Het tekort bedraagt De mislukte reis van Eden De geheimen van Oss iijüOECK De nieuwe Staten ven Nd -Kulland voor liet eerst bijeen. Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Buitenland WEER VLIEGRAMP IN SOVJET-UNIE? Men vreest het ergste. De toestand van Buziau. Voortvluchtige bankier in Portugal? SPOORWEGONGELUK ÏN WEST-SIBERIE Zes dooden. Licht in een haast vergeten moord. SCHEEPSRAMP BIJ OSAKA. 150 dooden. Het eerste N.S.B.-voorstel. Woensdag 3 Juli 1935. 78ste Jaargang. No. 9755 SCHAGËR Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. MET MUSSOLINI VALT NIET TE PRATEN. Poolsch-Duitsche toenadering. Spanning in het Verre Oosten. Nu Eden in het Lagerhuis de resultaten heeft medegedeeld van zijn reis naar Parijs-en Rome, zijn wij in staat daarvan de balans op te maken. Allereerst Frankrijk! Het zal wel niemand verwonderen, dat Eden hier fenige harde waarheden te slikken kreeg. Wij kunnen in het midden laten of de tot stand- koming van de Britsch-Duitsche vlootovereenkomsl al of niet gunstig is geweest voor de ontwikkeling van den vrede, zeker is dat zij in flagrante tegen spraak is met de door Engeland op zich genomen verplichting om geen afzonderlijke verdragen af te sluiten. Laval heeft dan ook op zeer scherpe wijze de groo te ontstemming van Frankrijk vertolkt en Eden ver keerde hier in de niet zeer benijdenswaardige posi tie om deze verwijten te moeten „slikken". Hij kon natuurlijk met allerlei argumenten de door Engeland gevolgde weg als de beste en meest juiste verdedigen, maar het moet hem onmogelijk geweest zijn om het feit weg te doezelen, dat En geland zonder eenige schaamte of aarzeling de oude vijand de hand reikte en alle gemaakte afspraken vergeet, zoodra het eigenbelang dit medebracht. Eden heeft met een ernstig zondaarsgezicht een peccavi gestameld en beterschap beloofd. Of het vertrouwen er volledig door is hersteld mag worden betwijfeld. Toch kan worden aangenomen, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen En geland en Frankrijk er niet ernstig door hebben ge leden, vooral nu Londen nogmaals heeft verklaard ten volle aan de totstandkoming van het Lucht- pact, Oostelijk pact en Donaupact te zullen mede werken en de rest der afspraken eerlijk te zullen houden. Mussolini wil oorlog. Een ander geval is het met Italië! Daar kwam Eden voor een veel moeilijker vraagstuk te staan. Men kon in Londen weten, dat Mussolini niet gemak kelijk zou zijn over te halen om zijn Afrikaansch avontuur op te geven en men had Eden dan ook een mooi, groot en kostbaar geschenk medegegeven om de vredelievendheid van den Italiaanschen dictator te koopen. Om den vrede in Oost-Afrika te verzekeren bleek Engeland bereid aan Abessynië een uitweg naar zee te geven, waartegenover dit laatste land dan waar devolle concessies aan Italië zou moeten aanbieden. Men mag gerust aannemen, dat Londen van tevoren over deze zaak met Addis-Abeba heeft gesproken, zoodat alles in kannen en kruiken zou zijn geweest als Mussolini dit Britsche offer had aanvaard. Italië heeft groote plannen in Afrika. Nu Mussolini het mooie gebaar van Engeland niet eens de moeite van een bespreking waardig keurde, blijkt ten duidelijkste, dat hij zeer ver strek kende plannen met Abessynië beeft. Hij is blijkbaar van meening dat de geheele ondenverping van het rijke Abessynië ten koste van veel goed en bloed voordeeliger is dan de vrijwillig in uitzicht gestelde concessies. Dat een eventueele militaire overwinning zal moe ten worden gekocht met een sterk omlaag drukken van het toch al niet hooge levenspeil der Italiaan- sche bevolking speelt bij de overwegingen van Mus solini kennelijk geen rol. De Volkerenbond in een impasse. We staan nu in Europa voor ongekende moeilijk heden. Wat zal Engeland, wat zal Frankrijk, wat zal de Volkerenbond nu doen? Als Genève zonder eenig protest 't Volkenbonds lid Abessynië door het Volkenbondslid Italië laat opslokken, is hij voorgoed het noodige prestige kwijt. Maar wie zal aan het protest van den Volkenbond kracht bijzetten? Het is zeker, dat Engeland er zoo langzamerhand wel wat voor gaat gevoelen, om het nu maar eens met bedreigingen te probeeren en het handvest van Watervliegtuig vermist met 11 personen aan boord. Telegrammen van Reuter en D. N. B. uit Moskou en Chabarousk maken melding van groote ongerust heid omtrent het lot van het Sowjet-watervliegtuig L 840, dat reeds op 26 Juni van Alexandrowsk op het eiland Sachalin vertrokken is met bestemming naar Chabarousk aan de Amoer. Van het vliegtuig werd n.1. niets meer vernomen nadat het een uur na de start nog om positie en weerbericht gevraagd had. Men vreest het ergste. Vier vliegtuigen, welke aan de kust gestationeerd zijn, werden op onderzoek uitgezonden. Aan boord van de L S40 bevonden zich drie man bemanning en acht passagiers. den Volkenbond ten volle in de weegschaal te wer pen. Maar een ander geval is of Frankrijk's liefde voor den Volkenbond zoo groot is, dat het zijn militaire kracht beschikbaar zal stellen om den Italiaanschen vriend te bedreigen. Uit de aarzelende houding van Londen zou men mogen aannemen dat men hiervan lang niet zeker is. Ook Mussolini voelt dat zeer goed en maakt er handig gebruik van. Zoolang Engeland en Frankrijk binnen het raam van het Volkenbondsstatuut niet één lijn trekken, heeft hij vrij spel en kan zich ongestoord op zijn prooi werpen. Duitschland's isolement verbroken. Ook Hitier profiteert ten volle van de in Europa bestaande tegenstellingen. Nadat hij eerst een bres had geslagen in het front van Stresa, door de afsluiting van de vlootovereqn- komst met Engeland, richt hij thans zijn stormram op het Oosten, om door de knellende banden van 't Fransch-Russische militaire verdrag te doen verslap pen. Alles wijst er op, dat hij daartoe bij Polen een gewillig oor heeft gevonden. De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken Beek zal eerdaags een officieel bezoek aan Berlijn komen brengen en men kan er zeker van zijn, dat daar deze twee tegenstanders van een Oostelijk pact tot overeenstemming zullen trachten te komen, over de wijze waarop de Russisch-Fransche toenadering dient te worden beantwoord. Een scherpe Russische protestnota aan Japan overhandigd. Deze hernieuwde Poolsch-Duitsche vriendschap moet den heeren in Moskou wel zeer ongelegen ko men, want de Japansche militairen worden tegen over de Russen steeds brutaler. Zoo kwamen verleden week de Japansche en Mant- sjoekwosche kanonneerbooten Soen-Ten en Jan Min maar doodkalm tot aan het dorpje Rojarkowo, dus vrij ver op Russisch gebied, opstoomen en het spreekt vanzelf, dat dergelijke grensschendingen niet bevor derlijk zijn voor een goed nabuurschap. Trouwens deze grensoverschrijding staat niet op zichzelf en is slechts een enkele schakel in de lange keten van overtredingen, die den laatsten tijd hebben plaats gevonden. Moskou geeft er thans de brui aan om de gele hee ren nog langer naar de oogen te zien en heeft Maan dag j.1. in een vrij scherpe protestnota aan Japan van zijn misnoegen doen blijken. Ook hier dus verhoogde spanning. Als de teekenen niet bedriegen dan gaan wij een zeer bewogen tijd tegemoet! In het ziekenhuis opgenomen. Naar wij vernemen, is Buziau gistermorgen, nadat eerst nog een onderzoek door een specialist was in gesteld, overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis aan het Westeinde in den Haag. Bij het onderzoek is ge bleken, dat een der rugwervels gescheurd is. Het her stel zal geruimen tijd vorderen. Gelijk men weet, is Buziau tijdens een der laatste voorstellingen in het Scala-theater te Den Haag ge vallen. De fraude op het bankierskantoor te Wormerveer. Het tekort bij het bankierskantoor Schaap te Wormerveer bedraagt naar de accoun tants hebben vastgesteld f 1.250.000, waarte genover weinig baten staan. Gedupeerden hebben zich vervoegd bij de firma C. Avis Dzn. te Wormerveer, die als assuradeurs ook de firma S. tot klant hebben. De herverze kering is geplaatst bij Lloyds in Engeland. Verder vernemen we, dat mr. J. de Vrieze te Am sterdam door bemiddeling van den procureur mr J. Deenik te Haarlem, surséance van betaling voor de firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer heeft aange vraagd bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zijn de zaak van genoemde firma te doen beheeren door de bewindvoerders, die de Haarlemsche rechtbank even tueel zal benoemen, terwijl dan tevens een nauw keurige staat van zaken zal worden opgemaakt. Intusschen zal waarschijnlijk een accoord aan de crediteuren worden aangeboden. De rijks- en particuliere accountants hebben hun onderzoek, dat door de afwezigheid van het eenige lid der firma zeer wordt bemoeilijkt, nog niet be éindigd. De voortvluchtige bankier in Portugal? Reuter meldt uit Lissabon: De Portugeesche politie stelt in opdracht van de Nederlandsche politie een onderzoek in naar den voortvluchtigen bankier S., uit Wormerveer, die. naar men vermoedt, de wijk naar Portugal heeft ge nomen. Naar aanleiding van dit bericht verzekerde de commissaris van politie te Wormerveer, dat het el- ken grond mist. Een bericht, dat naar de verblijfplaats van den bankier in Engeland, Duitschland, Zweden of in welk ander land ook gezocht wordt, kan door ieder van deze staten gegeven worden, daar het signalement van den kassier overal verspreid is. In de buurt van Omsk in West-Siberië is een ern stig spoorwegongeluk voorgevallen, waarbij 6 per sonen gedood en twee zwaar gewond zijn. Onder de slachtoffers bevinden zich eenige inspecteurs der spoorwegen, die in opdracht van den volkscommissa ris voor het verkeerswezen de menigvuldige spoor wegongelukken van den laatsten tijd hadden te be- De lafhartige moord op Sinterklaas-avond nu 10 jaar geleden. Ofschoon een buitenstaander thans geneigd zou zijn te meenen, dat te Oss nu wel haast alle mis drijven ziin opgehelderd, blijft er nog een afschrik wekkende rij van duistere moordzaken bestaan, welke nooit tot klaarheid ziin gebracht. Niet alleen de laatste jaren was moord en doodslag te Oss aan de orde van den dag. ook een tien jaren geleden waren zware misdrijven geen zeldzaamheid. Vele hiervan zijn reeds in het vergeetboek geraakt, voor namelijk doordat van opheldering nooit sprake was. Het geboefte waande zich dan ook steeds veilig en voor wraak bestond ook destijds geen vrees. Het kwam maar al te vaak voor dat men zelf voor rechter speelde en een onbeduidende twist met het mes werd uitgevochten. Dientengevolge werden in een korte spanne tiids drie jongemannen neerge veld en steeds was het mes het moordwanen. Ach tereenvolgens werden in de kracht van hun leven van Galen, van Nuland en Hartogs neergestoken. Thans heeft de gemeente-politie na biina 10 iaar het onderzoek in de moordzaak-Har- togs wederom geopend. Gister is in verband hiermede een opzienbarende arrestatie ver richt. De 38-jarige fabrieksarbeider P. W.uit Oss is als verdacht van medeplichtigheid aan dezen moord aangehouden en in het politiebureau opgesloten. Naar verluidt zou den verder in verband met deze oude moord zaak nog vier personen in arrest ziin ge steld. n.1. O., B., V. en van E. allen uit Oss. Weinigen zullen zich den lafhartigen moord* op H., welke op Sinterklaas-avond 1925 is gepleegd, nog herinneren, daar er indertijd aan dit misdrijf nagenoeg geen publiciteit is gegeven. Op genoemden datum des avonds omstreeks half twaalf vonden eenige voorbijgangers in de Kazerne straat. in het centrum der gemeente Oss. een jonge man badend in zijn bloed op den weg liggen. Het had dien dag flink gesneeuwd en de sneeuw was ter plaatse geheel met bloed doordrenkt. Het slachtr offer gaf nog zwakke teekenen van leven. De hevig verschrikte lieden waarschuwden on middellijk en geneesheer en stelden de gemeente politie van hun vondst op de hoogte. Het slacht offer werd een nabij gelegen woning binnengedra gen, waar hij spoedig daarna, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen,, den geest gaf. Men bleek te doen te hebben met een 23-iarigen fabrieksarbeider Har togs. bijgenaamd van Mas. die niet ongunstig be kend stond. Uit het politieonderzoek bleek, dat de verslagene den geheelen Zaterdagavond in gezelschap had ver keerd van vier vrienden. Om 11 uur was het viertal het laatst gezien in een café op den Heuvel. Begrij pelijkerwijs viel reeds spoedig de verdenking op deze vier personen, Allen werden nog denzelfden nacht van hun bed gelicht en op het politiebureau opgeslo ten. De Ossche gewoonte getrouw was ook bij hen van bekennen geen sprake, doch in weerwil hiervan werden zij op transport gesteld naar 's-Hertogen- bosch en in het huis van bewaring aldaar opgesloten Twee der verdachten werden eenige maanden later weer op vrije voeten gesteld en de beide anderen werden door de rechtbank te 's-Hertogenbosch vrij gesproken. Omtrent de motieven, die tot deze misdaad hebben geleid, is nooit iets bekend geworden. Men meende dan ook dat deze oude affaire in het archief der on opgehelderde misdrijven was opgeborgen en het heeft ter plaatse dan ook opzien gewekt, dat het on derzoek in deze zaak thans weer is begonnen. De volksmond beweert, dat de vrouw van iemand, die kort geleden is gearresteerd, uit wraak aan het pra ten is gegaan. Ter plaatse wachtm en met spanning den loop der gebeurtenissen af en men verwacht thans dat ook andere mysterieuze oude moordzaken weer op het tapijt zullen worden gebracht. strijden. De Prawda meldt nog de volgende bijzonder heden: Bij het station Moskalcnka werd een motorwagen met een spoorwegcontrole-commissie bestaande uit 6 man een goederentrein achterna gezonden, die kort tevoren vertrokken was. Daar de goederentrein een sterke helling niet kon halen, reed hij met een snel heid van 40 kilometer terug cn kwam in volle vaart met de motorwagen in botsing. De bestuurder was er op het laatste oogenblik afgesprongen, zonder den motor af te zetten. De motorwagen en de laatste wa gen van den goederentrein geraakten in brand. De machinist kwam tezamen met zijn uit drie leden bestaande familie, die meereden, in de vlammen om. Twee van de inspecteurs werden nog gedood en twee anderen levensgevaarlijk gewond. TWEE JAPANSCHE SCHEPEN MET ELKAAR IN AANVARING GEKOMEN. Op de Japansche Zee zijn de stoomschepen Senzan Maru, groot 3123 ton en Midori Mam, groot 1725 ton, in botsing gekomen. Het laat ste schip, dat aan passagiers en bemanning 253 koppen aan boord had, is gezonken. Men vreest, dat er honderdvijftig slachtoffers zijn. Nader wordt gemeld, dat de Midori Maru, die mid scheeps werd aangevaren, binnen drie minuten zonk. Het schip had 168 passagiers aan boord en een equi page bestaande uit 85 koppen. De botsing had plaats in de buurt van het eiland Shodo tengevolge van de dichte mist. De Senzan Maru was op weg van Dairen naar Osaka en kwam plotseling uit de mist te voorschijn zonder eenig signaal gegeven te heb* ben. Een botsing was onvermijdelijk. Nagedachtenis van Mevrouw AukesTimmers eerbiedig herdacht. Prov. Staten van Noordholland kwamen gisteren morgen voor de eerste maal in hun nieuwe samen stelling bijeen, onder voorzitterschap van den com missaris der Koninging, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll. Na onderzoek der geloofsbrieven door de desbetref fende commissie, adviseerde deze tot toelating van alle gekozen leden. De heer Segers (communist) protesteerde tegen de toelating der N.S.B.'ers en zeide, dat deze Hitier- agenten waren, wier eenig doel is: een bloedige on derdrukking der arbeidersklasse. De voorzitter merkt op, dat de heer Segers geen formeele bezwaren had geopperd, waarna tot toela ting van alle leden besloten werd. Nadat allen de wettelijk vereischte eeden, beloften en verklaringen hadden afgelegd, hield de voorzitter een toespraak, waarin hij er op wees, dat de verkie- zingt groote veranderingen in de samenstelling der Provinciale Staten had teweeg gebracht. Hij hoopte, dat alle leden eendrachtig zouden samenwerken in het belang der provincie en tot eigen voldoening. Spr. herdacht het ontslapen lid der Staten, mevrouw Aukes—Timmers en herinnerde in waardeerende be woordingen aan den arbeid der afgetreden leden van Ged. Staten, de heeren Gerhard en Verschure en de afgetreden leden der Staten, waarbij hij in het bij zonder de heeren Ketelaar en Dekker noemde. Vervolgens las de voorzitter de ingekomen stukken voor. Hierbij was o.a. het voorstel der N.S.B.-fractie: „De Staten der provincie Noordholland spre ken de volgende meening uit: De jaarwedde der leden van Gedeputeerde Staten behoort zóó te zijn, dat ook een lid, dat geen inkomsten heeft uit anderen hoofde, kan leven overeen komstig het gewicht van het ambt. De thans geldende jaarwedde kan als voldoende worden beschouwd. De eer van het ambt brengt ech ter mede, dat een lid van Gedeputeerde Staten, dat reeds andere inkomsten heeft, een evenre dig mindere jaarwedde behoort te genieten. Het genieten der jaarwedde, terwijl en voof zoover de gedeputeerde pensioen als oud-wet houder of pensioen als oud-lid van Gedeputeer de Staten, voordat men 65 jaar is of terwijl men 65 jaar, of ouder zijnde, genoegzame andere in komsten geniet. Dit alles behoort met spoed te worden afgeschaft Daarbij moet worden ovei> wogen, welk bedrag aan het aldus in strijd met de eer van het ambt genotene (bijv. het geen na 1 Januari 1931 is ontvangen) voor te rugbetaling in aanmerking komt. De Staten besluiten, deze meening ter ken nis te brengen van de Staten-Generaal en mits dien tot de Staten-Generaal een adres te rich ten met het verzoek, het vorenstaande ter har te te nemen en dragen den Gedeputeerden Sta ten op, inmiddels met den meesten spoed een verandering bij de Provinciale Staten in te die nen, waarin het vorenstaande, voor zoover met de geldende wetsbepalingen vereenigbaar, is be lichaamd." Dit voorstel werd toegevoegd aan de agenda van 25 Juli. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woensdag.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1