Engeland blijft zich verzetten Vliegramp bij Berlijn Zaterdao Juli 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9757 Buitenland DISCONTOVERLAGING IN NEDERLAND. TREIN GRIJPT EEN AUTO. Acht dooden. DOOR HOOGSPANNING GETROFFEN. MOORD OP ST. NICOLAASAVOND TE OSS. Overstroomingen in Zwitserland breiden zich uit. KNOEIERIJEN BIJ TARWEAFLEVERINGEN Wolkbreuk ondermijnt spoordijk. AMERIKA WIJST BEROEP VAN ABESSYNIE AF. MET DE HANDEN IN EEN GRAS MACHINE. Sterk toenemend luchtverkeer. tegen de Italiaansehe aspiraties in Oost-Afrika. FRANKRIJK MOET KLEUR BEKENNEN. Terug naar de dynastie der Habsburgers. Beck's bezoek aan Berlijn heeft weinig succes. Roosevelt in moeilijkheden. De wereld geeft op het oogenblik een verwonder lijk beeld te zien en als de mogelijkheid van een Abessynisch treurspel niet bleef dreigen, dan zou men het zelfs lachwekkend kunnen noemen. Engeland en Italië scheuren beiden aan Abessynië.. de eerste omdat het uit Ethiopië blijvende economi sche voordeelen denkt te putten, de ander omdat, het van het land der zwarte bergen een kolonie wil •maken. En tusschen beiden in staat Frankrijk als een ridder van de droeve figuur. Het wordt dan door den een en dan door den an der gekitteld en het trotsche blazoen van den Vol kerenbond, dat steeds de wereld werd getoond, zoo lang Frankrijk's eigenbelang dat medebracht, begint bedenkelijk te verbleeken. Steeds heeft Frankrijk zich voorgedaan als de rid der, zonder vrees of blaam, die immer bereid zou zijn om voor Genève ten strijde te rekken, maar nu zijn belang medebrengt om te zwijgen en het dreigend opgeheven zwaard in de scheede te steken, laat hij doodleuk zijn troetelkind in den steek. Frankrijk moet kleur bekennen. Engeland doet alles wat het. kan om Parijs er toe te brengen zich achter den Volkenbond, dus achter de Britsche belangen te stellen. Nu Parijs maar steeds den anderen kant blijft op zien en schijnbaar niets merkt van de donkere wol ken, die zich boven Oost-Afrika samenpakken, heeft Londen zijn Fransche vriend *op deze gevaren ge wezen en hem op zijn plicht als strijder voor 'de Volkenbondsbelangen gewezen. Voor Frankrijk, dat tot dusver de zwijgende rol heeft gespeeld, wordt het nu een beetje lastig. Het moet kiezen tusschen Italië en den Volkenbond. Laat het Italië los, dan loopt Mussolini direct naar Hitier en gaat daar aanpappen. Verloochent het den Vol kerenbond, dan jaagt het Engeland nog meer in de richting Berlijn. Laval heeft zorgen! Fijne Engelsche tactiek. Londen zet er blijkbaar alles op om de verovering van Abessynië door Mussolini te voorkomen. Alle hefboomen worden daartoe in beweging gebracht en met groote handigheid wordt op het politieke schaak bord gemanoeuvreerd. Thans wordt het bericht lees de bedreiging gelanceerd, dat Engeland bereid zou zijn ook een afzonderlijk luchtpaet met Duitschland te sluiten. Dit zou voor Frankrijk verschrikkelijk zijn, veel en veel erger dan de vlootovereenkomst en Lon den kijkt met spanning hoe Parijs op deze zet zal reageeren. Op welk paard zal Frankrijk ten slotte wedden? Op het Engelsche of het Italiaansehe? Amerika wordt er bijgesleept. Ook de Vereenigde Staten moeten helpen! Zooals men weet, heeft de Negus het bekende Kei logpact in het geding gebracht en deswege een be-, roep op Washington gedaan. Ook aan den overkant van'de Oceaan zal men er wel weinig voor voelen om ruzie met Italië te ma ken, maar aan den anderen kant kan men de vraag van Abessynië niet maar zonder meer ter zijde leg gen, want daarin zou, terecht, een schending van het Verdrag worden gezien. Wij zijn er echter van overtuigd, dat Amerika wel een foefje zal weten te vinden om zich aan de ver plichtingen te onttrekken. Lastig blijft de vraag van den Negus echter zeker. Deze zwarte mijnheer is van handigheid niet vrij te pleiten. Of zou Engeland hem bij zijn politiek een handje helpen? Wij gelooven met deze veronderstelling niet ver van de waarheid af te zijn. Oostenrijk maakt van de algemeene ver warring gebruik. Een der meest innige verlangens van het Oosten- rijksche volk, of althans van de vooraanstaande machthebbers, is het herstel der Habsburgsche dy nastie en nu in Europa een grenzelooze verwarring op politiek gebied heerscht, heeft Oostenrijk het ge MET EEN HALF PROCENT. De Nederlandsche Bank verlaagt met in gang van heden haar disconto over de geheele linie met y2 procent. Het wisseldisconto wordt dus thans 3y2 pet. nadat het sedert 27 Juni 4 pet. geweest was en de overige tarie ven 4 pet Chauffeur ontsnant aan den dood. Gistermiddag te ongeveer 3 uur werd een vracht auto van de Nieuwo Almelosche Melkinrichting, bestuurd door den chauffeur K. Branesma uit Hel- lendoorn. od een onbewaakten overweg in de liin Bussen—Wierden, door een passeerenden trein ge grepen. De wagen werd eenigo meters meegesleurd, alvo rens de trein tot stilstand kwam. De auto was to- Woinlr1 nlfrloa du, chauffeur was als door een wonder ongedeerd gebleven. AARTSHERTOG OTTO. waagd de eerste schrede te zetten op het pad, dat noodwendig tot herstel van het koningschap moei leiden. Het parlement heeft aan de vroegere heerschers alle particuliere eigendommen teruggegeven, terwijl ook het edict is herroepen, waarbij de leden van het Habsburgsch huis verbannen werden verklaard. Wie nu zou denken, dat het herstel van het ko ningschap in Oostenrijk wel spoedig zal volgen, kon zich toch nog wel eens vergissen. Het woord van den Joego-Slavischen staatsman: ..De Habsburgers beteekent oorlog", is door de geheele Kleine Entente overgenomen en geldt ongetwijfeld nog steeds in dezelfde mate als eenige jaren terug. De nabuurstaten hebben nu eenmaal de uitbrei ding van hun grenzen te danken aan de ineenstor ting van de Oostenrijk-Hongaarsche dubbelmonar chie en het is te begrijpen, dat zij zich heftig tegen herstel van het koningschap zouden verzetten. Terecht of ten onrechte ziet men daarin het bin dende element, dat op een kwaden dag de volkeren van Oostenrijk en Hongarije weer onder één vla-g zou kunnen brengen tot schade van de landen dei Kleine Entente. In Oostenrijk kent men deze stemmingen en men zal dus met groote omzichtigheid op het gewenschte doel afstevenen. Maar dat men er op het daar meest geschikt ge achte oogenblik toe zai overgaan is wel zeker. Beek is weder naar Polen teruggekeerd. De conferentie tusschen den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken en de Duitsche regeer ders behoort alweer tot het verleden. Of resultaten zijn .bereikt, is niet te zeggen. De eenige verklaring die Beek heeft afgelegd, zegt weinig en daar Berlijn heelemaal zwijgt, kan men geen conclusies trekken. Toch is moeilijk aan te nemen, dat Polen zich al te sterk aan Duitschland zal vastkoppelen. Beek zal zich wel „op de vlakte" hebben gehouden, daar hij terdege rekening moet houden met de pro-Fransche gevoelens van zeer invloedrijke groepen in zijn land. Tanende populariteit van Roosevelt. Uit Amerika komen geregeld berichten, die wijzen op een tanende populariteit van Roosevelt. Men heeft hem nu eenige jaren laten experimenteeren zijn meest revolutionaire daden geduld, maar nu blijkt dat hij met dat alles de welvaart niet heeft kunnen herstellen, laat men hem in de steek. Overal ontwaakt het verzet en zeer leelijk is voor al, dat de Zuidelijke staten, die steeds een hecht bol werk der democratie zijn geweest, zich tegen zijn politiek gaan keeren. Zijn steunpolitiek schijnt zoo destructief te werken op de groote negerbevolking der Zuidelijke staten, dat zich een groot verzet baanbreekt. Daar komt nog bij, dat de staatsschuld tot het hoog ste peil in de historie van Amerika is gestegen en men in brecde kringen de funeste gevolgen van deze inflationistische politiek gaat vreezen. Roosevelt'spositie wankelt! VLIEGTUIG DOOR EEN WINDVLAAG GEGREPEN EN NEERGESTORT. Het D. N. B. meldde gistermiddag uit Ber lijn: Vanochtend omstreeks half twaalf is in een voorstad van Berlijn een ernstig vlieg ongeluk gebeurd. Het vliegtuig d'Onass, dat geregeld voor de firma Siemens technische proefvluchten "onderneemt, is door onbeken de oorzaak neergestort, en op'een huis in de Jahnstrasse neergekomen. De bestuurder en 5 inzittenden kwamen om het leven. Bo vendien zijn 2 van de bewoners van het huis, waarop het toestel terecht kwam, gedood, terwijl velen ernstig werden gekwetst. Onmiddellijk zijn drie doktoren met 8 zie kenauto's naar de plaats des onhelis gesneld. Talrijke personen moesten met behulp van de mechanische ladders geborgen worden. Het uit 3 verdiepingen bestaande huis staat in brand. Van particuliere zijde wordt omtrent het vliegon geval boven Britz nog het volgende gemeld: Toen de machine boven Britz vloog, een voorstad van Ber lijn, welke om haar rozenteelt bekend is, werd het door 'n windvlaag gegrepen en aan 't wankelen ge bracht, tengevolge waarvan de D-Onas omlaag stortte. Het vliegtuig kwam daarbij terecht op het achter ste gedeelte van een uit vijlf verdiepingen bestaand huis in de Jahnstrasse. Tengevolge van den schok explodeerde de benzinetank, waardoor het perceel in brand geraakte. Het geheel huis, benevens een aangrenzend perceel werden gedeeltelijk zwaar beschadigd. Twee inwoners van het uit vijf verdiepingen be staand perceel, het echtpaar Otto, werden op slag gedood. De brandweer was spoedig op de plaats van de ramp aanwezig, waar ze onmiddellijk met het blus- schingswerk een aanvang nam en de overige be woners trachtte te redden. Met behulp van mechanische ladders en spring- netten gelukte het haar de door een panische schrik bevangen menschen in veiligheid te brengen. Ook de brand was binnen een uur gebluscht. Omtrent de oorzaak van het vliegongeval nabij Berlijn verneemt de „United Press", dat proeven mei een automatisch werkende stuurinrichting werden genomen. Het vliegtuig stortte in vlammen neer. Waar schijnlijk is het door storingen in den vergasser in brand geraakt. Men vermoedt voorts, dat tengevolge van den storm ook storingen zijn ontstaan in de draadlooze verbinding tusschen het vliegtuig en het radiosta tion. Tot de verongelukten behooren de piloot von Freidorff, dr. Steudell, afdeelingschef van het cen trale laboratorium van de Siemensfabrieken en diens assistent Walter. De namen der overige slachtoffers zijn nog niet bekend. Arm van slachtoffer verbrand. Gistermiddag om kwart voor vier was de heer Koens uit Haren, opzichter bij het Prov. Electrici- teitsbedrijf van Groningen.bezig met hei montee- ren van een hoogspanningstransformator. te Appin- gedam. toen plotseling een hevige knal weerklonk, waarop een zich in de buurt bevindende auto-moa- teur toesnelde. Deze vond K. bewusteloos op den grond liggen. Terstond werd dr. Wessels uit Appingedam ge haald, die constateerde, dat de onderarm van den heer K. geheel zwart was gel rand. Hii kwam spoe dig tot bewustzijn, doch kon niet spreken, zoodat men de iuiste toedracht van het ongeval niet tc weten kon komen. Later in den middag is hii naar Groningen vér voerd. Gemeentepolitie ziet haar speuren met succes kroond. P. W. bekent den moord op Hartogs in December 1925. Het werk van de Ossche gemeentepolitie inzake de opheldering van de oude moordzaak-Hartogs is met succes bekroond. Inderdaad is het inspecteur van Kempen gelukt, dit duistere drama, dat op St. Nico- laasavond van 1925 te Oss .is gebeurd, geheel tot klaarheid te brengen. De arrestatie van P. W., bijgenaamd de Spekkoek, had te Oss groote verwondering gewekt, omdat W. als een oppassend fabrieksarbeider bekend stond en men hem niet tot een misdaad in staat achtte. Thans is gebleken, dat de politie met de aanhouding van W., tegen wien destijds ernstige verdenkingen waren gerezen, op het juiste spoor is geweest. W. werd op het politiebureau aan een verhoor on derworpen, doch aanvankelijk bleef hij het hem ten laste gelegde ontkennen; Gistermorgen heeft inspec teur van Kempen hem opnieuw gehoord en uit zijn tactisch optreden is het te danken dat W., na tien jaar vrij uit te zijn gegaan, thans een volledige be kentenis heeft afgelegd. Zooals bekend is, had de 23-jarige fabrieksarbeider J. Hartogs, bijgenaamd Jantje van Mas, den avond van den vijfden December 1925 in gezelschap van vier vrienden op vroolijke wijze doorgebracht, waar bij verscheidene herbergen waren bezocht. Óm elf uur hadden de jongelui café Koeken op den Heuvel verlaten, om gezamenlijk door de Kazernestraat naar huis te gaan. Volgens de verklaring van W. heeft hij in deze straat, de jongelui ontmoet. Er ontstond on- eenigheid en W. maakte zich zoo kwaad, dat hij zijn zakmes greep en Hartogs daarmede eenige steken in borst, rug en dijbeen toebracht. Er werd een slagader geraakt, met het gevolg dat het slachtoffer aan verbloeding is bezweken. W. nam de vlucht, en ook den nobelen kameraden van Har togs werd de grond te warm onder de voeten. Zij lieten den hevig bloedenden jongeman in de sneeuw liggen. Toen eenige voorbijgangers omstreeks half twaalf het slachtoffer stervend vonden liggen was er nie mand in de buurt te zien. Begrijpelijkerwijs viel de verdenking van de politie onmiddellijk op de vier mannen, die den avond van den moord in gezelschap van het slachtoffer waren geweest en niemand dacht aan W. De Ossche stil zwijgendheid heeft den dader dan ook een tijdlang zijn straf doen ontgaan. Het feit, dat na zooveel jaren een misdrijf nog wordt opgehelderd zal niet nalaten schrik te veroor zaken onder een zeker deel van de Ossche bevolking, waar een menschenleven maar al te weinig telt. W. wordt, ter beschikking van den officier van ju stitie te 's-Hertogenbosch gesteld. De gisteravond gearresteerde W. B. moet ook op eenige wijze bij dit drama betrokken zijn geweest. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Ernstige toestand bij Fluelen. Reuter meldt uit Bazel: De overstroomingen aan het Vierwoudsteden-meer en aan de Reuss ne men in omvang toe. Te Luzern is het meer op ver scheidene plaatsen buiten de oevers getreden. Het water drong zelfs in de kelders en de aanlegsteigers der booten staan gedeeltelijk onder water. Aan het Zuidelijk deel van het meer in Luelen is de toestand wel het ergst. Het autoverkeer moet om het dorp worden heengeleid, daar de dorpsstraat on der water staat. Een hotel nabij het meer is tot aan de eerste verdieping door water omgeven. Te Brunnen aan de Axenstrasse zijn groote opper 'vlakten van de Muetadelta tot aan den westelijken rand van het dorp veranderd in moerassen. Het wa ter van het meer is doorgedrongen tot de straat. De Reuss heeft waar hij het Vierwoudsteden-meei ingaat en waar hij het verlaat door overstroomingen groote verwoestingen aangericht. Bij de samenvloeiing van de Kleine Emme en de Reuss,bij Emmebrücke ten Zuiden van Luzern staat alles onder water, evenals bij Perlen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 767 m.M, Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. Verwachting: Matige wind uit westelijke richting, bewolkt, met kans op regen. Verdere vooruitzichten: Veranderlijk. Voor vermoeide pijnlijke en transpireerende voeten helpt afdoende en binnen enkele dagen TERLEP's VOETWASSCHING. per flacon f0.35. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN. DE FRAUDE HAD GROOTE AFMETINGEN AANGENOMEN. AALST. Sedert een 4-tal weken heeft de majoor der Rijksveldwacht A. H. v. d. Berg, met behulp van 2 controleurs van den Rijks crisis-controledienst, de heeren Vermeulen en de Vries, een uitgebreid onderzoek inge steld naar knoeierijen in de Betuwe en omge ving. Dit onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat kon worden overgegaan tot de arrestatie van het gemeenteraadslid G. W. te Aalst en een tweetal andere verdachten. Tevens heeft de politie draden in handen gekregen, die aan het licht hebben gebracht, dat de fraude nog gxootere afmetingen hebben aangenomen. Een onderzoek bij de Gewestelijke Centrale te Arnhem had tot resultaat, dat werd over gegaan tot de aanhouding van den keur meester A. F. J. aldaar. Na gedane huiszoeking bij den betrokken administrateur, zijn de boekhouder en de land bouwkundig-ingenieur W. A. V. gearresteerd. SNELTREIN VERONGELUKT; 24 GEWONDEN. New York: In het plaatsje Bainville In Montana is de spoordijk door een zwaren wolkbreak overstroomd. Dientengevolge is een sneltrein van de Great Northern Railway ontspoord en in een sloot gestort. Hierbij wer den 24 reizigers gewond, waarvan eenigen ernstige kwetsuren bekwamen. Volgens een bericht van Reuter uit Was hington, zou het antwoord van de Vereenig de Staten aan den Keizer van Abessynië practisch gesproken hierop neerkomen, dat de Vereenigde Staten niet ingaan op het Abessynisch verzoek tot toepassing van het anti-oorlogsche Kellogg-verdrag. Zeven vingers afgesneden. Toen gistermiddag de 20-jarige J. K te Breda, in dienst bij de gemeente-beplanting aldaar, bij werk zaamheden in het park Valkenburg een grasmachine over de afrastering wilde tillen, sloeg plotseling de motor van de machine aan. K. kwam met beide handen tusschen de machine, waarbij hem vier vin gers van de rechterhand en drie van de linkerhand werden afgerukt. Hevig bloedend werd de ongeluk kige naar het St. Ignatius-ziekenhuis overgebracht Dagen, waarop meer dan 600 passagiers Schiphol passeerden. De sterke toeneming van de intensiviteit van 'iet luchtverkeer, waarin de K.L.M.. mede door de nvoering van vele nieuwe verbindingen een be- angnjk aandeel heeft moge blijken uit 't feit dat naar wij van bevoegde zijde vernamen in deze maand dagen zijn voorgekomen, waarop meer dan zeshonderd uitgaande en inkomende passagiers nasseerden. Dit getal geeft. in. vergelijking met do ciifers over dezelfde maand van het vorige iaar, bijna een verdubbeling te zien. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juli. 230000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 5.506.S0, driel. f 3.50—5, kleine f 1.50—2.20, 1500 Kg. peen f 2.60, 2500 Kg. roode kool f 5.10—6.50, 25000 Kg. toma ten A f 5.50—8.30, B f 4.90—5.30, C f 3.50—3.60, CC f 2 —2.10, 600 stuks bloemkool f 8.8010.30.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9