u de OMGEVING RESTAURATIE ST. LAURENSKERK, ALKMAAR. De Engelsche vlootplannen. RADII) iMS IT LANGEND IJ K Nieuw vastrechttarief. We vernemen, dat binnenkort door de Commissie van Beheer voor de Gemeenschappelijke Lichtbe- drijven voor Langendijk en St. Pancras een defini tieve beslissing zal worden genomen over de invoe ring van een nieuw vastrecht-tarief voor gas. Be doeling is het verbruik te stimuleeren door het gas bij meerder gebruik goedkoop te maken. Daar als gevolg van den slechten economischen toestand het verbruik belangrijk is achteruitgeloopen, is de ge legenheid nu voor velen gunstig, om goedkoop gas te betrekken. We twijfelen dan ook niet, of er zal een ruim gebruik van worden gemaakt. DE AFZET VAN AARDAPPELEN. Het stropt. De afzet van de vroege aardappelen begint eenigs- zins spaak te loopen. Op verschillende veilingen, zoo wel aan den Langendijk als in de omgeving en in De Streek, blijft een gedeelte van den aanvoer on verkocht. De minimumprijs van f 5 per 100 Kg. voor binnenlandsche consumptie is voor dergelijke aard appelen te hoog en vanuit het buitenland bestaat er te weinig vraag, om alles te kunnen plaatsen. Het meeste der onverkocht geblevenen bestaat uit de ge wone middelsoort. Op sommige veilingen bedroeg het doorgeloopen kwantum wel tien wagons. Op het spoorterrein te Hem liggen thans eenige hondorden balen aardappelen, welke reeds voor de tweede maal zijn aangeboden, doch geen koopers wis ten te vinden. Nergens werden ze voor gekocht, ook niet voor het buitenland, waarvoor de minimum prijs thans f 2.50 per 100 Kg. bedraagt. Waar deze aardappelen aanstonds heen moeten is een vraag. Misschien wel weer voor veevoeder bestemd, zooals vorige jaren. De grove aardappelen worden vrijwel alle nog door de handel afgenomen. Wanneer ze niet voor het bin nenland worden gekocht, neemt het buitenland ze. Bij deze grove kon men Dinsdag het eigenaardige feit constateeren, dat ze er eerst doorliepen, omdat ze de f 3.50 niet konden opbrengen en daarna voor de tweede maal geveild, werden afgenomen voor f 4— 4.20 per 100 Kg. Dit kwam, doordat deze aardappelen eerst voor het binnenland moeten worden geveild, en wanneer ze dan niet worden gekocht tegen den mini mumprijs of hooger, daarna vrijgegeven worden voor het buitenland. De export naar Duitschland kunnen wij wel uit schakelen. Duitschland zal deze maand verder heel weinig op de aardappelmarlct beteekencn, aangezien de consenten voor dit land zoo goed als verbruikt zijn. In tien dagen tijd, dat is wel vlug gegaan. ZUIDSCHARWOUDE. Schoolfeest. Onder voorzitterschap van den heer H. J. Erkamp vergaderde Dinsdagavond de Schoolfeestcommissic ten lokale van den heer Kramer. Na opening der bij eenkomst en vaststelling der notulen werden de gelden afgedragen, die de inzameling hadden opge bracht, nl. f 166.35. Met de bespaardo weekcenten der leerlingen en het voordeelig saldo van het vo rige jaar beschikt de commissie over f250. Als pen ningmeester werd herkozen de heer J. Schoenma ker Pz. Besloten werd met de leerlingen der 6e en 7e klas en zij, die met April de school verlieten, een reis naar Schiphol te maken en een bezoek te brengen aan Artis. Tevens zal het Vondelpark worden be zocht- De kieinen zullen per autobus naar Sclioorl, Eg- mond, Borgen en Alkmaar gaan.. Deze verdekken om 9 uur, de oudere om 7 uur. Allen hopen gelijk tijdig, nl. om 8 uur terug te. zijn Zij zullen met muziek worden afgehaald. Met de oudere leerlingen gaan 5 geleiders mee, nl. 2 dames en 3 heeren, w.o. de onderwijzer Van den Bergen. Enkele dames be lastten zich ermee, de consumptie gereed te maken. Burgerlijke Stand over de maand JunL Geboren: Joliannes, z. v. J. Koenis en E. Kraak man; Dirk, z. v. D. Swart en A. Haasert; Petrus, z. v. J. Pannekeet en M. Snijders; Johanna Maria, d. v. J. Snijders en A. Bijwaard. Overleden: Antje Hartland, weduwe v. P. Modder. Gehuwd: C. N. Rood en H. M. Jacet; J. P. Gil- demeijer en C. M. Bakker; J. Kos en C. C. Metselaar. W A R ME N HU ZE V. Burgerlijke Stand over de maand JunL Geboren: Antonius Petrus, z. v. Martinus Mat- theus Hoogcboom en Catharina Vlugt; Jacobus Mattheus, z. v. Cornelis Rozendaal en Elizabeth Adriana Pronk; Johannes Adrianus, z. v. Thoodorus. te Buck en Petronella Slijkerman; Agatha Catha rina Antonia, d. v. Franciscus Antonius Legdeur en Maria Bes; Adrianus Antonius Maria, z. v. Jacob de Nijs en I.Tda Vader; Walterius Ambrosius, z. v. Ambrosius Lingerak en Hendrika Anna van Westen. Gehuwd: Comelis Nicolaas Hof, 27 jaar, tuinbou wer en Elizabeth Christina Blankendaal, 25 jaar, zonder beroep; Johannes Mekken, 30 jaar, tuinbou wer, en Cornelia Smit, 26 jaar, zonder beroep. Overleden: Johannes Adrianus te Buck, oud 1 'jaai\ SINT MAARTEN Denkelijk door het kleine aantal leden, heeft de eangvereeniging te St. Maarten op het te Santpoort gehouden concours, in de le afd. een 2e prijs, 286 pun ten behaald. Waar zij steeds gewoon waren om met le prijzen tc worden bedeeld, was dezen uitslag wel een kleine teleurstelling. Maar we hopen maar op beter. De zangvereeniging te Eenigenburg behaalde den 2en prijs in de 2e afd. met 280 p. •*- Het zoontje van den slager alhier geraakte on der de autobus van de wed. Spaans. Wonder genoeg ging deze over het knaapje heen, zonder ongeluk te veroorzaken, Politie. Verloren een zilveren rozenkrans. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is van het Ministerie van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat ook onze gemeente alsnog is toegevoegd aan de lijst dor z.g.n. proefgemeenten, waar mét steun van de Overheid werkloozen kunnen worden geplaatst in het land- en tuinbouwbedrijf. STROET. Zondag had wederom een - hengelwedstrijd plaats en wel in het N.-I-I. Kanaal. De 'vangst bleek dezen morgen al zeer gering, daar 19 hengelaars in totaal 7 baarzen wisten te bemach tigen. De prijswinnaars waren resp. C. Keetman, H. de Pee, A. Sijbrands, W. Brommer, G. Bij post, D. Brom mer, Jb. Schenk, D. Brak, G. Keetman, Jn. Winkel en G. Groenveld. -De prijzen, welke bestonden uit luxe- en huishou delijke artikelen, werden door den voorzitter, den heer Bijpost, na afloop in het clublokaal uitgereikt. BERGEN Toelating H.B.S. Tot de le klasse van de H.B.S. te Alkmaar werden zonder mondeling examen toegelaten: Ben Strubbe en Pimmie Elders, leerlingen van de U.L.O.-school alhier en Berné Voüte en Broersma, leerlingen van de Openbare Lagere school. Eindexamen M.U.L.O. Voor het M.U.L.O. diploma B slaagde te Amster dam Piet den Das, leerling van de UX.O.-school, al hier. Te Alkmaar slaagden gisteren voor het M.U. L.O. diploma de leerlingen: E. J. A. v. Heelsbergen, W. Ch. Jansen en A. M. Modder van de U.L.O. school alhier. BERGER SPORTVEREENIGING. Voorloopig programma voor Juli. In de Maandagavond gehouden bestuursvergade ring van B.S.V., welke ook werd bijgewoond door den gemeentecommissaris, den heer E. J. Voüte, werden eenige zeer belangrijke besluiten van inter nen aard genomen en werd tevens het voorloopige wedstrijdprogramma voor deze maand vastgesteld. Dit luidt thans als volgt: Zondag 14 Juli of Zondag 21 Juli, 2 uur: B.S.V. 1 S.C.V. uit Landsmeer; Zaterdag 27 Juli, 4 uur: B.S.V.-veteranen—Haar- lem's Tweede Jeugd. Zondag 28 Juli (Verkade-dag): 1112 uur Berger Jeugdelftal—Zaandamsche v.v. „Verkade" b; 12—1 u. B.S.V.-adspirantenZ.V.V. „Verkade" a; 1.302.30 u. B.S.V. 2—Z.V.V. „Verkade" 2; 3—4 uur: B.S.V. 1— Z.V.V. „Verkade" 1. Bovendien zal getracht worden in den loop van de volgende week nog een wedstrijd te organiseeren voor de veterajien en voor de adspiranten. Zomertraining. De zomertraining voor alle spelers der vereeniging zal aanvangen op Vrijdag 19 Juli a.s., des avonds om 7 uur, op het terrein aan den Kerkedijk. B.S.V. heeft de beschikking gekregen over een des kundigen trainer, die op genoemden datum met de spelers wil kennismaken en de uren zal vaststellen waarop hij de verschillende elftallen trainen zal. Daar een en ander in onderling overleg moet ge schieden, is het zaak, dat alle spelers ook inder daad aanwezig zijn. NIEUWE N 1 EB 0 RP Maandagavond had in de Prins Maurits een bijeen komst plaats van de plaatselijke vereenigingen in deze gemeente, die getroffen worden door de nieuwe belasting op de openbare vermakelijkheden. Er zal een verzoek aan den Raad worden gericht om de plaatselijke vereenigingen buiten deze bepa ling te doen vallen, evenals dit in een der naburige gemeenten het geval is. Uit de vergadering bleek, dat een en ander reeds de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft en dat.zeer zeker de mogelijkheid bestaat, dat Ged. Sta ten een voor de plaatselijke vereenigingen gunsti ger bepaling zullen goedkeuren. Een 12-tal vereenigingen was op deze vergadering vertegenwoordigd. Het initiatief voor deze vergade ring was uitgegaan van de Middenstandsvereeniging. Het is inderdaad te hopen, dat men er in mag sla gen de 20 vermakelijkheidsbelasting voor deze vereenigingen van de baan te krijgen. De verschillen de vereenigingen kunnen zich in dezen tijd slechts met de grootste moeite staande houden, terwijl een heffing van 20 vermakelijkheidsbelasting op de entrée de bestaansmogelijkheid bemoeilijkt. ZURE De heer J. Sleutel te St. Maartensbrug, heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente (vacatureJ. van der Oord) niet aangenomen. OUDESLUIS. Het gemeentebestuur heeft aan de afd. „Oudesluis" van den Ned. Arb. Sportbond toestemming verleend tot het houden van een kleine verloting. De bedoe ling is 1000 loten a 10 cent uit te geven. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen, zal de zomervacantie voor de O. L. school alhier op 29 Juli a.s. aanvangen. HARENKARSPEL WAARLAND. Gisteren vergaderde de tuinbouwvereeniging Ha renkarspel Oost van den L.T.B., bij den heer C. van Ophem. Voorzitter de heer A. Dekker, heet allen wel kom en hoopt dat de besprekingen in het beiang van de leden zullen zijn. Medegedeeld werd dat ook in onze gemeente de ar beiders in het bedrijf te werk gesteld kunnen-worden zoodra de instructies bekend zijn, voor twee derde van het loon en de verrekeningspremies, zoodra alles bekend is, kan er gebruik van worden gemaakt. Verschillende klachten kwamen naar voren aan gaande het varen naar de veiling door de kanalisatie Besloten werd om met het marktbestuur en belang hebbenden deze zaak te bespreken. Het werd zeer betreurd, dat de toeslag.op de Deen- sche witte en gele kool zoolang uitblijft, omdat er tuinders zijn die er zoo bitter om verlegen zijn. Er was een schrijven ingekomen van de L.C.O., aan gaande toeslag op den tuinbouw, maar dat gaf ook geen bevrediging. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering. De Duitsche kunstvliegster, Elvira Wilson heeft het adembenemend kunststukje uitgehaald om onder aan een luchtballon met het hoofd naar beneden eenige honderden meters in de lucht omhoog te stijgen. Inderdaad, sensationeel is het, maar in hoe verre dit voor iets of iemand van nut kan zijn, ver mogen we. vooralsnog niet in te zien. ADRES VAN HEEMSCHUT AAN GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. WAT DE MEERDERHEID VAN B. EN W. WIL. Het dag. bestuur van den bond Heemschut heeft tot den gemeenteraad van Alkmaar het volgende schrijven gericht: Naar ons bestuur vernam zal dezer dagen Uw col lege een besluit nemen, betrekking hebbende op de voortzetting der restauratie van de Groote- of St. Laurenslcerk te Alkmaar. Genoemde kerk is ongetwijfeld het belangrijkste architectonische monument dat. zich in Noord-Hol land benoorden het IJ bevindt. Het is niet alleen een kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente van Alkmaar, doch een Nederlandsch monument, een gedenkteeken van bouwkunst uit het verleden, belangrijk studie materiaal, zoowel voor thans als voor het nageslacht, een bezienswaardigheid voor bezoeker en vreemdc- ling. Bij de thans slechts ten deele tot stand gekomen restauratie zal ongetwijfeld in de toekomst het niet herstelde deel in verval geraken en kans loopen ver loren te gaan. •Het ris om deze redenen dat ons bestuur bij Uw College met aandrang wil verzoeken een zoodanig besluit te nemen, dat daarvoor de kans tot voortzet ting en voltooiing der restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk te Alkmaar wordt vergroot. Daarop is een correspondentie gevoerd met den minister en daarna kreeg het gemeentebestuur van Alkmaar een schrijven van den minister waarin o.m. werd gezegd: „In aansluiting op de door U gevoerde besprekin gen heb ik de eer Uw college het volgende mede te deelen: De beschouwingen welke mij in de onlangs gehou den conferentie door de organisaties van de bouw vakarbeiders zijn kenbaar gemaakt, hebben mij niet tot de overtuiging gebracht, dat er aanleiding is de uitvoering op te schorten. De uitvoering is derhalve alleen mogelijk in werk verschaffing." Het overwegend links georienteerde college van B. en W. stelt met de stem van den Burgemeester tegen, thans aan den Raad voor om het aanbod van het Rijk tot bijdrage van f 290.000, in de restauratie der kerk, af te wijzen, omdat aan deze Rijksbijdrage de verplichting is verbonden de restauratie tegen werk- verschaffingsloonen te doen geschieden. De wethouders mecnen dat het herstel der St. Lau renskerk slechts tegen de normale contractloonen mag worden uitgevoerd. KERKKOEPEL TE ROCCA DE GORGI DOOR DEN BLIKSEM VERNIELD. Pavia. Tijdens een hevig onweer werd de koe pel van de parochiekerk te Rocca de Gorgi in Noord- Italie door den bliksem getroffen en vernield. De brokstukken van den vernielden koepel vielen om laag en beschadigden de daken van de nabij de kerk staande huizen. Persoonlijke ongevallen kwamen hierbij echter niet voor. Hierboven de eerste origineele foto van de Ame rikaansche gebroeders Kay, die 27 dagen en 5 uur achter elkaar in de lucht verbleven en d aarmee een nieuw wereldrecord vestigden. Bovenstaande foto werd in de lucht genomen, waarbij een der gebroeders wel zoo vriendelijk was een beetje voor den fotograaf te poseeren. Geen wedloop tegen Amerika, Londen, Naar aanleiding van de vlootbesprekin- gen tusschen Duitschland en Engeland schrijft de „Daily Telegraph", dat het Engelsche vlootbouwpro, gramma, dat noodzakelijk is geworden door de pro. gramma's der andere zeemogendheden en door het naderende afloopen van het verdrag van Washington, waarschijnlijk voorziet in uitbreiding van het aantal kruisers tot zestig en van de eenheden, die dienst doen als verdediging tegen aanvallen van onder zeeërs, tenzij de duikbootensterkte der andere mo gendheden aanzienlijk zou worden beperkt. Verder zou de luchtvloot der marine versterkt worden, door dat alle slagschepen en alle kruisers zouden wor den uitgerust met twee vliegtuigen, terwijl ook het wapen der vliegtuig-moederschepen zou worden uit- gebreid. Onder geen omstandigheden echter aldus het blad zal Engeland zich laten verleiden tot een be wapeningswedloop met de Vereenigde Staten; het vlootbouwprogramma der Vereenigde Staten zal niet worden beantwoord, tenzij ook de andere groote mo gendheden haar vloten gaan versterken. Amerika van zijn kant, aldus besluit de „Daily Telegr&ph" er kent volmondig, dat een zekere Britsche vlootsterkte in het Oostelijk deel van den Atlantischen Oceaan en in de Europeesche wateren een belangrijke factor is bij de handhaving van den vrede. KIND DOOR AUTO DOODGEREDEN. Hoofdje totaal verpletterd, Gistermorgen te elf uur heeft te Hedel op den we» Hedel-Zaltbommel een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad. Het vijf-jarig zoontje van de familis Herk liep achter een bakkerskar, toen het plotseling achter de kar vandaan liep, werd het door een juisl passeerende auto gegrepen. Het hoofdje werd geheel verpletterd, zoodat dl dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Dr. de Ridder was spoedig ter plaatse. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning vervoerd. FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Man van 88 jaar onmiddellijk gedood. Gistermorgen half negen kwam de 88-.ïarige I. Havenaar, die trots zijn leeftijd nog iederen dag op de fiets reed. de brug voor ziin woning aan den Rodenrijschenweg te Berkel afrijden, toen een luxe- auto van en bestuurd door den blóemenhandelaar V., uit Rotterdam, op weg naar het veilinggebouw passeerde. In zijn schrik stapte de oude pian mid den op den weg van zijn fiets af en mede hierdoor kon de autobestuurder een aanrijding niet voorko men. De grijsaard werd door de auto gegrepen en kwam zoo hevig met het hoofd tegen de voorzijde van de auto aan. dat hij vrijwel op slag dood was. Donderdag 11 Juli 1935. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.25. Voordracht E. v. Praag. 9.41 Gram.pl. 10.0 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 On> roeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 Zang door C. Pezan A. d. vleugel: E. Veen. 11.20 Omroeporkest ölv. Treep. 12.00 Gram.pl. 12.20 Kovacs Lajos' orkest. 12.4 Ensemble Francis Keth, en Gram.pl. 2.153.45 Kon Mar. Kapel te Den Helder, olv. L. II. F. Leistikow, 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl, 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn or kest. 6.20 Gram.pl. 6.40 De AVRO-Decibels olv. Eddy: Meenk. 7.30 Pianorecital Prof. Paul Schuberts. 8.00 Berichten. 8.05 Uitzending uit „La Ville Lumière Aansluiting met het Montmartre-Cabaret, mmv. Lys Gauty, het orkest Médard Ferrero, Marcel (zang), en André Pasdoc (zang). 9.05 „Gaston en Adrienne",' spel van F. Nagl vert.: J. C. v. d. Horst. Regie II Kleyn. 9.20 Omroeporkest olv. N. Treep, mmv. F. Hel man (viool). 10.10 „Het ideale huwelijk", spel van L. White. Vert. J. C. v. d. Horst, Jlegie: K. Klevn. 10.30 Omroeporkest olv. N. Treèp. 11.00 Bérichtén. 11.10 12.00 Uit. het „Palais de Danse", te Scheveningen: Ray Forest en zijn Band. HUIZEN (301 M.) 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV, 8.00 Gram.pl.; 9.00 Ponlificatie H. Mis; 10.00 Gram.-j pl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. M. Holtrop. 10.45' Gram.pl.; 12.15 Orkestconcert en gram.pl.; 2.00 Hand- werkcursus. 3.00—3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Dr. G. C. Berkouwer, mmv. bariton en orgel. 5.00 Handen-: arbeid v. d. jeugd. 5.30 Gram.pl. .6.00 Orgelconcert' C. Batenburg; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Repor tage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayci 8.00 Berichten. 8.05 Stafmuziek 1ste R. I. te Assen, olv. S. P. v. Leeuwen en het Chr. A-Cappella-koor tel Assen olv. J. Tromp; 9.00 Causerie Ds. J. I. v. Schaick 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Berichten). 10.45-1 11.30 Gram.pl. DROITWICH f1500 MA 10.3510.50 Morgenwijding. 11.25 Orgelspel H. Croud- son; 12.05 Populair concert olv. R. Smythe; 12.50 Gr.- pl. 1.35 Pattison's salonorkest. 2.35 Gram.pl. 3.20 Ves per. 4.10 Herman Darewski's orkest. 5.05 Orgelconcert G. Mills. 5.35 Lew Stone en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Walford I-Iyden's Zigeunerorkest. 7.50 Het Cele- brity-Trio. 8.20 BBC-Militair Orkest olv. O'Donnell. 9.05 I-Iarold Ramsay's Rhythm Symphony; 9.05 Berich ten. 10.20 Kerkdienst. 10.35 Causerie. 10.35—12.20. BBC- Dansorkest olv. Henry Hall. RADIO-PARIS (1648 M.> 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen. 5.05 ..Iphigénie", spel van Racine. 9.05 Nat. Orkest olv. Inghelbrecht. Hierna dansmuziek. KALUNDBORG (1261 MA 12.20—2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.50—5.50 C. Rydah's orkest; 6.357.05 Gram.pl.; 8.20 Operettemu ziek. 9.30 Fransche muziek olv. Reesen. 10.30 Banjo- soli. 10.45 Omroeporkest olv. Reesen. 11.20—12.50 Dans muziek. KEULEN (456 MA 6.35 Orkestconcert. 12.20 Uit München: Omrocpow kest olv. List.. 2.35 Gram.pl. 4.20 Volksliederenconccit 5.20 Uit Leipzig: Militair concert. 8.30 Gev progr, mmv. het Omroepkleinorkest olv. Eysoldt, en solis ten. 10.50 Radiotooneel. 11.3512.20 Bonnsche Madri gaal vereen. olv. Böckeler. ROME (421 MA 9.00 „La cabrera", opera van Dupont. Orkestl.: A. Pedrollo. Koorl.: Gonca. Hierna „Primavcra fioren- tina", opera van Pedrollo, olv. den componist. KoorR "Conca. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 m.: 12.20 Omroeporkest olv. Douliez. 1.30—2.21) en ca. 4.20 Gram.pl. 5.20 Solistenconcert. 6.35 RepoP tage. 6.40 Gram.pl. 6.50 Kwartctconcert. 8.20 Omroep orkest olv. Douliez, en zang. 10.30—11.20 Grani.pL 4S4 m:. 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20 Omroeporkest olv- Douliez. 5.20 Orgelconcert. 6.20, 6.50 en 7.20 Gram.pl- 8,20 Symphonieconcert olv. Fr. André. 10.30—11.20 Sla vische muziek. DEUTSCHLANDSENDER f1571 M) 8.30 „Fischzug im Aethermecr", bonte avond. 10.20 Berichten. 10.50 Orgelspel. 11.05 Weerbericht. 11.20- 12.20 Operaconcert uit Frankfort»

Schager Courant | 1935 | | pagina 4