Met het geld van de burgerij, Fa. Opgepast erm. DE RAAT ...Slechts die schoenen Een Salamander schoen Zaterdag 13 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9762 Royaliteit bij crisis-instellingen in het algemeen. TREURIGE OPVATTINGEN. De prins van Wales. HET VERKEERSMIDDEL VAN HET DAGELIJKSCH LEVEN IS DE VOET. Aangeboden: 1 keurige FORD VRACHTW., '30, dubbel lucht. 1 CHEVROLET VRACHTW., '30, laad- vlak 3.85 bij 2 M., met 4-pers. cabine. BREELAAN 54 - BERGEN (N.H.) „Er blijken altijd nog ambtenaren of instel lingen te zijn» die zich er niet voldoende van bewust zijn, dat de overheid geen middelen van zich zelf heeft, maar deze door ge dwongen heffing van de burgerij moet ver krijgen." De Algemeene Rekenkamer ïs een onzer staatkundige instellingen, die weinig van zich doet spreken. Zij werkt buiten het politieke gewoel, in het verborgene. Slechts eens per jaar geeft zij publiekelijk rekenschap van haar werkzaamheden. Het is het jaarlijlcsche verslag, dat aan de Staten-Generaal wordt aangeboden. TJit deze verslagen blijkt telkens, dat het niet alleen nuttig, maar ook noodig is, dat de Rekenkamer een oog in het zeil houdt. Er blijken immers nog altijd ambtenaren of 'instellingen te zijn, die er zich niet voldoende van bewust zijn, dat de overheid geen midde len van zich zelf heeft, maar deze door ge dwongen heffing van de burgerij moet verkrij gen. Zuinigheid, een van de grondbeginselen ivan de publieke financiën, wordt dan ook niet altijd nageleefd. Soms is het gebrek aan zuinigheid te wijten aan onachtzaamheid. In andere gevallen is het een bewuste royaliteit, die ambtenaren of ambtelijke personen wat ruim met over heidsgeld doet omspringen. Het geval ech ter, dat de Rekenkamer in haar jongste ver slag mededeelt, voert ons naar den zelfkant van menschelijke opvattingen omtrent recht en fatsoen. Tn ons nummer van Donderdag ƒ.1. gaven wij reeds een uittreksel uit dit verslag, waarbij wel zeer treu rige opvattingen aan het licht kwamen met betrek king tot het onderzoek, dat bij een crisis-centrale was ingesteld. Niet alleen was er geen sprake van eenige bezui niging, veeleer kreeg men den indruk bij het lezen tvan dit verslag, dat hier met geld „gesmeten" werd. Alles wat er maar eenigszins voor in aanmerking en behalve dat ook heel veel, dat er niets mee uit te staan had, werd ten laste van deze crisis-instelling gebracht. Alle vergoedingen voor reis- en verblijfkosten wa ren zóó bespottelijk hoog, dat ze met elk goed fat soen spotten. Het algemeen beheer was op dezelfde leest ge schoeid. Het personeel genoot verschillende voorrech ten, die personeel, in gelijke positie bij den gewonen Rijksdienst werkzaam, niet zou hebben verkregen. In plaats van de algemeene salarisverlaging die voor dit laatste was toegepast, was voor het administratief personeel dezer instelling een bijna algemeene sa- larisverhooging toegepast. Talrijk waren voorts de aanmerkingen, te maken op de vergoedingen voor reis- en verblijfkosten, op de uitgaven voor gebruik van automobielen, voor sigaren en sigaretten, voor koffie en thee, voor representatiekosten (deze laatste in rekening gebracht door controleurs). Bij lezing van dit relaas, aldus schrijft de N.R.Crt, raakt men verbluft over het feit, dat zulke opvattin gen bij een verantwoordelijken leider kunnen bestaan in een tijd, dat de staat en zijn onderdeden met mil- lioenen-tekorten worstelen en de burgerij tot het uiterste met heffingen van allerleid soort is belast. Dat er overigens in dezen tijd personen worden gevonden, die een speelziek beheer voeren, waarvan ook enkele kruimpjes voor henzelf afvallen is, zoo als de ervaring helaas leert, niet zoo verrassend. Dat dergelijke personen echter in verantwoordelijke func ties worden gehandhaafd, is verwonderlijker. De be trokkene in het hierboven vermelde geval moge nog 200 deskundig zijn geweest op het terrein van de werkzaamheden der crisisorganisatie, hij miste een andere eigenschap, die voor de vervulling van een zelfstandige functie, waaraan een zeker dwingend gezag is verbonden, noodzakelijk is, n.1. een gewe ten met betrekking tot de financieele aangelegenhe den van den staat. De bewuste directeur is, naar het schijnt, uit zijn functie niet ontheven. Het komt ons voor, dat de Staten-Generaal, naar aanleiding van deze zaak, nog wel nadere inlichtingen mogen vra gen. omn; „Dat heeft de dokter mij tegen het slaapwan delen voorgeschreven, vrouw Jansen!" Indien vorenbedoeld geval op zich zelf stond, zou de zaak, hoewel van ernstigen aard, niet zoo bedenkelijk zijn. „Einzelfalle" zijn nooit geheel te voorkomen. Blij kens de overige mededeelingen van de Rekenkamer over de crisisorganisaties moet. men in het. hiervoor behandelde geval echter een der ergste symptomen zien van opvattingen, welke bij besturen en ambte naren van crisisorganisaties en -instellingen, in den beginne althans, heerschen. Zoo vonden wij vermeld, dat bij verschillende cri- isinstellingen uitgaven voor verstrekking van koffie, thee en sigaren aan bestuursleden en ook wel aan ambtenaren tot hooge bedragen opliepen. Besparing van verscheiden duizenden guldens per jaar is het. gevolg van de aanmerkingen, welke de Rekenkamer hieromtrent heeft gemaakt. Ook de vergoeding voor het gebruik van eigen rij wiel werd bij sommige crisisorganisaties op zeer royalen voet verleend. Bij een enkele organisatie reeds werd f7500 per jaar bespaard, doordat de rij wielvergoeding voor controleurs werd beperkt tot f.150 per jaar (tevoren 2% c. per KM. zonder maxi mum). De Varkenscentrale schijnt, ondanks den noodlij denden export van bacon, ook met royale bedrijfsop- vattingen behept te zijn geweest. Wegens een aan vankelijk gebrek aan kasmiddelen werden o.a. kas- geldleeningen bij baconfabrikanten gesloten, die bij een toevloeiing van middelen tijdig werden opgezegd, op één uitzondering na. Van een der geldschieten de fabrikanten werd n.1. geheel onnoodig f 360.000 nog 5 maanden in kas gehouden, waarvoor '3Y2 pet. rente verschuldigd was. In deze en andere gevallen heeft, het streven van de Kamer naar zuinigheid succes gehad, al dan niet door bemiddeling van de regeering. Deze heeft trou wens zelf gevoeld, dat reorganisaties noodzakelijk waren. Zoo is eind 1934 door den Crisisaccountants dienst een onderzoek ter hand genomen met het doel, gelijkheid te verkrijgen in de normen van belooning voor personeel in den buitendienst van provinciale landbouwcrisisorganisaties, alsmede in de vergoedin gen, uit te keeren aan leden en secretarissen van districtsbesturen. Dit en andere onderzoeken ge schiedde blijkbaar op instignatie van dc Rekenkamer. Volgens een rapport', waarvan deze Kamer kennis nam, zouden de voorstellen, uit laatstgenoemd on derzoek voortvloeiend, een bezuiniging kunnen betee- kenen van ongeveer f225.000. Zijn deze voorstellen inmiddels verwezenlijkt? De algemeene oorzaak van dit door de Rekenka mer geconstateerde gebrek aan zuinigheid wijst zij zelf ook aan: „Wanneer zij bij de uitoefening van haar con troletaak vooral in den aanvang weieens moei lijkheden ondervond, o.m. bij haar pogingen om verkwisting tegen te gaan, waren deze moeilijk heden voor een groot deel te wijten aan den vorm, dien de regeering heeft gegeven aan de overgroote meerderheid der crisisinstellingen, nl. dien van stichtingen. Deze instellingen zijn in het leven geroepen tot het verleenen van raad en 'bijstand aan den minister van economische za ken en dus in haar wezen onderdeelen van den rijksdienst. Dat er stichtingen van gemaakt zijn, heeft in de hand gewerkt, dat sommige bestu ren zich beschouwen als buiten den rijksdienst staande lichamen, die geheel onafhankelijk wa ren van de regeering." De minister van oeconomische zaken heeft de on-, gewenschtheid van dergelijke toestanden in een brief aan de Rekenkamer ook volmondig toegegeven. Hij stelde toen een reorganisatie van de landbouw crisisorganisaties in uitzicht (welke zich inmiddels heeft voltrokken). Hierdoor zou de zelfstandigheid der toen nog bestaande stichtingen geheel worden vernietigd. De Kamer merkt hieromtrent nog op: ,Dat deze" (de minister) „krachtig heeft ingegre pen, toen het bleek, dat do ontwikkeling der .crisis- instellingen in een ongewenschte richting ging, zal stellig goede vruchten afwerpen. Of echter de bepa lingen, die 's ministers recht van beslissing vaststel len, voldoende zullen zijn om alle misstanden te ver beteren, zal de tijd moeten leeren. Blijkens de erva ring is het dikwijls zeer moeilijk bezuiniging en spaarzaamheid te verkrijgen, wanneer zich eenmaal gewoonten in anderen zin hebben gevestigd. Het han- teeren van het ministerieel vernietigingsrecht zal steeds 'n maatregel van uitersten nood moeten blij ven en tal van uitgaven ook hooge worden ge daan, zonder dat daaraan schriftelijk vastgestelde regelingen ten grondslag liggen." De regeering moge er ernstig naar streven dit sceptische oordeel van de Rekenkamer door de fei ten te laten weerspreken. Het getuigt overigens van treurige opvattingen bij vertrouwensmannen' vclie de besturen en leiders van de organisaties zijn, dat zij niet van ganscher harte en loyaal medewerken aan het betrachten van de uiterste zuinigheid. Men wil in dezen kring wel eens den staf breken over „dure" ambtenaren. Ervaringen, met deze eigen or ganisaties opgedaan, overtreffen echter verre, wat in ambtelijke kringen wel eens uitwassen zijn Wij willen, met dit te zeggen, allerminst een blaam werpen op den landbouwenden stand in het alge meen., aldus besluit eerdergenoemd blad. Vertegen woordigers van andere maatschappelijke groepen zouden waarschijnlijk evenzeer aan de zucht naar royaliteit op andermans kosten toegeven. Het hier gesignaleerde gevaar is een van de ernstige grieven, die wij tegen al de „staatsordening" gevoelen. Deze verslapt het verantwoordelijkheidsbesef en leidt dan tot ernstige misstanden. „Honger" Baders, speel niet met Uw leven, Op den warmen zomerdag, Vaar niet met Uw water-pretjes Onder een verkeerde vlag! Baden is nog lang geen zwemmen, Ook al is het zeer gezond, Zorg dus steeds bij Uw genoegens Voor een vasten ondergrond! Zoek een veilige verfrissching, Naar Uw kracht en Uw formaat, Ga standvastig kopje onder, Dat is nuttig en probaat! Laat Uw kinderen genieten In het bad en aan het strand, WC Maar bedenk bij al Uw vreugde: „Heb ik altijd nog het land?" Zwemmers, ga niet overdrijven, Want Uw drijfkracht heeft een grens, Ga Uwzelf niet overtreffen, Want een mensch blijft tóch een mensch! En, hoe snel ge ook mocht wezen. Handig, vaardig dóór en dóór, Onze vaderlandsche visschen Blijven steeds een streepje voor! Ga dus nooit de wet ontduiken Van de eigen veiligheid, Houdt ook krachten in reserve, Steeds tot hulp in nood bereid! En wanneer Uw zwem-pret eindigt, Wees dan kranig, dan vooral, Stap, als d'allerbeste stuurman, Weer behouden aan den wal! Baders, zwemmers blijft voorzichtig, Heb voor het gevaar ontzag, Speel niet met Uw eigen leven Op den warmen zomerdag! Want de lange, droeve lijsten, Dagelijks in elke krant, Tellen vele,vele namen, OOK BIJ ONS IN NEDERLAND!! Juli 1935. KROES. (Nadruk verboden.)' In het aewone leven. Een correspondent; van 'de Intransigeant te Lon den schrijft» dat de prins van Wales den laatsten tijd erg veranderd is. Eenige jaren geleden ver trouwde hij in een hotel van le Touauet een met gezel toe. de opdringerige nieuwsgierigheid om zich heen beu te zijn. ..Het is verschrikkelijk en het erge is, dat het nooit ophoudt. Het is niet leuk prins van Wales te zijn." Den laatsten tijd pas geeft men er zich algemeen rekenschap van. dat hij beschroomd en gevoelig van aard is. Geen oogenblik kan hij stilzitten: geen' kwartier blijft hij op zijn plaats en men ziet hem telkens naar zijn das tasten, of met, het gevest van zijn sabel spelen. Hij is voorzichtiger geworden, rijdt minder paard en stijgt minder in een vlieg tuig. Zijn eenige sportieve ontspanning is golf en een kolonel die hem aan een wedstrijd zag mee doen zonder hem te herkennen riep toornig uit? ..kijk die jongelui van tegenwoordig, wat een schan delijk pak om golf te spelen!" Toen niet lang geleden iemand hem verwiitencT voorhield, dat hij met een winkelmeisje gedanst' had. iemand kortom niet van zijn stand, vroeg de kroonprins: „wat is mijn stand toch?" V welke het prestatievermogen Uwer voeten behouden en verhoogen, hebben waarde voor U. toont in al zijn onderdeelen, dat de grootste zorg is be steed aan onberispelijken pasvorm en volmaakt uiterlijk. Veiligheid, lichtheid en snelheid van Uw gang, zonder vermoeienis, dat zijn de onschatbare voordeelen, die de Elegante Salamanderschoen, de topprestatie der moderne schoentechniek, U verschaft. SALAMANDER volmaakt van fabrikaat van model en pasvorm, speelt niet met de gezondheid van Uw voeten. Zij is de beschermer van Uw voeten en het middel van grooter comfort voor Uw schoenen te verkrijgen. Eens gekochtsteeds gedragen. LANGESTRAAT 80. ALKMAAR TELEFOON 3383 Tevens vakkundige reparatie-inrichting. Hygiënische Pedicure-inrichting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5