrede is hij in de openbaarheid getreden als ambtenaar aan het ministerie van fi nanciën. Korten tijd daarna werd hij benoemd tot directeur van de Anglo-Servische Bank. MILAN STOYADINOWITSJ. Reeds in 1923 kwam hij in de regeering. Hij werd belast met de portefeuille van financiën in het ka binet-Pasjitsj. Ofschoon hij toen eerst 34 jaar oud was, had hij zich reeds een vaste gedragslijn uitge stippeld. Hij was een hartstochtelijk patriot en een vriend van Frankrijk, het land, waar hij zijn studiën had voltooid.- Hij heeft destijds ook de onderhandelingen ge voerd met Frankrijk over de voorwaarden, waarop Joegoslavië een nationale leening in Frankrijk zou kunnen plaatsen. Dank zij het tot stand komen van deze leening heeft Joegoslavië zich kunnen moder niseeren en zijn verdedigings-apparaat kunnen uit breiden. De reis naar Washington. Reeds in dien tijd deed Stoyadinowitsj zich kennen als een onderhandelaar van internationale bcteeke nis. Zoo werd hij eenige jaren later afgevaardigd* naar Washington, om een regeling te treffen met de Vereenigde Staten, met betrekking tot de schulden van Joegoslavië. Door zijn hardnekkige vasthoudend heid, zijn waardigheid en overredingskracht slaagde hij er in, veel gunstiger betalingsvorowaarden te be dingen, dan voorheen. Dat was in het jaar 1926. Sindsdien heeft de nieu we minister-president onafgebroken als minister of als president van de Commissie van Financiën mede gewerkt aan de saneering en het goede beheer der staatsmiddelen. Toen Pashitsj zich terugtrok, deed ook Stoyadinowitsj afstand van zijn functie. Hij trok zich echter niet terug uit het openbare leven. Als president van de Beurs te Belgrado heeft hij zijn organisatie-talent ontplooid. Hij was een onvermoei bare reiziger en vertegenwoordigde in alle hoofdste den de zaak van zijn vaderland. Bemiddelaar tusschen traditie en vooruit gang. Thans bekleedt hij het hoogste ambt in den lande Zonder concessies te doen en zonder te groote plooi baarheid aan den dag te leggen, is het hem gelukt, den systematischen tegenstand te breken van een oppositie, die buitengewoon onhandelbaar is. Hij is een man, die in zijn vaderland het vertrouwen der meerderheid geniet en zich vei-heugt in de sympathie der anderen. Ofschoon, zooals gezegd, nog betrekkelijk jong, bezit hij een rijke ervaring, op politiek gebied, zoowel op binnen- als op buitenlandsch terrein. De door de Joegoslavische politiek gevolgde lijn zal geen wijziging ondergaan. Een nauwe samenwer king met Frankrijk en de landen der Kleine Entente zal dezen vrienden der Fransche cultuur als iets van zelf sprekends voorkomen. Men heeft nog niet lang geleden van andere zijde getracht, een zekeren in vloed te verwerven in Belgrado, doch alle redevoerin gen en bezoeken zullen weinig kans van slagen heb ben. Het eenige standpunt van Joegoslavië, waarin vermoedelijk wijziging zal woi-den gebracht, is, dat het waarschijnlijk zal overgaan tot de erkenning van Sowjet-Rusland. De Russische emigranten, die tot dusverx-e een gewichtige stem hebben gehad in het kapitaal en die wisten te verhinderen, dat Belgrado in verbinding trad met Moskou, zijn er thans voor een groot deel zelf van overtuigd, dat, in verband met de huidige Europeesche situatie, de relaties met Rusland weder moeten worden aangeknoopt. Zoo staat aan het hoofd van den grootsten Balkan- staat thans een man, wiens leeftijd en verleden op gelukkige wijze traditie en vooruitgang verbinden Milan Stoyadinowitsj, die gisteren nog een onbekende was op het tooneel der groote buitenlandsche po litiek, heeft het recht te verwachten, dat hij binnen korten tijd in geheel Europa een evengroote popularl teit zal genieten en een even hoogen roep als staats man, als zijn Roemeensche buurman Titulescu. DE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. 200.000 huizen beschadigd. Tokio. Omtrent de overstroomingen, die een deel van Midden- en West-Japan hebben geteisterd, wordt nog nader gemeld dat in de overstroomde steden in totaal bijna 200.000 huizen zijn beschadigd, terwijl 't aantal dooden naar schatting eenige honderden be draagt. Meer dan 500.000 pei'sonen zijn dakloos. Op het eiland Kioesjne zijn 90 personen omgeko men en 130 gewond. 1700 Huizen zijn vernield, 192.000 overstroomd. Uitbreiding der Amerikaansche vloot. Washington. Uit marinekringen wordt verno men, dat iaarliiks met ingang van 1937, een slagschip van 35.000 ton zal worden gebouwd. Een voorloopig plan voorziet in den bouw van 7 slagschepen. Naar verder wordt vernomen, omvat het plan voor het begrootingsiaar 19361937 een slagschip, 12 torpedo jagers van 1200 ton en 6 duikbooten. De bouw van de slagschepen van 35.000 ton wordt gemotiveerd met het feit. dat de Vereenigde Staten slechts wei? nig overzeesche vlootbasis hebben en dit moeten compenseeren door een sterk aantal zware oorlogs schepen met groote actie-radius. JONGEMAN VERDRONKEN. In den vijver te Otterloo is Zondagavond wederom een jongeman verdronken. Dit is het tweede ver- drinkingsgeval in dezen vijver. In den vijver bevindt zich een aantal zeer diepe plaatsen door borden met „gevaarlijk diep" aangegeven. Ook personen, die de zwemkunst niet voldoende meester zijn, gaan even wel op deze diepe plaatsen zwemmen. Gisteravond te omstreeks half negen werd de on geveer 25-jarige ongehuwde A. Elbertsen uit Weker- om vermist. Zijn kleeding werd herkend, waarna men in den vijver ging dreggen. Te omstreeks half twaalf is het lijk opgehaald. DE MOORD OP DICKINSON OPGEHELDERD. Detroit. De moord op den bekenden New-York- schen advocaat Howard Carter Dickinson. neef van den Chief Justice Charles Evans Hughes, wiens lijk verleden week op een verlaten weg nabij Detroit werd gevonden, is thans opgehelderd, doordat een bekend type uit de onderwereld van Detroit. die Zaterdag in gezelschap van drie jonge vrouwen te Fort Wayne in Indiana werd gearresteerd, bekend heeft den moord te hebben gepleegd. VAN EEN ROTS GESTORT. Doodelijk ongeluk In het Nebelhorn- gebied. öbersdorf. Zondagmiddag is de 23-jarige schoen maker Georg Staib uit Lindenberg in den Allgau in het Nebelhorn-gebied van een voor-uitstekende rots naar beneden gestort en gedood. Hii was vergezeld door een 17-jarigen broer, die echter geen hulp kon, bieden. Het lijk werd pas later op dén dag door een hulp-expeditie geborgen. DE KERMIS. Het is dit jaar, met uitzondering dan van de heide Zondagen, al een bijzonder stille kennis geweest. De laatste Zondag heeft ongetwijfeld weer veel goed gemaakt. Vooral des avonds was het een gezel lige drukte, want juist in de avonduren kwamen nog vele bezoekers. Hoe druk was het bijv, des avonds te half 10 nog op het Noord, toen de bezoekers per fiets, motorrij wiel, en auto ter kermis kwamen. Trouwens ook de andere toegangswegen naar onze gemeente gaven een gezellig druk verkeer te zien. Vooral per fiets kwam men naar Schagen, zoodat de vele rijwielstal lingen goede zaken maakten, In de dansgelegenheden, bioscoop enz. was goed bezoek, terwijl het op de Markt en op de Gedempte Gracht volop kermis was. En dank zij het mooie weer, genoten velen van de prettige „zitjes" voor de café's. Enkele bezoekers kwamen tot de minder prettige ontdekking, dat door ongewenschte bemoeiingen van zakkenrollers hun portemonnaie van eigenaar was verwisseld en bij hun aangifte bij de politie werden ze dan getroost met de mededeeling dat de politie reeds tot de ontdekking was gekomen, dat die niet welkome bezoekers er waren. Gedeelde smart is halve smartl Op het voetbalveld werd gedurende het wielren nen een jongeman, die brutaal-weg een portemon naie uit een kleedingstuk had gestolen, welk bedrijf juist door den aankomenden eigenaar werd ontdekt, opgepakt. VOOR HALVEN PRIJS. Zooals bekend, laat de Ned. Spoorwegen ieder jaar z.g. goedkoope treinen rijden. Ook dezen zomer zal dat weer het geval zijn, thans onder het motto „Een dag op reis voor halven prijs". En die goedkoope reisgelegenheid bestaat dan regel matig enkele malen per week. Blijkens de in dit nummer voorkomende adverten tie zijn deze zomerdagretours verkrijgbaar voor Den Helder naar Amsterdam voor eiken Woensdag en Zondag en voor Den Helder naar Den Haag en Rot terdam voor eiken Dinsdag en Zondag. Men raadplege de advertentie. PARKEERE NOF NIET-PARKEERENI Rijk, zeer rijk is onze gemeente aan piekfijn ge schilderde borden, waarop aangeduid woi-dt dat men op bepaalde wijk- of straatgedeelten zijn auto niet mag parkeeren. Met kwistige hand woi-den die bor den op vele plaatsen des Woensdagavonds in de daar voor gemaakte straatopeningen gesteld en met groo- ten zorg worden ze er Donderdagsmiddags weer uit gehaald en netjes opgeborgen. Ook de laatste kermis-Zondag geurde Schagen met dezen rijkdom en de sterke politiemacht, die onze veste dezen dag herbergde, zou, als het nood gaf, zeker wel zorgen dat aan met deze borden bedoelde regeling streng de hand werd gehouden. Dat is toch logisch geredeneerd, niet. Och kom, we zagen het anders!! Voor het perceel van Me vrouw Govers, en voor de oude bewaarschool ston- 1en de bewuste horden, naar onze meening met het kennelijk doel om aan te geven, dat tusschen die ••'nafspn niet mocht worden geparkeerd. Maar automobilisten kunnen zeker wel eens bo aaide eigenschappen gemeen hebben met varkens, tenminste van het begin tot het einde was dat ■-'raatgedeelte bezet met auto's. Het was belachelijk en we vroegen ons af, of wan neer het de bedoeling is dezen dag wat door de vin ders te zien. het dan maar niet heter is die horden niet te plaatsen. En anders de gemeentepolitie een waakzaam oog erop houden die kon het_ dezen lag. dank zij de assistentie van do rijkspolitie, im mers op haar kamerpantoffeltjes af! Onze Burrie, die man heeft het te druk en kan natuurlijk niet overal op letten! GEMEENTE SCHAGEN. Burgerlijke Stand. Hermina. d. v. Paulu&ma. Schelte en Blankman, Cornelia Jannetie. Overleden: De Vries. Alberdina. oud 14 iaren: Ven* nik. Elisabeth. oud 43 jaren, echtgen. van Tolle, •Tohann Friedrich. Gevonden: een paar handschoenen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8