KING Uit Berg De Engelsche scheepvaart. De nieuwe bckstingp'aiwïji van RooseVelt. PEPERMUNT BEROEP VAN ABESSYNIE OP DE VEREENIGDE STATEN. HET REORGANISATIE PLAN MET GROOTÈ MEERDERHEID AAN VAARD. EEN NIEUW BESTUUR NEEMT DE LEIDING. Donderdagavond had in café Onder de Linde, een buitengewone spoedvergadering plaats van de Ber ger Sportvereeniging, welke redelijk goed bezocht was, al had de opkomst in verband met het belang rijke voorstel van reorganisatie nog grooter kunnen zijn. Drie en twintig stemgerechtigde leden en acht adspiranten woonden de bijeenkomst bij. De reorganisatie toegelicht. De Voorzitter, de heer J. Onrust, opende met een woord van welkom en deelde dan mede, dat deze buitengewone algemeene vergadering speciaal was belegd in verband met een algeheele reorganisatie cler vereeniging. Spr. ging uitvoerig na, waarom het bestuur van B.S.V. zich genoodzaakt voelde geldelij- kcn steun te vragen van de gemeente en hoe deze steun in eerste instantie door B. en W. was gewei gerd. Een tweede poging aangewend bij den gemeen teraad had meer succes; de landhuur voor 1934 werd de vereeniging kwijt gescholden en tegelijkertijd werd het raadslid, E. J. Voute benoemd om als schakel tusschen het bestuur en de gemeente er naar te streven de finantien van B.S.V. op beter peil te brengen. De heer Voüte heeft gemeend een en ander niet anders te kunnen doen dan door middel eener algeheele reorganisatie, aldus zeide spr. Uitvoerig zette de voorzitter uiteen, de besprekin gen, welke er waren gevoerd tusschen den door den gemeenteraad benoemden commissaris en de heeren Onrust en de Grauw, die door den heer Voüte wa ren aangewezen als bestuursleden, om de reorganisa- tie met hem ter hand te nemen. Komende tot het resultaat dier besprekingen, las spr. het uitvoerig artikel over deze kwestie voor uit de Schager Courant van Dinsdag 25 Juni j.L hetwelk naar de meening van spr. den toestand volkomen juist weergaf. Concludeerende zeide spr. dat er voor de algemeene vergadering, dus slechts twee wegen open stonden en wel: le. verder gaan op den ouden weg en dus met het oude bestuur; 2e. verder gaan met een nieuw bestuur, zooals dat door den gemeentecommissaris was samengesteld. In het eerste geval zou er van verderen steun van gemeentewege ongetwijfeld geen sprake meer zijn; in het tweede geval zou de vereeniging in de toe komst den gemeenteraad zeker achter zich hebben. Het bestuur accepteert het niet. Aangezien de meerderheid van het zittende be stuur den reorganisatie-eisch van den heer Voüte niet wenschte te accepteeren, heeft deze inmiddels reeds bedankt als commissaris der gemeente, doch is bereid onmiddellijk weer steun en hulp te verlee- nen, indien de vergadering zijn eisch accepteert. Spr. wilde over deze kwestie geen debat toestaan, omdat urenlange besprekingen toch tot geen resul taat zouden leiden en hij stelde zich voor, de ver gadering voor een kwartier te schorsen. De leden konden zich dan, buiten tegenwoordigheid van hem en den heer de Grauw over een en ander beraden. De heer Van Diepen vroeg, of de voorzitter bereid was, eerst het standpunt van het bestuur uiteen te zetten? De voorzitter antwoordde ontkennend, omdat dit standpunt de zaak toch niet zou veranderen. De heer Van Diepen wees erop, dat er nog geen algemeene vergadering was geweest. De leden wis ten van den waren toestand dus niets af en daar om was het voor spr. moeilijk te beslissen. De voorzitter gz«ep persoonlijk in. De voorzitter antwoordde, dat hij nu eindelijk per soonlijk had ingegrepen, omdat de heele zaak hem al lang te veel was. Spr. zeide 14 jaar lang alles voor de vereeniging te hebben gedaan wat hij kon, en was er van overtuigd, dat deze reorganisatie ab soluut noodig was, omdat het ondoenlijk zou zijn verder te gaan zonder steun der gemeente. Dat weet het geheele bestuur zeer goed, zeide spr. Anders had dit bestuur geen finantieelen steun gezocht De heer de Grauw weer er met klem op dat de ver eeniging enkel en alleen voor het feit stond de re organisatie te aanvaarden: ja of neen! Wanneer de vergadering meent, zonder reorganisa tie en dus ook zonder steun der gemeente verder te kunnen gaan, is het van lateren zorg, wie de verant woording voor dit besluit op zich durft te nemen. De heer Klinkhamer vroeg, wat de meening van het bestuur in z'n geheel was? Wij zitten hier als een kat in een vreemd pakhuis en weten niets, meende spr. De voorzitter zeide nogmaals, dat het bestuur in z'n geheel zeer goed wist dat zonder steun der ge meente de vereeniging het niet zou redden. Als de vergadering het reorganisatieplan niet accepteert, ligt hier de hamer. Ik wil dan de verantwoording niet langer op me nemen en dat zal wel geen enkel be stuurslid willen, zeide spr. Pompen of verdrinken. De heer Klinkhamer: Dat is tenminste duidelijk; we zullen dus den steun der gemeente wel moeten ac cepteeren. De heer Van Diepen wilde weten waaruit die steun dan bestond. De voorzitter: We hebben al de landhuur van 1934 teruggekregen; wat de verdere steun zal zijn, moeten we afwachten. De heer Bak vroeg, of het wel noodzakelijk was, dat na deze duidelijke uiteenzetting de vergadering werd geschorst. Spr. was van oordeel dat het hier was „pompen of verdrinken!" De vergadering kan niet anders doen dan het reorganisatieplan aanne men of we het er mee eens zijn of niet. Spr. stelde voor dat het bestuur nu dadelijk liet stemmen. Een woord van protest De heer Jansen wilde erop wijzen, dat hetgeen de lieer Onrust had betoogd, niet het standpunt was van het geheele bestuur. Spr. zeide nog niet in de gelegenheid te zijn gesteld, een oordeel uit te spreken. De heer Dames meende, dat de Voorzitter de ver gadering een verkeerden indruk gaf, net alsof het bestuur dit plan accepteerde. De heer Kramer zeide, dat hieraan een voorge schiedenis vast zat, waarover z.i. de leden moesten worden ingelicht. De heer de Grauw: Dat heeft met de reorgani satie niets te maken! De heer Klinkhamer voelde, dat er een kwestie was in het bestuur, waarvan de leden niets wisten. De Voorzitter protesteerde er tegen, als zou hij een verkeerden indruk hebben gevestigd. Spr. had juist gezegd, dat de meerderheid van het bestuur niet accoord ging met het reorganisatie-voorstel van den heer Voüte. De heer de Grauw wees erop, dat de vereeniging eenvoudig voor het feit werd gesteld. Spr. las den brief voor van den heer Voüte aan het bestuur, waarin de eisch der reorganisatie werd gedaan. Waar spr. uitsluitend het belang der vereeniging op het oog had, met 't voorbijgaan van persoonlijke belangen, durfde ook hij, zonder steun der gemeen te, de verantwoording niet langer op zich te nemen. De heer Dubbeld: Het gaat hier op dezelfde ma nier toe als in Duitschland. Een stem uit de vergadering: Ik wou, dat ik schat rijk was! Dan hoefde het niet. Het standpunt van den heer Jansen. De heer Jansen kreeg daarop gelegenheid zijn standpunt toe te lichten. Uitvoerig betoogde spr. dat het de bedoeling van den gemeenteraad was geweest, dat de heer Voüte contact zou zoeken met het zittend bestuur, om te trhchten gezamenlijk de finantiën der vereeniging op peil te brengen, Meer niet! Maar wat deed ae heer Voüte? vroeg spr. Hij zocht enkel en alleen contact met de boeren Onrust en de Grauw die te- samen met den heer Voüte, geheel buiten het be stuur om, een reorganisatie ter hand namen. Of schoon de heer Voüte toezegde op een bestuursver gadering te komen, is hij daar nooit geweest. Ze ker geen tijd gehad. Spr. zeide, dat een ieder zich kan indenken, dat de brief van den heer Voüte, aan het bestuur, hem en den heer Dubbeld zèèr had verrast. Waarom waren wij niet langer in het bestuur? Het eenige antwoord op deze vraag was: De heer Voüte wil het zoo en niet anders. Maar die meneer Voüte gaf zich niet de moeite ons op de hoogte te stellen! Alles ging buiten ons beide om. Spr. had dit niet gezegd als een veront schuldiging, doch enkel en alleen als een toelich ting. De heer de Grauw: We zijn nu net zoo ver. Heb ben te kiezen tusschen steup. van de gemeente; ja of nee. De heer Dubbeld: Die steun 5s maar betrekkelijk. Het geldt hier alleen d» landhuur over 1934. De heer de Grauw: Verderen steun dienen we af te wachten. De Voorzitter liet daarop stemmen en wenschte dit met gesloten briefjes te doen. De stemming. Uitgebracht werden 23 stemmen, waarvan 18 voor en 3 tegen de reorganisatie. 2 Stemmen waren blanco. De voorzitter zeide, dat dus het nieuwe, door den gemeente-commissaris voorgedragen bestuur met groote meerderheid van stemmen was aanvaard en hoopte, dat dit bestuur de vereeniging krachtig en groot zou maken. Het nieuwe bestuur. De Voorzitter deelde voorts mede, dat dit nieuwe bestuur zou bestaan uit de navolgende heeren: ir. Duinker; Leistra; mr. Q. Rovers; C. ten Bruggen- cate; J. Kramer; de Grauw; en J. Onrust. Zoo spoedig mogelijk zullen de functies onder-, ling worden verdeeld. Aan het slot der vergadering gekomen dankte de Voorzitter de heeren Jansen en Dubbeld harte lijk voor het goede en vele werk in het belang der vereeniging verricht (Applaus.) Daarna sluiting. t Schijnbare winst. Londen. In de „Shipping World" van deze week komt een bespreking voor van de resultaten der Engelsche scheepvaartmaatschappijen. Berekend wordt, dat deze ondernemingen dit jaar tot nu toe 151 dividend op hun gezamenlijke kapitalen en 1-24 op het gezamenlijke kapitaal en reserves hebben betaald tegen resp. 1.19 en 0.91 in 1934, Deze verbetering is echter meer schijn dan wer kelijkheid, aldus constateert het blad, daar de winst berekend per ton scheepsruimte, totnutoe dit jaar slechts 16 sh. 3 d. heeft bedragen tegen 20. sh. 6 d. in 1934. Het blad maakt een vergelijking tusschen de ge middelde resultaten over de twee vijf-jaarlijksche perioden 1926-1930 en 1931-1935. In eerstgenoemde vijfjaarlijksche periode maakten de uitgekeerde divi denden 4.16 op het gezamenlijk kapitaal der maat schappijen uit, tegen gemiddeld slechts 1.17 in de periode 1931-1935. De winst, berekend per ton scheepsruimte, bedroeg in *de beide onderhavige pe rioden resp. 27 s. 8 d. per ton per jaar en 17 s. 1 d. per ton per jaar. Hierboven ziet U „Shifty", de kleine bul dog, die de Amerikaanscke zwemsters op hun a.s. deelname aan de Olympische Spe len in 1936 te Berlijn als gelukaanbrcnger zal vergezellen. Deze vierbeenige talisman is het eigendom van de bekende Ameri- kaansche Olympische winnares 1932 in het kunstspringen, Dorothy Poynton. Washington. President Roosevclt heeft gisteren op het Witte Huis een conferentie belegd mot de leiders der verschillende groepen van het Congres, waarin hij er op aandrong dat er spoed zou worden gezet achter de behandeling van zijn nieuwe belas tingplannen, die in het algemeen in de Amerikaan- sche pers worden aangeduid met de populaire be naming: het program van „laat de rijken betalen". De Congresleiders deelden mede, dat Maandag a.s de behandeling van het wetsontwerp in de Commis sies zou beginnen. Roosevelt's programma houdt o.a. In verhooging der successiebelasting en der belasting op schenkingen, verhooging van de inkomstenbelasting voor hooge inkomens en verhooging van de winstbelasting. SCHIP BOTST TEGEN HA,VENMUUR. New York. De veerboot „Utica" is met groote kracht bij zijn landingsplaats te Manhattan tegen de havenmuur opgeloopen. Ten gevolge van de botsing werden dertig passagiers gewond, waarvan drie ernstig. Ooievaars verhulzen. - In Oost-Pruisen komen heel veel ooievaars voor, terwijl West-Duitschland zeer arm aan deze vogels Is. Men heeft nu een voudig het plan opgevat, om er wat van het Oosten naar het Westen te laten verhuizen. Hierboven zien we hoe de jonge langpooten op de vracht auto heel voorzichtig worden ingeladen voor de lange reis naar andere oorden. KING-pepermunt ontleent hsar opwekkende en ver kwikkende eigenschappen aan't echte natuurproduct. De heerlijke smaak en geur van KING-pepermunt en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen. De natuur is niet te ver beteren. TONNEMA C'E SNEEK ALS ONDERTEEKENAAR VAN HET KELLOGG- PACT. Addis Abeba, 5 Juli (A.N.P.)Abessy- nië heeft een beroep gedaan op de Vereenigde Staten als mede-onderteekenaar van het Brland—Kellogg-pact en de regeering der Vereenigde Staten verzocht, er acht op te wil len slaan, dat Italië de bepalingen van het Kellogg-pact eerbiedigt. Gisteren heeft de Abessynische regeering den Amerikaanschen zaakgelastigde te Addis Abeba uitvoerig van de jongste gebeurtenis sen op de hoogte gesteld, en er aan herinnert, dat zoowel Italië als Abessynië en de Ver eenigde Staten van Amerika het Kellogg- pact onderteekend hadden en dat dit pact bij- legging van internationale geschillen door arbitrage eischt. Het verzoek in Amerika ontvangen. Washington. Uit verschillend© aanwijzingen ls gebleken dat het staatsdepartement te Washing ton het verzoek van Abessinië om in te grijpen in het Abessinisch-Italiaansch conflict heeft ontvan gen. Men kon echter nog geen inlichtingen geven en verklaarde slechts dat do Amcrikaansche regec- ring haar standpunt nog moet bepalen. De honding van Engeland. Londen. Van welingelichte Engelsche zijde wordt verklaard, dat Groot-BrittannlÖ zich In ver band met het Italiaansch-Abessinisch conflict niet aan zijn verplichtingen als Volkenbondslid wil ont trekken, op voorwaarde echter dat de andere naties aan een actie deelnemen omdat Engeland er be zwaar tegen heeft alleen op te treden. Daarom heeft Engeland ook den steun van Frankrijk gezocht, doch daarbij is het op ernstige moeilijkheden ge stuit aangezien Frankrijk niet bereid schijnt te zijn samen te werken om den Volkenbond in het conflict te mengen. De „Daily Telegraph" spreekt van een protocol, dat is toegevoegd aan het Fransch—-Italiaanschc verdrag en waarin Frankrijk verklaart dat het in Abessynië geen andere belangen heeft dan de spoor wegzone, waaruit Mussolini afleidt dat Frankrijk hem de vrije hand laat voor een ongebreidelde uit breiding van den Italiaanschcn invloed in Abessynië. Frankrijk tegen Volkenbondsactie. Parij s: Algemeen voelt men in Franschc krin gen de dreiging dat het Italiaansch—Abessynisch conflict een probleem dreigt te worden voor de ver houding tusschen Frankrijk cn Engeland. Ondanks den door Anthony Eden geocfcnden aandrang, cn de herhaalde verzoeken van den Britschen ambassadeur te Parijs voor stappen bij den Volkenbond, schijnt Frankrijk ten koste van alles te willen voorkomen dat de volkenbond zich tegen Italië zou richten. Nieuwe anti-Brltsche aanvallen in de Itaiiaansche pers. Rome. Teekenend is het dat na veertien dagen van betrekkelijke rust het „Giornale d'Italia" van gisteren op de voorpagnia weer een scherpen aanval bevat tegen Engeland, dat „een economische en politieke campagne voert tot bezetting van ge heel Abessynië." (Zie Buitcnlandsch Overzicht)

Schager Courant | 1935 | | pagina 11