Dreyfusjverledei. Zaterdag 13 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9762 De onschuldig veroordeelde. Verstoord familiefeestje. Weer een deviezenproces te Berlijn. Chauffeur door warmte bevangen. Ernstig bekneld geraakt. EEN MAYA-TEMPEL, DIE SLECHTS DOOR T WEE BLANKEN GEZIEN WERD. In het Amerikaansche museum te New York bevindt zich het model van een Maya-tempel, die voor 1200 jaar terug oostelijk van Campeche in Me xico gebouwd werd. De tempel werd in het jaar 1912 door de Amerikaansche ontdekkers Hay en R. E. Merwin ontdekt en gefotografeerd. Ondanks de veelvuldige latere nasporingen kon de tempel in het ondoordringbare Mexicaan- BET SLACHTOFFER VAN EEN RECHTERLIJKE DWALING, VOOR WIEN DE BESTE GEESTEN VAN ZIJN TIJD OP DE BRES HEBBEN GESTAAN. Naar Reuter uit Parijs meldt, is kolonel Alfred Dreyfus, de hoofdfiguur uit het spi- onnage-proces dat in 1894 heel Frankrijk in opschudding bracht, en die, onschuldig ver oordeeld, eenige jaren in het bagno van het Duivelseiland doorbracht, gisteren in den ouderdom van 75 jaar overleden. Alfred Dreyfus werd in 1859 te Mulhouse in den Elzas geboren. Na den oorlog van 70 opteerden zijn ouders voor Frankrijk en emigreerden naar Parijs. Alfred werd in 1880 artillerie-officier in het Fransche leger, werd in 1889 bevorderd tot kolonel en kwam in 1893 bij den generalen staf. Onschuldig veroordeeld. In die hoedanigheid werd hij in 1894 in het be kende proces gewikkeld, dat meer dan 10 jaar lang Frankrijk en heel de wereld in spanning hield. De meerderheid zijner kameraden was er vast van over tuigd, dat Dreyfus nimmer eenig militair document aan den Duitschen militairen attaché von Schwartz- keppen had uitgeleverd. Desondanks werd Dreyfus voor den krijgsraad gedaagd en onder den druk der openbare meening tot degradatie en deportatie ver oordeeld. Den 12 Februari 1895 werd de gedegradeerde Fransche officier naar het Duivelseiland in Fransch- Gyana overgebracht. Intusschen organiseerden zijn vrienden een cam pagne tot herziening van het vonnis. Het door hen in gestelde onderzoek leidde tot de conclusie, dat het fameuze „D-document", op grond waarvan Dreyfus veroordeeld was, door den Franschen staf-officier Esterhazy geschreven was en dat derhalve Dreyfus onschuldig was. Esterhazy werd echter vrijgesproken. Een perscampagne van ongewone hevigheid brak los tegen diegenen, die een herziening van het von nis bepleitten, die op hun beurt als landverraders werden voorgesteld. Kolonel Pocquart werd in de ge vangenis geworpen onder het voorwendsel, dat hij vertrouwelijke papieren aan een burger (Leblois) had meegedeeld. Desondanks verkreeg de zaak-Dreyfus, met name in intellectueel» kringen, steeds meer aanhangers. Georges Clemenceau en Pressensé in de pas opgerich te L'Aurore, Yves Guyot, Joseph Reinach e.a. in de Siècle zetten een agitatie op touw, die niet weer be daarde, voor'het recht had gezegevierd, Twee dagen na de vrijspraak van Esterhazy, op 13 Januari 1898, publiceerde Zola in L'Aurore den open brief aan den president van de republiek, waarvan de aanhef en titel „J'accuse", een gevleugeld woord geworden is en waarin hij de pogingen, om de waarheid te onder drukken, aan de kaak stelde en den generalen staf vlakweg van vervalsching beschuldigde. Op ver zoek van het ministerie van oorlog werd een vervol ging tegen hem ingesteld. In Februari 1899 kwam de zaak voor. De verdedigers von Zola, Labori en Albert Clemenceau, een broeder van den staatsman, voer den véle bewijzen van de onschuld van Zola aan, waardoor een groot deel van het publiek werd over tuigd. Maar in meerderheid bleef de openbare mee ning zijn zaak toch nog ongunstig gestemd en Zola werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor- Joopig nam hij de wijk naar Engeland. In den loop van 1898 had Cavaignac, minister van oorlog in het kabinet van Brisson, reeds getracht het steeds aanhoudender geroep om revisie te laten verstommen, door in de Kamer den zg. brief van Pa- nizzardi voor te lezen, welke kolonel Henry gepro duceerd had. Spoedig echter kwam uit, dat het maak werk van Henry zelf was, die daarop gearresteerd werd en in zijn cel zelfmoord pleegde. De regeering kwam door een en ander tot het besluit het verzoek van mevrouw Dreyfus om herziening van het von nis van haar man voor te leggen aan het hof van appèl. Na een onderzoek, dat maandenlang duurde, vernietigde dit inderdaad het vonnis van 1894 en ge lastte een nieuw onderzoek voor den krijgsraad van Rennes. Opnieuw veroordeeld. De drinkbeker van Dreyfus was echter nog niet geledigd. Wel begon zijn zaak steeds meer de open- sche oerwoud niet meer bare meening te winnen. Zelfs Loubet, die in Fe bruari 1899, bij den dood van Félix Faure, president van de republiek werd, was haar toegedaan, even als het heele kabinet-Waldeck Rousseau, maar in militaire kringen was men nog niet zoover. Dreyfus werd teruggehaald uit Guyana Een maand lang stond hij opnieuw terecht. En toen op September 1899 werd hij toch weer, met vijf tegen twee stemmen, schuldig bevonden, met verzachtende omstandigheden ditmaal, op grond waarvan hij tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Tien dagen later besloot de regeering Drey fus gratie te verleenen. Hij werd terstond op vrije voeten gesteld, vestigde zich aanvankelijk te Genè- ve, maar keerde toen weer naar Parijs terug. Eerherstel. Eerst op het eind van 1903 kwamen feiten aan het licht, welke een nieuwe revisie mogelijk maakten, welke er, na een uiterst langdurig onderzoek toe leidden, dat op 12 Juli -1906 't hof van appel het von nis van 1984 definitief vernietigde. Dreyfus werd ge heel gerehabiliteerd. Terstond volgde het regeerings- besluit, waarbij hij met den rang van majoor van de artillerie in het leger hersteld werd. Een jaar lang deed hij dienst en in 1907 nam hij ontslag. In 1906, ter gelegenheid van de overbrenging van het stoffe lijk overschot van Zola naar het Panthéon, werd hij het slachtoffer van een aanslag van den anti-semie- tischen journalist Gregori, die twee schoten op hem loste, waarvan één hem licht verwondde. Bij het uit breken van den oorlog nam hij wederom dienst, werd in 1918 tot luitenant-kolonel bevorderd en kort daarop met het Legioen van Eer beloond en sindsdien leef de hij in ruste. Het toeval heeft gewild, dat hij de oogen gesloten heeft op den verjaardag van het arrest, dat hem van den blaam zuiverde, dat het vonnis van 1894 op hem geworpen had. Ook gister was het 12 Juli. In romans, tooneelstukk'en, films is het drama van zijn leven telkens weer herleefd. Schoonvader bewerkt schoonzoon met aardappelmesje. Gisteravond om acht uur was er ten huize van den 36-jarigen koopman H. C. M. in een hofje aan den Hoogen Boezem te Rotterdam, een familie feestje. waarbij nogal rijkelijk drank werd gebruikt. M. heeft daarbij ruzie gekregen met zijn schoon vader den 58-jarigen grondwerker B. O. Deze laatste daagde zijn schoonzoon uit tot een vechtpartij, waar op deze met een stoel begon te slaan. O. heeft toen een aardappelmesje gegrepen en is zijn schoonzoon daarmee te lijf gegaan. M. kreeg steekwonden in de linkerborst, pols en gelaat. De politie heeft aan het „feest" een einde ge maakt, waarna M., die vrij veel bloed verloor, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is overgebracht, terwijl zijn schoonvader op het politiebureau aan de Meermansstraat in bewaring is gesteld. De man kon, o.a. wegens het feit, dat hij onder den invloed van drank verkeerde, nog niet worden gehoord. teruggevonden. Katholiek geestelijke tot 2Vz jaar tucht huisstraf veroordeeld. Voor het spoedschepengereclit te Berlijn is gisteren het prose begonnen tegen den 55-jarigen pater Ernst Vorage uit Keulen wegens opzettelijk overtreden van de deviezenvoorschriften. Dit is het vierde proces van dien aard. Vorage was als procuratiehouder belast met de financieele aangelegenheden van de Lazaris ten. De Duitsche Lazaristen, resp. Vincentynen, be kend onder den naam Verein der Vinzentiner o. V. en Missiegesellschaft der Vinzentiner G. m. b. H., hadden in Nederland in 1927 een leening van f 120.000 opgenomen. In 1932 raadde de bekende dr. Hofius den beklaagde aan obligaties op te koopen. Voor zoo ver men inmiddels heeft kunnen nagaan heeft de beklaagde daarop in totaal 10.000 R.M. naar Neder land gebracht. De beklaagde bekende de hem ten laste gelegde feiten. Aan het slot van liet verhoor sprak de officier van justitie zijn requisitoir uit, waarna hij in totaal een straf eischte van 2% jaar tuchthuis, 40.000 R.M. boe te en 3 jaar eerverlies, terwijl bovendien confiscatie van 30.000 RM. werd geëischt, waarvoor de orde ga rant is. Conform den eisch is pater Vorage veroordeeld tot 2V2 jaar tuchthuisstraf en 40.000 R.M. boete. Zijn burgerlijke eererechten worden hem voor den tijd van 3 jaar ontzegd. Er is bevel gegeven tot confisca tie van 30.000 R.M., waarvoor de Vincentynen borg staan. Het dreigend oorlogsgevaar. Italië gaat nog steeds door met het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal naar Oost-Afrika. Tien tallen spoorvvegwagons worden volgeladen, die vervolgens in schier eindelooze treinen naar de kust vertrekken, om daar te worden verscheept. In de haven van Napels worden acht groo- te mailbooten van de transatlantische lijn diensten in gereedheid gebracht om duizen den manschappen en materiaal naar Oost- Afrika te vervoeren. Uit Oost-Afrika en uit andere deelen van de wereld terugkeerende Italiaansche schepen moeten onmiddellijk ter beschikking van de regeering gesteld worden. Voor het transatlantische verkeer op New York beschikt de koopvaardij op het oogen- blik over de Rex en de Conté di Savoia. DE TUNNEL ONDER DE MERSEY. Bijna 3 millioen voerluiden in een iaar tijds. Uit Liverpool wordt gemeldt. dat het succes van de reusachtige tunnel onder de Mersev. die verle den jaar op 18 Juli geopend werd, de verwachting verre heeft overtroffen. Men had geraamd, dat ge durende het eerste jaar 1.350.000 voertuigen de tun nel zouden passeeren en een bedrag van 135.000 pond sterling aan tolgelden zouden opbrengen. In werkelijkheid venvacht men dat op IS Juli a.s. het I aantal betalende voertuigen 2.997.807 zal bedragen met 3.641.920 passagiers en een totale opbrengst van I 24S.958 pond sterling. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 772 mAL Temperatuur: 19 gr. C. is 68 gr. F. Verwachting: Zwakke wind uit Noord-Oostelijke tofi Oostelijke richting, licht bewolkt, droog weer. Verdere vooruitzichten: Mooi weer, warm. Voor vermoeide pijnlijke en transpireerende voeten; helpt afdoende en binnen enkele dagen TERLEP's, VOETWASSCHING. per flacon f0.35. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJPE E 103. SCHAGEN. Met zijn wagen van den Haastrechtschen; dijk gereden. Twee muzikanten gei wond. Gistermiddag omstreeks twee uur is een chauf feur van de N.V. Gebr. Los uit Amersfoort door dq warmte bevangen en met een zware vrachtauto bij' Haastrecht van den dijk gereden. De auto kantelde om en bleef tegen een boom staan, waarachter twee kinderen lagen te slapen. Gelukkig kwamen deze beiden met den schrik vrij. De chauffeur had evenmin letsel bekomen, doch Is in overspannen toestand naar het van Iterson-zie-. kenhuis te Gouda vervoerd. Achter op de auto zaten twee muzikanten, die de chauffeur waarschijnlijk onderweg meegenomen, had. Deze werden van den wagen geslingerd. Een van hen kreeg een armbreuk, de ander verscheidene lichte kwetsuren. Zij zijn eveneens naar het van Iterson-ziekenhuis vervoerd. Geen van drieën kon gisterenmiddag nog verhoord' worden. De chauffeur en de licht gewonde muzikant zuN len het ziekenhuis waarschijnlijk vandaag reeds kuiw nen verlaten. De zwaar beschadigde vrachtauto zou in den afgeloopen nacht weer op den weg worden ge* haald. In zijn val heeft het voertuig nog een paal! van het telefoonnet vernield. Personeel van den tech« nischen dienst der P.T.T, heeft de storing tijdelijk verholpen. DE HITTEGOLF IN DE V. S. MAAKT TALRIJKE SLACHTOFFERS. New-York. 'Als gevolg van de hittegolf stier* ven Donderdag in de Vereenigde Staten 63 personen. Tnsschen een dichtslaand kelderluik, 1 g Gistermiddag omstreeks drie uur is de slagersjon» gen A. H. P. in de Steenstraat te Zwolle, door een kelderluik ernstig gewond. Toen hij een kelder van een der perceelen aan de Steenstraat wilde verlaten, naderde in draf een met een paard bespannen wa gen van den melkventer W. T., die juist voor twee handwagens moest uitwijken. Het uiteinde van de as van het linkerwiel kwam hierdoor hoven het trol» toir en raakte het kelderluik, dat met kracht werd dichtgeworpen. T., die door de kelderopening kwam, raakte ernstig bekneld. De politie was spoedig aan wezig om hem uit zijn netelige positie te bevrijden* Per brancard is hij naar het Sophia-ziekenhuis ge bracht, waar bleek, dat hij ernstige inwendige kneu zingen had opgeloopen. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM TE PLETTER GEREDEN. Drie aewonden. Donderdagnacht omstreeks een uur kwam een autobus, bestuurd door den heer G. L. te Apeldoorn uit de richting Hengelo (G.) met oroofe snelheid dc kom van de gemeente Vorden binnenrijden, met het gevolg, dat nabij de pastorie de Weme. na de tramrails overgesprongen te zijn, de bus tegen oen boom te pletter liep. De bestuurder werd zeer ern stig en twee passagiers licht gewond. Alle drie werden per ziekenauto naar het Zutpihensche zie kenhuis vervoerd, nadat de plaatselijke geneesheer I.ulofs de eerste hulp had verleend.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13