De B rabantsche Brief van Dré. WAAR GAAN DE OUDE RIJWIEL PLAATJES HEEN? MOORDENAAR SPRINGT UIT DEN TREIN. Doodelijke sprong uit een vrachtauto. EIWIT ALS MIDDEL TEGEN ZEEZIEKTE. Auto in volle vaart op kermiswagen gebotst De weg Leeuwarden—Afsluitdijk. 1, RAIQIC Ulvenhout, 9 Juli 1935. Men i er, Hebt ge wel 's in 't bosch gezeten, zoo teugen den komenden nacht en zijt ge toen in 'nen slaap gevallen, 'nen slaap zóó locht, da ge 't nestje heur- de ritselen boven oewen kop, as 't veugelhuishou- wentje z'n eigen omdraai de in zijnen slaap? Da's kustelijk slapen, amico! Zoo slapen, geleuf ik, de katten! Gisteravond, den dag was zwaar en werm go- wiest, druilde-n-ik, mee '11 rookslierend pepke in m'nen kop, den weg af. 'k Was wa suf. 'k Denk van den zonnebraand, die 'nen heelen middag op den akker had staan laaien. 't Licht zat nog vast in m'n harsens, zooda'k nie denken kost. Jk liep nie. 'k Wier gcloopen, den weg af, in 'n blomzoet ge peinzen, zonder gedachten. 'k Liep te slapen met open oogen, te lui, te laag van kracht na zo'nen dag. om te zuigen aan m'n pijp. 'k Wicst dat den sloot naast me vol stond van vloeiend goud van d'avondzon, maar 'k draaide 'r mijnen kop nie henen. 'k Heurde daarnaast m'n koren sehuifelen en in m'nen kuierenden slaap, zag ik de schaduwen tus- schen do halmen bewegen, zag ik 'nen rossen gloe i wemelen over de rijpende, wiegende aren, maar ik kéék nie! 'k Heurde zélfs 'nen mearel of 'nen lijster zijnen „stap", aan den berm van den sioot, waar ie dromt uit den gouwen poel, maar ik druilde verder en... vond op '11 oogenblik van windgestreel, m'n eigen op „mijn" bankske, in 't bosch. 'k Trok één oog veurzichtig open en lachte van binnen om m'n eigen. Van binnen ja, waant 'k was te vüdsig om m'n gezichtsvel te plooien. Bij da gedacht golfde er 'n lachrimpeltje deur m'n zielement, 'k „schoof" da-d-eene oog weer dicht, strekte m'n been spieren in lui genot, zoog 'n teug koelen bosch-adem tot in 't kuiltje van m'n maag en zoo zoop ik, blin delings, den sehoonen avond leeg, teugske veur teugske, as koelen honing zoo zoet deur m'n strot. 'k Zat hier in den koelen, marmeren vestibuul van den hemel, die den hittedag buitensloot, 'k Was diep gelukkig mee deus plekskc en 'k verlaangde nie méér' M'n vel wier koel en strak. M'n harsens stoltten tot rustige kléérheid, m'n oogen lagen weer koel in m'nen kop. Daar sloeg 'nen maerel 'nen zuiveren rimpel op 't meer van den avond. Daar schoof 'n windeke deur d'eikendreef. En ver der was alleen de stilte maar te heuren, die as kre- kelgefluister langs de boomen kroop. 'k Viel toen wa vaster in den slaap, heb ik later begrepen. Waant den stillen fluster had gesuiseld in mijnen kop, die er zat van gewarren was. Ik zakte weg in diepen duster. Den duster wiet donkerder, donkerder, zwart op 't, lest. 't Zwartsel wier dikker, 't wier poeier, 't wier pluimen. Daar scheen ik, hoe zacht de pluimen ok waren, hoe geruischloos de vaart ok was, hoe zalig da weg zinken, wegdrijven in da diepe niks, daar scheen ik nie gerust op en 'k wilde omhoog. Dus 'k ging omhoog. Sneller en sneller. Naar 'nen zuiveren schemer, hooger, liooger, as 'nen glijenden veugel deur 't ooo- menloofi zonder één blaaike te raken. Hooger, boven de kruinen uit in 'nen groenzulveren dag.. Die. hoogte wier me te gepeperd. Ik wilde naar bcnejen, dus ik ging naar benejen, maar nie zoo zacht as daarsjuust naar boven. Ik smakte neer, wier wakker en zat nog steeds op m'n bankske, met gebeien m'n handen de leuning vast te houwen en mee m'n gezicht pal in den opge komen maansikkel, en d'eigendreef stond in 'nen mysterieuzen glaans. 'k Wier wakker temidden in 'n manesprook, die as gazen sluiers van de boomen hing. 'k Wist heelegaar nie meer of ik nou sliep of wak ker was, tot dat ik m'n pepke in 't bedaauwde zaand zag liggen! De zuiveren sprook was... waarheid. Veul langzame, bronzen dreunen uit den kerketo- ren, golfden uit, in den zilveren maneschemer. Ik telde de slagen. Ze hiewen nie op en 'k schrok. Trui! Ze was al uren alleen... 'k Vischte m'n pepke uit den groenen manevijver, zotte m'n harsens in gang, vulde m'n pijp en biaas- de as 'nen millionnair de lekkere rookslierten deur do ruime manedreef en stapte deur deuzen nacht van God, die Hij gemaakt had as 'n sprook van tulen weefsel. Zoo, amico, zoo heb ik uren genoten van mijnen sehoonen buiten, zonder te kijken bekaans. De schoonheid van deuzen brok dag stond in m'n zielement en 'k had m'n oogen maar dicht te doen, naar binnen te zien en 'k zag de schepping op 'n schoonst moment in veul uren van louter puurte. Waarmee ik zeggen wil: God Zijnen arbeid is te zien mee oew zielement alleen. Hij deelt 't ons mee, ok as we nie kijken, maar wèl ons zielement open gooien om alles te laten binnengaan. Da's zóo waar as 't omgekeerde. Daar zijn men- schen, die den heelen wereldbol hebben overkruift en minder, veul minder hebben bespeurd van de schoone schepping, dan '11 opgesloten kloosterhof. Zoo peinzend ben '<k rap op' huis afgegaan. Trui was nog op. Zat te dutten bij de tafel. Zoo houdt ze de „wacht" die-ouwe-van-me. As ik...; perbeeren...! 'k Liet m'n klompen op den erft, ging op m'n sok ken naar binnen en kleedde me stillekes uit. 't Lukte. Of ze ok moei was! Toen krop ik in de bedstee en riep mee „slaperige" stem: „Trui, toeteloeris, hoe zit 't?" Ze schrok 'n bietje. „Dré, Dré, Dré, waar zijde gij.?" ,,'k Leg al 'n uur in de bedstee, ouwen slaapkop. Komde gij haast?" „Motte dan gin pap meer hebben?" „Gèren, maar 'lc wouw oe nie wakker maken, Trui- ke!" „Komt er dan maar uit, vuilen leugenèèr." Amico, 'k had de boel verprutst mee da „Truike". As ik gezeed had: „maar ik wouw oe nie wakker maken, snurkert", dan had ze me geleufd. Afijn, 't liep goed af. Ze had te veul slaap. Van den mergen wou ze 'r op terugkomen, maar 'k gaf niethuis. Ouwe koeien uit den sloot halen, daar heb ik de smoor aan gezien, wa gij! En da manebosch...? Da wou ik nog 'n bietje veur m'n eigen houwen. Maar nou zal 'k het heur veurle- zen. Ge wit, uit mijnen lesten brief: zij is teugeswoo- rig hoofdredacteur, vanweuges m'n blinde „lezers" en „lezcrcskes"! Veul groeten van Trui*en as altij gin horke min der van oewen tot a voe DRé. Dramatische worsteling in de cabine. Donderdagmiddag omstreeks hal ft wee heeft op den Bredascheweg nabij Burger's Diercnnark te Tilburg een ernstig ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de ongeveer 50-jarige mej. LamhrechlsMonde, die woonde aan de Belcrum- weg te Breda. De vrouw zat naast haar zoon in de cabine van een vrachtauto, die door den zoon werd bestuurd. Op een gegeven moment begon de wagen door nog onopgehelderde oorzaak te slingeren. De vrouw werd angstig en wilde uit de cabine springen. I-Iaar zoon trachtte echter haar hiervan terug te houden en greep haar bii den schouder. Om echter niet geheel de macht over het stuur te verliezen moest hii tenslotte ziin moeder loslaten. De vrouw sprong toen uite den gane; zij werd eenige meters meegesleurd, waarna de auto tegen een boom tot staan kwam. Stervend werd de vrouw opgenomen. Behalve een zware hersenschudding had zii ernstige inwen dige kneuzingen en diverse schaafwonden beko men. Door een oasseerend priester werd aan de vrouw het H. Oliesel toegediend. Het slachtoffer werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis overgebracht. Tijdens het vervoer is zii echter aan de hekomen verwondingen be#weken. Haar zoon bekwam slechts lichte kwetsuren GEEN INWENDIG MIDDEL MEER, DOCH EEN INSPUITING. EEN WELDOENER DER LIJDENDE MENSCHHEID. Volgens berichten In de Zweedsche bla den is het een dokter te Gotenburg ge lukt, dor middel van inspuiting van een eiwitpreparaat de zeeziekte te voor komen Stockholm. Zoolang de mcnschen de zeeën be varen, hebben zij van zeeziekte te lijden gehad. En even lang ook heeft men gepoogd om middelen te vinden, ten einde deze onaangename, aan een zee reis verbonden verschijnselen tegen te gaan. Tot voor betrekkelijk korten tijd was men het nog niet geheel eens over de oorzaak van het ontstaan der zeeziekte. Het bleek nog een open vraag, of de zeeziekte moest worden toegeschreven aan een on middellijke inwerking op de hersens tengevolge van de ongewone beweging, dan wel of storingen in den bloedsomloop, vooral in de hersens, of verschuiving van organen in de buikholte het euvel veroorzaak ten. ITet is een bekend feit, dat zeeziekte niet alleen bestaat in een gevoel van misselijkheid, braken en duizeligheid, doch dat zij vaak gepaard gaat met neerslachtigheid en een tegenzin in alles, zelfs in het leven zelf. Bijna zonder uitzondering valt ieder, die voor de eerste maal een zeereis maakt, er aan ten offer. Hoe meer zeereizen men maakt, hoe min der men er vatbaar voor wordt. Men tracht zich er voor te behoeden, door zich zooveel mogelijk in het midden van het schip op te houden, waar het slin geren en het stampen zich het minste voelbaar Evenals vorige jaren zal de Vereenigine: tot Be vordering der Belangen, van T.B.C.-patiëntcn in Nederland op de 1ste Augustus haar actie be ginnen. Het kan een ieder bekend zijn. dat genoemde Vereeniging telkeniare bii het verwisselen van üe rijwielbelastingmerken de oude exemplaren alsook ander koper. lood. tin. zink, zilverpapier, enz. inza melt ten bate der tuberculose-bestriidine. Voor de rijwielbezitters zijn de plaatjes na 1 Augustus waardeloos geworden, doch voor de Ver eeniging niet. In 1934- kon dan ook van de 10.000 k.g.. die dank zii de menscheivvrienden in Neder land bijeen werden gebracht, een aantal patiënten worden geholpen. Wanneer alle plaatjes voor het goede doel worden geofferd. zou dit alleen een ge wicht vormen van 12.000 k.g. Het Bestuur is ervan overtuigd, dat nog heel wat wordt weggeworpen wat ten dienste zou kunnen worden gemaakt van hen. die op hulp wachten. Hoe dikwijls wordt vergeten, dat iuist in tiiden als deze. al het mogelijke moet worden gedaan om het leed van velen te verzachten, vandaar een be roep. niet alleen op onze riiwiel-bezitters, maar ook op onze geheelo bevolking om bii dit belang rijke werk medewerking te verleenen. Breng uw plaatje daar waar ons raambiljet hangt. Mocht er in uw omgeving geen adres ziin. welnu vraagt dan reclamebilietten aan bii het Bondskantoor. Breedeweg 5, Amsterdam, Oost, tel. 54761. Oude riiwielplaaties bii vrachten, schenkt vele nieuwe levenskrachten! Chauffeur zwaar aswond naar het zie kenhuis. Donderdagmorgen heeft 00 den weg tusschen Meppel en Hoogeveen in het dorp de Wijk een ern stige botsing plaats gehad tusschen een vracht auto, bestuurd door K. Pol uit Meppel en een ker miswagen. De chauffeur van de vrachtauto heeft vermoedelijk, door zonlicht verblind, den kermis wagen niet gezien, met het gevolg, dat hii er m volle vaart opreed. De bestuurder P. moest tus schen de brokstukken van de totaal vernielde auto worden uitgehaald. Na voorloopig te ziin verbonden is bii in ern- stigen toestand naar hef ziekenhuis te Zwolle ver voerd. De personen, die op den kermiswagen zaten, zagen de auto aankomen en konden biitiids van den wagen springen, zoodat zii geen verwondingen bekwamen. De kermiswagen, eigendom van den caroussel-houder de Boer. is geheel vernield. DE NOORDELIJKSTE BOEKDRUKKER VAN DE WERELD OVERLEDEN. Kopenhagen. Volgens een mededeeling van het bestuur van Greenland is de directeur van de Noord-Groenlandschc Boekdrukkerij in Godhavn Hans Jensen aan longontsteking overleden. De overledene was niet alleen de Noordelijkste boek drukker van de wereld, doch ook uitgever van de eenige krant van Noord-Groenland „Avangnamik" oftewel „De man uit het Noorden". maakt, door in hangmat te gaan liggen, veel aan dek te blijven, enz. In het algemeen helpt den meesten menschen nog het beste: niet te veel eten en koude dranken vermijden. Ook morfine of alco hol verleenen soms goede diensten, wanneer men daar vatbaar voor is. Het innemen van atropine, co caïne of broom, eenige dagen voor den aanvang van de zeereis wil ook wel helpen, doch over het alge meen heeft men er niet die resultaten mede be reikt, welke men er van verwachtte. De moderne weienschap heeft inmiddels het ge heim der zeeziekte ontraadseld. Zij wordt veroor zaakt door de prikkeling, uitgeoefend op het even wichtsorgaan door de schommelende bewegingen. Het grootste deel der doofstommen bleef verschoond van de zeeziekte. De uitwerking van een groot aan tal nieuwe geneesmiddelen berust hierop, dat de prikkelbaarheid van de hersens en van het braak- centrum worden verminderd. Bijna al deze midde len bevatten atropine of scopolanine. Door de uit breiding van het luchtverkeer hebben de verschijn selen van zeeziekte zich ook in toenemende mate vertoond bij passagiers van vliegtuigen. Daar de luchtziekte met dezelfde verschijnselen gepaard gaat als de zeeziekte, hebben ook de geneesmiddelen dezelfde uitwerking. Het eigenaardigste van het door den Zweedschen dokter uitgevonden middel bestaat hierin, dat hij het niet ingeeft, doch inspuit. Hij heeft met zijn middel, dat uit eén eiwitpreparaat bestaat, in het ziekenhuis te Gotenburg practische proeven genomen en, naar men beweert, daarmede ook groot succes behaald. Hij heeft zijn middel beproefd op een vrou welijke patiënt, die zelfs bij de kleinfete zeereis van de zeeziekte te lijden had. Na de injectie heeft zij een zeereis gemaakt naar de Middellandsche Zee, gedurende welke zij geen oogenblik zeeziek is ge weest Als men gunstige resultaten blijft bereiken met de inspuitingen, verdient de Gotenburger dokter een eereplaats aan de tafel van de weldoeners der menschheid. Poging tot ontsnapping mislukt, Donderdagmiddag heeft Jan Hoek, die eenige 'jaren geleden tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld wegens moord gepleegd op een onderwijzeres te Bennekom, een poging tot ontsnappen gedaan, Jan Hoek, die zijn straf in de gevangenis te Leeuwar den uitzit, moest gisteren te Arnhem voor een fami liekwestie worden gehoord. Op de terugreis naar Leeuwarden is hij omstreeks half vijf via een deurtje van de W.C., nadat hij zijn boeien had weten los te maken, uit den in volle vaart rijdenden trein ge sprongen, De trein, die zich op dat moment tusschen Nijeveen en Steenwijk bevond, werd dadelijk tot stil stand gebracht, waarna de twee rijksveldwachters, die Hoek begeleidden, en eenige reizigers, onmiddel lijk de achtervolging begonnen. Hoek schijnt na den sprong een oogenblik versuft geweest te zijn, doch hij had het weldra op een loopen gezet, was over een sloot gesprongen en trachtte toen de weilanden in te vluchten. Nadat eenige schoten op den vluchteling waren gelost, kon hij echter worden gepakt. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft den Minister van Waterstaat een adres erezonden. waarin andermaal eewaaad wordt van den onhoudbaren toestand ten aanzien van de travese van Franeker, in den weg Leeuwarden-— Afsluitdijk. In den nauwe Dijkstraat kunnen twee voertuigen elkaar niet passeeren. Een reeds aan genomen plan tot verbetering kan niet tot uitvoe ring komen, daar dit doorkruist wordt door het plan tot verbetering van den waterweg Leeuwar denHarlingen. waarmee eerlang zal worden be gonnen. De Kamer vraagt den Minister nu, den meesten spoed te betrachten bii het instellen van een onderzoek, teneinde tot een oplossing voor het doorgaand verkeer door Franeker te komen. Het adres gaat vergezeld van een aantal foto's, die den toestand aantoonen. ARM AFGEKNEPEN. Machinist tusschen de machine. In de fabriek der firma Nico ter Keule Zn., re Enschedé, is een ernstig ongeluk gebeurd. De 56-iarige machinist A. B. is bii ziin werkzaamheden door onopgehelderde oorzaak tusschen de machine gekomen, tengevolge waarvan de rechterarm vrij wel werd afgeknepen. De man is naar het. R.-K. Ziekenhuis overgebracht, waar de arm moest wor den geamputeerd. Zijn toestand is naar omstan digheden redelijk wel. ZONDAG 14 JULI. HILVERSUM (1875 M.) 8.55 VARA; 12.00 AVRO; 5.00 VARA; 6.00 VPRO; 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl.; 9.00 Postduivenber.; 9.05 Tuinbouw- praatje S. S. Lantinga; 9.30 Gram.pl.; 10.00 L. v. t' Erve (viool) en P. Lentz (cello) en P. Tiggers (spi net); 10.30 Schaakpraatje S. Landau; 10.50 Vervolg concert; 11.15 Declamatie R. Numan; 11.30 Gram.pl.; 12.00 Klokkenspel en Uurslag; 12.01 Omroeporkest olv. A. v. Raalte; 12.55 Gram.pl.; 1.15 Vervolg Omroep orkest; 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr., 2.30 Gram.pl.; 3.00 Residentie-orkest olv. I. Neumark; 4.30 Gram.pl.; 5.00 „Het Roode Koor" olv. E. Plukker; 5.30 Sportpraatje en -nieuws; Gram.pl.; 6.00 A. Kok: Mooi Amsterdam, vroeger en nu; 6.30 Gram.pl.; 6.45 Kerk dienst uit de Doopsgezinde kerk te Hippolytushoef, voorg. Ds. H. W. Meihuizen; 8.00 Ber.; 8.10 Kovacs Lajos' orkest, 9.15 Radiojournaal; 9.30 Residentie orkest olv. C. Schuricht; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Avro- decibels olv. Eddy Meenk; 11.00 Ber.; 11.10 Verv. Avro-decibels; 11.3012.00 Gram.pl. HUIZEN (301 M.) 8.30 KRO; 9.30 NCRV; 12.15 KRO; 5.00 NCRV; 7.45 —11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gram.pl.; 9.50 Kerkdienst uit Ned. Herv. Kerk te Dedemsvaart. 12.15 Gram.pl. en lezing; 1.20 Orkestconcert cn causerie; 3.15 Gram.- pl. en reportage; 4.30 Voor de zieken; 5.00 Gram.pl.; 5.50 Kerkdienst uit de Ger. kerk te Serooskerke (Wal cheren). 7.45 Gram.pl. en lezing; 8.10 Ber.; 8.15 Schla- germuziek en voordracht; 9.15 Reportage; 9.30 Or kestconcert; 10.30 Ber.; gram.pl.; 10.40 Epiloog; 11.00 11.30 Lezing. DROITWICH (1500 M.). 12.50 Glazebury Prize Band olv. J. Jennings; 1.50 Pianorecital B. Mason; 2.20 BBC-Northern Ireland- orkest; 3.20 Gram.pl.; 3.50 Serge Krish Septet; 4.50 Kerkdienst voor kinderen; 5.20 Lezing; 5.40 Stratton- Strijkkwartet; 7.05 Lezing; 7.35 Die Haghe Sangers olv. J. Vranken; 8.15 Kerkdienst; 9.05 Liefdadigheids- oproep; 9.10 Ber.; 9.20 Sted. Orkest Bournemouth; 10.20 Alfredo Campoli Trio; 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 11.35 Orgelconcert M. Brac- quemond; 12.25 Gram.pl.; 12.35 Orkest olv. André; 2.35 Zang en accordeon; 3.20 Gev. progr.; 4.20 Radio- tooneel; 5.20 Andolfi-orkest; 9.05 „Patrie", spel van Sardou; 11.10—2.20 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.20—2.20 Omroeporkest olv. Hye Knudsen; 3.50 Roeireportage; 4.206.10 Concert olv. Jensen; 8.20 Hoorspel; 8.30 Fransche muziek olv. Rcesen; 9.15 Koorconcert; 9.50 Zang en voordracht; 10.50—12.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 6.20 Havenconcert; 8.50 en 10.50 Orkestconcert; 12.20 en 3.20 Concert; 5.40 Weragkamerorkest olv. Hagestedt en Mannenkoor; 8.20 Gev. prgr.; 10.50 en 11.3512.20 Dansmuziek. ROME (421 M.) 9.00 Orkestconcert olv. Paoletti; 10.40 Concert. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.t 10.20 Gram.pl.; 11.20 Salonorkest; 12.20 Om roeporkest olv. Douliez; 1.30—2.20 Gram.pl.; 5.20 Zi- geunermuziek; 6.20 en 7.35 Gram.pl.; 8.20 Omroepor kest olv. Douliez; 10.30 Pop. concert; 11.20—12.20 Gram.pl.; 484 M.: 10.20 Gram.pl.; 11.20 Omroeporkest olv. Douliez; 12.20 Salonorkest; 1.30 Gram.pl.; en re portage autorennen; 5.20 Zigeunermuziek; 6.20 Salon orkest; 7.35 Gram.pl.; 8.20 Symphonieconcert; 10.30 Pop. concert.; 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.20 Gev. programma; 10.20 Berichten; 10.50 Piano recital; 11.05 Weerbericht; 11.201.15 Dansmuziek. Hoe de photo van Otto's enorme klimpartij is opgenomen!

Schager Courant | 1935 | | pagina 14