Ie ballingen van Steennckerzeel Zullen zij naar het Beloofde Land terugkeeren Uit Bergen. Ernstig motorongeluk Maandag 8 Jtiti 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9758 De heer Kruisveld zeventig jaar. VOORLOOPIG ECHTER MOGEN ZIJ DE OOSTEN- RIJKSCHE GRENZEN NIET OVERSCHRIJDEN. WEENEN. Enkele dagen geleden heeft Otto van Habsburg zijn dokterexamen gedaan. Zijn disserta tie handelde over vragen betreffende het boeren-erf- recht in Tyrol» en volkomen juridisch, thema der halve, zonder het minste politieke7 bijsmaakje. Een dergelijk werk verdient natuurlijk, van Weensch standpunt bezien, beloond te worden, omdat het bij draagt tot de verrijking van de nationale literatuur. Dit is misschien een van de oorzaken geweest, waar om spoed gemaakt wordt met de afschaffing van do tegen het Habsburgsche vorstenhuis gerichte wetten. In elk geval heeft de ministèrraad, onder voorzitter schap van den Bondskanselier Schuschnig besloten, een wetsvoorstel in te dienen ter wijziging van de uitsluitingswetten, waardoor zooals men weet, de Habsburgers van den troon vervallen werden ver klaard, terwijl hun goederen en vermogen werden ge- AARTSHERTOG OTTO. conflskeerd. Aangezien er weinig twijfel kan bestaan, of deze nieuwe wet zal worden aangenomen, zijn Dr. Otto en zijn eerzuchtige moeder Zita een heel eind vooruitgekomen op den weg, dien zij sedert ongeveer 4 jaar onvermoeid bewandelen. Hoewel tegen de rechtsgeldigheid van de anti-Habsburgsche wetten niets viel in te brengen, waren zij toch van zoodanig karakter, dat er zelfs van niet-legitimistische zijde stemmen tegen opgingen. Dank zij de nieuwe over gangsgrondwet, in het voorjaar van 1934 tot stand gekomen, werden de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de regeering en die van het buis Habsburg zeer vergemakkelijkt. Het bezit van de Habsburgers kan in acht groepen worden verdeeld. De eigendommen, stammende uit de z.g. hof-aera, zijn altijd als eigendom van den staat beschouwd geworden, waarover de keizerlijke familie in zekeren zin niet meer dan het beheer voerde. Daar onder vallen in de eerste plaats, de Hofburg, de kasteelen in Schönbrunn, Belverdere, Graz, Salzburg en Innsbrück, het Hoftheater, de Hofmusea, het Pra ter in Weenen, de Lainzer Dierentuin, de Hermes- villa, de gebouwen van het Natuur- en Kunsthisto rische musea en de geestelijke schatkamer. Ten aan zien van al deze objecten waren beide partijen het eens, in zooverre, dat deze verder oök in handen van den staat blijven en voor hetrpubliek toegankelijk zullen zijn. Voor zoover bekend ia dit principe ook tot Hierboven het schilderachtig gelegen kasteel Steenockerzeel in België, de verblijfplaats van ex- keizerin Zita en aartshertog Otto, dat op het oogen- blik, na het vraagstuk van de terugkeer der Habs burgers naar Oostendijk, actueel geworden is, in het middelpunt der belangstelling staat. Be alge- meene indruk is, dat men op het kasteel Steenocker zeel zelf niet gelooft aan een spoedige terugkeer van de Habsburgers. uitdrukking gekomen in de nieuwe overeenkomst tusschen den staat en het voormalige vorstenhuis. Alleen heeft men den leden der keizerlijke familie bepaalde verblijfsrechten toegestaan in Graz, Salz burg en Innsbrück, alsmede in de Hermes-villa. Het zou overigens ook niet mogelijk zijn om de opbrepgst van de kasteelen, musea, enz. weder aan de staatskas të onttrekken, daar deze door een wet van 1919 ten goede komen aan de invaliden van den wereldoor log en den staat op het ©ogenblik geen andere fond sen ter beschikking staan, waaruit zou kunnen wor den geput o,m derving van de baten als bovenbe doeld te dekken. Het particuliere vermogen der Habsburgers. De overige zeven groepen van het bezit der Habs burgers dragen een privaatrechterlijk karakter. Uit den tijd van keizer Frans Jozef dateert een fideicom- mis van de kroon, dat echter weinig te beteekenen heeft voor Oostenrijk zelf, daar de overgroote meer derheid van het erfgoed zich op Tsjechoslowaaksch gebied bevindt. In Oostenrijk liggen nog slechts twee kleine jachtsloten, Langbath-See en Mürzsteg. Voor zooverre zich in deze sloten verzamelingen bevonden, werd in de overeenkomst vastgelegd, dat de Habs burgers weliswaar weder in het bezit van de sloten zouden worden gesteld, doch als voorwaarde zou wor den gesteld, dat de verzamelingen noch in haar ge heel, noch afzonderlijke stukken daarvan, over do Oostenrijksche grens zouden mogen worden ge bracht. Daarnaast bestaat ook nog een familieverzorgings- fonds, dat door Maria Theresia is ingesteld en dat een aantal vaste goederen omvat, waaronder het slot Laxenburg en vijf huurhuizen te Weenen. Ook dit een en ander zal in het bezit der Habsburgers terugkeeren. Bibliotheken, huisschat en de Duitsche keizerskroon. Over de rechten, die zij kunnen laten gelden op de bibliotheek, waartoe de particuliere bibliotheek van Frans Jozef en die van keizer Frans I behooren, alsmede de verzameling portretten en kopergravures, kon niet de minste twijfel bestaan. Ook de Habs burgscheLotharingsche huisschat, die bewaard wordt in de wereldlijke schatkamer van de Hofburg, zal worden gerestitueerd. Hieronder bevinden zich o.a. de rijkssieraden van het oude Romeinsche Rijk der Duitsche natie, dus de historische keizerskroon, de rijksappel, het zwaard en de kroningsgewaden, die tot het begin der 19de eeuw in Neurenberg werden bewaard. Voorts zullen worden teruggegeven de schil derijenverzamelingen uit het Kunsthistorische Mu seum, de verzamelingen Egyptische antiquiteiten, wa pens en hofrijtuigen, de Vlaamsche gobelins, de Flo- rentijnsche steenmozaïeken, de stukken uit de hof jachtwapenkamer, alsmede de tentoongestelde voor werpen uit den Burg Amra in Tyrol en den Fran- zensburg. Zoover dit op het oogenblik te beoordeelen is, blijft de staat in het bezit van het grootste deel dier objec ten, waarover men het in principe niet eens was. En daar, zooals gezegd, de vertegenwoordigers van het Habsburgsche huis reeds bij het begin der onderhan delingen de toezegging hadden gedaan, dat de musea, verzamelingen, enz. voor het publiek toegankelijk zouden blijven, worden de belangen der gemeenschap door de nieuwe regeling in het minst niet geschaad Er zit ook een politieke kant aan de overeenkomst, in dien zin, dat aan den terugkeer dor Habsburgers in theorie niets meer in den weg staat. In de prac tijk echter zal daar zoo spoedig niets van komen, daar de Staatssecretaris van het Ministerie van Justitie zich naar Steenockerseel heeft begeven om een schikking te treffen met ex-lceizerin Zita en den troonpretendent Dr. Otto, op grond waarvan hun on middellijke terugkeer onmogelijk wordt gemaakt. Hun is duidelijk gemaakt, dat deze op het oogenblik öngewenscht en in verband met de huidige politieke situatie zelfs onmogelijk is. Al zullen zij daartegen misschien voor den vorm protesteeren, zij zullen toch wel eindigen met zich er bij neder te leggen. Den een of anderen dag zullen zij nu immers toch terug kunnen keeren, wijl hun het recht daartoe nadruk kelijk is toegestaan. Hoewel het Zondagmiddag in de Eeuwige Laan met de auto's en motorrijwielen niet zoo heel erg druk was, heeft een drietal die met zijspanwagen uit toeren waren, toch weer hun tol aan het verkeer moeten betalen. Met zijn vieren uit, reed een* der heeren op den motor vooruit en volgde zijn „kameraad" met den zijspanwagen, waarin hij 2 dames vervoerde. Eens klaps hoorde de motorrijder een geweldigen slag en omdraaiend, zag hij daar dat zijn collega tegen een boom was gereden en de drie inzittenden over den weg geslingerd lagen. De slag was ook verder gehoord, want van alle zijden, zelfs vanuit den Buerweg snelde men te hulp Het was een troosteloos gezicht, want zoowel de beide dames als de heer hadden zich leelijk bezeerd. Hoofdwonden, beenwonden, het was op 't eerste ge zicht innig-treurig. Spoedig was een voorbijrijdend dokter aan het hel pen en verscheen weldra dokter Blok en daarna dok ter Van Gelder. Ook de ziekenwagen uit Alkmaar was opgebeld, maar het duurde nogal eenigen tijd voor deze verscheen. De toestand der getroffenen werd blijkbaar door de doktoren niet levensgevaarlijk beschouwd cn zon der ernstige complicaties, die op 't eerste oogenblik moeilijk te voorzien zijn, hopen wij dat het nogal goed zal afloopen. Hoe het ongeluk precies is gebeurd is moeilijk te zeggen, veronderstelt wordt dat de zijspan met één wiel in het zand naast den weg is gekomen, tegen den vasten rand is geloopen en de bestuurder daar door het beheer over zijn wagen heeft verloren, met het gevolg dat tegen een boom is gebotst. Er was natuurlijk groote belangstelling, maar daar aan werd op tactvolle wijze door de verschenen politie een eind gemaakt. BERGER SPORTVEREENIGING. Hte nieuwe bestuur verdeelt de functies. In een Zaterdagmiddag gehouden spoedvergadering van 't nieuwe bestuur van B.S.V. werden de functies onderling verdeeld en het bestuur als volgt samen gesteld: Voorzitter P. de Grauw; vice-voorz. J. On rust; secretaris Ir. P. Duinker; voor pers en proga- ganda C. ten Bruggencate; penn. mr. Q. Rovers; leider der adspiranten: J. Kramer Snr en algemeen commis saris: J: Leistra. Het secretariaat der vereeniging is gevestigd in de Lindelaan. De elftal-commissie bestaat uit: C. ten Bruggen cate, Meerwijklaan 2, voorzitter; J. de Moor, Wognurn- schebuurt 7, Alkmaar, secretaris en H. Duits, „De Zil- verspar", Breelaan 21. Hedenavond om 8 uur vergadert het bestuur we derom ter bespreking van den finantieelen toestand der vereeniging. Op deze bestuurszitting zal ook de gemeente-commissaris, de heer E. J. Voüte, aanwe zig zijn. GESLAAGD. De heer Joh. Rampen, volontair ter gemeente-secre tarie, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men „diploma gemeente-administratie. Felle brand te Kolhorn Krachtig ingrijpen van de brandweer voorkomt erger. Zaterdagavond brak plotseling een felle brand uit in de slagerij van den heer J. Kuiper alhier. Buren merkten onraad bij den schoorsteen van de koelinstallatie en waarschuwden den heer Kuiper, die in de slagerij aan het werk was. Hij liep direct naar boven en greep een brandbluschapparaat. Wel werden de vlammen een oogenblik gestuit, maar het vuur was toch al te fel om nog bedwongen te kunnen worden. In allerijl werden de bestelauto en een motorfiets naar buiten gereden. In die enkele minuten stond echter het geheele houten bovengedeelte al in lichte laaie. Ijlings nam men toen ook de vlucht uit de garage, met achterlating van een luxe auto en een tiets. De omwonenden liepen in groote verwarring heen en weer om zoo mogelijk nog iets uit hun woningen te redden. Een van hen zat al spoedig op het dak om met een slang op de waterleiding zijn woning vochtig te houden. Door den vrij krachtigen wind liepen de huizen en loodsen aan den dijk groot gevaar.. Vooral ook op de Oude Streek, was men in groote spanning hoe deze kwaadaardige brand zou afloopen, temeer daar er gevaar bestond voor ontploffing der ammoniak-in- stallatie. De brandweer verscheen echter al heel spoedig en gaf binnen weinige minuten water. Toen was alle gevaar voor uitbreiding geweken. Het water stroomde neer en even snel als het vuur opgelaaid was, moest het nu den strijd opgeven. Na een minuut of tien waren de uitslaande vlammen bedwongen en kon tot de nablussching worden overgegaan. Begrijpelijkerwijze was er van alle kanten veel be langstelling. Ook de burgemeester en de politie wa ren gelijktijdig met de brandweer aanwezig. Zooals reeds gemeld, werd het vuur het eerst op gemerkt bij den schoorsteen van de koelinstallatie. De machine voor de koelcel wordt eens in de 3 a 4 dagen in werking gesteld. Bij het stoken is nu waar schijnlijk de asbestschoorsteen te heet geworden of heeft een lek gehad, waardoor het houtwerk vlam kon vatten. Gelukkig was de voorraad vleesch klein, zoodat de sto, ring in de slagerij geen ernstige gevolgen heeft. Ooit de machinerie is behouden gebleven, dank zij de vlugge hulp van de brandweer. De schade is gedeeltelijk door verzekering gedekt* CALLANTSOOG Heden viert de heer Kruisveld, wethouder van de gemeente Callantsoog, en dijkgraaf van den polder Callantsoog, zijn zeventigsten geboortedag. Dit laat ste, op zichzelf beschouwd, was niet de reden waar om wij den lheer Kruisveld eenige vragen stelden voor ons blad. De oorzaak hiertoe was de belangwek kende staat van dienst, die de heer Kruisveld heeft t.a.v. gemeente en polder. Dertig jaar bijna is hij dijkgraaf en ongeveer 24 jaar raadslid, waarvan 18; jaar wethouder. De heer Kruisveld, inschikkelijk en welwillend als altijd, stemde onmiddellijk in ons onderhoud toe en zoo hebben we een uurtje gepraat. Op onze vraag om iets te zeggen over de ontwikke ling van den polder Callantsoog, vertélde de Heer Kruisveld: „Toen ik in 1906 als opvolger, van wijlen mijn schoonvadei dén heer P. J. Zipp, tot dijk graaf werd benoemd, waren er zeer slechte stukken' land, die door hun hooge ligging, volkomen onren dabel waren. Een deel van de ingelanden heeft toen pogingen in het werk gesteld om tot een eigen be maling te komen. Kort na mijn benoeming kwam er een door 25 stemgerechtigden getcekend verzoek. Na veel strijd kwam eindelijk in 1909 de goedkeuring van Ged. Staten en toen duurde het nog tot 1911, voor de bemalingsinstallatie in gebruik genomen kon worden. Zelfs toen waren er nog, die sceptisch te genover de nieuwe bemaling stonden en voorspel den, dat de heclc zaak mis zou loopen. Nu na 24 jaar dienst is het „watermachien" nog best in or de. „Ja, we hebben heel wat strijd gevoerd, maar het succes maakt dat alles weer goed. Immers, de voor de verbetering uitgegeven gelden werden drie- vier voudig teruggewonnen. Veel steun hebben we gehad aan den heer Mann, die als waterschapsdeskundige, de plannen uitgewerkt heeft. De oude heer Vos was de eerste, die met het voorstel voor een waterpas kwAni." „Gaat U nu, in verband met Uw leeftijd, ontslag nemen?" vroegen wij. „Ja, eigenlijk moet ik wel, omdat ik zeventig jaar ben, maar liever wilde ik mijn zittingstermijn, nu nog twee jaar, uitdienen". „Wat vindt U het belangrijkst uit Uw loopbaan als raadslid en wethouder?" „Dat kan ik zoo niet zeg gen; op het oogenblik beleef ik, als wethouder, een heel belangrijken tijd. Maar daar praat ik liever niet over. Een paar voorname dingen zijn b.v. do Nieuweweg, voor welke tot standkoming ik erg ge ijverd heb. Het was toenmaals de eenige verbinding van Callantsoog met Koegras Ik zag het nut in van een doorgaande verbinding Oosterweg, Abbe- steeërweg naar de Lange Vliet. Ook de nieuwe weg onder de duinen naar Den Helder was een groote vooruitgang. En dan is er ook heel wat in de kom van het dorp tot stand gebracht. Het heele aanzien is veranderd". We praten nog wat over allerlei, dat de heer Kruisveld, die thans reeds 2 maanden loco-burge meester is, na aan het hart ligt en namen toen af scheid. Het zal den zeventigjarigen en zijn echtgc- noote heden zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Wij wenschcn den pionier van den polder Cal lantsoog nog vele gezonde jaren toe. LANGEND IJ K LANGENDIJK. Optreden tegen prijsknoeierij. Ten einde te voldoen aan de toezegging der Ned. delegatie, die onlangs onderhandelde over de moei-> lijkheden voor onzen export, dat maatregelen zou den worden genomen tegen Nederl. exporteurs, die zich aan prijsknoeierijen zouden schuldig maken, en daardoor de Duitsche marktregelingen in gevaar zouden brengen, heeft de Ned Groenten- en Fruit- centrale aan de exporteurs van groenten, fruit en aardappelen naar Duitschland het volgende schre ven gericht: „De Ned. Regeering heeft van de Duitsche regee ring bericht ontvangen, dat door de Ned. exporteurs remboursen zijn genomen op zendingen groenten en fruit naar Duitschland, die veel hooger zijn dan toe laatbaar worden geacht. De remboursen mogen niet. uitgaan boven hetgeen in normale tijden in dezen: handel usantieel was en mogen slechts dienen voor. kleine uitgaven, l.b.v. zijn Duitschen cliënt gedaan. De Duitsche Regeering huldigt het standpunt, dat rembousen als niet usantieel in dezen handel niet gerechtvaardigd zijn. Aangezien zij hierin een be dekte poging ziet, een gedeelte van den prijs der goederen buiten het toegestane betalingscontingent te innen, zal zij strafvervolging tegen de Duitsche importeurs stellen. Ook de Ned. Gr.en Fr. C. ziet iii het verzenden onder rembours via de Ned. Spoor wegen een ontduiking van de legale betalingswijze', zoodat hieraan onmiddellijk een eindo moet komen". Er wordt nog aan toegevoegd, dat iedere over treding in het vervólg met onmiddellijke uitsluiting zal worden gestraft. NOORD-SCHARWOUDE. Wielrennen. De ren- en tourvereeniging heeft Zondag een sprint over 250 meter verreden met de B-klasse, voor he^ Zilveren Wiel. De uitslag was als volgt: Beentjes 7Vk p.; M. Striibis 7% p,: A. Boon 7 p.; P. van Exter 7 p.: J. van Wonderen 6V?. p.: P. Kort 5 p.; J. Dekker 4V2 P-: Druiven 3 p.; M. Schagen 2 p.: C. Kuileboer 2 p. De juniores hadden een koppel wedstrijd te rii.len over 22 k.m. Hiervan was de uitslag: 1. Bobeldijk—Spanjaard 40 min. 20 seconden; 2. P. PlomP. Zeegers 42 min.: 3. T. WoldhuisE.'Bos ';43 min. Dit laatste koppel was een nieuw gevormd 'konpel. Gestart waren Woldhuis en Glas en Bos ifleidsma. Glas en Heidsma hadden opgegeven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5