Toon dc Soep Het duingebied van spreekt Dinsdag 9 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9759 u Schandelijke wandaden. 20 Belgen in Duitschland gearresteerd Zet 'n waker In Uw slaapkamer! DE ZAAK-VAN T SANT. Hij bewaarde 't geheim van alle misdrijven in Oostelijk Noord-Brabant. - Tal van misdaden tot klaarheid gebracht De marechaussee te Oss heeft opnieuw haar werk met een mooi succes bekroond gezien. Een der meest beruchte en verstokte misda digers uit Oss, n.1. de 32-jarige A. H., bijge naamd de Dikke Tor» de Soep, die gevangen zat in de marechausseekazerne, heeft een reeks misdaden bekend. Hij stond bekend als een zwijger. Nu is het toch gelukt hem aan het spreken te krijgen. Hij maakte deel uit ,van de bende van P. de B., L. V., bijgenaamd de Sijp, L. v. d. H., bijgenaamd de Brus. De politie kon op Toon de Soep nooit vat krijgen, omdat hij uiterst geraffineerd te werk ging, maar door de bekentenis van den wie lerbaandirecteur J. V., die hem als den brand stichter van het Sportparkpaviljoen aanwees, is hij in handen* van de politie gekomen. Men nam al dadelijk aan, dat hij het geheim be waarde van alle misdrijven die gedurende een lange reeks van jaren in Oostelijk Noord-Brabant zijn ge pleegd, want niet slechts onderhield hij relaties met lieden die inlichtingen verstrekten omtrent de plaat sen waar de bende een slag kon slaan, hij werkte de plannen ook uit, gaf de leden van de bende instruc ties en verdeelde gewoonlijk de buit. Zondagmiddag begon de oude Toon teekenen van onrust te geven en het was duidelijk, dat een beken tenis op handen was. In den namiddag gaf hij en kele feiten toe en toen hij eenmaal aan het praten was, kwam er heel wat los. Het zondenregister van den man is echter zóó uitgebreid, dat men Zondag en gister nog niet met hem aan het einde was en dus duurt het verhoor steeds voort. Intusschen heeft Toon reeds zooveel losgelaten, dat nieuwe, zeer op zienbarende onthullingen te verwachten zijn en een groot aantal lieden, waarvan niemand zou vermoeden, dat zij in betrekking tot het milieu hebben gsetaan, zullen worden gearresteerd. De bekentenis van Toon de Soep is dus wel de bekroning van het schitteren de werk, dat de marechaussee in Oostelijk Noord-Bra bant heeft .verricht. Een lange reeks misdaden. Met drie anderen heeft hij een bende gevormd. Ten huize van den Brus werden de inbrekerswerktuigen vervaardigd en door relaties met revolversmokke laars konden zij zich het noodige materiaal ver schaffen. Een overval onder kerktijd. Van den landbouwer K. op de Zevenbergsche hei te Oss wisten zij dat hij een aanzienlijk bedrag in huis had en Zondagsmorgens met de oudste kinde ren naar de kerk ging, terwijl de vrouw met de jon ge kinderen thuis bleef. Op 2 November 1930 dron gen zij, nadat K. naar de kerk was gegaan, het huis binnen en bonden de vrouw. De woning werd over hoop gehaald en een bedrag van f 1000 werd buitge maakt. K. was door het gebeurde volkomen geru- ineerd en men heeft nog een collecte voor hem ge houden. De politie heeft indertijd de hand gelegd op de werkelijke daders, doch zij konden een goed alibi op geven. Verschillende betrouwbare personen bevestigden, dat een van hun in de kerk in de buurt van K. heeft gezeten. Thans is gebleken, dat hij onmiddellijk na den overval naar de kerk is gefietst en het groot ste gedeelte van den dienst heeft bijgewoond. Een tweede roofoverval. In de tweed plaats zou H. een bekentenis hebben afgelegd inzake den roofoverval, gepleegd te Maria- hcide in den nacht van 18 Maart 1934. Deze overval, die in de geheele omgeving een ge weldige opschudding veroorzaakte, heeft zich als volgt toegedragen. Door het uitsnijden van een ruit wist zich een van een viertal kerels toegang te verschaffen tot de boe renhofstede van den heer Schepers, kassier der boe ren leenbank te Mariaheide. Hij opende vervolgens de deur voor zijn drie ge maskerde bendeleden en gezamenlijk overvielen zij de bewoners, toen deze door het gerucht werden- ge wekt. Zij dwongen den heer S. de brandkast te ope nen en na zich van de daarin aanwezige 1300 gul den te hebben meester gemaakt, verlieten de roovers de woning onder allerlei bedreigingen indien de be woners het huis zouden durven verlaten of op eenige andere wijze alarm zouden maken. Eerst in den morgen deden de hevig ontdane menschen aangifte bij de marechaussee te Veghel, wier onderzoek in de richting Oss leidde. Op gegronde verdenkingen ging men over tot arrestatie van A. H. Toen deze later ter confrontatie naar de woning werd overgebracht, vroeg hij op meewarigen toon al lerlei inlichtingen aan de oude menschen en be klaagde hen om allen angst en het verlies, dat zij hadden geleden, om toch vooral maar allen schijn van zich te werpen. Brandstichting nit wraak. De derde bekentenis, die H. zou hebben afgelegd zou een brandstichting betreffen op het Schayqsche veld te Oss, waar in den avond van 12 Maart 1934 de roode haan kraaide op drie boerderijen. Terstond hierna ging te Oss het gerucht, dat uit wraak over het feit, dat de bewoner van een dezer boerderijen, zekere v. D. aan de marechaussee de gelegenheid gaf om van uit zijn schuurtje deze be ruchte buurt te bespionneeren, de brand in zijn wo ning zou zijn gesticht. Aangewakkerd door den feilen wind, sloegen de vlammen toen over naar twee boer derijen aan den anderen kant van den weg die mede in de asch werden gelegd. Van de ontstane verwar ring wisten de brandstichters nog gebruik te maken om een ouden man van f 75 te berooven, toen de bewoners van alle omliggende panden naar den brand waren gesneld. Schandelijke wandaad in Loon op Zand. De meest belangrijke bekentenis zou echter zijn, die betreffende een roofoverval gepleegd in Loon op Zand, dat op 45 K.M. van Oss is gelegen. De bende, die in Oss door marechaussee en politie scherp werd bewaakt, voelde den grond daar blijkbaar te warm en trachtte daarom haar arbeidsveld in andere rich ting te verplaatsen. In den nacht van 8 op 9 Februari 1935 werd de al leenwonende landopzichter Verhoeven, wonende aan de Weteringstraat te Loon op Zand, door gerucht aan zijn huisdeur uit zijn slaap gewekt. Onverwacht werd de deur geopend en zag hij voor zich vier gemaskerde mannen, die hem bedreigden als hij de plaats, waar hij zijn geld had geborgen, niet wilde aanwijzen. Hij werd gebonden en de bandieten begonnen toen hij weigerde het beddegoed stuk te snijden. De oude man bleef ondanks alle dreigementen hardnekkig het stilzwijgen bewaren. Uit woede begonnen de ke rels hem toen te slaan en bloedig te mishandelen en toen dit nog geen resultaat opleverde hielden zij een brandende krant onder 's mans voetenzolen. Schreeu wend van pijn wees de ongelukkige nu den zolder als de plaats aan, waar zij geld konden vinden. Aan zijn beenen werd het slachtoffer toen met 't hoofd naar beneden de ladder opgetrokken, welke naar den zolder voerde. De buit van de bandieten bedroeg f 300. Nadat zij V. vervolgens weer naar beneden hadden getransporteerd, lieten zij hem gebonden achter. Eerst om acht uur den volgenden morgen vonden omwo nenden den verminkten grijsaard en bevrijdden hem Gemeente- en rijkspolitie waren er tot heden nog niet in geslaagd de daders te vinden. Bij dit laatste misdrijf zou Toon de Soep zijn bijge staan door V., y. d. H., en P. de B. Berooving en Inbraak. Nog zou Toon de Soep hebben bekend in een der obscure kroegen aan den Berghemscheweg te Oss den landbouwer v. d. C. uit Herpen, die te Oss naar de paardenmarkt was geweest naar buiten te heb ben gelokt en aldaar van een som van f 900 te heb ben beroofd. Tenslotte moet hij hebben toegegeven de dader te zijn van de inbraak bij den heer A. M. de Louw te Oss op de Heuvel in het centrum der stad, waar het heele huis werd nagezocht doch de boeven tenslotte voor de huishoudster, die onverwacht thuis kwam, op de vlucht sloegen. Nog een klein zetje en de angst voor de eer ste duiksprong is verdwenen. En de vrijheid van wandelen In 1928 hebben de heereni Polak en Tho massen in de Staten van Noord-Holland een motie ingediend, tengevolge waarvan Ged. Staten zich bereid verklaarden te onderzoo- ken,op welke wijze de provincie de beschik king over het duingebied zou kunnen krij gen. Men heeft dit in breeden kring geap precieerd, omdat daardoor vaststond, dat, al zouden er dan financieele offers gebracht moeten worden, een prachtig natuurreser vaat zoo ongeschonden mogelijk voor het na geslacht behouden, zou kunnen blijven. In 1933 werd besloten over te gaan tot den aankoop van de duinen te Heemskerk en Egmond. Doordat de provincie ook reeda een gebied van 1700 H.A. te Castricum bezat en te Bergen 254 H.A., werd het duinbezit der provincie door deze aankoopen een na tuurreservaat van plm. 5000 H.A. Aangezien dit alles met de gelden der provin ciale belastingbetalers gekocht werd. aldus sohrijft men aan de „N.R.Ct,", mocht verwacht worden, dat de gemeenschap daartegenover van dit natuurreser vaat zou kunnen profiteeren. dat het voor rustige wandelaars zonder meer zou worden toegankelijk gesteld en dat men althans daarbij niet meer be zwaren zou ontmoeten dan wanneer deze terreinen particulier bezit waren. Wie vreesden dat de Statenleden de ambtena ren. die deze terreinen beheeren. wel eens te veel de vrije hand zouden laten, zagen in 1932 hun vrees bewaarheid doordat in de Berger duinen een 2300 meter lang hek werd geplaatst waardoor het 250 H.A. groote landgoed werd gescheiden van het 80 H.A. groote natuurreservaat, waarvoor ook van de provincie een offer van f 40.000 werd verkre gen. Het hek werd geplaatst zonder dat de Sta ten daarvoor de gelden gevoteerd hadden. In de Statenzitting van 18 Januari 1933 werd een motie in stemnmig gebracht van de leden Thomassen, As- scher en Wendelaar om dit hek weer te doen ver wijderen en mr. Bruch had al zijn welsprekend heid noodig om een echec voor Ged. Staten te voor komen. Hij deelde mede. dat er. ondanks het hek, niets zou veranderen aan de vrijheid om in dit ge bied te wandelen en dat daarvoor zelfs geen spe ciale kaarten zouden noodig zijn. Door deze toe zegging werd de ingediende motie met 35 tegen 21 stemmen verworpen. Dat de plaatsing van het hek onnoodig was. is gebleken uit het feit, dat de open stelling van het aangrenzende natuurreservaat, dat dichter bij het dorp ligt en drukker bezocht wordt, geleerd heeft, dat men het duingebied eerbiedigt wanneer men het loopen over de paden gemakke lijker maakt dan over de begroeide duinstrook. Sindsdien zijn verdere beperkingen op de toe gankelijkheid van het provinciale bezit uitgeble ven. todat onlangs het bureau van de V.V.V. te Ber gen een groot pak toegangskaarten van het provin ciaal waterleidinggebied ontving, waaruit blijkt dat wandelaars in het provinciale gebied voortaan 10 ct. per dag 50 c. per maand en f 1.50 per seizoen moeten betalen. De tekst van de kaart maakt den indruk, dat de direcie van het provinciale water leidingbedrijf vergeten heeft, dat men hier met een gemeenschappelijk door de belastingbetalers gefi nancierd bezit te doen heeft. Niet de provincie ver leent toegang, maar de directeur, en de kaart wordt namens hem geteekend door het hoofd der afd. terreinen. Gelet op de toezegging van mr. Bruch in de zit ting van 18 Januari 1933 (blz. 620 van het offici- eele verslag) wordt hier gehandeld in strijd met gedane beloften. Bovendien is dit in strijd met de bepaling gemaakt bii den verkoop van het terrein aan de provincie door den heer J. van Reenten, waarbij werd vastgesteld, dat de provincie op het bij acte verkochte terrein vrije wandeling moest toestaan aan hen, die in het bezit zijn van wandel- kaarten, door den comparant van Reenen of de bouw-exploitatie- maatschappij te Bergen aan Zee uitgegeven voor hun terreinen. In elk geval werd vrije wandeling voorbehouden op den Uilevangers- .veg. op het pad van den Zwartenweg naar den Van Bliidensteinweg en het Berger Paadje. De provincie moest vrije wandelkaarten in Ber gen beschikbaar 6tellen. Het is te begrijpen, dat niemand voor f 1.50 een kaart voor het 250 H.A. groote duingebied der provincie zal koopen, wan neer men voor f 0.25 per seizoen bij de bouw-exploi- tatie-maatschappii een wandelkaart kan krijgen voor een ruim 1000 H.A. groot duingebied, waarbij men tevens het recht krijgt om in het gebied van het provinciale waterleidingbedrijf te wandelen. Con- troleerende ambtenaren houden thans evenwel hou ders van kaarten van de bouw-explotatie-maat schappij aan en verplichten hen. een kaart van het waterleidinggebied te koopen, wanneer zij althans op de daar aangelegde paden willen wandelen. Het is duidelijk, dat hier van een negeering van een aangegane overeenkomst kan worden gespro ken. Men vertrouwt erop, dat er Statenleden zullen zijn, die aan Ged. Staten verzoeken den directeur van het provinciale waterleidingbedrijf duidelijk te maken, dat de bevolking bii een door haar zelf be taald natuursreservaat niet mag worden buitenge sloten. Het bestuur van de V.V.V. te Bergen heeft reeda een adres gericht tot Ged. Staten dezer provincie, waarin verzocht wordt, de wandeling in het provin ciale landgoed met uitzondering van de waterwin- ningswerken, zooals tot nu toe gebruikelijk was, kosteloos voor de bezoekers toegankelijk te stellen. Bergen heeft er als vacantie-oord groot belang bij dat de vreemdelingen gelegenheid hebben, vrij in het duingebied te wandelen. EEN STORMACHTIGE BEGROETING MET DEN REUS. Op een tentoonstelling te San Diego in Zuid-Amerika had tusschen een reus en een filmspeelster een stormachtige begroeting plaats. Wegens het smokkelen van deviezen. Aan het douanestation Steine Brück, nabij de Bel gische grens, hebben de ambtenaren van de douane inspectie Trier en van het hoofddouanekantoor Prüm Zondagnacht een goede vangst gedaan. Een autobus met 20 personen wilde uit Duitschland naar België lerugkeeren. De inzittenden, allen van Belgische na tionaliteit, hadden zich voor hun reis naar Duitsch land in Luxemburg groote bedragen aan reischeque3 in registermarken laten uitschrijven. Bij de pascon trole in Duitschland beweerden zij het geld in Duitschland te hebben uitgegeven. Dat nam niet weg, dat de ambtenaren verdenking koesterden en bij een nauwkeurig nazoeken van den autobus vonden zij in de gevulde benzinetank verscheidene blikjes, die een kleine vijfduizend mark aan Duitsch bankpapier be vatten. Het geld, dat het eigendom van enkele reizi gers was, werd in beslag genomen. Twintig Belgische onderdanen, negen vrouwen en elf mannen, werden gearresteerd en na bevel tot in hechtenisneming in het huis van bewaring te Prüm opgesloten. De auto bus werd in beslag genomen. De reisleider, een Belg, die waarschijnlijk de reizigers tot de deviezensmokke- larij verleidde, kon over de grens, die enkele passen van het douanekantoor ligt ontkomen. Hij is een deviezensmokkelaar, die reeds een jaar lang dit bedrijf uitoefent en deswege wordt gezocht. Eeni- gen tijd geleden had men hem reeds aan de Elzasser grens in het oog, zonder dat men hem deviezensmok kelarij ten laste kon leggen. Stuif wat Shelltox en slaap rustig I Geen muggen zullen U storen, want Shelltox beteekent den dood voor elk insect! Ver krijgbaar bij Uw drogist. Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser. Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrage uitspraak voortgezet. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser betreffende de vanwege de justitie ge nomen maatregelen in verband met tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage gerezen vermoedens van on rechtmatige handelingen, heeft de minister yan justitie geantwoord:. Toen de heer van 't Sant, die in 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen beweging in No vember van dat jaar ontslag uit zijn ambt verzocht in aansluiting aan een beslissing van den pensioen raad, waarbij hij uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van zijn functie onge- schikt was verklaard, heeft de ondergeteekende, wien de beschuldiging tegen den hoofdcommissaris geuit, bekend was, gelet op de beschikbare gegevens, geen vrijheid kunnen vinden een ander dan eervol ont slag te bevorderen. Door den minister is, nadat de beschuldiging be treffende feiten, welke reeds in 1927 zouden zijn ge pleegd, tegen den heer van 't Sant bij hem was inge bracht, aan den waarnemenden procureur-generaal bij het gerechtshof opdracht verleend om naast de civiel rechtelijke procedure, welke werd gevoerd voor buiten medewerking der regeering door partijen be noemde arbiters, een zelfstandig onderzoek in te stel len naar de strafrechtelijke zijde van de zaak. Nadat hem de voorloopige resultaten van dit onderzoek! waren medegedeeld, is het door den procureur-gene raal bij het gerechtshof, tevens fungeerend directeur van politie, en den reeds bedoelden advocaat-gene raal verder voortgezet. Hierbij is in zooverre met het arbitraal geding voeling gehouden, dat de verhooreix voor arbiters ook door de genoemde functionarissen op hun eigen verzoek in verband met de hun ver strekte opdracht zijn bijgewoond, terwijl de door den procureur-generaal uitgelokte deskundigenrapporten van de heeren Van Ledden Hulsebosch en Schrijver en den heer Dulfer desgevraagd ter beschikking van arbiters zijn gesteld. Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommissaris zal, indien op grond van het onderzoek door den rechter-commissaris in te stellen, een ge gronde verdenking van schuld aan eenig strafbaar feit moet worden aangenomen, even zeer worden opgetreden als tegen andere verdachten. Voor toepassing van preventieve hechtenis gaven de beschikbare gegevens stellig geen aanleiding. De regeering betreurt, dat eenzijdige publicatieg over deze aangelegenheid hebben plaats gehad. Het strafrechtelijk onderzoek laat intusschen niet toe, om, hetgeen in de publicaties onjuist of eenzijdig is, in het openbaar te weerleggen of, meer in het algemeen nadere mededeelingen te doen. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 771 m.M. Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. Verwachting: Matige wind uit Noord-Oostelijke tot Oostelijke richting. Helde tot licht bewolkt. Verdere vooruitzichten: droog weer, iets warmer. Voor vermoeide pijnlijke en transpireerende voelon helpt afdoende en binnen enkele dagen TERLEP's VOETWASSCHING. per flacon f0.35. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5