Brabantsche Brief De van Dré. De slimme toreador. ULVENHOUT, 2 Juli 1935. Menier, Daar zijn in 't leven van eiken mensch van die frap- paante toevallekes, die den mensch seerjeus, ja geluk kig stemmen kunnen. Omdatdie „toeval lekes" heelegaar niet toe vallig zijn! Omdat zo'n „toevalleke" efkens zóó buitenom de gewone, dagelijksche re- els van 't leven gaat en dikkels zo'nen gelukkigen keer geven aan 't menschenleven, dat... dat ge al 'nen kop as 'nen bok en 'n hart van gewapend beton mot hebben, om in zo'n zoogenaamd „toeval", nie de haand van Onzenlievenheer te zien! En wat kan plazieriger gelukkiger, seerjeuzer stemmen, dan de wetenschap dat den Schepper Zei- vers, z'n eigen wilde bezighouden met jouw, klein onmachtig menschke...? Dat den Schepper Zeivers, efkens de vaste levens regels deur malkaar gooide (naar menschengedacht!) om jouw, kleinen prul, over 'n moeilijk obstakeltje op jouwen levensweg henen te helpen. Wat is *t kind al diepgelukkig amico, as in de maand December, as Sinterklaas deur 't durp trekt, het zoo gelukkig treft, dat Sinterklaas bij zijnen vriendelijken buigenden rondgang, 't kind toevallig efkens in d'oogen kekt! 't Is mij 's gebeurd, 'k Was vijf jaren omtrent en 'k had heel den dag 't gevoel da 'k gin kattekwaad mocht doen, waant Sinterklaas had me in de ga ten...! Hij had ampart naar me gekeken; dus! In vertelde-n't aan Moeder en zee: „ik zal wel veul krijgen nouw, waant Hij hee me gezien moeke!" En Moeder nam zachtjes mijnen kop, drukte dien teugen heuren schoot en toen streek zo over m'n haren, zoo zacht, amico, da'k 't nog voel, as ik daar aan denk. Zóó fijn hee Trui 't zelfs nooit gekund, laat ik 't zoo zeggen! Da was wel 'nen schoonen dag. Eenen van de on vergetelijke dagen in 't menschenleven. Later heb 'k mijnen kop wel 's ruw gestooten. Ge botst teugen „muren", die veul harder waren dan baksteen, ja dan marmer. Teugen muren, opgericht deur „evennaasten", om er mij teugen te pletter te laten loopen. 't Waren so lide muren, amico...! Maar na do eerste suizingen van pijn voelde-n-ik Moeders liaand van twintig, dartig, veertig, vijftig jaren geleden, over m'nen gewonden kop gaan oh... mee één traan liep de pijn weg, weg uit den gene zen kop. Ja, dieën Sinterklaasdag, van zestig jaren gelejcn was 'nen schoonen dag. Sinterklaas had naar me gekeken. Toeval? Had me toen 's verteld van toeval? 'k Had mijn klompke uitgedaan en 'k zou teugen ■n overmacht gevochten hebben, ter eere van Sinter klaas, die... opzéttelijk me toegeknikt had. lederen „grooten" mensch zou 't „toeval" genoemd hebben, toch. Veur mij is 't vandaag, nou ik ok „groot" ben en grotvader zelfs, nóg gin toeval. (Vanweuge die „mu ren", die „muren", die harde muren, amico). 'k Heb dus, onbewust, van kindaf, nie in toeval geleufd. Maar veur ik verder van m'n chapiterke dwaal: as *t kind zóó gelukkig en seerjeus kan zijn (ik zou ommers dieën dag ging kattekwaad doen!) omdat Sinterklaas efkens naar me keek, wa mot dan den mensch gelukkig zijn as ie... niet in toeval geleuft, om 't dan maar zoo te zeggen. En nou 'n „toeval" uit den groote-menschentijd. 't Is enkele jaren gelejen, as ik in blijdschap begos te begrijpen, dat er duuzenden waren, die nut en plazier, 'n bietje geluk zeivers puttenden uit m'n briefkes. Eerlijk gezeed: 'k had daarop nie gerekend, 'k Had gedocht hogstens wa plazierige verstrooiing te brengen. Maar de honderden, honderden brieven vertelden van meer en toen... toen bliksemde er in- eenen 'n fel licht laanks mijnen kop, waar ik stijf .van schrok. 'k Had geperbeerd den buiten zoo kleurrijk meuge- lijk te verven. Den zonnenopgaank zooveul meugelijk eer te geven mee m'n Moeders' taal. Ik wist, uit de brieven, van alle hoeken van de weareld, da'k duuzenden paren oogen opengedaan had veur God's schoone schepping. Toen docht ik aan de blinden, 't Was in 'n volle zaal van vrinden, waar 'nen lammen blinde in 'n wageltje lusteren kwam naar den Dré. Da was 't felle bliksemlicht dat er as 'n blaauw mes veur m'n oogen snee en waar ik zoo van schrok. God-allemachtig, wa-d-'n verdriet gezaaid in die zwarte weareld van de blinden, as ik schreef over de kleuren, 't licht, 't goud van den buiten. En in m'nen gedachtengaank van Brabaander, be sloot ik: „gin natuurtafreelen meer, dan maar niks as „flaauwekul", mee 't gevolg: rap de brievenschrij- .verij stoppen." 't Was veul verlies, om *t schonste nie meer te meugen opschrijven, maar 'nen blinde, maar hon derden blinden verdriet doen, die, blijkens deuzen mensch in da wageltje, tóch in kennis kwamen van m'n geschrijf neeë! Ok Trui wilde 'r niemeer van heuren. Dezelfste week, amico, viel 'nen brief binnen na mens... 'n heel instituut van blinden! 'k Zal 'm nie op gaan zoeken, den brief was uit Grave, maar den inhoud was meer dan duuzend keer genogt, om... sjuust dieper in te blijven gaan op de onderwerpen, die 'k gemeend had te motten loslaten. Trui en ik, we keken malkaar aan, laanger dan efkens, en we zeeën niks! Dieën brief kwam recht uit den Hemel. En de boodschap luidde: „veuruit, Dré en beter dan vroe ger, horre!" Trui zee niks, nikske nie. Nooit hee ze mee één woord gerept, maar... amico, van da-d-oogenblik af, was zij den hoofdredacteur, horre! Gij waart da baantje ten opzichte van mij, toen meteen kwijt... nouw verstade gij me wel. Toeval...? Mot ik, na zestig jaren, weer mijnen klomp trek ken...? Daar is gin toeval! As den mensch, buiten zijnen wil en buiten z'n macht op 'nen tweesprong gesukkeld is, dan dan zal 't efkens bliksemen deur zijnen kop. Dan zal je efkens stille staan op den tweesprong, om dan rap mee alle zekerheid den sjuusten weg te kiezen! Desnoods mee nog "nen por in zijnen rug van z'n Trui! „Veruit, marsch, schiet op! Sta nie te teuten, zekkoe!" Zoo wezen eenen keer blinden mij den weg! Op den oogenblik da'k den verkeerden pad wou kiezen, in mijnen schrik. Meer brieven, geregeld brieven mocht ik later van blinden ontvangen, 't Scheen me te lukken, in deus goeie vrinden en vrindinnen huilie duster leventje, kleur en licht te brengen. Ik leerde werendig op mijnen ouwen dag 't Braille schrift, dat de kléine moeite van 't leeren wèèrd is. Dat is 'n prachtig, deur God geinspireerd schrift, dat 'nen gouwen sleutel tot de kennis en de ptenschap, tot 't le ven-zei vers is, veur eiken ment.. die mis deeld wier in t licht van d'oogen. Ik wil zeggen, 't is de moeite wèèrd om kennis te maken mee deuzen van God gegeven gouwen sleutel. Zoo kreeg ik verlejen week 'nen brief uit Utrecht, groote, cartonachtige vellen pampier mee duuzen den ingedrukte punten, die dan letters veurstellen. En 't is deuzen brief, die me vandaag, nouw ik me veur mijnen wekelijkschen correspondentie zette, veur 'n directe taak stelde. Misschien ik weet na tuurlijk nie, misschien zal deuzen blinden-brief veur 'n aander 'n fel, schrikkelijk licht laten slaan deur heuren kop. Zal „per toeval" deuzen brief on der „heur" oogen komen en 'n stuk geluk wegge legd zijn, veur twee menschenkinders van God. Misschien... en ik wil er gèren, gèren aan helpen! Den pukkeltjesbrief luidt: „Utrecht, 16 Juni 1935. Geachte amiko Dré! Voor mij als geheel blinde is het altijd zoo aange naam uw brieven te hooren voorlezen. Vooral die over Gods heerlijke schepping, de bosschen, bloemen, vogels enz. Gij zult zeggen: wat heeft hij, blinde, daar nu aan. (Neeë, Jan! Da weet ik beter, kearel!) maar gij moest eens weten, hoeveel ik geniet van dat alles, temeer omdat gij dat alles zoo kleurig be schrijft". (Ik heb „kleurig" onderstreept, amico! Ge ziet!) „Maar nu zal ik eens vertellen, wie ik ben. Ik ben een 35-jarige ongehuwde man, uit Utrecht. Niet altijd ben ik blind geweest. Nee, Dré en Trui, schrikt niet, want gij zijt vader en moeder, maar ik was twintig jaar, toen ik, met het verlies mijner oogen, meteen alles verloor, wat het leven beloofde Is dat niet jammer, Dré, van jonge plannen? Nu zit ik in een zeer klein en donker huisje, waar niets wil of kan groeien, en bloeien, dan muizen, die ik nu en dan hoor. Ik heb ook geen tuin of plaats Daarom vraag ik beleefd: schrijf toch maar heel veel over het schoone der natuur, dan zie ik alles weer zooals vroeger, Nu in allen ernst en bescheidenheid nog een be leefde, dringende vraag. Dré, weet gij voor mij een goede, lieve vrouw, die door haar liefde wat meer zonneglans en aangenaamheid en warmte zou Wil lpn brengen, in mijn koude, donkere leven, van mij als blinde? Het zou een daad zijn, van ware en hooge chris telijke naasteliefde om mij, als blinde, zoo geluk kig te maken. Ja, Dré, wat zou ik gelukkig zijn!!! Als gij mij hierin nu eens wat kan en» wil hel pen; want gij schrijft genoeg. Het zal wel niet zoo heel gemakkelijk zijn, maar Dré, probeer 't eens voor mij. Met beleefde en vriendelijke groeten ,ook aan uw vrouw Trui, van uw onbekende vriend Enz. Zijnen naam hou ik veur me, amico. Mocht er 'n goei, 'n offervèèrdig christinneke zijn, die heur geluk wil vinden in 't brengen van licht aan 'nen blinden sukkelèèr, dan gelieve zij heuren brief te richten aan: Dré te Ulvenhout. Da komt altij terechte. Nie schrijven aan Redakties asteblieft, daar kan gemakkelijker wa kwijt raken, dan bij mijn thuis. Ed nou 's zien, amico, of 't groote „Toeval" verder werken wil. Maar nu schei ik er af. Vol! Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toet a voe DRÉ. N.B. Natuurlijk wordt over 't eventueel verdere verloop van deuze zaak, niemeer geschreven deur mij. De rest blijft 'n diep geheim tusschen schrijf ster, Utrecht en Ulvenhout! D. i üt de OMGEVING LANGEND IJ K VERGADERING BANNE NOORD-SCHARWOUDE. Laatste vergadering van den Voorzitter, de heer J. Ootfers. De banne hield een vergadering van bestuur en ingelanden in Hotel ..Concordia" alhier. De op komst was vrii bevredigend. Voorzitter, de heer J. Ootjers, opende de vergade ring met woorden van welkom. Spr. had meer in gelanden ter vergadering verwacht. De secretaris, de heer S. Schuitemaker las hier na de notulen der vorige vergadering voor. welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken waren er niet te behandelen en werd overgegaan tot het vaststellen van de be grooting voor het iaar 1935. De penningmeester las post voor post voor. Het beginsaldo was f 1197.20. De uitgaven werden op een totaal bedrag van f 5603.24 geraamd. De om slag werd vastgesteld op f 16.— per H.A. Voor de Noord-Scharwouder Polder op f 8.— per H.A. en f 3.47 per H.A. voor het verdolven land in de Heer- Hugowaard. De ontvangsten met inbegrip van het batig saldo van de vorige dienst werden geraamd op f 7197,93. Uitgaven f 5603,24. alzoo een vermoe delijk voordeelig saldo van f 1594.69. De begrooting had ter inzage gelegen en er waren geen schriftelijke klachten ingekomen. Geen verlaging van lasten. Vanuit de vergadering werd een vraag gesteld, of het niet mogelijk was. de lasten te verlagen, in verband met het tamelijk hooge batig saldo. De voorzitter antwoordde, dat dit ook in het be stuur onder oogen was gezien. Het bestuur heeft echter na rijp beraad besloten, niet met een voor stel tot verlaging te komen. Het is wel aan te be velen, als men in dezen tijd een kleine-reserve heeft Daarom komt het ons dit iaar niet gewenscht voor, verlaging toe te passen. Voor de nieuwe Mosselen- brug is het indertijd ook mooi geweest, dat men een reserve had. Wanneer dat niet het geval was geweest, zou men nu lastenverhooging hebben moe ten voorstellen. Wanneer mogelijk zal het volgend iaar een dergelijk voorstel worden gedaan. De heer K. Jongert was van meening. dat het geld goed bewaard wordt. Spr. is er voor, dat het volgend iaar. bii een eventueel overschot, met een verlagingsvoorstel wordt gekomen. Spr. informeer de. of er nog menschon zijn die niet betalen. Voorzitter antwoordde, dat dit heel best ging, dank zii de ijver van den secretaris-penningmeester. De heer Jongert vestigde hierna de aandacht op een post aan zaal huur, groot f 25,—. Waar is dat van? De Voorzitter antwoordde, dat dit is voor het lo kaal in het gemeentehuis, waar steeds wordt ver gaderd. De heer Jongert meende, dat men wel een zaal voor niets kon krijgen. Er wordt toch verteerd bii vergaderingen. Voorzitter merkte op. dat dit toch weinig was. De heer T. Kostelijk zou, als de gemeente nood lijdend werd. wel willen verhuizen. Spr. vindt de huur wel wat duur. voor die vier of vijf vergade ringen. De heer Jongert wilde, als het van de gemeente was, heelemaal niets betalen. Of ze daar nu 25 gulden meer of minder te kort komen. Het moet tenslotte toch weer bii de menr schen vandaan komen, die het betalen kunnen. Spr. wilde het liever aan de burgers geven. De Voorzitter zeide, dat de betaaldagen ook in het gemeentehuis worden gehouden. De heer Barten merkte op. dat het om 10 vergade ringen gaat. De heer K. Jongert meende, dat. waar dit een gesalarieerde betrekking was. die zitdagen wel aan huis bij den penningmeester konden worden ge houden. De Voorzitter zeide. dat men dan wel met het salaris rekening moest houden, waarmee de heer Jongert het niet eens was, inolaats van er bii kon er wel af. Er zijn er wel meer. die veel harder moe ten werken voor minder geld. Voorzitter vroeg, of het ook des heeren Jongerts bedoeling was. dat de stemmingen bij den penning meester aan huis werden gehouden. Na nog eenige besprekingen zeide de heer Jon gert de uitgaven te willen verminderen op alle mo gelijke manieren. Tenslotte besloot men, een brief aan het gemeente bestuur te schrijven, met verzoek de zaalhuur van f 25,op f 15,terug te brengen. De begrooting werd hierna vastgesteld. Tot rekening-nazieners werden voor het volgend iaar benoemd de heeren J. Zijp. K. Zeeman en K. Jongert. De rondvraag leverde niets bijzonders op. waarna Voorzitter zijn sluitingswoord uitsprak. Dit was meteen zijn zwanenzang als Voorzitter van de banne. daar de heer Ootjers den 70-iarigen leeftijd heeft bereikt In verband hiermede schetste spre ker de aangename samenwerking, welke steeds in het bestuur en met de ingelanden is geweest. Het spijt spr. ontzettend, dat deze beslissing is geno men, aangezien hij zich nog jong genoeg voelt om deel uit te maken van het bannebestuur. 21 Jaren heeft spr.*zitting gehad in het bannebestuur. Er is wel eens verschil van meening geweest, maar dat, is goed. Daaruit komt wel eens iets goeds voort. Spr. dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorzitter herinnerde aan de Mosselenbrug-kwes- tie, waarbij hij steeds op het standpunt, heeft ge staan, dat het Geestmerambacht hieraan ook moest bijdragen. Dit heeft men verloren. Toch kan men er trotsch op zijn. dat de brug tot stand is geko men door ons alleen en men niemand naar de oogen heeft te kijken. De heer A. Barten Pz. dankte in eenige hartelijke woorden den Voorzitter voor hetgeen deze in de vele jaren van zijn bestuurslidmaatschap voor de banne heeft gedaan. ZUID-SCHARWOUDE. De heer Van Kleef, de vijfde op de R.-K. lijst voor de gemeenteraadsverkiezing. Heeft na vele strub belingen, tengevolge van de'houding van den heer Weel. de benoeming aangenomen. OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand over de maand Julï» Geboren: Durk IJpe, z. v. IJ. Groenhout en G. Bakker; Jan, z. v. K. van Oversteeg en G. van Twuij- ver;Geeri, d. v. H. J. Mooij en T. Keijzer, Jan, z. v. J. Th. Valkonet en G. de Wit: Justine Wilhelmine, d. v. H. W. Möller en M. Kos: Maria. d. v. M. Hoog land en C. Schuitemaker; Jan. z. v. K. Kliffen en J. F. Valkonet. Ondertrouwd: W. G. F. de Ruiiter. oud 30 jaren, van beroep onderwijzer en J. van Herwerden, oud 26 iaar. onderwijzeres. Overleden: G. W. Vlot. oud 68 iaar. echtgen. v. C. van Herwaarden, wonende te Hardinxveld. Loop der bevolking over de maand Juni. Ingekomen: A. E. Jansen, van Noord-Scharwoude: P. Landman, van Callantsoog: N. Stegers. van N.- Scharwoude: C. E. de Jong (echtgen. P. Paarlberg), van St. Pancras: R. Coevert. van Twisk. Vertrokken: C. Beers en gezin, naar Noord-Schar woude: J. Kaas naar Amsterdam: K. de Hart en gezin, naar Alkmaar: E. M. Mulder, naar Zuid- Scharwoude: J Schoen en gezin, naar Heer Hu go- waard: Wed. C. Harf—Dirkmaat en zoon. naar Llm- men; L. Visser, naar Alkmaar. NOORD-SCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over de maand Juli '35. Geboren: Cornelis. z. v. Simon van Diepen en Elizabeth Kramer: Antie. d. v. Gerrit C. Kleimeer en Fetie Witteveen. Gehuwd: Perus Nicolaas Oudeians. 24 iaar. wo nende te Graft en Catharina van Straaten. 19 iaar, wonende alhier: Cornelis Keeman. 25 iaar. wonende alhier en Neeltie Jannetje Bos. 22 iaar. wonende alhier; Nicolaas Jacobus Commandeur, 29 jaar, wo nende te Haarlem en Hendrika Agatha Bruijn, 21 iaar. wonende alhier. Overleden: Cornelis Swager. 67 iaar, echtgen. v. Jacoba de Geus. HA RENKARSPEL WAARLAND. Aanbesteding. Het bouwen van een woonhuis met kapberg en bergplaats voor den heer J. Nap. is gegund aan A. Zuidscharwoude, Noordscharwoude, timmer werk; C. Langendijk, Heerhugowaard, metselwerk; en P. Kamp. Heer-Hugowaard, schilderwerk. Voetbal. Con Zelo 2 speelt thuis tegen Voorwaarts 2. Con Zelo Jun. A—S.B.C. Jun. A. HOOGWOUD De heer T. Oepkes te Hoorn op Terschelling heeft bericht gezonden, dat hij ziin benoeming tot hoofd van de school aan de Kerkelaan aanneemt. Jan List. leerling van o.l.-school te Aards- woud. is geslaagd voor het toelatingsexamen van de R.H.B.S. te Alkmaar. Z IJ PE Burgerlijke Stand van 28 Jnni tot en met 4 Juli 1935. Geboren: Arjen z. v. Klaas Suierveld en Aaltje de Hoop; Jantje, d. v. Meile Hiemstra en Aagje Snijder. Ondertrouwd: geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14